gehandicapten Problemen voor NAL-bussen rijden vandaag voor 't laatst 0 eidse agenda Haven in Voorschoten geopend Voorschoten laat te wensen over Toegankelijkheid openbare gebouwen Buseigenaar P.Langhout:„Ik ben aan eind van mijn financiële mogelijkheden PAGINA 2 - STAD EN RAND MAANDAG 30 JUNI 1980 Mevrouw Marselis kijkt lachend toe als haar echtgenoot het lint doorknipt. VOORSCHOTEN - Loco-burge meester L. Marselis opende za terdagmiddag het eerste gedeelte van de "thuishaven" van de Wa tersportvereniging Voorschoten (WVV) in de Kerksloot aan de Molenlaan. Terwijl de regen met bakken uit de lucht kwam vallen voer het echtpaar Marselis de dorp binnen en knipte een lint door dat over de Kerksloot was gespannen. Voor de driehonderd Voorschoten- se gezinnen die lid zijn van de wa tersportvereniging was het een gebeurtenis waarop vijfjaar werd gewacht. De kleine botenbezit- ters verenigden zich vijf jaar ge leden en klopten bij nel gemeen tebestuur aan om legale ligplaat sen te krijgen in het gemeentelij ke water. De chaotische toestanden, die zich onder meer in de Kerksloot voor deden, vroegen snel om een op lossing. Vele botenbezitters ble ken zonder toestemming hun bootje te hebben afgemeerd. Toezicht ontbrak volledig. Nu heeft de watersportvereniging WW het eerste deel van de Kerk sloot mogen pachten van de ge meente. De bedoeling is om in overleg met alle bewoners van woningen langs de Kerksloot een grote thuishaven te maken voor kleine bootjes. In eerste opzet komen er vijftig lig plaatsen in het water dat in ver binding staat met het grote re creatiegebied in wording "Vliet- land". Bij de opening wees loco-burge meester Marselis nadrukkelijk op de goede samenwerking tus sen het particulier initiatief en de gemeenteraadsleden in hwt stre ven naar een voor iedereen aan vaardbare oplossing. De tweede fase van de thuishaven zal gerea liseerd worden tegelijk met de eerste fase van de woningbouw in het plan Bijdorp. Goed overleg met de bewoners langs het water is noodzakelijk omdat velen al jaren min of meer beslag hebben gelegd op het stukje water dat is gelegen voor de eigen woning. Voorzitter Zui derduin van de WW deed zater dagmiddag dan ook een dringend beroep op de bewoners van de Krimwijk, het tweede deel Mo lenlaan en de Carel Fabritiuslaan om samen om de tafel te gaan zit ten. In Voorschoten bestaan ook plan nen om te komen tot de bouw van een jachthaven voor grotere, meer luxueuze, boten, maar die staan los van de ideeën om kleine bootjes uit Voorschoten een le gale ligplaats te geven. VOORSCHOTEN - De toegankelijkheid, bereikbaarheid en doorgankelijkheid van openbare gebouwen voor ge handicapten in Voorschoten laat te wensen over. Dit blijkt uit een onderzoek in 134 gebouwen, waarvan 52 in gemeente-eigendom en 82 in eigendom van anderen. Een duidelijke voorziening voor gehandicapten in de gemeenteilat in Voorschoten. Toch blijkt deze voorziening nog niet voldoende. Uit het onderzoek blijkt dat dit "aangepaste" gebouw op andere plaatsen tekort schiet. Auto op z'n kant gegooid VOORSCHOTEN - De politie van Voorschoten heeft zater dagnacht om twee uur vijf jongelui aangehouden omdat zij een auto op de kant hadden gegooid. Na verhoor bekenden de jon gelui begin april ook een volkswagenbusje van de poli tie op zijn zij te hebben gezet. Drankgebruik en baldadig heid zijn volgens de politie de oorzaak van het gedrag. Alle vijf komen uit Voorschoten en zijn tussen de zeventien en twintig jaar oud. Aangereden door auto LEIDERDORP - Een jongen van zestien jaar uit Noordwijk is zaterdagochtend op het Engelendaal in Leiderdorp door een auto aangereden. Met een gebroken arm moest hij naar het Elisabeth Zie kenhuis worden vervoerd. Hij duwde zijn kapotte brom mer aan, maar lette hierbij niet op het verkeer. Een auto die vanuit de Rietschans het Engelendaal op wilde rijden, greep de jongeman. Jongens stelen in Leiden auto LEIDEN - De politie heeft za terdagnacht om drie uur de 17-jarige Leidenaar J.B. en zijn 15-jarige plaatsgenoot M.J. Aangehouden wegens autodiefstal. De jongelui hadden een auto weggenomen in de Sperwer- horst. Na een tip van de buurt ging de politie de jongelui achterna. In de Timorstraat werden zij even later in de ge stolen auto gearresteerd. Het onderzoek werd gehouden door gemeente-ambtenaren van Voorschoten in samenwerking met vrijwilligers en vertegen woordigers van belangengroepe ringen voor invaliden. In het be leidsplan voor dit jaar heeft de gemeente aangegeven jaarlijks 50.000 gulden beschikbaar te willen stellen om de gebouwen beter toegankelijk voor gehandi capten te maken. Het onderzoek is de eerste aanzet op weg naar een verbetering en moet als basis gaan dienen voor een meerjaren plan, zo is de mening van de commissieleden. Zoals gezegd laat de bereikbaar heid te wensen over. Vrijwel ner gens is bij het onderzoek de par keersituatie ideaal bevonden. In de meeste gevallen is de situatie "matig", dat wil zeggen binnen 50 meter van het betreffende ge bouw is geen speciale invaliden parkeerplaats aanwezig. In en kele gevallen is de parkeersitua tie zelfs "slecht" hetgeen bete kent dat binnen 50 meter afstand geen enkele parkeermogelijk- heid is. De onderzoekscommissie stelt ter oplossing van het parkeer probleem voor invaliden een cen traal parkeerplaatsenplan voor. De onderzoekers menen dat een speciale parkeerplaats midden in de Schoolstraat, midden in de Voorstraat, naast Albert Heijn, bij de winkelrij tussen AMRO- bank en Nutsspaarbank, bij de winkelrijen van Adegeest en en de Vlietwei en nog bij een aantal verspreide objecten. Hellingbaan Met de toegankelijkheid van de ge bouwen voor gehandicapten is het eveneens slecht gesteld in Voorschoten. Er is vrijwel geen gebouw waar de ingang in orde is. In het merendeel verhinderen stoepjes of drempels een gemak kelijke toegang. In een klein aan tal gevallen vormen trappen, op stelruimtes, roosters en de breed te van de deuren een obstakel. Soms voldeed zelfs een helling- baan niet aan de eisen die daar aan worden gesteld. Cocosmatten of rubbermatten in een hal of een gang vormden ver der nogal eens een belemmering. De onderzoekers wijzen erop dat dat vrij eenvoudig kan worden vervangen door kunststof. In to taal blijken bij de beoordeelde gebouwen 22 tot 23 liften nodig te zijn. In één geval is de aanwezige lift niet in orde. De sanitaire voorzieningen in de openbare gebouwen komen eveneens slecht voor de dag. In 5 tot 8 gebouwen ontbreekt een be zoekerstoilet. Het gaat hierbij om gebouwen waar een toilet vol gens de commissie wenselijk zou zijn. In zo'n 98 tot 100 gevallen is het aanwezige bezoekerstoilet niet in orde bevonden. De onderzoekers stellen de ge meente voor wat betreft het aan brengen van verbeteringen of aanpassingen absolute voorrang te geven aan objecten die in aan bouw of verbouw zijn. Daarnaast moet een centraal parkeerplan komen. Hoge prioriteit moet ook worden toegekend aan gebou wen waar bij uitstek veel gehan dicapten komen en waar juist ge handicapten-activiteiten plaats- Piet Langhout: "trap na nier een centje bij wilden verdie- Het is voor Piet Langhout vandaag een zwarte dag. Vanaf morgen is het uit met de bedrijvigheid die van 's ochtends vroeg tot 's avonds laat in en rond de NAL- garage heerste. Die bedrijvigheid vinden. Gedacht wordt daarbij aan de voormalige Paus Johan- nesschool, de Werf, het cultureel heerst straks bij de garage van Centraal Nederland in Leimui- den. Voor Piet Langhout was daar een emplooi. "Ik ga probe ren, samen met mijn zoon, om het tourbedrijf uit te bouwen. Of het lukken zal? Als het bij anderen kan, waarom dan bij ons niet. We centrum en eventueel bejaar denhuizen. Winkels De winkels heeft de commissie uit praktische overweging niet mee genomen in het onderzoek. De gehandicapten zelf geven echter, zo blijkt uit een steekproef, hoge prioriteit aan het winkelbezoek. De onderzoekers geven dan ook aanbeveling aan de gemeente ing overleg te treden met de winke liersvereniging om de winkels beter toegankelijk, bereikbaar en doorgangelijk te maken. Bij de winkels gaat het om relatief een voudige zaken als stoepjes en drempels. Daarnaast moeten de nodige prak tijkruimten van huisartsen, het postkantoor, apotheken, café's, bankgebouwen, kerken, parken, het gemeentehuis, de bioscoop, tandartsen, de begraafplaats, het zwembad, schoolgebouwen, ho tels, bejaardentehuizen, tele fooncellen, bibliotheken en sporthallen beter bereikbaar en toegankelijk worden voor ge- handicapter). De onderzoekers wijzen er verder op dat voor voorzieningen en aanpassingen volkomen teniet worden gedaan door allerlei ob stakels. Ten onrechte parkeren op een algemene invaliden-par keerplaats, uitstallen van koop waar op trottoirs, het blokkeren van doorgangen met fietsen en zovoorts zijn daar voorbeelden van. Er moet volgens hen dan ook controle worden uitgeoefend door de politie en een verhoging van de stallingsrechten komen. Daarnaast is het kweken van be grip bij de bevolking over zaken die voor gehandicapten obsta kels zijn erg belangrijk. Voorlich ting op dit gebied vindt de com missie dan ook Zinvol. hebben op het gebied van groepsvervoer een goede naam. En als het niet lukken wil, dan zoek ik het in de handel. Peter zal echter furieus zijn als ons nieuwe bedrijf mislukt. Hij wil de erfenis van zijn grootvader koste wat het kost behouden". BOKSEN - De Europese Boks Unie (EBU) heeft de Engelsman Brimmel aangewezen als scheidsrechter bij het gevecht om het Europees bokskampioen schap in het halfzwaargewicht tussen titelhouder Rudi Koop- mans (Ned) en zijn Luxemburgse uitdager Fred Serres. De partij wordt 11 juli. in Differdangen (Lux) gehouden. Als juryleden treden op de Italiaan Ambrosini en de Deen Jensen. Maandag Ontmoetingscentrum - hoek Boshui- zerlaan, bejaardensoos Zuid-west, 14.30 Apotheken De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden wordt waargenomen van 27 juni t/m 4 juli door. apotheek Herdingh en Blanken, Hoge- woerd 171, tel: 12Ö502 en door apotheek Linnaeus, Kempenaerstraat lb, Oegst- geest, tel; 153274. Wijkverpleging Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn: 134604; tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp/Zoetcrwoude Rd. - ge zondheidscentrum, Berkenkade, Lei derdorp, tel: 410131, spreekuur ma t/m vrij van 14-15 uur. Voorschoten - gezondheidscentrum. v.d. Waalslaan, tel: 4641. Warmond - zr. A. de Vriend, flat De Hooge Wei 203, Sassenheim, tel: 02522-12022. TER AAR - "Het is onvoorstelbaar dat zoiets moet gebeu ren. Ik ben altijd zeven dagen per week in de weer ge weest. Ik maakte werkweken van 119 uur. Dan zeggen de vakbonden, dat mag niet, je bezet twee arbeidsplaatsen, maar ik mocht geen mensen aannemen. Ik had mijn zoon in het bedrijf opgenomen, maar het ministerie van Ver keer en Waterstaat heeft zijn loon over twee jaar ge schrapt". Autobusondernemer Piet Lang hout (46) uit Ter Aar klinkt verbit terd. De busonderneming die zijn vader op 3 september 1923 begon, verdwijnt op 1 juli. Vanaf morgen gaat de N.A.L. (die letters staan Voor Nieuwkoop - Alphen - Lei den) op in de grote N.S.-dochter Centraal Nederland en maken de typische grijs-witte-rode NAL- bussen plaats voor de bekende gele bussen van Centraal Neder land. Zesentwintig van de zeve nentwintig chauffeurs vertrek ken (veelal noodgedwongen) naar Centraal Nederland; slechts voor één chauffeur is er plaats in het touringcarbedrijf dat Piet Langhout samen met zijn zoon Peter (21) voort wil zetten. Het kantoorpersoneel, vier man sterk, moet afvloeien, terwijl het technisch personeel (vijf man) alsmede de dienstgeleider ook overgaan naar Centraal Neder land. Verliezen De overname van de NAL door groter streekvervoersbcdrijf Jammer kwam niet uit de lucht vallen. Al jaren is er over gesproken en al jaren is bekend, dat het Rijk het streekvervoer in Nederland wil laten verzorgen door vijftien gro te busondernemingen. 'Ik heb het zo lang mogelijk probe ren vol te houden, maar door de slimme tactiek van verkeer en waterstaat ben ik nu aan het eind van mijn financiële mogelijkhe den", aldus een gedesillusio neerde Piet Langhout, die het ministerie vooral verwijt dat de rijksbijdragen altijd net niet vol doende waren. De winst lag in het touringcarbedrijf, dat Langhout naast de lijndiensten onderhield. In het jaar 1976 leverde die activi teit nog een winst op van 30.000. Een jaar later was er sprake van een verlies van 40.000; de in komsten uit de nevenactiviteiten werden toegerekend aan de (ver liesgevende) lijndiensten. "Alle uren die ik aan het touringcarbe drijf besteedde zijn mij voor tweehonderd procent aangere kend", aldus Langhout. De ver liezen stapelden zich op, met als gevolg dat een overname van de door de NAL-lijndiensten on vermijdelijk was. 'Verschrikkelijk jammer", vindt de in Aarlanderveen woonachti ge Andries de Vries, die twintig jaar van zijn leven in de NAL- bussen heeft gesleten. Als schoolkind al hielp hij de chauf feurs, door als "conducteur" het busgeld te innen. "Mijn hele le ven lang, heeft die bus me na aan het hart gelegen". De Vries en zijn collega's zien voor al op tegen de grootte van Cen traal Nederland, waar maar liefst 1650 chauffeurs werken. Afgelo pen woensdag was er voor het NAL-personeel een kennisma kingsbijeenkomst met hun nieuwe werkgever, Centraal Ne derland. "Het duizelde me woensdag bij al die functies die werden genoemd. Hier ga ik bij de baas op de koffie, je kent de hele familie". Trap na Wat busondernemer Piet Langhout ook dwars zit is, dat hij bij alle ellende rond de overname van zijn bedrijf ook nog eens een trap na kreeg van de vakbond FNV, die Langhout vorige week publiekelijk verweet meer be- langstelling te hebben voor zijn boot dan voor zijn bedrijf. Van daar dat hij erop staat om gefoto grafeerd te worden bij de ge wraakte boot, die eigendom is van buschauffeur Bas de Wit; Langhout heeft alleen een roeiboot. Van het verwijt van de vakbond dat hij het rijtijdenbesluit aan zijn laars lapte, door de chauffeurs op hun vrije dag op een touringcar te laten rijden, zegt Langhout: "Dat is altijd op verzoek van de chauf feurs zelf gegaan, die op die ma- LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN LEIDEN Poslbus 54, 2300 AB LEIDEN Teleloon 071-144941 Nabezorging van 18.00-19 30 uur Zaterdag van 16.00-18.00 Abonnementsgeldeh vooruitbetaling te voli Bij automatische overschri|ving geen incassokosten. Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitend giro 28884, Kwartaalabonnement f 46.30 per post f 66,40 Jaarabonnement f 173.70 per post i 254,10 Losse nummers f 0,65. Rubriekchefs: A. van Leeuwen (stad) J.P. Westerlaken (regio) B. Paauw (binnenland) J. Ruygrok-Hoogeveen (buitenland) A A van Brussel (sociale economie) P.J. de Tombe (sport) P C. Rosier (radio en televisie, kunst) Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o.a. in: Bonn. Brussel, Londen, Parijs, Washington, Cairo, Redactie Randgemeenten Telefoon 071-144941 toestel 219. Privé. C. Smits. Bachstraat 25. Leiden, tel. 071-763320. Ch Lennartz, Maredijk 33a, Leiden, tel. 071-133202. Correspondenten: R. Zaadnoordijk. Tel. 071-121481 Oegstgeest: H. Sonders. 071-155854. Voorschoten: J. Peters 071-769935. Warmond: K. Prins 01711-11266. Zoeterwoude: R. Stevens 071-890847 Zoeterwoude. Olaf Hoenson 01715-1896 Leiderdorp F. Snijders 071-893841.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 2