Schmidt stelt raketten en Afghanistan centraal Cubanen uit Angola als Namibië vrij is V-A-G RIJNSTREEK B.V. Geladen sfeer tijdens Surinamereis De Koning Muskie hekelt resolutie van Veiligheidsraad YS: „Geen opruiende radio-uitzendingen DINSDAG 1 JULI 1980 BUITENLAND 11 PARAMARIBO - Terwijl duizen den Surinaamse studenten en scholieren betoogden tegen het karakter van de Nederlandse ontwikkelingshulp aan Surina me,'is gisteren in Paramaribo het ministerieel overleg tussen mi nister Jan de Koning (ontwikke lingssamenwerking) en de Suri naamse premier Henk Chin A Sen begonnen. De openingstoe spraken van de Surinaamse en Nederlandse bewindslieden, to nen al de geladen r feer, waarin beide, partijen met elkaar over leggen. Vooral premier Chin A Sen, maar ook minister De Ko ning hebben onmiddellijk al hun. posities scherp afgebakend. Het zesdaagse bezoek van De Ko ning is het eerste sinds de militai re machtsovername in Suriname, die op 25 februari van dit jaar plaatshad. Door de ruim honderd dagen geleden geïnstalleerde re- gering-Chin A Sen is er sindsdien herhaaldelijk betoogd dat - met de verdrijving van het volgens velen zeer corrupte kabinet-Ar- ron - de bakens drastisch verzet zöuden gorden. Dit geldt niet ïn de laatste plaats voor de relatje tussen. Nederland en Suriname met betrekking tot de ontwikke lingshulp. Chin a Sen: „Wij willen hier en nu duidelijk stellen, dat we de ont wikkelingsstrategie uit het ver leden nadrukkelijk verwerpen. In de achter ons liggende jaren zijn tientallen miljoenen uitgege ven aan doeleinden, die nu daar liggen als stille getuigen van een verwerpelijk ontwikkelingsbe leid". De Surinaamse regeringsleider zei dat voorgaande regeringen altijd klakkeloos waren uitgegaan van economische ontwikkeling, ge baseerd op Nederlandse ontwik kelingshulp. Chin a Sen doet er in duidelijke bewoordingen afstand van. Die opstelling is voor ons niet langer bruikbaar, zei hij. „Daarvoor wensen wij een económische ontwikkeling in de plaats te stel len door en dankzij eigen inspan- ning". Hij illustreerde dit met het voorbeeld dat Suriname inmid dels is begonnen aan het uitwer ken van een nationaal spaarplan, ter financiering van de eigen eco nomische ontwikkeling. De staatsgreep van 25 februari werd door Chin a Sen gekarakti- seerd als 'de uiteindelijke en on afwendbare afrekening van het volk met een regime dat dit land en dit volk ten gronde richtte". De periode tussen de onafhanke lijkheid (november 1975) en de staatsgreep wordt gekenmerkt, zei de premier, „door qörruptie, vriendjespolitiek, sociale onge lijkheid, moreel verval, bureau cratie en een uit zijn voegen ge groeide onproduktieve over heidssector. Wij hebben na 25 fe bruari besloten om de oude orde te vernietigen en de samenleving geheel te vernieuwen op basis van - sociale rechtvaardig heid". Andermaal beloofde Chin a Sen te rugkeer van de parlementaire democratie (het parlèment is door een machtigingswet bijna geheel buiten werking gesteld, maar de regering heeft inmiddels verkiezingen beloofd omstreeks oktober 1982). De terugkeer naar de democratie wordt ook in Nederland door re gering en Tweede Kamer drin gend gewenst geacht. Kort na zijn aankomst in Suriname verklaar de minister De Koning - die zich in de onderhandelingen zeker niet wil beperken tot de techni sche aspecten van de ontwikke lingssamenwerking - al onge lukkig te zijn over de door de Su rinaamse regering genoemde verkiezingsdatum, maar ook alle denkbare steun aan de regering- Ghin a Sen van groot belang te achten voor een snelle terugkeer naar de democratie. In zijn antwoord op de toespraak van Chin a Sen wond De Koning hier bepaald geen doekjes om. Hij benadrukte zijn steun aan Chin a Sen, maar zei dat „de Ne derlandse regering zich bij deze steunlaat leiden door de wens zo spoedig mogelijk te komen tot een werkelijk democratische sa menleving in Suriname en tot herstel van de rechtsstaat in dit land". Overduidelijk is de mate waarin de Surinamers bereid zijn terug te keren naar de democratie een van de belangrijkste criteria die De Koning aan de onderhan delingstafel hanteert. VN doen uitspraak over Jeruzalemplan Israël Tijdens bezoek aan Moskou (Van c speciale verslaggever Ha MOSKOU - Bondskanselier Helmut Schmidt heeft een beroep op de Sowjet-Unie gedaan om zonder voorwaarden vooraf met het Westen te gaan onderhandelen over een begrenzing van het gebruik van nucleaire middellange-af- standsraketten. In zijn tafelrede aan het door partij en staatsleider Brezjnjev aange boden, diner in het Kremlim-par leis herinnerde Schmidt aan" de vérklaring van de Warschau- pactstaten van 15 mei. Daarin was sprake van een bereidheid om in principe óver alle wapen systemen te onderhandelen. Brezjnjev had eerder verklaard dat er in elk geval over middel- lange-afstandswapens wordt ge praat: „Dat is een probleem dat om een oplossing vraagt". Hij zei te hopen dat de dialoog tus sen de Sowjet-leiding en de bondsregering vruchtbaar zal zijn. Waarnemers in Moskou leidden daaruit af dat de Sowjet- Unie bereid is zijn starre houding van vroeger te herzien: Die kwam erop neer dat de Russen niets wildenweten van onderhande lingen voordat de NAVO zijn de- cember-bèsluit zou hebben her zien of minstens ïn de ijskast zou hebben gezet. Voorafgaande aan het diner heeft Helmut Schmidt .ongeveer twee en een half uur met de secretaris- generaal van de Russische con> munistische partij gesproken. Het gesprek was „intensief, za kelijk, vrijmoedig en ernstig". De. kanselier heeft, aldus regerings woordvoerder Bolling, indrin gende opmerkingen over Afgha nistan gemaakt. Schmidt zei dat het een stap in de goede richting was dat de Söwjet- Unie onlangs heeft aangekon digd een deel van haar bezet tingstroepen terug te trekken. Hij voegde daaraan toe dat Brezjnjev een belangrijke bijdrage tot de ontscherping van de Afghanis tan-crisis kan leveren, als hij zpu kunnen verklaren dat de aange7 kondigde terugtocht van een deel van ide Sowjet-troepen het begin is van een continue beweging, die ADVERTENTIE De Russische partij chef zei dat het Westen een volledig verkeerd beeld heeft;'over de inmenging- van de Sowjet-Unie in Afghanis tan. Schmidt antwoordde daarop dat dé Bondsrepubliek en de NAVO de Sowjet-argumenten niet overtuigend vinden. In zijn rede bij het diner gng Brezjnjev overigens met geen woord op Af ghanistan in. Hij hield daarbij in feite alles 'open'. De Westduitse kanselier heeft zijn Russische gasten uitgelegd dat de buitenlandse politiek van de bondsregering uit drie elementen bestaat. In de eerste plaats de verbondenheid met de Verenig de Staten en de andere NAVO- partners. Ten tweede een politiek van ontspanning en samenwer king met de oostelijke buren, en ten derde een politiek van gelijk berechtiging ten opzichte van de. landen van de Derde Wfereld. MOSKOU - Bondskanselier Schmidt pxaat met zijn ministervan buitenlandse zaken Genscher (links vooraan) terwijl op de achtergrond een opmerkelijk gezond ogende Brezjnjev en de Russische minister van buitenlandse zaken Gromykó rechtswachtep, op het begin van de besprekingen. Dat de Russische leiders het belang van Schmidts bezoek hoog in schatten, bleek al bij diens aan komst maandag rond het midda guur. Tegen de gewoonten in Vfa- ren niet alleen Brezjnjev maar ook premier Kosygin en minister van buitenlandse zaken Gromy- ko naar het -vliegveld Wnoekowo bij Moskou gekomen om,- de Westduitse bondskanselier en minister van buitenlandse zaken Hans-Dietrich Genscher harte lijk te begroeten. Schmidt is de eerste westerse regeringsleider die het Kremlin bezoekt na de Sowjet-inval in Afghanistan. De Luftwaffe-Boeing met de Duit se delegatie landde precies om 11.57 uur. Een tiental minuten la ter werden de twee volksliederen gespeeld. Daarna inspecteerden Schmidt en Brezjnjev de ere wacht. Enkele honderden Sow- jet-burgers waren naar het vlieg veld getransporteerd, waar zij papieren vlaggen kregen om mee te WASHINGTON (UPI/Reuter/ DPA)- De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Edmund Muskie heeft gisteren kritiek uit geoefend op de resolutie van de Veiligheidsraad van de Verenig de Naties die Israels Jeruzalem- politiek hekelt. Muskie zei dat de Verenigde Naties bij voortduring resoluties tegen Israël aannamen en zij daarmee, opzettelijk of niet, lopende on derhandelingen of ophanden zijnde onderhandelingen, in de wielen reden. "De zaken zijn al moeilijk genoeg te hanteren en in beweging te hou den", zei Muskie tegen verslag gevers na een gesprek met presi dent Carter. "De problemen die de partijen op te lossen hebben zijn al moeilijk en ingewikkeld genoeg om ondergraven te wor den door dit soort resoluties". In de resolutie riep de Veiligheids raad Israël op de Arabische ge bieden te ontruimen die het sinds 1 1967 bezet houdt. Daaronder valt Oost-Jeruzalem, dat in de zes daagse oorlog op Jordanië werd veroverd. Daarnaast verklaarde de Veilig heidsraad dat elke maatregel om wijziging te brengen in de geo grafische, demografische en his torische aard en status van Jeru zalem van nul en gener waarde is en herroepen dient te worden. De Verenigde Staten, die zich van stemming onthielden, moesten kiezen tussen jiet afvallen van de 39 landen die de islamitische re solutie steunden, onder wie en kele van de grootste olie-uitvoe rende landen, door hun veto uitte spreken. En het blanco stemmen, waarmee men Israël en de joodse lobby in de Verenigde Staten voor het hoofd zou stoten. De Israëlische ambassadeur in Washington heeft gisteren de Verenigde Staten gekritiseerd omdat zij de resolutie van de Vei ligheidsraad niet door een veto hebben getorpedeerd. Ambassadeur Evron wees op de ontwikkeling van Jeruzalem sinds de hereniging van de stad en de godsdienstvrijheid die er Ook afgevaardigde Yehuda Blum van Israël in de VN noemde de resolutie eenzijdig en vond dat die blijk gaf van een enorme voo ringenomenheid. Zijns inziens kan de resolutie "de feitelijkheid van de toestand in Jeruzalem" niet beïnvloeden, waarmee hij duidelijk aangaf dat Israël de aanbevelingen van de Veiligheidsraad zou negeren. Ondanks de resolutie is Israël niet van plan zijn Jeruzalempolitiek te wijzigen. Het wetsontwerp dat van parlementswege was inge diend om Jeruzalem te verklaren tot de eeuwige en ondeelbare hoofdstad van Israël is gisteren een belangrijk stadium gepas seerd om wet te worden: de juri dische commissie van de Knes- seth (het Israëlische parlement) heeft het ongeamendeerd aan vaard. De aanvaarding van het ontwerp door de juridische commissie van de Knesseth betekent dat er geen obstakel is voor de aanbieding van het ontwerp voor de tweede en derde lezing aan het parle ment. De commissie aanvaardde het met negen stemmen tegen één bij twee onthoudingen. De arbeiderspartij (oppositie) steunde in ontwerp. Begin kreeg hartaanval M JERUZALEM - Premier Begin heeft gisteren een lichte hartaan val gehad. HÜ is voor verder on derzoek opgenomen in het Ha- dassa-ziekenhuis in Jeruzalem, waar hij een aantal dagen zal moeten blijven, aldus zijn per soonlijke arts, dr. Gottesman. Begins situatie wordt "nieternstig" genoemd. Begin wordt als pre mier en minister van defensie waargenomen door vice-premier Yadin, maar Hij wordt in het zie kenhuis op de hoogte gehouden van de lopende zaken. Er is een telefoon aan zijn ziekbed geïn stalleerd. Allemaal aanwijzingen dat zijn situatie niet ernstig is. Volgens dr. Gottesman zal Begin zijn gewone werkzaamheden weer normaal kunnen hervatten. Tijdens zijn ambtsperiode heeft Begin drie hartaanvallen gehad en een beroerte. Begin werd gistermiddag in allerijl vanuit de Knesset naar het Ha- dassa-Ziekenhuis gebracht nadat hij zich bij de behandeling van een wetsvoorstel dat een einde aan zijn regering zou moeten ma ken plotseling niet goed voelde. Het wetsvoorstel, dat tot doel had de Knesset te ontbinden, werd ook zonder Begins aanwezigheid met een kleine meerderheid ver worpen (60 tegen 54), zodat voorlopig het voortbestaan van de regering is verzekerd. ADVERTENTIES FREETOWN AFP, GPD, Reuter) - Angola zal de ynilitaire aanwezig- heid van Cuba heroverwegen op de dag dat Namibië onafhanke lijk wordt, verklaarde gisteren in Freetown, in Sierra Leone, de Angolese minister van buiten landse zaken, Paulo Jorge. Wan neer Namibië eenmaal vrij is, al dus de minister, kunnen wij te gen Cuba zeggen dat wij hun mi litaire steun niet meer nodig heb ben en wij door de veranderde si- tuatie in vrede kunnen leven. Jorge sprak op een persconferentie in de wandelgangen van de top conferentie van de organsiatie van Afrikaanse eenheid die van daag begint. Hij zei dat als Zuid- Afrika het Namibiëplan aan vaardt zoals dat de secretaris-ge- neraal van dé Verenigde Naties voor ogen staat, de guerrilla tegen het Zuidafrikaahse bewind in Windhoek niet meer behoeft.te worden vervolgd. De belangrijkste agenda-punten op de OAE-bij_eenkomst zijn de er kenning van de Saharaanse Ara bische Democratische Republiek (SADR) als soevereine stadt in de Westelijke-Sahara, de Zuidafri- kaanse invasie van twee provin cies in Angola en de burgeroorlog in Tsjaad. Zowel de Algerijnse president Benjedid als de Marokkaanse vorst Hassan II zijn niet aanwezig op deze topconferentie, waar ge debatteerd zal worden over hun gemeenschappelijke probleem: de erkenneng van de SADR on der leiding van h£t Frente Polisa- rio. De indruk bestaat dat beide staatshoofden er de voorkeur aan hebben gegeven niet te verschij nen omdat ze beiden menen dat er door hun afwezigheid een minder emotionele discussie over de Sahara-kwestie op gang i komt, en omdat zo^el de Alge rijnse president als de Marok kaanse vorst Vrezen dat zij met betrekking tot het Polisario ieder ietsv a hun positie zullen verlie- De SADR is op het ogenblik door 23 Afrikaanse landen erkend en heeft het volledige lidmaatschap van de OAE aangevraagd. De OAE bestaat uit 50 landen. De SADR zal als lid worden toegela ten als 26 van de 50 OAE-leden diplomatieke betrekkingen aan knopen met deze republiek, waarvan het grondgebied is geannexeerd door Marokk'o. De kans bestaat dat Marokko de OAE zal verlaten als deze organi satie de SADR erkent. WASHINGTON (AFP) - Het Ame rikaanse ministerie van buiten landse zaken heeft tegengespro ken dat de V.S. van Egypte uit radio-uitzendingen tot Iran rich ten waarmee beoogd wordt het regiem aldaar te val te brengen. De New York Times had, zich be roepend op uitspraken van hoge Amerikaanse functionarissen, gemeld dat dergelijke in de Per zische taal gestelde uitzendingen verzorgd werden door de CIA, de Amerikaanse centrale inlichtin gendienst. "Wijhebben dikwijls ons stand- punt inzake een inmenging in de Iraanse zaken duidelijk gemaakt. Wij erkennen noch steunen acti viteit van een Iraanse ballingen- groep tot wijziging van het be wind in Iran. Elke bewering van het tegendeel is bedrieglijk en kan het leven van de gegijzelden in gevaar brengen''', aldus het mi- Bericht aan alle huidige en toekomstigè Volkswagen- en Audi-rijders. Tot ons genoegen kunnen wij u mededelen dat AUTO KORTEKAAS B.V. en KAMSTEEG HOLDING B.V. zijn overeengekomen dat laatstgenoemd bedrijf met direkte ingang het onderhoud aan en de verkoop van Volkswagens en Audi's in Alphen a/d Rijn en omgeving zal gaan verzorgen. Kamsteeg Holding B.V. heeft al VW/Audi-vestigingen in Katwijk, Leiderdorp. Lisse, Oegstgeest en Voorschoten en heeft als zodanig meer dan 30 jaar ervaring. In Alphen a/d Rijn gaan wij opereren onder de naam Garage RIJNSTREEK B.V. vanuit het pand van Auto Kortekaas B.V., Hoorn 69a. Wij vinden het bijzonder fijn u (weer) van dienst te kunnen zijn. Kamsteeg is 'back in town', nu onder de naam Garage Hoorn 69a, Alphen a/d Rijn.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 11