'Van Agt werkt afsplitsing van CDA in de hand' Nederlandse brand in flatgebouw in Belgische badplaats CDA: daden stellen bij schending mensenrechten Kamerlid Jan Nico Scholten „Versnelde plaatsing kruisraketten na '83 Onderwijzers voelen zich bedreigd in gezagspositie MAANDAG 30 JUNI 1980 BINNENLAND PAGINA 7 mnkiiw AUIIICI! U1II IIIJ Delegaties uit drie partijen stellen beginselprogramma vast NOORDWIJKERHOUT (GPD) - Het de bat over de olieboycot van Zuid-Afrika heeft afgelopen zaterdag ook zijn in vloed gehad op de CDA-bestuurders die in Noordwijkerhout definitief het pro gramma van uitgangspunten van het CDA vaststelden. Zo werd in de men senrechten-paragraaf uit het program ma de wijziging aangebracht dat 'daad werkelijk' maatregelen getroffen moe ten worden tegen landen die mensen van overheidswege ten achter stellen. De toevoeging 'daadwerkelijk' werd pas. zaterdag, en op speciaal verzoek van de KVP-delegatie in de paragraaf aange bracht. Volgens K VP-voorzitter Piet van Zeil is dit een direct gevolg van de ge beurtenissen van afgelopen week in de Tweede Kamer en heeft men tot uit drukking willen brengen dat indien in ternationaal overleg niets oplevert ook eenzijdige maatregelen mogelijk moe ten zijn. Delegaties uit de drie CDA-partijen heb- WESTENDE, BREDA (GPD) - Vier Nederlandse meisjes zijn gistermorgen bij een brand in een flatgebouw in de Belgische bad plaats Westende om het leven ge komen. De slachtoffers, de 20-ja- rige Bredase Sandra Habryka en de 18-jarige Marion Jebbink, de 19-jarige Rijsbergense Ludie van Cuyck en Anja Meesters (18) uit Galder, brachten met nog drie vriendinnen hun vakantie door in een appartement op de zevende verdieping van het gebouw, dat eigendom is van de vader van één van hen. De brand is even voor half acht gis termorgen ontstaan, waarschijn lijk doordat een elektrisch ver warmingstoestel te dicht bij de overgordijnen stond, waardoor deze vlam vatten. De vier meisjes zijn aan brandwonden en ver stikking overleden. De drie anderen, L. Asman, J. Bots en H. Janse, allen uit Breda, zijn totaal overstuur opgenomen in een ziekenhuis te Westende. Twee van hen zagen kans te ont snappen door aan de achterkant van het appartement naar een la ger gelegen verdieping te klaute ren, waarbij een van de meisjes bijna neerstortte. En dat terwijl de tussenhekjes aan de achter kant van de flat met een knop ge opend kunnen worden, zodat de meisjes zo naar de buren hadden kunnen lopen. De derde zag kans alarm te slaan en zich eveneens in veiligheid te brengen. Zes van de meisjes waren leerlin gen van het Mencia de Mendoza- lyceum in Breda en hadden zo juist het eindexamen achter de rug. WADLOPER - Ongeveer vijfhon derd meter van de haven van Lauwersoog is gistermiddag door een wandelaar bij de dijk het stoffelijk overschot gevonaen van de sinds 20 juni vermiste 23- jarige Irakese wadloper Hasin. De man maakte deel uit van een groep van zeventien wadlopers die onder leiding van een Neder landse gids een tocht maakten, maar ten zuidoosten van Ame land door de vloed werden ver- rast. INBRAAK - Bij een inbraak in een antiekzaak in Oirschot zijn in de nacht van vrijdag op zaterdag klokken gestolen voor een totale waarde van 70.000 gulden. De dader(s), van wie ik nog elk spoor ontbreekt, zijn het pand binnengekomen door de ruit in te slaan, aldus de politie. ben vrijdag en zaterdag onder leiding van CDA-voorzitter prof. Piet Steen kamp aan het nieuwe beginselpro gramma (nog niet het verkiezingspro gramma) gewerkt. Met name kwesties als de kernbewapening en de plaats van het gezin in de samenleving stonden daarbij centraal. Ook de kernwapenparagraaf werd gewij zigd en wel in die zin dat gesproken wordt over maatregelen tot terugdrin ging van de kernbewapening en bevor dering van de vrede „met name in bond genootschappelijk verband". De AR had de woorden 'met name' door 'bij voor keur' willen vervangen, maar de delega ties waren bang dat de indruk zou ont staan dat men zich van de NAVO zou willen losmaken. Volgens de delegaties is daarvan echter geen sprake. Prof. Steenkamp zei echter dat deze paragraaf ook in deze bewoor ding de mogelijkheid van eenzijdige stappen door Nederland openlaat, in dien alle pogingen binnen de NAVO zijn mislukt. Mede daarom staat er ook dat Nederland initiatieven moet nemen om tot ontwapeningsovereenkomsten te komen. Steenkamp noemde dit een overwinning voor de AR omdat in KVP en CHU 'har de standpunten' over deze zaak waren ingenomen. Nadat AR-voorzitter Hans de Boer had duidelijk gemaakt dat van een wens tot uittreding uit de NAVO geen sprake was, konden ook de andere delegaties hiermee akkoord gaan. Om dit verder te benadrukken werd de nieuwe paragraaf opgenomen dat de NAVO hoofdinstrument van het beleid terzake is. Gezin De paragraaf over het gezin en andere sa menlevingsvormen bleek verschillend te kunnen worden uitgelegd. Voorop staat dat het gezin van biizondere bete kenis is voor de opvoeding van kinde ren. maar dat andere duurzame samen levingsvormen recht hebben op met het gezin vergelijkbare rechten en plich ten. Hoewel CHU-voorzitter L. van Leeuwen zaterdag voor de radio zei dat die bepa ling, met name waar het om het opvoe den van kinderen gaat. geen gelijkstel ling van homofiele samenlevingsvor men betekent, zei hij daar later desge vraagd over deze punten uit hét pro gramma als een 'opening' tot homofiele paren te beschouwen. „Maar die relaties staan voor ons niet op de voorgrond, in tegendeel". Volgens de CD A-delegaties moeten die echter onder omstandighe den als opvoeders worden aanvaard. Tenslotte werden ook de paragrafen over de evangelische grondslag van het CDA nog gewijzigd. Zo werd uitgesproken dat het CDA zich richt naar de bijbelse getuigenis „met de intentie steeds te zoeken naar de betekenis van het Evan gelie voor het politieke handelen". Met nadruk is daarbij, op wens van onder meer prof. Steenkamp zelf, een aan hangsel opgenomen waarin staat dat het CDA zijn politieke handelen echter niet met die bijbelse getuigenis mag vereen zelvigen. Steenkamp heeft regelmatig betoogd dat de CDA'ers de bijbel niet moeten willen monopoliseren. Ook werd - op verzoek van de CHU - op genomen dat de overheid „dienaresse Gods" is en wordt met name de erken ning van het eigen recht en karakter van de kerk in het beginselprogramma op genomen. Volgens prof. Steenkamp is. nu de CDA- delegaties het programma hebben vast gesteld, de weg vrij naar de fusie van de drie CDA-partijen op 11 oktober. Hij sprak lof uit over de wijze waarop de drie delegaties overeenstemming hadden bereikt. Ook werden zaterdag in Noord wijkerhout de nieuwe CDA-statuten vastgesteld. HAMBURG - De Westduitse bondskanselier Schmidt rechtsen premier Van Agt snellen naar een gereed staande auto tijdens een plotselinge regenbui in Hamburg. Van Agt bracht gisteren een bezoek aan zijn Duitse collega. De regenbui was er de oorzaak van dat een geplande boottocht op het Kielermeer geen doorgang kon Van Agt na bezoek aan Schmidt: ROTTERDAM (ANP) - Na 1983 valt een versnelde plaatsing van kruisraketten met atoomkop in Europa te vrezen als de Russen niet stoppen met het wekelijks plaatsen van een op Europa ge- NIJMEGEN (ANP) - Veel leer krachten op basisscholen voelen zich in hun gezagspositie be dreigd door het gedrag van de kinderen in hun klas, maar ook door de ouders van de leerlingen. Een training in sociale vaardig heden voor aanstaande leer krachten aan de pedagogische academies zou dat gevoel van "bedreigd" te worden behoorlijk kunnen wegnemen. Tot die conclusie komt de Nij meegse sociaal-psycholoog dr. R. Lamberigts (46) in een proef schrift over dit onderwerp. Hij promoveerde vrijdag op deze dis sertatie aan de katholieke univer siteit in Nijmegen. Lamberigts merkt op, dat mannelijke leer krachten zich veel eerder be dreigd voelen dan hun vrouwe lijke collega's. De "charismatische" onderwijzer, de man of vrouw die zich dankzij een zeer geschikte karakterstruc tuur gemakkelijk staande houdt, respect afdwingt en aan wie door de ouders automatisch vertrou wen wordt geschonken, lijkt een uitstervend ras, zo schrijft de on derzoeker. Uitdrukkingen als "Wie maakt hier de dienst uit?" en "Wie heeft het hier eigenlijk voor het zeggen?" rollen regel matig over de hoofden van de leerlingen. Strafmaatregelen hebben meestal weinig effect. Andere leerkrach ten blijken tegen de spanning niet opgewassen en ruimen voor tijdig het veld, aldus Lamberigts. Weer andere onderwijzers vluch ten in eigen hobby's om zo hun gezag op basis van deskundig heid te handhaven, een gevaarlij ke ontwikkeling, meent de pro movendus. Veel onderwijzers voelen zich ook bedreigd door de ouders van hun leerlingen, zeker in die gevallen waarin de ouders intensief mee leven met het schoolleven van hun kind. Ouders genieten, vol gens Lamberigts, steeds hogere opleidingen, terwijl de leerkrach ten uit steeds lagere opleidings niveaus worden gerecruteerd. In de toekomst kan dat tot nog gro tere moeilijkheden leiden, denkt hij. Dr. Lamberigts meent op grond van zijn onderzoek - dat zich af speelde bij de aspirant-onderwij zers van pedagogische academ ies in Venlo en Nijmegen - dat leer krachten moeten leren "intérac- teren". De leerkrachten moeten zich bewust worden, schrijft hij, van zowel hun eigen gedrag als dat van hun leerlingen. Belangrijk is volgens dr. Lambe rigts dat op niet-autoritaire wijze wordt geprobeerd om informatie van elke leerling te krijgen. Als voorbeeld vergelijkt hij in zijn proefschrift twee soorten reacties van een leerkracht op het te laat komen van een scholier "Smoesjes, je weet toch datje op tijd moet zijn, waarom kom je dan te laat?" en "Waarom kom je te laat, is^ er misschien iets ge beurd?" of "Ga maar zitten, straks na school praten wij ver der". Het kleiner maken van de klassen levert volgens de onderzoeker in dit geval weinig op. Ook andere, louter structurele, maatregelen van de kant van de overheid zul len weinig helpen, meent hij. richte raket. Aan de Westerse kant komt er geen enkel nucleair wapen in de vorm van een Pers- hing of een Tomahawk-raket bij om de eenvoudige reden dat ze nog niet leverbaar zijn. Dit zei minister-president Van Agt gistermiddag op vliegveld Zes tienhoven bij Rotterdam na aan komst uit Hamburg. In deze Duitse havenstad had hij een on derhoud met de Westduitse bondskanselier Helmut Schmidt. Schmidt betoogde om voor 1983 geen kruisraketten te plaatsen en met de Sowjet-Unie te onder handelen over de beperking van de wapenwedloop. De bonds kanselier is vandaag vertrokken voor een bezoek aan Moskou. Van Agt heeft met zijn Westduitse collega ook gesproken over de export van Nederlands aardgas. Onze oosterburen vinden dat hun tuinders oneerlijke concurrentie wordt aangedaan en willen dat Nederland in ieder geval de aard- gasprijzen voor de eigen tuinders verhoogt. Van Agt vroeg zich gis teren af of het mogelijk is die prijs te verhogen. Schmidt toonde begrip voor de Nederlandse argumenten maar de twee regeringsleiders zijn nog niet tot overeenstemming geko men. De besprekingen kunnen volgens Van Agt wel in de goede richting gaan. De helft van het Nederlandse gas wordt naar Duitsland geëxporteerd. Van Agt heeft met zijn Westduitse collega ook "diepgaand" gespro ken over de financiële lasten van de Europese Gemeenschap in de komende jaren. Duitsland vindt dat het te veel betaalt in verhou ding tot wat het land aan op brengsten ontvangt. Schmidt wil daarom een "plafond" aan de in komsten van vooral de Benei ux- landen. De minister-president zei gistermiddag dat hij dit standpunt van Schmidt "niet on derschrijft". Hij acht echter wel redenen aanwe zig voor een grondige herbezin ning over met name het Europese landbouwbeleid. De twee landen praten daar binnenkort op topni veau verder over, aldus Van Agt. Ook heeft minister-president Van Agt de kandidatuu,r van de Luxemburger Gaston Thorn "verdedigd" tegenover zijn Duit se ambtgenoot. Hij wilde hier niet meer over kwijt dan dat Thorn "een goede kans maakt". Haags meisje (zeven jaar) gewurgd in struikgewas aangetroffen DEN HAAG (ANP) - Het 7-jaar oude meisje Maitrie Koeldiep uit Den Haag, dat sinds vrij dagmiddag werd vermist, is zaterdagmiddag dood aange troffen door een speurteam van de Haagse politie in de Westduinen. Het meisje bleek door messteken en wurging om het leven te zijn gebracht. In het onder- en bovenli chaam liep zij ongeveer tien messteken op. Het meisje was met klasgeno ten van de Terwestenschool in Den Haag onder leiding van vijf leerkrachten tijdens een speelmiddag vrijdag in de duinen zoekgeraakt. Een uur later, om drie uur, werd haar verdwijning gemeld door één van de leerkrachten aan de politie. Een zoekactie, die direct daarop van start ging, leverde niets op. Het zoeken werd vrijdag avond gestaakt en zaterdag ochtend weer voortgezet. Volgens de Haagse politie werd het slachtoffer niet ver van de speelplaats in dicht struik gewas aangetroffen. HILVERSUM (ANP/GPD) - Het optreden van premier van Agt is in toenemende mate een splijtzwam voor het CDA. Aan de ene kant leidt het door zijn on voorstelbare populariteit tot het aantrekken van enorm veel kiezers maar aan de andere kant verla ten steeds meer principië le mensen die op evange lische wijze het politiek bezig willen zijn dat CDA. Dat zei het CDA-kamerlid Jan Nico Scholten giste ren voor de IKON-radio. als Goudzwaard en Von Meyenfeldt en een groot aan tal anderen zeggen dat zij niet meegaan met de fusie, dan heeft dat veel te maken met Van Agt en het beleid dat hij voert, aldus Scholten. Het CDA - kamerlid van AR-huize verwijt Van Agt dat hij in toenemende mate niet weet wat de meerderheid van de Ka mer wil, en als hij het wel weet, weigert hij eenvoudig daarmee op een behoorlijke wijze reke ning te houden. Scholten vindt die handelswijze structureel begint te worden en dat de Kamer dat niet blijvend kan accepteren. "En dan zou dan niet op grond van een actueel punt maar op grond van een bre dere filosofie moeten leiden tot een breuk met het kabinet Zorgwekkend Het optreden van Van Agt als mi nister-president, het beleid waarbij hij bij herhaling belang rijke Kameruitspraken naast zich neerlegt noemt Scholten zorg wekkend. met name voor de ontwikkeling van het CDA: "Het leidt tot polarisatie binnen het 'Abortuswet in Kamer voor Prinsjesdag' HILVERSUM (ANP) - Minister De Ruiter van justitie verwacht dat een snelle afhandeling van de eindverslagen van CDA en WD over het wetsontwerp mogelijk nog voor Prinsjesdag in de Tweede Kamer kan worden be handeld. De Ruiter zei dit giste ren voor de AVRO-radio. Volgens de bewindsman zijn de verschillen tussen CDA en WD over het ontwerp beslist niet on overbrugbaar. De Rutter en Ginjaar (volksge zondheid) zullen eind augustus met een nota komen met daarin hun reacties op het eindverslag. Ik weet zo goed als zeker dat ook de regeringsfracties er op uit zyn de zaak te klaren, zo zei de Ruiter. Mocht het niet lukken, dan is dat voor De Ruiter een teken van po litieke armoede in Nederland. CDA en tot het vertrek van men sen uit de party". Scholten vindt dat Van Agt het zelf in de hand heeft of er een afsplit sing van het CDA zal ontstaan. Wanneer die afsplitsing vijf tot tien zetels zou halen, dan wordt het CDA misschien wel m de op positie gedrongen, een rol die de partij in snel tempo zou doen af brokkelen. "Dat wordt een af gang", voorspelde hij. Het kamerlid verwijt Van Agt bo vendien CDA-fractieleider Lub bers te bruskeren. "Van Agt hield wel rekening met Aantjes en moest hem aanvaarden als ten minste een gelijkwaardige en in politiek opzicht als zijn meerde re. Hij heeft Lubbers niet als zo danig aanvaard en staat kennelijk op het standpunt dat hij niet al leen leider van de regering maar ook leider van het CDA te". Daarmee kleineert de premier niet alleen de fractievoorzitter maar ook de fractie zelf. Dat op treden zal op enige termijn moe ten leiden tot een echte botsing tusLen kabinet en de meerder heid van de CDA-fractie, zo ver wacht Scholten. Scholten denkt dat Van Agt na het debat over de olie-boycot meer rekening zal houden met de frac tie en met de zogenoemde loyalis ten. "Ik denk dat Van Agt kien genoeg is om te begrijpen dat de klok heeft geslagen. Tot dusver heeft hij de indruk gekregen "met die jongens hoef ik eigenlijk niet zozeer rekening te houdén. Jammer dat hij zo heeft geope reerd", aldus Scholten. Bescheiden CDA-fractieleider Lubbers zei eveneens voor de IKON-radio te verwachten dat uitzitten - het kabinet tot een olie-embargo van Zuid-Afrika overgaat. De toezeg gingen in het debat zijn beschei den, maar er blijft perspectief voor de toekomst, meent Lub bers. Ook KVP-voorzitter prof. Steen kamp zei zaterdag in Noordwij kerhout dat er wat gedaan moet worden aan die stroeve verhou dingen. "Dit kan niet blijven", zei hij. Hij zei dat deze ontwikkelin gen niet goed zijn voor het CDA. "Maar ik onderstreep dat dit geen CD A-kabinet, maar een coalitie kabinet is", daarmee ook een deel van de verantwoordelijkheid naar de WD verschuivend. Vol gens Steenkamp zijn deze ge beurtenissen overigens niet van invloed op de CDA-fusie. "Die gaat gewoon door". Het AR-Kamerlid Fred Borgman, een van de dissidenten die tegen de motie van afkeuring stemde, zei voor de VARA-tv dat de CDA- fractie een eenzijdige olieboycot van Zuid-Afrika zal eisen, wan neer het kabinet in september geen succes blijkt te hebben ge had met de onderhandelingen daarover met België, Luxemburg en de Scandinavische landen. "Want we zijn natuurlijk niet van ons standDunt af'. Dagopbrengst Pasar Malam in Den Haas bij inbraak gestolen DEN HAAG (ANP) - Bij braak in een flat .aan de Parklaan in Den Haag is zater dagavond voor ongeveer 50.000 gulden ontvreemd. De buit, die bestaat uit 38.000 gulden in con tanten en ruim tienduizend gul den kaacheques en girobetaal kaarten, was de dagopbrengst van de in Den Haag gehouden Indische markt Pasar Malam Be- sar. Voorts werden sieraden met een waarde van ongeveer dui zend gulden gestolen. De inbrekers verschaften zich met een breekijzer via de voordeur toegang tot het appartement. Volgens de Haagse politie ont breekt van hen nog ieder spoor. AMSTERDAM - In het kader van de internationale homosolidariteits- en bevrijdingsdag 1980 is zaterdag in Amsterdam gedemonstreerd tegen de discriminatie, vervolging en onderdrukking van homoseksuele mannen en vrimireri iu Netierh.i nd en in het hiuteuhiud Enkele hundr,len h- suelen trokken met spandoeken van het Museumplein naar het Am. telveld waar de betoging met een bijeenkomst werd afgesloten.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 7