Carternauwelijks nog aanvaardbaar als president "ETA zoekt onschuldige slachtoffers" CAS3LA tfjgt Moskou noemt voorstel Carter "expres vaag" MVO-partners tamelijk eensgezind AL UW KLEURENFOTO'S ONTWIKKELD EN AFGEDRUKT Thailand verbiedt uitvoer Cambodja DONDERDAG 26 JUNI 1980 PAGINA 9 (Van onze correspondent Henk Kolb) WASHINGTON - De waardering van de Amerikaanse kiezers voor president Carter is tot een ongekend dieptepunt gezakt. Nog slechts 20 procent van de ondervraagden is tevreden met zijn buitenlands beleid rrn 30 procent vindt dat hij in het algemeen een aanvaard bare president is. Die cijfers zijn lager dan die van de peilingen kort voordat 53 Amerikaanse diplomaten in Tehe ran werden gegijzeld, een gebeurtenis die vervolgens leidde tot een kortston dige stijging van zijn populariteit, als symbool van nationale eenheid in tij den van rampspoed. En wat Carters kansen op herverkiezing aangaat leert het onderzoek van de New York Times en CBS, dat Reagan in een wedloop naar het Witte Huis met Carter als enige mededinger 47 procent van de stemmen zou krijgen tegen Car ter 37. Als Anderson ook meespeelt als onafhankelijke kandidaat wint Reagan met 41 procent tegen 30 procent voor Carter en 18 procent voor Ander- Politieke waarnemers in de VS echter hechten aan de cijfers van dit moment weinig betekenis. Carter bijvoorbeeld lag in 1976 ver voor op Gerald Ford, maar de uitslag gaf hem maar net aan de overwinning en in het algemeen denkt men dat de kiezers in het najaar hun opvattingen zullen wijzigen wan neer Ronald Reagan, de republikeinse conservatief, niet langer kan volstaan met de vaagheden die hem een moei teloze overwinning in de voorverkie zingen hebben opgeleverd. De republikeinse kandidaat heeft giste ren een plan aangekondigd voor een grote belastingvermindering, om de gevolgen van wat hij noemde de ern stigste teruggang van de laatste halve eeuw op te vangen. In doorsnee zou dit neerkomen op belastingverlaging met 10 procent. Ongebruikelijk was het dat Reagan het Congres opriep nu reeds actie in die zin te ondernemen zodat de korting op 1 januari van het volgend jaar kan ingaan. Inmiddels laat het Witte Huis in de laat ste dagen doorsijpelen dat een belas tingvermindering zeer waarschijnlijk is, hoewel Carter tot zeer kort geleden zo'n maatregel nog verwierp. In Car ters gebrek aan nationale aanhang speelde de zwakke economische situa tie evenzeer een rol als ontevredenheid over het buitenlands beleid. Voor de onafhankelijk kandidaat John B. Anderson leverde het cijfermate riaal de zekerheid op dat hy by de Amerikaanse kiezers niet genoegzaam bekend is. Niet alleen wist driekwart van de kiezers over hem niets slechts te vertellen, maar 80 procent kon omtrent deze politicus van republikeinse huize ook niets goeds meedelen. Het moet hem troosten dat 59 procent van de Amerikanen tevreden is met de alter natieven Carter-Reagan-Anderson en dat slechts 40 procent vrede kon heb ben met een keus tussen Carter en Reagan alleen. Kennelijk moet Reagans aanhang zich zelf nog vinden. Want bij degenen die nu op hem zouden stemmen zijn men sen met totaal verschillende politieke ideeën. Maar in het algemeen komt Reagan er nu beter af dan voorheen, misschien wel omdat bij minder dan de andere kandidaten met duidelijke pro grammapunten is te identificeren. Senator Edward Kennedy is politiek ge zien voor dit jaar vrijwel uit het gezicht verdwenen. In de afgelopen dagen hebben de democraten langdurig ver gaderd over hun partijprogramma, dat doorgaans voor een president een nauwelijks bindende richtlijn bete kent. maar in elk geval de partij gezicht geeft. Op vrijwel alle punten hebben Kennedy's woordvoerders de strijd verloren. Alleen op het punt van een verminderd aandeel van nucleaire energie in de totale voorziening heb ben zij enigszins hun zin gekregen. Het Witte Huis volgt een zorgvuldige strategie om nog voor de conventie (de algemene partijvergadering) de strijd tussen Carter en Kennedy te ontdoen van rampzalige elementen van ver deeldheid. Maar Kennedy heeft al ge zegd dat wat er nu is geproduceerd nauwelijks recht doet aan de democra tische tradities. Niettemin heeft Carter op het punt van de sociale zorg aan Kennedy enigszins willen toege in de analyse van Robert Strauss, de de mocratische campagneleider, doet Kennedy's volhouden de democraten meer kwaad dan Andersons geïnspi reerde pogingen om een politieke fac tor van betekenis te worden. Ander sons inspanningen zijn, zei hij, als een blok ijs: als het warmer wordt in de zomer, wordt het kleiner. Noodtoestandaan Costa del Sol (Van c correspondent Peter Hattink) MADRID - De Baskische terreurgroep ETA heeft gisteren vier bommen in de provincie Alicante laten ontploffen, die als een wonder geen slachtoffers veroorzaakten en alleen maar materiële schade hebben aangericht. (Van redactie buitenland) De vier bommen explodeerden op een later tijdstip dan de terreur beweging aanvankelijk had aan gekondigd. De Spaanse politie heeft hieruit de conclusie ge trokken dat ETA niet alleen een angstpsychose in de toeristen centra op gang wil brengen, maar er tevens op uit is slachtoffers te veroorzaken. Twee bommen ontploften 's och tends, één in een hotel in Alicante en één bij een villa in Javea. De Baskische terreurgroep kondig de 's ochtends aan dat er twee bommen tussen een en vijf uur 's middags zouden ontploffen ir; de tennisclub van Javea en in enkele delen van het dorpje. Om half zes ontplofte een krachtige kneed- bom van meer dan twee kilogram op de tennisbaan en vijf minuten voor zes explodeerde een bom in het clubhuis La Guardia van de urbanisatie Absubia. Beide ex plosieven richtten grote mate riële schade aan, maar veroor zaakten geen gewonden, omdat de politie nog geen toestemming had gegeven om de plaatsen te betreden. De extreem-rechtse groepering Spaans-Baskisch Bataljon heeft als antwoord nu ook bomaansla gen aangekondigd in de kust plaatsen van het Baskenland. De partijkrant van de Baskisch Na tionalistisch Partij PNV Deia te Bilbao ontving gisteren een tele foontje van iemand, die zich uit gaf als woordvoerder van deze groepering, die meedeelde dat het Spaans-Baskische Bataljon een uur voor de explosie van de bommen zal Waarschuwen. "Mo tief van deze acties is de wraak neming op de bomaanslagen van ETA-politico militar aan de Mid dellandse Zee-kust", aldus de woordvoerder. Costa del Sol De toeristencentra aan de Costa del Sol lijken sinds gistermiddag op plaatsen, waarin de noodtoe stand is afgekondigd. In Torre- molinos en in Fuegirola zijn een heden van de oproerpolitie gele gerd. In Fuegirola en Marbella is de politie versterkt met eenheden van de Guardia Civil. De luxueu ze jachthaven Puerto José Banus lijkt volledig ingenomen door de Guardia Civil. Dagelijks worden het water en de haven en de rom pen van de aangemeerde jachten op explosieven gecontroleerd. Andere jachthavens aan de kust, zoals de nautische club van Ja vea, worden eveneens dagelijks op bommen gecontroleerd. Aan de Costa Brava zijn extra politie- eenheden gelegerd, die niet al leen de kust en de vliegvelden, maar ook het achterland contro leren. In de Spaanse reiswereld heerst ernstige ongerustheid over de reactie van het buitenlandse toe risme op de acties van ETA-poli tico militar. De touroperators hebben verleden maand en deze maand een lagere bezettings graad van gemiddeld tien tot twaalf procent geconstateerd in vergelijkihg met vorig jaar en men vreest dat veel toeristen hun vakantie aan de Spaanse Mid dellandse Zee-kust zullen annu leren. Veertien van de negentien gevan genen, wiens vrijlating de Baski sche terreurorganisatie ETA-po- litiCo militar eist, zijn gisteren overgebracht naar de gevangenis van Herrera de de la Mancha, de strengste penitentiaire instelling van Spanje. Twee gemaskerde mannen hebben gisteren in Vitoria de 52-jarige chef technische dienst van de Mi- chelin-fabriek Luis Hergeta Guinea met pistoolschoten ge dood. Luis Hergeta Guinea was samen met Jesus Casanova, ad junct-directeur personeel van Michelin, het mikpunt van de werknemers bij arbeidsgeschil len in de fabriek. Casanova werd vorige maand zwaar gewond bij een aanslag van ETA-politico militar. Hoewel nog geen enkele organisatie de aanslag op Luis Hergeta Guinea heeft opgeëist neemt de politie aan dat dit werk is geweest van de ETA. ANKARA - De deelnemers aan de NAVO-conferentie voor ministers van buitenlandse zaken zijn op zoek i een plaatsje voor een 'familiefoto'. Op de foto onder meer Joseph Luns (midden), de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Edmund Muskie (derde van rechtsen de Engelsman Lord Carrington (tweede van rechts). (Van .onze speciale verslaggever Fred Sanders) ANKARA - De NAVO-landen, nog steeds geschokt door de Russi sche inval in Afghanistan, zijn gisteren politiek dichter tot el kaar gekomen dan ooit. Onder linge meningsverschillen en ru zies die ook in de eerste maanden na het Sowjet-ingrijpen in buur land Afghanistan het klimaat tussen de NAVO-partners leken te beheersen, zijn met de bijeen komst van de ministers van bui tenlandse zaken van de 15 landen in Ankara, die vandaag wordt be sloten, voorlopig ter zijde ge schoven. Algemeen heeft men beloofd elkaar in het vervolg be ter te raadplegen in dergelijke moeilijke politieke situaties. Hoewel pas in de loop van vandaag het slotcommuniqué van de tweedaagse NAVO-raad zal wor den vastgesteld, was gisteravond al duidelijk dat de 15, ook de zo vaak botsende Fransen, Ameri kanen, Duitsers en Britten elkaar na de beide „topconferenties" in Venetië en deze NAVO-raad in Ankara voorlopig hebben ge vonden in een gematigde maar duidelijke houding tegenover de Sowjet-Unie. De afwijzing van het Russische internationale be leid moet duidelijk zijn, maar de communicatiekanalen blijven open. Gisterochtend, tijdens het geza menlijk genoten ontbijt, werden tussen de Westduitse minister van buitenlandse zaken Gen- scher en zijn Amerikaanse colle ga Muskie de laatste plooien van het bezoek van Schmidt aan Moskou glad gestreken. Met de overeenstemming over Schmidt's optreden in Moskou zijn overigens ook de laatste mo gelijke onderhandelingselemen ten weggenomen uit Schmidt's oorspronkelijke voorstel voor een „moratorium" inzake de plaatsing van nieuwe middellan- ADVERTENTIE GRATIS! f&CZji i I j 3 iSckéc Het duurste van fotograferen is ontwikkelen en afdrukken. Voor 12 kleurenfoto's betaalt u al gauw 115,-en voor 24 kleurenfoto's zo'n f24,-. Uitgerekend die kosten neemt Scottcx nu voor z'n rekening. Let op de Seottex totozegels en informatie op de volgende verpakkingen: Seottex tissue toiletpapier. Frisgeurend, sterk en zacht in wit en fraaie kleuren. Seottex tissue huislioudrollcn decor. Sterk, super-absorberend, met rode of groene appeltjes decoratie. Seottex tissue zakdoekjes. 4-Lagen zachtheid. In handige 10x10 verpakking. Let dus op Seottex. Met fotozegels! ge afstandskernraketten in Eu ropa. Van een vertraging van de ontwikkeling van de Amerikaan se, voor Europa bestemde, raket ten en de voorbereiding voor de plaatsing van die wapens, wordt door Bonn niet meer gerept. Ook over de houding die de 15 zul len aannemen tijdens de tweede vervolgconferentie van „Helsin ki" over veiligheid en samenwer king in Europa, deze herfst in Madrid, werden harmonieuze klanken vernomen. Zoals Lord Carrington, de Britse minister van buitenlandse zaken zei: „In Madrid moeten wij de Russen duidelijk maken dat zij niet hun gedrag van de laatste maanden kunnen voortzetten en tegelijk ontspanning in Europa en inter nationale wapenbeheersing kunnen bevorderen". Duidelijk werd dat in Madrid harde woorden zullen worden gespro ken. De Nederlandse minister Van der Klaauw, die voor een nieuw debat over de olieboycot tegen Zuid-Afrika vandaag ver vroegd uit Ankara moest terug reizen naar Den Haag, zei hier over „Madrid zal' moeilijk zijn. Wat er uitkomt aan nieuwe voor stellen zal afhankelijk zijn van de uitkomst van de discussie over de uitvoering van de slotakte van Helsinki (zoals de naleving van de mensenrechten in de Sowjet- Unie, red.) en ook van de interna tionale situatie van het mo ment". Bekend is dat vele NAVO-landen, met name Groot-Brittannië en de Verenigde Staten, nog steeds grote moeite hebben met het Franse voorstel dat in Madrid in behandeling zal komen, tot het houden van een ontwapenings conferentie waaraan alle onder tekenaars van het Akkoord van Helsinki zouden kunnen mee doen. Een groot bezwaar tegen een der gelijke conferentie is, dat het zeer "Gegijzelden eerder vrij" TEHERAN (Reuter/UPI/DPA) - Het pas gekozen Iraanse parle ment gaat misschien de moge lijkheid overwegen een aantal van de Amerikaanse gegijzelden die niet van spionage worden verdacht al eerder vrij te laten. Dit heeft «yatollah Beheshti, lei der van de islamitische republi keinse partij (IRP) die over een meerderheid in het parlement beschikt, gisteren op een pers conferentie in Teheran gezegd. De éyatollah benadrukte dat het slechts „een van de mogelijkhe den is". Ajatollah Beheshti, die ook hoofd is van het hooggerechtshof, kon niet voorspellen wanneer het parelement over de gegijzelden zal beslissen. "We willen de kwestie oplossen, maar elke dag komen er weer nieuwe onder werpen op de agenda", aldus de ajatollah. Het Iraanse parlement is sinds de verkiezingen van vorige maand nog steeds gewikkeld in formele procedures. Voor het parlement aan het eigenlijke werk kan be ginnen moet het eerst nog een raad kiezen voor de bescherming van de grondwet. moeilijk onderhandelen wordt met zijn vijfendertigen. Politiek nog zwaarder weegt voor Britten en Amerikanen het argument dat de ontspanning ondeelbaar moet zijn, dat men de Russen niet de gelegenheid moet geven in Euro pa ontwapening en ontspanning te; bedrijven en intussen in de rest van de wereld hun slag te slaan. Van der Klaauw wil vaker topoverleg ANKARA (ANP)-Minister Van der Klaauw heeft gisteren, op de eerste dag van de twee daagse conferentie van NA- VO-ministers van buiten landse zaken in Ankara voor gesteld ministersconferenties te beleggen wanneer gebeur tenissen als de Russische in val in Afghanistan dit ge wenst maken. Men zou voor taan niet meer moeten wach ten op de vaste conferenties, begin december in Brussel en in mei/juni in de hoofdstad van een NAVO-land. Zonder de ontmoeting van de Franse president Valéry Gis- card d'Estaing met de Russi sche partijleider Leonid Brezjnjev. in Warschau met zo veel woorden te noemen, verklaarde hij dat de NAVO over procedures en de organi satie beschikt die, als er problemen rijzen "zoals eer der dit jaar" vergaderingen, niet zo zeer om specifieke maatregelen te nemen als wel over een bepaald onderwerp, mogelijk maken. Het Franse staatshoofd heeft, zoals be kend, in het geheel geen vooroverleg gepleegd over zijn ontmoeting met de Rus sische partijleider. MOSKOU - Het Kremlin heeft pre sident Carters hernieuwde voor stellen verworpen om te zoeken naar overgangsregelingen voor het oplossen van de crisis die is ontstaan door de Russische be zetting van Afghanistan, maar de deur voor toekomstige onder handelingen niet volledig geslo ten gehouden. Carter herhaalde zijn aanbod van februari tijdens een tafelrede gedurende zijn be zoek aan Belgrado. Een commen tator van het Russische staats- persbureau Tass beschuldigde Carter er gisteren van zyn voor stellen opzettelijk erg vaag te houden om zich via het „onder handelen over een regeling" te kunnen mengen in de interne aangelegenheden van een soeve reine en onafhankelijke staat. Politieke waarnemers in Moskou zien hierin een herhaalde afwij zing van Carters voorstel dat hij ook al in februari had gedaan. De Sowjet-Unie heeft toen niet ge reageerd op dit voorstel, maar ruim een maand later verkondigd dat er alleen een politieke rege- ling'voor Afghanistan gevonden kon worden als er een eind komt aan alle „buitenlandse inmen ging" in dit land. In de Kremlin- terminologie wordt hiermee de Amerikaanse en Chinese steun bedoeld aan de islamitische ver zetsstrijders. De invasie van het Rode Leger in Afghanistan wordt omschreven als „hulp aan de wet tige regering in Kabul". Het Russische commentaar op de uitlatingen van Carter is ander zijds niet definitief en sluit een toekomstige dialoog niet geheel uit. „Opzettelijk vaag" kan heel goed een uitnodiging zijn aan Carter en de westerse leiders de voorstellen nauwkeuriger te om- Massagraf in India ontdekt NIEUW DELHI (AFP) - Opnieuw is in de Indiase deelstaat Tripui a in het dorp Athara Card een mas sagraf met 1.000 lyken gevonden. Kort geleden was in het dorp Mandi een ander geval van vol- kenmoord ontdekt. Er waren on geveer 400 immigranten uit Bangladesj ter dood gebracht. Officiële kringen zeiden dat slechts 18 van de 448 in Athara Card wonende gezinnen aan de dood hadden kunnen ontsnap pen. Volgens in Nieuw Delhi ge publiceerde schattingen waren er sinds begin juni meer dan 2.000 slachtoffers van geweld in Tripu- ra. In deze twee miljoen inwoners tellende deelstaat verklaarde de oorspronkelijke, tot het chris tendom bekeerde bevolking kort geleden een ware oorlog aan de zes miljoen uit Bangladesj af komstige Hindoes of Islamieten. BANGKOK (Reuter/DPA/AFP/ UPI) - De regering van Thailand hegft gisteren alle uitvoer naar Cambodja door de lucht en over zee verboden. Dit heeft het minis terie van buitenlandse zaken in Bangkok bekendgemaakt. De in ternationale hulporganisaties kunnen nu geen goederen meer sturen naar Cambodja. Het verbod treft ook doorvoergoe- deren die uit andere landen via Thailand naar Cambodja worden gestuurd. Volgens het ministerie van buitenlandse zaken blijft de maatregel van kracht tot de toe stand zich weer heeft genormali seerd. De maatregel is een reactie op de Vietnamese acties aan de grens tuisen Thailand en Cam bodja. De mogelijkheid bestaat dat de internationale organisaties hun hulpgoederen via Singapore naar Cambodja sturen, maar ge vreesd wordt dat deze stadstaat, bekend om zyn anti-Vietnamese schrijven. Een woordvoerder van de Amerikaanse president deed, in het vliegtuig dat Carter van Belgrado naar Madrid bracht, te genover enkele journalisten eep poging in die richting door nog maals te verklaren dat de Ver enigde Staten erkennen dat de Sowjet-Unie „legitieme veilig heidsbelangen" heeft in Afgha nistan. Er bestaat begrip voor de angst van Moskou dat Afghanis tan veranderd wordt in een anti- Russische voorpost. President Carter had aan het eind van zijn bezoek aan Joegoslavië verklaard dat zijn land bereid is in te stemmen met een „over gangsperiode" in Afghanistan. Met het volledige vertrek van de Russische troepen uit het land zou een troepenmacht van de Verenigde Naties, liefst samen gesteld door islamitische landen, de veiligheid van de Moskou-ge- trouwen kunnen garanderen tot dat een volledig onafhankelijk, niet-gebonden Afghanistan zou kunnen functioneren. Begin: 'Nog geen besluit Jeruzalem" JERUZALEM (DPA/AFP) - De Is raëlische regering heeft nog geen concreet besluit genomen over de overplaatsing van het bureau van de premier van het westelijk naar het oostelyk deel van Jeru zalem. Dit heeft eerste-minister Menachem Begin gisteren ge zegd in een gesprek met de Ame rikaanse ambassadeur, Samuel Lewis, die zich op de hoogte wil de stellen met het oog op het de bat over Jeruzalem dat vanavond in de Veiligheidsraad van de Ver enigde Naties wordt gehouden. De Israëlsche pers had gemeld dat Begin zijn bureau binnen twee of drie maanden naar Oost-Jeruza- lem wilde verplaatsen om daar mee het Israëlische standpunt te onderstrepen dat "Jeruzalem de herenigde en nooit meer deelbare hoofdstad van de Joodse staat" is. Hierover is in het buitenland grote verontwaardiging ontstaan. houding, zich bij de maatregel van Thailand zal aansluiten. Vietnamese troepen in Cambodja hebben zich gisteren na hun kor te maar bloedige aanval op Thai land gehergroepeerd en lijken gereed voor een nieuwe aanval op schuilplaatsen langs de Thaise grens van guerrillastrijders van de Rode en Vrije Khmer, zo ver luidt uit diplomatieke bronnen in Bangkok. Volgens genoemde bronnen wordt een aanval op meerdere fronten voorbereid, waarbij minstens een heel regi ment en delen van een divisie zijn betrokken. Een Vietnamees regiment van 2000 man zou op weg zijn naar Phnom Malai, even ten zuiden van de Thaise grensplaats Aranyapra- thet, waar zich een groot bolwerk van de Rode Khmer bevindt, Schermutselingen en artillerie vuur zouden aan de Vietnamese opmars vooraf zijn gegaan. Hoge Rijndijk 315, Zoeterwoude UI. 071-090340 WOONWARENHUIS Donderdag koopavond

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 9