Geen meerderheid abortus-ontwerp Carter hoopt zich aansluit dat Sp bij de an je NAVO Verdachte van gif koffie heeft sluitend alibi Regering: defensierol voor burgerluchtvaart Je uergeet |e paspoort toch zeKer ooK niet! Zeeleeuwtje met tegel doodgegooid Simonis naar Tanzania toch zeker ooh niet! DONDERDAG 21. JUNI 1980 VARIA PAGINA 19 ROTTERDAM (ANP) - De Am sterdamse politie is teruggeko men op het idee, dat de vorige week in Kiel gearresteerde Duit ser G. verantwoordelijk zou zijn voor de recente gevallen van kof- fievergiftiging in Düsseldorf, Amsterdam, Antwerpen en Rot terdam. Dit valt op te maken uit een gemeenschappelijk commu niqué dat politiemensen uit die vier steden de afgelopen nacht hebben uitgegeven. De vier korpsen hebben gisteren bijna de hele dag in Rotterdam overleg gepleegd over de koffie- knoeier, die in toiaal 28 mensen bedwelmd heeft in de periode tussen 12 en 20 juni. G. heeft een sluitend alibi voor deze periode, zo heeft nu ook de Am sterdamse politie toegegeven. De politie heeft geen r positiefoto's uitgegeve man die zij zoekt. Volgens de woordvoerder zijn de getuigen te verschillend in hun beschrijving van de man. Wel is een signale ment opgesteld. De korpsen kijken uit naar een Duitssprekende man van onge veer 35 jaar oud. ongeveer 1.75 meter lang. slank, donker haar. Het moet volgens de woordvoer der een nette verschijning zijn, die een bril of zonnebril draagt. De ..knoeier" opereerde melijk in koffieshops Alleen Antwerpen is daarop een uitzon dering. Daar bezocht hij twee casino's en een pizzeria. In Düs seldorf en Amsterdam heeft de man het middel scopolamine ge bruikt. Vergiftigingsdeskundi gen zijn nog bezig om te onder zoeken of dat ook het geval was in Rotterdam en Antwerpen. WASHINGTON (AFP) - De- Amerikaanse regering steunt een wetsvoorstel dat een eind moet maken aan het inreis- verbod voor homoseksuelen in de Verenigde Staten. Dit heeft ze dinsdag bekendge maakt. In een brief aan één van de op stellers van het wetsontwerp, de democratische senator Alan Cranston uit Californié, zegde het ministerie van justi tie steun toe als hij in het Congres gaat pleiten voor de afschaffing van het gedeelte van de immigratie- en natu- VS willen weer homo's toelaten ralisatiewet uit 1952 die de toegang tot de Verenigde Sta- *en ontzegd aan alle personen die "een psychopatische per soonlijkheid. een seksuele afwijking of een geestesziek te" hebben. Het opperste gerechtshof be sloot in een arrest in 1967 dat homoseksualiteit onder de categorie van psyenopati sche persoonlijkheden" valt. Afgelopen zomer verwierpen de federale dienst voor volksgezondheid en de Ame rikaanse psychiatrische ver eniging deze opvatting. Rei zigers uit West-Europa wer den bij aankomst in de Ver enigde Staten lastig gevallen met vragen over hun seksuele geaardheid. Omdat de dienst voor volksgezondheid v gerde mee te werken aan derzoeken naar homosek sualiteit bij reizigers kon de immigratiedienst deze niet bewijzen. Alle grote fracties kritisch tot afwijzend DEN HAAG (GPD) - Het abortus-wetsontwerp van minister De Ruiter (justitie) en Ginjaar (volksgezondheid) kan in de huidige vorm niet rekenen op de steun van een meerderheid van de Tweede Kamer. Alle grote fracties, zowel re geringspartijen als oppositie, staan zeer kritisch tot zelfs afwijzend tegenover het regeringsvoor stel. Gisteren gaven de fracties schrifte lijk hun commentaar op de recen te wijzigingsvoorstellen die de regering in het wetsontwerp heeft aangebracht. Hoewel voor die veranderingen over het alge meen waardering bestaat over heerst toch de kritiek. Het CDA komt in zijn commentaar op diverse punten met voorstel len tot verandering, die overge nomen moeten worden, willen de christen-democraten het wets ontwerp steunen. PvdA en D'66 wijzen het wetsontwerp zonder meer van de hand, terwijl ook de VVD laat weten met het huidige wetsontwerp niet uit de voeten te kunnen. Belangrijkste - en al eerder naar buiten gebrachte - kritiekpunten van het CDA blijven het feit dat vrouw en arts geen deskundigen hoeven te raadplegen, dat de ou ders (bij minderjarigen) en de partner van de vrouw die abortus vraagt onvoldoende bij de be sluitvorming worden betrokken, dat er nog onvoldoende alterna tieven voor abortus worden voorgesteld en dat de regering niet bereid blijkt alle abortusge- vallen te laten registreren. Met name het feit dat de vrouw niet zelfstandig mag beslissen is de PvdA een doorn in het oog. De arts moet volgens de socialisten een „doorslaggevend belang" hechten aan het oordeel van de SCHIPHOL (ANP) - Tussen de Nederlandse regering en de drie Nederlandse luchtvaartmaat schappijen KLM, Martinair en Transavia vindt momenteel overleg plaats over het gebruik van de vliegtuigen van deze maatschappijen voor defensie transporten in crisistijd. Dit heb ben woordvoerders van de minis- Rustige zege Wybo Lelieveld LEIDEN - Wybo Lelieveld heeft gisteravond op de Leidse kunst- stofbaan, tijdens een zomer avondwedstrijd georganiseerd door zijn vereniging De Bataven, de 800 meter heren gewonnen in de 'rustige' tijd van 1.51.9. De 800 meter was kwalitatief en kwanti tatief het best bezette nummer van het verder nogal karige wed strijdprogramma. Tot goede tij den op die 800 m kwamen ook enige clubgenoten van Lelieveld, t.w. Peter Wezel (1.53.7), Kees van Klink (1.55.9) en Hans Minnee (1.59.2). Van stadgenoot AV Hol land deden Martien van de Hoorn (1.53.7), junior Michel Moll (1.57.9) en Theo van de Veer (1.59.7) het goed terwijl Arie Rus van De Spartaan uit Lisse 1.59.1 noteerde. Bij het kogelstoten meisjes A kwam Mildred Boon (Holland) tot een aardige reeks met als ver ste stoot 10.58 meter. Het speer werpen dames bracht Yolanda Dorlas (Bataven) een behoorlijke worp van 30.72 meter. Hennie Mollers (Spartaan) liep op de 3 km dames naar 10.20.0 en Dré de Wit (Holland) op de 3 km steeple chase naar 10.06.6. Ook een serie verdienstelijke prestaties van Ba taven-dames en juniores op de 800 m: Tina Buntsma 2.19.9, Anne Politiek 2.20.0, Gerrie Lodder 2.25.7, Jeanet Hendriks 2.25.9, Cathv van Loon 2.26.7 en Hella van de Graaf 2.29.1. teries van defensie en van ver keer en waterstaat bevestigd. Dit overleg wordt gevoerd op ver zoek van de NAVO, die zoekt naar mogelijkheden om in kort tijdsbestek te kunnen beschik ken over meer vrachtcapaciteit om, wanneer dat noodzakelijk is, de verdediging van Europa te versterken. Centraal daarbij staat de snelle aanvoer van manschap pen en materieel vanuit de Ver enigde Staten naar Europa, waarbij, volgens de NAVO, de burgerluchtvaart van de aange sloten landen een belangrijke rol kan spelen. Volgens een woordvoerder van het ministerie van defensie moet on der crisistijd worden verstaan: een periode van snel en vrij hoog oplopende spanning, waarbij geen sprake hoeft te zijn van een directe oorlogstijd, maar waarbij het nodig geacht wordt de verde diging van Europa te versterken. Van der Vliet naar TOV uit Noord wijk DEN HAAG - Marjan van der Vliet gaat de Amsterdamse tafelten nisvereniging Tempo Team ver laten. De 24-jarige Van der Vliet speelt het volgende seizoen we gens studieredenen en het vele reizen voor het twee klassen lager (overgangsklasse) opererende TOV uit Noordwijk. Van der Vliet blijft ondanks het lage competi tieniveau wel kandidate voor de Nederlandse damesselectie. Po gingen om bij het Leidse Scylla, de landskampioen, of Avanti uit Hazerswoude onder dak te ko men mislukten. Op uitnodiging van aartsbis schop Mihayo zal bisschop Si- monis van Rotterdam een be zoek brengen aan het aartsbis dom Tabora in de Oostafrikaan- se staat Tanzania, een gebied dat ongeveer vier keer zo groot vrouw en dat moet ook in de wet worden vastgelegd. De PvdA blijft het vergunningen stelsel voor abortus-inrichtingen afwijzen. Controle door het Cen traal Orgaan Ziekenhuizen biedt via de bestaande regelingen vol doende waarborgen. PvdA, VVD en D'66 vinden het onjuist om van klinieken die zwangerschap pen van meer dan 13 weken af breken een dubbele vergunning te eisen. Een overwegend bezwaar van de PvdA blijft de opneming van de abortus in het strafrecht voor be voegde artsen die buiten een kli niek of ziekenhuis aborteren. De regering had er beter aan gedaan slechts de abortus door onbe voegden in de strafwet te rege len. De VVD vindt bovendien dat on derscheid dient te worden ge maakt tussen „onbevoegden" en artsen die zonder vergunning aborteren. In elk geval zou de straf voor de laatsten lager moe ten zijn. Er kan immers sprake zijn van overmachtsituaties, waarin de arts tot een snelle in greep genoodzaakt is. De VVD wil voorts dat de beper king, dat abortus alleen mogelijk is na verwijzing door de huisarts, wordt veranderd. Ook andere ge neeskundigen of hulpverleners moeten de eerste verwijzing kunnen geven. Terwijl PvdA en VVD hun ernstige bezwaren tegen de 5 dagen be denktijd enigszins hebben afge zwakt - zij het dat zij het rege ringsvoorstel op dit punt verder willen versoepelen - blijft D'66 de bedenktijd categorisch afwijzen. „Dit element van bevoogding anno 1980 kan niet worden aan vaard", schrijven de democra ten. is als Nederland. Daar wonen 1,7 miljoen mensen, van wie er on geveer 100.000 rooms-katholiek zijn. Het bisdom telt 24 paro chies. Sinds twaalf jaar bestaan er contac ten tussen de bisdommen Rot terdam en Tabora. De bisschop vertrekt zaterdag. Rector J. Schoenmakers, directeur van de Pauselijke Missiewerken Ne derland, drs. H. van de Ven, al gemeen econoom van het bis dom, en John Koek, missiesec- tretaris, gaan met hem mee. De delegatie zal onder meer een vergadering van de Tanzaniaanse bisschoppenconferentie bijwo nen en twee dagen meedoen aan een cursus van een pastoraal in stituut. Dat instituut, gevestigd in Kenia, organiseert volgende maand voor hoger kerkelijk lei dinggevend personeel, onder wie ook bisschoppen, studieweken. Ten behoeve van het pastorale centrum in Rotterdam zullen de Nederlanders zich ook verdiepen in het nieuwe pastorale plan voor Tanzania, dat training en vor ming van lekenkader omvat. Het gezelschap blijft drie weken weg. Niemand de grens over zonder vakantieslof. Oppasser Peters bij het lijkje van een acht dagen oude zeeleeuwbaby De zeeleeuwbaby werd gistermid dag in dierenpark Burgers in Arn hem door onbekenden met een tegel doodgegooid. Het bassin, waar de zeeleeuwbaby met de moeder was afgezonderd van de drukte van het publiek, was met een afrastering afgezet. Directeur Van Hoof zei. het onbegrijpelijk te vinden.dat bezoe kers vijftig meter verder een tegel pakken, achter de afrastering we ten te komen en het beestje dood gooien. Het jonge zeeleeuwtje was de trots ven het dierenpark omdat het nog niet eerder is gelukt een boreling van een zeeleeuw in gevangenschap zolang in leven te houden. Pleidooi voor hulp hij zelfdoding DEN HAAG (ANP)- Zelfdoding na een evenwichtige, vrije besluit vorming moet ethisch zowel als juridisch worden erkend als ge lijkwaardig aan en soms de voor keur verdienend boven euthana- Tot deze conclusie is een studie groep van de stichting vrijwillige euthanasie gekomen in een giste ren gepubliceerde discussienota die de weerslag bevat van twee jaar "ethisch-juridische re search", zoals voorzitter prof. ir. A.J. Pekelharing van de stichting het bij de presentatie van de nota noemde. Prof. Pekelharing verwacht dat de discussie over hulp bij zelfdoding aanvankelijk zeer verward zal zijn. Toch wordt het er tijd voor, omdat de politieke partijen, die zich op het ogenblik bijna alle maal met het probleem van de eu thanasie bezighouden, met de zelfdoding amper raad weten. Overigens blijft "zelfmoord" steeds minder een taboe, getuige ook sommige overlijdensadver tenties. De groep meent, dat "gruwelijke zelfmoorden" door mensen die nergens hulp kunnen vinden (ophanging, van een flat sprin gen. voor de trein gaan liggen) wellicht kunnen worden voor komen. als in welomschreven gevallen en na een zorgvuldige besluitvormingsprocedure hulp wordt verleend, bijvoorbeeld door het beschikbaar stellen van bepaalde middelen. Protestvaart tegen Rijn vervuiling BAZEL DPA) - Twaalf Westduitse jongelui zijn gisteren met een in Nederland gehuurde kotter uit Bazel vertrokken met bestem ming Rotterdam. Ze willen tij dens de tocht, die drie weken zal duren, protesteren tegen de voortdurende vervuiling van de Rijn. De actie is een initiatief van de Duitse jeugdbond voor na tuurstudie in Hamburg en wordt gesteund door milieubescher mers in alle oeverstaten. In 19 plaatsen aan de rivier worden demonstraties, discussie- en voorlichtingsbijeenkomsten en toneelopvoeringen gehouden. In een laboratorium aan boord wor den de watermonsters onder zocht, die op de route worden ge- m van der Sluis Groningen, het be roep door de classis Groningen tot zendingspredikant in Indone sië (Timor) kandidaat H. ten Na pel Groningen, naar Tietjerk (Fr.), in samenwi rking met de Gereformeerde Kerk. G. Wiltink Spannum-Kubaard (Fr); be dankt voor Papendrechl J. Maasland Barneveld, voor Zuid- land D. Driebergen Enter. Gereformeerde Gemeenten: be roepen te Gouda A. Moerkerken N ieu w-Beijerland. (Van onze correspondent Peter Hat- tink MADRID - De Amerikaanse presi dent Jimmy Carter, die een staatsbezoek van een dag aan Spanje bracht, heeft gisteren in Madrid de hoop uitgesproken dat Spanje zich bij de NAVO aan sluit. Carter sprak deze hoop uit tijdens een rede na de lunch, die hem door koning Juan Carlos in het paleis „Oriente" werd aange boden en die werd bijgewoond door de voornaamste Spaanse parlementaire politici. De Ame rikaanse president zei dat de aan sluiting van Spanje bij het weste lijke collectieve defensiesysteem een beslissing is, die alleen door het Spaanse volk genomen kan worden. Carter voerde gisteren besprekin gen met koning Juan Carlos, premier Adolfo Suarez en de so cialistische oppositieleider Feli pe Gonzalez. Naast de NAVO heeft de Amerikaanse president gesproken over de eventuele verlenging van het Spaans-Ame rikaanse vriendschaps- en sa menwerkingsakkoord. op grond waarvan de Verenigde Staten drie militaire bases op Spaans grondgebied hebben en dat vol gend jaar op 1 juli formeel af- Kerkmuziek "Kerkmuziek speelt in het maat schappenjk-culturele leven van ons land een onvervangbare rol. Zowel voor amateurmuziek als voor de muzikale scholing van de bevolking is kerkmuziek van gro te betekenis. Ze heeft het grootste en gevarieerdste publieksbereik in Nederland". Dat zei minister Pais van onderwijs in Utrecht bij de presentatie van het Nederlands Instituut voor Kerkmuziek. In dat instituut werken de Rooms-Katholieke Kerk, de Nederlands Hervormde Kerk. de Gereformeerde Kerken en de Evangelisch-Lutherse Kerk samen. Het werd in oktober 1978 opgericht. Vorig jaar augus tus begon het met de opleiding. Het instituut is een door het rijk er kende muziek-vakopleiding. De diploma's zijn gelijk aan die van conservatoria en muziekpedago- gische academies. De belangrijk ste studier.jhting is kerkmuziek. Omdat kerkmusici vaak geen volledige kerkelijke betrekking hebben, heeft het ministerie van onderwijs en wetenschappen erin toegestemd, dat studenten ook een akte muziekonderwijs (orgel, piano, clavecimbel of zang) kunnen halen. De presentatie van het instituut werd gevierd met een plechtige dienst in de Utrechtse Pieters kerk. De eerste afgestudeerden kregen hun diploma uit handen van de heer J. Vranken. voorzit ter van het bestuur. Het koor van studeiten voerde enkele voor de ze dag gecomponeerde werken uit. Beroepingen Hervormde Kerk: beroepen te Hardenberg C.J. Roosa Gennep- Cuyk-Grave. te Hengelo (Ov.) W. Hoogendoorn Zutphen; aange nomen naar Kamerik kandidaat A. van Vuuren Amsterdam, naar Heemstede J.G.B. Jansen Noordwijk, naar Bant-Rutten (Noordoostpolder) kandidaat E. loopt. Waarnemers vermoeden dat dit vriendschaps- en samen werkingsakkoord, zolang Spanje zich niet aansluit bij de NAVO, wordt verlengd. Voorts heeft Carter van gedachten gewisseld over de veiligheids conferentie te Madrid, die op 11 november van dit jaar begint, en over de internationale politieke situatie, met name de betrekkin gen tussen Spanje en Latijns- Amerika, de Arabische landen en over de Spaanse visie op het conflict om de Sahara in Noord- west-Afrika. Washington, dat ko ning Hassan II van Marokko wa pens heeft beloofd voor de strijd tegen het Frente Polisano, heeft zich in Madrid uitgebreid op de hoogte gesteld van het Spaanse standpunt, dat officieel het recht tot zelfbestemming van het Saha- raanse volk er kent. Felipe Gonzalez, die op eigen ver zoek een onderhoud had met Car ter op de Amerikaanse ambassa de in Madrid, verklaarde dat de president hem beloofd had dat de Verenigde Staten hun houding tegenover Spanje niet zullen wij zigen ingeval het Spaanse volk of parlement mocht besluiten om niet toe te treden tot de NAVO. Gonzalez, tegenstander van Spanjes aansluiting bij de NAVO, Paus. De Duitse bisschoppen hebben de paus uitgenodigd voor een bezoek. Het secretariaat van de Duitse bisschoppenconferen tie in Bonn deelde dat gisteren mee. Het Vaticaan heeft op het verzoek nog niet gereageerd. zei tegen de Spaanse pers dat hij met Carter had gesproken over de Amerikaanse gegijzelden in Iran. „Voor de VS is dit een groot probleem, maar als je in Iran tien tallen kilometers lang alleen maar graven ziet kun je wel be grip voor de Iraanse autoriteiten opbrengen", aldus Felipe Gon zalez, die verder niets over de in houd van de conversatie met Car ter wilde prijsgeven. Onderzoek naar vergiftiging van personeel VORDEN (GPD) - Bij drie mensen die in de spuitenj van het Vor- dense bedrijf Ten Have Produk- tie gewerkt hebben zijn ziekte verschijnselen waargenomen die duiden op een chronisch vergif tigingssyndroom. Bij twee van hen zijn de symptomen zo ernstig dat ze niet normaal kunnen func tioneren. Er bestaan sterke aan wijzingen dat tolueen de belang rijkste veroorzaker van de klach ten is. Inwerking van andere stof fen wordt echter niet uitgesloten. Dat meldt de Nijmeegse arts dr. Jo ke van Ballegooijen, die de drie mensen onderzocht heeft, in een voorlopig rapport. Niemand op vakantie zonder slot

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 19