voor Thijs: "We hadden een verlenging verdiend" Ondanks titel voor Duitsland EK (rekt sleelils 350.000 kijkers Steen Ziegler vrijwel zeker opvolger van Ruud Krol MAANDAG 23 JUNI 1980 SPORT SPORT SPORT ROME - Horst Hrubesch vierde vorige week zaterdag tot diep in de nacht de overwinning op Nederland, zondag ochtend benutte hij de vrije uurtjes om met enkele ploeg genoten een bezoek te brengen aan het Sint Pietersplein. De bonkige spits van de Hamburger Spiel-Verein keek toe toen paus Johannes Paulus met twee vingers in de lucht priemend de zegen gaf aan de duizenden gelovigen, üp het gigantische plein kreeg Hrubesch de lachers op zijn hand dooi op dat moment op te merken: „Kijk, de paus zegt dat ik twee doelpunten maak in de finale Een week later werd de grap van de 29-jarige spits, die meer tijd door brengt aan het viswater dan in de kerk, waarheid. Na elf minuten in de eerste helft ving hij een pass van Bei nd Schuster op, speelde de bal met de borst langs zijn bewaker Luc Millecamps en schoot laag diagonaal in het doel. De wanhopig naar de hoek duikende doelman Pfaff kon de net voor hem opspringende bal wel aanraken maai niet voldoende afweren (1-0). Nadat de Hamburger op de rand van de „derde niet in dit voetbal- •rkeerde (bij een 1-1-stand), sloeg hij opnieuw toe. Hrubesch miste het landskampioenschap met HSV in de laatste wedstrijd, ging vervolgens in Madrid in de finale van de Europa-Cup ten onder tegen Nottingham Forest, en leek de derde tegenvaller te moeten incas seren nadat René Vandereycken van elf meter de gelijkmaker aanteke nende en de Belgen sterker en sterker werden. „Dat nooit moet Hru besch gedacht hebben toen hij twee minuten voor het einde van de aantrekkelijke finale met zijn hoofd alle kracht zette achter een hoek schop van Karl-Heinz Rummenigge. West-Duitsland Europees kam pioen, België eervol ten onder. Horst Hrubesch - zijn positie in het Duitse elftal wankelde op dit Europees kampioenschap. De eerste wedstrijd tegen de Tsjechen moest hij vanaf de bank toekijken, de tweede tegen Nederland mocht hij opdraven omdat Derwall na de zware beschuldigingen over de lafheid van zijn formatie niet opnieuw met slechts twee aanvallers durfde te voetballen. Een derde offensieve speler veel keus bleef Derwall niet. De beste Duitse spits Klaus Fischer is door een beenbreuk uitgeschakeld. Horst Hrubesch werd kort voor het EK toegevoegd aan de selectie. Na afloop van de gewonnen finale tegen de Belgen maakten de Westduitse spelers het traditionele ere-rondje met de bokaal. Karl-Heinz Förster mag de beker even omhoog houden, spits Hrubesch strekt zijn hand al uit om de trofee over te nemen, Kaltz maakt ruim baan. ROME (GPD) - De veertien wedstrijden om het Euro pees kampioenschap voetbal zijn in totaal dooreen kleine 350.000 toeschouwers be zocht. Dat is de helft minder dan UEFA-voorzitter Arte- mio Franchi in zijn voorspel lingen gedacht had. Dat het gemiddelde aantal toe schouwers nog op 25.000 is gekomen, is te danken aan de wedstrijden die Italië voor eigen publiek speelde. Italie-Engeland was met 60.000 mensen op de tribunes het best bezocht. De minste toeschouwers kwamen bij Griekenland-Tsjechoslo wa- lije De eerste opgave bij dit duel meldde een kleine 8000, officieel bleken het er nog geen 5000 te zijn. De wedstrijd van Oranje tegen West-Duitsland scoorde met 26.000 het best in groep 1. De finale trok 48.000 voetbal fans. De recette van acht mil joen gulden is totaal onvol doende om de kosten van het gebeuren te dekken, de in komsten uit de veertien rechtstreekse tv-reportages zullen het verschil aan ver lies moeten compense- De Duitse bondscoach, met een liefde voor creativiteit, nam die beslissing met gemengde gevoe lens en ook de Hamburger kende zijn twijfels. „Een van de dingen die de mensen niet moeten doen is mij vergelijken met Fischer, die vergelijking kan ik niet aan Hrubesch, net ietsje beter dan Kees van Kooten van Go Ahead Eagles en in vroegere tijden Joop van Maurik van FC Utrecht. Stormrammen, sterk in de lucht, niet opzij te zetten in een duel en met zoveel kracht in de benen dat ze een locomotief tegen kunnen houden. Tegen Nederland kon Hrubesch niet scoren, maar in de punt van de aanval verrichtte hij werk waarvan zijn ploeggenoten profi teerden. Hij kan zich sinds vorige week zaterdag een van de weini ge aanvallers noemen die Oranje doelman Piet Schrijvers angst inboezemen. Tegen de Grieken was hij met zijn reusachtige hoofd (volgens Sepp Maier heeft de kopstoot van hem de snelheid van een projectiel) driemaal dicht bij een treffer. Zijn positie in het Duitse elftal kwam toen opnieuw ter discus sie. tenslotte stond hij er voor het maken van doelpunten en dat was nog niet gelukt. Derwall bleef het vertrouwen in de voor malige slagersknecht houden en werd daarvoor beloond met twee goals, nota bene de eerste en tweede treffer in de vijf inter lands die de van Rot-Weiss Essen afkomstige aanvaller speelde. In de finale tegen de Belgen was Hrubesch meestentijds een on zichtbare, maar twee keer gooide hij zijn beperkingen van zich af en bezorgde de elf van Jupp Derwall de negentiende wed strijd zonder nederlaag. „Op het Europees kampioenschap zal de ware kracht van het Duitse elftal blijken". Met die woorden stoomde de Duitse trein richting Italië. En inderdaad, de mannen van Derwall hebben in vier duels het antwoord gegeven. De ware kracht van dit Duitse elftal ligt niet op wereldniveau, maar is desondanks te sterk voor Europa, dat met een vervlakking van het spelniveau worstelt. Onze oos terburen wonnen de eindstrijd verdiend, konden lange tijd ech ter niet overtuigen en werden in de tweede helft door de Belgen in grote problemen gebracht. Had België de schroom voor de gro te broer eerder van zich afge schud, dan was de verrassing van dit Europees kampioenschap misschien compleet geweest en had UEFA-voorzitter Artemio Franchi de cup moeten oveihan- digen aan „duivels Walter Meeuws. De vraag of het gebeurd zou zijn, of in dat geval de kracht van Wil- fried van Moer en zijn gezelschap ontoereikend geweest zou zijn, blijft onbeantwoord. Angst, het zat in de eerste helft diep bij de Belgen. Ze waren na de wedstrijd tegen de Italianen en de harde kritiek in de Duitse pers in een hoek gedreven. Hun kracht ligt in de defensie, in de duels, in het agressieve spel. Maar Thijs kon het niet maken de opdracht „tot het bot en „alles voor het hok opnieuw te geven. In dat geval zou hij de schuld ge kregen hebben van de sportieve mislukking die dit toernooi ge weest is. België zou van het thuisland en vanuit het gewichti ge West-Duitsland de zwarte piet toegespeeld krijgen. Thijs heeft in de rust zijn mannen duidelijk moeten maken dat het te bewandelen pad lag tussen de schoppartij tegen Italië en de vriendelijkheid die in de eerste helft geshowd werd. Erg sportief, de eerste drie kwartier. De enige gele kaart werd voorgehouden aan Luc Millecamps na een over treding tegen Rurnmenigge. West-Duitsland kon die spelpe- riode beheersen omdat dc Belgi sche defensie onbegrijpelijk ver terugbleef. Via een uitstekende Wilfried van Moer - de twintig centimeter lan gere Briegel heef t met hem meer moeite gehad dan zijn drie oppo nenten in de voorgaande duels bij elkaar - moest met zijn passes een te grote afstand overbruggen omdat hij en zijn mede-midden velders hun angst voor de tegen stander niet konden overwinnen West-Duitsland scoorde via Hru besch, incasseerde via Van de Eist een minuut later bijna de ge lijkmaker, maar was in het reste rende deel verreweg de beter ploeg. In die periode had men d strijd moeten beslissen, dankte het aan Duitse nonchalance dat het halverwege nog enigszins in de race lag. Meer durf, meer agressiviteit, de woorden van Guy Thijs werkten voor zijn mannen weer eens als een rode doek. De Germanen be seften al na een minuut wat er te gebeuren stond. Renè Vande reycken, tegen Italië bestraft met geel nadat hij spelmaker Anto- nioni uit de wedstrijd schopte, herhaalde die actie nu ten opzich te van Briegel. De grotere durf bleek ook uit het opkomen van Gerets, Mille camps en Meeuws. West-Duits land kreeg het in die fase vrese lijk moeilijk. En juist toen bleek, dat de ploeg nog verre van we reldniveau is. Ulrich Stielike als libero werd voor de eerste keer onder druk gezet en viel vreselijk op zijn achterste. Karl-Heinz För ster, die Ceulemans ten koste van een gele kaart uitschakelde, en Bernard Dietz moesten zich vaak staande houden via hun uitste kende sliding. Manfred Kaltz, de beste rechtsback en rechtsbuiten van de wereld genoemd, kon die faam geen moment waarma ken. Overtuigen kon ook het midden veld niet. Hetgeen Hansi Müller dit toernooi gepresteerd heeft, kan op de achterkant van een bierviltje geschreven worden. Briegel en het geweldige talent Schuster deden veel meer. Het is niet voor niets dat Felix Magath, de spelbepaler van HSV, moppe rend zijn plaats op de bank bij het Duitse elftal ter beschikking ge steld heeft. „Als spelers die min der presteren wel een kans krij gen dan hoeft het voor mij niet rende acties te zier besch wat van hem werd: het maken van doelpu Dit Duitse team ontsnapte in de tweede helft aan een ontketend Belgie dat duidelijk die periode opeiste. Meerdere mogelijkhe den kreeg men nadat na tien mi nuten in de tweede helft voor het eerst meer dan vijf spelers op de vijandelijke helft kwamen. Schumacher moest de steken op rapen die zijn ploeggenoten in groten getale lieten vallen. Hij deed het bekwaam, maar moest zich gewonnen geven bij een strafschop een kwartier voor het einde. Van der Eist werd geremd in zijn vrije tocht richting Schu macher en de niet geweldig lei dende Rainea zag in de overtre ding net buiten het penaltyge- bied een strafschop. Vandereyc ken benutte die. 1-1. Vanaf dat moment groeide de strijd naar een hoogtepunt en iedere minuut kon de beslissing vallen. Het werd een Duitse treffer. Die voor de Belgen, die dit zwakke toernooi toch een verrassende wending hebben gegeven. AMSTERDAM (GPD)- Steen Ziegler wordt vnjwel zeker de opvolger van Ruud Krol in het eeiste elftal van Ajax. De 30-jai ïge verdedigeidie het afgelopen seizoen als amateur is uitgekomen in de hoogste divisie in Denemarken en daarvóór enkele seizoenen voor Roda JC in Kerkrade speelde, zal de rol van libero gaan vertolken. de hoog opspringende Hrubesch af te stoppenDe bal zeilt c De besprekingen zullen nog deze voorzitter Van Eijden van Ajax mening over „persoonlijke en p zullen wij het ongetwijfeld wel e ek worden afgerond. Volgens vic ?staat alleen nog een veischil vs ze-zaken „Ovei het tiansferbedi; woi den met Rode JC ROME - De uitschakeling van Italië, afgelopen woensdag door de Belgen, bleek nog steeds zeer veel pijn te doen. Niet alleen bij de toeschou wers, die zeer duidelijk partij kozen voor West-Duitsland. Ook Italiaanse journalisten bleken er nog steeds moeite mee te hebben. De Belgische coach Guv Thijs werd de vraag voor de voeten gewor pen of hij het niet juister had gevonden wanneer Italië in de finale had gestaan. Het antwoord van Thijs leverde de zoveelste dreun op voor de Italianen. „Ik geloof', zei hij, „dat het voor de toeschou wers hier in het stadion en voor de miljoenen televisie kijkers thuis veel beter is ge weest dat Italië juist niet in de finale stond". Thijs was van mening dat zijn ploeg juist tegen West-Duits land heeft bewezen dat de fi naleplaats terecht was. „Ik vond dit een zeer goede wed- strijd. Van beide kanten. Na tuurlijk heeft West-Duitsland in de eerste helft gedomi neerd. En ook weer in de slot fase. Maar daar tussenin heb ben wij de wedstrijd beheerst en de 1-1 was op dat moment dan ook terecht. Over het ge heel genomen vind ik toch dat de overwinning bij de juiste ploeg terecht is gekomen. Maar een verlenging hadden we verdiend. Al denk ik dat we daarin misschien kracht tekort zouden zijn gekomen. Ik had dan in elk geval Van Moer moeten wisselen. Ieder een heeft kunnen zien hoe hij de zaken regelde". De bondscoach zei overigens dat Wilfried van Moer nog niet zijn laatste interland heeft gespeeld. Aanvankelijk was het de bedoeling dat de nu 35-jarige café-houder uit Hasselt na dit EK zou stoppen en dan nog een seizoen zou „aftrainen" bij Beveren, de club waar hij ook begon. ïïen logische vraag was of het feit dat België in de laatste ronde een zeer zware wed strijd had gespeeld tegen Ita- West-Duisland, boven- 24 nakkie" had gehad t en de vloed. Dit keer geloof ik niet dat dat het geval is geweest. Mijn ploeg heeft een prima wedstrijd gespeeld, is mis schien wat laat in de juiste ca dans gekomen, maar we heb ben bewezen dat we kunnen voetballen". Die mening was overigens ook zijn Westduitse collega Jupp Derwall toegedaan. „In de tweede helft heeft België erg goed gespeeld. Wij hebben het toen moeilijk gehad, maar we zijn teruggekomen. Ge zien de hele eerste helft en dc slotminuten geloof ik dat wij zeer terecht Europees kam pioen zijn geworden. Na die strafschop - uit de dug-out heb ik het niet kunnen zien, maar de tv-beelden hebben mij duidelijk gemaakt dat de overtreding een meter buiten het strafschopgebied plaats vond - heb ik natuurlijk angst gehad. Het tempo van de Bel gen werd steeds hoger en wij konden aanvankelijk het antwoord niet vinden". 3ver het technisch niveau van het totale toernooi was de nog altijd ongeslagen Westduise bondscoach teleurgesteld. „De meeste ploegen moeten nu hard aan het werk. Er zal door velen anders gedacht moeten worden. Deze finale is echter zeer goed geweest. Een duidelijke reclame voor het voetbal en heeft bewezen dat de juiste ploegen om het kampioenschap hebben ge streden". Jver de toekomst, het WK over twee jaar in Spanje, wenste Derwall nog niet te denken. „We zijn nauwelijks ren half uur Europees kampioen. Dat moet ik nu eerst nog verwer ken". ^jax zal met het aantrekken van Ziegler het elftal voor het komende seizoen op papier rond hebben. Voor de spitspositie werd eerdei al Piet Hamberg aangetrokken en als rechtei vleugelveidedigei Keje Molenaai ook al is het bedrag datvooi hem aan Volendam dient te worden betaald, nog altijd niet vastgesteld. Van Eijden: „De verklaring van speelgeiech tigdheid voor Molenaai hebben we inmiddels binnen. Dus veel proble- en kun t dat betreft r Ajax zal ook het komend seizoen w ker-Haarms. Hulptrainer Bobbj tractsverlenging te hebben nage overeenkomst vooi een jaar. r het duo Beenhak-

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 9