Steun voor olieboycot Zuid-Afrika is mogelijk Europese Raadsman Menten eist vrijspraak Stagnatie in de bouw kost al 26.000 banen CDA-fractie volledig met lege handen 'Reële kans voor alternatieve geneeswijzen' REACTIES SCANDINAVIË EN ZUID-AFRIKA Strenge tucht aanleiding rel ZATERDAG 28 JUNI 1980 BINNENLAND PAGINA 7 UTRECHT (ANP) - De alternatieve ge neeswijzen kunnen nauwlijks meer als een randverschijnsel worden beschouwd. Het wordt zo langzamerhand een klem mende vraag, of deze andere mogelijkhe den naast de "officiële" geneeskunde geen reële kans moet krijgen. Hoofdredacteur F. A. Bol van "Medisch Contact", het blad van de Koninklijke Nederlandse Maatschappij tot bevorde ring der Geneeskunst, werpt deze vraag op in een commentaar op een onderwoek waaruit blijkt, dat de Nederlanders jaar lijks ongeveer 175 'a 200 miljoen gulden spenderen aan alternatieve geneeswijzen. Bovendien blijkt dat er per jaar naar schatting zes miljoen contacten zijn tus sen patiënten en alternatieve genezers: artsen en anderen die zich met de niet-of- ficiele geneeskunde bezighouden. Bol heeft de indruk, dat het in veel gevallen om psychomatische klachten gaat (klach ten die geen lichamelijke oorzaak heb ben). Vaak blijkt het tekortschieten van de officiële geneeskunde in diagnose en therapie een belangrijke rol te spelen. Belangrijke factoren zijn ook het gevoel dat gebruik wordt gemaakt van medicij nen die als schadelijk worden gezien en ontevredenheid over de tijd die de artsen voor hun patiënten beschikbaar hebben. Deze factoren noemt Bol bijprodukten van de spectaculaire ontwikkeling van de of ficiële geneeskunde. Die bijprodukten lijken steeds belangrijker en gevaarlijker te worden. In dit verband noemt Bol het overbodige en gevaarlijke medicijnen- verbruik, "ziekmakende" effecten van medische apparatuur en medisch onder zoek, de afhankelijke positie van de pa tient die een eigen verantwoordelijkheid steeds meer afwijst en de verhulling van slechte sociale omstandigheden en leef gewoonten door een medische diagnose. Deze bijprodukten komen volgens Bol niet voor bij een aantal alternatieve geneeswij zen, zoals de natuurgeneeswijze, de ho meopathie en de antroposofische genees kunde. Bol vindt, dat de alternatieve ge neeswijzen die van een heel ander mens beeld uitgaan dan de officiële geneeskun de, een faire kans moeten krijgen. Hij pleit voor een nationaal onderzoekcen trum en - statistisch - onderzoek naar de resultaten van de alternatieve geneeswij zen. Het onderwijs zou voor de nodige ba siskennis moeten zorgen. STOCKHOLM (GPD) - Het voorstel van premier Van Agt om contact op te nemen met de Scan dinavische regeringen over een olie-boycot van Zuid-Afrika, stuit in deze landen niet direct op tegenstand. UTRECHT - Koningin Bea trix in gesprek met meisjes van hel Turks Folklore Dansgroepje, in de Jaarbeurshal van Utrecht. De koningin sloot gistermiddag de reeks werkbezoeken die ze in gezelschap van prins Claus aan de provincies bracht, af. Als laatste provincie werd Utrecht aangedaan. tegenst De directeur van het Noorse olie concern Statoil had weliswaar vanochtend „geen commentaar", maar een regeringswoordvoer der, Odd Haraldsson, verklaarde dat in Noorwegen destijds was besloten geen olie aan Rhodesië te leveren, en dat zoiets ook voor Zuid-Afrika mogelijk zou zijn. De Noorse woordvoerder zei verder dat bovendien „alle buitenlandse oliemaatschappijen die in de Noordzee werkzaam zijn, ge vraagd zullen worden ons voor beeld te Volgen. Regeringsover leg zou dus in het voordeel van Nederland uitvallen,', zo meende Haraldsson. In Stockholm verklaarde een woordvoerder van het Zweedse ministerie van buitenlandse za ken, dat deze zaak reeds uitvoerig eerder in het Zweedse parlement DEN HAAG (GPD) - De Vereni ging van de Nederlandse Chemi sche Industrie (VNCI) wil dat de Nederlandse overheid zo snel mogelijk overeenkomsten met buitenlandse regeringen sluit voor het verbranden en storten van chemisch afval. De VNCI ziet dit als laatste mogelijkheid om de chemisch afval kwijt te raken als de verbrandingsinstallatie in Rijnmond binnen niet al te lange tijd is uitgevallen. De VNCI wijst er op dat de verwer kingsinstallatie van chemisch af val van de Afvalverwerking Rijnmond zo slecht is, dat er hoogstens nog een jaar mee kan worden gewerkt. Zowel met het stichten van een opbergplaats voor onverwerkbaar afval als met het bouwen van een nieuwe ver brandingsinstallatie gaat veel tijd verloren. Een praktische oplossing in Ne derland zal om die reden nog ja ren op zich laten wachten. Het bedrijfsleven zal zich toch op de een of andere manier van het chemisch afval moeten ontdoen. De VNCI erkent dat nu reeds een hoeveelheid niet meer bruikbare chemicaliën naar het buitenland wordt afgevoerd. De kans bestaat echter dat daarmee op een voor Nederland ongewenst tijdstip moet worden gestopt. Een snelle oplossing in Europees verband is derhalve zeer noodzakelijk, aldus de VNCI. Gesmokkelde schildpadden naar Mallorca WASSENAAR - De ongeveer 200 landschildpadden, die vier we ken geleden Nederland zijn bin nengesmokkeld. worden per vliegtuig naar Mallorca gebracht om ze daar de vrijheid te geven. Dit is meegedeeld door een woordvoerder van het Dieren park Wassenaar waar de dieren een voorlopig onderdak hebben gekregen. In de quarantaine-afdeling van het Dierenpark Wassenaar zijn de 200 schildpadden weer aangesterkt. Een conservator van de Leidsc- universiteit heeft vastgesteld dat de dieren behoren tot een be paalde ondersoort die in het wild ernstig bedreigd wordt. Op Mallorca krijgen de dieren de vrijheid in een grqot privé na tuurreservaat. dat volgens het Wassenaarse Dierenpark goed beschermd is en al schildpadden in het wild herbergt. was behandeld. „We hebben vo rig jaar al duidelijk gemaakt, in diverse regeringsverklaringen, dat een boycot op verschillende gebieden, dus ook wat olie be treft, op zijn plaats was. Overleg met de Nederlandse regering zal dan ook zeker steun opleveren", zo werd in Stockholm ver klaard. Petersen vestigde er bovendien de aandacht op dat eigenlijk in veel landen met twee tongen wordt gesproken. „Enerszijds vergro ten we onze handel met Zuid- Afrika en anderszijds willen we dat land boycotten". Overigens werd gisteren in Kopenhagen hevige kritiek uitgeoefend op een Deense handelsdelegatie die momenteel Zuid-Afrika be zoekt. De leider van de Zuidafrikaanse Labour-partij voor kleurlingen, dominee Alan Hendrikse, be treurde het vanochtend dat de politici in Europa - en vooral in Nederland - het blijkbaar niet eens zijn als de kwestie van een boycot tegen Zuid-Afrika ter sprake komt. Gevraagd naar zijn commentaar over de discussie in het Nederlandse parlement in verband met de olieboycot, zei Hendrikse: „De partij van de kleurlingen, die zich als onder deel van de zwarte massa in Zuid- Afrika beschouwt, heeft al tij dens haar congres in Oudshoorn in 1977 een motie aangenomen, waarin zij duidelijk zegt dat zij sancties en economische boycot steunt als een middel om vreed zame veranderingen in dit land te bereiken". Dominee Hendrikse. die in Uiten- hage bij Port Elizabeth woont, zei verder dat het standpunt zijn par tij onveranderd is. „Ik ben me er van bewust dat een boycot leed en verdriet voor de zwarte men sen met zich mee zal brengen, maar ik ben desondanks nog steeds een voorstander van eco nomische druk op de regering. Wij zullen zeker meer lijden dan tot nog toe, maar het tijdperk van leed zal aanmerkelijk korter zijn. Daarom betreur ik het dat de Ne derlandse regering tot een besluit is gekomen dat alleen maar een uitstel van executie is", aldus Hendrikse. Het Afrikaans-talige dagblad 'Beeld' brengt een karricatuur, waarop een reuze oliepijpleiding te zien is. terwijl een lelijk man netje met klompen aan een gaatje met een vinger probeert dicht te houden. Op de achtergrond keft een hondje „De Hollanders ma ken er weer een rotzooi van". In een commentaar schrijft hetzelf de blad: „Nederland heeft een roemrijke geschiedenis achter de rug, en zoals zovele landen in een dergelijke positie gaat het gebukt onder het besef van zijn huidige onbelangrijkheid. Desondanks, of eerder als gevolg daarvan, hebben die Hollanders altijd de mond vol over morele kwesties, en in dit licht moetook deeis van het Nederlandse parlement voor een olieboycot tegen Zuid-Afri ka, tegen de wensen van de eigen regering, gezien worden". Van Gelder in half jaar 55 miljoen verlies AMSTERDAM - Hoewel de cijfers over juni nog niet helemaal be kend zijn houdt de Raad van Be stuur van Papierfabrieken Van Gelder Zonen NV (VGP) ernstig rekening met een verlies in het eerste halfjaar van 1980 in de buurt van 55 miljoen, evenyeel als in geheel 1979 werd verloren. Hoewel voor de tweede helft van het jaar een aanzienlijke verbete ring wordt verwacht zal 1980 vermoedelijk toch met een groter verlies dan over 1979 moeten worden afgesloten. Ook voor 1981 worden nog verliezen ver wacht al zullen deze veel lager uitkomen. ROTTERDAM (GPD) - - Er is een rel ontstaan op het Rotterdamse schippersinter- naat voor de Rijn- en Binnen vaart. Aanleiding ishet „zwartboek" dat tijdens de diploma-uitreiking werd overhandigd aan directeur D. Smit. Volgens het zwartboek zou er regelmatig geslagen en geschopt worden Post van de leerlingen zou worden open gemaakt. Praten en omgang met meisjes, zelfs buiten de school, is niet toegestaan en er heerst een te strenge tucht. Op de school wordt les gege ven door stuur- en bootslie den, en met name de boots lieden en de enige hofmeester van het instituut moeten het in het zwartboek ontgelden. Niet duidelijk is overigens wie zich verschuilen achter dit zwartboek. Het is onder tekend met „leerlingen, oud leerlingen en ouders". Het stichtingsbestuur van het Koninklijk Nederlands On derwijs Fonds in Amsterdam, waaronder het schippersin- ternaat ressorteert, verklaar de onthutst te zijn over het zwartboek en de daarin ver vatte beschuldigingen. Al gemeen secretaris W. Lodder liet weten dat er een onder zoek komt ROTTERDAM (GPD)- De van oor logsmisdrijven verdachte Pieter Menten (81) moet worden vrijge sproken. Tot die conclusie kwam gistermiddag Mentens verdedi ger mr. E. de Liagre Bohl in zijn pleidooi voor de bijzondere straf kamer van de Rotterdamse recht bank. Hij noemde de twintig jaar gevangenisstraf die officier van Justitie mr. L.C.M. Meijers vorige week tegen Menten geeist had „overspannen" De verdediger herhaalde nogmaals zijn opvatting dat de officier van Justitie nooit aan de zaak-Menten had mogen beginnen. „Mocht te gen mijn zin toch worden uitge gaan van de ontvankelijkheid van het openbaar ministerie dan kan toch minimaal worden vast gesteld dat een dergelijke wijze van vervolging niet de schoon heidsprijs wegdraagt. Nimmer mag men uit het oog ver liezen dat het hier niet gaat om een verdachte die door zijn eigen bemoeiingen de dans is ont sprongen maar met iemand waar tegen destijds met de kennis der feiten besloten is niets te doen. Een ongezonde, afgetakelde 81- jarige opsluiten is in dit land zon der precedent. Het is onwaardig om iemand zo lang op te sluiten dat zeker is dat hij in de gevange nis overlijdt. Zo'n straf verdraagt zich bovendien wegens de onaf zienbaarheid niet met de grond beginselen van onze strafrechts pleging", aldus mr. de Liagre Bohl. Hij vroeg dan ook de rechtbank om. als men Menten beslist wil straf fen, hem een gevangenisstraf op te leggen die ongeveer gelijk is aan het voorarrest of anders slechts een relatief korte celstraf. „Dat is het enige dat de rechtsor de zich zonder schade kan per mitteren". Twee van Breda Een vergelijking met de Twee van Breda, die inderdaad levenslang in de gevangenis blijven, gaat volgens mr. de Liagre Bohl niet op. „De Hoge Raad heeft in 1977 in het Kotalla-arrest gezegd dat hun voortdurende gevangen houding gerechtvaardigd wordt door de overweging dat vrijlating een onaanvaardbare traumati sche uitwerking zou hebben op nog levende oorlogsslachtof fers. Waarschuwing aan regering DEN HAAG (ANP) - Verminderde bouwactiviteiten betekenen het wegvallen van 26.000 banen op de arbeidsmarkt. Het Algemeen Verbond Bouw Bedrijf (AVBB) is over die becijfering zeer be zorgd en heeft de regering voor deze zorgelijke ontwikkeling in de bouw gewaarschuwd. Door een produktiedaling, die sinds enige tijd valt te constate ren, is de werkloosheid in de bouwnijverheid ten opzichte van het vorig jaar met meer dan 10.000 bouwvakarbeiders toege nomen. Dit betekent een ver dubbeling. Eind mei 1980 ston den méér dan 21.000 man als werkloos geregistreerd, tegen 11.000 op hetzelfde tijdstip vorig jaar. Deze ongunstige ontwikkeling is gepaard gegaan met een aanzien lijke afname in de openstaande vraag naar bouwvakarbeiders, aldus het AVB. Eind mei 1979 bedroeg deze nog 17.000 tegen 8.700 in mei van dit jaar. In eén jaar tijd is het aantal arbeids plaatsen in de bouwnijverheid met meer dan 18.000 verminderd. Het AVBB merkt verder nog, dat deze achteruitgang met name in de woningbouw en in de grond-, water- en wegen bouwsector nog niet het gevolg is van de ombui gingsoperatie, zoals voorgesteld in de onlangs verschenen brief van de minister van financiën. Bij doorvoering van deze maatre gelen moet tenminste rekening worden gehouden met een ver lies aan bouwproduktie van 500 miljoen gulden. Hierdoor zouden nogmaals 7.000 a 8.000 arbeids plaatsen in de bouw en toeleve rende sectoren op de tocht staan. Het AVBB zegt dat de bedrijfstak met een onaanvaardbaar groot verlies aan arbeidsplaatsen te maken krijgt. De ondernemers in de bouw wijzen daarnaast op berichten, dat voor 1981 opnieuw ombuigingen in het verschiet liggen in de orde van grootte van 6 tot 7 miljard gulden.Zij vragen de minister raad zich daarbij te bedenken, dat iedere vermindering van de bouwproduktie met 1 miljard een verlies van 15.000 arbeidsplaat sen in de bouw en toeleverende sectoren tot gevolg heeft. Inclu sief het indirecte uitstralingsef fect wordt dit ruim 18.000. En dan te bedenken dat de behoefte aan bouwwerken - met name het wo ningtekort - aanzienlijk is, aldus het AVBB. Deel veerdienst Engeland plat HOEK VAN HOLLAND (ANP) - De veerdiensten van Hoek van Holland naar Harwich ligt ook dit weekeinde gedeeltelijk stil als gevolg van de staking van Engel se bemanningen. De schepen van de Stoomvaart Maatschappij Zeeland varen die dagen wel. De Stoomvaart Maatschappij tracht zoveel mogelijk passagiers te vervoeren met schepen of bus sen. De maatschappij raadt reizi gers, die op de Engelse schepen hebben geboekt, aan hun reis uit tv stellen, omdat men het vervoer niet kan garanderen. Na debat olieboycot DEN HAAG - Na het kernwapendebat, in december 1979, riepen de loyalisten uit het CDA om beurten om het hardst dat dit hen nooit meer zou gebeuren. Ze zouden het kabinet nooit meer zo over zich heen laten lopen. En betuigden later zonder uitzondering spijt dat ze zo weinig standvastig waren geweest. Wie het politieke gebeuren een tijdje van nabij volgt, weet dat de geschiedenis zich nogal eens herhaalt. En weet ook dat nooit bij het CDA maar zelden nóóit betekent. Wie nog maar een sprankje vertrouwen in de politiek heeft, moet na de gebeurtenissen van afgelopen donderdagnacht wel in grote vertwijfeling zijn ge bracht. De geschiedenis herhaalde zich en nagenoeg volgens hetzelfde scenario. Bij het kernwapendebat mocht het kabinet onder geen voorwaarde bekennen dat het medeverantwoordelijk was voor de produktie van de nieuwe kernwapens. Nu mocht het onder geen beding uitspreken dat er zeker een olie boycot zou komen, wanneer het beraad met Belgie, Luxemburg en de Skandinavische landen geen succes heeft. En ook de Uren- co-affaire, over de levering van verrijkt uranium aan Brazilië, gaf een gelijksoortig verloop te zien. Een ja" of „nee" naar welke kant ook zou óf de VVD óf de CDA in de gordijnen hebben gejaagd. Een kabinetscrisis dus', en die moest ten koste van alles worden voorkomen. Daarvoor heeft met name CDA-leider Lubbers gisteren zijn volle politieke ge wicht in de schaal gelegd. Hij ging zelfs zover de regering te zeggen geen antwoord op zijn vragen nodig te vinden... De afloop van het kernwapendebat werd algemeen beschouwd als het einde van de groep van tien dissidenten in het CDA. Maar het is de vraag of de dissidenten ooit bestaan hebben. De tien wilden toen het kabinet niet naar huis sturen en een deel wil dat ook nu niet. Voor dat doel heeft CDA-leider Lubbers donderdagnacht diverse malen zeer indringend op de dissidenten ingepraat. Vrijwel alle maal kregen ze van hem in hun bankjes bezoek. En met grote voldoening zal premier Van Agt hebben aanschouwd dat het hem lukte de groep van tien loyalisten voor het eerst, en waarschijn lijk voor goed, te splijten. Daarmee lag de zwarte piet weer bij die loyalisten zelf, na donder dag in vrijwel alle delen van de coalitie te hebben vertoefd. Eerst in een zwaarverdeelde CDA-fractie, die in de ochtend vele uren vergaderde. Daarna bij het kabinet toen Jan Nico Scholten „he den" een beslissing over een olieboycot eiste. Namens (toen nog) zijn gehele fractie. Het kabinet heeft met die eis erg in de maag gezeten, vooral omdat ook binnen het kabinet ministers vonden dat aan de CDA-wens tegemoet gekomen moest worden. Met name AR-minister Albe- da zou daarbij zijn nek ver hebben uitgestoken. Juist tot die ministers richtte Lubbers zich met zijn „dramatische" oproep aan het begin van de avond. Het heeft er toen geruime tijd naar uitgezien dat het tot een breuk in het kabinet zou komen, omdat de VVD-ministers voet bij stuk hielden. Lubbers stelde in zijn rede de vraag „wat is echte moed?" Maar van het kabinet kreeg hij het antwoord daarop niet. In de loop van de avond werd. met hulp van vrijwel de gehele WD-top die naar het kabinetsberaad was geroepen, de grote uitschuifoperatie voor bereid. Het opmerkelijke was dat terwijl VVD-leider Rietkerk aan de ande re kant van het Binnenhof met vooral Wiegel gedurende bijna 2 uur de te volgen strategie doorsprak, Lubbers aan een bijzonder kort onderhoud met premier Van Agt voldoende leek te hebben en zich met de CDA-partijvoorzitters op zijn kamer terug- Het CDA. en met name de afgehaakte loyalisten (want loyaliteit kan ze nauwelijks nog ontzegd worden), heeft het kabinet voor de zoveelste maal het voordeel van de twijfel gegund. En evenals alle vorige keren: zonder enige kans op resultaat. Het kabinet Van Agt heeft daarmee een „overwinning" behaald, maar heeft dat niet aan zichzelf te danken. Hoewel het ongetwij feld een grote (en pijnlijke) ommezwaai is, dat het kabinet (lees: vooral de VVD) het „dogma" van de maatregelen in EG-verband losliet, heeft Van Agt juist door zijn verdediging daarvan in de Tweede Kamer de betekenis daarvan ondermnnd. De kansen van de onderhandelingen zijn zo klem, dat de VVD'ers hun standpunt zelf nauwelijks als een concessie beschouwden. Zij liepen dan ook tevreden rond, net zoals in december na het kernwapenbesluit van de De ware concessie kwam van de CDA-fractie die - hoewel uitge sproken oneens met het uitgangspunt van het kabinet - het voortbestaan van dat kabinet en daarmee van zichzelf boven alle principes verhief. Hoe anders te verklaren dat de grote meerderheid van de CDA-frac tie (36 van de 49) op vrijdagochtend een motie verwier die exact dezelfde inhoud had als een vorige week door het CDA zelf en met een nog grotere meerderheid aanvaard voorstel? In de loop van de donderdag leek het er op het Binnenhof op dat de christen-democraten de zaak hoog zouden gaan spelen. Er werd in de ochtenduren grote spanning gesuggereerd, niet alleen over de olieboycot, maar met name ook over de topsalarissen, de hy potheekrente en de benoeming van mr. Scholten in de Raad van State. De tactiek van het CDA werd echter om al deze punten „koel" te spelen. Alles diende op de olieboycot geconcentreerd te worden. Daarom accepteerde het CDA dat de regering uitermate vage toezeggingen deed over de matiging van de topsalarissen. En accepteerde het CDA ook dat de regering geen enkele toezeg ging deed over de aftrekbaarheid van de hypotheekrente Daar om liet de CDA-fractie toe dat minister Wiegel de Tweede Kamer ronduit voor de gek hield in zijn verdediging van de benoeming van mr. Scholten. En daarom staat het CDA nu volledig met lege handen Al deze punten zijn uit handen gegeven en zicht op de door het CDA zelf gewenste olieboycot is er allerminst Bovendien heeft het kabi net-Van Agt nu de zekerheid dat het zich - zonder consequenties - alles kan permitteren wat het maar wil. De wijze waarop dit kabinet de laatste tijd met het parlement om springt, getuigt op zijn minst niet van een grote achting voor dit belangrijkste orgaan van ons hele staatsbestel. Het heeft met de neus in de wind en in een - door de omstandigheden gestimu leerde - overmoedige bui de Tweede Kamer voor de zoveelste keer genegeerd.s De enige die daaraan in datzelfde staatsbestel een einde kan ma ken. is de kiezer. Maar terwijl de maatschappelijke basis aan het kabinet allang is ontvallen, blijft het CDA voortgaan het kabinet tegen beter weten in aan zijn politieke basis te helpen.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 7