Voortbestaan van kabinet in handen groepje CDA'ers Gezellig "shoppen" Forse kritiek op uitleg van Van Agt Regering: verlaging van topsalaris pas 1 januari Raad van State stuurt Wiegel boze brief KORPORAAL ONTSLAGEN UIT DIENST Na weigering om olieboycot-motie uit te voeren DONDERDAG 26 JUNI 1980 BINNENLAND PAGINA 7 DEN HAAG (GPD) - Het CDA is niet bereid een crisis te forceren^ over de aftopping van de topsala rissen van politici en ambtena ren. Wel indt de fractie de argu menten van minister Wiegel (binnenlandse zaken) om niet over te gaan tot een voorheffing op 1 juli nog niet overtuigend. De christen-democraten vinden daarom een „nadere gedachten- wisseling" met de bewindsman op zijn plaats. CD A-woord voerder Weijers toonde zich gisteravond niet negatief over de brief van Wiegel in deze zaak. De bewindsman schreef daarin dat hij geen kans ziet eer der dan op 1 januari maatregelen tegen deze hoogste inkomens door te voeren. In een door de ge hele Kamer gesteunde CDA-mo- tie is twee weken geleden nog aangedrongen op maatregelen per 1 juli.' Wiegel heeft overigens ingestemd met een tweede eis van de Kamer, namelijk dat de salarissen niet simpelweg bevroren worden, maar dat zij stapsgewijs worden verlaagd. Deze toezegging heeft ertoe geleid dat het CDA niet on verdeeld negatief tegenover de brief is gaan staan. Vandaag zal de betrokken fractiecommissie overleggen welke stappen nog genomen kunnen worden om de gewenste toezeggingen alsnog binnen te halen. Van de andere partijen ziet de VVD, als mede-regeringspartij, geen reden minister Wiegel verder voor de voeten te lopen. De frac tie gelooft dat Wiegel al het mo gelijke heeft bereikt. De PvdA daarentegen is ontevreden. De socialisten willen een nieuw de bat, waarin de minister alsnog gedwongen wordt al op 1 juli met, zo nodig tijdelijke, maatregelen te komen. Het kabinet heeft volgens de brief besloten de salarissen van de zit tende ambtenaren en politici iri vijf jaarlijkse stappen terug te brengen. Nieuwe topfunctiona rissen krijgen al onmiddellijk het lagere salaris. De voorlopige maatregel, waar de CDA-motie om vroeg, is volgens Wiegel technisch onmogelijk. Dit hangt samen met het nog ontbre ken van de nieuwe salarisinde ling. Daarmee is het niet goed mogelijk nu al te bepalen welk voorschot mogelijk is van de top salarissen, aldus Wiegel. Sommi ge maatregelen moeten ook wor den doorgevoerd door middel van een wet, waarbij de minister salarisverlagingen met terug werkende kracht „verwerpelijk" acht. In zijn brief wijst Wiegel er verder op dat het kabinet van plan was geweest de topsalarissen te be vriezen tot zij door de loonont wikkeling zouden zijn ingehaald. Onder druk van de kamermotie besloot de ministerraad afgelo pen vrijdag echter tot de drasti scher aanpak. Dit betekent dat deze categorieën moeten rekenen op een nominale salarisverlaging gedurende een aantal jaren. DEN HAAG (GPD) - Het voortbestaan van het kabinet ligt opnieuw in handen van een kleine groep CDA-kamerleden. Dit deel van de fractie leek gisteren en vanmorgen nog niet bereid het oordeel van het kabinet over t.e nemen, dat een eenzijdige olie boycot tegen Zuid-Afrika niet zinvol is. Daarnaast blijft het ka binet bij het eerder ingenomen standpunt dat een dergelijke boycot vooral negatief zou uit werken voor de omringende zwarte landen. De brief van minister Van der Klaauw (buitenlandse zaken), die de Kamer gistermiddag bereikte, leidde onmiddellijk tot een cri sissfeer. Ook bij nauwkeurig le zen bleek dat het kabinet eigen lijk nauwelijks had toegegeven op het kritieke punt van de een zijdige olieboycot. Gisteravond heeft de „crisisstaf' van het CDA dan ook langdurig onder leiding van voorzitter Steenkamp over de affaire vergaderd. De fractie zelf heeft nog geen standpunt ingenomen. De ka merleden kwamen gisteren in de loop van de middag voor het eerst kort bijeen en besloten de zaak voorlopig te delegeren naar de fractiecommissie voor buiten landse zaken. Deze zou uiterlijk vanochtend om tien uur met een advies over de nu te volgen han delwijze komen. ZEILERS VERDRONKEN - Het stoffelijk overschot van de sinds 18 juni vermiste 27-jarige Portu gees, José Luis Flamino da Silva uit Amsterdam, is gisteren aan gespoeld op de Uitdammerdijk aan de noordkant van het IJssel- meer. Op dezelfde dijk is het li chaam van zijn evenoude vriend, de Amsterdammer Koeno Sie- mons aangespoeld. De twee wa ren een week geleden met een Ca tamaran op het IJsselmeer gaan zeilen. Volgens de rijkspolitie te water zijn de twee zeilers ver moedelijk van boord geslagen. OVERVAL - Twee gewapende mannen hebben gistermiddag omstreeks vier uur het hoofd postkantoor in Delft overvallen. De beide mannen namen met een nog onbekend bedrag de vlucht in een auto. De politie in Delft, die dit meedeelde, heeft die auto in middels teruggevonden op en kele honderden meters van het postkantoor. De daders zijn nog voortvluchtig. Verhoging van inschrijfgeld universiteit uitgesteld DEN HAAG (GPD) - De verhoging van het inschrijfgeld voor uni versiteiten van 100 naar 150 gul den per jaar gaat pas 1 juni 1981 in. Minister Pais (onderwijs) wil de de verhoging al dit studiejaar laten gelden, maar hij boog voor de meerderheid van de Tweede Kamer. vier de grote fracties dienden gisteren tijdens het debat over de verhoging van het inschrijfgeld en de afschaffing van de vrijstel ling van het betalen van college geld na vijf jaren studie wijzi gingsvoorstellen in om de maat regelen een jaar uit te stellen. De afschaffing van de vrijstelling zal overigens wèl dit jaar ingaan. verschillende sprekers wezen op de administratieve bezwaren tegen de onmiddellijke invoering van de wet. De meerderheid van de studenten heeft zich immers al ingeschreven, waardoor de stu denten zich opnieuw in moeten laten schrijven als het inschrijf geld verandert. minister zwichtte voor de eens gezindheid van de Kamer. De ARP'er Faber liet gisteren we ten dat het kabinet zeker zal moe ten verdwijnen indien de olie boycot-motie niet zou worden uitgevoerd. De spanning in de CDA-fractie blijkt verder uit de toenemende onzekerheid van CDA-fractieleider Lubbers. In een dagblad-interview liet Lub bers gisterochtend, voordat hij de brief gelezen had, weten dat het kabinet de zaak niet op de spits zou mogen drijven. „Maar, als het kabinet op dit punt polariseert, zit er iets anders achter. Dan zoekt het problemen met de Ka mer, omdat het de eigen proble men niet aan kan, bijvoorbeeld", aldus de CDA-leider. Premier Van Agt gelooft daarente gen dat het kabinet juist wèl de Kamer tegemoet is gekomen. In een kort radio-interview zei de minister-president gisteravond dat het kabinet twee van de drie door de Kamer geëiste maatre gelen wil uitvoeren. Alleen op het punt van de onmiddellijke boy cot is de ministerraad tot een an der oordeel gekomen. Daarnaast heeft het kabinet beslo ten tot twee nieuwe stappen: een aanmerkelijke verhoging van de hulp aan Zimbabwe en de andere zwarte grenslanden, en het stre ven naar de invoering van een vi sumplicht voor Zuidafrikanen, die de Benelux willen bezoeken, aldus Van Agt. Daarmee gelooft hij dat het kabinet de Kamer te gemoet komt door het doorvoe ren van „effectieve maatregelen". Een boycot vindt hij niet zin vol. Dit blijkt ook uit de brief van minis ter Van der Klaauw. Deze stelt vast dat sancties tegen Zuid- Afrika niet los mogen worden ge zien van de economische positie van Zimbabwe en de andere aan Zuid-Afrika grenzende landen. Vandaar het besluit „aanmerke lijk" meer geld beschikbaar te stellen voor de versterking van de economieën van deze landen. Omdat een dergelijk programma slechts kan worden opgezet met behulp van andere landen, is Ne derland bereid in dit opzicht het voortouw te nemen. Het kabinet wijst er verder op dat uit nadere informaties in Salisbu ry (de hoofdstad van Zimbabwe) blijkt dat ook Zimbabwe zelf er van uitgaat dat de eventuele sta king van de olievoorziening via Zuid-Afrika desastreuze gevol gen voor dat land zou hebben. Zoals ook tijdens het debat vori ge week gebleken was, hecht mi nister Van der Klaauw (buiten landse zaken) vooral aan dit laat ste argument zeer. Het Comité Zuidelijk Afrika en de Werkgroep Kairos hebben onder tussen woedend gereageerd op de brief van het kabinet. Net als de grootste oppositiepartij, de PvdA, noemen beide groepen de argumenten van het kabinet on juist en weerlegbaar. Ook is vol gens hen het kabinetsbesluit in strijd met de wens van de zwarte omringende landen, die juist wel een boycot willen. Vader schiet zoon neer DEN HAAG (ANP) - De 53-jarige chauffeur A.P. uit Den Haag heeft gisteren tijdens een ruzie in de Newtonstraat in Den Haag zijn 19-jarige zoon D.P. neergescho ten. De jongen is in een zieken huis opgenomen met drie schot wonden. De schietpartij ontstond toen de vader en zijn twee zoons aan een pand aan het werk waren. De zoons gooiden vanaf het dak dakpannen naar beneden, waar vader P. stond. Toen de 19-jarige zoon even later beneden kwam, haalde vader P. een pistool te voorschijn en schoot op de jon gen. De man is aangehouden. Premier Van Agt, geflankeerd door vice-premier Wiegel, geeft de Tweede Kamerleden uitleg over de hand wijze van het kabinet aangaande het voorzitterschap van de Europese Commissie. Voordracht voor Europese Commissie DEN HAAG (GPD) -- Het kabinet heeft oud-minister Van der Stoel (PvdA) niet gevraagd voor de functie van voorzitter van de Eu ropese Commissie, omdat het meende, dat deze de voorkeur zou geven aan een ministerspost in een eventueel nieuw kabinet- Den Uyl. Dat zei minister-president Van Agt gisteravond tijdens het spoedde bat over het feit dat ons land nu is gepasseerd voor het voorzitter schap van de Europese Commis sie. De drie premiers van de Be nelux besloten afgelopen week einde de Luxemburger Thorn voor te dragen. Van Agt zei dat de Luxemburgse premier Werner om de post voor Thorn had gevraagd omdat het zo'n klein land is en het anders misschien wel een halve eeuw zou moeten wachten voor het weer zo'n geschikte kandidaat kon leveren. De oppositie reageerde fel op deze uitleg van Van Agt. Toch bleef de door Brinkhorst (D'66) aange kondigde motie van afkeuring achterwege. „Het beleid is van een dusdanig niveau dat daaraan geen motie behoort te worden gewijd", zei Brinkhorst. Bovendien bleek dat CDA en WD zich bij de kandidatuur neerleg den, zodat een motie toch geen meerderheid zou krijgen. Het CDA betreurt wel dat er geen Ne derlander gevonden is, maar legt zich bij de gang van zaken neer. De WD vindt dat met Thorn de beste kandidaat is gevonden. Brinkhorst verweet het kabinet acht maanden uitsluitend in ei gen kring naar personen te heb ben gezocht. Na de suggestie van de premier, dat de PvdA Van dei- Stoel vóór de Venetië-conferen- tie naar voren had moeten schui ven („tot Venetië hadden wij geen syllabe over hem gehoord"), wees Brinkhorst op de verant woordelijkheid van de regering. „Wij hoeven toch geen adverten tie te zetten? De regering had moeten polsen". Patijn (PvdA) en Brinkhorst be twijfelden, of de regering nog po gingen had gedaan een Neder landse kandidaat te vinden, na dat de Tweede Kamer vorige week bijna eenstemmig een mo tie had aangenomen, die daarop aandrong. De regering heeft daarna wel een kandidaat aange zocht, maar die heeft geweigerd, weerlegde Van Agt. Bij nadere vragen van de oppositie bleek die persoon al eerder door de premier - vergeefs - gevraagd te zijn. De regering heeft dus in Ex-KNIL: eindelijk erkenning DEN HAAG (ANP) - Met de eenmalige uitkering van 7500 gulden hebben we eindelijk erkenning gekregen voor het vervullen van onze plicht in de oorlog. Dat stond voor ons boven aan de lijst. Voorzitter Gille- baard van de stich ting rechtsherstel KNIL (waar 14 ver enigingen van ex- KNIL-soldaten bij zijn aangesloten), reageert hiermee op de uitspraak van minister Wiegel gis termiddag in de Tweede Kamer. Wiegel zei daar dat „de regering van ganser harte bereid en in staat is aan de wil van de Kamer tegemoet te komen om een uitkering aan de gewezen KNIL-soldaten te verstrekken". Voorzitter Gillebaard noemde de maatre- het geheel niet bij de oppositie geïnformeerd. Van Agt gaf toe in Venetië geen Nederlandse kandidaat meer te hebben voorgesteld. Patijn vroeg de premier hoe dat te rijmen valt met de uitspraken van minister Van der Klaauw (buitenlandse zaken) dat de Tweede-Kamer motie bij het overleg betrokken zou worden. Van Agt had hier geen antwoord op. „We zijn voor de gek gehouden", reageerde Pa tijn, „want in Venetië was de zaak al rond. Dit is een botte schan de". DEN HAAG (GPD) - Minister Wiegel (binnenlandse zaken) heeft een onjuiste voorstelling van zaken gegeven over de procedure rond de benoeming van minister Scholten (defensie) tot vice-president van de Raad van State. Volgens inlichtingen waarover de PvdA-fractie in de Tweede Kamer beschikt, staat dat in een brief die de Raad van State gistermiddag aan Wiegel heeft gestuurd. PvdA-fractieleider Den Uyl heeft gisteravond van minister Wiegel geëist, dat deze de brief van de Raad van State openbaar maakt aan de Tweede Kamer. De Kamer zou die brief moeten hebben nog vóór er over de motie wordt gestemd die Den Uyl gisterochtend heeft ingediend. In die motie stelt Den Uyl dat het kabinet niet de vereiste staatkundige zuiverheid in acht heeft genomen bij de benoeming van Scholten. 's Middags leek het er nog op dat die motie het niet zou halen: CDA en WD lieten toen weten het regeringsbeleid bij de benoeming te steunen. Volgens de PvdA zijn er nu nieuwe gegevens. De Raad van State zou in een brief zijn verontwaardiging hebben doen blijken over de manier waarop minister Wiegel de Kamer heeft ingelicht over zijn beraad met de raad aangaande de benoeming. Minister Wiegel reageerde gisteravond zeer boos op het verzoek van Den Uyl. „De heer Den Uyl suggereert dat ik mij oneerlijk heb opgesteld", aldus Wiegel. Hij verklaarde zich bereid vandaag met de Tweede Kamer over de brief te praten. De brief bevat volgens Wiegel geen kritiek op de benoeming. De schei dende vice-voorzitter Ruppert heeft hem telefonisch nog eens gezegd dat naar de mening van de Raad van State de nieuwe vice-voorzitter „uit de kring van de Raad moet komen". Volgens Wiegel heeft de regering „kring" in dit geval ruim opgevat en daar ook het oud-Raadslid Scholten toe gerekend. De minister schetste gisterochtend hoe hij vorige week woensdag een gesprek heeft gehad met het oudste lid van de Raad van State, admiraal Brouwer. Deze heeft, aldus Wiegel, laten weten dat voor de raad alle leden van die raad, inclusief het oud-lid minister Scholten, in aanmer king komen. Daarop, aldus de bewindsman, heb ik Brouwer gevraagd of de raad prijs stelde op een snelle benoemingsprocedure. Die vraag werd door hem positief beantwoord. Eén dag later, donderdag 16 juni, deed Wiegel zijn schriftelijke voordracht. Over deze voordracht werd weer een dag later door het kabinet een positief standpunt ingenomen. Nog diezelfde dag tekende koningin Beatrix in Assen, waar ze op bezoek was, het per koerier gebrachte besluit dat de benoeming van Scholten regelde. Volgens de PvdA staat in de brief van de raad dat Brouwer dat helemaal niet zo heeft gezegd. Brouwer zou hebben gesteld dat uit de Raad van State, inclusief minister Scholten, twee mensen de duidelijke voorkeur hebben: de PvdA'er Van der Hoeven en de CDA'er Veringa. Staatsraad Brouwer, die wij gisteravond laat om een reactie vroegen, heeft laten weten geen commentaar te willen geven. Bij het debat van gisterochtend over de benoeming van Scholten had Den Uyl al gesteld, dat naar zijn informatie het kabinet het advies van de Raad van State in de wind heeft geslagen. Hij wees er daarbij op dat Brouwer Veringa en Van der Hoeven als kandidaten had genoemd. Wiegel had in zijn antwoord in eerste instantie deze namen niet eens genoemd. Wiegel gaf in tweede termijn toe dat de namen van deze twee leden van de Raad van State inderdaad zijn gevallen, maar volgens hem bleef gelden dat alle leden van de raad, inclusief Scholten, voor de raad acceptabel wareYi. Het noemen van twee namen kan wijzen op een zekere verdeeld heid in de raad, zo zei hij verder. WD-fractieleider Rietkerk betreurde het vertrek van Scholten uit het kabinet. „Maar wat het zwaarst is, mag ook wel het zwaarst wegen". Hij verweet Den Uyl nu eens te komen met beschuldigingen van besluite loosheid aan het adres van het kabinet, dan weer van een te grote slagvaardigheid. CDA-leider Lubbers sprak van „een uitermate snelle gang van zaken", maar hij wees erop dat de raad kennelijk zelf zoveel haast had, dat zij binnen twee weken na de aankondiging van het vertrek van dr. Ruppert al met een eigen advies over de opvolging kwam. Lubbers zei overigens dat advies „merkwaardig" te vinden, omdat tegelijk voorkeur is uitgesproken voor Veringa en Van der Hoeven, en er verder werd gesteld dat de kandidaat zou moeten worden gevonden onder de zittende raadsleden, inclusief Scholten. D'66-fractieleider Terlouw vroeg zich af, of het parlement niet meer te vertellen moet hebben bij de benoeming van leden van de Raad van State. „Als de geest bij dit soort benoemingen niet democratisch is, komt het moment dat de Kamer het niet langer neemt", zo voorspelde hij. WINKELCENTRUM LEIDSENHAGE, LEIDSCHENDAM Ml Dat kan je in Leidsenhage, reken maar! Steeds weer blijkt de mensen vinden Leidsenhage 't gezelligste winkelcentrum. En terecht! Bovendien vindt je er alles wat je hartje begeert. Terwijl volop gratis parkeer ruimte is. Mensen, wat wil je nog meer? gel „een grote stap voorwaarts". Voor vijfzesde deel van de betrokkenen bete kent dit „rechtsher stel". het overige deel, offi cieren en onderoffi cieren, heeft recht op meer. Het proces dat de stichting voor deze groep al enkele jaren voert, wordt dan ook gewoon doorgezet, aldus de heer Gillebaard. WINKELCENTRUM LEIDSENHAGE, LEIDSCHENDAM ARNHEM (GPD) - Korporaal Max Kroes (23) uit Den Haag, die on langs in Libanon overliep naar de christelijke militie van majoor Haddad, is gisteren door de Arn hemse Krijgsraad ontslagen uit de militaire diefst. Dit was ook de uitdrukkelijk eis van de auditeur militair mr. H. Beaumont. De au diteur vorderde voorts twee maanden cel. De Krijgsraad leg de een gevangenisstraf van een maand op Kroes meldde zich eind mei tijdens zijn verblijf bij de Nederlandse Ünifiltroepen als vrijwilliger aan bij majoor Haddad. Hij nam het besluit uit onvrede met zijn func tie van takelwagenchauffeur binnen de Nederlandse krijgs macht. Na een gesprek met majoor Had dad trad Kroes in dienst van diens militie. Door bemiddeling van d-w Nederlandse ambassade in Beiroet keerde Kroes echter uit vrye wil terug naar Neder land. In Rome zou Kroes zich later bij de Nederlandse ambassade hebben gemeld om een visum voor Liba non te krijgen. De korporaal ver telde gisteren dat hij zonder moeite van het ambassadeperso neel een aanbevelingsbrief kn eg. Ditmaal trad Kroes in Libanon in actieve dienst bij Haddad. Na ruim twee weken verliet hij ech ter ook de christelijke militie, „omdat het erg was tegengeval len". De raadsman van Kroes deed een beroep op de Krijgsraad om Kroes niet uit de dienst te ont slaan. „Zijn we.eld zou instor ten". Verder bepleitte de raads man een celstraf gelijk aan het voorarrest

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 7