Andrea Jaeger: een grote belofte Goud§Il Spike Moskou- gangers in Leiden Athtiekdjiels ouderwets goed" w a :sCl 01 Vijftienjarige tennisster uit VS produkt van keiharde opleiding DE 0RO1E FAVORIET .'y! DONDERDAG 26 JUNI 1980 LEIDEN - De Moskou-gangers Els Vader, Sylvia Barlag en Mario Westbroek behoren zaterdag tot de deelnemers die van 15.30 uur tot 18.30 uur in de Leidse Hout gaan strijden om de elfde Gou den Spike. Dit drietal, dat Ne derland op de Olympische Spe len in de Russische hoofdstad zal vertegenwoordigen, kan in Leiden op stevige tegenstand rekenen. Els Vader ontmoet op de 100 en 200 meter o.a. Tilly Verhoef, Elly Henzen, Martha Derby en de Belgische Liliane Meganck. Vijfkampster Sylvia Barlag komt op de 100 m horden en bij het verspringen Tineke Hidding en Edine van Heezik tegen. Laatstgenoemde sprong in mei tijdens de dames-interland Ne- derland-België nog naar een fraai Nederlands record van 6.56 meter in de Leidse bak. Uitzen ding naar Moskou zat er voor de jeugdige Amsterdamse net niet Trouwens, nog een andere afge wezen Moskou-kandidaat ver schijnt in Leiden aan de start: Gerard Tebroke. Hij gaat zijn snelheid testen op de 1500 meter en doet dat in gezelschap van Evert Hoving, Arie en Cees Ruy- ter, Kor Louws, Rudie Verriet, de Belg Mare Nevens en de Leid se favorieten Wybo Lelieveld en Martien van de Hoorn. Een lo- persveld dat klinkt als een klok. De 1500 meter zou wel eens het hoogtepunt van de wedstrijden kunnen worden. Twee sterke Belgen, Van den •k AV Holland-voorzitter Carel van Venetiën (rechts) en wedstrijd-organisator Eli Vermond zien de i uitgaven van de Gouden Spike op de kunststof accommodatie in de Leidse Hout helemaal zitten. LEIDEN - De wedstrijden om de Gouden Spike worden weer ouderwets goed. Dat is de stellige overtuiging van AV Holland-voorzitter Carel van Venetiën en wedstrijd organisator Eli Vermond, een tweetal dat zich met enige andere Holland-leden al maandenlang intensief bezig houdt met de voorbereidingen van deze zaterdag in Lei den te verwerken atletiektopper. meer hadden in de aftakelende sintel baan met zijn afwijkende lengte van 350 meter. Bovendien deed het kunststof toen zijn in trede in Nederland waardoor de Tien jaar geleden moest de Gouden Spike, na tien succesvolle edities vol records en nationale toppres taties, vrij abrupt worden gestopt omdat de topatleten geen trek Berghe en De Leeuw, zullen Ma rio Westbroek op de 400 meter meer dan partij geven. De Bel gen zijn dit seizoen al binnen de 47 seconden geëindigd en dat is Westbroek, in Moskou uitko mend op de 4x400 meter, nog niet gelukt. Op de sprint onge twijfeld een spannend treffen tussen Sammy Monsels en AV Holland-troef van Belgische komaf, Fred Thijs. Een andere Belg, Armand Par- mentier, fungeert op de 5 kilo meter als smaakmaker. Hij heeft al een tijd van 13.35 op zijn naam staan en dat is mogelijk een sti mulans voor de uit deze regio afkomstige Bram Wassenaar en Piet Waaning. De 800 meter-be zetting bij de dames lijkt ook wel een nationaal kampioen schap waardig met Elly van Hulst, Margreet Verbeek, Karin de Nijs en Saskia Brouwer. De technische nummers brengen ook tal van bekende gezichten aan de bak of in de ring: Ria Stalman, Betty Bogers en Bea Wiarda bij het discuswerpen; Mirjam van Laar, Anneke Magendans en Raymond de Vries bij het hoogspringen; Roy Sedoc bij het verspringen; Arjan Eleveld en Bert Smit bij het speerwerpen; Pim Gobel, Frans van de Ham en Jan Harland bij het polsstokhoogspringen. Ook van jeugdzijde is de inschrij ving sterk met o.a. Ingrid Stoot (400 m), Marjan Olyslager (100 m, 200 m), Gijs de Ruiter (polshoog) en vooral ook Erik de Bruin (ko gelstoten). ..V - r betere atleten en atletes hun inte resse verlegden naar de zoge naamde Papendal Games. Nu, tien jaar later, met een fraaie kunststofaccommodatie in de Leidse Hout, pakt Holland de draad weer op. Een gelukkige be slissing naar nu blijkt want de belangstelling en inschrijving van de vaderlandse atletiektop is groot. "Op bijna alle nummers hebben we de nationale top-vijf aan de start", jubelt organisator Vermond die bovendien de aan melding van een aantal zeer ster ke Belgische lopers aanstipt. De organisatoren hebben vorig jaar, toen de beslissing om de Gouden Spike nieuw leven in te blazen moest worden genomen, overigens weinig twijfels gekend. Het Holland-tweetal: "Toen de kunststofbaan vorig jaar tijdens de openingswedstrijd in septem ber en na de Nederlandse estafet tekampioenschappen in oktober zoveel positieve reacties bij de atleten losmaakte hebben we ge zegd: die Gouden Spike moet weer van de grond komen. Je kon aan de atleten merken dat ze werden opgepept door de Leidse kunststofbaan en de hele entou rage er omheen. Half oktober hebben we toen de KNAU ver zocht om de Gouden Spike weer op de nationale atletiekkalender te zetten". Werkschema Vervolgens werd een zogenaamde Gouden Spike-commissie in het leven geroepen die de organisatie van het gebeuren ter hand nam. Van Venctien: "Er werd een werkschema opgesteld en naar de financiële consequenties van zo'n evenement gekeken". Die financiële kant van de zaak is achteraf erg meegevallen. Vooraf werd gerekend met de mogelijk heid dat er fikse onkostenver goedingen (lees startgelden) zou den moeten worden betaald om een deelnemersveld-van-niveau in Leiden aan de start te krijgen. De praktijk wees anders uit. Veel topatleten schreven eigener be weging in en diegenen die per soonlijk werden benaderd gaven te kennen graag naar de Leidse Hout te willen komen. Vermond: "Het is helemaal geen moeizaam getrek geweest om de atleten naar Leiden te krijgen. Ik heb ook de indruk dat de bondscoaches hun mensen hebben gestimu leerd, wetende dat de Gouden Spike altijd een goede wedstrijd is geweest". Van Venetiën vult aan:"Niet alleen de bondscoa ches maar ook de clubtrainers en bestuursleden hebben een posi tieve invloed uitgeoefend. Ik heb de afgelopen maanden wel ge merkt dat de Gouden Spike nog altijd een bekende klank bij velen heeft". De "late" start heeft Jaeger er ech ter niet van kunnen weerhouden om nu al de nodige records te breken. Vijf maanden geleden Wimbledon stroopt mouwen op LONDEN (GPD) - Na de valse start eerder in de week heeft Wimbledon gisteren de mouwen kunnen opstropen en wat luchtiger kleding kunnen aantrekken. Omdat de Britse meteorologische dienst kennelijk al even veel moeite met het voorspellen van het weer heeft als het KNMI en de aangekondigde hagel- en regenbuien nu eens wegbleven, verschenen op de derde dag van het tennis toernooi eindelijk de eerste slaapzakken in de buurt van de toegangshekken en vormden zich ook de eerste files wachtenden. Voor de organisatoren hield de weersverbetering in dat een gedeelte van de achterstand (op de eerste twee dagen konden 85 van de 126 partij en geen doorgang vinden) kon worden weggewerkt. Tevens is besloten om zowel vandaag als morgen om 12.00 uur in plaats van om 14.00 te beginnen. José Clerc zal het overigens beslist geen bezwaar hebben gevonden dat het program ma dinsdag moest worden onderbroken en niet kon worden afgewerkt. De als 16e en laatste geplaatste Argen tijn begon erg zwak tegen de Indiër Vijay Amritraj, die de eerste twee sets won en in de derde slechts één punt ver wijderd was van een voor sprong van 5-1. Clerc eiste die zesde game echter alsnog op en putte daar de inspira tie uit om de stand volledig gelijk te trekken. Woensdag werd de partij Uitgespeeld en trok Clerc alsnog defini tief de winst naar zich toe: 1-6, 3-6, 7-5, 7-5, 6-4. De als 14e getipte Amerikaan Victor Amaya redde het als enige geplaatste speler tot nu toe niet. Zijn serveerge- weld werd nog overtroffen door dat van zijn landgenoot Hank Pfister: 6-3, 4-6, 0-6, 6-3, 3-6. Gisteren werd ook bekend dat Patrice Dominquez de vol gende opponent zal worden van Tom Okker. De Frans man klopte de Ier Sorensen met 6-2, 7-6, 6-1. ruilde ze haar amateurstatus in voor een plaats bij de profs. En kele weken later bereikte ze in Chicago als jongste in de ge schiedenis de kwartfinale van een toernooi en in april verscheen ze vanuit het „niets" op de 19e plaats van de wereldranglijst, hetgeen nog niemand vóór haar had gerealiseerd. Terwijl haar leeftijdgenoten in Ne derland in hun vakantie bollen moeten pellen om een paar dagen met zelfverdiend geld te kunnen kamperen, heeft Jaeger, die on langs in Beckenham haar eerste proftoemooi won, in nauwelijks zes maanden tijd al bijna 100.000 gulden binnengesleept. Gisteren zette ze als debutante op Wimbledon een nieuwe stap op weg naar de top door de zes jaar oudere Engelse Anthea Cöoper in 58 minuten met tweemaal 6-3 te verslaan. Voor Jaeger is het niets bijzonders dat ze met geroutineerdere te genstanders wordt geconfron teerd. Zelfs de jeugdtoernooien toten met 18 jaar hadden haar als 14-jarige al niets meer te bieden. Ze heeft iedere uitdaging die zij tot nu toe is tegengekomen aan genomen en vrijwel steeds ge- Als een van de vele produkten uit de Amerikaanse tennisindustrie is ze dan ook hard op weg om Austin naar de kroon te steken, zoals Jaeger zelf al weer wordt achtervolgd door talenten als Kathleen Horvath en Susan Mas- carin, die in het jeugdtoernooi van Wimbledon als een en twee staan genoteerd. Kindvrouwtjes Vooral zij zorgen ervoor dat de ge middelde leeftijd in het profes sionele damestennis evenals bij het turnen en het zwemmen steeds lager komt te liggen. Te vens zijn zij bezig om een sport iedere vorm van gratie en spon taniteit te ontnemen. Kind vrouwtjes als Austin en Jaeger demonstreren het machinale tennis, waaraan vele uren trai ning en een bijna onmenselijke aanpak ten grondslag liggen. Vooral Austin kan er over mee praten. Vanaf haar zevende jaar wordt ze begeleid door Robert Lansdorp, die in Indonesië is ge boren, als 11-jarige is verhuisd naar Nederland en sinds 1960 in de Verenigde Statén woont, waar hij in Rolling Hills de scepter zwaait in de West End Club. Lansdorp gaat ervan uit datje kin deren op alles moet voorbereiden zodat ze zich in de praktijk niet laten afleiden door joelende toe schouwers, vervelende scheids rechters en irritante tegenstan ders: „Ik ben keihard, dat wil ik best toegeven. Maar alleen op die manier kun je iets bereiken. Soms zeg ik een hele les niets te gen een meisje of een jongen, en andere keren lach ik ze uit of loop ik op ze te schelden. Soms staan ze dan te huilen op de baan maar dat vind ik niet erg. Daar moeten ze doorheen". „Degenen die het in zich hebben om in dit wereldje wat te berei ken, komen vanzelf wel boven drijven. Die hebben na een paar lessen al zoveel aan zelfvertrou wen gewonnen, dat ze zich beter kunnen concentreren en meer zelfdiscipline hebben. Hen zal het op een gegeven moment ook koud laten wat ik doe. Tot nu toe heb ik maar twee pupillen gehad die het niet meer zagen zitten en bij me zijn weggegaan", aldus Lansdorp over zijn militaire op leiding. Zijn grootste succes heet tot nu toe Tracy Austin. In maart dit jaar keerde zij hem plotseling de rug toe en gaf zij de voorkeur aan oud-Wimbledonkampioen Roy Emerson. Twee maanden later kwam ze echter op haar beslis sing terug: „Ik wil niet zeggen dat ik niet zonder Lansdorp kan, rnaar samen zorgen we toch voor 200 in plaats van 100 pro- Geen last LONDEN (GPD) - Strikken in het haar, beugels om de tanden, 47 kilo, 15 jaar en 20 dagen, 14e geplaatst op Wimbledon: Andrea Jaeger, aangekondigd als de grootste belofte van het Amerikaanse tennis. Een meisje, dat nu eens niet de zandbak heeft overgeslagen, maar „pas" als 8-jarige een racket in haar hand kreeg gestopt - zes jaar later bijvoorbeeld dan de inmiddels 17-jarige Tracy Austin, die in Londen in de finale wordt verwacht tegen Martina Navratilova. Illuster Een*speciale Gouden Spike-com- missie bestaande uit de KNAU- prominenten Joop van Drunen en Alie Gerritsen en de uit Leidse atletiekkringen afkomstige Erich van de Water en Roel Veldhuizen zullen zaterdag uitmaken wie op het snelle Leidse kunststof (tot nu toe reeds 12 Nederlandse re cords) tot de meest opvallende prestatie komt. Diegene krijgt dan de elfde Gouden Spike-tro fee in handen gedrukt en ziet zijn/ haar naam toegevoegd aan een illuster rijtje voorgangers, t.w. Loes Boling. Gerda Kraan, Ser- V.'n >11 Herman Smit, Gcesie Soesbeek, Wi jnand Bladt, Els van Noorduyn (2x). Ilja Keizer en Wilma van de Berg. Nummer elf zal ik elk geval, gezien de in schrijving, een sterke winnaar winnares zijn. Volgens Van Venetiën en Vermond ligt het niveau van het deelne mersveld hoger dan ooit tevoren, reden ook waarom de NOS tv- opnamen in de Leidse Hout komt maken. Een sterke Belgische deelname zorgt voor een aan trekkelijk internationaal ele ment. Over de mogelijkheid om de Gouden Spike uit te bouwen tot een internationale wedstrijd van allure blijft Van Venctiin UB de voorzichtige kant. "Daar zijn grote kapitalen mee gemoeid. We moeten dan eerst goed bekijken of dat financieel wel te behappen is. Holland alleen kan dat niet opbrengen. Dan hebben we echt een grote spo'nsor nodig. Ons eer ste streven is om van de Gouden Spike weer een nationale topper te maken. Met de ervaringen van de komende wedstrijd zullen we wel weer verder zien". Austin en Jaeger hebben met el kaar gemeen dat zij zich niet laten afleiden van het doel dat zij ge steld hebben. Na haar eerste op treden op Wimbledon merkte Jaeger zelfverzekerd op: „Het deed me niets dat ik voor een groot publiek stond te spelen. Ik voel me altijd op mijn gemak als ik in een grote groep zit. Van ner vositeit heb ik beslist geen last". Van de winsten die ze behaalt krijgt ze zelf slechts een klein percenta ge. Het resterende bedrag wordt door haar vader belegd. Ook al omdat het tennis haar vrijwel volledig in beslag neemt is er van uitgaan nauwelijks sprake. Wat dat betreft is ze een van de tegen polen van Virginia Ruzici, die in haar vrije tijd juist altijd een uit laatklep zoekt voor de spannin gen óp de tennisbaan: „Toen ik veertien was had ik plezier in mijn leven. Nu denken de jonge Virginia Wade op weg naar haar winst tegen de Argentijnse Madruga ren alleen nog maar aan tennis. Van jongs af aan hebben ze ei genlijk alleen maartegen een bal staan slaan. Volgens mij balen ze van het tennis als ze een jaar of twintig zijn of kunnen ze een voudig niets meer". Tegen de Engelse Cooper kon Jae ger de roem. die haar vooruit was gesneld, overigens niet helemaal waarmaken. In de eerste set ging ze foutloos te werk. totdat ze een voorsprong van 4-0 had. Daarna verschafte ze Cooper toegang tot de wedstrijd zonder de partij uit handen te geven. Dat ze zes ga mes had moeten afstaan, schreef de inmiddels naar de 15e plaats op de wereldranglijst gestegen Jaegeronder meer tneaanhet feit dat ze twee velschillende s< boe nen had aangetrokken: ..De één had maat 6 en de ander 6.5. waar door een van mijn sokken steeds afzakte. In zo'n wedstrijd kan het toch vervelend zijn." JAN PREENEN ZEILEN - Evenals vorig jaar werd de Kieler zeil week getroffen door windstilte. Gisteren wachtten de deelnemers m vier Olympische klassen, de Flying Dutchman, de Star, de 470- en de Finnjollen, drie uur in de stromende regen op de wind. Dat gebeurde echter niet en onverrichterzake keerden de zeilers terug naar de haven. Later op de dag, na een opont houd van vier uur. startten de so ling- en de tornadoklasse wel. In het algemeen klassement van de soling staat Geert Bakker na vier wedstrijden zevende.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 15