„Eng? Beetje wel maar de directeur zei: ze kan het Terecht geen informatie wapenvondst Middelburg op Assen snelste Tilly Stenz-Leening op haar 18 de al koordirigente Nieuw Engels plan voor beperkt zelfbestuur in Noord-Ierland Salarisverlaging bij IMP VRIJDAG 27 JUNI 1980 Tilly Stenz-Leening: zestig jaar koordirigenle Tilly Stenz: „Dat is niet La Deu- tekom. Oh nee. Dat is Gré Brouwènstein. Nana Mous- kouri vind ik ook mooi. En ehkom nou, hoe heet ze ook weer?" - Lenny Kuhr? - Vicky Leandros? „Nee, ook niet. Kom, hoe heet ze nou. Frida Boccara. Nu weet ik het weer". Klei Tilly Stenz („Ik ben geen groot heid maar een gewoon mensje") is de weduwe van de in 1975 overleden Leidse mu sicus en dirigent Herman Stenz. vermaard geworden dankzij onder meer zijn com positie 'Hoort de muzikan ten'. Tilly's lievelingsmuziek is vier stemmige koorzang zonder begeleiding. Vandaar ook dat ze er niks voor voelt een punt achter het koordirigeren te zetten. „Rijk word ik er niet van, oh nee. Maar, ook al wordt dat staan veel te ver moeiend, mijn koren geef ik er niet voor op". „Een koor is net een stuk klei Dat kun je kneden zoals je zelf wil. Het dirigeren komt dan ook uit je binnenste. Wat je overbrengt is heel persoon lijk". Vakantie Publiek Maandag ga ik met vakantie en dat houdt in dat deze rubriek voorlopig even niet zal verschijnen. Over drie weken hoop ik ei weer te zijn. Tot dan. Aria „Wat ik van mijn eigen sten vind? Oh, die vind ik, noi jaAls ik mezelf op de plaat hoor, denk ik: 'Goh ben ik dat nou'. Verschrikke lijk!" „Ik heb een keer met het Rot terdams Philharmonisch Or kest een aria gezongen van Mozart. Ja. hoe heette die nou ook weer? Laaaammmeee- laaGoh, hoe heet-ie toch? Nou ja, ik weet het niet meer. Zet u maar L'amero. Dat is L, apostrof. A, M, driepoot ja, E, R, OL'amero dus. Hebt u het zoFijn!'" .door Sjak Jansen Er gaat geen doordeweekse dag voorbij, of ik ben in de stad en regio wel op zoek naar mensen en dingen voor deze rubriek. Tips en wensen voor 'Publiek' kunt u 's middags tussen één en twee uur aan mij kwijt, tel 071-344941. toestel 215. Schrijven mag natuurlijk ook Aktiviteiten sekten onderzocht DEN HAAG (ANP) - De com missie voor de volksgezond heid Uit de Tweede Kamer heeft gisteren een onder commissie ingesteld, die een onderzoek gaat instellen naar de aktiviteiten van in ons land opererende sekten. Een ruwe schatting wijst uit, dat er on geveer 300 van dergelijke sek ten in ons land werkzaam zijn. Het onderzoek richt zich on der meer op organisaties als Scientology Church, Unified Family, Children of God, Transcendente Meditatie, Youth for Christ' en Jezus- kinderen. Doel van het on derzoek is (meer) inzicht te krijgen in het verschijnsel van de sekten en in de invloed daarvan op de geestelijke volksgezondheid. De kamercommissie wil deze informatie om de vraag te beantwoorden wat het over heidsbeleid ten aanzien van deze organisaties in de prak tijk precies inhoudt en of en in hoeverre in dit beleid aan passingen gewenst zijn. De onder-commissie moet voor 1 februari van volgend jaar rapporteren. Tot leden van deze sub-commissie werden benoemd de vrouwelijke ka merleden Muller-Van AST en Haas-Berger (beiden PvdA), Dien Cornelissen (CDA), Verkerk-Terpstra (WD) en Wessel-Tuinstra (D'66). FNV ontvangt rapport van Wetenschappelijke Raad positief UTRECHT (ANP) - Evenals eerder het CNV heeft nu ook de FNV positief gereageerd op het rap port over de industrie van de We tenschappelijke Raad voor het regeringsbeleid (WRR). Dit hoge adviesorgaan van de regering be- Behalve het geven van pianoles diri geert Tilly Stenz- Leening ook koren. Koordirigente is ze nu op de kop af zes tig jaar. En zonder stokje! „Want", schampert ze, „da's toch uit de tijd. Stokjes gebruik ik enkel nog wanneer ik Chinees-Indisch ga eten, hahaha". Ze is een dame van 78, woont in een alleraar digst Leids huisje aan het Justus Carelhofje en drinkt de thee nog met een wolkje melk. „Hoe gaan we dit interview doen", vraagt ze. „Nou ge woon, begint u maar te ver tellen", zeg ik. „Goed", be sluit ze. „Schrijft u dan maar op: op 16-jarige leeftijd be geleidster van een klein ge mengd koor te Leiden. Hoe dat heette? Halleluja, heette het". „Maar schrijft u verder. Op 18- jarige leeftijd werd haar ge vraagd de dirigent te vervan gen. Ze studeerde piano aan het Koninklijk Nederlands Conservatorium te Den Haag. Bij C. D. Oberstadt. En Ober- stadt is met dt. Hebt u dat? Kunt u het allemaal bijhou den? JaFijn zo. Schrijft u soms steno?" Eng „Maar waar waren we geble ven? Oh ja. Noteert u maar weer. Ze was 23 toen ze aan het conservatorium afstu deerde. En haar eerste lessen kreeg ze van Wagenaar, van Johanna Wagenaar. Zet u dat er vooral bij - Ja, maar hoe zat dat non toen u op uw achttiende dirigenle werd van Halleluja? „Hoe bedoelt u?" - Vond u het niet eng? „Aan de ene kant wel. Maar ja, de directeur had gezegd: 'Ze kan het!' En eigenlijk kwam het mij niet ongelegen, want met de vorige dirigent dacht ik wel eens van: 'Hee man, dat doe je niet goed. Dat moet zo. Dan klinkt het beter'. Ja, die man wist van zang niks af. Hij had er ook geen gevoel voor. Dat had ik wel". „Of men het gek vond, een vrouw als dirigent? Beetje wel. Het was immers niet te doen gebruikelijk in die tijd. 't Was nog mannenwerk. Ik weet nog goed dat een recen sent destijds sprak van een 'ongewoon gezicht'. Een vrouwelijke dirigent is nu niks bijzonders meer". Twee koren heeft ze thans nog onder haar hoede: het koor van de Vereniging van Huis vrouwen in Sassenheim en het Voorschotense 'Cante- mus'. „Gezien m'n leeftijd", bekent ze, „had ik allang moe ten ophouden. Maar het gaat nog goed, dus waarom zou ik". „Nee ik ga door. Anders zou ik meteen het contact verliezen met allerlei mensen". Babbelpartijen Met haar beide koren repeteert ze elk twee uur per week. Ge zelligheid staat zeker voorop? Tilly Stenz: „Wat een moeilijke vraag. Ja eh, laat ik het zo zeg gen. Dat gezelligheid voorop staat, is niet de bedoeling, maar het ontaardt er meestal wel in". „Het is de bedoeling dat er se rieus wordt gestudeerd. Maar babbelpartijen zijn er na tuurlijk. De boog kan niet al tijd gespannen zijn" Kinderkoren Na een korte stilte vervolgtTilly Stenz haar verhaal, wederom in de derde persoon enkel voud. „Noteert u. Ze heeft ook drie kinderkoren gehad, waarmee ze veel cantates heeft uitgevoerd. Dat was zeer imponerend, hoewel - en zet u dat er vooral bij - hoewel kwaliteit bij haar de voorkeur heeft boven kwantiteit". - Wie is haar favoriete zange- VOLGENS DEN UYL koppel, maar dat drukte de pret nauwelijks. Van de overige Nederlanders plaat ste Henk van Kessel zich het meest op de voorgrond. In de 50- cc-klasse zette hij de vijfde trai- ningstijd neer. Bij de 350-cc'ers werd voor het eerst onder de drie minuten gereden. De Duitser Mang (2.59,3) en de Venezolaan Cecotto (2.59,9) zorgden voor die prestatie. Jonker kiest voor AZ'67 ALKMAAR - FC Den Haag-mid- denvelder Jos Jonker, die zelf al rond was met AZ'67 tekent van daag een twee-jarig contract bij de Noord hollandse eredivi sieclub. De Hagenaars lieten de transfersom van zes naar vier ton zakken. NEC heeft de aderlatingen die Hid- dink. Strik en Jos Hendriks heb ben achtergelaten opgevuld met De Graafschap-topscorer Jaap Jacobs, Vitesse-libero Joop Mul- derij en Go Ahead Eagles-mid- denvelder Hans Salfischberger. Jack de Heer vertrekt naar Zwitserland HEERENVEEN (ANP) - Jack de Heer gaat Nederland en Heeren veen verlaten. De 27-jarige inter national heeft een contract gete kend voor de Zwitserse ijshoc- keyclub Arosa, waarvoor hij in het nieuwe seizoen zal spelen. Beide verenigingen zijn rond met De Heer, die alleen nog toestem ming voor deze transfer van de Nederlandse ijshoekeybond (NYB) moet afwachten. De bond zal vermoedelijk een clau sule in de overeenkomst van De Heer en Arosa willen laten op nemen dat De Heer voor de Ne derlandse ploeg, die volgend jaar zal spelen in het toernooi om de wereldtitel, behouden blijft. Iets wat Jack de Heer. die met 93 wedstrijden recordhouder van Oranje is, ook ambieert. DEN HAAG (GPD) - Minister Scholten (defensie) heeft de Tweede Kamer terecht geweigerd inlichtingen te geven over de vondst van een grote hoeveelheid wapens in een stuk bos bij het Limburgse Heythuysen. Dat heeft voor zitter Den Uyl van de vaste kamercommissie voor de in lichtingen- en veiligheidsdiensten de Tweede Kamer la ten weten. Het kamerlid Van der Spek (PSP) interpelleerde de minister op 17 juni naar aanleiding van kran tenberichten over de wapen vondst, .beslaande uit pistolen, machinegeweren en explosieven. Minister Scholten weigerde toen ook maar één vraag van Van der Spek te beantwoorden met een beroep op het landsbelang. Wel veklaarde de minister zich uit eindelijk bereid de vaste kamer commissie voor inlichtingen- en veiligheidsdiensten, waarin de voorzitters van de vier grootste fracties zitting hebben, in te lich ten over de aard van de wapen vondst. De minister heeft woensdag met die vier fractievoorzitters een ge sprek gehad. Deze zijn tot de conclusie gekomen dat Scholten met zijn weigering de Kamer in lichtingen te geven, terecht een beroep heeft gedaan op het landsbelang, aldus de brief van commissievoorzitter Den Uyl aan de Kamer. TERSCHELLING-Een duiker maakt zich klaar voor een nieuwe speur tocht onder water. De bergingsoperatie bij Terschelling naar het goud van de "Lutine" draait op volle toeren. Duikers dalen af om op zon 18 meter onder het bergingsschip "Yak" de zeebodem af te zoeken naar de schatten van het in 1799 gezonken schip. pleit onder meer twee miljard ge richte overheidssteun per jaar aan het bedrijfsleven, een natio nale ontwikkelingsmaatschappij en een ondernemend overheids beleid. FNV-econoom Inja is in grote lij nen tevreden over het WRR-rap- port, omdat veel verlangens van de vakbeweging in hét rapport zijn terug te vinden. De FNV pleit al jaren voor een actievere rol van de overheid in de industrie en ge richte overheidssteun. Overigens betreurt Inja het dat de WRR noch de vakbeweging, noch de werkgevers een actievere rol geeft. De vakbeweging mag-bij voorbeeld niet in de nationale ontwikkelingsmaatschappij gaan meedoen maar de FNV vindt dat de vakbeweging daar toch minstens een adviserende stem in het kapittel zou moeten hebben. LONDEN (UPI/Reuter) - Het En gelse kabinet heeft gisteren voor stellen goedgekeurd voor herstel van beperkt zelfbestuur in Noord-Ierland. De voorstellen zullen in de loop van de volgende week worden gepubliceerd, zo verklaarden regeringsfunctiona rissen in Londen Volgens poli tieke informanten in Londen be helzen de voorstellen de instel ling van een wetgevende kamer die verantwoordelijk is voor za ken als financiën, milieu, onder wijs, handel, landbouw, gezond heidszorg, wegenbouw en indus trie. Defensie, binnenlandse vei ligheid en buitenlandse zaken zouden de verantwoordelijkheid moeten blijven van de regering in Londen. Het is al de derde keer dat Engeland een poging onder neemt om de katholieken en oro- testanten in Noord-Ierland te bewegen tot samenwerking bij het bestuur van hun provincie. Eerder dit jaar mislukten be sprekingen tussen vertegen woordigers van drie Noordierse politieke partijen: de protestant se democratische unionisten, de overwegend katholieke demo cratische arbeiderspartij (SDLP) en de niet-sectarische alliantie partij. De besprekingen werden overigens geboycot door de unionisten van dominee Ian Paisley die de belangrijkste ver tegenwoordiger is van de Noordierse protestanten. Domi nee Paisley, de voorman van de „harde" protestanten. Dominee Paisley, de voorman van de „har de „harde" protestanten steeds geweigerd de katholieken een rol te gunnen in het bestuur die zij niet via verkiezingen hebben verworven. De katholieken, die een derde van de 1.5 miljoen zie len tellende Noordierse bevol king uitmaken, dringen daaren- tegen aan opeen verdeling van de macht. GRONINGEN (GPD) - Jack Mid delburg heeft als eerste van het Nederlandse top-trio in de 500-cc- klasse de buitenlandse concur rentie zijn ware gezicht weer eens laten zien. Een goede training vormt uiteraard nog geen garan tie voor een sterk wedstrijdresul taat, maar dat Middelburg don derdag de snelste tijd van de dag realiseerde, was natuurlijk een enorme opkikker. De Yamaha-coureur ging op het Asser circuit rond in 2.55.8 en was daarmee precies een seconde rapper dan de Zwitser Coulon. Dd Amerikaan Mamola kwam tot 2.57,2 en de eveneens uit Amerika afkomstige wereldkampioen Roberts was vierde met 2.58,9. Vrijdag volgt echter nog een laat ste training voor de TT-races van zaterdag. De andere twee van de top-3, Boet van Duimen en Wil Hartog. kwamen (nog) niet onder de 3 minuten. Hun poging om in de avonduren een dergelijke tijd te maken ging de mist in door lichte regenval. Van Duimen: „Toch gaat het steeds beter. Met het door Nico Bakker gebouwde frame zijn we op de goede weg. Mijn schouder bezorgt me ook minder last. Dankzij wat pijn stillers heb ik goed kunnen sla pen". Met Middelburg zorgde de zijspan- combinatie Egbert Streuer-Jo- han van der Kaap voor de opmer kelijkste Nederlandse verrich ting. De Assenaren verbeterden zomaar het absolute baanrecord voor de driewielers. Streuer en Van der Kaap noteerden 3.1 CT.0 en verdreven daarmee de Fransman Michel voorlopig van de record- lijst. Later was het Engel: AMSTELVEEN (ANP) - De Ziekenfondsraad heeft gisteren bijna una niem besloten, de salarissen van de werkers in instituten voor multidis ciplinaire psychotherapie in zeven halfjaarlijkse termijnen (te beginnen op 1 januari 1981) te verlagen tot wat hun collega's in andere instellingen voor ambulante geestelijke gezondheidszorg (medisch-opvoedkundige bureaus en sociaal-psychiatrische diensten) verdienen. In sommige ge vallen. met name bij psychologen, kan dit betekenen dat er salarissen worden gehalveerd. Geen enkel raadslid sprak zich tegen het besluit uit.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 19