Samenwerking kan Englebert redden «/(Is^rrk Mogelijk twaalf woonwagens bij Ammonslaantje ^eidse agenda Wonder dat ontslagen beperkt zijn gebleven tot 33 t RUIGELAAN NIET MEER ZO IN TREK VOOR VESTIGING KAMPJE CORRESPONDENT "Praatochtenden" vrouwen in Zoeterwoude staan op de tocht Werkzaamheden Achthovenerweg PAGINA 2 DONDERDAG 26 JUNI 1980 VOORSCHOTEN - Alleen samenwerking met een ander bedrijf kan de handelsonderneming (auto importeur) Englebert NV in Voorschoten,'waar gisteren 33 personeelsleden ontslag werd aange zegd, nog redden van een totale ondergang. Dit valt op te maken uit een ge sprek met een vertegenwoor diger van de Industriebond FNV in Den Haag en de ver gadering van vakbondsleden die gisteren bij elkaar kwam. Ook de reorganisatieplannen van het bedrijf zelf wijzen in die richting en zijn gebaseerd op samenwerking. De stemming op de vakbonds ledenvergadering die voor de werknemers van Englebert NV werd gehouden was nogal gelaten. Bij de meeste men sen bestond het idee dat de ontslagen onvermijdelijk zijn. "De leden toonden zich wel erg teleurgesteld maar over het grote geheel gezien had men het wel verwacht en nam men geen harde opstel ling aan. Acties kunnen we hier dan ook wel verge ten'KLAAR! aldus FNV- dienstenbond-vertegen- woordiger Verhappen. Duidelijk kwam tijdens de bij eenkomst naar voren, dat het bedrijf verder moet gaan met een partner. De overtuiging is dat de onderhandelingen al in een ver stadium zijn, in elk geval verder dan de directie in het openbaar wil prijsgeven. Dit concludeert men onder meer uit de personeelsbezet ting (na het ontslag en de pen sionering nog ongeveer 60 man in Voorschoten), die zo minimaal is dat verder wer ken helemaal problematisch wordt. De vakbond zal nu verder samen met en via de ondernemingsraad druk uit oefenen om de zaak weer zo snel mogelijk van de grond te krijgen door middel van sa menwerking. Wonder "Als ik de cijfers bekijk en zie hoe het er nu voorstaat met het bedrijf, dan is het een wonder dat de ontslagen be perkt blijven tot 33", zo rea geert Verhappen op de in krimping van het bedrijf aan de Dobbeweg in Voorscho ten. Bij de Englebert NV, waar in totaal 117 mensen werken heeft men een overle vingsplan tot 1981 opgesteld, waarin een samenwerkings- gedachte is opgenomen. "Die samenwerking moet er gewoonweg komen. Als je ziet dat het eigen vermogen van het bedrijf tot praktisch nul is gereduceerd dan kun je je wel voorstellen hoe men er voorstaat", aldus Verhappen. Vorig jaar verloor het bedrijf 1,3 miljoen gulden. Het jaar daarna was het verlies 2,2 miljoen gulden en als deze tendens zich dit jaar verder voortzet, dan is het eigen vermogen van het bedrijf bij na op. Toen Verhappen dan ook hoor de dat Englebert weer in de problemen verkeerde, hield hij zelf al rekening met een to tale sluiting, immers: "in het verleden waren er al meer problemen geweest." Hij wijst daarbij op de ingrijpen de reorganisatie die een jaar geleden bij het bedrijf plaats vond. "Nu ik echter het over levingsplan heb gezien zie ik weer brood in de hele zaak. Maar nogmaals, dan moet die samenwerking er wel ko men." Slecht weer Het bedrijf is steeds meer in de problemen gekomen door de stagnatie in de auto-verkoop. Directeur Englebert van het gelijknamige bedrijf vertelt dat de verwachtingen "bij ons veel hoger lagen". "Met name met de nieuwe Polonez (Pool se personenauto-red.) dach ten wij een nieuwe markt te kunnen openbreken. Het leek er ook op, maar in het begin liet de leverantie uit Polen te wensen over. Vorig jaar had den we een bestelling van 600 wagens die aanvankelijk min gewoon slechter, zelfs be kende automerken. Als je ziet dat op de totale automobiel- markt in de eerste vijf maan den van dit jaar 60.000 auto's minder zijn verkocht dan in voorgaande jaren dan weetje hoe moeilijk het is." f Het auto-importbedrijf Englebert in Voorschoten waar 33 man op straat komen te staan. Reorganisa tieplannen moeten het behoud van de nog overgebleven 60 arbeidsplaatsen garanderen. of meer vastliep door de slechte weersomstandighe den in de winter, waardoor de aanvoer werd belemmerd", aldus de directeur van de handelsonderneming, die naast personenauto's ook nog tractoren, landbouwmachi nes en grondverzetmachines importeert. Englebert maakt duidelijk dat de personenauto's de moei lijkste sector vormen. "Vorig jaar rekenden wij op zo'n 2000 Polonez, 1000 Skoda's en 500 Polski's (alle Oosteuropese merken-red.). In totaal zijn er toen maar 1300 verkocht. Dit jaar gaat het nog veel slech ter." Volgens hem heeft deze stagna tie beslist niets te maken met het feit dat het om een merk gaat dat afkomstig is uit een Oostblokland. "De aanvoer is nu goed. Alle merken gaan nu Twijfelachtig Voor Englebert behoort de per sonenauto tot de twijfelach tigste sector: "Hoe die zich ontwikkelt, durf ik niet te zeggen. De grondverzetma chines gaan op zich ook moeilijker, omdat nieuwe bouwprojecten ook vastlo pen. Wij hopen wat dat betreft op meer vraag van de kant van de industrie. De verkoop van landbouwmachines is wisselvallig. Het ene jaar is het goed, het andere slecht." Englebert is er zelf vast van overtuigd dat met behulp van de reorganisatieplannen kan worden voorkomen dat nog meer mensen moeten worden ontslagen. Naast de 33 die ontslag is aangezegd en die na één tot anderhalve maand op straat staan, zijn er nog eens 9 die met vervroegd pensioen gaan of inmiddels een andere baan hebben gevonden. De ontslagen zijn verdeeld over alle leeftijdscategorieën, van 20 tot 62 jaar en over alle drie de bedrijfssectoren (perso nenauto's, landbouwmachi nes, grondverzetmachines). Naast de vestiging in Voor schoten, waar momenteel nog 103 mensen werken beschikt Englebert NV nog over een dochteronderneming in Bleiswijk waar 14 man perso neel is. Dit laatste bedrijf wordt niet door de ontslagen getroffen. De Ruigelaan in Wassenaar waar al jaren een viertal woonwagens staan. B en W zijn nu toch min of meer afgestapt van deze vestigingsplaats (mede door de bedenkingen van het rijk en de provincie daartegen) en zien meer heil in het Ammonslaantje, of zelfs de Hoge Klei. ADVERTENTIE Het Leidsch Dagblad zoekt wegens verhuizing van onze huidige medewerker op korte termijn een nieuwe voor de gemeente WARMOND Van de correspondent wordt verwacht dat hij onder leiding van de stadsredactie een bijdrage levert aan de nieuwsvoorziening vanuit Warmond. Belangstellenden kunnen nadere informatie krijgen via tel.nummer 071 - 125260 (Conny Smit, Charles Lennartz of Bram van Leeuwen). Sollicitaties richten aan Leidsch Dagblad, Stadsredactie, Witte Singel 1, 2311 BG Leiden. ZOETERWOUDE - Het voortbe staan van de werkgroep "Praat ochtenden voor vrouwen in Zoe terwoude" is onzeker. Het college van burgemeester en wethouders van Zoeterwoude stellen de raad vanavond namelijk voor om de werkgroep geen aanvangs-sub- sidie te verlenen. Volgens B en W besteedt de gemeente door het subsidiëren van de V.O.S.-cur sussen al meer dan genoeg geld aan emancipatie-activiteiten. Met. het voorstel, waarover de gemeenteraad vanavond haar oordeel zal uitspreken, leggen B en W het advies van de commissie financiën om een subsidie van 1100 gulden toe te kennen, naast LEIDERDORP - De Achthove- nerweg in Leiderdorp is in ver band met bestratingswerkzaam heden volgende week van maan dag tot en met vrijdag geheel Voor het doorgaande autoverkeer af gesloten. Tussen de panden nummer 10 en 18 moet opnieuw worden bestraat, in verband met de aanleg van een nieuwe water transportleiding naar Roelofa- rendsveen. Het autoverkeer wordt nu met borden omgeleid via de Hoge Rijndijk. Fietsers. bromfietsers en voetgangers kunnen wel passeren. In dezelfde periode wordt de Hoofdstfaat ter hoogte van het Hubrechtplein opnieuw bestraat. Deze werkzaamheden vallen in het kader van de reconstructie tussen de Mauritssingel en de Doesbnig. Een ander deel van de verbeteringen, de aanleg van parkeerhavens, wordt uitge voerd, zodra in de herfst de bo men kunnen worden verplant. zich neer. Een oplossing voor de werkgroep zal volgens het colle ge moeten worden gezocht in het verminderen van het aantal V.O.S.-cursussen, zodat er meer geld vrij komt voor het houden van praatochtenden. Als argu ment wordt verder aangedragen dat de gemeente met een subsidie van 5.000 gulden aan de V.O.S.-cursussen, ruim het dub bele aan emancipatie-activitei ten besteedt dan het rijk hiervoor beschikbaar stelt. Als de gemeenteraad vanavond met het voorstel akkoord gaat, iets dat met de huidige zetelver- houdingen wel te verwachten is, zal dit een harde tegenvaller voor de werkgroep zijn. Nog niet zo lang geleden liet zij namelijk haar gedachten al gaan in de richting van een eigen ruimte. Nu er waar schijnlijk geen enkele subsidie wordt verleend, komt niet alleen een eigen vrouwenhuis op de tocht te staan, maar wordt dus zelfs het voortbestaan van de werkgroep onzeker. WASSENAAR - De kans bestaat dat de gemeente Wassenaar tussen het Ammonslaantje, de Parallelweg langs de Rijksstraatweg en het fietspad over de oude trambaan op een strook weidegrond een woonwagen kampje inricht voor 12 woonwagens. De gemeente is door de provinciale en rijks-overheid verplicht om dit aantal binnen haar gemeentegrenzen op te nemen om het regionale kamp in Leiden te ontlasten. Daarmee zou het eerdere plan om het dozijn woonwagens te plaatsen op een stuk grond aan de Ruigelaan, waar trouwens al een paar wagens staan, komen te vervallen. De Ruigelaan is minder in trek, omdat de gemeente voor de ruimte, waar 12 wagens kunnen staan, nog een stuk grond in haar bezit moet krijgen. Verder bestaan van de zijde van de provincie en het rijk (CRM) bedenkin gen tegen de vestigingsplaats aan de Ruigelaan. De ligging van de plek is niet in overeenstemming met de richtlijnen van deze overheden. Een woonwagenkampje moet binnen een straal van 800 meter van het cen trum en de openbare voorzieningen worden gerealiseerd. Een kampje mag ook niet liggen op een plaats waar geen woningen in de buurt staan. Aan deze richtlijnen voldoet de Ruigelaan niet. Een ander nadeel van deze lokatie is dat ter plekke nog een bestemmingsplan geldt dat het gebied tot agrarische omgeving bestempeld. Burgemeester en wethouders van Wassenaar vragen zich dan nu ook af of het nog wel zinvol is vast te houden aan de lokatie Ruigelaan. Vooral de bedenkingen van de provincie en de rijksoverheid brengen de gemeente voor wat betreft de Ruigelaan in een moeilijke positie, omdat de kosten bij een door die overheden niet geaccepteerde lokatie totaal bij de ge meente terechtkomen. Gaat het rijk en de provincie wel akkoord met de plaats voor het kampje, dan kan worden gerekend op een financiële vergoeding van 95 procent. De gemeente heeft dan ook een onderzoek ingesteld naar alternatieve plekken en als de beste mogelijkheid is het Ammonslaantje, en in iets mindere mate de Hoge Klei (tussen bebouwing Oostdorperweg, de Van Cranenburchlaan en de Kokshoornlaan) daaruit voortgekomen. Verder blijken ook mogelijkheden te bestaan voor vestiging van woonwagens bij de Oostdorperweg Oost, Kerkehout of de Vinkelaan. Het Ammonslaantje biedt de voordelen dat de grond in eigendom is van de gemeente en dat deze plek op korte afstand ligt van woonbebouwing (onder meer de nieuwbouwwijk Ter Weer en het aansluitende Hof- campgebied). In de nabije toekomst zouden daar trouwens nog meer woningen komen, als men tenminste naar de plaatselijke woningbouw plannen kijkt. Daarin is sprake van woningbouw bij de Deylerweg, Rijksstraatweg en Ammonslaantje. De Hoge Klei is een iets problematischer gebied om vestiging van woon wagens mogelijk te maken. Slechts 50 procent van de grond waar de woonwagens zouden moeten komen is gemeentegrond. Er rust ook een andere bestemming (woningen en bedrijven) op het terrein. De woning- bouwbestemming voor de Hoge Klei is weliswaar opnieuw in discussie gekomen, maar het lijkt voor de hand te liggen dat op het terrein toch ook bedrijven worden gevestigd. B en W zijn van mening dat allereerst de kéuze zou moeterï kunnen vallen op het Ammonslaantje of eventueel nog op de Hoge Klei. Zij waarschu wen er voor dat er enige spoed is geboden omdat men anders het risico loopt dat de provinciale overheid zelf eén plaats gaat aanwijzen. B en W vragen nu van de raad een principe-uitspraak voor beide lokaties met daarbij toch nog in het achterhoofd de Ruigelaan. Aan de hand van deze uitspraak zou dan eerst voor de gebieden een inspraakprocedure op poten moeten worden gezet om de meningen en mogelijkheden te peilen. Tentoonstelling In de expositieruimte van de Openbare Bibliotheek Voor schoten, worden vanaf morgen tot en met 29 augustus geweven wandkleden tentoongesteld van leerlingen van Riek Meijer. De tentoonstelling is te bezichtigen van maandag tot en met vrijdag van 14.00 tot 17.30 uur, dinsdag en vrijdagavond van 19.00 tot 21.00 uur en donderdag- en za terdagmorgen van 10.00 tot 13.00 uur. Tentoonstelling II De werkgroep "Het oude raad huis" organiseert van morgen tot 25 juli een expositie van plastieken en tekeningen. De tentoonstelling wordt om 19.15 uur geopend met een muzikale omlijsting door Liesje en Lies- beth. Het oude raadhuis bij De Pomp is geopend op zaterdag van 10.30 tot 16.00 uur, op zon dag, woensdag en donderdag van 14.00 tot 17.00 uur en op dinsdag van 19.00 tot 21.00 uur. Zaterdag 28 juni is de maakster van de plastieken en tekenin gen, Monica Elias, bovendien aanwezig om een demonstratie te geven van het werken met gips. Midzomernachtfeest De Lindehoeve in Voorschoten houdt zaterdagnacht weer het midzomernachtfeest, dat als het weer goed is wordt gehouden in de boomgaard. Tijdens het feest is er een optreden van de groep Fandango en het duo B.B. Stomp. Het feest begint om 23.00 Zomervakantie activiteiten In de sporthal aan de Dr. Mans- veltkade in Wassenaar beginnen maandag weer de zomeractivi- teiten voor jongens en meisjes van 6 tot en met 12 jaar. Maan dag 30 juni: werken en prutsen met klei; 1 juli: verf, papier, lap jes stof; 2 juli: figuurzagen, te kenen, knippen; 3 juli: juli, kleu ren en nog veel meer; 7 juli: doorlopende filmvoorstellin gen. Tentoonstelling III In de koffiekamer en de hal van het Cultureel Centrum in Voor schoten wordt van 1 juli tot 15 augustus een tentoonstelling gehouden over werken uit het gemeentelijk kunstbezit. De tentoonstelling isdagelijks, met uitzondering van zondags, ge opend van 9.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 17.30 uur. Auto-tourtocht RAC Randstad houdt zondag een feestelijke auto-tourtocht voor het hele gezin ter gelegenheid van haar 25-jarig bestaan. De tour start bij de kantine van de voetbalvereniging Blauw zwart aan de Dr. Mansveltkade in Wassenaar en gaat onder meer door het Westland, en heeft een lengte van ongeveer 80 ki lometer. Dondérdag Stadhuis-commissie politiezaken, 19.30 uur; cie maatschappelijke zaken, 20 uur; ruimtelijke ordening, 20 uur. Nieuwe Rijn 20a - werkgroep homofilie, open cafe avond, 21 uur. Welfare-lokaal Rode Kruis- Leidseweg 33, Voorschoten, tel: 01717-3309, spreekuur voor invaliden, 19-20 uur. ArChitektenwinkel - Hooglandse Kerk- gracht 32, vrü advies, 19.30-21.30 uur. Architektenwinkel - Pieterskerkhof 18, vrij advies, 20-21 uur. Breehuys - ingang Schoolsteeg, werklo zen advies centrum, vrü van 14-16 uur, tel: 130983. Volkshuis-Haarlemmerstraat 73b, open middag van 14-16 uur, kaarten, sjoelen en andere spelletjes. Werkgroep dienstweigeren - Troef, Noordeinde 2a, van 20-21.30 uur. Voor lichting en Begeleiding dienstweigeren ook tel: 140866. Femke - ontmoetingscentrum voor 'an 10-12.30 uur. Apotheken De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken m de regio Leiden wordt waargenomen van 20-27 juni door apo theek Kok, Rapenburg 9, tel: 124807 en apotheek Voorschoten, Leidseweg 66, Voorschoten, tel: 2525. Wijkverpleging Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn: 134604, tel. te zuiden van de Rijn: 1-21753. Leiderdorp/Zoeterwoude Rd. - ge zondheidscentrum, Berkenkade, Lei derdorp, tel: 410131, spreekuur ma t/m vrij van 14-15 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lytweg 7, tel: 154500. Voorschoten - gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel: 4641. Warmond - zr. J. Zanting, Buddenborg- straat 7, Hillegom. tel: 02520-29060. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Nabezorging v 18.00-19.30 uii Zaterdag van Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitend giro 28884. Kwartaalabonnement 146.30 per post 166,40 Jaarabonnement 1173.70 per post (254.10 Losse nummers f 0.65. Hoofdkantoor Witte Singel 12311 BG LEIDEN Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Telefoon 071-144941 Abonnementsgelden bi| vooruitbetaling ie voldoen Bi| automatische overschrijving geen administratie- en incassokosten. Rubriekchefs: A van Leeuwen (stad) J.P. Westerlaken (regio) B. Paauw (binnenland) J Ruygrok-Hoogeveen (buitenland) AA van Brussel (sociale economie) P.J. de Tombe (sport) P C Rosier (radio en televisie, kunst) Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o.a. in: Bonn. Brussel. Londen. Parijs. Washington. Cairo. Rome. Madrid. Stockholm en Djakarta. Redactie Randgemeenten: Telefoon 071-144941 toestel 219. Privé: C Smits. Bachstraat 25, Leiden, tel. 071-763320. Ch. Lennartz, Maredijk 33a. Leiden, tel. 071-133202 Correspondenten: R. Zaadnoordijk. Tel. 071-121481 Oegstgeest: H. Sonders, 071-155854 Voorschoten- J Peters 071-769935 Warmond: K. Prins 01711-11266 Zoeterwoude: R. Stevens 071-890847 Zoeterwoude: Olaf Hoenson 01715-1896 Leiderdorp: F. Snijders 071-893841.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 2