Schouls: "Ons werk is gezegend Steentoeristen" weten Leids museum te vinden Bezwaren tegen plan Vogelwijk In halve eeuw van twee naar tweehonderd man CRM-subsidie voor kinderdagverblijven Combinatie fiets- en voetpao gevaarlijk Fietser door auto meegesleept PAGINA 4 LEIDEN DONDERDAG 26 JUNI 1980 gen. Dat kan soms wel eens even duren". Het museum kan zich verheu gen op steeds meer belang stelling van het publiek. Vier jaar geleden brachten slechts vierduizend mensen een be zoek aan het museum. "Vorig jaar waren dat er twintigdui zend. We verwachten dat het er dit jaar weer meer zullen zijn", zegt mevrouw Van der Wilk. Vanal' donderdag kunnen de belangstellenden weer te recht bij de opnieuw inge richte tentoonstelling Syste matische Mineralogie en Pe- trologie. Onder deze volstrekt fantasieloze naam is een aan tal schitterende mineralen samengebracht. Te zien zijn onder andere diamant, goud, zilver en gewoon graniet. Naast deze permanente exposi tie is er tot 28 september een tentoonstelling over vuur steen in het museum te be wonderen. Er wordt daarin een overzicht gegeven van de belangrijkste vindplaatsen van vuursteen in Europa aan de hand van materialen en fo to's. Vuursteen is een harde steen die op veel plaatsen wordt ge vonden waar zich kalk be vindt. In Nederland is dat on der andere in Zuid-Limburg, waar het in knollen, platen en "buizen" de meest fantasti sche. onregelmatige vormen laat zien. De hardheid maakt vuursteen geschikt als grond stof voor gereedschap dat door prehistorische mensen eeuwenlang is gebruikt. Voorbeelden van voorstenen werktuigen zijn in de ten toonstelling te zien. Er wordt daarbij vooral aandacht be steed aan materiaal uit de Ne derlandse vuursteenmijn bij Rijckholt in Zuid-Limburg. Deze oudste mijn in Neder land werd ongeveer vijfdui zend jaar geleden al gebruikt voor de ontginning van vuur steen die door heel Noord- en West-Europa is verhandeld. Het gebruik van vuursteen als bouwsteen is zeldzaam. Toch zijn in België, vlak over de grens, twee kasteeltjes te vin den die uit dit gesteente zijn opgetrokken. Op de tentoon stelling zijn daarvan foto's te zien. Samen met de permanente ex positie "Systematische mine ralogie en petrologie", is de tentoonstelling over vuur steen van maandag tot en met vrijdag van tien tot twaalf en van twee tot vijf en zondag van twee tot vijf gratis toe gankelijk. Een smaragd: "ze komen bina overal op de wereld voor, maar je vindt ze niet zonaar langs de wef, zegt mevrouw drs. E. van der Wilk. LEIDEN - Je ziet ze steeds meer, de mensen die met een hamertje keien stukslaan en daarna aandachtig het in wendige bestuderen op zoek naar glittertjes en mooie kleu ren. Vooral tijdens vakanties wordt deze liefhebberij door veel mensen beoefend. Met zakken vol grillige, gladde en glimmende keien stappen deze steentoeristen na hun vakantie steeds vaker naar het museum van Geologie en Mineralogie aan de Hoog landse Kerkgracht in Leiden. Tijdens hun vakantie hebben ze zich veelal zitten afvragen wat voor wonderlijke stenen ze hebben gevonden. Ze hopen bij het Leidse museum, dat in een voormalig weeshuis is gevestigd, daarop een ant woord te krijgen. "Soms zijn dat er wel twintig per dag", zegt mevrouw drs. E. van der Wilk. Zij is hoofd van de educatieve dienst van het museum. "Deze mensen kunnen in het museum hun vondsten ver gelijken met materiaal dat we hier hebben liggen. Als ze er niet uitkomen, kunnen ze het aan ons vragen. Ze moeten x echter niet denken dat ze al- Een van de pronkstukjes van het museum: een epidoot tijd direct een antwoord krij- Kijkhuis In het Kijkhuis aan de Vrou- wenkerkkoorstraat 17 wordt morgenavond de nieuwste film van de beroemde Russi sche regisseur Andrei Tar- kovsky vertoond. De film is ge titeld "Stalker". Het is de naam van de gids die als eni ge de weg kent in een verbo den gebied. Daar bevindt zich een plek waar alle wensen worden vervuld. Het is een rolprent met sciencefiction achtige beklemmingDe voor stellingen beginnen om 20 en 23 uur. Salon "O" In Salon Odessa aan de Heren gracht 45 wordt vanavond om zeven uur met een receptie de tentoonstelling van het werk van Wilma Molhoek geopend. De expositie is geopend op 27. 28 en 29 juni en 4. 5 en 6 juli van 11 tot 18 uur. Latin Pleasure Zaterdagavond treedt de Hel- derse vijf mansformatie "La- tin Pleasureop in de bene denzaal van "Augustinus" aan het Rapenburg 24. De groep heeft al eens opgetreden in het radioprogramma "Los vast". De avond begint om acht uur en na middernacht kan er nog gedanst worden op andere muziek. Toegangs kaarten zijn voor tien gulden verkrijgbaar in de Caland- straat 26. LEIDEN - Vijftig jaar Gebr. Schouls bv of hoe een twee mans-stratenmakersbedrijfje uitgroeide tot een be- heersmaatschappij met verschillende werkmaat schappijen. Het bekende verhaal dus eigenlijk. Vijftig jaar lang de beuk erin heeft de nu 79-jarige Johannes Schouls, mede-oprichter en nog altijd directielid, een bedrijf opgeleverd met zo'n tweehonderd werknemers en een slordige jaaromzet van twintig miljoen gulden. Johannes Schouls: "Ons werk is gezegend daarom zijn we uitge groeid tot wat we nu zyn. Een mens kan nog zo hard werken maar als zijn werk niet gezegend wordt door het Opperwezen dat alles hier op aarde regelt dan zal hij altijd arm blijven. Wij hebben hard gewerkt en dat werk is ge lukkig gezegend. Vandaar Een "zakelijke geloofsbelijdenis" die past bij een tevreden terug blikkende zakenman. Samen met zijn jongere broer Gilles (62) en zoon Jacob (50) vormt Johannes de directie. Met z'n drieën verha len ze over een halve eeuw stra ten- en wegenbouw. Hoe het be gon, hoe het verder ging, de hoog tepunten en de problemen met de gemeente Leiden. Toch wel drie verschillende invalshoeken en daardoor misschien wat verwar- Beulen Vijftig jaar geleden kwam Johan nes Schouls samen met zijn in middels overleden broer naar "Holland". Zij woonden en werk ten op een Zeeuwse boerderij maar dat liep niet best. Vandaar LEIDEN - De rijksuniversiteit heeft bij de gemeente een be zwaarschrift ingediend tegen het ontwerp-bestemmingsplan voor de Vogelwijk. De universiteit meent dat de in het ontwerp-plan voorgestelde verlegging van de Wassenaarsewcg een verkleining van het grondgebied van de Leeuwenhoek met zich zal mee brengen en daarom zal leiden tot een vergroting van de knelpun ten ter plaatse. Zoals bekend is de inrichting van dc Leeuwenhoek van groot belang voor zowel de universiteit (uitbreiding, labora toria) als de gemeente (woning bouw). De universiteit meent dat de voor genomen uitbreiding van de Syl vius Laboratoria door de voorge stelde tracéewijziging sterk wordt bemoeilijkt. E*.n dergelij ke uitbreiding noemt de universi teit van essentieel belang. Door de verlegging van de Wassenaar- seweg zouden ook parkeerplaat sen opgeheven of verplaatst moe ten worden die naar de mening van de universiteit gehandhaafd dienen te blijven. Tenslotte denkt de universiteit dat het niet moge lijk is de voorgestelde tracéwijzi ging uit té voeren zonder dat dit hoge kosten met zich meebrengt door de verlegging van kabels en leidingen. De gemeente wil de Wassenaarse- weg verleggen omdat dit snel heidsbeperkend werkt en het mogelijk wordt om de groenge bieden Endegeesten Bosman (in de Vogelwijk) met elkaar te ver binden. De wettelijke termijn waarbinnen bezwaren kunnen worden ingediend tegen het ont werp-bestemmingsplan voor de Vogelwijk is overigens verstre ken. De universiteit meent echter dat de verwarring rond de bena ming van de twee wijken rechtvaardiging biedt voor een vertraagde reactie. LEIDEN - Bij het uitdunnen van zijn gazon gistermiddag in het volkstuinencomplex "Ons Bui ten" in Leiden-Noord schaarde een 47-jarige Leidenaar met de motormaaier over zijn rechter voet. Drie tenen werden geraakt. De man is overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis. de vlucht naar Holland waar werk in overvloed was. Schouls: "Samen met m'n broer ben ik toen gaan straten. Waar om? Omdat daar aardig wat mee te verdienen viel. Het vak hebben we in de praktijk geleerd. Wat een mens wil dat kan 'ie. Dat was tenminste vroeger zo. We moes ten in het begin wel beulen om het hoofd boven water te houden. We werkten twee dagen op een dag. Daardoor hebben we het ge red". Een instelling die tot gevolg had dat het bedrijf al na een paar jaar be gon te groeien. Broer Gilles kwam erbij en er werden een paar opperlieden aangenomen. Er werd een vrachtwagentje aange schaft. En er werden wat kleine werken aangenomen tot de oor log uitbrak. Terug naar af "Door de oorlog hebben we zo'n vier jaar stil gelegen. In '41 heb ben we nog de Stadionweg in Rotterdam aangelegd en een an der werk in Rijnsburg uitgevoerd maar daarna is de zaak plat ge gaan. We hadden in die bezet tingstijd grof geld kunnen ver dienen aan de Wehrmacht maar dat hebben we geweigerd. In '45 zijn we weer opnieuw begonnen met de twee vrachtwagens die we tijdens de oorlog hadden wegge stopt". Terug naar af maar de groei zette zich onmiddellijk in. Er was werk in overvloed. Johannes Schouls: "We hebben de zaken na de oor log verdeeld. Een deel is de dij ken gaan slechten die de Duitsers in de buurt van Hazerswoude hadden aangelegd. Dijken die bedoeld waren om de geallieer den tegen te houden. Zelf heb ik met een man of vijftig gewerkt aan de wederopbouw van West- Kapelle. Dat was door de Engel sen per ongeluk helemaal onder steboven gebombardeerd. We zijn daar zo'n twee jaar bezig ge weest". Jacob, Gilles en Johannes Schouls (van links naar rechts) voor het nieuwe kantoor dat morgen officiëelal worden geopend. waren met acht-en-een-half miljoen het goedkoopst. Het is uiteindelijk zestien miljoen ge worden. Nu zou het zo'n zestig tot zeventig miljoen kosten". Moeizaam Volgens het Schouls-drietal flo reert het bedrijf nog altijd. Een duidelijk teken daarvoor is het spiksplinternieuwe, fraaie, kan toor dat morgen, tijdens de offi ciële viering van het vijftig-jarig bestaan, zal worden geopend. Praten over de huidige gang van zaken leert dat de contacten van een van de grotere werkverschaf- fers van Leiden met de plaatselij ke overheid moeilijk verlopen. "Plaatselijke bedrijven komen hier moeizaam aan de bak. Tekenend is toch wel dat op dit moment on geveer acht bedrijven van buiten de stad in Leiden aan het werk zijn. In Leiden gaat alles via openbare aanbestedingen. Een hevige concurrentieslag. In an- Hoogtepunt In 1953 kocht de inmiddels flink uit de kluiten gewassen firma van de gemeente Leiden een stuk grond aan de Kanaalweg. Nog altijd zit Schouls bv aan de Kanaalweg. "Geen wonder want dit is een mooi punt. We zitten hier vlak bij alle mogelijke uitvalswegen. Wat wil je nog meer?". Hoogtepunten kwamen in de jaren zestig. "In 1964 namen we in een maand tijd voor veertien miljoen gulden aan werk aan. Hoogte punt was de aanleg van verkeers plein Oude Rijn. Het eerste "kla verblad van Nederland". In totaal hebben we daar met zestig man zo'n vier jaar aan gewerkt. Een ingewikkeld werk omdat het verkeer tijdens de werkzaamhe den gewoon moest doorgaan. Ook een werk waarvan we veel voldoening hebben gehad. Er waren maar liefst negentig in schrijvingen voor dat werk. Wij LEIDEN - Leiden is een van de eenentwintig gemeenten die in aanmerking komt voor de vijf miljoen gulden subsidie die staats secretaris Wallis de Vries (CRM) beschikbaar heeft gesteld voor nieuwe kinderdagverblijven. In totaal zullen van dit bedrag 24 nieuwe kinderdagverblijven kunnen worden gerealiseerd, waar van er twee in Leiden zijn gepland. Het eerste gaat om een experimenteel internationaal kinderdag verblijf dat waarschijnlijk zal worden ondergebracht in het ge bouw van de Heilig Hartschool aan de Herensingel. De bedoeling is dat in het dagverblijf zowel Nederlandse, Turkse als Marok kaanse kinderen worden ondergebracht. Vermoedelijk zal er op 1 september worden begonnen met een kleine groep, die in drie jaar wordt uitgebreid tot maximaal dertig kinderen. De plannen zijn al doorgesproken met diverse instanties. Ook is er inmiddels een interim-bestuur geformeerd onder voorzitter schap van de heer Niepoth van de gemeente Leiden. Met de subsidie van CRM kan honderd procent van de leidsterssalaris sen worden betaald. Datzelfde geldt voor het tweede kinderdag verblijf dat een plekje moet krijgen in de Merenwijk. Het gaat hier om een permanent dagverblijf naast de twee die er al in de Merenwijk bestaan. De stichting waaronder het derde kin derdagverblijf in de Merenwijk ressorteert zal binnenkort offi cieel worden opgericht. dere plaatsen gaat dat meital anders. Daar wordt met orier- handse aanbestedingen gevsrkt waardoor het werk meestabij plaatselijke bedrijven teicht komt". Het drietal vervolgt: "We he'oen echt moeite met het beleid va de gemeente. De gemeente zouich best wat schappelijker kuien opstellen voor de Leidse Wrij ven. Wij vervullen immerseen grote sociale functie. MaaDok hier in Leiden geldt kennelijdat een profeet in z'n eigen vadetad niet wordt geëerd". JAAP VISER Pvd A-fractie ziet opnieuw lid vertrckkei LEIDEN - Dc kans is groot d.bin- nenkort opnieuw een lid vi de PvdA-fractie de Leidse geeen- teraad gaat verlaten. Het PvdA-raadslid mevrouvKes- sen heeft gisteravond, in eever- gadering van haar fractie/iee- gedeeld dat zij. in verban^met een verhuizing naar een ïder deel van het land. gedwongi zal zijn het lidmaatschap v. de Leidse raad op te zeggerMe- vrouw Kessen is het ze-nde raadslid van de Partij van i Ar- beid-fractie dat tussentiji de raad verlaat. De eerst vofnde op de PvdA-kandidatenlit is mevrouw Toos Fallaux. LEIDEN - De Verenging Raads heren buurt heeft bewaren tegen de aanleg van een ^combineerd fiets- en voetpad v;n de Van Ol- denbarneveltstraatnaar de Van Beuningenlaan. Ie bezwaren worden gedeeld coor bestuur, staf en ouders van ce Prinses Ma rijke kleuterschoo, alsmede de stichting Wijkcomré Vogelwijk. In een brief aan de Leidse raad schrijft de verenigng dat er een onoverzichtelijke en gevaarlijke situatie ontstaat wanneer het smalle voetpad eei aantal keren per dag door moeders met kleine kinderen wordt georuikt, terwijl ook fiets- en bromfietsverkeer van de smalle dooigang gebruik maken. De'vereniging Raadshe- renbuurt wijst erop dat in de on middellijke omge/ing voor de fietsers en bromfietsers drie pa- ralelle routes aaiwezig zijn. "Daarom is er geen noodzaak aanwezig voor het aanleggen van een fietspad, terwjl er wel be hoefte is aan een rustig en veilig wandelpad." Men vreest bovendien dat een extra gevaarlijke situatie ontstaat op het aansluitpunt van het geplan de fietspad en de Van Beunin genlaan. Fietsers uit de stad ko mend, zullen in een onoverzich telijke, scherpe bocht de Van Beuningenlaan oversteken. De vereniging dringt daarom op aan af te zien van de aanleg van het fietspad. LEIDEN - Een 39-jarige Leidse fietser raakte gistermorgen licht gewond nadat hij op de Konin- ginnelaan door een auto was ge schept en 24 meter meegesleept. De fietser en de auto reden gister morgen om kwart over acht op de Herenstraat. De fietser wilde rechtdoor rijden richting cen trum. De 57-jarige bestuurder van de personenwagen met aan hanger uit Benthuizen sloeg rechtsaf de Koninginnelaan in, zonder de fietser op te merken. De fietser kwam precies tussen de auto en de aanhangwagen te recht en werd door de auto onge veer twintig meter meegesleept. De fietser kwam er vanaf met ont vellingen aan de benen. Hij is overgebracht naar het Diacones- senhuis. LEIDEN - Onbekenden hebben in de nacht van dinsdag op woensdag ruim tienduizend me ter elektrische bedrading gesto len uit 23 nieuwbouwwoningen aan de Zuidsingel. De bedrading vertegenwoordigt een waarde van ruim achtduizend gulden.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 4