Huren Leidse hofjes met sprongen omhoog VEEL "WEGLOPERS" BIJ JAL Restauratie tukt zwaar op bewoners ZATERDAG 28 JUNI 11(80 LEIDEN - Jongeren die (willen) weglopen van het ouderlijk huis vormen een de grootste groepen die het JAL. Jongeren Advies centrum Leiden, raadplegen. Daarnaast komen er veel jongern i -van ongeveer tien tot vijfentwm- tig jaar- die met huisvestings problemen kampen. Een heel andere categorie die het JAL be zoekt is die van vrouwen met problemen over sexuele onder drukking - verkrachting of' mis- handeling. Vaak vrouwen die geen aangifte hebben gedaan bij de politie. Soms niet omdat de verkrachter een bekende was. In andere gevallen omdat ze bang waren door de (mannelijke) agen- ten onvriendelijk behandeld te I worden De vrijwilligers van het JAL. er zijn er nu zo n vijftien, proberen door i middel van gesprekken met de politie de verstandhouding tus sen slachtoffer en politie te ver beteren. De gesprekken zijn te gelijkertijd bedoeld om wat meer begrip te kweken voor de jonge ren die weglopen. Desgewenst willen de vrijwilligers van het JAL bevestigen dat de "weglo per" gezond en wel elders zit. Ze zijn echter niet van plan om, zoals sommigen suggereren, als ver klikker te gaan optreden. Als het JAL vanaf oktober een an der onderkomen heeft kan 'het veel meer plannen gaan verwe- zelijken dan lot nu toe het geval is. Momenteel is het Jongeren centrum nog gevestigd aan de Langegracht. waar het kamertje heeft bij de Vrijwilligerscentrale. De medewerkers hullen zich nog m een stilzwijgen omtrent het nieuwe onderkomen Ze zijn bang dat de gemeente als het adres en nummer eenmaal be kend is een stokje voor de nieuwe behuizing -een pand dat op de renovatielijst staat- steekt. De nieuwe behuizing kon via-via, dus niet dankzij de gemeente, worden verkregen. Wel willen ze kwijt dat het een pand betreft in het hartje van de stad. Noodza kelijk, omda' het JAL voor ieder een zo goed mogelijk bereikbaar wil zijn. Het JAL, dat vanaf okto ber 1979 draait, is inmiddels uit gegroeid tot een redelijk bekende voorziening waar nu al zo'n 150 jongeren gebruik van hebben gemaakt. Wachtlijsten zijn er niet. iedereen kan tijdens de ope ningsuren zó komen binnenlo pen. Noodgedwongen maakt men voor de bemanning gebruik van vrijwilligers. Een tot nog toe vrij vaste groep van zo'n vijftien mensen. Ze maken de vacature van een coordinator niet overbo dig. meent vrijwilliger Fons van der Kar. Juist zo'n coordinator zou de diverse plannep kunnen gaan uitvoeren. Plannen als het opzetten van een gespreksgroep voor verkrachte of aangerande vrouwen en voor weggelopen jongeren, het geven van (meer) voorlichting over het jal op de scholen en de contacten met al lerlei groepen gaan aanhalen. Ook zou er een "vrouwen" telefoon en vrouwenspreekuur moeten komen. Of de plannen kunnen worden verwezelijkt hangt van een groot deel van het krijgen van subsidie af. De gemeente heeft inmiddels meegedeeld (nog) geen mogelijkheden in de begro ting te zien voor het JAL. Wel on derstreepte ze het belang van een voorziening als het Jongeren Ad viescentrum Leiden Van het Brugfonds kreeg men tweedui zend gulden. Aanvragen vooreen eenmalige bijdragen zijn inmid dels naar alle mogelijke fondsen en instellingen, alsmede naar de kerken gestuurd. ...Op De Nieuwe Rijn. Vertrek Deze week nam het PvdA- raadslid Joyce Hes op opmer kelijke wijze afscheid van de Leidse gemeen teraad. Over de redenen van haar vroege ver trek heeft het socialistische raadslid geen misverstand la ten bestaan. Joyce Hes wond er geen doekjes om dat het functioneren van het politieke bedrijfde perikelen in de ei gen fractie en dj bestuurlijke lees arrogante) houding van de wethouders daar debet aan zijn. Kort gezegd komt het er op neer dat hei PvdA-raads- lid het gekonkelfoes in de Leidse politieke arena, na twee jaar, graag voor gezien houdt. Bij haar afscheid in de raad. afgelopen maandag, haalde Joyce Hes nog eens op luchti ge. doch niet mis te verstane, u ijze uit. Na vriendelijke af scheidswoorden van loco burgemeester (en PvdA-wet- houder) Waal. deelde het so cialistische raadslid links en rechts enkele schimpscheuten uit en nam zij het politieke bedrijf eens flink op de hak. Aan raadsleden die langer dan twee jaar overeind willen blijven in het strijdperk reikte zij een handleiding uit voor politieke trucs. Uiteraard bleven de dames en heren raadsleden ook achter de collegetafel) vriendelijk la chen...als een boer met kies pijn soms. Sfeer Uitermate belangrijk in het po litieke bedrijf is. volgens Joy ce Hes. de sfeer. Die kan er voor zorgen dat mensen niet teveel zeggen wat ze denken. Hierin past het sterk de klem toon leggen op de procedure, het in de microfoon moeten spreken, het officieel moeten vragen om het woord" enz. Geschikt voor het bepalen van de sfeer is ook: een statig meu bilair, veel te grote stoelen en zeker ook het laten wachten op de gang van mensen die ge hoord" moeten worden. De meeste mensen zijn niet ge wend aan zo'n sfeer, vinden dat eng en laten zich impone ren. Pas achteraf bedenken ze dat ze niet gezegd hebben wat ze eigenlijk hadden moeten zeggen Een andere sfeer die wel ge bruikt wordt is die van "de koele zakelijkheid". Hierbij passen heren in goed kostuum met aktetassen en liefst een modern zakelijk interieur. In zo'n sfeer zijn gevoelsuitingen taboe want "daar zitten de heren niet voor". Er moeten beslissingen worden geno men, ze houden zich met de grote lijnen bezig en hebben maar weinig tijd want erna hebben ze nog een andere ver gadering. Deze sfeer geeft de schuchteren al snel het gevoel dat ze iets overbodigs zeggen niet deskundig zijn. zich te veel met details bemoeien en onvoldoende zakelijk blijven zodat ze dan maar hun mond houden. Een nooit genoeg te onderschat ten sfeer is. volgens Joyce Hes, die van "het prettig onder ons". Vriendelijk handen schudden. veel instemmend geknik orereu weer tijdens de vergaderingwat grapjes en vooral veel waardering uit spreken voor eikaars stand punten ook al moet je daar niets van hebben). Dit schept een sfeer van vertrouwen en kameraadschap. Het wordt dan ontzettend moeilijk om met scherpe kritiek te komen In een dergelijke sfeer wordt zakelijke kritiek namelijk al gauw als een persoonlijke aanval opgevat. Image 1 Images zijn bijzonder belang rijk in de politiek, meent het PvdA-raadslid. Iemand met een goed image heeft het pleit vaak al bij voorbaat gewon nen. Riskant is alleen om te- neef van image te wisselen want dan krijg je op den duur het image van "draaier". Een image dat momenteel goed m de markt ligt is: gewoon ver tellen iraar het op staat, zon der omhaal van woorden. Het risico li dat de behoefte om alles simpeler voor te stellen neigt naar demagogie en dat men gemakkelijk op onjuis theden kan worden betrapt. Voorbeelden in de Leidse raad waren of zijn volgens Joyce Hes Arie Verboom. Hilda Passchier en Dick Tes- selaar. Het image dat de laatste tijd enorm in betekenis is toege nomen is volgens Joyce Hes dat van "de man die het ook niet kan helpen Hij zit nu eenmaal 111 de politiek maar voelt daar eigenlijk mets voor. hi) moet nu eenmaal be paalde besluiten nemen maar vindt dat ook rot. Het maakt de persoon in kwestie bestand tegen iedere aanval. Het maakt hem machtelozer en juist dat is zijn kracht. De agressie richt zich daardoor altijd op de aanvaller. Van Agt is een succesvol voorbeeld van dit image, meent Joyce Hes. Image 2 De vrouwelijke tegenhanger van laatst genoemd image is die van de charmante hulpe loze vrouw. Onder het mom van naiviteit en hulpeloos heid kunnen vrouwen nogal eens vrij gemakkelijk mani puleren Risico is dat men zo'n vrouw echt dom gaat vinden en over haar heen gaat lopen. Het tegenovergestelde is de vrouw met haar op haar tan den oftewel de kat die men niet zonder ha ndsch oenen moet aanpakken. Uit dat laatste spreekt nogal eens ech te bewondering. Iets in de sfeer van: het mag dan een vrouw zijn maar ze bijt toch aardig van zich af. Het image dat alom wordt ge respecteerd is dat van de inte gere harde werker met kennis van zaken. Het risico hierbij is dal de persoon in kwestie zichzelf steeds op de voor grond plaatst en dat hij teveel kennis van zaken ten toon spreidt waardoor men hem irritant gaat vinden. Op ge meentelijk niveau komt ie mand als Laurens Beijen PPR) het dichts bij dit image, deukt Joyce Hes. Het image dat een beetje over zijn hoogtepunt heen is is dat van de uitermate begaafde en intelligente persoonlijkheid. Het is iemand die de indruk wekt dat de zaak zonder zijn bemoeien is allang failliet was gegaan of dat er allerlei an dere vreselijke dingen zouden zijn gebeurd. Vaak gaat het hier om de financieel expert (Hans van Dam) die moet op passen dat hij niet een keer met duidelijke taal uitzijn rol valt want dat kan ontnuchte rend werken. Trucs Een truc die volgens Joyce Hes vaak wordt toegepast (door wethouders) is: blijf zo lang mogelijk aan het woord wan neer de tijd beperkt is en een moeilijk onderwerp aan bod is. Probeer zo weinig mogelijk te zeggen en zo monotoon mo gelijk te praten. Dit laatste heeft als voordeel dat anderen in die tijd niets kunnen zeg gen en op een gegeven moment met meer weten waar het over gaat. Bovendien wordt de in druk gevestigd dat de wet houder belangrijk is en een zwaar gewicht in de schaal legt. Truc 1 laat zich, volgens me vrouw Hes zeer goed combine ren met truc 2: zorg altijd dat u anderen een slag voor bent, bijvoorbeeld door met een volledig uitgewerkt voorstel te komen. U moet het voorstel ech te r wel zo "verpakken "dat men het niet goed overziet. Als verpakkingsmateriaal kun nen dienen: lange zinnen, ambtelijke taal, veel schema's en modellen. Een tegenhanger van die truc is die waarbij niets op papier komt wat de discussie uiter mate vaag houdt. Mocht on verhoopt toch iemand om een schriftelijk stuk'vragen dan kunnen de heren wethouders altijd nog klagen over gebrek aan tijd, ambtelijke capaci teit enz Als iemand iets worstelt wat de wethouder n iet zint kan hij al tijd nog tijd winnen do<>r het voorstel onnodig ingewikkeld te maken en te verwijzen naar de gevolgen en de procedures die er mee gemoeid zijn. Door handig met procedures om te springen kan men veel doen. Het knapst is als het de wet houder lukt de raadsleden een jaar lang aan het lijntje te houden waardoor de proce dure er uiteindelijk zo uit komt te zien dat men helemaal niet meer toekomt aan enige inhoudelijke behandeling. Dooddoeners Een belangrijk soort argument in de politiek is tenslotte het autonteitsargument of de dooddoener zoals: "het staat nu eenmaal in de wet", "de fi nancien talen het niet Km- "dat kan niet want dan krij gen we moeilijkheden met het ministerie" en "dat heef on derzoek uitgewezen". Ken merk van het gebruik van dit soort argumenten als truc (met de bedoeling de tegen partij te overdonderen) is het weglaten van andere argu menten. Vraag ran de Leidse stellingen L GLIBBER bewoners na aftrek van de indi viduele huursubsidie en de huurgewenning meevalt. Ander zijds moet ook de heer Kool er kennen dat de huurprijzen de spuigaten uitlopen. "Na de res tauratie van hofjes gaat het goed koop wonen in een beschermde omgeving er een beetje vanaf. De colleges van regenten zitten met hun handen in het haar. Om de exploitatie dekkend te krijgen moeten we wel tot zo'n huurver hoging overgaan. Het is jafnmer". Andere voorbeelden: de gerestau reerde vijftien woningen van het Bethlehemshofje aan het Leven daal 109 hebben een voorlopige huurprijs van 340 gulden, plus 85 gulden servicekosten. "Als we het netjes willen doen, dan ver hogen we de huur met zes pro cent (twintig gulden) en de servi cekosten met twintig gulden zegt de heer Meester van het col lege van regenten. Om "quitte te spelen" zou het college eigenlijk een nog fiksere huurverhoging wensen. Vóór de restauratic be taalden de bewoners van het Bethlehemshofje een huur van dertig gulden per maand. Na de restauratie zou de huurprijs 218 gulden worden, was de schatt ing. De dertien woningen aan het Groot Sionshof aan de Sionsteeg 4 zijn bijna gerestaureerd, precies-tij dens het vijfhonderdjarig be staan van het hofje. Huurprijs: om en nabij de 400 gulden per maand, plus 150 tot 200 gulden servicekosten. Ook de twintig woningen in het Tevelingshof aan de Vierde Binnenvestgracht LEIDEN - Huurprijzen van gerestaureerde hofjes woningen rijzen de pan uit. Huurprijzen van vierhonderd gulden in de maand zijn de normaalste zaak van de wereld ge worden. Bewoonsters en bewoners voelen zich het vel over de neus gehaald. Vaak moeten zij het elke maand zien te rooien met een AOW-tje van nog geen duizend gulden; na aftrek van de maande lijkse huur is er voor de alleenstaande bejaarden nauwelijks een teeveetje op na te houden. De kale huurprijzen ran het prachtige gerestaureerde Tevelingshof aan de Vierde Binnenvestgracht komt voorlgpig uit op 405 gulden. Het Groot Sionshof aan de Sionsteeg is gedeeltelijk opgeleverdKale huurprijs: ongeveer vierhonderd gulden. De nieuwe bewoners moeten daarenboven nog eens 150 tot 200 gulden neertellen voor energie. 7 zijn bijna gerestaureerd. De kale huurprijs bedraagt voorlo pig 405 gulden; het bedrag aan servicekosten staat nog niet vast. Rentelasten De colleges van regenten van geres taureerde hofjes klagen steen en been dat de toegezegde restaura tiesubsidie van het ministerie van volkshuisvesting zo lang ach terwege blijft. Bijvoorbeeld het Sint Jacobshof aan de Doeza- straat 35, waar de restauratie al drie jaar geleden is afgerond, moet het nog steeds zonder de subsidie van het ministerie stel len. De colleges moeten tegen de huidige hoge rentestand de sub sidies "voorfinancieren". Het "renteverlies" berekenen de col leges door in de huurprijzen. De hofjesbewoners betalen. De heer Van Apeldoorn van het college van regenten van het nog te restaureren Samuël de Zee- 'shofje aan de Doezastraat 16 vindt -populair gezegd- dat de andere colleges niet zo moeten zeuren over het betalen van hoge rentes omdat de restauratiesub sidies zo lang op zich laten wach ten: "Die rente, dat scheelt slechts een tientje huur per maand. Die colleges zijn de nieuwe prijzen nog niet gewend. Vroeger ging het bij opknapbeur ten om tienduizenden guldens. Nu gaat het om tonnen of zelfs miljoenen". Van Apeldoorn is gepensioneerd medewerker van gemeentewerken afdeling volks huisvesting: "Ik heb de nodige ervaring". Armlastig Het is duidelijk De tijden dat de colleges van regenten armlastige luiden in goedkope huisjes kon den laten wonen zijn definitief voorbij. De colleges van regenten zijn nu zelf armlastig. Maar de bewoners van de gerestaureerde hofjes des.te meer. Op hen druk ken de kosten. De heer Van de Kraats van de Sociale Dienst, "tussenpersoon voor de Stich ting Leidse Hofjes": "Het be roerde is dat met die hoge huur prijzen mensen met minder in komsten op den duur niet meer in een hofje gaan wonen. Het wordt hen te duur". Dit proces schijnt zich al af te tekenen. Staan de tijden wat de huurpijs be treft niet stil voor de bewoners van de hofjes, wat de vrijheid be treft blijkt er af en toe na eeuwen nog niets veranderd. Zo wordt er in het Jean Pesijnshof aan de Kloksteeg 21 geklaagd datje bui ten in het zonnetje niet eens lek ker voluit mag lachen. "Als de zijige heren van het college van regenten langskomen krijg je la ter een opmerking over 'lui druchtigheid' naar je hoofd". De kleur van het behang mogen de bewoners niet zelf vaststellen; de houten trap mag niet bekleed worden. Het handelt immers om een monument. De bejaarde be woners van de hofjes zijn bang om met journalisten te praten. "Daar komt alleen maar ellende van". Na de restauratie van de twaalf wo ningen van het Jean Pesijnshof doen de huren daar 388 gulden. Alleen al voor de verwarming kwam er in de wintermaanden een bedrag van gemiddeld tach tig gulden stookkosten bij. Voor verlichting moest dan nog eens vijftig gulden in de maand neer geteld worden. Met de huursub sidie eraf betalen de bewoners daar al snel zo'n driehonderd gulden in de maand. Per 1 juli wordt ook in dit hofje de kale huurprijs verhoogd: met 33 gul den naar een bedrag van 421.81 gulden. "Als ik dit van tevoren had geweten was ik er niet gaan zitten. Op het eind van de maand vraag ik me wel eens af: wat zul len we eten". Ondanks de huur subsidie zijn de huren voor al leenstaande bejaarden met een AOW-tje nauwelijks op te bren gen. De huurcommissie heeft klachten over de hoge huurprijzen in be handeling van bewoners van het Meermansburghof en het Jean Pesijnshof. Gezien het voorgaande is het niet verwonderlijk dat bewoners van het Sint Janshofje aan de Haar lemmerstraat 264 niets voor een restauratie voelen. Dat kost hen centen. Zij betalen nu ongeveer veertig gulden huur in de maand en wensen slechts een beperkte opknapbeurt. "Daar hebben we altijd huurpenningen voor neer geteld". RENE VAN DER VELDEN De colleges van regenten van de ge restaureerde hofjes kunnen de exploitatie echter zelfs met huurprijzen van vierhonderd gulden niet rondkrijgen. Bewo ners van de hofjes kunnen per 1 juli weer op een Fikse huurverho ging rekenen. De bouwprijzen, die de laatste tientallen jaren to renhoog gestegen zijn met zo'n tien a vijftien procent per jaar. komen als een boemerang op de huurders terecht. De colleges van regenten kunnen ondanks de 75 procent restauratiesubsidie van het rijk financieel niet quitte spelen zonder flinke huurverho ging. De bejaarden in de hofjes zijn de dupe. Het meest uitgesproken voorbeeld is het Meermansburghof aan de Oude Vest 159. Vóór de restaura tie betaalden de bewoners slechts veertig gulden kale huur in de maand. Hen werd voorgehouden dat de huurprijs na de restauratie 205 gulden zou worden. De huur prijs kwam echter-voorlopig-uit op 425 gulden. De bewoners van de dertig hofjeswoningen in Meermansburg hebben onlangs van het college van regenten een brief gekregen: de huurprijs wordt per 1 juli 600 gulden, plus honderd gulden voor gas en licht. Bewoners van Meermansburg hebben de zenuwen gekregen. Na aftrek van de' individuele huursubsidie moesten zij tot nu toe elke maand 270 gulden voor hun gerestaureerde hofjes neer tellen. Bleef oven ruim zeven honderd gulden in de maand om van te leven. Dat was al geen vet pot. Na de huurverhoging tot ze- venhonderd gulden valt er nog I minder te verteren, de indivi duele huursubsidie en de huur gewenning ten spijt. De verho- I ging van de huur en de service- kosten kost de bewoners tiental len guldens per maand extra. De heer Kool, de penningmeester van het college van regenten voor I het Meermansburghof, meent oprecht dat de huurlast voor de

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 3