Erik de Bruin geeft natte Gouden Spike toch nog recordglans SURFEN HEEFT HOLLAND IN DE BAN Jan Willem Bruin winnaar bij TE AN Ajax (C) verliest onverdiend van HCC PAGINA 16 MAANDAG 30 JUNI 1980 SPORT LEIDEN - Erik de Bruin moest er zaterdag toch aan geloven. Voor de 16-jarige atleet uit Hardinxveld hoeft alle 'drukte' rond zijn steeds meer de aan dacht trekkende presta ties bij de werpnummers niet zo nodig. Maar zater dag in de Leidse Hout, tij dens de elfde editie van de weer nieuw leven ingebla zen wedstrijden om de Gouden Spike, stond hij toch in het middelpunt van de belangstelling. Hij was namelijk degene die de hoofdtrofee, de Gouden Spike, mee naar huis mocht nemen voor de evenaring van zijn eigen Nederlandse jeugdrecord bij het kogelstoten met 18.13 meter. Wellicht waren er zaterdag meer re cordprestaties uitgerold maar het organiserende AV Holland trof het niet met de weersomstandig heden. Een constante dreinerige regen en een voor de sprint uit de verkeerde hoek waaiende wind deden afbreuk aan het prestatie niveau. Desondanks werden er op de Leidse kunststofaccom modatie toch nog een serie sterke verrichtingen afgeleverd waarbij de kogelstoot van Erik de Bruin er dus duidelijk uitsprong Neerlands hoop Erik de Bruin kwam in de vijfde van de zes pogingen met de zes kilo zware kogel tot de record- evenaring. 'Neerlands hoop voor de werpnummers' hoort overi gens gezien zijn leeftijd nog bij een jeugd-categorie waar met de 5 kilo zware kogel wordt gewerkt. Zelf was hij niet bijster enthou siast over zijn stoot van 18.13 me ter. De Bruin heeft al enkele jaren bij de jeugd in Nederland geen concurrentie van betekenis meer te duchten en daarom beschouwt hij elke wedstrijd als een wed strijd tegen zichzelf. Het vestigen van persoonlijke records is elke keer weer het streven van Erik de Bruin die wordt getraind door zijn vader (leraar lichamelijke opvoeding) en ook veel steun on dervindt van zijn moeder, oud- Nederlands kampioene en re cordhoudster bij het discuswer pen. Trainingsijver Dat de prestaties de talentvolle ju nior niet komen aanwaaien blijkt overigens uit zijn trainingsijver. Zo'n acht trainingen per week van gemiddeld twee uur waarbij intensief wordt gewerkt ("De tijd moet wel goed gebruikt worden, niet teveel geklets") heeft hij op zijn programma staan. Daarbij wordt naast het werpen en stoten ook de nodige aandacht aan lo pen en springen besteed want Eriks vader, die zich voor trai- nings-technische zaken naast zelfstudie ook in het buitenland (met name West-Duitsland) oriënteert, is groot voorstander van variatie. Variatie die bijvoor beeld ook wordt gezocht in het werpen en stoten met lichtere kogels en djsci om het geestdo dende van het altijd met wed strijd-materiaal bezig zijn te om zeilen. se Ingrid Stoot die zich niets aan trok van de regen en haar snelste seizoentijd bij de jeugd verbeter de tot 54.7. Rare uitslag De springnummers hadden nog het meest te lijden van de weersom standigheden. Vooral het pols- stokhoog gaf een rare uitslag te zien. Toppers als Eltjo Schutter en Pim Göbel gokten op een hoge aanvangshoogte. Omdat hun handen weggleden aan de glad geworden stokken pakte die gok verkeerd uit en kon Beverwijker Hans van de Pal met 4.50 meter de overwinning binnenhalen. Verrassend goed daarentegen was de vertesprong van Amster dammer Roy Sedoc die al bij zijn eerste poging 7.42 meter haalde. De resterende vijf pogingen wa ren ongeldig. Sylvia Barlag, evenals Els Vader en Mario Westbroek zeker van een retour tje-Moskou, kon in de bak waar Edine van Heezik vorige maand met 6.56 meter nog een nieuw Nederlands record sprong niet imponeren. De met een lichte beenblessure kampende Am sterdamse kwam als enige dame voorbij de zes meten 6.08. Erik de Bruin (links) ontvangt de Gouden Spike uit handen i Accommodatie Leidse Atletiek Gemeenschap. i Roel Veldhuizenvoorzitter van de Stichting Spannend Spannend was de strijd op de 1500 meter waar de sinds enkele we ken uit Amerika teruggekeerde Wybo Lelieveld in de eindsprint Armando Houtveen en Kor Louws juist voorbleef. Lelieveld noteerde 3.47.5, Houtveen en Louws kwamen beiden tot 3.47.8. Gerard Tebroke speelde hier met een zevende plaats in 3.52.3 geen rol op het eerste plan. Dat zou hij ongetwijfeld wel hebben gedaan op de 5 kilometer v meters goede tegenstand: 13.56.7. Een andere Belgische overwin ning werd behaald door Julien Michiels op de 800 meter. Met 1.50.71 was hij superieur. Ook ongenaakbaar op dezelfde af stand maar dan bij de dames was de Friese Elly van Hulst die tot 2.06.50 kwam. De ook uit het Noorden afkomstige Bea Wiurda bleef bij het discuswerpen de Haagse Amerika-gangers Ria Stalman en Betty Bogers voor, resp. 53.08, 52.54 en 47.96. Aardige prestaties maar niet vol doende voorde hoofdprijs van de Gouden Spike-wedstrijd die, als het weer wat beter meewerkt, opnieuw kan uitgroeien tot een atletiek-klassieker van allure. Spelbreker DEN HAAG - In de competi tiewedstrijd tegen het Haagse HCC 3 mocht het Oegstgeester Ajax als eerste gaan batten, wat aanvankelijk niet onverdienste lijk ging. Frits de Jongh (11), Ray v. d. Berg (14) en Ton Eldering (14) zorgden voor een stand van 79 runs voor het verlies van 4 wickets. Hoewel Erik Spruyt (19) en Herman Har- tevelt (22) daarna uitstekend volgden, ging de score van Ajax zeer traag omhoog. De Oegstgeester batsmen nrs. 6 t/m 11 werden daardoor gedwongen geforceerd aan te vallen, hetgeen een averechtse uitwerking had op de prestaties. Via 95 voor 5 werd het uiteindelijk in 54 overs 112 all out. JohanLangerhorst 12. Dit totaal bleek later niet voldoen de hoewel Ajax kans zag het ini tiatief volledig naar zich toe te trekken. Bij een totaal van 14 runs hadden al 5 Hagenaars hun beurt gehad. Voor deze Ajax-prestatie tekenden Frits de Jongh en Johan Langer- horst die erg goed bowlden. De 16-jarige HCC-er Simon Burch hield evenwel lange tijd stand en legde met een persoonlijke score van 44 runs de basis voor de uit eindelijke HCC-ovcrwinning. Via 46 voor 6 en 68 voor 7 werd het 3 overs voor tijd nog 110 voor 9. Het laatste HCC-paar slaagde er tot grote teleurstelling van Ajax ech ter in de winnende runs bijeen te slaan. De bowlingcijfers bij Ajax waren: Frits de Jongh 5-38 in 20 overs, Johan Langerhorst 3-24 in 11 overs en Ton Eldering 1-37. Volgende week zondag de zeer be langrijke ontmoeting met het Haagse HBS 2 om 11.00 uur op het LMHC-complex, waarvan de uitslag een beslissend karakter j<an hebben voor het verdere competitieverloop. Erik de Bruin slaagde zaterdag dus niet geheel in zijn opzet om voor de zoveelste keer dit seizoen tot een persoonlijk-record te komen maar hij was de enige niet. Onge twijfeld waren meer nationale toppers (sommigen bleven overi gens onaangekondigd weg) op de in korte tijd al vermaard gewor den Leidse Chevron-baan iets van plan maar de regen was za terdag zoals gezegd de grote spelbreker. Els Vader, die vol gende maand bij de Olympische Spelen in Moskou op de 100 en 200 meter uitkomt, bewees des ondanks in Leiden haar klasse met afgetekende overwinningen op deze afstanden in 11.88 (in se rie met minder tegenwind 11.66) en 23.44. De Haagse Tilly Verhoef kon de uit Zeeland afkomstige Els Vader als enige redelijk bij benen: 100 m in 12.02 (serie 11.81) en 200 m in 23.92. Een andere Moskou-ganger, junior Mario Westbroek uit Haarlem, had op de 400 meter de handen vol aan de Belg Eddy de Leeuw. Fungerend als haas voor de ach ter hem gestarte Belg ging West broek bijzonder snel van start en dat brak hem in de slotmeters bijna op. Duwend en trekkend haalde hij de finish een fractie eerder dan de Belg. Beiden kre gen de handgestopte tijd van 47.6 seconden (de elektronische tijd waarneming liet het zo nu en dan afweten). Op dezelfde afstand bij de meisjes imponeerde de Breda- Arie Plu stampt eerste vereniging uit de grond Arie Plu, de oprichter van de surfvereniging: "Ik ging tijdens vakantie in Corsica voor het eerst op zo'n plank staan en was meteen verkocht". ROELOFARENDSVEEN Aanvankelijk begon het als geintje maar momenteel is het uitgegroeid tot een rage. Het plankzeilen, beter bekend als het surfen, heeft Nederland volkomen in de ban. Overal waar het mogelijk is, wordt het water masspal met plank en zeil bestormd. Op het nabij Valkenburg gelegen Meer van Lagendijk is het in de week einden een kleurrijke hoog spanning terwijl het op de di verse plassen in de directe om trek evenzo een (plank)zeil- drukte van belang is. Kortom, belangstelling genoeg voor de nieuwe tak van wa tersport maar van enige or ganisatie was tot voor kort nauwelijks sprake. Welis waar werden er hier en daar een paar surf schooltjes uit de grond gestampt; in werke lijkheid rommelde iedereen maar wat aan zonder enig overleg. Arie Plu, zelf een ge regelde beoefenaar van de eenmanszeilsport, smeedde derhalve een plan om een ver eniging op te richten. In eerste instantie met een paar beken den 'voor de leut' maar al gauw werden de zaken se rieuzer aangepakt. Plu trommelde 20 wat gevorderde surfers bij elkaar, benoemde een voorzitter en penning meester, gaf het beestje een naam (Euro-coiffeur wind surf ingteam) en schreef voor deze zomer vier wedstrijden uit, waarvan er inmiddels twee achter de rug zijn. Een voor Nederland uniek gebeu ren. Plu, eigenaar van de kapperszaak, treedt tevens op als sponsor voor de vereni ging. Een nogal kostba re zaak voor de 30-jarige Leidenaar omdat de speciaal gefabri ceerde zeiltjes, die men in bruikleen krijgt.met opschrift per stuk 500 gulden moeten knst.eu "Ik heb er in de eerste plaats ple zier in", verklaart Plu. "Die sport heeft me helemaal be vangen. Ik ben op een vakan tie in Corsica op zo'n plank gestapt en was meteen ver kocht". Maar Arie Plu wilde meer dan alleen maar varen met het plankie. "Ik kwam al snel op het idee om de beste surfers van de omtrek in een vereniging onder te brengen. De jongens vonden het zelf ook leuk om nu eens in wedstrij den tegen elkaar uit te ko- De eerste krachtmeting werd twee weken geleden georgani seerd. Tijdens die wedstrijden (bestaande uit drie manches, een estafette en een slalom) bewees één man over onge looflijke talenten te beschik ken: Walter Fesseur. Die sur fer presteerde het om op het woelige water halsbrekende toeren uit te haleri en zijn me destrijders in alle gevallen de loef af te steken. Waar ande ren door moeilijke manoeu vres van de plank af tuimel den, bleef Fesseur als een kaars overeind. "We zijn ook van plan om Walter uit het team te halen,omdat iedereen van te voren weet dat-ie toch met de overwinning gaat strijken", weet Plu. "Als er wellicht in de toekomst club wedstrijden worden georga niseerd, ja. dan wordt Walter uiteraard ingezet". Walter Fesseur bleef ook giste ren op eenzame hoogte staan. Op het door de organisatie op de Wijde Aa uitgezette 'Olym pische' traject toerde Fesseur iu ci/ce manche in zes minuten rond. De laatsten deden dat in een half uur(...). Weliswaar wisten enkelen nog in de buurt te komen, de meesten hadden voor het einde al de Walter Fasseur vertoont een on navolgbaar kunststukje. In plaats van de gebruikelijke staande hou ding, ligt hij op het zeil. Fasseur bleek in alle opzichten de meerdere tijdens de gisteren gehouden surf- wedstrijden op de Wijde Aa. pijp aan Maarten gegeven. Toegegeven, de wind die gis teren nogal nadrukkelijk van zich liet spreken, werkte niet in het voordeel. De werkelijk geoefenden bleven op de been; het overige deel moest na een reeks vermoeiende toeren (plank op, plank af) de wal opzoeken, omdat er geen krachten meer voorradig wa ren. Derhalve bleven er voor de estafette nog maar 10 ge gadigden over. Op dit onder deel, een idee van de vereni ging zelf, moesten 5 koppels van twee plankzeilers drie maal een driehonderd meter verder gelegen boei omzeilen. Een nogal vermoeiende aan gelegenheid, die veel onge wilde natte pakken tot gevolg had. Maar daar maalde geen surfer om. Uitslagen: na twee manches 1. Walter Fesseur, 2. Michel Wil- lemstein. 3. Frits van der Zalm. Estafette: 1. Willem- steinlPaagman. ALPHEN AAN DEN RIJN - Jan Willem Bruin heeft gisteren de finale in het heren-B van het TEAN-toernooi voor zich op geëist. De Hazerswoudenaar* versloeg de sterk in opkomst zijnde Hans Tónnjan met 6-3 en 6-4. Bij de dames ging de zege naar de als eerste geplaatste Henny Fehling, die TEAN-speel- ster Tine Langeveld met 6-7, 6-3 en 6-4 van zich afhield. Laatstgenoemde had in de halve fi nale nog van een goede vorm blijk gegeven door Maureen Meijer kansloos te laten. In ver band met de regen werd er slechts een set gespeeld, maar die kwam dan ook royaal op naam van Langeveld: 6-1. Jan Willem Bruin won volgens verwachting het enkeltoernooi bij de heren. Na zijn zware halve finale tegen Arnold van de Ca- pelle (na een 0-3 achterstand met 6-3 gewonnen), liep het tegen de verdienstelijk spelende Hans Tönjann erg goed. De plaatsbal- len van Bruins waren dodelijk voor Tönjann. die niet zo offen sief speelde als in het begin van het toernooi. Daardoor mocht Bruin mijn geliefde spelletje spelen, hetgeen een duidelijke zege betekende: 6-3 6-4. In het HDB ging de overwinning naar het tandem Asselbergs/ Spouwels. Beide Tean-spclers en hun opponenten Van de Capellel Overbeek maakten er een aan trekkelijke partij van met veel aanvallend spel. De regen brak de Alphenaren in de eerste set op (1-6), maar daarna toonden zij zich op de beslissende momenten beter: 6-3, 7-5. In het HEC had het een spannende finale moeten worden, maar Ivar de Jong had zoveel haast om tij dig bij een interlandwedstrijd te kunnen zijn, dat hij het Jos Koe mans erg gemakkelijk maakte. Koemans liet zich niet impone ren door de opmerkelijk goede prestatiecurvc van de 13-jarige De Jong en pakte de partij met 6-1. 6-2. Jolanda Koek maakte in het DEC haar plaatsing waar door eerste te worden. Nadat zij in de halve fi nale Yvonne Kouw met 6-4 had uitgeschakeld zegevierde zij in de eindstrijd met 6-4 en 7-5 over El len Winkel. Ook het HDC leverde geen verras sing op. Het duo Van Leeuwen/ Crépin had totaal geen moeite met Batelaan/Ruijterman: 6-0, 6-2. Het DDC resulteerde in een overwinning voor Nijdam/Stas, die Ponsioen/Lijster met 7-5 en 6-4 naar het tweede plan verwe zen. Het duo Van der Klasse/ Hendriks had ook al moeite met het tweetal Kouw/Chaudron in het MDC, getuige de uitslag: 4-6, 6-3, 6-3. Bij de tennisvereniging de Rijn- kanters liep gisteren het toernooi voor C en D-spelers en speelsters ten einde. Hans van Tongeren had in het enkel c weinig moeite met Piet van Duyvenvoorden: 6-2, 6-2. Bij de dames won in de zelfde klasse Barbera Heezen in drie sets van Doris Knott: 6-3, 4-6, 6-0. In het gementd dubbel C wonnen Piet Guyt/Piet van Duyvenvoor den van de gebroeders van Ton geren (6-7, 6-4, 6-4), terwijl bij de dames Ans Vink en Riet van Da len de hoofdprijs voor Bep Hol ster en Els Bosma .wegkaapten: 6-2,6-1. In het gemengd dubbel C verraste het Rijnkanters-koppel Hilde en Anjo Rost bijna. Het Rijnsburgse echtpaar dat normaal in de D- klasse uitkomt maakte het Van Walen en Van Eden knap lastig, maar verloor drie matchpointen: 3-6, 6-2 en 7-5. Stand Match tennis circuit: heren: 1. Arnold v. d. Capellen, 2. Jan Willem Bruin 42, 3. Herman v.d. Capellen 40,4. Bub v.d. Zee 30,5. Bart v.d. Feen 30, 6. Bram Made ra 30, 7. Henny Koemans 28, 8. Charles Asselbergs 26. Dames: 1. Tine Langeveld 44, 2. Jacq. v. Wijk 28, 3. Hennie Fehling, Mau reen Meijer, Mirjam de Groot en Petra Wcssels allen 16.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 16