eining in raad over 'stortfooien' Chloor veroorzaakt irritatie aan ogen VERLAGING SALARISSEN ZONDER ARGUMENTEN Cees Musters is vlieggek "Wrakhout" expositie Regthuis Nieuwkoop In Noordwij kerhouts zwembad loNDERDAG 26 JUNI 1980 LEIDEN/REGIO LPHEN AAN DEN RIJN - Wordt op de Alphense vuilstort ge werkt met 'stortfooien'? En zo ja, is dat dan geen strafbaar feit. dat moet worden aangemeld bij de officier van justitie? Met die vra gen heeft de Alphense gemeente raad zich gisteravond uitvoerig bezig gehouden. Het beraad hier- werd tot drie maal toe on derbroken door schorsingen. Ie beschuldiging dat er ook in Al phen wordt gewerkt met "stort fooien" was afkomstig van de PvdA-er H. Metaal, die opmerkte: "Het is een publiek geheim dat er op vuilstortplaatsen wordt ge werkt met stortfooien. Dat is op vuilstorten een gebruikelijke zaak. Ik heb aanwijzigingen dat de Alphense vuilstort niet anders functioneert dan vuilstorten el ders in den lande". Burgemeester M. Paats. die on middellijk de vérstrekkende ge volgen van deze opmerking voor zag, schorste daarop de vergade ring om even later, ten overstaan van de gemeenteraad, tot de conclusie te komen, "dat het raadslid Metaal kennis draagt van een strafbaar feit". Hij vroeg Metaal dat strafbare feit voor te leggen aan de officier van justitie. Metaal, geschrokken van de dei ning die zijn woorden hadden veroorzaakt, liet daarop weten dat zijn woorden waren bedoeld "als een aanwijzing hoe het op de Alphense vuilstort toe gaat". Hij verklaarde ook zijn informanten niet in het openbaar te willen en kunnen NIEUWKOOP - In het Reght- huis is een expositie ingericht van de Zevenhovense hout kunstenares Christine Lan- gerhorst. Uit hout dat toch is gedoemd te sneuvelen door ouderdom, wind en bouwac tiviteiten vervaardigt Chris tine Langerhorst kandelaars, schalen, bakken, vazen met houten bloemen, waarbij zij probeert het hout zijn eigen karakter te laten behouden. De tentoonstelling is tot en met 6 juli te bezichtigende ope ningstijden zijn op werkda gen (behalve dinsdags van 14.00 tot 16.00 uur en op Za terdag van 11.00 uur tot 15.00 Met name de VVD nam de opmer kingen van Metaal zeer hoog op. De WD-er mr. D.W.F. van der Schilden meende dat Metaal wel over keiharde bewijzen moest beschikken om zulke ernstige beschuldigingen te kunnen ui ten. Hij stelde zich op het stand punt dat het PvdA-raadslid ófwel terstond zou moeten verklaren met zijn kennis naar de officier van justitie te stappen, ofwel on middellijk in het openbaar zijn beschuldiging terugnemen. Van der Schilden wilde een voorstel van die strekking in de raad in stemming brengen, hetgeen hem zowel door burgemeester Paats als door PvdA-fractievoorzitter J. van der Vlies werd afgeraden. Desondanks drong Paats wèl aan op duidelijkheid: "Is het geld in de grond gestopt? Er worden hier geen mensen beschuldigd^ maar wel fooien gegeven. Laten we geen kiekeboe spelen; er zijn hier mensen in het spel". WD, CDA en Progressieve Com binatie Alphen, bleken tenslotte tevreden met de toezegging van Metaal dat deze vóór 1 juli aan burgemeester Paats zijn bedoe lingen kenbaar zal maken: ofwel de zaak bij de officier van justitie aanhangig maken, of in het openbaar zijn opmerking terug- De opmerking van Metaal maakte overigens deel uit van een hele verhandeling over het reilen en zeilen van de Alphense vuilstort. Het raadslid had onlangs een hele ris vragen over dit onderwerp ge steld en bleek allerminst tevre den met het antwoord van bur gemeester en wethouder. Vol gens hem was driekwart van zijn vragen onvoldoende of onjuist beantwoord. Hij verweet burge meester en wethouders bestuur lijke desinteresse en was teleur gesteld dat B en W niet bereid wa ren de zaak dieper te onderzoe ken. Burgemeester Paats wees het verwijt van bestuurlijke des interesse overigens ten stelligste van de hand. De Alphense zweefvlieger Cees Musters in zijn vliegtuigje. ,Jiet vliegen vertelt Cees. „Maar ook de snelheid speelt een rol". s de bedoeling zoveel mogelijk volgens een bepaalde opdracht te Alphenaar vliegt met alles waarmee gevlogen kan worden ALPHEN AAN DEN RIJN - De Alphense zweefvlieger Cees Musters klimt langzaam maar zeker naar de wereld top. Voortdurend wint hij wedstrijden, in binnen- en bui tenland en bij het Nederlands kampioenschap werd hij in het afgelopen weekeinde tweede. De prijzenkast in zijn woning aan de Obrechthof komt in ruimtenood Cees Musters (34) is „vlieggek Alles waarmee gevlogen kan worden, daar vliegt ie mee. Als 14-jarige (een leeftijd waarop je nog niet eens op een bromfiets mag rijden) begon hij met zweefvliegen. Daarna volgde de Koninklijke Luchtmacht en thans is hij werkzaam als co-pi loot bij Transavia. Als tweede hobby naast het zweefvliegen beoefent hij sedert een hall jaar tje het 'zeilvliegen', een soort windsurfen maar dan door de lucht. In de Italiaanse en Franse Alpen is hij daarmee aan de slag geweest, terwijl Cees een per soonlijk record heeft gevestigd in Nederland waar hij tussen IJ- muiden en Zandvoort twee uur lang in de lucht was. NOORDWIJKERHOUT - De gemeente Noordwijkerhout wil binnenkort de .samenstelling van het zwemwater in het Kokkerbad laten onderzoeken. Het is dit jaar herhaal delijk voorgekomen dat zwemmers met klachten aan klopten dat hun ogen waren geïrriteerd en hun kelen pijnlijk waren. Jacteriologisch is er met het zwemwater niets aan de hand. heeft het ministerie van volksge zondheid laten weten. Ambtena ren van dit departement onder zoeken elke maand de kwaliteit van het water. Het is praktisch zeker dat de irritatie aan ogen en kelen wordt veroorzaakt door het chloor. Dit wordt in het bad Noordwijkerhout nog op een middels achterhaalde aangemaakt. Een adviesbureau (Centrilab), dat het onderzoek moet gaan verrichten, zal moeten aantonen of de huidige 'aan- maakinstallatie' zal moeten wor den vervangen. Het onderzoek, dat enkele maan den in beslag zal nemen, kost de gemeente een kleine twintigdui zend gulden. Dicht Als er inderdaad i stallatie moet komen, gaat het Kokkerbad enkele weken dicht. De gemeente denkt dat rond de kerstvakantie de werkzaamhe den zullen kunnen worden ver richt. Zij wil dit karwei aan het einde van het jaar laten uitvoe ren, omdat er dan weinig gebruik van het zwembad wordt gemaakt en er tevens andere klusjes wor den gedaan. Volgens gemeentesecretaris Adriaanse is er eigenlijk 'niets bijzonders' aan de hand. "Dezelf de situaties doen zich in veel ba den voor", vertelt hij. "Alleen als je lang zwemt krijg je 'rode oog jes' en gaan de slijmvliezen zeer doen. We gaan die zaak louter en alleen onderzoeken, omdat het water ook anders kan worden aangemaakt. Gevaar voor de ge zondheid van de zwemmers le vert deze toestand zeker niet op. Anders hadden we al lang problemen gehad met volksge zondheid." Het aanbrengen van 'menginstallatie' zal de gemeente Noordwijkerhout aanzienlijk meer dan een ton gaan kosten. Bezoekers Tot op heden heeft het zwembad nog geen nadelige gevolgen, minder bezoekers, aan het 'euvel' overgehouden. Adriaanse be weert dat er, evenals voor er klachten binnenkwamen, een druk gebruik van het zwembad wordt gemaakt. Dat men pas nu met klachten komt, komt, zo vermoedt de gemeentesecretaris, dat de zwemmers in andere ba den geen last van hun ogen en kelen hebben. Het laatste woord in deze zaak is echter aan de gemeenteraad. Hij moet eerst akkoord gaan met het in te stellen onderzoeken en daarna nog eens geld beschik baar stellen voor de nieuwe in stallatie. Zoals de stand van za ken thans is, ziet het er wel naar uit dat er voor een ander 'meng- systeem' zal worden gekozen De commissie voor sportzaken heeft zich er in elk geval unaniem voor uitgesproken. De deskundige, zo werd er bij gezegd, zal echter wel eerst moeten aantonen dat het noodzakelijk is. Op 10 mei won hij een eendagswed strijd voor zweefvliegers in Mal de (bij Nijmegen), en in diezelfde maand werd hij eerste bij de open Zwisterse kampioenschappen in Montricher. De Nederlandse kampioenschappen werden dit jaar vanaf het vliegveld Teriet gehouden. Er hadden 19 deelne mers ingeschreven. „Het is de bedoeling zoveel moge lijk volgens een bepaalde op dracht te vliegen, waarbij de snelheid ook een rol speelt. Het kampioenschap bestaat uit een aantal wedstrijddagen. Het te Gevelstenen "Geloof, Hoop en Liefde" in muur van Nieuwveense vliegen parcours heeft drie of vier hoeken. Deze keerpunten moet de vlieger zelf fotograferen door middel van onder de vleugels gemonteerde fotocamera s. Deze foto's dienen voor de jury als be wijs, dat het juiste parcours is af gelegd", probeert Cees Musters iets uit te leggen van het vrij in gewikkelde wedstrijdreglement. Cees Musters is een echte „mooi weer' -vlieger: hij levert dan de beste prestaties. Bij het kam pioenschap in Zwitserland, waar de wedstrijden bij fraai weer werden gehouden, bereikte hij een gemiddelde snelheid van 130 km per uur en zo hard had Mus ters nog nooit gevlogen. Bij het vele slechte weer in ons land gaat het hem wat minder goed af al is een tweede plaats bij het Neder lands kampioenschap natuurlijk niet gek. Een tweede Alphenaar boekte overigens eveneens een fraai resultaat. George Schuit uit de Handelhof werd vierde. Beroep Veel zweefvliegers zijn beroeps vliegers, hoewel dit beslist niet noodzakelijk is. De winnaar van de Nederlandse kampioen schappen Daan Pare is KLM- vlieger en George Schuit is ook verkeersvlieger. Een uitzonde ring in de top van de Nederlandse zweefvliegers vormt de Delftse student Baer Selen, die zich in de standaardklasse wereldkam pioen mag noemen. Bij de Ne derlandse kampioenschappen werd hy derde. Cees Musters is lid van de Gelderse zweef-vliegclub en erelid van de Zweefvliegclub Eindhovense Studenten. Samen met een colle ga heeft hij een zweefvliegtuig in de 15 meter-klasse (spanwijdte van de vleugels) in eigendom. Veel vliegers maken gebruik van een toestel van de vereniging. Het transport van de vliegtuigen gaat vrij eenvoudig. In 5 a 10 minuten is het toestel gedemonteerd en opgeborgen in een speciaal daar voor geschikt gemaakte aan hangwagen. Het komt nogal eens voor, dat een zweefvliegtuig een zogenaamde „buitenlanding" maakt, meestal op een weiland. Uiteraard moet ook dan de aan hangwagen er aan te pas komen om het vliegtuig weg te halen. Nieuwste hobby van Cees Musters is het oplappen van oude auto's. In zijn garage heeft hij een zeer oude Citroen staan. De motor is geheel opgeknapt, alleen de car rosserie moet nog in orde ge maakt worden. „Dat is werk voor de winterdag", aldus Musters die bij die laatste hobby veel baat heeft van zijn opleiding aan de Technische Hogeschool. IMP boos op Ziekenfondsraad r.k. kerk NIEUWVEEN - De drie ge- velstenen van het pand "Geloof, Hoop en Liefde" aan de Dorpsstraat in Nieuwveen zullen in de muur van de rooms-ka- tholieke kerk worden ge metseld. Zij krijgen een plaatsje naast de hoofdingang. Een vergunning voor de verplaatsing van de drie gevelstenen is al afgegeven door Monumentenzorg. Een en ander betekent, dat de sloop van het pan Ije waar de stenen ei genlijk bijhoren nabij is. Het ge bouw zal plaats moeten maken voor een verbreding van de Nieuwveense Dorpsstraat, al sindsjaren een verkeersknelpunt in het dorp. Zodra bekend was dat het gebouw zou moeten ver dwijnen. zijn er pogingen in het werk gesteld om "Geloof, Hoop en Liefde" op de lijst van be schermde monumenten te krij gen. Dat lukte in zoverre, dat Mo numentenzorg zich wel ontferm de over de drie gevelstenen, maar niet over het gebouw zelf. Dat kan zender bezwaar worden ge sloopt. LEIDEN - Het gevaar bestaat dat de gewone man in de toekomst niet meer door goede psychothe rapeuten zal worden behandeld. Dat komt omdat de goede thera peuten zich zullen terugtrekken en alleen nog maar particuliere patiënten willen behandelen. "Dat is één van de gevolgen als de wil van de Ziekenfondsraad van daag wordt doorgezet", zegt psy chiater dr. R. E. Abraham. Hij is lid van het directieteam van het Leidse Instituut voor Multidisci plinaire Psychotherapie (IMP) aan de Os en Paardenlaan. Hij is tegen de plannen van de commissie Ambulante Geestelij ke Gezondheidszorg van de Zie kenfondsraad. Deze heeft zoals we begin deze week schreven, een stapsgewijze verlaging van te hoge salarissen bij de IMP's voorgesteld. Als de Ziekenfondsraad vandaag met het voorstel instemt, kan dat voor sommige IMP-werkers tot gevolg hebben dat hun salaris in drie en een half jaar tyd wordt teruggebracht van ongeveer 9700 gulden naar in sommige gevallen 4500 gulden. "Ik ben oprecht verontwaardigd", zegt dr. Abraham, "als deze plan nen doorgaan Het is een stuk op portunistische machtspolitiek. Ik heb niets tegen verlaging van inkomen, maar dan moet dat met goede argumenten gepaard gaan Dat is nu niet het geval". Volgens dr. Abraham moeten er. als er ingeleverd moet worden, reèle argumenten op tafel worden ge legd. "En dan moeten we met z'n allen rond de tafel gaan zitten om te kijken wat een eerlijke verde ling binnen de hele gezondheids zorg van de beschikbare gelden De vertegenwoordigers van de Ne derlandse Vereniging voor Am bulante Geestelijke Gezond heidszorg vinden dat de rechtma tigheid van een eventueel te ne men besluit van de Ziekenfonds raad en de mogelijke schade aan de kwaliteit van de IMP-hulp- verlening onvoldoende zijn on derzocht. Ook moeten de resulta ten van een nog op te zetten func- tieclassificatie moeten worden afgewacht. ïrwacht dat als de van de Zieken- •rgaan dat er onder ien in financiële i zullen komen 'ege langlopende verplich tingen, zoals hypotheken, 'e voorgenomen maatregelen zul len op ruim vijftig psychologen van het IMP in Leiden van toe passing zijn. "We hebben daarbij nog het voordeel van het nadeel dat we éen van de laatst ipgezette IMP's in het land zijn. Het aantal mensen dat hier een volledige dagtaak heeft is nog hi'cl beperkt, maar er zyn er toch wel een paar die het merendeel van hun inko men hier verdienenaldus dr. Abraham. Dr. Abraham v maatregelen fondsraad do< andere men moeilijkhede

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 25