|Kans op verlaging Europese vlieg tarieven' Ook 'echt' onderhandelen over cao's bij overheid BHHZ Leid se hoogleraar luchtrecht Henri Wassenbergh: ANWB breidt uit in het Franse Lyon MAANDAG 30 JUNI 1980 9 AMSTELVEEN (GPD) - Er zijn tekenen die wijzen op ver soepeling van de strenge regels waaraan de luchtvaart in West-Europa op dit moment is onderworpen. Forse verla ging van tarieven en uitbreiding van het aantal regionale verbindingen zouden van deze liberalisatie de meest in het oog springende gevolgen kunnen zijn. Veel hangt echter af van de politie ke bereidheid, met name binnen de EG, het Europese luchtver keer op dezelfde wijze te reorga niseren als de Amerikanen heb- - ben gedaan. „Er is een verschil in benadering tussen economische ministers, die in het algemeen voorstander zijn, en de verv keersministers, die vrijwel zon" der uitzondering tegenstander zijn", zo betoogt dr. Henri A. Wassenbergh, hoofd buitenland- jse betrekkingen en samenwer king van de KLM. Wassenbergh voegt daar direct aan toe dat de KLM, die als één van de ..eersten de voordelen van de gro tere vrijheden begon op te trek ken uit de Amerikaanse „dere gulatie" (opheffen van bepalin gen), voorstander is van vrije concurrentie, ook binnen Euro pa. Onze filosofie benadeelt nie mand. De tegenstanders echter n benadelen anderen wel". Niet alleen De KLM staat in die opvatting niet alleen. „Onze staatssecretaris wil het ook. De Rijksluchtvaart dienst vindt het niet leuk, onder vindt moeilijkheden met bui tenlandse collega's Voor de RLD leidt EG-bemoeienis met de luchtvaart tot verlies van be voegdheden binnen Europa. Dat is trouwens ook de reden waarom E.G. Hulp De Europese Commissie heeft be slist om via het wereldvoedsel- programma 35.000 ton rijst te ver- strekken aan Cambodja. Nicaragua krijgt 8.600 ton graan van de EG. Russisch gas De afnemers van Russische aard gas in West-Europa dienen er re- - keningen mee te houden dat de Sowjet-Unie haar exportprijzen drastisch zal verhogen. Friedrich Spaeth, lid van de directie van de Westduitse gasdistributiemaat schappij Ruhrgas, heeft dit ver- klaard tegenover - Oostenrijkse r journalisten. Volgens Spaeth is de Sowjet-Unie van plan haar exportprijzen van gas voortaan te bepalen aan de hand van de prijzen van olie van zeer hoge kwaliteit. Nu wordt nog e naar de prijzen van huisbrandolie gekeken. £hell verkeersautoriteiten in andere landen, geïnspireerd door bedrij ven als Alitalia, Air France en Lufthansa, geen voorstander van liberalisatie zijn". De ontwikkelingen zijn evenwel niet tegen te houden. Vrij onver wacht besloten de Amerikanen in 1978 de burgerluchtvaart een aantal relevante vrijheden te ge ven waarmee een volwassen in dustrie wordt geacht te kunnen omgaan. Niet langer stelde de CAB (de economische lucht vaartdienst van de V.S. zich strak op met betrekking tot de routes die gevlogen mochten worden, wat de frequenties zouden zijn en op welk niveau de tarieven zou den liggen, vaar de maatschap pijen zelf. De liberalisatie gold niet alleen het binnenlandse, ook het buitenlandse verkeer. Als één van de eersten brachten Neder land en de VS een protocol tot stand dat op dat uitgangspunt was gebaseerd. Sommige andere landen deden dat ook; andere weigerden. Geble ken is inmiddels dat de landen die op geliberaliseerde basis met de VS vliegen, aanzienlijk meer vervoer te verwerken gekregen hebben dan de landen die dat na lieten. In Engeland pakte de libe ralisatiegedachte weer anders uit. Freddie Laker, die nu einde lijk de mogelijkheid kreeg goed kope vluchten op de VS uit te voeren, stelde dat hij op die vrij heden ook aanspraak kon maken voor het verkeer binnen Europa. Laker: 666 verbindingen Laker vroeg de Britse luchtvaart dienst, de CAA, toestemming voor welgeteld 666 verbindingen binnen West-Europa, die hij al lemaal zo goedkoop mogelijk wil „bevliegen". De Britten speelden Laker in de kaart door toestem ming te weigeren. Zich beroe pend op het Verdrag van Rome, dat (voor de EG) verkeersvrijheid van personen, goederen en kapi taal garandeert, wil Laker bij het Europese Hof in Luxemburg nu een proefproces aanhangig ma ken om de beslissing van de Brit se luchtvaartautoriteiten aan te vechten. Shell Italia, een dochteronderne ming van de Koninklijke Shell Groep, heeft de 170 "Jet"-benzi- nestations in Noord-Italie van Continental Oil Conpany of Italy (Conoco) overgenomen. Ook Co- noco.s distributiesysteem voor smeerolie is aangekocht, zo heeft Shell verklaard. Het is niet be kend welk bedrag met de trans actie is gemoeid. In 1973 heeft Shell zich terugge trokken van de Iraliaanse olie- markt door de verkoop van haar raffinaderijen en haar verkoop organisaties aan de Italiaanse staatsoliemaatschappij Agip. VEEMARKT LEIDEN 30/6 - Op de markt van maandag werden 1415 dieren aangevoerd, gespecificeerd als volgt; slachtrunderen 962; schapen/lammeren 453. Prijsnoteringen slachtvee: stieren le kwal. 7,20-7,80; 2e kwal. 6,70-7,15; vaarzen le kwal. 7,05-8,05; 2e kwal. 6,10-6,80; koeien le kwal. 6,90-7,90; 2e kwal. 6,10-6,70; 3e kwal. 5,70-6,00; worstkoeien 4,90-5,95; extra kwal. plus dikbillen 8,50-13,50, alles per kg. ge- Uebruiksvee: schapen 140-175 per stuk; lammeren 150-180 per stuk; lammeren le kwal. 190-215 per stuk. Toelichtingen slachtrunderen; aanvoer redelijk, han del traag; prijzen moeilijk te handhaven. Schapen/lammeren aanvoer matig, handel redelijk, prijzen stabiel. Dr. Wassenbergh.: belang van passagiers... Een andere Britse maatschappij, British Caledonian, heeft de CAA toestemming gevragd voor „mi- niprijzen" op een reeks Europese verbindingen, onder meer van Engeland naar Amsterdam. Na de reactie van Laker heeft de CAA nu eieren voor zijn geld ge kozen. Wel wetend hoe gelijklui dend de opvattingen elders in Europa liggen, heeft de CAA Bri- tisch Caledonian toestemming gegeven, onder het voorbehoud dat andere luchtvaartdiensten er eveneens mee akkoord gingen. Daarbij bleef het. De goedkeuring kwam niet. De overwegingen kunnen verschillend zijn ge weest, maar wat Nederland be treft zijn zij duidelijk. Wassen bergh: „Nederland is een klein land met van nature een klein vervoerspotentieel. Het heeft niet, zoals grotere omringende landen, een reeks van luchtha vens te bieden. Het heeft van na ture niet dezelfde omvangrijke aantrekkingskracht voor passa giers van over de hele wereld, zo als andere landen. Bovendien is het nog altijd zeer goedkoop om van Londen naar andere delen van de wereld te vliegen. „Wij willen best vrije concurrentie en verlaging van tarieven in ver keer met Engeland, maar niet tussen Amsterdam en Londen alleen. Door de hoogte van de ta rieven tussen Amsterdam en Londen is vliegen van Nederland naar elders in de wereld nage noeg even duur als via Londen. Drastische verlaging van het Amsterdam-Londentarief als een op zichzelf staande maatregel be tekent dat Londen meer aantrek kelijke aanvoerlijnen erbij krijgt, terwijl wij ze dan juist zouden kwijtraken. Dat is niet in het be lang van de passagiers, maar het algemene passagiersbelang is evenmin gediend met tariefs verlaging op slechts één, of een paar lijnen. Dat is discriminatie tegen de luchtvaartmaatschap pijen". AMSTELVEEN (GPD) - KLM en enkele andere maat schappijen hebben besloten op hun Europese trajecten de business-klas in te voeren voor passagiers die het volle economy-tarief betalen. Komende winter komt de business-klas op de routes van Amsterdam naar Lon den en Parijs. Passagiers in deze klasse krijgen nagenoeg dezelfde service als KLM wil businessklas in Europa Een kleine tien jaar geleden eerstklas-passagiers, maar in een "gewone" stoel. had de KLM in het Europese verkeer de eerste klas afge schaft. In de afgelopen tijd is echter gebleken dat maat schappijen die de eerste klas op hun Europese trajecten hadden gehandhaafd, zoals Swissair, passagiers ont trokken aan de KLM. Wan neer de resultaten beant woorden aan de verwach tingen. zal de business-klas op alle grote Europese routes worden ingevoerd. „Zowel de passagiers als wij, de KLM, hebben meer belang bij een ontwikkeling die het totale luchtverkeer in Europa omvat", aldus Wassenbergh, die eraaan toevoegt dat de waarde van Bri tish Caledonians initiatief ligt in de discussie die daarvan het ge volg is geweest binnen de Asso ciatie van Europese luchtvaart maatschappijen (AEA). Zowel daar als binnen de Europese Commissie zijn nu gesprekken gaande om een Europees lucht vaartbeleid te ontwikkelen. Bin nen de Europese Commissie is dat een transportgroep, terwijl ook het Europese Parlement een werkgroep op dit terrein heeft. Regels zijn illegaal Wassenbergh (tevens hoogleraar luchtrecht in Leiden en Utrecht) zegt met nadruk: „De huidige re gels voor het Europese luchtver keer zijn illegaal in het licht van de uitspraken van het Europese Hof in Luxemburg. Bovendien is de verdeeldheid binnen Europa enorm. Zoals de regels op het ogenblik worden gehanteerd, leidt dat tot vernietiging van el kaar. Men vangt elkaar vliegen af. Met is kortzichtig en protectio nistisch. Waar wij als KLM naar streven, is dat het Europese Par lement tot een uitspraak komt, die dan moet worden terugge koppeld naar een discussie over ieders nationale luchtvervoers- beleid in de afzonderlijke parle menten. Van Nederland, Frank rijk, Groot-Brittannië, allemaal". De Europese commissie is, aldus Wassenbergh, al wel tot enkele voorlopige conclusies gekomen. Er moeten meer regionale ver bindingen komen - zowel bin nenlands als over de grenzen - en er moeten lagere tarieven komen. Voor de toepassing van dat laat ste zijn de Europese luchthavens in drie categorieën verdeeld. Schiphol, Frankfurt, Londen- Heathrow, Parijs-C harles de Gaulle en dergelijke behoren tot de eerste categorie. „We zijn het er over eens dat tussen de grootste luchthavens, die in de één-één-categorie, voorlopig nog niet moet worden geliberali seerd; althans niet voordat het to tale Europese luchtvervoer is ge liberaliseerd. We zijn het er ook over eens dat de verbindingen van en met de tweede en derde categorie, dus met inbegrip van de verbindingen met de grootste luchthavens, wel geliberaliseerd kunnen worden, zij het voor voorlopig vliegtuigen met een maximale capaciteit van 100 pas sagiers". Harde dobber -Biedt de ontwikkeling de KLM, te gen de achtergrond van zijn klei ne thuismarkt, voldoende per spectief Wassenbergh: „Het wordt voor ons een harde dobber, maar we gelo ven er wel in. Kijk, de KLM is vooral een intercontinentaal be drijf. Verhoudingsgewijs is ons Europese verkeer niet in dezelfde mate tot ontwikkeling gebracht. De KLM is echter een van de gro te maatschappijen in de wereld en daarom is het voor ons van belang dat Amsterdam vérder wordt ontwikkeld als gateway-ci- ty, als sluis om passagiers en vracht van overal in Europa - niet alleen met de KLM - via Amster dam naar elders in de wereld te vervoeren. En omgekeerd". Deze hele Europa-filosofie speelt een rol in de totstandkoming van de definitieve luchtvaartover eenkomst tussen Nederland en de VS. Sinds in maart 1978 het protocol werd getekend, dat van de onbeperkte duur kan zijn, is er wel een aantal keren onderhan deld, maar in mei j.l. zijn de be sprekingen opnieuw opgeschort. Uit een oogpunt van behoorlijk bestuur wordt het nu toch echt wel tijd dat het ruim twee jaar oude protocol wordt vervangen door een overeenkomst die wordt onderworpen aan het oordeel van de Eerste en Tweede Kamer. HARRY KUIPER SCHIPPER GEWOND - Bij een felle brand op de kotter 'Wilhel- mina' uit Vlissingen is schipper P.H. Polderman (34) gisteroch tend ernstig gewond geraakt. Hij is met brandwonden aan het ge zicht, benen en armen opgeno men in een ziekenhuis in Vlissin gen. Een ander bemanningslid, de 34-jarige M. Consemulder, liep brandwonden op aan beide han den. Schipper Polderman moest na de brand enkele uren op hulp wachten omdat de scheepsradio van de 'Wilhelmina' was uitge vallen. De jazz-klarinettist Baméy Bi- gard is op 74-jarige leeftijd over leden. De in New Orleans geboren Bigard kwam in 1925 bij de band van King Oliver en van 1926 tot 1928 speelde hij bij Charlie Elgar. Daarna maakte hij tot 1942 deel uit van het orkest van Duke El lington. Samen met de 'Duke' componeerde hij verscheidene songs, waaronder het beroemde 'Mood Indigo'. VOETBAL - Tunesië heeft zijn eer ste wedstrijd in de voorronden van het toernooi om het wereld kampioenschap gewonnen. In een wedstrijd voor de Afrikaanse zóne wonnen de Tunesiërs met 2-0 van Nigerië. Liman en Lah- zami maakten de doelpunten. In het stadion te Tunis waren 60.000 toeschouwers. LYON (ANP) - Hoofddirecteur B. IJntema van de ANWB heeft het uitgebreide ANWB-standpunt in het Franse Lyon heropend. Het kantoor heeft nu vijf maal zo veel ruimte als vroeger. De uitbrei ding was nodig, omdat Neder landse vakantiegangers in Frankrijk met hun auto de mees te pech hebben. Het steunpunt in Lyon heeft vorig seizoen 1900 mensen met pech in welke vorm dan ook kunnen hel pen. Het leed van de ANWB-le- den heeft ons gedwongen tot uit breiding van het steunpunt, al dus hoofddirecteur IJntema. Hij wees er op dat dit jaar minder mensen met het vliegtuig op vakantie gaan in verband met de hoge prijzen en de vaak lange wachttijden op de vliegvelden. Meer mensen gaan met de auto op vakantie. De ANWB verwacht dat meer dan vijf miljoen Neder landers dit jaar naar het buiten land gaan, van wie ruim 20 pro cent naar Frankrijk. Van hen gaat 70 procent met de auto. UTRECHT (ANP) - De werkgroep georganiseerd overleg van de Algemene Centrale van Overheids personeel (ACOP) heeft een rapport uitgebracht waarin ze ervoor pleit, het georganiseerd overleg te vervangen door "echte" onderhandelingen. Deze moeten leiden tot collectieve arbeidsovereen komsten bij overheid en onderwijs. Het rapport moet nog worden besproken binnen bij de ACOP aange sloten bonden: de ABVA, de ABOP (onderwijs), de NPB (politie) en de Vervoersbond. Op het ogenblik is er volgens de werkgroep geen spra ke van "gelijkwaardigheid" tussen de overheid en de ambtenarencentrales. De overheid kan eenzijdig ar beidsvoorwaarden vaststellen en wijzigen. Ze is wel wettelijk verplicht, daarover overleg te voeren, maar dat overleg komt naar de mening van de werkgroep noch in theorie noch in de praktijk neer op onder handelen. Als voorbeelden noemt ze de verlaging van de aan vangssalarissen van de jonge academici en de door voering van de maatregelen ten aanzien van het overheidspersoneel uit "Bestek '81", waartegen de ambtenarenorganisaties zich tevergeefs hebben ver zet. De werkgroep wijst de argumenten af die vaak zijn aangevoerd tegen het vaststellen van arbeidsvoor waarden in de overheidssector op basis van een overeenkomst. De specifieke positie van de over heid, die als taak heeft het algemeen belang te behar tigen. en de mogelijkheid die de overheid zou moe ten hebben om (vanwege haar verantwoordelijkheid voor het nationaal sociaal-economische beleid) een voorbeeld te geven op vitale onderdelen van de ar beidsvoorwaarden zijn daarvan twee voorbeelden. MAANDAG 30 JUNI 1980 293,00 291,50 i 65,60 65,30 86,20 83,80 207,70 207,80 Helneken Holding Holl.B SlS° Kon. Olie Nat. Nederlanden Nedlloyd Groep Ver. Beslt VNU Volker Stevln Groep 64,50 172,50 172,50 238,00 235,00 BINNENLANDSE AANDELEN 156,00d 160,00 153,00e 156,00 1050,00 1050,00 278.00 276.00 Gel. Delft c. Gelder eert. Ged. Tram Hafemeljer Hero Cons. Hoek s Mach. Holdoh Holec Hall Trust. !nd. Maatsc IBB Hondo: Intematio P Kempen Be Kiene S. Kluwer KBB 178,00 176.00 155,50 155,50 418,00 425,00 660,00 60,00 235,00 Kon. Ned. Pap. Krasnap. sky Ned. Crediet Otra Palembang 146,20 145.00 27,00a 27.10 58,00e 56,30 1070,00 1070,00 725,00 740,00 22.00 22.10 157.00 157,00 271.00 275.00 250,00a 240,00 279,00 279.00 Telegraaf Teatlel Tw. Tilb. Hyp bk VRG Gem. Bei BELEGGINGS- INSTITIJTKN Alg. Fondsenb. 101.OO 101.50 Alrenta 9950 99.50 128.00 127.00 152,00 152,00a 491,00 491,00 111,50 110,00 Fidelity F Investors M Japan Fund 20,50 19,00 13,80 20,50 18,80 13.80 1295,00 1300,00 COl'D EN Z1LVEI' Goud 38120/38920 Zilver 915/1029 Vorig 37800/.38500 Vorig 905/1008 BUITENLANDS GELD Duitse Mark (100) Ital. lire (10.000) Portugese esc. (100) Canadese dollar Franse fr. (100) Zwitserse fr. (100) Zweedse kroon (100) Noorse kroon (100) Deense kroon (100) Oostenr. schilling (100) Spaanse pes. (100) Griekse drachme (100) Finse mark (100) Joegosl. dinar (100) Ierse pond AMSTERDAM - De sensatie op een doodstil Damrak werd vandaag geleverd door Volker Stevin. De maatschappij heeft vrijdag na beurs bekend gemaakt rekening te houden met een aanzienlijk la ger nettoresultaat in 1980 in ver band met een strop in het Mid den-Oosten. Eerder was al ge waarschuwd voor een nettowinst die wel eens naar f60 min zou kunnen zakken (1979: f80 min), maar nu wordt zelfs die f 60 min niet meer haalbaar geacht. Deze mededeling viel de beurs bijzon der rauw op het dak en om twaalf uur werd een prijs geadviseerd van f 44 tegen vrijdag nog f 50,80. Dit was de commissaris voor de notering te gortig en hij greep dan ook in. Tot kwart voor een ver bood hij handel in het fonds. Op dat tijdstip mocht alsnog een openingskoers worden opge maakt De verwikkelingen bij Volker-Stevin misten hun uit werking op andere bouwfondsen niet. HBG opende f 2 lager op f 62 en Bos Kalis moest f 1,70 inleve ren op f83,80.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 19