Andrea Jaeger kegelt Wade Wimbledon uit Theo Smitis zijn nog niet kwijt... Dubbele zwemoverwinning bij Paralympics Karpov en Hort maken diens! ui! Uitslagen Wimbledon Gottfried: nog geen set verloren Rechtbank heft beslag op geld van WA op DINSDAG 1 JULI 1980 AMSTERDAM (ANP) - Wereld kampioen Anatoli Karpov en Vlastimil Hort maken voorlopig de dienst uit in het 20 ste IBM- toernooi. Gisteren zat het duo te genover elkaar. Beiden lieten weinig aanvallende acties zien. Vrij snel werd tot remise beslo ten. Dank zij deze remise zijn beiden nog steeds ongeslagen. Uit vier partijen hebben ze 2lk punt verzameld. Sosonko blijft in de achtervolging. Vier keer remiseerde hij en die puntendelingen bezorgden hem twee punten. Ook grootmeester Jan Timman kan nog op gelijke hoogte komen met het leidende tweetal. In zijn hangpartij tegen de jonge Rus Dolmatov staat hij gunstig. De Deen Larsen lijkt zich enigszins hersteld te hebben na zijn erbar melijke start. Hij produceerde een schitterende offerpartij, waar Van der Wiel geen greep op kon krijgen. Vandaag is een rustdag. De vijfde ronde wordt morgen gespeeld. De afgebroken partij uit de tweede ron de tussen Dolmatov en Van der Wiel is door Dolmatov gewonnen. Hierdoor is de stand in de kroongroep geworden: 1. Dolmatov 2ilt punten 1 afg., 2. Karpov en Hort 2>/ï, Sosonko 2. 5. Timman 1 1 afg., 6. Ribli en Larsen,l'/i, -. Van der Wiel 1. vratilova (St. loos) - Kathy Jordan (Vst) 6-4 6-2, Greer Stevens (Zal) - Dianne Fromholtz (Aus) 6-2 6-2, Wendy Turnbull (Aus)- Lele Forood (Vst) 6-0 6-2, Evonne Goolagong (Aus) - Hana Mandlikova (Tsj) 6-7 6-3 6-1, Chris Evert (Vst) - Joan ne Russell (Vst) 6-3,6-2, Billie Jean King (Vst) - Pam Shriver (Vst) 5-7 7-6 10-8, Andrea Jaeger (Vst) - Virginia Wade (Gbr) 6-2 7-6. Dubbelspel derde ronde: Raynolds - Smith (Vst) - Buchanan - Sands (Vst) 6-3 ...r (Vst) - Nick Saviano (Vst) 7-6 3-6 6-3 6-4, Brian Gottfried (Vst) - Phil Dent (Aus) 6-1 6-2 6-2. Dubbelspel tweede ronde: McNamara - McNamee (Aus) - Beuhning - McNair (Vst) 7-6 6-4 6-2, Günthardt (Zwi) - McMillan (Zaf) - Edmondson - Warwick (Aus) 1-6 6-4 6-4 6-2, Tony en John Lloyd (Gbr) - Drysdale (Zaf) - Kohlberg (Vst) 6-2 3-6 7-6 7-6. Gemengd dubbelspel eerste ronde: Leonard - Kiyomura (Vst) - Feaver (Gbr) - Harford (Zaf) 7-6 6-4. LONDEN - Andrea Jaeger en Billie Jean King, die gistermiddag beiden de kwartfinales van het tennistoernooi van Wimbledon binnenstapten, zijn in vele opzichten eikaars tegenpolen. Jeager is een vertegenwoordigster van het geprogrammeerde tennis, een verdedigster, die weinig initiatief neemt, speculeert op fouten van de tegenstandster en alleen denkt aan overwinningen zonder dat ze de weg naar succes opfleurt met wilde kreten of spectaculair spel. King is daarentegen nog altijd puur natuur, ondanks de littekens op haar benen, die de souvenirs zijn van vier operaties. geestelijk voelt. Als.je de mensen om je heen gaat geloven één zelf ook tot de conclusie komt dat 36 oud is, dan kun je het wel verge ten. Ik weet ook wel dat ik niet| t Chris Ëvert-Lloyd veert door de knieën om de bal te kunnen retourneren. De Amerikaanse bereikte gisteren de kwartfinales dank zij een zege op haar landgenote Joanne Russell. Terwijl Jaeger even ingetogen is als een machine, pleegt King zich op de baan regelmatig via felle mo nologen op te laden, zodra dege ne die aan de andepe kant van het net staat, een uitlooppoging dreigt te ondernemen. In haar geval is geen psycho-analyticus nodig om haar gedachten te le zen. Zij is het open boek, datje in een keer wil uitlezen. Aangezien King er steeds weer nieuwe hoofdstukken aan toe voegt, zal het voorlopig echter nog niet in het archief kunnen worden opgeborgen. Twintig Wimbledon-titels hebben haar nog niet kunnen verzadigen. In tegendeel, met haar 36 jaar denkt ze nog lang niet aan een afscheid: „Al vanaf mijn 24e praten de journalisten over het einde van mijn carrière, dus daar ben ik on derhand wel aan gewend". „Het belangrijkste is hoe je je reld kan zijn omdat ik niet meer constant op mijn tenen kan lo pen, maar ik kan nog wel Wimbledon t Zelfspot LONDEN (GPD) - Nadat bij de dames alle partijen in het enkelspel waren afgewerkt, is het programma van de he ren op Wimbledon voor een belangrijk deel verwaterd. Slechts drie partijen kregen een winnaar. Gene Maier werkte in vijf sets Colin Dibley uit het toernooi (3-6, 7-5, 4-6, 6-1, 6-2) en Roscoe Tanner, de finalist van vorig jaar, rekende in vier sets af met zijn landgenoot Nick Saviano. Deze Amerikaan had in de voorgaande ronden maar liefst 13 sets en 131 ga mes moeten spelen, en bleek nu opgebrand: 6-7, 6-3, 3-6, 4-6. Heel wat minder tijd heeft Brian Gottfried tot nu toe aan zijn tegenstanders be steed. Gottfried, in Londen niet eens geplaatst, omdat hij was teruggevallen naar de 28e plaats op de wereld ranglijst, heeft als enige nog geen set behoeven af te staan en won ditmaal met 6-1, 6-2, 6-2 van Phil Dent. Curren en Parun, beiden via het kwalificatietoernooi doorgedrongen tot het hoofdtoernooi, hebben een achterstand opgelopen in hun afgebroken partijen. Curren wist, nadat hij al twee sets had moeten af staan, geen raad met een voorsprong van 3-1 in de derde set tegen McEnroe. De stand daarin is 3-3. Parun moet via de verlenging van de vierde set op gelijke hoog te zien te komen met Fle ming, die in de totaalstand met 2-1 leidt. Met de nodige zelfspot noemt King zich de 'old lady', maar dan alleen in jaren, niet qua instelling. Zoals zij indertijd op de barricade sprong om het damestennis po pulair te maken, zo is zij nog altijd de actievoerster naast het speel veld, waar zij haar linkse ideeën via de politiek tot uiting wil bren gen, voorzover dat in de Verenig de Staten althans mogelijk is, maar vooralsnog voornamelijk op de baan: „Ik wil vooral iets gaan doen voor de rechten van de mens, maar dat zal nog even moe ten duren. Op dit moment kan ik nog heel wat kampioenschappen meepakken in het tennis". De 21 jaar jongere Andrea Jaeger staat nog aan het begin van haar carrière. Met haar 15 jaar en 25 dagen kan deze 'Pippi Langkous' de jongste winnares op Wimble don worden. In 1887 was Lotte Dod negen maanden ouder toen zij de titel wist binnen te halen. Maandagmiddag zette de tiener uit het Amerikaanse Lincolnshi re een nieuwe stap in haar prille profloopbaan, die haar onlangs een overwinning opleverde in Beckenham en nu een zege op de bijna 20 jaar oudere Virginia Wa de. Jaeger bleek in die botsing van twee generaties te beschikken over een goede lob, goede pas- seerslagen en een onderkoeld denkvermogen. Op die manier won zij de eerste set met 6-2 en liet zij zich in de tweede set bij een achterstand van 5-3 niet van de'wijs brengen. In de tiebreak won zij met 7-2, onder meer om dat Wade er weer eens een fou- tenfestival van maakte. Jaeger: „Tegen Chris Lloyd zal ik er nu maar het beste van proberen te maken. Veel mag ik nu niet meer verwachten. Wil ik de ab solute top halen, en dat wil ik, dan zal ik mijn services en mijn volley moeten verbeteren", aldus Jae ger, die de toeschouwers op het centre court een heel wat saaier produkt aanbood dan King en Pam Shriver op een van de bijba- Daar werd 2 uur en 40 minuten top- tennis gespeeld door twee speel sters, die elkaar bijna geen mo ment loslieten. Aan de ene kant stond de stijl van Shriver garant voor een boeiend spektakel, dat in het herentennis niet zou mis staan. Haar wijze van spelen doet denken aan die van Stöve, .zoals - zij ook qua uiterlijk gelijkenis met haar Nederlandse dubbel spelpartner vertoont. Ook Shriver beschikt over harde slagen, een sterke backhand volley en een agressieve instel ling. Aan de andere kant was daar. het impulsieve, alles-of-niets-op- treden van King. Zij deinsde er niet voor terug om de bal op het enige matchpoint, dat zij tegen kreeg, hard te .retourneren. Zij verloor ook niets van haar scherpte, toen zij in de verlenging van de tweede setzeen achter stand van 3-2 opliep en in de der de set gaf zij een demonstratie van haar incasseringsvermogen door zich niets aan te trekken van een negatieve score van 2-4 en 0-40. Die beslissende set was nodig ge worden omdat Shriver de eerste met 7-5 had gewonnen en King de tweede in de tiebreak. Dat King ook de laatste ronde winnend af legde schreef zij na afloop toe aan fouten van Shriver: „Ik heb echt wel geluk gehad". Met nog een punt verwijderd van een voorsprong van 5-2 sloeg Shriver dan ook een dubbele fout, hetgeen ze in die sleutelga- me nog tweemaal zou herhalen, waardoor zij King de broodnodi ge assistentie bezorgde. King zelf putte er de inspiratie uit om terug te breken en haar spel op eén nog hoger niveau te brengen, waar door zij op 9-8 voor de beslissen de doorbraak wist te zorgen: 10-8. King, die verraste met prachtige passeerslagen van de backhand en de forehand en op zijn tijd nog een opvallende snelheid wist te ontwikkelen, kondigde later aan dat zij tegen de huidige Wimble- don-kampioene Martina Navra- tilova nog meer zal gaan onder nemen: „Tegen haar zal ik de wedstrijd aan het net moeten be slissen. Ik hoop alleen dat het weer niet zo'n marathonpartij zal worden. Na afloop werd ik door bijna alle andere speelsters toe gejuicht, maar eigenlijk ben ik voor dit overwerk te oud". De overige partijen in de kwartfi nale zullen gaan tussen Stevens en Austin en Turnbull en Cawley. Van dit viertal kende Evonnè Cawley-Goolagong in de vierde ronde de grootste problemen. Zij verloor de tiebreak.van de eerste set met 8-6 en liep in de tweede set een achterstand op van 3-1. Daarna kreeg haar Tsjechische tegenstandster Mandlikova nog maar een game: 6-7, 6-3, 6-1. JAN PREENEN AMSTERDAM (ANP) - De Am sterdamse voetbal vereniging WA kan weer beschikken over het geld, waarop oud-trainer Van Neck beslag had laten leggen naar aanleiding van zijn ontslag bij de club. De Amsterdamse rechtbank heeft bepaald dat geen redelijke gronden meer aanwezig waren voor het handhaven van de anyvege zijn sprintkwaliteiten ir e Tour de France, is zijn rapheic nog niet kwijtgeraakt. Het bewijs leverde de Badhoevedorper gis teren tijdens de eerste "etappe" van de zesdaagse van "Rijn en Gouwe". Smit was de gangmaker van een vroegtijdige ontsnapping in de ronde van Alphen aan den Rijn, pakte bij twee tussenspurts het maximale aantal bonuspunten (6) en zegevierde in de eindsprint over de twee overgebleven vluchtmakkers Ton Griep en Martin Havik. De overwinning - zijn eerste van dit LE CASTELLET (ANP) - De moeilijkheden tussen de vereni ging van Formule-l-construc- teurs (FOCA) en de sportcom- missie van de internationale au tosportfederatie lijken binnen niet al te lange tijd te worden op gelost. Beide partijen kwamen gisteren in Le Castellet overeen binnenkort alle bestaande problemen uit te praten. In een na de bijeenkomst uitgege ven communiqué stond dat vol doende voorwaarden zijn ge schapen voor het normaal doen verlopen van de races van dit jaar. seizoen - leverde hem nog eens vijftien punten voor het klasse ment op, waardoor hij de concur rentie voorlopig op ruime achter stand heeft gezet. Morgen, wan neer de profzesdaagse Boskoop (aanvang 19.15 uur) aandoet, ver trekt Smit in de' oranje leiders trui. Jan Hordijk, die gisteravond veel werk verzette en best een gooi naar de zege had willen doen, werd tweemaal door pech ach tervolgd toeri hij nog tot de kop groep van vier man behoorde. Hordijk werd in Alphen de grote pechvogel, omstreden eerste maal ook de meest Toen hij de materiaaldefect ïg, pakte Hordijk een "toer fiets" en vervolgens tartte hij de reglementen door de aangewezen plaats om van fiets te verwisselen voorbij te rijden. Zijn "claim" om een ronde vergoeding verviel toen voor'de daarover ontstemde Hordijk, die het daarna wel kon vergeten. Smit, Havik en Griep consolideer den de al snel veroverde voor sprong van ruim dertig seconden eenvoudig aangezien er in het peloton nauwelijks reactie op die vlucht kwam. Na twee uur kon het drietal derhalve in de sprint gaan uitmaken wie de snelste zou zijn. Toen was het ook al een uit gemaakte zaak dat Smit, vanwe ge zijn verdiende bonificaties, de eerste drager van het Oranje-tri cot zou worden. Al ver voor de finish kon deze veel snellere cou reur zijn armeA al juichend om hoog steken, waarmee hèt nog eens duidelijk werd dat de span ning in de 'koers totaal ontbrak. Rond de drieduizend kijkers zagen vervolgens Adrie van Houwelin- gen als snelste van hetpeloton over de meet komen, met in zijn kielzog een van de favorieten voor de eindzege, Gerrie van Gerwen. Peter Zijerveld, die een poging om naar de kopgroep toe te rijden zag mislukken, en Kees van der Wereld, die zich verstopte in het peloton, konden zich als plaatselijke rijders niet bij de eer ste vijftien van de in totaal veertig gestarte coureurs rijden. Uitslagen Ï.TheoSmitl uur58min 13 seconden over tachtig kilome ter, 2. Ton Griep, 3. Martin Havik, 4. Adrie van Houwelingen op 38 sec., 5. Jan Aling, 6. Wilfried We- semael, 7. Piet van Katwijk, 8. Gerrie van Gerwen, 9. Peter Gö- de, 10. Jos Lammertink, 19. Peter Zijerveld, 24. Kees van der We reld. Klassement: 1. Theo Smit 21 pnt., 2. Martin Havik 16,3. Ton Griep 15. WIM VAN WANROOY Nog wei.nig verrassingen bij Foreseate VOORSCHOTEN - Er vielen giste ren in het herenenkel B bij Fores eate nog weinig verrassingen te bespeuren. Marinus Brooshoofd had alleen in de tweede set moei lijkheden met zijn opponent Frans Grimbergen. Nadat de Roomburg speler met 1-6 was onderuitgegaan, hetstelde hij zich in de beslissende set knap door met 6-0 toe te slaan. De klei- ne Freek van der Capellen had van Rob Wijngaarden weinig te duchten. De eerste set was een walk over: 6-1. Vervolgens veer de Wijngaarden iettvat op maar kon uiteindelijk geen vuist ma ken: 7-5. Jac Driessen imponeer de Hein de Jong: 6-4,6-0 terwijl C speler De Mooy door Jan Pieter Hop op de feiten werd gedrukt 6-0, 6-0. In het herenenkel C had Parlevliet weinig te vertellen te gen Jos Koemans: 6-1. 6-4. opgeheven. WA heeft daarop nog dienende procedures tegen zijn oud-trainer ingetrokken. Alle rechtszaken tussen beide partij en zijn daarmee beëindigd. Winst Cosmos New York Cosmos is klaarblijkelijk over zijn inzinking heen. Na drie nederlagen in vier wedstrijden boekte de club van Beckenbauer en Neeskens zondag weer een succes door de kampioen van vo rig jaar, de Vancouver Whitecaps, in Canada met 3-0 té verslaan. De Belg Frangois van der Eist, de butant bij de New Yorkers, opende de score. Franz Becken bauer zorgde voor de tweede tref fer van de gasten. Tenslotte bracht Romeró uit Paraguay de 3-0 eindstand op het scorebord. Ruud Krol, die zijn eerse competi tiewedstrijd voor de Whitecaps speelde, werd uitgeroepen tot beste speler van het veld. Gouden schoen De 39 doelpunten die de Belgische international Erwin van den Bergh het afgelopen seizoen voor zijn club Lierse SK in de Belgi sche competitie maakte, hebben hem de "gouden schoen" opgele verd. De nieuwe Europese topscorer werd gevolgd door Laszlo Faze- kas van Ujpest Dozsa. De Hon gaar die 36 keer scoorde ontvangt voor deze prestatie de "zilveren schoen". De Oostenrijker Walter Schachner werd derde met 34 treffers. Kees Kist, vorig jaar winnaar van de "gouden schoen", moet met zijn 27 treffers nu genoegen nemen met een zevende plaats. ARNHEM/VEENENDAAL (ANP) - De zwemmers Martin Kers en André van Buiten hebben gisteren in Veenendaal tijdens de Olympische Spelen voor gehandicapten voor een dubbele Nederlandse overwinning gezorgd. Kers won de finale van de 100 meter schoolslag voor geamputeerden in de klasse e, De zwemmer uit Téiwolde stelde zijn wereldre cord zo'n drie seconden scherpen 1.22,45. De Zwollenaar Van Bui- ten bleef slechts 42-honder;dste seconden'trij hem.achter. Beiden hadden een ruime voorsprong op de Pool Janusz Kozak, die in 1.25,52 derde werd. De eveneens geamputeerde zwem ster Miriam Sanders uit Gemert veroverde op de 100 meter schoolslag zilver. In de eindstrijd met vier deelneemsters zegevier de Lucyna Krakjevska uit Polen in 1.55,49, een nieuw wereldre cord. Sanders liet een tijd van 1.58,57 noteren. De 100 meter rugslag heren leverde een drievoudige Nederlandse ze ge op. Weer won Martin Kers (1.18.94) en eindigde André van Buiten als tweede 1.19,74). Brons was er voor de Utrechter Bob Koopman. De achttienjarige Frits Hildebrand behaalde goud op de 50 meter vrije slag voor geamputeerden. Hij verwees de Australiër Taps- cott en de Nederlander Gerry de Hoop naar de tweede en derde plaats. Willem van Laar uit Utrecht (brons op de 100 meter rugslag) en Jolanda van der Zaag (zilver op de 50 meter vrije slag) completeerden het Nederlandse succes in het 50-meterbassin van Veenendaal. Het Nederlands rol basketbalteam heeft zich geplaatst voor de havle finales van het Olympisch Toer nooi. Nadat gisteren in de Rijnhal met 64-53 van Japan werd ge wonnen, zal de ploeg .van trainer Rob Verheuvel het morgen hoogst waarschijnlijk tegen de Verenigde Staten moeten opne- Zwemmen 100 meter schoolslag heren, geampu teerden, klasse e: l.Ikers (Ned) 1.22,45 (wr), 2. Van Buiten (Ned) 1.22,87. 100 eter schoolslag dames, geamputeer den, klasse cl: 1. Krajevska (Pol) 1.55,49 (wr). 100 meters schoolslag dames, geampu teerden, klasse d: 1. Vaughan (Gbr) 1.38,42 (wr en or) 4. Rotgans-Schip- pers (Ned) 2.05,85. 100 meter schoolslag dames, geampu teerden. klasse e: 1. Arenstrand (Zwe) 1.34,42 (wr). 100 meter schoolslag heren, geampu teerden, klasse c: 1. Biela (Pol) 1.22,01 (wr en or). 100 meter schoolslag heren, geampu teerden, klasse cl: 1. Trondsen (Noo) 1.35,18 (wr en or). 100 meiers schoolslag heren, geampu teerden, klasse dl: 1. Banfi (Joe) 1.52,97 (wr). 100 meter schoolslag heren, geampu teerden, klasse d: 1. Mejia (Col) 1.27,88 (wr en or) 100 meter schoolslag dames, geampu teerden klasse cl: 1. Lucina Krajews- ka (Pol) 1.55,49 (nieuw wereldrecord), 2. Mirjam Sanders (Ned) 1.58.57. schoolsag heren, geampu- Buiten 1.22.87. 50 meter vrije slag heren, geamputeer den klasse j: 1. Frits Hildebrand (Ned) 35.57 (nieuw wereldrecord), 2. Gerrie de Hoop (ned) 38.26. Basketba: Egypte-Brazilië 21-70 (11-32, Japan - Nederland 53-64 (20-27), Frankrijk - Argentinië 53-58 (24-25). Door middel van een op het gras liggende lijn kan de blinde BritMccleod de richting van de bal bepalen bij het lawn bowling, een sportonderdeel bij de Paralympics. Nauwelijks aangekomen in Nederland en meteen 7iï Bert Pronk, leider van dit Kopgroeje, kon gisteren imponeren. ir weer op de fiets Alphen toch niet

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 10