Peter Post toeh tevreden Henk Lubberding weer terug m top van klassement Tour in cijfers Riidy Peveaage wil herlege maar krijgt de gele trui „Laat Hinault nu maar eens werken MAANDAG 30 JUNI 1980 SPORT .SPORT SJiOJRT De renners werden gisteren niet alleen door de barre weersomstandigheden geteisterd ontevreden Belgische boeren. De ME moest er aan te pas komen om de gemoederen te sussi r werden ook nog eens bedreigd door LUIK (GPD)- Een fraai horloge van vijfhonderd Duitse mar ken. Daar gokte Rudy Peve- nage zaterdag op toen hij al na twintig kilometer ontsnap te uit het peloton, dai in de neergutsende regen tussen Frankfurt en Metz weinig voelde voor een inspanning. Het uurwerkje ging aan de neus van de roodharige Belg voorbij, maar de voorsprong die hij met twee medevluch ters opbouwde was zo ver schrikkelijk groot, dat hij zondagmiddag na de aan komst in Luik de gele trui mocht aantrekken. Opgeteld bij de ritoverwinning van za terdag werd het een uiterst vruchtbaar weekeinde voor de knecht uit de lJsboerke-stal van ploegleider Walter Go- defroot. Pevenage is een goede renner en hij zal ongetwijfeld de trui lang kunnen houden", be toogde de zichtbaar geiriteer- de Bernard Hinault. Maar men moet niet denken dat hij met mij kan duelleren in het hooggebergte"Toch zal ook de stoere Breton zich de naam van Roger Pingeon herinne ren. Een coureur van de twee de garnituur, die in 1967 tij dens een onbeduidende rit over kasseiwegen naar Jam bes- bij Namen al vrij vroeg in de Ronde van Frankrijk een riante voorsprQng nam. On danks alle sombere voorspel lingen dat Pingeon genade loos in elkaar zou klappen, bereikte hij Parijs wel met de gele trui om de schouders. Of de geschiedenis zich zal her halen, is zeer de vraag. Maar in elk geval is Pevenage van vergelijkbaar niveau. Hij heeft bij zijn huidige ploeg echter de pech gehad dat hij zijn bijna driejarige profcar rière steeds in de schaduw moest leven van een betere kopman. Eerst ivas dat Didi Thurau, momenteel de in deze Ronde van Frankrijk ontbre kende Daniel Willems. De naam van Rudy Pevenage kwam daardoor slechts mondjesmaat in de open baarheid. Uit die bijna-anonimiteit rees hij tijdens het afgelopen biz- zare Tour-weekeinde plotse ling te voorschijn. Niet alleen de afschuwelijk lange vlucht, die door oorlog in het „achter volgende" peloton zo veel tijdwinst opleverde, maar vooral ook de ritzege luidde het eind van de vergetelheid Tegen de normaal gesproken veel snéllere Yvon Berlin uit de ploeg van Bernard Hinault toonde Pevenage zich een uit gekookt baasje. Jk heb kun nen winnen omdat ik Berlin had misleid. Nadat ik eerst vanwege dat horloge was weggegaan, kreeg ik gezel schap van hem en Bazzo. Vanaf dat moment heb ik me van den domme gehouden. Ik heb helemaal niet meegespurt int1 de sprints onderweg. En ook niet om dat horloge. Ber- tin kreeg zo wel de indruk dat hij mij makkelijk kon ver slaan, waardoor ik hem op de streep kon verrassen", glun derde de sproetenkop uit Ger- aardsbergen. 1 juli BELGIË UIT. LUIK (GPD) - Het week einde waarin Knetemann de gele leiderstrui ver speelde, Jan Raas het groene tricot kwijtraakte en Johan van de Velde werd onttroond als best geklasseerde renner in het jongerenklassement, was voor Henk Lubberding succesvol. Precies een week nadat hij de titel van Nederlands kampioen moest afstaan, soleerde hij op briljante wijze naar de etappewinst. Lubberding sloeg een bres van ruim anderhalve minuut in een kopgroep van vijf die behalve hij uitsluitend Belgen omvatte. Ronny Claes - de nieuwe drager van de witte trui - was een van de concurrenten die de demarrage van Lubberding niet kon beant woorden,. toen de spits van de Tour-karavan de buitenwijken van Luik reeds had bereikt. Gui- do van Calster, Eddy Schepers gn •>n de lange ongrijpbaar lijkende Jean-Luc van den Broucke wa ren de anderen. De overwinning van Henk Lub berding betekende veel meer dan alleen een hoofdprijs in de derde etappe van de Tour de France. Het impliceerde ook dat hij het verloren gegane terrein, als ge volg van een lekke tube in de ploegentijdrit van vrijdag, te rugwon. Hu bekroonde zijn solo van 12 kilometer zelfs met zoveel voorsprong op het eerste deel van het peloton, dat hij vanuit de grauwe achterhoede ineens weer vooraan belandde. Met welgeteld acht minuten en één seconde achterstand ten opzichte van Ru dy Pevenage kwam de renner uit het Gelderse Voorst op de derde plaats in het algemeen klasse ment terecht. Glunderend zei Zoetemelk over deze sprong: „Een belangrijk feit voor onze ploeg. Wij hebben nu weer een mannetje meer bij de bestgeklas- seerden. Dat kan nooit kwaad. Hinault moet blijven opletten dat er de komende dagen niet een groepje met een van ons weg rijdt". Lubberdings beslissende aanval in LUIK (GPD) - Ze gaven de gele trui uit handen en ze verspeelden het groen. Niettemin g was er - nog voordat Henk Lubberding in de monsteretappe over 282 kilometer van Metz naar Luik zegevierde - geen spoor van teleurstelling bij de Raleighs van Peter Post te bespeuren. Sterker nog. Ze lachten ermee omdat ze in de stromende regen van zaterdag, toen de karavaan ook reeds een 'voor-oorlogse' afstand van 276 kilometer moest overbruggen, de koers een verrassende wending gaven. Het feit dat ze ongeveer 10 minuten verspeelden op Rudy Pevenage, Pierre Bazzo en Yvon Bertin, be tekende immers dat Bernard Hi nault weliswaar een ploegmak- ker (Bertin) in het geel kreeg, maar tevens dat de Tour-favoriet veel verder dan na de eerste da gen van de bovenste plaats ver wijderd raakte. „Jij wilt de Tour winnen. Zorg jij er dan ook maar voor dat Pevenage en Bazzo te ruggepakt worden", zo luidde de redenering van Knetemann c.s. Dat Van de Velde gisteren ont troond werd als leider van het jongerenklassement, werd met een schouderophalen geaccep teerd. Een spookachtig weekeinde. Zo konden overigens de twee lang ste etappes het beste gekwalifi ceerd worden. Toen Knetemann himself zaterdag het besluit nam geen troepen te mobiliseren voor de achtervolging op Pevenage, Bazzo en Bertin, wisten velen niet hoe ze hadden. Ze raakten in de war bij de gedachte dat een gele-truidrager, zonder een trap extra te geven, een renner uit de ploeg van de grootste concurrent die zijn kopman (Zoetemelk) kent, zonder slag of stoot naar de leiding liet oprukken. De hou ding van de Nederlanders had overigens een oorzaak die verder terug ging dan alleen het spel in deze 67ste Tour de France. Slechte sfeer Tussen Hinault en de ploeg van Pe ter Post boterde het immers reeds vanaf de prille wielerlente niet. In Parijs-Nice was daarvan duidelijk sprake. Hinault mocht in de rit naar de zon buiten de tijdslimiet binnenkomen en de volgende dag toch weer starten om een andere Fransman (Duelos-Lasalle) te helpen in het verdedigen van de leiderstrui, op welk tricot vooral Gerrie Knete mann het toen gemunt had. De sfeer tusen de Franse wielergi- gant en het Post-bolwerk werd er daarna nooit beter op. „Boven dien", zei de onttroonde Knete mann zaterdag aan de finish in het kletsnatte Metz, „zijn wij naar de Tour gekomen om te proberen Zoetemelk aan de overwinning te helpen. Dat ik me niet verzette, had te maken met onze plannen. WIELRENNEN - Lau Veldt, de Nederlandse sprintkampioen is bij wedstrijden om de grote sprinterspnjs van Hannover als tweede geëindigd achter de Deense titelhouder Henrlk Salce. In de finale won Veldt de eerste rit, maar wei d in de twee volgen de manches verslagen. Op de derde plaats eindigde de wereld kampioen bij de junioren, de Westduitser Freddy Schmidtke. Ardennen Bij de Nederlanders leefde halver wege het weekeinde trouwens al de veronderstelling dat Yvon Bertin, de sprinter uit de formatie van Hinault, de gele trui vrij zeker moest prijs geven als de volgende dag de strijd op de stijgingen van de Ardennen zou woeden. Deze zienswijze was goed. Bertin viel van de troon waarop hij graag en kele dagen was blijven zitten. Het feit dat de machtswisseling bo vendien gepaard ging met een schitterende overwinning van Henk Lubberding, die onstuit baar wegreed van vier andere koplopers toen de finish in Luik hooguit nog 12 kilometer verwij derd was, zorgde voor een opper beste stemming in het Neder landse kamp. Peter Post onderstreepte de taktiek van zijn ploeg toen hij zaterdag opmerkte: „Je kunt niet van ons verwachten dat we achter elk vluchtersgroepje aanjagen. Dan zijn we aan het einde van het La tijn als de dagen komen, dat Joop Zoetemelk de steun van mijn renners nodig heeft". Evenzeer als Post zich gisteren verheugde over de overwinning van Henk Lubberding, was hij uiterst ge lukkig met de vormverbetering die hij bij Zoetemelk had gecon stateerd. „Op het lastige traject in dé slotfase van de rit heb ik hem beter zien rijden dan de laatste weken het geval was. Zoiets is een prettige constatering", aldus Post. Lastig dezelfde wegen die eerder dit jaar (en ook in vorige seizoenen) de zwaarste gedeelten van. Luik- Bastenaken-Luik vormen. Gerie Knetemann bracht de Arden- nenklassieker van enkele maan den geleden trouwens op sarcas tische wijze in herinnering bij Hinault. toen hij een kilometer of 100 voor het einde tegen de Fransman zei: „Jij wacht zeker op de sneeuw". Met deze woor den doelde Knetemann uiteraard op de apocalyptische weersom standigheden waarin Hinault eind april zijn tegenstanders in de oudste klassieker verpletterde. Het Franse wielerfenomeen lachte overigens met de opmerking als zouden de mensen van Post hem door de gang van zaken in de za terdagetappe verontrust hebben. Hij noemde noch Pevenage, noch Bazzo een concurrent. „Ik zit op mijn gemak", vertelde Hinault. „Dat mijn ploegmakker Bertin de gele trui verspeelde, is te voor zien geweest. Hij is ten enenmale geen renner die op de telkens te rugkerende hellingen met de sterksten meekan". De woorden van Hinault waren een bewijs van zelfvertrouwen en nuchtere Jtijk op de situatie. Gemak Toen de kopgroep zaterdagmidd- dag ruim halverwege de wed strijd een winst van meer dan 20 minuten had veroverd, voelde Hinault zich daarentegen alles behalve op zijn gemak. Op het moment dat de vierde man in het vluchtersgroepje (de Fransman Bossis) moest afhaken, stuurde hij chef d'equipe Guimard naar voren met de opdracht dat Bertin zich rusting moest houden. De knecht hoefde derhalve niet lan ger meer mee te werken aan de ontsnapping. Bovgpdien was het Hinault in gezelschap van zijn teamgenoten, die de laatste uren het tempo in de hoofdmacht be paalde. De woorden van Peter Post: „Wie een kuil graaft voor een ander, valt er zelf in", waren van toepassing op de situatie in deze koersfase. Op de vooravond van de indivi duele tijdrit (vanmiddag op het circuit van Francorchamps) sprak niettemin de algemene klassering de duidelijkste taal. Het feit dat Joop Zoetemelk de 15 Dc inspanningen worden be loond. Het handje van Henk Lub berding gaat omhoog. De overuhn- ning in de loodzware etappe van Metz naar Luik is een feit. seconden straftijd in de ploegen tijdrit van vrydag alsnog had kwijtgescholden gekregen, was overingens in de rangschikking .nauwelijks te merken. Hinault had immers op weg naar Luik een zogenaamde 'vliegende etappe' bij de doorkomst in Longwy (71 km) gewonnen, voor Jan Raas, Bernard Vallet en Joop Zoete melk. Dit leverde laatstgenoem de geen en Hinault 12 seconden tijdwinst op De Post-brigade bleef niettemin optimistisch. Uitslag van de tweede etappe van Frank- fort naar Metz over 276 km: 1. Rudi Pevenage (Godefroot) 7.36.18, 2. Pierro Bazzo (Crepel) z.t., 3. Yvon Bertin (Guimard), zt, 4 Jan Raas (Post) 7.46 11, 5. Leo van Vliet (Post), 6. Sean Kelly (De Kimpe), 7. Benny Vermeulen (Lauwers), 8. Ludo Peeters (Godefroot), 9. Jacques Osmont (Lauwers). 10. Dirk Heiweg (De Bruyne), 11. Christian Seznec (Danguil- laume), 12. Jos Schipper (Lefevre), 13. Jean-Rene Bernaudeau (Guimard). 14. Paul de Keyser (Lauwers), 15. Jean-Luc van den Broucke (Crepel), 20. Jan Jon kers (Lauwers), 28. Henk Lubberding (Post), allen in dezelfde tijd als Raas. Dagplocgcnklasscment: 1. Crepel 30.54.51,2. Godefroot z.t., 3. Guimard z.t 4. Lauwers 31.04.44, 5. Post z.t., 6. De Uitslag van de derde etappe van Frank rijk naar Luik over 282,5 km: 1. Henk Lubberding (Ned-Post) 7.58 37. 2. Ronny Claes (Bcl-Godefroot) 8.00 08, 3. Guido van Calster (Bcl-De Kimpe). 4. Jean-Luc VandenBroucke (Bel-Crepel), Sean Kelly (ler-De Kimpe), 8. Bernard Hinault (Fra-Guimard). 9. Patrick Peve nage (Bel de Bruyne). 10. Johan v.d. Velde (Ned-Post) z.t 11. Bert Ooster bosch (Ned-Post). 12. Ferdi van d Haute (Bel-Crepel). 13. Patrick Friou (Fra-Dan- guillaume), 14. Didiei Vanoverschelde (Fra-Crepel). 15 Regis Ovion (Fra-Altig) allen in dezelfde tijd als Jos Jacobs. Dagploegcnklasscment: 1 D» Bruyne 32.03 44, 2. Post 32.03.49, 3. Godefroot 32.05.20, 4. Crepel z.t Algemeen Ploegenklassement: 1. Gui mard 81.31.13, 2. Godefroot op 1.33, 3. Post op 2.46,4. Crepel op 6.04,5. De Muer op 12.1'J, 6 De Bruv j 1 1 P Het algemeen klassement Is na de der de etappe: 1. Rudv Pevenage (Bel-Godefroot) 19 uur 6 minuten en 3 sec 2 Pierre Bazzo (Fra-Crepel; op 18 sec.; 3. Henk Lubber ding (Ned-Poct) op 8 min en 1 sec 4. Ronny Claes (Bel-Godefroot) op 8.18; 5. lierrie Knetemann (Ned-Post) op 8 34' 6 Bernard Hinault (Fra-Guimard) op 8 42; 7. Jean-Luc Vandenbroucke (Bel- Crepel) op 8.50; 8. Joop Zoetemelk (Ned- Post) op 8.56; 9. Eddy Schepers (Bel de Bruyne) op 8.58; 10. Johan van de Velde (Ned-Post) op 9.02; 11. Jean-Rene Ber de langste etappe van de Tour was goed gepland. De Belgen in de kopgroep wilden ieder voor zichzelf en voor hun sponsor, koste wat kost. de rit winnen. Het betekende dat ze Lubberding weliswaar niet uit het oog verlo ren. maar dat ze toch meer naar elkaar dan naar die ene Neder lander keken. Nauwelijks was de eerder achterhaalde en in de steek gelaten Jean-Luc van den Broucke in het voorste gelid te ruggekeerd, omdat Eddy Sche pers hem in een fauteuil meenam naar Lubberding, Ronny Claes en sprinter Vail Calster. of er werd gedemarreerd dat de stuk ken eraf vlogen. De manier waarop Henk Lubber ding zijn solo bekroonde, riep herinneringen op aan woensdag 2 april, toen hij in Gent-Wevelgem naar zijn eerste overwinning in een klassieker snelde. De handen als stalen klemmen rond het stuur gekneld, de ogen geconcen treerd op het wegdek gericht en zijn lange benen malend aan de goede versnelling. Af en toe staande op de pedalen, fietste hij steeds verder weg van zijn Belgi sche tegenstanders, die op hun beurt ver genoeg buiten het be reik van het voorste deel van de hoofdmacht bleven. Ondanks de vele beklimmingen tijdens de laatste 80 kilometer (o.a. Cote Wanne, Haute-Levee, Cote des Rosiers en Cote des For ges) bleven de favorieten in het spoor van de vluchters bij elkaar. „Het was nog geen dag om bres sen te slaan". meende Zoetemelk. Voor wereldkampioen Jan Raas- die in het begin van de rit tijdens een tussen sprint weer kostbare punten voor de groene trui had veroverd - betekende de etappe niettemin een minder fortuinlij ke dag. Hij raakte geblesseerd aan een knie als gevolg van MB tuimeling bij de ravitailering in gezelschap van de Spanjaard Guzman. WIELRENNEN - Gilbert Glaus, de 25-jarige ex-wereldkampioen wielrennen bij de amateurs, is gisteren winnaar geworden van de ronde van Oost-Zwitserland. In de laatste etappe sloeg Glaus, die ook gedurende de tweede en derde etappe leider was, keihard toe. ick Bonnet (Fra-Gui- mard) op 9.31 Jean Chassang (Fra -Gui mard) 15. Hennie Kuiper (Ncd-de Muer) op 9 3721. Bert Oosterbosch (Ned-Post) op 10.0125. Jo Maas Ned-de Bruyne) op 10.17, 48. Schipper op 11 min. en 14 sec 50. Priem op 1116, 70. Kaas op 14.22; 72. Van Vliet op 15.09; 78. Stamsnijder op 15.58; 79. Langcrijs op 16.06, 94. Jonkers op 17 01. Manuel Esparza en Paulino Martinez (beiden Spapje-Perurena) hebben de strijd gestaakt, Philippe Tesniere (Fra- Lauwers) kwam binnen na het sluiten van de tydscontrole Bcrgklassement: 1 Vandvibroucke 24 pnt2. Van Impe 17 pnt; 3. Jones 16 pnt 4. Pollentier 8 pnt Puntenklassement: 1 Bazzo 102 pnt 2. Bertin 91 pnt.; 3. Rudi Pevenage 86 pnt 4 Raas78 pnt.; 5. Kelly 47 pnt 6 Hinault 44 pnt. De commissarissen in de ronde hebben Cees Priem twintig seconden straftijd opgelegd omdat hg op de heuvels in de Ardennen geduwd is. In één dag van held tot figurant LUIK (ANP) - Bergkoning Phi lippe Tesniere en gele trui drager Yvon Bertin waren gisteren de hoofdrolspelers in de dagelijkse mini-dra ma's van de Ronde van Frankrijk. Tesniere had in de eerste etappe door een drieste solo van honderd ki lometer op de verschillende klimmetjes van het Taunus- gebergte de witte trui met de rode bolletjes veroverd. Hij was er zeer trots op, maar dc solo en vervolgens de ploe gentijdrit hadden vrijwel al zijn reserves opgeëist. Za terdag kon hij zich lang ver stoppen in het peloton, dat wandelde. Gisteren moest Tesniere. de bergkoning, los sen op de eerste bulten. In de vliegende etappe te Longwy, gewonnen door Hi nault, werd Tesniere laatste. Hij liep zoveel achterstand op dat hij niet meer kon aan sluiten bij de groep. Tot overmaat van ramp hotste hij frontaal tegen een over stekende toeschouwer. Tes niere bleef doodstil op het asfalt liggen. Uit dc amhu- lancewagen werd een draagbaar aangedragen om hem af te voeren. Tesniere w ilde echter van geen opge ven weten. Hij deed de ogen open en zei: "Ik stap weer op", en dat deed hij ook. Het was een hopeloze opgave. In een mum van tijd had hij een half uur achterstand. Hij kwam ver huiten de tijdsli miet in Luik aan en werd uit dc strijd genomen. Yvon Bertin was zaterdag een gele joker in een wielerpoli- tiek spelletje. De sprinter pur sang kwam in de gele trui van de Ronde van Frankrijk. Iets volstrekt onwaarschijnlijks. Het feest duurde niet lang. Ook Bertin kon de Ardennen moeilijk verteren. Hij werd negentig kilometer voor het einde al gelost en hij kwam met een kwartier achterstand door de finish. De meest geziene renner van de dag was ineens weer een figurant.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 11