Hoogovens en Albeda plotsklaps tot 'feminisme' bekeerd EISEVIERS DONDERDAG 26 JUNI 1980 7Vi?(o)(üW(i>[n) wf£te§_ ggMM- /7C O O O Vraag: moeten vrouwen de kans krijgen hetzelfde werk te doen als mannnen en daarvoor dezelfde beloning ontvangen? Wedervraag: w>e haalt het anno 1980 in zijn hoofd om zo'n vraag te stellen? Toelichting: vrouwen moeten niet alleen die kans krijgen, ze hebben het recht op dezelfde arbeid tegen dezelfde beloning. Door Ton van Brussel Er is immers een bindende richtlijn van de Europese Ge meenschap die het maken van onderscheid tussen mannen en vrouwen in het arbeidsproces verbiedt. De richtlijn is in Ne derland uiteindelijk toch in een wet vastgelegd. Wie praat er dan nog over onderscheid. Nieuwe vraag: moeten vrouwen dus ook in de vierploegen- dienst bij Hoogovens gaan werken, terwijl iedereen weet dat die dienst een kwalijke in vloed heeft op de gezondheid en het gezinsleven van de be trokken werknemers. Actueel Het is die laatste vraag die duide lijk maakt dat de problematiek van de gelijke behandeling van mannen en vrouwen nog al lerminst is opgelost. Een ac tuele vraag ook, nu Hoogovens deze week bekend heeft ge maakt minister Albeda van so ciale zaken een ontheffing te willen vragen van het verbod op nachtarbeid voor vrouwen. Bij Hoogovens werken al vrouwen op de vorkheftruck en als kraandrijver. hervormd nederiand Mr. H. Mobach, docent belastin grecht aan de rijksuniversiteit van Leiden, neemt het rapport- Bijsterveld over belastingfraude onder de loep: "Moraal speelt geen enkele rol, enkel de liefde voor de eigen portemonnee". De schriftelijke reactie van minister en staatssecretaris op het rapport vindt hij niet erg inspirerend. "Eén van de conclusies behoort te zijn dat door de omvang van de fraude en het daaruit gevoede zwarte circuit de officiële verde ling van de collectieve lasten nauwelijks meer serieus is te ne men. Dat betekent dat de snel stijgende lasten nog eens extra zwaar op een paar groepen neer komen: op de uitkeringentrek kers en op hen die niet zwart wil len of kunnen werken". "Kernafval in oceanen keert onher roepelijk terug in milieu", aldus HN in een zeer somber stuk dat als slotregels heeft: "De zondvloed na ons bestaat niet al leen uit water, doch ook uit stra ling, vergif en een milieu dat niet meer doet wat het moet het leven op aarde mogelijk maken". Zenuwarts Frank van Ree, verbon den aan het psychiatrisch zie kenhuis in Vogelenzang, maakt in een interview een paar mar kante opmerkingen. Zoals deze: "Ik zie veel meer ellende door te goede opvoeding en te goede hu welijken dan door slechte. Als je ouders bandieten zijn en ja mis handelen, kun je daar als kind gemakkelijker afstand van ne men dan wanneer je ouders het goed met je voor hebben en je ver stikken". Verder in HN artikelen over de middenschool en over de racis- me-conferentie in Noordwijker- hout ("Kerken zijn meer deèl van het probleem dan van de oplos sing"). VRIJ NEDERLAND VN gaat wat dieper in op de recente benoeming van minister Schol ten tot vice-president van de Raad van State. Volgens het blad laat Van Agt "geen gelegenheid voorbij gaan om de socialisten te bruskeren en de christendemo cratische machtsposities te ver sterken". Van Agt en Wiegel hebben, aldus VN, pertinent geweigerd de kan didatuur van de PvdA-er dr. Van der Hoeven in de ministerraad te brengen, "wat direct verband houdt met de komende kabinets formatie" (de vice-president van de Raad van State adviseert de koningin daarbij). VN meldt verder dat dr. W. de Kort (oud-fractievoorzitter van de KVP en "goochelaar met de mil joenen van het pesioenfonds PGGM") een hoge Franse onder scheiding heeft gekregen voor zijn "doeltreffende acties in het verzet'' Het weekblad constateert dat "het bijzonder moedige gedrag van De Kort in Nederland nooit is opge vallen, althans nooit is gehono reerd" en vermoedt dat de onder scheiding wel iets te maken heeft met de vele miljoenen van PGGM die De Kort in een Frans bunga lowpark heeft gestort. In Nederland leeft één op de vijf huishoudens van niet meer dan het minimuminkomen. VN gaat na wat je daarvóór kunt doen en vooral wat je daarvoor moet na laten. De oud-Leidenaar Jaap Burgerhout komt in dit artikel (het eerste van een reeks) aan het woord. "Als ik toch zie hoe vaak bij anderen een halve pot thee door de wc wordt gespoeld. Wat een verspilling". Rob Sijmons buigt zich over de ver re van foutloos werkende kernaf- val-fabriek in het Franse La Ha- que, waarmee Borssele een con tract heeft gesloten. Pulitzer-prijs winnaar David Hal- berstamm schrijft over Zuid- Afrika, over de de instandhou ding van de semi-slavenindustrie en over de blanken die in tijd nood raken. Amnesty-medewerkster Anne Burley onderzocht de martel praktijken in Turkije: "Bijna ie dereen kent wel iemand die is doodgeschoten". Het kleurkatern van VN gaat over detectives, thrillers, spionage- en politieromans. PPR-kamerlid Leo Jannsen neemt de recente studie van de Weten schappelijke Raad voor het rege ringsbeleid over de toekomst van de Nederlandse industrie op de korrel. In tegenstelling tot de meeste politieke partijen is hij niet enthousiast. Drie iaar gele den waarschuwde diezelfde Raad tegen de groeipolitiek. "Het is ongelooflijk. Met geen woord verwijzen ze naar hun eerdere studie: "De komende 25 jaar". Daarin werd nou juist aangege ven dat er in Nederland geen ruimte meer is voor economische groei-oude-stijl. En dat negeren ze nu. Zo van: jongens, laten we het daar maar niet meer over hebben". Vertegenwoordigers van de kerken in alle werelddelen besloten vo rige week in Noordwijkerhout tot verheviging van de strijd tegen het racisme. "Beleid tegen Zuid- Afrika dient oorlogspolitiek te zijn en daarbij passen geen weeg schalen". Honderddertigduizend vouw- en toercaravans verplaatsen zich in deze dagen naar het buitenland. In tien jaar tijd heeft Nederland traditionele caravan-landen als Engeland cn Frankrijk ver achter zich gelaten. Deze maand wordt de 400.000 bereikt. "Gods volk wil best onderweg - in de cara- Verder artikelen over de revolutie van Pinochet ("Het nieuwe Chili is alleen weggelegd voor een eli te") en over Frans Kusters, "de Nescio van Nijmegen". Het omslagverhaal van de Haagse Post gaat over mr. Elbarta Haars, de staatssecretaris van justitie. Een uitvoerig portret van Michiel Berkel en Emma Brunt ("Hoe rechtvaardig is Haars"). "Rechtvaardigheid gaat bij haar voor barmhartigheid", zo oor deelt haar voorganger, Henk Zeevalking. Haars zelf: "Ik ben heus wel emo tioneel. maar die emoties neem ik overdag niet met na.u het dfipu - tement, dan kan ik niet meer werken. Ik probeer mijn verstand te gebruiken. De dingen rationeel te benaderen. Dat moet ik wel. En verder ben ik bepaald wel harte lijk. Mijn nichtjes hangen aan Prof A. v.d. Zwan wordt zwaar aan de tand gevoeld over de door hem aangeprezen nieuwe industrie politiek. "Vernieuwing kun je niet doorvoeren bij meerderheid van stemmen, omdat vernieu wing altijd gevestigde belangen aantast. Als je altijd maar kiest voor de inspraak van het georga niseerde belang, kom je in een complete verstarring terecht". België is te beschouwen als "het kernenergie-paradijs". Terwijl in Nederland de samenstelling van de groep die de brede maat schappelijke discussie over de kernenergie mag voorbereiden, nog altijd niet rond is, stampen onze zuiderburen vlak over de grens een atoompark uit de grond. "Mensen die er geen kneit van afweten, moeten zich er niet mee bemoeien". Verder in HP: een reportage uit Lekkcrkcrk, Botha's laatste kans in Zuid-Afrika. artikelen over Elly de Waard, pianist Guus Jan sen en schrijver Alfred Koss- Elseviers Magazine schildert per soon en positie yin de minister van financien, Van der Stee. De problemen komen als een lawine op de natie en dus zeker op hem af. Hem wacht "de meest on dankbare taak uit zijn loopbaan, waarin hij toch al zoveel ondank bare taken opknapte". Van der Stee: "Een ding is duide lijk: de directe belastingen zullen in 1981 niet worden verhoogd. De belastingschroef is helemaal dol gedraaid". De handhaving van de koopkracht van de sociale minima acht de minister "niet het allerbelang rijkste". Legale bewoners van een verder voornamelijk door krakers bezet pand aan de Amsterdamse Prins Hendrikkade doen een boekje open over de ellende waarmee ze te maken hebben, "üns uitschel denvoor minstens vier ton schade toebrengen aan ons ge meenschappelijk eigendom. Al les barricaderen en er een grote puinhoop van maken". Hun protesten vinden geen gehoor. "Amsterdams stadsbestuur laf en bang voor krakers". De voorzitter van de christelijke werkgevers. Van Eykelenburg, spreekt met Alice Oppenheim. Het kabinet mag van hem ver trekken. "De ministers zijn slap, hebben gebrek aan moed om be slissingen te nemen. Is het niet be ter voor de verhoudingen in de Nederlandse samenleving dat er toch een kabinet met de PvdA komt?" Wie van de zomer een duik wil ne men in de Middellandse Zee, mag zich wel twee keer bedenken. "Een op de zeven Middellandse- Zee-toeristen heeft statistisch gezien kans op een gemene infec tie", aldus EM. Het zeeleven is stervende. Geleerden spn h n al van een biologische woestijn Er wordt dan ook jaarlijks een mil jard kilo vuiligheid in gekieperd Maar i is hoop. Tt-Rcn 1990 hoopt men het water weer redelijk schoon te hebben. Voorts in EM. "Apartheid onder vuur", "Moeten homo's demon streren''" en "De dood van een aandeelhouder". RUUD PAAUW tie Nederlandse Vakbeweging uiteenlopend wordt gedacht. In principe De Industriebond wil in principe wel akkoord gaan met het ge ven van de bedoelde vergun ning aan Hoogovens, als echter op termijn het invoeren van de vijfploegendienst bij dit bedrijf bespreekbaar kan worden in het cao-overleg. Hoe "hard" die eis van de industriebond is, is nog onduidelijk. Het op dit punt aanmerkelijk terughou dender vrouwensecretariaat van de FNV zal de industrie bond ongetwijfeld scherp in de gaten houden. Het Tweede Kamerlid voor D'66, Elida Wessel, die zich tijdens het kamerdebat fel keerde te gen het werken van zowel mannen als vrouwen in de vierploegendienst, is niet te spreken over de houding van minister Albeda. Ze is boven dien verbaasd door de toe schietelijke Industriebond FNV. 'Als een bedrijf als Hoogovens zo moeilijk aan personeel kan komen zo zegt zij, "dan is het toch onbegrijpelijk dat de vak beweging die situatie niet ge bruikt om betere arbeidsvoor waarden af te dwingen. Die vierploegendienst is echt heel slecht voor iedereen. Juist nu loonstijgingen er door de loonmaatregel niet inzitten, zou je toch accenten moeten gaan leggen op immateriële za ken als zo'n vijfploegendienst. Ik heb het idee dat de indus triebond de consequenties van zo'n vergunning niet ziet. Het is een stap achteruit. We hebben eerst buitenlandse werkne mers hier naar toe gehaald voor werk, dat mannen en vrouwen best samen hadden kunnen doen. De vrouwen zijn thuis gebleven. Nu doet zich weer een situatie voor waarbij vrou wen een positieve invloed zou den kunnen laten gelden op ar beidsvoorwaarden en laat de industriebond zo'n kans liggen, althans daar ziet het naar uit". Vragen Elida Wessel, die overweegt sa men met haar partijgenoot Er- win Nypels de minister vragen te stellen over het verzoek van Hoogovens, is het ook niet eens met de manier waarop minister Albeda de experimenten met vrouwen in nachtarbeid vorm wil geven. "Wij hebben er op aangedrongen dat in de expe rimenten de invoering van een vijfploegendienst als voor waarde wordt opgenomen". Overigens werken bij Hoogovens al ruim honderd vrouwen ge durende de nacht. Het ministe rie heeft daar al eerder onthef fing voor verleend. Daarbij gaat het vooral om werk als kraan- dryver. Dat het bedrijf vrouwen trou wens ondanks de aanvraag voor een vergunning, niet de zelfde capaciteiten toedicht als mannen, blijkt uit de medede ling dat het niet de bedoeling is om de 150 vrouwen het werk te laten doen, waarvoor in een eerder stadium de Joegoslaven nodig waren. Voor dat werk, "in de zware productiesector", zijn vrouwen volgens de con cernleiding minder geschikt. Die ontheffing zou moeten gel den voor honderdvijftig vrou wen, die Hoogovens wil aan werven om het tekort aan per soneel terug te dringen. We kennen dat bedrijf nog van het voornemen om vijfhonderd Joegoslaven naar de fabriek in I Jmuiden te halen voor het ver richten van zwaar en onaange naam werk, waarvoor Neder landers zich kennelijk niet la ten contracteren. Het verbod op nachtarbeid voor vrouwen en jongeren tot 18 jaar, zoals dat in 1919 is vastge legd in de Arbeidswet, is nog steeds van kracht. Aan de So ciaal-Economische Raad (SER) heeft de regering advie& ge vraagd over het al dan niet handhaven van dat verbod. De SER adviseerde dit jaar ver deeld. De werkgevers wilden best van het verbod af, de vak beweging wilde eerst onder zoek naar de effecten van een besluit tot afschaffing en wilde een herziening van de wet van 1919 uitgaande van de gedachte dat arbeid voor niemand (man nen en vrouwen dus) schade lijk mag zijn voor hun dagelijks leven. SER De derde groep SER-leden, de onafhankelijke en door de Kroon benoemde deskundigen voelden het meest voor de op vatting van de vakbeweging, dat een vergunningenstelsel in de plaats moet komen voor een verbod op nachtarbeid. Met andere woorden: dat elk be drijf die mensen 's nachts wil laten werken, een vergunning moet aanvragen en die toe stemming vervolgens pas krijgt als aan een aantal belang rijke arbeidsvoowaarden is vol daan. In die richting zal een eventuele herziening van de arbeidswet ook wel gaan. Formeel kan de overheid, uitgaande van de EG- richtlijn en de eigen bepalingen nachtarbeid voor vrouwen na- feminisering van de tot voor kort in daden bepaald niet "vrouw-vriendelijke" werkge vers heeft gezorgd. Het zo langzamerhand toch wel erg gedateerde vooroordeel dat vrouwen in het arbeidsproces een te onzekere factor vormen en mannen om die reden bij een sollicitatie de voorkeur genie ten, is in met name de met per soneelsgebrek kampende sec toren van het bedrijfsleven naar de achtergrond gedron gen. Geen moeite Het kabinet Van Agt en de geza menlijke werkgevers, nu niet bepaald behorend tot het meest hervormingsgezinde deel van Nederland, hebben er opeens geen enkele moeite meer mee om het wettelijke verbod op nachtarbeid te schrappen. Tijdens het debat in de Tweede Kamer over deze kwestie, maakte minister Albeda dui delijk met experimenten te willen beginnen die vrouwen en bedrijven de kans bieden ervaring met nachtarbeid op te doen. Hoogovens is in dit ver band door de minister tijdens een vergadering van de vaste kamercommissie voor sociale zaken genoemd als 'n bedrijf dat voor zo'n experiment in aanmerking kan komen. De aanvraag om die honderdvijftig vrouwen in dienst te mogen nemen, komt dus niet uit de lucht vallen. Opvallend is wel de houding die de Industriebond FNV heeft aangenomen en die grond geeft aan de conclusie dat er ook over deze kwestie binnen de Federa- tuurlijk niet blijven verbieden als deze voor mannen wel is toegestaan. Wat de overheid wel kan doen en daar gaat het in het geval van Hoogovens ook om, is voorwaarden verbinden aan het verlenen van toestem ming. Voor de vakbeweging is één van de belangrijkste voorwaarden voor het opheffen van het ver bod, de invoering van de vijf ploegendienst. In de nota "Bij nacht en Ontij" kiest het FNV- secretariaat voor vrouwelijke werknemers ook voor het uit gangspunt dat er voor vrouwen in hun streven naar gelijkscha keling geen enkele reden is, om ook de slechte keuzes van de mannen over te nemen. "Laten we er eerst nog maar eens een nachtje over slapen" conclude ren de opstellers van de nota. Het curieuze in de hele discussie over gelijke behandeling van dat de problemen op de ar beidsmarkt en de economische teruggang feitelijk voor een it Elida Wessel (D 66); onbegrijpelijk Gevolgen In de strijd van de Industriebond FNV om bij Mobil Oil in Am sterdam een vijfploegendienst van de grond te krijgen, is nog eens duidelijk gemaakt hoe zeer de kwalijke gevolgen van het werken in continue- diensten in vierploegenver- band ook door uiteenlopende medici en gedragsweten schappers worden onderkend. In het streven naar "vermense lijking" van arbeid of zoals de FNV in de Sociaal-Economi sche Raad al zei: arbeid mag het dagelijks leven niet nadelig beïnvloeden, in dat streven, past een bij Mobil Oil inmid dels bereikte afschaffing van het werken in vier ploegen.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 11