Lubbers: geen crisis over boycot-motie Gardeniers opent Ausch witz-p avilj oen Wiegel wil nu wel praten over beperking aftrek hypotheekrente Hongerstaking tegen aanhouding Holman vindt vertrek van Schotten bedenkelijk MAANDAG 23 JUNI 1980 DEN HAAG (GPD) - Vice- premier Wiegel is bereid te praten over een beperking van de aftrek van hypo theekrente, als dat gebeurt in het kader van een brede aanpak van de gehele be- lastingproblematiek. Voor de TROS-radio zei de be windsman zaterdag extreme af trek van hypotheekrente ter dis cussie te willen stellen, als daar bijvoorbeeld tegen ver staat dat de scherpe progressie die ons belastingstelsel kent bij loon- en inkomstenbelasting, wordt ver- lastingontduiken. De belangrijk ste oorzaak daarvoor is dat de belasting in het land te hoog is", aldus Wiegel. Hij vond dat bij zo'n brede aanpak van de belastingen ook weer moet worden gekeken naar de af trekbaarheid van onderhouds kosten van huizen. „Nu die kos ten niet aftrekbaar zijn, zie je veel beunhazerij en zwartwerken. Daar moet naar gekeken wor den", zo zei Wiegel. Binnen het kabinet is nog geen de finitief standpunt ingenomen ten opzichte van de wens van het CDA hypotheken boven de vier ton niet langer aftrekbaar te laten zijn. Dat CDA heeft bij monde van fi nancieel expert Van Rooyen in middels ook al laten doorsche meren niet onverkort aan dat standpunt te willen vasthouden. Voor de VARA-radio zei dit Tweede-Kamerlid best tot sep tember te willen wachten. Van Rooyen zei dat het kabinet de beperking van de rente-aftrek zou moeten bezien in het kader van een totale herziening van de tarieven van de inkomstenbelas ting. „Wij zullen het kabinet dan wel vragen bjj het indienen van de Miljoenennota klare wijn te schenken." De aftrekbaarheid van de hypo theekrente is het CDA geen kabi netscrisis waard, aldus het Ka merlid. De regering moet echter tegenover een soepele houding van het CDA wel de bereidheid tonen over een oplossing van het probleem na te denken. Van Rooyen zei er goede hoop op te hebben dat de WD zich in de zienswijze van het CDA kan vin den. Hij vond voorts dat de af trekbaarheid bij hypotheken tus sen drie en vier ton in ieder geval onaangetast moet blijven. „In het westen kom je daar al gauw aan, ook bij rijtjeshuizen". DEN HAAG (GPD) - Het ver trek van defensie-minister Scholten naar de Raad van State, is „merkwaardig, om niet te zeggen bedenkelijk". Dat heeft Tweede-Kamer voorzitter Dolman zaterdag voor de VARA-radio ge zegd. Dolman vindt het niet in de haak als een minister, zonder dat hij gezondheidsredenen of conflicten als argument kan aanvoeren, uit een kabi net verdwijnt, zo liet hij we ten. Het vertrek van Scholten noemde Dolman „nog minder fraai" dan dat van defensie minister Vredeling uit het kabinet Den Uyl. Vredeling ging vijf maanden voor de verkiezingen naar de Europese Commissie. Maar het vertrek van Scholten vindt plaats op een tijdstip dat er nog geen begroting voor het komende regeerjaar is gemaakt. „Als ik minister van financiën was, zou ik ern stig besnoeien op defensie, want een minister die weg is, kan toch niet met ontslag dreigen", aldus Dolman, die een en ander als „een heel rare situatie" kenschetste. HILVERSUM (ANP/GPD) - De door de Tweede Kamer aanvaarde motie-Scholten over een olie-embargo door Nederland van Zuid-Afrika is CDA-fractieleider Lub bers geen kabinetscrisis waard. Lubbers zei gisteren voor de AVRO-radio dat een eenzijdi ge boycot ten opzichte van Zuid-Afrika meer een signaal is dan dat er werkelijk effect van uit zou kunnen gaan. "Voor een signaal moetje geen kabinetscrisis riskeren", aldus Lubbers. Zeeman Taiwan 'schoongemaakt' ROTTERDAM (ANP) - De Rotter- damse politie heeft in het week einde een nieuwe methode van zakkenrollen gesignaleerd. Slachtoffer is een 37-jarige zee man uit Taiwan, die in de hal van het centraal station aangespro ken werd door twee onbekenden. Ze attendeerden de buitenlander erop, dat hij vuil op zijn kleding had gekregen en begonnen hem onmiddellijk af te kloppen. Het verbaasde slachtoffer ontdekte pas na hun vertrek, dat de attente heren zichzelf hadden beloond met zijn portefeuille en reispa- pieren. Familietwist ontaardt in steekpartij MONSTER (ANP) - De Haagse po litie heeft gisteren de 45-jarige R.B. uit Monster aangehouden die ervan wordt verdacht in de nacht van zaterdag op zondag tij dens een familietwist bij hem thuis de 27-jarige O.M. uit Den Haag met een vleesmes te hebben gestoken, waardoor één van diens longen werd doorboord. Het slachtoffer stapte na de steek partij met zijn gezin in de auto maar werd onderweg naar Den Haag onwel en reed tegen een hek. Nadat hij door de politie uit de auto was bevrijd werd hij naar het ziekenhuis gebracht waar bleek dat één van zijn longen door het mes was doorboord. De man verkeert buiten levensge vaar, aldus de politie. De vermoedelijke dèder is na zijn aanhouding in het politiebureau van Monster ingesloten. De CDA-leider wees er op dat over de boycot in de fractie verdeeld wordt gedacht en dat bovendien minister Van der Klaauw in de Kamer "in wezen helemaal geen nee heeft gezegd tegen zo n boy cot maar vraagtekens heeft gezet of dat op dit moment gezien de situatie in Zuid-Afrika wel een goede zaak was "Van der Klaauw heeft zich daarbij niet beroepen op de andere Eu ropese landen, maar met name op de zwarte leiders in datzelfde Zuid-Afrika. Ik denk dat het mo gelijk is om dat na te gaan". De speciale VN-commissie die zich met het apartheidsvraagstuk be zighoudt, heeft enthousiast ge reageerd op het voorstel van het Nederlandse parlement in het vervolg geen olie meer te leveren aan Zuid-Afrika. Bij monde van haar voorzitter, de Oekraïner Wladimir Krawets, juichte de commissie het voorstel van de meerderheid van de Tweede Kamer toe. Verder wer den organisaties in Nederland bedankt die actief zijn geweest om een olie-embargo tot stand te brengen. Krawets sprak de hoop uit dat de volksvertegenwoordigingen van andere landen het Nederlandse voorbeeld zouden volgen. Kabinet Het kabinet heeft nog geen defini tief standpunt ingenomen over de motie. Vice-premier Wiegel liet zaterdag voorzichtig doorschemeren dat het kabinet wel eens zou kunnen besluiten de motie naast zich neer te leggen. "Als de olieboycot zou leiden tot een kabinetscrisis, dan mag daarbij de verantwoor delijkheid niet bij het kabinet worden gelegd maar bij degenen die vinden dat het kabinetsbeleid hier verder onmogelijk moet worden gemaakt zo zei hij. olieboycot vooral de zwarte lan den rond Zuid-Afrika treft, om dat die voor wat betreft hun olie- voorziening afhankelijk zijn van Zuid-Afrika. Wiegel wees er bo vendien op dat de Europese part ners niets voor een boycot voe len. zondag ging gasteren gepaard met regen- en hagelbuien. Dat leverde dit winterse i Hilversum maar op andere plaatsen in het land had de fotograaf een identieke opname k Aangehouden Duitser is volgens politie niet gezochte koffiemaniak KIEL (DPA) - De vrijdagavond in Kiel in de Westduitse deelstaat Sleeswijk-Hol- stein aangehouden Fred Det- lev Gaster is volgens de nieuwste gegevens van de politie niet de man die in Düsseldorf, Antwerpen, Am sterdam en Rotterdam koffie in openbare gelegenheden heeft vergiftigd. De politie in Kiel deelde zater dagmiddag mee. dat Gaster in de periode dat de koffie vergiftigd werd niet uit Kiel is weg geweest en daarom niet de dader kan zijn. In middels is Gaster op vrije voeten gesteld. Gaster had vrijdagavond zelf de politie opgebeld, nadat hij had gehoord dat er naar hem werd gezocht. Hij is toen zelf naar het bureau ge gaan. Politiemensen in Kiel en Düsseldorf hebben daar na contact gezocht met men sen die door Gaster waren genoemd en die hem naar zijn zeggen een alibi konden verschaffen. Volgens de politie verblijft de 33-jarige Gaster sinds maart in Kiel. Gevraagd of intussen verdenking tegen een andere persoon is gerezen, ant woordde een woordvoerder van de politie, dat hem daar van niets bekend was. De politie was aan Gaster gaan denken omdat hij als werk nemer in een galvaniseerin- richting vijf jaar geleden aanzienlijke hoeveelheden vergif zou hebben gekocht die in het bedrijf niet werden gebruikt. Daarnaast zouden ooggetuigen in 'koffieshops' in Düsseldorf, Amsterdam, Rotterdam en Antwerpen, Gaster op foto's hebben her kend. Hoog spel De zaak wordt hoog gespeeld, met name door de indiener van de motie, die nota bene lid is van een regeringspartij zo zei Wie gel. Hij zei te vinden dat een een zijdige olieboycot door ons land nauwelijks effectief kan zijn. We leveren zo weinig olie aan Zuid-Afrika. Als je nu echt iets wil bereiken zou je moeten be sluiten geen kolen meer te impor teren uit Zuid-Afrika aldus de bewindsman die verklapte dat tijdens de ministerraad van vrij dag een collega-minister de boy cot zoals de meerderheid van de Kamer die wil een boycot op n koopje had genoemd. De bewindsman denkt dat een AMSTERDAM - Enkele duizen den Amsterdammers hebben zater dagmiddag deelgenomen aan een manifestatie tegen het aanschaffen van 111 F-16-jachtbommenwerpers voor twee miljard gulden. De mani festatie was opgezet door de politie ke partijen PvdA, PPR, PSP, CPN en enkele jongeren- en studentenor ganisaties. Na een protestmars door de binnen stad verzamelden de demonstran ten zich op het Amstelveld waar PPR-voorzitter Verbeek zei dat de regering en de meerderheid van het parlement gezien de aanschaf- fingsplannen niet meer te vertrou wen zijn als volksvertegenwoordi gers voor vrede en veiligheid. PvdA-secretaris Van Velzen zei dat Nederland zich zo veel mogelijk moet beperken bij de aankoop van de F-16 toestellen. De PvdA,die ove rigens niet tegen elke vliegtuigver vanging is, vertrouwt het huidige kabinet een beslissing over dit on derwerp niet toe. CPN-fractieleider Bakker schetste de houding van het kabinet met de woorden: Dagelijks wordt de noodtoestand uitgesproken over de aow'ers, de wao'ers, de ww'ers. Maar het kabinet heeft nog wel een potje van twee miljard voor de F- 16". Twee zusjes gestikt bij brand in auto TIEL (ANP) - Twee Tielse zus jes, 4 en 5 jaar oud, zijn zater dagmorgen omgekomen toen de binnenzijde van de gepar keerde auto waarin ze zaten te spelen in brand raakte. Door de rookontwikkeling zijn ze gestikt. De auto stond op het binnenplaatsje van hun ou derlijk huis. Hoogstwaar schijnlijk hebben de meisjes met lucifers in de auto zitten spelen, aldus de politie van Tiel. Een 27-jarige man uit Den Haag is zaterdagmorgen omgeko men bij een auto-ongeluk in Rotterdam. Op het Stadhou dersviaduct bij het Kleinpol- derplein verloor hij de macht over het stuur, klapte tegen de vangrail en werd uit de au to geslingerd. Hij kwam te recht op de rijksweg die vijf meter lager loopt. (Van AUSCHWITZ - Sinds giste ren heeft Nederland een eigen paviljoen in het vroegere concentratie kamp Auschwitz. De ten toonstelling „300 jaar jo den in Nederlanddie eerder in de Zuiderkerk in Amsterdam te zien was, bevindt zich op de boven ste verdieping van barak 21. Minister Til Gadeniers van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk zei gisteren, alvorens het paviljoen officieel voor geopend te verklaren, dat Auschwitz een plaats is om over het verleden na te denken. Zij dankte de Poolse regering dat die het mogelijk had gemaakt dat het „grootste mas sagraf van de wereld nu fun geert als blijvende herinnering aan de strijd tegen fascisme, ras senhaat en mensen vernietiging. De voorzitster van het Nederlands Auschwitz-comité, mevrouw Annie Fels. herinnerde eraan dat in Auschwitz ongeveer vier mil joen mensen zijn omgebracht. Onder hen waren 60.000 Neder landers. Mevrouw Fels sprak, zo als zij zelf zei, om drie redenen. In de eerste plaats omdat zij Auschwitz had overleefd, en ver der omdat zij zowel lid van het nationale als van het internatio nale Auschwitz-comité is. „Zo lang het fascisme niet is uitge roeid, zolang antisemitisme, ras senhaat en oorlogsdreiging be staan, denk ik dat mensen als wij niet rustig verder kunnen leven. Wij moeten onze stem laten ho ren aldus mevrouw Fels. Voor de opening waren ongeveer zeventig Nederlanders naar Auschwitz gekomen. Het over grote deel had of zelf in het kamp gezeten of ouders, kinderen of andere familieleden in Ausch witz verloren. Er was tevens een regeringsdelegatie aanwezig, waartoe naast mevrouw Garde niers ook minister Pais en de ka merleden Kappeyne van de Cop- pello (VVD), Meijer (PvdA). Cor- nelisse (CDA) en Wolff (CPN) be hoorden. Het officiële gedeelte begon met het spelen van het Poolse en Ne derlandse volkslied. Vele aanwe zigen huilden. Gedurende de toe spraken begon het hard te rege nen. Minister Gardeniers: „Mis schien is deze regen de stroom van tranen die wij voelen, maar niet kunnen laten zien". De minister van CRM zei dat Ne derland als tolerante natie veel voor de joden heeft gedaan, maar ook zeer veel aan de joden heeft te danken. Zij merkte op dat de or ganisatoren van de tentoonstel ling van mening waren dat er niet moest worden geëindigd met de „Endlösung maar met hoop. Die hoop wordt uitgedrukt door een groot paneel, waarop twee foto's en een tekst staan. Rechts een beeld van de dokwerker van Mari Andriessen. links een foto van een spelend joods meisje in een blauwe cirkel. De tekst besluit met de zinnen: „Het monster had gefaald. De Endlösung was mis lukt. Zes miljoen joden waren vermoord. Maar hel joodse volk was niet uitgeroeid. Er waren overlevenden. Ook in Nederland. Nederland had een nieuwe toe komst. Ook joods Nederlanders. Ook na 1945 spelen en lachen joodse kinderen. ALKMAAR (ANP) - Kerkmarok- kanen in de Pius-kerk in Alkmaar zijn zaterdag een hongerstaking begonnen uit protest tegen de aanhouding en vermoedelijke uitwijzing van drie van hun lot genoten. De aanhouding ge schiedde vrijdagmiddag op de Geestersingel in Alkmaar bjj wat de Alkmaarse gemeentepolitie "een routinecontrole" noemt. Het drietal was in een auto van een lid van het steuncomité op weg naar Amsterdam om daar me disch te worden behandeld voor de volgens het comité "vergaan de staat van geestelijke uitput ting waarin zij door hun verblijf van vijl weken in de kerk waren geraaktHet steuncomité pro testeert heftig tegen de naar haar mening goed voorbereide aan houding, omdat met de Alkmaar- se politie zou zijn afgesproken dat de Marokkanen bij vervoer om een dringende medische re denen ongemoeid zouden wor den gelaten. Volgens inspecteur Van Eeuwijk van de Alkmaarse gemeentepoli tie was aan die afspraak de voor waarde verbonden, dat dit vooraf zou worden gemeld aan de poli tie. Het comité ontkent het be staan van die voorwaarde maar de politie-woordvoerder wyst er op, dat het comité zich er op 22 mei keurig naar gedragen heeft toen een arts het gewenst achtte dat zeven kerk-Marokkanen werden doorgelicht. De politie woordvoerder bestrijdt verder dat de drie Marokkanen om drin gende medische redenen werden vervoerd. Twee van de aangehouden ver klaarden het verblijf in de kerk zat te zijn en wilden in Amster dam onderdak gaan zoeken. Dit ook omdat diverse leden van het steuncomité met vakantie zou den gaan en daarmee de steun en bescherming van de Marokkanen in hun eigen ogen zou vervallen. "Alleen de derde Marokkaan heeft ons gezegd dat hy door zijn verblijf in de kerk psychisch in de war raakte. Hij wilde er daarom een paar dagen uit naar familie in Amsterdam om daarna in de Alkmaarse kerk terug te keren", aldus de politiewoordvoerder. Naar zijn meing verkeerde geen van drieën in een zodanige toe stand dat de in bewaring stelling onacceptabel was. De drie zijn inmiddels overgebracht naar de Amsterdamse Bijlmerbajes waar zijn onder andere worden bijge staan door een sociaal-maat schappelijk werker. De advocaat van de Alkmaarse kerk-Marok kanen, mr. A. van Driel, heeft in middels vier procedures op gang gebracht om uitwijzing te ver hinderen. Eén daarvan, een aan vraag van een vergunning tot verblijf, is inmiddels gestrand op de weigering van de Alkmaarse hoofdcommissaris van politie Waardenburg. Het steuncomité zegt ernstig bevreesd te zijn voor de geestelijke gezondheid van de drie Marokkanen zowel door hun verblijf in de cel als door een eventuele uitwijzing. Om tegen de wat zij noemt "onmenselijke behandeling" te protesteren houdt het comité vanaf zater dagmorgen een permanente de monstratie voor het Alkmaarse politiebureau. Na afloop van het ceremonieel in Auschwitz vertrok het Neder landse gezelschap naar Birkenau, ongeveer drie kilometer verder. Auschwitz-Birkenau was het ei genlijke vernietigingskamp. Daar ligt nog steeds de beruchte spoorlijn, waarover de wagons al die miljoenen mensen reden die bestemd waren voor de gaska mers. Birkenau. ook wel Ausch witz II genoemd, is oneindig veel groter dan Auschwitz I. Het doet ook nu veel meer denken aan een concentratiekamp dan Ausch witz zelf. De meeste barakken zijn afgebroken. Enkele tiental len staan er nog. Wat overheerst zijn de honderden, misschien wel duizenden betonnen palen, ver bonden door prikkeldraad, dat destijds onder hoogspanning stond. Er groeit nu veel gras in Birkenau. Gras op de as van miljoenen do den. Aan het eind van de spoor lijn zijn vier ijzeren kelken, twee op elke rail. gemonteerd. Soms branden daar. voorwerpen in. Daarachter het indrukwekkende monument, tegels met opschrif ten in achttien verschillende ta len, die herinneren aan de meest gruwelijke massamoord in de ge schiedenis van de menselijke be schaving. EPY zoekt aansluiting bij 'links' AMSTERDAM (GPD) - De Evan gelische Progressieve Volkspar tij. ontstaan uit een afscheiding van progressieve CDA'ers, kiest openlijk voor aansluiting bij het progressieve blok. Voorzitter Jan Renes zei zaterdag op het EPV- congres in Amsterdam dat „sa menwerking met partijen als PvdA. PPR. PSP en D'66 num mer één staat in onze strate gie". Wie evangelische politiek wil be drijven. moet niet tegenover maar naast de hervormende par tijen gaan staan, zei Renes. Dat kan niet op de VVD van toepas sing zijn, omdat met die partij nimmer gestalte te geven is aan een evangelische politiek. Renes zei niet te begrijpen dat de zogenaamde loyalisten in het CDA het voorbeeld van prof. Goudzwaard - die onlangs aan kondigde uit CDA en AR te stap pen-niet volgen. „Elke steun van de evangelisch-progressieven aan het CDA zal het ontstaan van een tweede kabinet-Van Agt- Wiegel bevorderen".

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 7