afstemmen Werk beter op elkaar Reins jongensdroom werd werkelijkheid betere uitstap voor bus Drie piraten gepakt Drietal PvdA-ers maakt in Kooilaan MAANDAG 30 JUNI 1980 LEIDEN - Drie maanden geleden had het PvdA-raadslid Marianne Koning reeds om een deugdelijk afstapje voor buspassagiers aan de Kooilabn gevraagd. Het ver zoek werd verschillende keren herhaald. Toch kwam er geen te gelplatje en moesten 'de buspas sagiers uitstappen op de plaats van een struik. "Dan doen we hetzelf wel", zeiden de PvdA-gemeenteraadsleden Nelleke Kessen, Marianne Ko ning en Willem van der Pluijm afgelopen donderdag tegen el kaar. Gisterochtend klaarden zij het karweitje. Tegels halen bij een opslagplaats van Gemeente werken in de buurt, de struik uit de grond scheppen en na een uur tje lag het gloednieuwe uitstap- platje voor gebruik gereed. De reactie van de buspassagiere, die als eerste het nieuwe platje be trad: "Dat is mooi". "De gemeente moet zich schamen", vertelt Marianne Koning. "In de begeleidingscommissie Openba re Werken hebben we om een goede uitstapmogelijkheid ge vraagd. Telkens weer opnieuw hebben we het aan de orde ge steld in de raadscommissie ruim telijke ordening en verkeer. En PvdA-raadslid Wim van der Pluijm ontpopt zich als e optreden geeft Marianna Koning de tegels aan. n straatmaker bij de halte in de Kooilaan. Terwijl de politie verbaliserend wil ook in de PvdA-fractie hebben we er nog eens om gevraagd. Na maanden: nog geen platje. De buspassagiers moeten hier bo venop een struik, in de modder uitstappen. Het kost vrouwen een vermogen aan pantys en ny lons". Vooral de oudere mensen die rijke lijk vertegenwoordigd zijn aan beide zijden van de Kooilaan hadden het tot nu toe moeilijk bij het uitstappen uit de bus. Toch al bang dat de bus weer snel weg rijdt moesten zij zo goed en zo kwaad als het kan zich een weg door de struiken en de modder banen. Politie-agenten die ijverig de naam van de arbeidende raadsleden begonnen te noteren, hielden het snel voor gezien na de medede ling van de drie PvdA-raadsle- den dat partijgenoot loco-bur gemeester Cees Waal "er alles van afwist". "Wedden dat ons werk volgende week nog eens vakkundig wordt overgedaan", zei Marianne Ko ning tevreden over het pas aan gelegde platje. "Dan kan het in eens wel". 'Caroline', 'Star' en 'Mi Amigo' LEIDEN - De politie heeft zondag in samenwerking met de PTT drie radiopiraten uit de lucht ge plukt. De complete installatie van "Caro line", die vanuit een woning aan de Javastraat uitzond, werd gis- Hengelsport Hengelsportvereniging DVS viste de eerste wedstrijd met 17 man in de Nieuwe Vaart. De vangst was zeer goed. In totaal werden 372 vissen ge- i gewicht i i. Th. Hoppenbrouwer 38 stuks (7730 gram). 2. W. v. Berkel 53 stuks 5450 gram). 3 C. Hoppenbrouwer 30 stuks (3360 gram).4. F. Zandbergen 21 stuks (4170 gram), 5. J. den Os 28 stuks (3120 gram). 6. H. v. Loon 24 stuks (3370 gram). 7. H. Korenhof 26 stuks (2450 gram), 8. P. Teske 27 stuks <2030 gram). 9. H. Staphorst 23 stuks (2400 gram). 10. J. Sinteur21 stuks (2520 gram). Duivensport PV "De Reisduif' vloog vanaj Orleans met oude duiven. De uitslag was: 1 jj.S.v.d.Hoven. 23. W. v.d. Hoogt. 3. P. Mou ten, 4,8. Comb. Strik-v.d. Hart, 6. W. v. Oosten, 7,10. W. K»p. Vakantiebezigheden (1) In het buurthuis Groenoord aan de Musschenbroekstraat 25 worden morgenochtend van af tien uur vliegers gemaakt. Kinderen kunnen meedoen voor een gulden, 's Middags worden vanaf twee uur de zelfgemaakte vliegers opgela ten. Om daaraan te kunnen meedoen kost twee kwartjes. Vakantiebezigheden (2) Buurthuis "De Tamboerijn" aan de Valeriusstraat 73 or ganiseert morgen een klaver- jasavond. De bedoeling is dat er ook op 8 en 15 juli wordt geklaverjast en dat diegene die de meeste punten heeft verzameld winnaar wordt. De wedstrijd begint om acht uur de kosten zijn twee gul den. Vakantiebezigheden (3) Clubhuis "Klem Matilo" aan de Zaanstraat 126 begint mor genochtend met gezelschaps- en kringspelen voor de jeugd van 4 tot 12 jaar. Entreeprijs f0.75. 's Middags is er vanaf twee uur volksdansen onder leiding van Ineke van Splun- ter voor de jeugd van 4 tot 12 jaar. Entreeprijs eveneens f0.75. Vakantiebezigheden (4) In clubhuis "Morschwijck" aan de Topaaslaan 19 worden morgen spelletjes gedaan met de jeugd, 's Ochtends van tien tot half twaalf voor de kinde ren van 4 tot 8 jaar en 's mid dags van twee uur tot half vier voor jongens en meisjes van 8 tot 13 jaar. De kosten bedragen een gulden per per- LEIDEN - Hoe werken de verschillende instellingen voor jongeren? Zijn er overlappingen dan wel "gaten" in de hulpverlening aan jongeren van pakweg 0-18 jaar? Hoe komen verwijzingen tot stand en kunnen ze zoveel moge lijk worden vermeden? termiddag om vier uur in beslag genomen. De drie "piraten" van "Caroline" zijn aangehouden: twee Leidenaren van zeventien en achttien jaar en een Leider- dorpse van veertien jaar. Een achttienjarige Leidenaar werd gisteravond om negen uur op he terdaad betrapt bij de uitzending van radio "Star" vanuit een wo ning aan de Meij van Streefkerk straat. Twee uur later onderbrak de politie de uitzending van de radiopiraat "Mi Amigo". De twin tigjarige eigenaar van "Mi Ami go" werd in zijn woning aan de Meidoornstraat aangehouden. De installaties zijn in beslag ge- MET FIETS TEGEN AUTO LEIDEN - Een 54-jarige Haagse is zaterdagochtend om elf uur lichtgewond geraakt bij een on geluk op de Vlietweg. De vrouw verliet de volkstuintjes aldaar met de fiets en reed de weg op zonder goed uit te kijken. Zij werd gegrepen door een auto. Met verwondingen in het gelaat en aan het hoofd is zij overge bracht naar het St. Elisabeth/ir- kenhris. Met deze en andere vragen gaat het Jeugd Welzijnszorg Overleg JWO) zich in dc Lcidse regio be zighouden. Waarbij de club, waarin zo'n 40 instellingen zijn vertegenwoordigd, wel wil aan tekenen dat het nu eenmaal makkelijker is om gaten als de overlappingen te constateren. En dat bijvoorbeeld twee op het oog gelijke instellingen wat sfeer en werkwijze zoveel van elkaar kunnen verschillen dat ze allebei bestaansrecht hebben. Bedoeling van het onderzoek is dat de instellingen komen tot een be ter op elkaar afgestemd beleid. De enige beroepskracht van het JWO, Guus de Beer denkt dat daarnaast een "bundeling" van de instellingen heel nuttig kan zijn. Juist om door de overheid als volwaardige gesprekspartner te worden aangezien Vooralsnog wordt het onderzoek betaald door het Instituut Sociale Ge neeskunde. Een bijdrage wordt verder verwacht van het Fonds Kinderpostzegels. Taak van Guus is om alle bij het JWO aan gesloten instellingen te bezoeken en daarover verslag uit te bren gen. Henk Sannes van de stich ting Welzijn (voormalige Wel- zijnsraad) treedt als secretaris van het JWO op, de directeur van Curium, Wijnberg, is voorzitter. Een in oktober uit te brengen be leidsnota moet de club wat vaste re grond onder de voeten geven. Het onderzoek zelf, dat ruim twee ton kost, zal een krappe twee jaar in beslag nemen. Uit het voorbe reidend werk kan Guus al wel concluderen dat er veel meer in stellingen zijn - zo'n 100 - die zich met jeugd en jongeren bezighou den dan degenen die in het JWO zijn vertegenwoordigd. Ondui delijk is verder nog waar de gren- zen van het "soort" werk dal de verschillende instellingen zijn - zo'n 100 - Onduidelijk is verder nog waar de grenzen van het "soort" werk dat de verschillende instellingen verrichten liggen en hoe verwijzingen tot stand ko men. Guus: "Verwijzen blijkt een heel persoonlijk gebeuren te zijn zover ik kan zien. De werkers verwijzen niet op doelstelling van de instelling maar op mensen die hij er kent". Voorkomen wil het JWO ook dat sommige jongeren naar bijvoor beeld een opvangtehuis in Gro ningen worden gestuurd. "Iets doen met het gezin kan je dan wel vergeten. De afstand is gewoon te groot. Pas in een laatste stadium, dus als het niet anders kan, moet je naar Groningen doorverwij zen. Uit het onderzoek moet blij ken hoeveel jongeren naar elders in het land worden doorgestuurd en naar wat voor soort voorzie ningen. Ook de jongeren zelf komen in het onderzoek aan het woord. Via in terviews wordt hen (anoniem) gevraagd welke wandeltocht ze door het veld van instellingen hebben gehouden. Hun ervarin gen komen aan bod en bekeken wordt waar jongeren uit ver schillende gemeentes terecht komen. Hij overgang Rijndijk In volle vaart tegen autofile LEIDEN - Een 32-jarige autobe stuurder uit Leiden reed zater dagmiddag om twee uur met na genoeg volle snelheid in op een autofile. Vermoedelijk hield hij een hersenschudding over aan De autofile stond op de Rijndijk te wachten voor de spoorwegover gang. Op het moment dat de spoorwegbomen open gingen en de file zich langzaam in beweging zette knalde de 32-jarige Leide naar bovenop de achterste wa gen. Hij had niet in de gaten dat zijn voorgangers zo zachtjes re den. De man is naar het Acade misch Ziekenhuis vervoerd. De voorzijde van zijn wagen is ge heel vernield. Geslaagd LEIDEN - De 23-jarige Anne Petra van Es uit Leiden is geslaagd voor haar doctor—llUllIic Tand heelkunde aan de Vrye Universi teit van Amsterdam. „Plancius" vertrokken naar Spitsbergen LEIDEN/AMSTERDAM - "Ver gane glorie". Met een mis moedig gebaar wijst kapitein Rein Groenendijk van Ne derlands grootste expeditie schip de "Plancius" bijkans het hele IJ in de hoofdstad Troosteloos en verlaten liggen loodsen en opslagterreinen in een druilerige regen op de Oranje en de Willem Ruys te wachten. Maar deze schepen, ooit Neerlands trots, komen niet meer, ze zijn verkocht. De hippies hebben bezit genomen van dokken en loodsen. In een sloep trekt bootsman Bert de Goede uit Warmond de Plancius voor de tweede keer rond een boei midden in het uitgestorven IJ. Het kom pas moet worden "gecom penseerd" voor de grote reis van het expeditieschip naar Spitsbergen. Als baken fun geert een aantal kerktorens in Amsterdam. Dat doen ze al ja- "Het regent altijd bij dit soort werk", zegt de stevig uit de kluiten gewassen bootsman als de sloep weer aan boord is gehesen. "Misschien dat in Spitsbergen, waar het bijna altijd slecht weer is, de zon doorkomt als we aan het schip moeten werken". Hij zal dan niet zijn hobby dui ken, zoals onder andere de bedoeling was, kunnen uitoe fenen. Een paar weken terug is in Warmond zijn duikuit- rusting uit zijn auto gestolen, "jammer", zegt hij daarover. Vanochtend om tien uur is de Plancius met twaalf weten schappers aan boord ver trokken naar Spitsbergen. Met het vertrek is een jon gensdroom van Rein Groe nendijk uit Zoeterwoude, een eigen schip, werkelijkheid geworden. "Vergelijk me maar niet met kapitein Rob. maar met kapitein Haddoc uit Kuifje", zegt hij. Jongensdroom "Als jongen van elf jaar droom de ik er al van om naar zee te gaan. Op school werd het niets. Ik moest naar de HBS om een ondergrond te heb ben. Maar ik bleef een keer in de eerste klas, in de tweede klas en in de derde klas zitten. Ik ben toen naar de zeevaart school gegaan". Als je uit eer» familie komt waar zeewater in plaats van bloed door de aderen stroomt, dan ben je op het land niet te hou den. Rein Groenendijk: "Eerst op de grote vaart en toen op de wilde vaart en daarna het huwelijk en de kinderen. Ik ben toen een paar jaar thuis geweest, maar ik hield het niet meer", zegt hij terwijl al lerlei scheepsgeluiden de rij kelijk met koper uitgevoerde stuurhut binnendringen. Samen met twee compagnons, één uit Amsterdam en één uit Zierikzee, heeft kapitein Groenendijk de Plancius ge kocht. Hij gaf er een volgens de buitenwereld eindeloze baan voor op: het directie schap van het nationale zeil schip "De Eendracht". De Plancius is een oud marine schip. Het werd de laatste ja ren gebruikt als loodsschip in IJmuiden. Een paar weken geleden kwam het in bezit van Rein Groenendijk en zijn twee compagnons. Het naar Spitsbergen brengen van de expeditieploeg, die onder leiding staat van de Groningse universiteit, is de eerste opdracht voor de kapi tein van de Plancius. "Ik hoop natuurlijk dat we in de toe komst nog meer opdrachten krijgen dan alleen deze", zegt Rein Groenendijk, "Want tot nu toe heeft het avontuur meer gekost dan het oplever de. Nederlands Het is een puur Nederlands schip", zegt hij. "Het vaart onder Nederlandse vlag en is tevens het grootste expeditie schip in particuliere handen dat op de wereld rondvaart. Het is niet de bedoeling dat Rein Groenendijk in de stuurhut van zijn "Plancius we pleziertochten gaan ma ken". De Plancius moet alleen voor expedities worden gebruikt. "Voor veel wetenschappers kan de Plancius een uitkomst zijn. We kunnen overal ko men en hebben talloze moge lijkheden tot onze beschik king". Duur "Per dag kost het schip 3200 gulden aan huur. Daarbij komt nog de brandstof'. Het varen naar vrijwel onbe kende bestemmingen houdt waarschijnlijk ook onbeken de gevaren in? Rein Groenendijk: "In het noorden moetje maken datje wegkomt als het ijs op zee gaat kruien. Binnen een paar uur kan je helemaal vast ko men te zitten. Ook ijsberen kunnen de expeditieleden gevaarlijk in de weg lopen". Om onverwachte ontmoetingen in het voordeel van de expedi tieleden te beslechten zijn twee karabijnen aan boord gebracht. "Een aantal jaar te rug is er nog een bioloog ge dood door zo'n dier". Het opstomen naar Spitsbergen geefl de deelnemers aan de expeditie ook de mogelijk heid allerlei wereldrecords te breken. De oud-Oegstgees- tenaar Wouter Zweers, die bij de wetenschappelijke ploeg is ingedeeld, wil met zijn surfplank op de noordelijke ïjszee gaan varen. "Ik heb dan het meest noordelijk gewind- surfd op de wereld", zegt hu. THIJS JANSEN Bedoeling Welzijnszorg Overleg:

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 3