LEIDSCH DAGBLAD Belgen hadden geluk bij ongeluk (verlies in Rome) Brinkhorst eist uitleg van kabinet Zomer bar begonnen vandaag Winst Japanse regeringsp artij CDA polst burgemeester Katwijk voor defensie Kettingbotsing door overstekende eenden Moord op oude vrouw MAANDAG 23 JUNI 1980 OPGERICHT 1 MAART 1860 36197 Directeur G Koopman Hoofdredacteur AAM Schuurmans Ad| -hoofdredacteur R D Paauw DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureau Witte Singel 1 23i 1 BG Leiden Voor tel.nrs zie colofon De Belgen haalden het niet in de eindstrijd om de Europese voetbaltitel maar ze hadden wel geluk bij dit ongeluk. Al leen omdat de bond niet op een voorstel van de spelers was ingegaan stonden de voetballers na die verloren finale tegen West-Duitsland niet helemaal met lege han den, hielden ze nog vijfdui zend gulden aan de eind strijd over. Dat was namelijk het bedrag dat zou worden uitgekeerd bij een nederlaag, zo had de Belgische bond vooraf be paald. Bij een overwinning zouden de "Rode Duivels" een premie van tienduizend gulden krijgen. De spelers zelf hadden er later op aan gedrongen "alles-of-niets" te spelen. Bij een zege 17.000 gulden, bij verlies niets De bond was op dat verzoek niet ingegaan. Achteraf gezien een geluk bij een ongeluk voor de spelers die dan wel lange tijd op een verrassing leken te gaan aansturen maar die de Duit sers twee minuten voor tijd alsnog de titel moesten mee geven. Het werd 2-1 in Rome. Na an derhalf uur voetbal waarin gans België eindelijk weer eens voluit meeleefde met de nationale ploeg. Er zal in het land van de zuiderburen nog ettelijke dagen worden na gekaart over dit Italiaanse avontuur dat het kansloos geachte België "ei zo na" (bijna) op het hoogste scha vot bracht. Op dat platform kon wel Johan van der Velde plaatsnemen. Na zijn triomf in de Dauphi- ne Liberë behaalde de jonge prof-wielrenner zijn tweede grote overwinning. Hij werd in Geulle Nederlands kam pioen op de weg. Even imponerend kwam de ze ge van Jacques van Meer bij de amateurs tot stand. Bij de dames zegevierde de onbe kende Henny Top. De Nieuwkoopse Petra de Bruin viel en brak haar sleutel been. Op Papendal werden zaterdag de Olympische Spelen voor gehandicapten geopend. Het eerste goud ging naar de Ne derlandse kogelstootster Marianne Polderman. PAGINA'S 9-15 Lubbers vindt boycot-motie geen crisis waard. PAGINA 7 Harde opstelling Westerse top tegen Rusland. PAGINA 17 De ondergang van de Twent se textiel. PAGINA 18 Bij Ford werken, dan n Ford in rijden BRUSSEL (ANP) - Wie bij Ford zijn brood verdient moet eigen lijk niet anders dan Ford rijden. Dat is de onverbloemde bood schap in een artikel dat versche nen is in het personeelsblad van de Ford-fabrieken te Genk in België. In dat artikel worden werknemers te verstaan gegeven dat als ze een auto kopen dat een Ford moet zijn. "In het kader van onze eigen werk zekerheid is het onverantwoord en kortzichtig als personeelsle den vreemde wagens kopen. Het rijden met het eigen produkt is de beste reklame eri dat is tevens een blijk van loyaliteit ten opzichte van het bedrijf', aldus de perso- neelskrant. In het blad wordt te verstaan gege ven dat Ford-werknemers die een wagen van een ander merk dan Ford rijden daardoor gebrek aan vertrouwen in het eigen produkt tonen. "Ik breng u wel even naar de kerk (Van '.rslaggevers) KATWIJK - Ik breng u wel even naar de kerk reageerde een Katwijkse agent van poli tie spontaan toen een inwoon ster van de badplaats met het bureau telefoneerde en vroeg hoe ze met die hevige regenval toch in hemelsnaam in het godshuis moest komen. Daar schrok de vrouw toch wel even van. Want zo n reactie had ze helemaal niet ver wacht. Met de politiewagen naar de kerk, da t vond ze toch wel een beetje té gortig. Wat zullen de andere mensen dan wel zeggen", vroeg ze zich af. Dat zullen we dus maar niet doen, liet ze de dienstdoende politieman weten. Ze bedank te hem vriendelijk voor het aanbod en zei de kerkdienst dan maar een keertje over te zullen slaan Met ingang rvan 27 juni a.s. Pzal het telefoonnummer voor de servicedienst het Leidsch Dagblad worden gewijzigd. Mochten zich in de bezorging problemen 'voordoen, dan kunt u ons dagelijks van 18.00-19.30 uur en op zaterdag van 16.00-18.00 uur bereiken onder het volgende telefoonnummer: Aanhoudend koel Wisselend bewolkt en enkele regen- of onweersbuien. Minimumtemeratuur omstreeks 9 graden, middagtempera- tuur ongeveer 16 graden. Matige, aan de kust en op het IJssel- rneer nu en dan krachtige wind uit zuidwest tot zuid. (Opgemaakt om 11.15 uur). Fukuda brengt stem uit minister Takeo Fukuda glimlacht als hij zijn vrouw zijn stem uitbrengt Inzake voorzitterschap van Europese Commissie TOKIO (AFP) - De liberaal demo cratische partij (LDP), die sinds 25 jaar aan de macht is, heeft gis teren bij de parlementsverkie zingen in Japan de absolute meerderheid gehaald door 269 van de 511 zetels te veroveren. Deze meerderheid kan nog groter worden, aangezien nog niet alle stemmen zijn geteld. In de loop van de afgelopen nacht hadden de socialisten 96 zetels, de Ko- meito-partij 23, de communisten 19 en de nieuwe liberalen 9 zetels vergaard. De overige van de 511 zetels in het Japanse lagerhuis werden ingenomen door ver schillende kleine partijen. Bij de laatste verkiezingen in okto ber 1979 had de LDP 248 zetels veroverd. Negen gedelegeerden sloten zich bij de partij aan, ZOON INDIRA GANDHI OMGEKOMEN NIEUW DELHI (Reuter/UPI) - De 33-jarige zoon van premier Indi ra Gandhi van India, Sanjay, is bij een ongeluk met een sport- vjiegtuig om het leven gekomen. Iemand die bij hem in het toestel zat verloor eveneens het leven. Het ongeluk gebeurde in de buurt van de officiële ambtswo ning van mevrouw Gandhi in Nieuw Delhi. Sanjay Gandhi heeft onder andere tijdens de noodtoestand van ju ni 1975 tot februari 1977 aan de zijde van zijn moeder een be langrijke rol gespeeld op het In diase politieke toneel, zonder overigens een officiële titel te bezitten. Sinds januari van dit jaar was hij lid van het parle ment. Sanjay werd in het verleden met name een omstreden figuur toen hij de uitvoering van het rege ringsprogramma voor geboor- tenbeperking leidde. waardoor een krappe meerder heid van 257 zetels werd bereikt. De overwinning lijkt toe te schrij ven aan een grote opkomst onder de Japanse kiezers. Het was gis teren mooi weer in Japan en 74.5 procent van de kiezers bracht zijn stem uit, tegen 68 procent vorig jaar. Premier Ohira, die op 12 juni van dit jaar overleed, had op 16 mei het Lagerhuis ontbonden, nadat een motie van wantrouwen van de Japanse socialisten met steun van een aantal LDP-leden was aangenomen. Het onverwachte overlijden van Ohira heeft de partij stemmen opgeleverd. De oppositie had door het wegvallen van premier Ohira zijn belangrijkste zonde bok verloren. (Van één onzer verslaggevers) LEIDEN - Mr. Brinkhorst, oud-staatssecreta ris van buitenlandse zaken en momenteel Tweede Kamerlid voor D'66 overweegt een motie van afkeuring tegen het kabinet in te dienen indien hij geen be vredigend antwoord krijgt op zijn vragen aangaande het regerings beleid inzake het voorzitterschap van de Europese Commissie. Zo als inmiddels bekend steunt Ne derland de kandidatuur van de Luxemburgse liberaal Gaston Thorn. Brinkhorst wil van het kabinet we ten of bij de Benelux-partners ook de kandidatuur van een Ne derlander op tafel is gelegd. Als dat niet het geval is geweest dan wil de politicus van D'66 weten waarom het kabinet dit achter wege heeft gelaten. "Indien wel dan wil ik de reden weten waar om uiteindelijk toch een Luxem burgse kandidaat uit de bus is gekomen", aldus Brinkhorst vanmorgen. De D'66-er sprak het vermoeden uit dat de huidige regeringscom binatie zich bij het zoeken naar een geschikte kandidaat wellicht tot "de eigen kring" heeft be perkt. In de afgelopen weken cir culeerden de namen van de oud premiers Zijlstra en Biesheuvel die beiden geen belangstelling zouden hebben getoond voor de ze hoge Europese baan. Door de progressieve partijen was vorige week oud-minister Van der Stoel (PvdA) voorgedragen. Brinkhorst "Ik vind dat deze zaak de grenzen van de partijpolitiek overschrijdt. In Nederland zijn goede kandidaten voor de functie aanwezig. Als het kabinet in deze uiterst belangrijke aangelegen heid niet buiten het eigen krin getje heeft gekeken dan wordt er gekwanseld met de Nederlandse belangen. En zoiets verdient af keuring zoals wel meer handel wijzen van dit kabinet afkeuring verdienen". In dat laatste opzicht haalde Brink horst ook het vertrek van minis ter Scholten naar de Raad van State aan. "De kabinetsleden zijn kennelijk begonnen een goed heenkomen te zoeken". De zaterdag begonnen zomer heeft zich nog niet van zijn beste kant laten zien. Met bakken viel de regen en ha gel gisterochtend uit de lucht. De buien duurden enkele uren en gingen gepaard met een flink onweer. In Leiden, Katwijk en Sassenheim werden blikseminslagen gemeld. Op diverse plaatsen konden de kolken en rioleringen het grote wateraanbod niet verwerken en kwamen de straten blank te staan. In de lage gedeelten van Leiden en Voorschoten stroomde het water enkele tientallen wo ningen binnen. Zo was de Leidse brandweer zondag urenlang in touw om hand en spandiensten te verlenen aan getroffen bewoners. De hagel die plaatselijk een enkele centimeters dikke laag vormde zorgde onder meer in Wassenaar voor een 20 PAGINA'S wat bizar "zomers beeld". Op de foto: een bewoonster van de Leidse Pasteurstraat, die met een emmer en schaaltje bezig is de woning weer wa- tervrij te krijgen. PAGINA LEIDEN (Van r nslaggeveis) OEGSTGEEST - Bij een kettingbotsing op ijksweg 44 (Amsterdam-Den Haag) is vanochtend rond kwart voor acht een 54-jarige inwoner van Noordwijk ernstig gewond geraakt. De kettingbotsing ontstond doordat een 45-jarige automobiliste uit Frank rijk. die op de rijbaan richting Den Haag reed, plotseling afremde, ver moedelijk voor een paar overstekende eenden. Achter haar ïeed een lijnbus van de NZH die hevig afremde en de auto van de Francaise licht raakte. Een andere personenauto die achter de bus reed kon niet meer tijdig afremmen en kwam met de motorkap ondei de bus teiecht. Deze pei so- nenauto werd vervolgens van achteren aangei eden door een bestelauto. De bestuurder'van de personenauto moest dooi een speciale leddings- ploeg van de Leidse brandweer uit zijn benarde positie worden bevrijd. De man is met diepe snijwonden aan hals en ai men en met een hoogst waarschijnlijk vei brijzeld been overgebiacht naai het Academisch Zie kenhuis. Als gevolg van de kettingbotsing is een van de twee ijsti oken tot ongeveei kwart voor negen voor het verkeer gestremd geweest, waardoor ongeveer drie kilometer lange file ontstond. (Van t r verslaggevers) KATWIJK - Burgemeester Bos van Katwijk is gepolst om minister Scholten van defensie op te volgen. Scholten wordt over drie maanden vice-president van de Raad van State. Bos gaf vanmorgen toe dat ie mand van het CDA met hem heeft gesproken. Hem is echter niét de concrete vraag voorge legd of hij in aanmerking wil ko men voor de defensie-post. r Burgemeester Bos WAARSCHUWING Koop ook uw verse kip specialiteiten rechtstreeks van Groeneveld de groothandel met de vaste lage prijzen "Daarom houd ik me er nu nog niet mee bezig vertelde Bos. De zaak ligt in de kast. Pas als zij er uit komt wordt het voor mij inte ressant om erover na te denken. Bovendien, ik weet niet welke invloed de man die met mij heeft gesproken kan aanwenden om het CDA te bewegen mij naar Het Binnenhof te halen. De Katwijkse burgemeester wilde geen antwoord geven op de vraag of hij de ministerspost ambieert. Wél wilde hij kwijt dat het voor uitzicht om slechts een maand of vijf als bewindsman te fungeren 'nietzoleuk is. 'Jekuntdangeen beleid uitstippelen, alleen maar brieven ondertekenen." Defensiezaken zijn 'Bos niet vreemd. In zijn periode als ka merlid voor de CHU was hij on der meer defensie-specialist. Het is niet de eerste keer dat de naam van Bos in politiek Den Haag wordt genoemd voor de post van defensie. Toen Krui- singa vertrok was hij eveneens één van de kandidaten. De laatste twee weken van juni zullen voordeliger zijn dan ooit, Tenminste bij Carel van der Meer tot ziens bij CAREL VAN DER MEER SHOE LEATHER FASHION Kempenaerstraat 4 Oegstgeest. tel. 071-153195 Kerkplein 1a Voorschoten, tel. 01717-7825 De voordeel- weken van Queen Anne De Kempenaerstraat z 2341 GL Oegstgeest. telefoon 071-154515 ZEEVANG (ANP) - De ',3-jaiige campingeigenaren Aukje Dik- kei boom-Pasma is gisteiaxond levenloos aangetioffen in de slaapkamei van haai woonboot in het Nooi dhollandse Schaidam (gemeente Zeevang). Volgens de politie is zij vei mooi d, waaischijnlijk dooi slagen op het hoofd. Zij weid gevonden door haai 43-jaiige zoon, nadat zij vermoedelijk al enige tijd dood was. De politie had \und,.ag nog geen enkele aanwijzing ovei de dadei of het motief vooi de

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 1