Aferplichte melding vacatures Rolls Royce fuseert met wapenfabriek Rotterdamse haven kreeg flinke klap van staking Braks: verbod snel opheffen haringvangst Beurs Amsterdam Werkgevers en vakbond eens over voorstel Stockholm lijkt op Emmenthaler Twijfels kamer over veilplicht visserij as sss is» sr "sar liSni, B tsssaasHm SS5. KÜrs £si£r,m ss is DONDERDAG 26 JUNI 1980 ECONOMIE nstekers Van Poppel BV, fabrikant van wegwerpaanstekers in Assen, zullen dit jaar ongeveer zestig man ontslagen moeten worden, pat heeft de directeur van het jjedrijf H. Schuthof bekend ge maakt. Het bedrijf, dat nu nog voor honderd proce.it in handen tan de Noordelijke Ontwikke- jings Maatschappij is, zal boven dien op 1 september worden overgenomen door de Feudor- jlivisie van het Zweedse bedrijf Bwedishmatch. Oostenrijk )e Europese Gemeenschap weet voorlopig nog niet goed raad met de Oostenrijkse wens ongeveer een derde van de kosten Oostenrijkse snelweg, de zogehe ten "gastarbeidersroute". Het gaat hierbij om een bedrag van ruim 41 miljoén gulden per jaar, gedurende tien jaar, dus in totaal een dikke 400 miljoen gulden die Oostenrijk van de gemeenschap wenst te verkrijgen. De nieuwe weg moet de verbinding vormen tussen Duitsland enerzijds en Joegoslavië anderzijds. )e bestaande Noord-West - Zuid- Oost route door Oostenrijk is bergachtig en smal. Die weg is te klein voor de steeds toenemende verkeersdrukte. bidden- en kleinbedrijf n 1979 werd 57 miljoen uitbe taald aan bedrijfsbeëindigings hulp in het midden- en kleinbe drijf. In totaal hebben tot dusver 28.000 ondernemers in deze sec tor van de saneringsregeling ge bruik gemaakt om hun bedrijf te beëindigen, waarmee een bedrag gemoeid was van ongeveer 700 miljoen. n 1979 hebben ruim 1100 onder nemers een aanvraag ingediend voor sanering van hun bedrijf, welk aantal vrijwel op hetzelfde niveau ligt als in het voorgaande jaar. De Stichting Ontwikkeling en Sanering voor het Midden- en Kleinbedrijf verwacht, dat het aantal aanvragen om hulp bij .beëindiging van het bedrijf de komende jaren weer zal gaan stij gen. Werktijd verkorting Spinnerij Nederland ENSCHEDE (ANP) - Bij Spinnerij I Nederland in Enschede waar 1700 mensen werken, gaat met ingang van aanstaande vrijdag een arbeidstijdverkorting in van een dag per week. De vakbonden en de ondernemingsraad zijn over deze maatregel ingelicht. De werktijdverkorting geldt voor- I lopig voor zes weken de oorzaak ligt volgens de directie van Spin- I nerij Nederland in de stagneren de afzet. De afzetmogelijkheden zijn met 15 procent gedaald, de helft van dit percentage moet op I rekening worden geschreven van het wegvallen van de leveranties aan Ten Cate Fashion Fabrics in i Oldenzaal en Fibrotex in En- j schede. Deze twee bedrijven zijn onlangs gesloten. Directeur Van Dort van spinnerij Nederland zegt dat er vandaag gesproken zal worden over maat regelen, die moeten voorkomen dat grote onverkoopbare voorra den worden gevormd. Hij liet doorschemeren dat inkrimping van het personeel wel ter sprake zal komen. GROENTEVEILING KATWIJK AAN DEN RIJN: periode 23/6/1980: ^Andijvie per kg. 0,18-0,31, Sperziebonen 5.10, Tuinbonen 0,65, Spitskool jf; 0,29-0,38, Bospeen II 0,57-1,13, Was- K- peen AI per kist 40,-26,-, Waspeen All v. per kist 11 ,—15,20, Waspeen BI per kist (Van c redactie economie) DEN HAAG - De Rotterdamse haven heeft door de staking vorig jaar september, een flinke klap opgelopen. Vooral de stukgoed sector is bang die klap niet te boven te ko men. De staking sloeg een gat in de omzet van een miljoen ton. Dat betekende een verlies van f 55 miljoen. Begin 1980 is bo vendien gebleken dat een aantal goederen, zoals stalen buizen en bosprodukten, is verdwenen naar andere havens, voorname lijk Antwerpen, Hamburg en Bremen. Op jaarbais bedragen die goederen bijna 600.000 ton. "In de jaren 1950 tot begin 1970 werd als be langrijkste voordeel voor de Rotterdamse haven altijd de arbeidsrust genoemd. He laas kan dat niet meer met dezelfde nadruk van toen worden gezegd, omdat zich sedert 1970 drie stakingen hebben voorgedaan", aldus het jaarverslag van de Vereniging van Rotterdamse Stuwadoorsbedrijven. In de personele sfeer zijn door de problemen in de stukgoedsector de eerste moeilijkhe den al gerezen. Het Rotterdamse stuwa- doorsbedrijf Mueller-Thomsen (1500 werk nemers) deelde mee, dat de werkgelegen heid in de stukgoedsector dusdanig was te ruggelopen, dat 250 arbeidsplaatsen moe ten vervallen. De directie verwacht niet, dat inkrimping via natuurlijk verloop alleen kan geschieden. In de komende maanden zijn ontslagen onvermijdelijk. Dit is de tweede keer deze maand dat ontsla gen in de Rotterdamse haven worden aan gekondigd. Seaport-Terminals maakte eer der bekend 60 van de 900 personeelsleden te moeten ontslaan. (Door onze correspondent Henk LefTelaar) LONDEN - De Rolls Royee-fabriek, producent van onbe taalbaar geworden luxe auto's, is een fusie aangegaan met Viekers. DEN HAAG (ANP) - Werkgevers en werknemers zijn het in de Raad voor de Arbeidsmarkt eens geworden over de manier waarop de verplichte melding van vacatures door werkgevers vorm moet krijgen. De raad, een zelfstandige commissie van de Sociaal-Economische Raad, slaagde erin tot een unaniem advies te komen aan minister Albeda van sociale zaken, die hierover een wetsontwerp klaar heeft. Over het beginsel van de verplichte melding van vacatures bij de Ge westelijke Arbeidsbureaus waren werkgevers en vakbeweging het ove rigens al eens in de commissie die het advies voorbereidde. De regeling moet volgens de raad voor de arbeidsmarkt uiterlijk op 1 januari 1983 ingaan, maar dan moeten de arbeidsbureaus ook voldoende personeel en uitrusting hebben om deze nieuwe taak op zich te nemen. De raad verwacht dat het aantal ingeschreven vacatures door de verplichte mel ding zal verdubbelen. FNV-woordvoerder C. Commandeur benadrukte het dubbele voordeel van de verplichte melding. Aan de ene kant kan de arbeidsbemiddeling beter verlopen en anderzijds komt er veel statistisch materiaal beschik baar dat noodzakelijk is om een goed arbeidsmarktbeleid te kunnen voeren. Verhalen over moeilijk vervulbare vacatures kunnen dan tot hun ware proporties worden teruggebracht, aldus Commandeur. Vooral Rolls Royce, maar ook Vie kers (dat veel van het Britse wa pentuig maakt), waren in ernstige financiële moeilijkheden geraakt door de economische ontwikke ling in Engeland. De beurshandel in aandelen van beide maatschappijen werd gis teren tegen de middag stopgezet. Daarop volgde de aankodiging van de fusie. Tussen Rolls Royce en Viekers bestond al een vorm van samenwerking. Niet alleen was ëën van de directeuren van Rolls Royce lid van de raad van commissarissen van Viekers, maar over en weer werden ook machinerieën van elkaar afge- RIJSBERGEN - In het Brabantse grensplaatsje Rijsbergen is de irritatie over het 24-uurper dag voorbijrazen- de vrachtverkeer nu naar een topniveau gestegen. Gisteren werd midden in het dorp een barricade opgeworpen. De route Breda-Antwerpen loopt dwars door Rijsbergen en van die overlast willen de bewoners af. STOCKHOLM (GPD)- In Stockholm vindt deze dagen de internationale conferentie "Rockstore '80' plaats. De deelnemers komen uit een vijftigtal landen, waaronder ook Nederland. Het geheel is georgani seerd door'de Zweedse regering om de kennis te inventariseren over het onder de grond opslaan van met name brandstof en levensmiddelen, maar ook kernafval. Tot aan de eeuwwisseling stijgt de bevolking op aarde met minstens 50 procent, zo hebben onder meer spe cialisten van de Verenigde Naties berekend. En in diezelfde periode vindt volgens hen een verdubbe ling plaats van de bevolking in de grote steden. Het wordt daarom erg belangrijk levensmiddelen, brandstof en drinkwater beter te kunnen opslaan, zo meent men. Het kostenprobleem zou al gedeeltelijk opgelost zijn. Het blijkt nu al dat het bijvoorbeeld duurder is om olie in grote tanks boven de aarde op te slaan dan gebruik te maken van onderaardse bergruimte. Bo vendien ligt het daar veiliger in verband met moge lijke aanslagen of ongelukken. Zweden is het eerste gevorderd met dit soort onder aardse alternatieven. Stockholm ligt bijvoorbeeld op een berg, die er met zijn tunnels en grotten onder gronds uitziet als een reusachtige Emmenthalerkaas. Verwacht wordt dat er in de nabije toekomst een permanent secretariaat van Rockstore '80 in Stock holm zal worden gevestigd. De vraag naar de beroemd gewor den rijdende salons van Rolls Royce is sterk afgenomen. Zelfs een tweedehands Rolls Royce, tot voor kort nog steeds eveneens een prestigesymbool, is niet zo erg meer in trek en de wachtlij sten zijn aanzienlijk geslon ken. Verleden jaar maakte het bedrijf nog een winst van ruim 60 mil joen gulden, maar die is nu ge halveerd omdat de afdeling die dieselmotoren fabriceert met grote verliezen kampt. Viekers was de grootste afnemer van Rolls-motoren die in de Chief- tain-tanks werden gemon teerd. Bezuinigingen ziekenvervoer 'uit den boze' DEN HAAG (ANP) - De Koninklu- ke Nederlandse Vereniging van Transportondernemingen (KNVTO) heeft in een brief aan minister Albeda van sociale za ken ernstige bezwaren geuit te gen mogelijke bezuinigingen op het ziekenvervoer. De werkgelegenheid in het taxi- bedrijfsleven komt hierdoor in gevaar. Ziekenvervoer vormt een belang rijk onderdeel van de bedrijfs voering, bij een aantal bedrijven zelfs meer dan vijftig procent. Minder benzine verkocht DEN HAAG (ANP) - De benzi neverkopen lopen achteruit en bij de Shell overweegt men in verband daarmee om één van de distillatie-eenheden in de raffinaderij op Petnis tot het einde van het jaar stil te leggen. Volgens een woordvoerder van de Shell verwacht het con cern in ons land dit jaar vijf procent minder benzine te verkopen. De Shell schat, dat de benzineverkopen met drie procent dalen als gevolg van steeds zuiniger motoren in de auto's en met twee procent doordat er minder en voor zichtiger wordt gereden. zie 0,12-0,27, Uien per bos 0,21-0,41, Peterselie (krul) 0,37-0,38, Selderu 0,24-0,27, Bloemkool 6 per bak I 1,38-1,96, Bloemkool 6 II per bak 0,21-0,57, Bloemkool 8 I per bak 0,94-1,60, Bloemkool 8 II per bak 0,39-0,60, Aanvoer: 1974 stuks. IJssla bi!5uwS„ba' DEN HAAG (GPD) - Visserij-mi nister Braks zal onverminderd blijven ijveren voor het toestaan van haringvangst op de Noordzee door Nederlandse vissers. Hij gelooft dat zelfs de visserij-biolo gen volgend jaar geen argumen ten meer zullen hebben om tegen die haringvangst te ad vise- In een vergadering van de Tweede- Kamercommissie voor de visserij zei Braks gisteren onder de in druk te zijn van het snelle herstel van de haringstand in de Noord zee, die nu al weer 400.000 ton be draagt. „Ik ben ervan overtuigd tiat deze situatie niet nog eens drie tot vier jaar voortduurt. Er is dan ook reden om het absolute Hij zette vraagtekens bij de rappor ten die de biologen hebben uit gebracht. Volgens Braks zijn die zeker niet anoniem „en ik ben er dan ook zonder aarzeling tegen in gegaan". Hij werd bijgevallen door de CDA'er De Boer die sug gereerde dat de (internationale) biologen-commissie onder druk van Engeland, Ierland en Dene marken hun advies hebben uit gebracht. „Deze landen hebben er belang bij de situatie te houden zoals die is om hun vangsten tegen hoge prij zen aan landen als Nederland door te verkopen", aldus De Boer. Minister Braks zei dat het voor het in stand houden van kennis en kunde van de Neder landse vissers, en de huidige om- is dat zij op haring kun- zakelilk A 'Kl Braks ...hoopvol... nen blijven vissen, ook al boeken diezelfde vissers nu goede resul taten in de makreelsector. Hij noemde het „bedenkelijk" dat nu in Europa voor 20.000 ton aan haring wordt gevangen als bij vangst by andere vis. Die bij vangst bestaat vooral uit jonge haring, wat de haringstand geen goed zal doen. Biologen zijn aan de bijvangsten en worden. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - De Tweede Kamer staat zeer sceptisch tegenover de invoe ring van een veilplicht voor Nederlandse vissers. Men vreest dat Neder land wat de scherpe controle op de naleving van de vangstquota betreft een uitzondering in Europa zal worden. Daarom zal van een veilplicht geen sprake kunnen zijn als niet ook de andere vissehjlanden een soort veilplicht invoeren. Dat bleek gisteren in een vergadering van de visserijcommissie uit de Tweede Kamer met minister Braks. Deze zei echter toch vast te houden aan zijn voornemen om de veilplicht in te voeren. Vooralsnog krijgt hij daarbij van de Kamer het voordeel van de twijfel. De veilplicht - waarbij alle vis via de visafslagen moet worden aangevoerd en geadministreerd - zal van kracht worden op het moment dat het gemeenschappelijke Europese visserijbeleid tot stand komt, zei minis ter Braks. „Hopelijk op 1 januari 1981". CDA-kamerlid De Boer vroeg zich af of een afzonderlijke veilplicht dan nog wel nodig is, omdat in dat Europese beleid ook controleregels voorkomen. Zo moeten de vissers een logboek met hun vangsten bijhouden. Doen zij dat niet dan komt er een aanklacht waarbij de bewijslast bij de vissers ligt. „Een nationale veilplicht dreigt een knellende extra regel te worden die voor anderen niet geldt", vreesde De Boer. „Wij moeten niet roomser dan de Paus willen zijn". De socialist Hartmeijer wees erop dat bij invoering in ons land een veil plicht in het buitenland ook nodig is. De controle op de visaanvoer gebeurt daar zeker niet effectief, zei hij. „Als er geen Europese veilplicht komt, dan stellen wij ook vraagtekens bij een Nederlandse veil plicht". DONDERDAG 26 JUNI ACTIEVE 106,90 100.0 96.70 97.00 101.70 101.9 Sanders 111.00 hq.00 Vtklnj Wereir Uoifoi Fidelity F Japan Fund 16.70 16.70 Lehman Corp 24.00 24.00 Manhattan Massachus 20.50 20.50 Oppenhelmer Technology 19.00 19.20 Value Line Vance. Sand. 13.80 13.80 GOUD EN ZILVEI' Fijneoud per kg: 38450 - 39050 Fijnzilver 937 - 1040 BUITENLANDS GELD AMSTERDAM (GPD) - Het Dam rak heeft vandaag bij hervatting van de handel over het algemeen maar kleine koersverschuivm- gen te zien gegeven. Relatief de grootste verschuiving deed zich direct 's morgens voor by de claims Amev, die vandaag voor het eerst werden verhandeld. Be gonnen werd op 1.27, waarna eoi Stijging optrad tot f f.35, hetgeen overeenkomt met de theoretische waarde. Amev zelf was de grote verliezer van de dag met een daling tegen het midda guur van 2.60 op 83.60. Van de internationals gingen Uni lever en KLM 20 cent vooruit en Kon Olie 30 cent. terwijl Hoogo vens twee dubbeltjes lager was. Akzo noteerde onveranderd 23 60. in de BnenciM stonden met name de hypo- thëékbenken iets onder druk. be uttgswn lagen prijshoudend in de markt. Van de bouwfondsen moest HBG 1.50 prijsgeven op 164.50 en Bos-Kalis f 1 op t hoger

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 27