LEIDSCH DAGBLAD Distributie gas, water en stroom door één bedrijf Gezin Hazerswoude verongelukt Post defensie nog niet rond Verdediger Menten wil nieuw archiefonderzoek Rapport aart Tweede Kamer: mndaag Bliksemactie Israël in Libanon: elf doden MAANDAG 30 JUNI 1980 OPGERICHT 1 MAART 1860 36203 Directeur G Koopman Hoofdredacteur AAM Schuurmans Ad| -hoofdredacteur R D Paauw DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureau Witte Singel 1 2311 BG Leiden Voor tel nrs zie colofon Frontale botsing op snelweg Straatsburg-Parijs r verslaggevers) (Van één LEIDEN/HAZERSWOUDE - Drie van Hazerswoude zijn zaterdag om het leven gekomen bij een verkeersongeval op de snelweg Straatsburg - Parijs. Het zijn de 29- jarige Bastiaan Bourquin, zijn 26-jarige echtgenote en hun 1-jarig dochtertje. Het andere dochtertje van drie jaar uit het gezin werd levensgevaérlijk gewond. Het ongeluk gebeurde, doordat een 60-jarige Franse bestuurder van een auto de macht over het stuur verloor en vervolgens frontaal botste op de tegemoetkomende auto van het gezin uit Hazerswoude. De Fransman kwam hierbij eveneens om het leven. De 2-jarige Bozenka Berdowski uit Leiden is zaterdagmiddag in het Academisch Zieken huis in Leiden overleden aan de gevolgen van een verkeersongeluk, dat zaterdagmid dag plaatsvond op de Hazerswoudse Rijn dijk. Bij het ongeval raakten nog vier perso nen, onder wie twee inwoners van Leiden en twee Duitsers gewond. Het ongeval werd veroorzaakt door de bestuurder van een bus, die te laat een voor hem voorgesorteerde auto opmerkte. Een botsing was het gevolg, waar bij de rijbaan over de gehele breedte werd versperd. Twee tegemoetkomende auto's vlogen er boven op. Daarbij raakten vijf per sonen gewond, onder wie de 2-jarige Bozen- ka Berdowski, die later op de avond aan haar verwondingen bezweek. Over de aard van de verwondingen van de anderen, die bij het ongeluk betrokken waren, kon de rijkspolitie vanmorgen nog geen mededelingen doen. IJslandse eerste vrouwelijke president van Europa REYKJAVIK (Reuter/UPI) - Vigdis Finnbogadottir is vandaag het eerste vrouwe lijke staatshoofd in Europa geworden na een nipte overwinning bij de gisteren gehouden IJslandse presi dentsverkiezingen. Nadat 96 procent van de stemmen wa ren geteld had de 50-jarige directrice van de schouw burg van Reykjavik 33,5 pro cent van de 144.000 uitge brachte stemmen op zich verenigd. Haar naaste ri vaal, de voormalige rector van de universiteit Gudlau- gur Thorvaldsson, kwam tot 32,3 procent. Hij gaf zijn ne derlaag afgelopen nacht toe. Mevrouw Finnbogadottir was vooral favoriet bij radicale groeperingen en studenten. Zij staat bekend als tegen stander van de NAVO-bases in haar land. Het president schap in IJsland heeft een voornamelijk ceremoniële functie. Het telefoonnummer voor de servicedienst van het Leidsch Dagblad is gewijzigd. Mochten zich in de bezorging problemen 'voordoen, dan kuntu ons dagelijks van 18.00-19.30 uur en op zaterdag van 16.00-18.00 uur bereiken onder het volgende telefoonnummer: DEN HAAG - Er moeten grote regionale nutsbe drijven worden gevormd die elk in hun gebied voor de verspreiding van gas, water en licht zor gen. De tarieven voor gas en elektriciteit moeten over het hele land gelijk worden. Miss-feest Een vrolijk plaatje uit zonnig Seoul, waar binnenkort het mooiste meisje van het heelal wordt gekozen. De foto werd gemaakt tijdens een feestje ter gelegenheid van de verjaardag van Miss Kaaiman-eilanden. Alle meisjes waren er als de kippen bij om de jarige (voor aan in het midden) te helpen bij het uitblazen van de kaarsjes op de verjaardagstaart. DEN HAAG (GPD) - Mogelijk vol gende week al zal een nieuwe mi nister van defensie worden be noemd als opvolger van mr. W. Scholten, die per 1 oktober vice- voorzitter wordt van de Raad van State. Binnen de CHU, de partij die de bewindsman moet leveren, Rechtbank komt in vonnis terug op verzoek ROTTERDAM (GPD) - De raads man van Pieter Menten, mr. De Liagre Böhl heeft vanmorgen ver geefs geprobeerd het archiefon derzoek in Rusland naar de zaak- Menten heropend te krijgen. Op de laatste zittingsdag diende hij een verzoek in die zin in. Volgens mr. Böhl moeten er in andere ar chieven dan het door de Nij meegse hoogleraar prof. Veder bezochte Moskouse staatsarchief Koud en wisselvallig Aanhoudend koud met veel bewolking en voornamelijk in de nacht en och tend regen met minimumtempera tuur rond 11 gr. en een matige wind uit uiteenlopende richtingen. Later vrij krachtige noordwesten wind en middagtcmperatuur rond 16 graden. 1 juli Zon op: 5.20 uur; onder: 22.03 uur. Maan op: -.- uur; onder: 8.54 uur. Hoogwater te Katwijk om 5.57 en 18.27 uur, laagwater om 1.46 en 14.15 uur. stukken te vinden zijn over de executies in juli 1941 in het toen door de Duitsers bezette Poolse - en nu Russische - dorp Podho- rodce. De rechtbank zei na een kort be raad dat op het verzoek van de verdediging wordt teruggeko men in het vonnis, dat over twee weken wordt verwacht. „Dan kan, als het relevant blijkt te zijn, het onderzoek altijd alsnog hero-, pend worden", aldus rechtbank president mr. Schipper. Menten zelf vroeg vanmorgen in zijn vele uren durende laatste woord de rechtbank onder meer de dagvaarding nietig te verkla ren en de officier van justitie on bevoegd te verklaren om aan de zaak te beginnen. Ook vond hij dat de Russische en Poolse ge tuigen nooit in Nederland had den mogen worden gehoord, maar dat dat in Rusland en Polen had moeten gebeuren. Over de getuigen zei hij nog dat ze aan syndromen lijden en dat er ei genlijk een psychiater aan te pas had moeten komen voor ze ge hoord hadden mogen wor den. Pieter Menten: „Ik heb niet om dit proces gevraagd. Ik ben uitge daagd tot een onverbiddelijk duel en zal geen blad voor de mond wordt naarstig naar kandidaten gezocht. CHU-leider drs. G. van Leijenhorst zei ons vandaag dat hij beschikt over een lijstje met enkele sérieu- ze kandidaten, die ieder al bena derd zijn. Definitieve toezeggin gen zijn echter nog niet ge daan. Van Leijenhorst en CHU-voorzitter L. van Leeuwen, degene die de eigenlijke voordracht moet doen, wachten daarmee tot CDA-leider drs. R. Lubbers vrijdag is terug gekeerd van een kort verblijf in Israël. Daarna moet ook nog met premier Van Agt worden over legd. Volgens Van Leijenhorst staan op zijn lijstje uitsluitend kandidaten uit het „Haagse politieke we reldje". Wie dat zijn wilde hij niet zeggen, maar in politiek Den Haag circuleren de namen van Van Leijenhorst zelf, van CHU- voorzitter Van Leeuwen en het CDA-kamerlid voor de CHU dr. C. van Dijk. Berichten als zou de binnenkort af tredende inspecteur-generaal der krijgsmacht, jhr. W.H. de Savor- nin Lohman, de nieuwe minister zijn, worden door de CHU-top met kracht ontkend. De Savornin Lohman is niet eens lid van de CHU meer. Enkele jaren geleden verruilde hij die partij voor DS'70. üok die partij heeft hij inmiddels weer verlaten om rechtstreeks CDA-lid te wor den. Dit zijn twee van de aanbevelingen die het Rotterdamse organisatie bureau KrekelVan der Woerd en Wouterse doet in een rapport over de mogelijkheden tot samenvoe ging van nutsbedrijven. Het rap port is vandaag door minister Van Aardenne (economische za ken) aan de Tweede Kamer aan geboden. De concentratie van nutsvoorzie ningen in gezamenlijke distribu tiebedrijven zou in de bestaande situatie per jaar een besparing* van 200 miljoen gulden opleve ren. Er bestaan nu 200 bedrijven.' Het is volgens de onderzoekers niet nodig om tot de instelling van eén landelijk gas-, water- en elektriciteitsbedrijf over te gaan. Er is zowel plaats voor grotere als kleinere bedrijven. In het rapport wordt voorgesteld om de provin cies een plan te laten maken voor de verspreiding van gas, water en elektriciteit. Daarbij zouden de volgende uitgangspunten moe- tengelden: er worden provinciale of regionale bedrijven gevormd die voor minstens 120.000 ver bruikers (dat is ruim 400.000 in woners) de nutsvoorzieningen beheren. In districtskantoren moeten werkzaamheden als het aansluiten van verbruikers, het vaststellen en innen van rekenin gen en het geven van adviezen worden ondergebracht. Deze kantoren moeten minstens 10.000 verbruikers (meer dan 30.000 in woners) bedienen. Westwater rapport aangeduid als "Westwa ter". Dit bedrijf zou gezuiverd water moeten leveren aan de pro vinciale of regionale distributie bedrijven in het westen. De onderzoekers stellen voor dat de betrokken provincies en de grote gemeenten in Noord- en Zuid- Holland het bedrijf "Westwater" oprichten. De winning van grondwater moet volgens het rapport worden ondergebracht bij provinciale of regionale bedrij ven die ook het netbeheer voor hun rekening nemen. Elektriciteit Wat de stroomvoorziening betreft, wordt geadviseerd de centrales en hoogspanningsnetten van 110 kilovolt en meer samen te bren gen in eén landelijke maatschap pij. Deze maatschappij (in het rapport "Protrans" genoemd) zorgt voor opwekking en hoofd transport van alle elektriciteit in Nederland. Produktie en hoofd transport worden ook hierbij ge scheiden van de distributie. Pro duktie en hoofdtransport van aardgas viel niet onder de op dracht van de rapporteurs. Zy gaan er vanuit dat de positie van de Gasunie onveranderd blijft. Dit bedrijf verzorgt het hoofd transport en de levering van gas aan distributiebedrijven en grootverbruikers. (Zie verder pagina 18) 22 PAGINA'S De Tour de France beleefde een zeer bewogen weekein de. De twee langste etappes uit de Ronde zorgden voor een aantal onverwachte wendingen. Zaterdag 'mocht' een drietal renners met enorme voorsprong fi nishen. Nieuwe gele-trui- drager Guy Bertin had evenwel weinig plezier van zijn status. Gisteren werd hij in de door Henk Lubherding op schitterende wijze ge wonnen rit naar Luik op ruim een kwartier gereden. Rudy Pevenage heet de nieuwe leider in het alge meen klassement. Maar liefst 130.000 toeschou wers bejubelden in Assen de Westlandse coureur Jack Middelburg. Na Wil Hartog (1977) werd hij de tweede Nederlander die het hoofd nummer van de TT (de 500 cc race) won. Jumping Jack werd na afloop door zijn monteurs op de schouders genomen (zie foto). Zowel Tom Okker als Betty Stöve moesten op Wimble don het onderspit delven. PAGINA 11 t/m 17 Frits (Avond) Spits wil een radioparlement PAGINA 5 Scholten doet aanval op Van PAGINA 7 Bani-Sadr biedt zijn ontslag PAGINA 9 Goede kans op verlaging Eu ropese Iuchttarieven PAGINA 19 Ontwerpers grijpen weer te rug op modellen van Coco Chanel PAGINA 20 ...Op De Nieuwe Rjjn... Zieke rechter Jespers vrij BRUSSEL - De Gentse rechter Guy Jespers, die twee jaar gele den tot twintig jaar gevangenis straf werd veroordeeld wegens poging tot moord op zijn vrouw is voorlopig in vrijheid gesteld. Jespers lijdt aan multiple sclero se. Het Belgische ministerie van justitie verklaarde dat "opslui ting in een strafinrichting niet meer te verantwoorden is". TEL AVIV (Reuter) - Israëlische soldaten hebben in de afgelopen nacht Twee een bliksemactie uitgevoerd in het zuiden van Libanon. Bij deze actie zijn elf mensen gedood, onder wie twee vrouwen en vier kinderen en verder zijn er twee gewonden en twee vermisten. De soldaten vernielden volgens de bekendmaking vdn een militaire woordvoerder in Tel Aviv Palestijnse bases ten noorden van de rivier de Litani. Eén van hun doelwitten was een opleidingskamp en het andere werd gebruikt voor het plegen van overvallen op Israël. De Israëlische militairen konden al hun gewonden meenemen. Het rapport maakt ten de drinkwatervoorziening on derscheid tussen de winning van grondwater enerzijds en van op pervlaktewater en duinwater an derzijds. Winning, hoofdtrans port en zuivering van oppervlak tewater in West-Nederland (zoals bijv.in het duingebied bij Kat wijk gebeurt) zouden in eén or ganisatie moeten worden onder gebracht. Het gaat hierbij om de inlaatbekkenS van Rijn, Maas en IJsselmeer, de Bicsboschbek- kens, de hoofdtransportleidin gen naar de duinen en de zuive- ringswerken, het duinwaterbe- heer en de zuiveringswerken zelf. Het bedrijf dat daarmee zou moe ten worden belast, wordt in het Aanval van Polisario op Marokko RABAT (AFP) - De kleine garni- zoenstad Akka in het zuiden van Marokko is gistermorgen aange vallen door een kolonne van Poli sario. zo heeft de Marokkaanse minister van voorlichting mee gedeeld aan het Marokkaanse persbureau MAP. Dure olie: dan dubbele rekening TEMPE (UPI) - Een Amerikaanse arts uit Tempe in Arizona, heeft veel steun van collega's gekregen nadat bekend werd dat hij de re keningen van patiënten uit olie- exporterende landen verdubbelt. In december vorig jaar begon dr. John Hanigsberg met het heffen van zijn "administratieve toe slag". Daar veel van zijn patiën ten studenten van de staatsuni versiteit van Arizona zijn. toor den hun rekeningen betaald door de landen van herkomst. Zo zag dr. Hanigsberg een manier om te rug te slaan na de forse olieprijs verhogingen van de OPEC. Hij kreeg slechts één bedreiging, nadat zijn truc bekend was ge worden Die luidde: "in naam van Allahje zult er spijt van hebben 4 weken lang hei /LEIDSCH DAGBLAD ter kennismaking voor de HALVE PRIJS Q Ik ga liever n.et over i nacht .,s en wil het Leidsch Dagblad eerst 4 weken voor hal» geld e dan kunt U mij aansluitend Ik beslis meteen en U kunt abonnee noteren en ik kn/c de krant gratis de aanval grepen Ma rokkaanse lucht- en landstrijd krachten in. Zij doodden 180 Po- lisariostrijders en de rest moest zich in verwarring terugtrekken, aldus de bekendmaking. Aan Marokkaanse zijde sneuvelden elf man, onder wie twee burgers, er werden 28 man gewond.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 1