Ronald Florijn: Het is triest Cees van der Velden prolongeert Europese titel sawscn Onbedreigde zege Australiër Jones Roeisters trekken zich terug Arie Luyen stelt teleur Dubbel vier stelt teleur 11 LEIDENAAR ARTHUR MOSTERT MAAKT INDRUK OP ZANDWINPLAS Grand Prix van Frankrijk IN ZANDVOORT f 0 j 1 u MAANDAG 30 JUNI 1980 SPORT AMSTERDAM - De enige Nederlandse herenploeg die naar Moskou gaat, de Nautilus-Die Ley the dub bel vier, heeft tijdens de strijd om de Koninklijke Hollandbeker met wisse lend succes geroeid. Ge zien het kleine aantal in schrijvingen, resp. drie en vier ploegen, is het moei lijk hun prestaties op waarde te schatten. De eerste wedstrijddag zegevierde het Westduitse Ingelheim, dat de laatste jaren bij wereldkam pioenschappen brons en zilver behaalde, met tweeëneenhalve lengte voorsprong. Positief was dat de Amerikaanse Quadruple, waarin twee man zaten die in Bied vijfde werden, met eenzelf de verschil werd verslagen. Gisteren speelden Florijn, de ge broeders Vervoort en Scheffers geen rol van betekenis. Zij ein- dieden op een vierde en laatste plaats met een achterstand van zeker zeven lengten op Ingel heim, dat met 5.50,47 een nieuw internationaal baanrecord ves tigde. Florijn: "Ik weet het, het is triest. Laten «we er maar niets over zeggen." In het SB-veld waren er bij Die- Leythe wel positieve geluiden te horen. Door hun overwinning gaat coach Klerks met zijn man nen op stap naar de SB-kam- pioenschappen in Italië. Voor uitzending naar deze wedstrijden kwam Njord ook in aanmerking. Coach Louwerens; "Het is jam mer maar we gaan er niet naar toe. Hoewel ze in de twee-met nog geen wedstrijd verloren hebben, gaan ze zelf liever naar de Henley- Regatta, met een Njord-acht. Omdat deze kampioenschappen een week na Henley vallen moest ik kiezen." Het gezicht van de wedstrijden om de Koninklijke Hollandbeker werd bepaald door de Verenigde Staten en het optreden van de Fin Karpinen. Magistraal zegevierde de Finse brandweerman, Olym pisch- en wereldkampioen, in het hoofdnummer voor de skiffs. Met machtige slagen nam hij in een kilometer een niet meer goed te maken voorsprong. Alleen de Argentijn Ibarra probeerde nog wat, maar Karpinen liet hem niet dichtbij komen. De Amerikanen, die nu ze niet naar Moskou gaan als troost een Eu ropees tournee afwikkelen, had- deh voor hun prestatiepiek van het seizoen Amsterdam gekozen. Ze slaagden bijzonder goed in hun opzet. Achttien eerste plaatsen in het sterk bezette SA-veld, voorts vijf tweede en twee derde plaat sen. Indrukwekkend waren vooral de triomfen die gisteren de dames- en heren achten boekten. De Amerikaanse roeisters stelde het uit 1977 daterende interna tionale record bijna vier secon den scherper. Met 2 min 57,85 sec kwamen zij als eerste ploeg op de Bosbaan beneden de drie minu ten. Ook de heren vestigden, in de slotrace van de regatta, een nieuw internationaal baanrecord. De Amerikaanse acht kwam tot 5 min 36,82 sec. en liet de Austra liërs meer dan een lengte achter zich. ROB VELTHUIJS De Nautilus- Die Leythe dubbel vier tijdens de wedstrijden van de V. Scheffers, J. Vervoort, R. Florijn en R. Vervoort. AMSTERDAM (ANP) - De Olym pische roeiploeg deed zijn laatste tentamen. En de resultaten wa ren, een maand voor de Spelen van Moskou, allerminst indruk wekkend. Joke Dierdorp en Jacqueline Ste- fels, die al medio juni na de Rot- seeregatta in Luzern hadden ver klaard geen mogelijkheden te zien om een medaille te behalen, trokken zich terug uit de Olympi sche ploeg. Slechts de dames dubbel vier Wil lem 3-de Hunze-de Laak-Okea- nos kwam tot een ruime vol doende. Zaterdag werd de com binatie tweede achter de sterke Amerikaanse ploeg, die voor driekwart gelijk was aan de equi pe die tijdens de wereldkam pioenschappen 1979 in Bied zes de werd. Het verschil bedroeg slechts 0,3 seconde. Op de tweede dag was de winst voor de Neder landers. Üiterst triest wordt de situatie in middels voor Hette Borrias. De Utrechtse won in Bied als enige voor Nederland een medaille. Dat gaf haar zoveel krediet dat zij in feite zonder meer in de Olypische ploeg werd opgenomen. "Hette Borrias is voor mij een raadsel", aldus roeibondsvoorzitter Paul Schuckink Kool, "We hebben haar voorgesteld omdat wij ver trouwen in haar hebben. Ze wordt niet uitgezonden op gele verde prestaties in dit seizoen. Die zijn er eenvoudig niet" De wedstrijden van het afgelopen weekeinde met zijn grillige weer doen denken dat de Utrechtse te veel krediet is verleend. Zaterdag werd zij vierde, ver achter de Hongaarse Ambrus, die als derde door de Finish ging en het laatste jaar lange tijd in een ziekenhuis heeft gelegen. Mariann Ambrus, duidelijk in haar nadagen, kwam vorig jaar in Bied al niet verder dan de tweede plaats in de kleine finale. De achterstand op de Hongaarse skiffeuze was op de Bosbaan uitermate groot. Gisteren werd Hette Borrias in de series uitgeschakeld. Ernstige darmstoornissen waren daarvan mede de oorzaak. De vreemde si tuatie deed zich voor dat Nelleke Donkervoort, die vrijwel het ge hele seizoen als B-skiffeuze heeft gevaren en reserve van de Ne derlandse olympische ploeg is, wel bij de sterkste zes was. ALPHEN AAN DEN RIJN - Cees van der Velden, de Nederlandse grossier in (inter)continentale titels, is gisteren op de Zand- winplas in Alphen aan den Rijn met veel machtsver toon voor de negende keer Europees kampioen ge worden. De nu al legendarische speed- boatpiloot uit Boxtel beschikte in de OZ-klasse (boven twee li ter) over het meeste motorver mogen en de grootste klasse, waardoor de voor de start al uit gedunde concurrentie er niet aan te pas kwam. De ervaren Van der Velden was na drie van de vier te varen "heats" (18 kilometer elk) door zijn supe rioriteit al kampioen, maar eiste met grote gretigheid ook de laat ste voor zich op. Er was eigenlijk niemand bij machte om hem van de vanzelfsprekende totaalzege af te houden op deze EK van de Door de hoge kosten die er aan de speedboatracerij verbonden zijn, is het aantal beoefenaren (vooral afhankelijk van sponsoring) al erg klein. Maar het in Alphen ver zamelde aantal Europese toppers was toch nog teleurstellend. Tom Percival (Engeland), Francois Salabert (Frankrijk), Birger Hal- saa (Noorwegen) en vooral niet te vergeten Renato Molinari (Italië) waren weggebleven. Verbroken sponsoring of mechanische problemen lagen daaraan ten grondslag. Wat overbleef was een confrontatie tussen wat Neder landse en Engelse piloten, zeven in totaal. Leidenaar Arthur Mos: tert was op het laatste moment zelfs verzocht om, zoals hij het zelf onder woorden bracht, "als baanvulling" te fungeren in een boot van Van der Velden. En tot overmaat van ramp werd het veld zaterdag pal na de start van de eerste heat (zeven ronden over 2600 meter, die er binnen een kleine zeven minuten doorheen werden gejaagd) het deelnemers aantal nog verder gereduceerd toen Hans Pelster en Bob Spal ding (dé rivaal van Van der Vel den) met elkaar in botsing kwa men. Pelster, de privé-piloot, kon het daarna wel voor gezien hou den. Spalding kwam in de tweede omloop wel weer in actie. Met snelheden van boven de 200 kilometer per uur sneden de pilo ten onder aanvoering van Van der Velden door de stevige wind over het redelyk woelige Alphen- se water. De Engelsman Bob Spalding en diens landgenoot Tony Williams figureerden ach ter Van der Velden beurtelings op de tweede plaats. Spalding, de enige die net als de nieuwe kam pioen een drie-liter-boot be stuurde, was totaal niet bij mach te om zijn titel met succes te ver dedigen. Op de eerste plaats was dat de verdienste van Van dei- Velden, maar daarnaast bleef de spanning ook uit omdat het (mo torvermogen bij diens tegen strevers ontbrak om voldoende tegengas te geven. Kenmerkend voor deze gedevalueerde EK was de overigens uitstekende tweede plaats die invaller-debutant Ar thur Mostert in de laatste heat kon grijpen. Samen met wat vierde en vijfde plaatsen leverde hem dat nog een vierde positie in de eindklassering op. Diezelfde Mostert (30) stond er in de ON-klasse (tot twee liter) borg voor dat de naar schatting vier duizend toeschouwers (over twee dagen) toch de nodige spanning kregen voorgeschoteld. Samen met Gerard Brinkert vocht hij drie heats lang een nek-aan-nek- race uit. HB-piloot Brinkert leek die strijd in zijn voordeel te be slissen door driemaal met gerin ge voorsprong als eerste te finis hen. In de OZ-klasse zou hij daarna tot winnaar uitgeroepen zijn, maar in deze iets minder zware klasse ging het er nu een maal om wie in de vier maal der tig minuten de grootste afstand wist te overbruggen. Daardoor kon het gebeuren, dat de slotom- gang van een half uur een drama tisch hoogtepunt bereikte. Mos tert, altijd uit op winst, legde zich niet neer bij het leiderschap van Brinkert en rook zijn kans toen deze met mechanische pech kreeg te kampen. De (snellere) boot van Brinkert begon door een afgebroken stukje propellerblad onregelmatig te lopen en de voor sprong van Mostert werd daar door steeds groter. "Toen ik dat zag gebeuren, ben ik blijven gaan. Want ik wist dat ik dan nog een kansje zou hebben", ver klaarde de aangenaam verraste Leidenaar later. Brinkert moest lijdzaam toezien hoe Mostert juist genoeg "meters pakte" om uit eindelijk tot winnaar te kunnen worden uitgeroepen. De felle strijd in de ON-klasse vormde een goed sluitstuk van de races in Alphen. Hieronder vol gen de uitslagen in de diverse klassen: OZ-klasse (Europees kampioen schap): 1. Cees van der Velden (Ned) 1200 pnt, 2. Tony Williams (Eng) 750, 3. Bob Spalding (Eng) 694, 4. Arthur Mostert (Ned) 638, 5. Roger Jenkins (Eng) 564, 6. Reddy Kokkerdee (Ned) 381, 7. Hans Pelster (Ned) 71. ON-klasse: 1. Arthur Mostert (Lei den), 2. Gerard Brinkert, 3. John Vianen, 4. John Millward. SE-klasse: 1. Frans Dieleman, 2. Willy Noiret. OE-klasse: 1. John Grootegoed, 2. Dick de Boer, 3. Marleen de Bruyn. Ni-klasse: 1. Theo Broekhof (Hille- gom), 2. Cees Voordouw (War mond), 3. Ron Ramaker, 4. Marcel Rood, 5. Anja Vianen. NII-klasse: 1. Jan de Vreng, 2. W. Torenvliet, 3. Leen Eikelenboom, 4. Boy Vranken. WIM VAN WANROOY LE CASTELLET (ANP)- In de stri jd om de wereldtitel voor Formule 1-coureurs heeft zich een nieuwe fa voriet aangediend. De 33- jarige Alan Jones won op het circuit van Le Castellet de Grote Prijs van Frank rijk en kwam daardoor na acht van de vijftien wed strijden met 28 punten aan de leiding in de strijd om het wereldkampioen schap. Na de Williams van Jones kwamen de Ligiers van de Fransen Didier Pi- roni en Jacques Lafitte als tweede en derde over de eindstreep. Het was de derde maal dat Jones dit seizoen als winnaar werd af- gevlagd. Wanneer de sportcom- missie van de Internationale Au tomobiel Federatie de Grote Prijs van Spanje door het conflict tus sen de federatie en de construc teurs niet ongeldig had ver klaard, was de voorsprong van Jones zelfs twaalf punten ge weest. Jor.es zegevierde op het circuit van Jarama maar kreeg daarvoor geen punten. De Grote Prijs van Frankrijk was een soort "wapenstilstands-wed- strijd". Lafitte. die in de training superieur was, had tot de 35ste van de in totaal 54 ronden de lei ding. Op een gegeven moment bedroeg de voorsprong op de rest van het veld één minuut. Daarbij vergde hij echter te veel van zijn Ligier. Hij moest vermogen te rugnemen. Jones, die zich na een pakkend duel had los gemaakt, haalde Laffite in en reed daarna onbedreigd naar de overwinning. Laffite moest in de slotfase de sterk, maar vooral in het begin erg scherp rijdende Didier Pironi nog laten voorgaan. Pironi kon Jones echter niet meer achter halen. De rijders hadden erg veel last van het zand dat door een harde mistral op de baan werd geblazen en dat de slijtage van de banden versnelde. Achter de kopgroep moesten vele coureurs wegens pech de pits op zoeken. Onder hen was ook de Zwitser Marc Surer, die na een blessure van vier maanden zijn eerste wedstrijd reed. Zijn ATS begaf het echter ook. De grootste pechvogel waS evenwel Jean- Pierre Jabouille. die in 1979 de Grote Prijs van Frankrijk op zijn naam bracht. Hij kreeg bij de start te maken met verbrande koppelingsplaten. Zijn 600 paar- dekrachten leverde turbo-Re- nault gold als favoriet omdat de Franse zes cilinder op het drie kilometer lange stuk, waar de coureurs de meeste hinder on dervonden van de wind, verre weg het krachtigst was. De Nederlandse hoop in de For mule I Jan Lammers moest in Zuid-Frankrijk werkloos toekij ken. De Zandvoorter tekende onlangs een contract met Ensign maar de wagens van ontwerper Morris Nunn zijn gewoon veel te langzaam. Lammers zag dan ook geen kans om zich voor de race te kwalificeren. Teleurgesteld trok hij zich in het rennerskwartier te rug. De uitslag van de G.P. van Frank rijk is: 1. Alan Jones (Aus) Wil liams 313,74 km in 1.32.43.4 (gem. 203,016 km/u); 2. Didier Pironi (Fra) Ligier 1.32.47.02; 3. Jacques Laffite (Fra) Ligier 1.33.13.2; 4. Nelson Piquet (Bra) Brabham 1.33.58.4; 5. Rene Arnoux (Fra) Renault 1.33.59.5; 6. Carlos Reu- temann (Arg) Williams 1.34.00.1 7. John Watson (Ier) McLaren op een ronde; 8. Gilles Villeneuve (Can) Ferrari op een ronde; 9. Ri- k <rjti Êhk n éSflÊt i k 0 Een zichtbaar teleurgestelde Jan Lammers nadat hij zich niet heeft kunnen kwalificeren. cardo Patrese (Ita) Arrows op een ronde; 10. Jochen Mass (Wdl) Ar rows op een ronde; 11. Derek Daly (Ier) Tyrrell op twee ronden; 12. Jody Scheckter (Zaf) Ferrari op twee ronden; 13. Emerson Fit- tipaldi (Bra) Fittipaldi op vier ronden; 14. Jean-Pierre Jarier (Fra) Tyrell op vier ronden. De snelste ronde: Alan Jones 1.41.45 gem. 206.171 km/u. Na zeven Grand Prix races is de stand in de strijd om het wereld kampioenschap der coureurs: 1. Jones 28 pnt, 2. Piquet 25, 3. Ar noux en Pironi 23, 5. Laffite en Reutemann 16,7. Patrese 7, 8. De Angelis (Ita) 6, 9. Fittipaldi 5, 10. Rosberg (Fin) en Mass 4. De volgende Grand Prix is die van Engeland, die op 12 juli op Brands Hatch wordt gereden. ZANDVOORT (ANP) - Arie Luyendijk, de leider in de klasse formule super VW, was gistermiddag op het circuit van Zandvoort duidelijk een teleurge steld man toen hij als der de eindigde. Hij had na melijk voor eigen publiek als overwinnaar willen ze gevieren. De pech begon met de start uit de tweede linie, achter de Deen John Nielsen en de Duitser Ken neth Persson, die door een ver keerde bandenkeus al vrij spoe dig moest afhaken. Luyendijk kwam toen op een tweede plaats te liggen, maar vormde voor Niel sen geen enkele bedreiging. Vooral niet in de negende ronde, na het maken van een spin in de nieuwe bocht. In de vijftiende ronde werd hij in de Panorama bocht nog door een achterblijver gehinderd. Gunther Gebhardt greep zijn kans en werd tweede. Luyendijk staat in het klasse- ment echter toch nog eerste met 54 punten, hetgeen vier punten voorsprong op Nielsen is. Echt spannend werd het in de laat ste twee wedstrijden. Bij de for mule Ford 1600 warén vier kans hebbers, die elke ronde van posi tie op kop verwisselden, waar door het volkomen onmogelijk was een winnaar te voorspellen. Het werd tenslotte Jimmy Akkal voor Euser, Zwaanenburg en de Belg Johan Adams. Ook de laat ste wedstrijd, de formule Ford 2000, bracht sensatie. Fred Krab had tijdens de training pech en diende als laatste te starten. Hij nam veel risico, kroop echter elke ronde een paar plaatsen omhoog, om tenslotte als winnaar te finis hen. Nadat de eerste wedstrijd die van de volkswagens golf GTI was ge start, kwamen even voorbij de tribune Kees Kroesemeijer en Geraldine Visser met elkaar in botsing. Hun wagens kwamen enkele malen spinnend tegen de vangrails, doch de coureurs stap ten tot een ieders opluchting met slechts enkele lichte verwondin gen uit de zwaar beschadigde wagens. BOKSEN - De Zuidkoreaan Kim Tae-Sjik heeft zijn bokswereldti- tel in het vlieggewicht behouden. Kim versloeg zijn uitdager, de Philippijn Anel Arrozal, op pun ten. De partij ging over vijftien ronden en werd gehouden in Seoel. De meester en zijn leerling: Cees van der Velden (1) en Leidenaai Mostert (19).

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 14