en stoel van Okker John McEnroe breekt moreel John van der Wiel wijst Ribli terug BETTY STÖVE UITGESCHAKELD Fi ansen zeer sterk bij polsstokhoog Grote Prijs der Lage Landen voor Franse hengst Veertien Europese landen niet onder eigen vlag MAANDAG 30 JUNI 1980 SPORT SPORT SPORT Toppunt van grilligheid LONDEN (GPD) - Betty Stove is zaterdagmiddag; weer het top punt van grilligheid gebleken op Wimbledon. Zij speelde een set erg goed. won daarin, na een achterstand te hebben opgelo pen van 3-0, zes games op rij te gen Evonne Cawley-Goolagong, maar ging daarna weer nadruk kelijk in de (dubbele) fout. De Nederlandse werd daardoor toch neg simpel afgevlagd, bet geen haar de laatste zes jaar in of voor de derde ronde niet meer was overkomen. In tegenstelling tot de 36-jarige Okker, kan de een jaar jongere Stöve op dit moment echter niet als afgeschreven worden be schouwd. In feite is haar sjjel in 20 jaar nog nauwelijks veran derd, of zoals haar tegenstand ster Evonne Cawley in haar na beschouwing opmerkte: „Nadat ik die eerste set met 6-3 had ver loren zag ik het echt nog niet somber voor mij in. Met Stöve kan je immers alles in een en de zelfde wedstrijd meemaken. Je weet nooit waar je aan toe bent en wanneer de wedstrijd is afge lopen. Het ene moment slaat ze de mooiste ballen, even later stelt het allemaal niets meer Die analyse was geheel van toe passing op het afwisselende op treden van Stöve zaterdagmid dag. Na een wat onfortuinlijke start waarbij ze wat breekpun ten op de service van Cawley juist niet kon verzilveren en ze haar eigen opslag verloor, gaf ze de Australische geen schijn van kans. Een half uur besliste Stöve wat er gebeurde, heerste zij aan het net en passeerde ze Cawley aan alle kanten: 6-3. Hoewel er als gevolg van de regen ditmaal geen pauze behoefde te worden ingelast viel Stöve daarna plotseling echter volle dig stil. De volleys eindigde in het net, de dubbele fouten (zij sloeg er in totaal acht) deden hun intrede en Cawley. die tot dan toe vanaf de achterlijn had staan toekijken en nauwelijks in beweging was te krijgen, werd in staat gesteld om de leiding en de pressie over te nemen. Stove „Toen die dubbele fouten kwamen, begon ik te twijfelen aan mezelf. Ik heb geprobeerd om er doorheen te slaan. Als je voozichtig gaat spelen, dan krijg John McEnroe. WASSENAAR (ANP) - De 26ste grote prijs der Lage Landen is gistermiddag op de renbaan van Duindigt in een overwinning geëindigd voor de Franse hengst Jorky in de sulky Leopold Verroken. De draverij die ging over een af stand van 2600 meter werd door de winnaar afgelegd in een tijd van 3 minuten en 22,9 seconden. Dit betekent dat Jorky een kilometertijd van 1 minuut en 17,3 seconden neerzette. Tweede werd de Zweedse hengst Mustard met pikeur Soren Nordin. De derde plaats was voor de Finse mer rie Charme Asserdal met in de sulky Haikki Korpi. PARIJS (ANP) - Veertien van de achttien Westeuro- pese landen die zullen deelnemen aan de Olym pische Spelen in Moskou zullen tijdens de opening en sluitingsceremonie niet onder eigen vlag opko men. Tijdens een vergadering van de Olympische Comités in Parijs werd dit besluit genomen. Mocht het organisatiecomité met dit oesluit niet instemmen dan zullen 'de veertien' niet deelne men aan de opening en sluiting van de Olympische Spelen. Vier landen hebben nog geen beslis sing genomen. Dat zijn: Zweden. Denemarken, Griekenland en Oostenrijk. Hoewel de dames- en de heren- ploeg thuisblijven, zal de Ko ninklijke Nederlandse Hockey Bond toch bij de Olympische Spelen in Moskou vertegen woordigd zijn. De Nederlandse scheidsrechters Bob Davidzon, Gerrit Hagels en Sophie Molendijk hebben name lijk van de internationale hockey- federatie (FIH) het verzoek ge kregen toch naar de Russische hoofdstad te komen voor het lei den van de wedstrijden in het sterk gedevalueerde hockey- toernooi. LONDEN (GPD) - Met hetzelfde gemak, waarmee hij zijn aces serveerde, diende John McEnroe zaterdagmiddag in zijn partij tegen Tom Okker ook weer een flink aantal beledigingen op. De Amerikaan vergat zijn goede bedoe lingen, waardoor er van zijn vredesboodschap, die hij on langs tot het tennispubliek heef' gericht, niets terecht kwam. „Ik doe er alles aan om wat beter bij de mensen over te komen", zo liet hij pas geleden weten. Op het centre court van Wimbledon was hij echter weer de namaak- Nastase, die zich overal aan er gerde en dat ook constant liet blijken. Hij reageerde zich kwaad af als Okker hem met een onhaal bare bal had afgetroefd en sloeg met zijn racket zelfs de stoel van zijn tegenstander kapot. „Ach, zo erg was dat toen niet. Okker zit er toch nauwelijks op". De poten onder de stoel van Okker waren in figuurlijke zin al veel eerder doorgezaagd. De Neder lander werd vooral in de eerste ronde als een speelbal behandeld en verloor in 21 minuten met de alleszeggende cijfers 6-0. Alleen aan het eind van die openingsset gaf Okker nog enigszins van zijn aanwezigheid blijk door vijf set- punten teniet te doen. Pas toen kwam Okker tot de conclusie, dat hij zijn tactiek drastisch moest veranderen. De dropshots, die alle niets oplever den omdat McEnroe veel te snel is, werden vervangen door diep in de hoeken geslagen ballen en de harde opslag van de Ameri kaan kreeg een veel passender antwoord. Het leidde tijdelijk tot een wedstrijd en tot een grimmi ger houding van McEnroe. Zover als Nastase ging hij overi gens (nog) niet. Toen een Engelse journalist vrijdag van Nastase wat details wilde weten van zijn echtscheidingsverhaal, ant woordde de Roemeen met een klap op de bril van de scribent. Zaterdag moest Nastase zelf de knock out incasseren van Fle ming: 4-6, 6-3, 6-7, 6-7. Stunt Okker werd eveneens het uitzicht op verder succes ontnomen. Voor het eerst sinds 1976 al in de derde ronde, al leek hij in de tweede set toch nog voor een stunt te zullen zorgen. Twee dubbele fouten van McEnroe en twee uitstekende re turns van Okker leidden in de vijfde game tot een doorbraak zonder tegenpunten. Bij de stand 4-4 herhaalde hij dat. Evenzovele malen sloeg McEn roe evenwel terug, onder meer door de bal een keer tussën de benen van Okker door te smas hen. In de tie-break eiste Okker vervolgens tot driemaal toe een setpunt op, zonder ervan te profi teren. McEnroe won alsnog met 11-9 en had na die tijdrovende tweede set (53 minuten) nog maar 24 minuten nodig om de winst met 6-1 binnen te halen, zodat hij tevreden de balans kon opmaken van de eerste week. „Tegen Okker speelde ik alweer heel wat beter dan vrijdag, toen ik het zo moeilijk had tegen Roca- vert. Waarschijnlijk komt dat ook omdat de bijbanen hier op Wimbledon wel erg slecht zijn. Borg mag blij zijn dat hij steeds op een van de belangrijkste ba nen mag spelen. Zou hij ook er gens achteraf moeten spelen, dan zou hij ook de nodige problemen krijgen". Jongste Met zijn 21 jaar is McEnroe niet al leen de jongste onder de 16 over gebleven deelnemers, maar zorgt hij er tevens voor dat de gemid delde leeftijd niet nog hoger komt te liggen dan 27 jaar, het geen toch al vier jaar meer is dan bij de dames. Weliswaar is Okker. die overigens ook in het dubbel spel met Fibak aan de kant werd gezet (5-7. 3-6. 3-6 tegen Teacher en Taygan) als veteraan opzij ge schoven, maar daar staat tegen over dat andere „oldtimers" wel degelijk voor de nodige verras singen wisten te zorgen. In die zin zelfs, dat van de laatste negen van de plaatsingslijst alleen nummer 13, Wojtek Fibak, nog over is. Ivan Lendl, door velen beschouwd als de opvolger van Borg en op Wimbledon als tiende genoteerd, ging onderuit tegen de al 35-jan- ge Australiër Colin Dibley. De Tsjechoslowaak sloeg maar liefst 19 aces, maar eindigde met een dubbele fout. Na de bal in zijn eerste opslagbeurt in het net te hebben geslagen, nam hij op matchpoint nog wel een nieuw racket, maar dat werd enkele se conden later in woede wegge smeten, nadat Lendl de bal en zichzelf had uitgeslagen: 6-4, 3-6, 4-6, 6-7. Verschijning De opvallendste verschijning in de achtste finales is Kevin Curren. Hij staat nummer één op de Grand Prix-lijst van de dubbels, maar is slechts 230e in het enkel spel. Desondanks had deze 22-ja- rige Zuioafrikaan, die tot zater dag alleen een overwinning op Panatta tijdens de open Ameri kaanse kampioenschappen op zijn naam had staan en in eigen land nummer zes is, maar vier sets nodig om Brian Teacher op zij te zetten: 5-7, 6-2. 6-3. 6-1. Curren heeft zich. evenals Onnie Parun, via het kwalificatietoerno oi in Roehampton toegang moe ten verschaffen tot het hoofd toernooi. Parun zorgde tegen de r 16 van de plaatsingslijst, .•rc, voor een stunt door met 3-6, 7-6,6-4.6-3 te v 33-jarige Nieuwzeelander schreef zijn succes toe aan een nieuw, groter racket, dat hij drie weken geleden van een collega heeft geleend („Sindsdien heb ik twaalf maal gewonnen en niets meer verloren") en aan een zelf ontworpen nekband, die hij na vier nekoperaties is gaan dragen: „Ik kon mijn hoofd nooit goed naar links of naar rechts draaien, maar nu gaat dat uitstekend". Deur De drie andere geplaatste spelers die df deur werden gewezen, wa ren Stan Smith (2-6, 3-6,3-6 tegen de sterk terugkomende Brian Gottfried), Pat Dupre, de halve finalist van vorig jaar die nu wat te licht bleek tegen de Amerikaan Nick Saviano (6-7, 6-1, 6-4. 5-7, 9-11) en de als 8e getipte Victor Pecci, die in de 30-jarige Phil Dent zijn meerdere vond: 6-3,2-6, 3-6, 1-6. De top-zeven is nog altijd volledig intact. Van dit zevental evenaar de lijsttrekker Björn Borg het re cord van Rod Laver (31 gewon nen partijen in successie), al moest hij wel in twee uur en vijf tig minuten voor het eerst in dit toernooi een set afstaan: 6-4, 6-7, 6-1, 7-5 tegen Rod Frawley uit Australië. je de ballen toch alleen maar harder terug. Maar het ging op eens niet meer. Daarnaast ging Cawley geleidelijk aan veel be ter spelen". Cawley won dan ook met 3-6, 6-2, 6-4 en krijgt nu in de volgende ronde Mandlikova als tegen standster. Nadat vrijdag de no dige surprises waren uitge deeld, deden zich zaterdag bij de dames geen verrassingen voor. De nummers 1 en 2, Tracy Austin en Martina Navratilova, moes ten beiden wel hun eerste sets afstaan. Austin tegen haar land genote Potter en Navratilova tegen Tanya Harford. Deze Zuidafrikaanse nam in de beslissende reeks een voor sprong van 2-1 maar moest met een daarna ha^ service alweer afstaan, alvorens de partij enke le minuten moest worden on derbroken. Op dat moment hing er nog altijd een verrassing in de lucht. In werkelijkheid kwam er op dat moment alleen regen uit. Na de hervatting wikkelde Navra tilova vlot naar winst af: 6-3,3-6. 6-3. Harford riep bij vlagen as sociaties op met het optreden van de pas 15-jarige Andrea Jae ger. Beiden hebben een alles-of- niets-instelling en laten geen bal lopen. Jaeger: „Al moet ik naar de bal duiken, ik zal hem heb ben". Jaeger had daar zaterdag wel succes mee. Zij stond tegen de Amerikaanse Stratton maar twee games af en wordt nu ge confronteerd met de 20 jaar ou dere Virginia Wade, die negen matchpunten nodig had om van Nagelsen te winnen. RIJSSEL - De Fransman Thierry Vigneron heeft gisteren bij de Franse atletiekkampioenschappen in Rijssel zijn wereldrecord polsstokhoogspringen geëvenaard met een sprong van 5,75 me ter. Vigneron was op 1 juni van dit jaar in Parijs voor de eerste maal over 5.75 meter gekomen. De prestatie van de 20-jarige Vigneron betekende dat voor de ne gentiende maal dit seizoen een wereldrecord werd verbeterd of geëvenaard. Op 1 mei van dit jaar zorgde Thierry Vigneron voor zijn eerste recordverbetering. In Li bourne (Z-Fr) ontnam hij Wladislaw Kozakiewicz (Pol) het Europese record met een sprong over 5.67 meter. De Pool revanchèerde zich tien dagen later door niet alleen zijn Europese record terug te halen maar ook het wereldrecord van de Amerikaan Dave Roberts (5,70 m) met twee centimeter te verbe teren. Kozakiewicz deed dat in Milaan. Het antwoord van Vigneron liet niet lang op zich wachten. Op de eerste juni sprong hij in het stadion van Colombes bij Parijs over 5,75 meter, een prestatie, die hij in Rijssel evenaarde. In de Noordfranse stad werd nog eens bewezen dat Frankrijk mo menteel over een aantal uitstekende polsstokhoogspringers be schikt. Achter Vigneron eindigde Jean-Michel Bel lot met 5,70 meter als tweede. Frankrijk heeft met Philippe Houvion, een zoon van de oud-recordhouder van Frankrijk, nög een springer van 5.70 m. Door de slechte weersomstandigheden waren er in Rijssel, verder weinig opzienbarende prestaties. Chantal Rega won de 200 meter dames in 22,83 seconden en Philippe Deroche sprong 8.06 meter Overigens was Vigneron twee dagen op de laatste dag van de Olympische kwalificatiewedstrijden voorde Amerikaanse ploeg in Eugene, bijna zijn wereldrecord kwijtgeraakt. Tom Hinthaus liet nadat hij over de 5,60 meter was gegaan de lat op 5,77 meter leggen. De 22-jarige Amerikaan slaagde er bijna in deze hoogte te nemen. Eenmaal was hij er over heen maar wierp toen met zyn heup de lat af. Vier jaar na zijn Olympisch goud op de 110 meter horden heeft Guy Drut na een absentie van evenzovele jaren de nationale titel van Frankrijk op dezelfde afstand in de wacht gesleept. Drut werd door IAAF (internationale atletiekfederatie) levenslang geschorst, omdat hij onomwonden toegaf geld aan te nemen voor zijn deelneming aan amateurwedstrijden. Kortgeleden werd de Franse atleet, die na zijn verbanning de training mondjesmaat voortzette, gerehabiliteerd. Drut haalde zijn spikes weer tevoorschijn, stelde een strak trai ningsschema op en won zaterdag de finale van de 110 meter horden in 13.94 seconden. Drut zal niet uitkomen op de Olympi sche Spelen. In Boekarest zorgde Eva Raduly met 68,68 meter voor een nieuw Roemeens record speerwerpen. Het betekent de vierde beste prestatie aller tijden. Verder wierpen alleen wereldrecordhoud ster Ruth Fuchs (Odl. 69,96 m), de Engelse Tessa Sanderson (69,70 m) en de Amerikaanse ex-wereldrecordhoudster Kathy Schmidt (69,32 m). Bij testwedstrijden in Moskou werden goede prestaties geleverd op de werpnummers. Galina Savenkova wierp de dames-discus 66,34 meter en bleef daarbij Tatjana Lesov^ja (66,30 m)en Ljoed- milla Issctjeva (66,28 m) maar net voor. AMSTERDAM (ANP) - In de drie hoofdgroepen van het IBM- schaaktoernooi in Amsterdam spelen de Nederlanders een op vallende rol. Na drie ronden wijst een voorlopige balans uit dat Jan Timman in de kroongroep naast wereldkampioen Karpov en de Tsjechoslowaak Hort aan de lei ding kan komen. Dan moet hij wel zijn gisteravond in tweede zitting opnieuw afgebroken par tij tegen Dolmatov weten te win nen. Dat die mogelijkheid bestaat gaven grootmeesters Panno en Ribli vlot aan. Gennadi Sosonko hield Karpov op remise en staat voorlopig derde met anderhalf punt. De vermaarde Deen Bent Larsen boekte zijn eerste remise in de derde ronde tegen Hort, maar is nog wel laatste. John van der Wiel won van Ribli. In de grootmeestergroep is Hans Böhm uitstekend in vorm. Hij heeft de leiding met 2,5 punt uit drie ronden. Vijf jaar geleden verwierf Böhm zich een groot meesterresultaat. Mogelijk dal hij hier weer een dergelijk resul taat weet te boeken. Daar is een totaal van acht punten voor nodig en zo ver is Bohm nog lang niet Ook Hans Ree en Kick Langeweg spreken een schaakwoordje mee aan de kop van de grootmeester- n de meestergroep voert Bert Enklaar de boventoon. Na zijn zege op de Oostenrijker Duer bleef hij op een score van hon derd procent staan: drie uit drie. De concurrentie in deze afdeling is echter groot. Het Sowjetrussi- schc talent Tsjernin en de kam pioen van Frankrijk, Haik, staan nog maar een half punt achter. Als zijn afgebroken partij tegen Vogel goed afloopt kan tro >ok r op drie punten ko r Paul van der Ste Overigens is in het speelhotel een handtekeningenactie gestart om de protesten tegen de voorgeno men beëindiging van het toer nooi kracht bij te zetten. Honder den kijkers sloten zich reeds bij dit initiatief aan. De uitslagen: KROONGROEP: Larsen (Den)-Hort (Tsj) '/2-'/ï; Van der Wiel (Ned) Ribli (Hon) 1-0; Timman (Ned)-Dolmatov (Sow) afgebr.; Sosonko (Ned)-Karpov (Sow) '/ü-'/a. Stand na drie ronden: 1/2. Karpov en Hort 2 pnt 3. Sosonko 1 4. Dolmatov 1 en 2 afg.; 5/6. Van der Wiel en Timman 1 en 1 alg.; 7. Ribli 1: 8. Larsen '/2. GROOTMEESTERGROEP: Smejkaj (Tsj) Ree (Ned)11 11; Ro gof (VS) Borm (Ned) »/*-'/*; Pan no (Ar"g) Bohm (Ned) 'n-'/j; S/.a- pik (Pol)-Ligterink (Ned) 1 z-h*. Hofland (Ned)-Langeweg (Ned) a-'<2; Unzicker (Wdl)-Van Wijger- den (Ned) 1-0. Stand na drie ronden: 1. Bohm 2'/2; 2/4. Unzicker. Langeweg en Ree 2; 5/9. Smejkal, Panno. Hofland. Van Wijgerden en Ligterink 1'/*, 10. Rogoff 1; 11/12. S'znapik en Borm '/2. MEESTERGROEP: Duer (Oos)-Enklaar (Ned) 0-1; Scheeren (Ned)-De Savornm Lohman (Ned) 0-1; Baljon (Ned>- Haik (Fra) 0-1; Formanek (VSf- Schiffer (Wdl) '/■-•/*; Vogel (Ned)- Van der Sterren (Nedafgebr De Boer (Ned)-Tsjernin (Sow) '/i-1 Stand na drie ronden: 1. Enklaar 3 pnt.; 2/3 Tsjernin en Haik 2' 1; 4. Van der Sterren 2 en 1 afg 5/6. De Savornin Lohman en Schilfer 1' 7/9. Duer. Scheeren en De Boer 1; 10. Vogel en 1 afg 11. For manek 12. Babon 0. dk Leidenaar John legen Karpov. Hij De 15-jarige Andrea Jaeger demonstreert haar twee-handige zwiepei De jonge Amerikaanse bereikte de vierde ronde.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 13