Jack Middelburg waagt en wint Assen en de langste files van heel Nederland él Drie doden op weg naar Assen Minder - spanning dvjE -V J dan in Joist 11 andere jaren Luid bejubelde triomf in halve liter klasse IMS Ife MAANDAG 30 JUNI 1980 SPORT SPORT SPORT ASSEN - De TT van Assen, on betwist Nederlands grootste sportevenement, heeft zich in die vijftig jaren van zijn be staan altijd in een grote be langstelling mogen vèrheu- gen. Zaterdagtijdens de jubileu muitgave van de Dutch Tou rist Trophy (samen met het eiland Man mag Assen de be naming TT voeren), moeten er echter records gebroken zijn. De laatste jaren kwamen er zo tussen de honderd- en hon derdtwintig duizend motor sportliefhebbers naar het cir cuit op de Drentse hei, dit maal waren het er nog veel meer, de sombere weersvoor spellingen ten spijt. Officiële cijfers spraken van 130.000 toeschouwers, officieus werd er aan toegevoegd dat het er best wel eens tien- of twintig duizend meer konden zijn. De chaos was in elk geval com pleet. Tijdig aanwezig zijn voor de wedstrijden bleek nog wel een haalbare zaak. De enkele aanvocTswegen zijn wel vol, maar lang niet overvol omdat de spreiding groot is. Vele tienduizenden arriveren al op woensdag in de Drentse hoofdstad om de trainingen bij te wonen of om zich te stor ten in andere vormen van vermaak waartoe ruim schoots de gelegenheid wordt gegeven. Rellen zoals in vroeger dagen de beruchte TT-nacht waarin Assen sidderde en beefde) be horen definitief tot het verle den ook nu bleef hel na ae op tredens van ondermeer Her man Brood en Normaal vrij imstig. En verder gaat iedereen zo vroeg mogelijk van huis om maar verzekerd te zijn van een goed plaatsje bij deze of gene bocht waar de techniek van de favorieten - of de val partijen - het best te bewonde- Maar dan. Als het allemaal weer afgelopen is. Zie dan maar eens richting Friesland, Duitsland of Zwolle te komen. Als bij tachtigduizend auto's en motoren op hetzelfde mo ment de contactsleutel wordt omgedraaid. Assenop die ene zaterdag in het jaar, loopt over van de su perlatieven. Behalve dat het het grootste en drukbezochtste sportgebeuren is vind je er. na afloop, nerqens zoveel plactic en etensrestanten per vier kante kilometer dan waar ook in Nederland, is de bieromzet per hoofd die dag waar schijnlijk alleen maar te evenaren tijdens het carnaval en worden er gigantische hoe veelheden worst, patat enfri- candellen verorberd. De prij zen zijn ook nergens zo hoog. Maar die files, dat slaat alles. 'Op de volgende wegen staan is echt niet van toe passing Assen en verre omge ving is na afloop van de TT één grote file. Nog geen dui zend politieagenten kunnen daar orde in scheppen. Een aantal toeschouwers pakte het handig aan. Na de triomf tocht van Jumping Jack Mid delburg verliet men met ge zwinde pas het acht kilometer lange slagveld, de zijspannen de zijspannen latend. Dege nen die dit traditionele (in in vroeger dagen spuiden de mo toren van de driewielers nog al eens wat olie op de baan en vandaar dat ze als laatsten moesten) van de Nederlandse Grand Prix wél wilden zien hadden pech. Hun run op het vervoermiddel was daarna totaal overbodig, want de smalle paadjes die de verbin dingen onderhielden tussen de tot parkeerplaatsen ge transformeerde weidevelden en de rijksweg Groningen - Zwolle waren binnen een mum van tijd verstopt. Er was doodeenvoudig geen doorkomen aan, pas bij Mep- pel en tweeëneenhalf uur later kwam er enige opluchting. Tot laat in de avond kronkel de zich een dubbele rij rich ting Utrecht, begeleid door tientallen Porches, motorrij ders en zelfs een helikopter van de Rijkspolitie. De massale verkeersopstoppin gen doen de roep om een per manent circuit op de Drentse hei alleen nog maar luider klinken. Assen staat bekend als éen der veiligste omlopen van de wereld, maar omdat het circuit het overgrote deel van het jaar behoort tot het normale wegenplan kunnen nog steeds niet al die verbete ringen worden aangebracht die wenselijk zijn. Zoals bij voorbeeld een vent weg naast het circuit waar ambulances vrij baan hebben om bij even tuele ongevallen meteen ter plekke te kunnen zijn. Daarnaast betekent een vast circuit meteen het einde van de zogenaamde stratencir- cuits die recentelijk weer heb ben aangetoond levensge vaarlijk te zijn. De vier doden die er een aantal weken gele den in een weekeinde te be treuren waren deed de motor sport beslist geen goed. Maar vooral ook voor de toe schouwers is een permanente baan een uitkomst. Ten eerste natuurlijk uit het oogpunt van veiligheid - al mankeert daar in Assen niet veel aan - maar ten tweede om van een goede en vlotte m- en uitreis verzekerd te zijn. Want dan zou de gemeente eindelijk eens een reden hebben om wat te doen aan het openbreken van de parkeergelegenheid AD VAN KAAM ASSEN (GPD) - De weersomstandigheden boden zater dag kort voor de start van de 500 cc-klasse geen enkel houvast. Het regende op het Asser TT-circuit, terwijl tegelijkertijd het zonnetje aarzelend doorbrak. Naar welke kant het weer om zou slaan, wist niemand van de zenuwachtig omhoog kijkende monteurs en coureurs en dus moest er gegokt worden met de bandenkeuze. Alle mogelijke variaties kwamen aan de start, maar Jack Middelburg en de Italiaan Franco Uncini hadden voor en achter „slicks" laten monteren, en achteraf bleek dat een gouden greep. Het werd droog, en de Nederlander snelde op profielloze banden naar een luid bejubelde triomf, terwijl Uncini de derde plaats incasseerde. Een doodvermoeide Jack Middel burg vertelde na zijn grandioze race, dat hij en zijn mecaniciens bij het prepareren van de machi- Vlekkeloos ne ook op andere punten volledig in de roos hadden geschoten. „We hebben kort voor de wedstrijd de afstelling nog veranderd. Het had verkeerd kunnen uitpakken, maar wanneer we niets hadden gewaagd, zouden we niet hebben gewonnen. We zaten precies goed met alles". Dat bleek inderdaad tijdens de wedstrijd. Middelburg zegevier- y de met een verpletterende over macht en dat was eigenlijk het meest verrassende aspect van zijn overwinning. De 28-jarige coureur uit Honselersdijk be hoorde als trainings-snelste wel iswaar bij voorbaat tot de kans hebbers, maar gezien het kaliber van de concurrentie leek hij een uiterst zware strijd tegemoet te gaan. Aan de finish had Jack Middelburg echter nog 14 secon den over van de voorsprong, die op een gegeven moment zelfs rond de 20 seconden had ge schommeld. De meeste tijd "ver spilde" hij gedurende de laatste omloop met het wuiven naar de uitzinnige toeschouwers. Beenbreuken Toch was de wedstrijd voor Jack Middelburg minder voorspoedig begonnen. Hij kon geen enkele profijt trekken van de beste startpositie, want minstens twin tig coureurs zaten eerder in het zadel. De oorzaak van die moei lijke start vormde natuurlijk het feit dat Middelburg nog steeds de naweeën ondervindt van de twee beenbreuken die hij in 1979 op liep. Het aanduwen van de motor is voor hem dan ook een ware be proeving. Daarna ging het echter van een leien dakje. Jack Mid delburg: „Ik zat na een halve ron de alweer bij de voorsten. Ik dacht bij mezelf: als het zo ge makkelijk gaat, kan ik er ook wel langs en toen ben ik doorge gaan". In de derde ronde zat Middelburg al op kop en vervolgens verbaasde hij vriend en vijand door zijn voorsprong gestaag uit te brei den. Zelfs de signalen helpers om het kal gaan doen, negeerde hij. Dat had echter zijn redenen, zoals Mid delburg later monteur Adrie van de Broeke uitlegde: ,,lk begreep wel watje bedoelde, maar achter op het circuit zag ik de lucht steeds donkerder worden. Ik wilde zoveel mogelijk afstand nemen, zodat ik wat ove hebben wanneer het ging rege nen. Vier ronden voor het einde was ik nog steeds bang dat de mo tor stuk zou gaan, maar toen ik TENNIS - Marianne van der Torre is er zaterdag niet in geslaagd zich te plaatsen voor de finale van het damesenkelspel in het interna tionale tennistoernooi van Wcst- Berlijn. In de halve eindstrijd verloor de Nederlandse speelster gedecideerd in twee set: Zweedse Lena Sandin: 2-6, 0-6. In de finale ontmoet Sandin de Westduitse Helga Masthoff, die haar landgenote Riedel Kühn met 4-6, 7-6 en 6-4 versloeg. Jack Middelburg, die de bijnaam „Jumping Jack" verdiende met talrijke valpartijen, reed in de 50e TT een vrijwel vlekkeloze race. „Ik heb één keer een fout ge maakt", herinnerde hij zich. „Bij het passeren van Rossi remde ik te laat bij de Bedeldijk". Middel burg dreigde pas na de wedstrijd onderuit te gaan. Vermoeidheid en emoties brachten hem even van de kaart, maar hij was snel genoeg hersteld om op het ere podium met het publiek een feestje te bouwen. In het spoor van Jack Middelburg herstelde ook Boet van Duimen zich van het teleurstellende op treden tijdens de eerste wedstrij den om de wereldtitel. Van Dui men werd vierde, en was met die klassering zeer tevreden. Dieptepunt ..Jack Middelburg (met hoed en sigaret) spuit de champagne over het hoofd van monteur Adri i er plezier in. Terwijl Jack Middelburg en Boet van Duimen de komende wed strijden met een gegroeid zelfver trouwen tegemoet kunnen zien. beleefde Wil Hartog voor eigen publiek het dieptepunt van zijn carrière. De man die in 1977 als eerste Nederlander een Grand Prix 500 cc won (eveneens in As sen) eindigde als fabrieksrijder pas op de 19e plaats meteen ron de achterstand. Hoewel zijn ma nager Ton Riemersma zich liet ontvallen dat Hartog uit vorm is, wilde de coureur zelf daar niet van weten. „Het was niet mijn schuld, dat het zo slecht ging. Al tijdens de opwarmronde merkte ik dat de machine niet in orde was. Ik kon niet hoger komen dan 7000 toeren". Het moet voor de eerzuchtige Har tog een enorme klap zijn geweest dat hij een ronde achterstand op liep, maar uiterlijk verwerkte hij de teleurstelling als een groot ASSEN - Deden zich in Assen tijdens de races zelf nauwe lijks noemenswaardige val partijen voor en mochten de aanwezige artsen en EH- BOers daarom werkloos toe zien, indirect waren er toch drie slachtoffers te betreu ren. Twee motorrijders en een duopassagiere kwamen bij verkeersongelukken in de buurt van Assen om het leven. De 26-jarige J.G uit Tilburg overleed in het ziekenhuis nadat hij met zijn motor als gevolg van te hoge snelheid in het Gelderse Hattem uit de bocht vloog en tussen een verkeersbord en de vangrail belandde. In dezelfde plaats liet de 22-jarige M.B uit Schiedam het leven. De be stuurder van de motor reed achterop een auto waardoor zijn duopassagiere van de tweewielcr werd geworpen en ter plaatse aan haar ver wondingen bezweek. De 25- jarige D.P uit het Westduitse Aertzen kwam om in Schoonebeek toen hij met zijn motor een groep andere motorrijders wilde inhalen en daarbij frontaal in bot sing kwam met een auto. Een verkeerscontrole door de Rijkspolitie Overijssel in samenwerking met de Al gemene Verkeersdienst Driebergen op rijksweg 28 onder motorrijders op weg naar de TT heeft zaterdag ochtend 127 processen-ver baal 'opgeleverd'. In totaal werden 250 motorrijders aangehouden. De meest voorkomende overtreding betrof valse en ongeldige kentekenplaten waarmee veelal werd getracht de be lasting te ontduiken. Verder werd in een aantal gevallen de snelheid overtreden. sportman. Binnen de kortste ke ren verscheen hij bij de camper van Jack Middelburg om zijn landgenoot, die zijn prestatie had geëvenaard, geluk te wensen. Of Hartog al dan niet uit vorm is weet hij zelf wellicht het beste, maar dat hij zover achterop raak te kan onmogelijk alleen aan de rijder hebben gelegen. Lichtpunt Henk de Vries uit Emmeloord vormde daarentegen een licht punt. Hij werd 9e en veroverde daarmee voor de eerste keer pun ten voor de wereldtitel. De Fries kan met deze klassering boven dien ongetwijfeld gemakkelijker een start krijgen in de buiten landse Grote Prijzen, want hij werd nogal eens afgewezen. Na tionaal kampioen Willem Zoet reed naar een 12e positie, waar door Nederland in de belangrijk ste klasse ook in de breedte het beste voor de dag kwam. Tweevoudig wereldkampioen Kenny Roberts reed de wedstrijd niet uit. Twee ronden lag de Ame rikaan, die de voorgaande drie races voor de wereldtitel overtui gend had gewonnen, op de eerste plaats, maar al in die fase slinger de zijn voorwiel bij het uitkomen van de bochten vervaarlijk. In de 7e ronde stopte Roberts met, vol gens zijn eigen verklaring, een lekke voorband. Hij reeds nog wel een keer rond met een nieu- iel. vol- Roberts: „Doorrijden had geen zin, omdat Lucchinelli immers ook al uit de strijd was". De Italiaan wordt door Roberts, die nog steeds zit te wachten op zijn eer ste overwinning in de 500 cc- klasse op het circuit van Drenthe, als zijn grootste concurrent be schouwd in de strijd om de we reldtitel. Een andere Italiaan, Graziano Rossi, klom overigens naar de tweede plaats in het tus- senklassement. Hij finishte in Assen direct na Middelburg, ter wijl Franco Uncini (eveneens Italië) derde weid. Geen hoop Terwijl hij over de streep gaat komt Jumping Jack uit het zadel c zege te vieren. Het publiek staat op de banken. Jack Middelburg en Boet van Dui men hoeven ondanks hun presta ties van zaterdag geen enkele hoop meer te koesteren op de we reldtitel. Doordat zij, evenals Hartog, in de eerste drie races puntloos bleven, liepen zij im mers een te grote achterstand op. Op eigen grond heeft het tweetal echter bewezen, dat hun goede resultaten van het vorige seizoen geen toevalstreffers waren. Nu het materiaal eindelijk in orde was, meldden zij zich onmiddel lijk an de top. Bovendien zat het Middelburg en Van Duimen ein- delijke eens niet tegen. De hoofdpersoon van de 50e TT kan erover meepraten. „Als het was gaan regenen, zou ik met mijn slicks nergens zijn geweest". ASSEN-De schitterende zege van Jack Middelburg in de halve literklasse maakte in één klap een verder vrij saaie race-dag op Assen goed. Want afgezien van denog redelijk interessante race in de lichtste(50 cc) klasse viel er verder niet erg veel spannends te bele- De opening van de 50ste IT was overigens veelbelo vend. Weliswaar spoot de Spanjaard Ricardo Tormo op zijn 'bromfietsje' meteen honderden meters ver weg van het peloton, maar de inhaalrace die de Zwit ser Dörflinger vervolgens inzette mocht er zijn. Ron de na ronde pakte hij seconden terug en het bleef tot op de meet spannend wie zou gaan winnen. Tormo trok zijn voorwiel tenslotte na een fraaie jump net even eerder over de streep. De Nederlanders deden het traditioneel goed in de 50 cc klasse. Talent Hans Spaan vocht een verbeten duel uit met ex-wereld kampioen en huidige lijstaanvoerder Lazzarini dat hij pas in de laatste ronden verloor en werd vierde. Theo Timmer en Henk van Kessel eindigden op de zesde en zevende plaats. Veteraan Cees van Dongen (48) nam in Assen definitief afscheid met een vijf tiende plaats. De 13-voudige nationale kampioen vind het nu echt welletjes. Hij wera nog even extra in het zonnetje gezet. De race in de 125 cc klasse was uiterst saai. Angel Nieto was van aparte klasse en won met zeer grote voor sprong. Henk van Kessel eindigde als achtste. Ook in de 350 cc klasse werd het spoedig een optocht toen de 33-jarige Jon Ekerold vrij snel een afschei ding had bewerkstelligd. Zijn spectaculaire race- stijl was overigens zeer zeker het aanzien waard, maar van spanning was geen sprake. In de 250 cc klasse leek de Zwitser Jack Cornu aanvan kelijk recht op de zege af te stevenen toen superstar ter Roland Freymond vlak voor de tribune keihard tegen het asfalt ging Maar de sterk rijdende Vene zolaan Carlos Lavado achterhaalde de vooruitge snelde Cornu die steeds meer last van vermoeidheid kreeg. Op het moment dat Lavado hem voorbijstak klapte de Zwitser tegen het gra Hij reed de race nog wel uit maar kwam niet verder dan een elfde plaats. De Fransman Eric Saul nam wraak op zichzelf. In de 350 cc klasse was hij onderuit gegaan - hij deelde daarop doodgemoedereerd handtekeningen uit aan het publiek - maar op de iets lichtere machine bleef hij wel overeind. Om op de streep lijstaanvoerder Anton Mang nog net het nakijken te geven en aldus tweede te worden. Bij de zijspannen was het Schots Zweedse duo Taylor/ Johansson ongenaakbaar. De Asser combinatie Streur/Van der Kaap was het snelste weg maar moest met een vierde plaats genoegen nemen. Voor de uitslagen: zie elders in dit sportkatem

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 15