Ondergang van textiel in Twente Vijlde van motoren Ook Barre w Spanje en Portugal buiten EG "Oliebelasting invoeren in EG" Graanembargo Het Amerikaanse ministerie van landbouw heeft graanhandelaren in de VS toestemming gegeven om graan aan de Sowjet-Unie te leveren dat oorspronkelijk niet uit de VS afkomstig is. Verder heeft het ministerie Cargill Grain Company, een Amerikaanse graanhandel, meegedeeld dat het terugkomt van zijn verzoek van januari om de export van graan via buitenlandse dochtermaat schappijen naar de Sowjet-Unie te staken. Het laatste verzoek dreigde de marktpositie van Amerikaanse handelaren te ondermijnen, zo voegde een woordvoerder van Cargill hieraan toe. Chrysler Het in moelijkheden verkerende automobielconcern Chrysler kan rekenen op een regeringslening tot een bedrag van 1 miljard gul den. De weg hiertoe is vrijge maakt nu de laatste schuldeisen de banken ingestemd hebben met uitstel van betaling van de autogigant, die op twee na de grootste firma in de Verenigde Staten is op dit gebied. Er is haast bij de lening: volgende week al moet het concern uit staande rekeningen betalen aan ongeveer 19.000 toeleveringsbe drijven. Uitstapje Belgische autobusondernemingen hebben zaterdag werklozen een uitstapje naar de kust cadeau ge daan. Met die actie (er waren 25 autobussen mee gemoeid) wilden de ondernemers hun ongenoegen uiten over wat zij noemen de laksheid van het ministerie van verkeer. De Belgische ondernemers willen dat dit ministerie optreedt tegen buitenlandse (ook Nederlandse, maar vooral Itaniaanse) buson dernemers die vrijwel dagelijks in Oostende reizigers oppikken en naar allerlei bestemmingen vervoeren. De Belgische ver voerders beschouwen dat als on eerlijke en onwettige concurren tie. Bayer: einde zuurlozingen in Noordzee KEULEN (ANP) - Er komt binnen afzienbare tijd een definitief einde aan de gewraakte zuurlo zingen van het Westduitse che mische concern Bayer in de Noordzee. Het concern is bezig aan technologieën die het moge lijk maken in 1983-84 deze ver dunde zuren in eigen bedrijf te verwerken. Hiermee zijn inves teringen gemoeid van DM 200 miljoen. Dit heeft prof. dr. H. Grünewald, voorzitter van de Raad van Be stuur van Bayer, meegedeeld op de jaarvergadering in Keulen. Vanaf 1983-84 zal een systeem zijn ontwikkeld waardoor een hoe veelheid verdund zuur afkom stig uit het produktiebedrijf in Leverkusen met 100.000 ton per jaar zal afnemen. Verder zal vanaf begin 1983 een hoeveel heid verdund zuur van 130.000 ton tot hoog geconcentreerde zwaverzuur kunnen worden omgewerkt. Reeds vanaf het einde van 1980 hoopt Bayer 50.000 tot verdund zuur per jaar te kunnen verwer ken. Met de daartoe benodigde speciale installatie wordt nu al proefgedraaid, aldus prof. Grü newald. FIETSENPLAN - Het PvdA Tweede-Kamerlid De Hamer heeft berekend dat er 350 ar beidsplaatsen kunnen ontstaan als er in grote steden bewaakte fietsenstallingen worden ge bouwd met daarbij werkplaatsen waarin fietsen kunnen worden gerepareerd en gereviseerd. Het kamerlid heeft een uitgewerkt "fietsenplan" inmiddels opge stuurd naar de ministeries van sociale zaken en van verkeer en waterstaat. BRUSSEL (Reuter) - Het lid van de Europese Commissie voor energiezaken, Guido Brunner, is van mening dat de regeringslei ders van de zeven Westerse industrielanden die in Venetie bijeen zijn overeenstemming moeten zien te bereiken over een geza menlijk beleid ten aanzien van energiebesparing en ontsluiting van alternatieve energiebronnen. De Europese Gemeenschap zelf moet volgens Brunner een oliebe lasting invoeren omdat de komende tien jaar zeker hondervijftig miljard dollar nodig zal zijn voor investeringen in energieprojec ten. Brunner zei een en ander op een vervoerscongres in Aken. De tekst van zijn toespraak werd in Brussel gepubliceerd. De grote industrielanden moeten nauw samenwerken om te voor komen dat er een tekort aan energie ontstaat, zo meent Brunner. Als er tekorten optreden zullen de energie-importerende landen tegen elkaar gaan opbieden om voldoende ojie en gas te kunnen bemachtigen en dat zal tot gevolg hebben dat de internationale handel wordt lamgelegd, de inflatie toeneemt en het protectio nisme veld wint, pldus het lid van de Europese Commissie. MAANDAG 23 JUNI 1980 Maandag 23 juni - Andijvie 28-44, peulen 370-400, snijbonen 170-420, stambonen 550-670, tuinbonen 82-89, spits kool 39-70, postelein 108-128, prei 305-340, ra barber 45-58, spinazie 109-153, waspeen 42-52, witlof 85-140, bloemkool 1x6 85-220, bloemkool 8 st 85-190, bloemkool 10 st 35-85, sla 10-27, bleekselderij 28-61. bospeen 91-103, boskroot 63-75, radijs 18-23. selderij 27-41, bos uien 48-63. HEROïNEVONDST- De rijkspoli tie van Sint Michielsgestel heeft in samenwerking met de rijkspo litie Den Bosch zeven kilo heroï ne onderschept. Het spul lag in een Turkse vrachtwagencombi natie. De eigenaar is gearres teerd. De politie hield de vracht wagencombinatie al enige tijd in de gaten, omdat die op veel par keerplaatsen nogal veel aandacht trok van Turken en omdat de po litie een tip had gekregen dat een vrachtwagen uit Turkije heroïne ons land had binnengesmokkeld. TRIER (Reuter) - Volgens premier Raymond Barre van Frankrijk is het onmogelijk om over de toetreding van Spanje en Portugal tot de Europese Gemeenschap te on derhandelen zolang de EG haar eigen problemen niet heeft opgelost. Premier Barre: eerst begrotings problemen oplossen Hij zei dat in Trier op een bijeen komst van Westduitse fabrikan ten. Net als president Valéry Gis- card d'Estaing vindt Barre dat er geen serieuze besprekingen met de twee landen kunnen worden gevoerd voordat de gemeen schap haar begrotingsmoeilijk heden heeft opgelost stemming heeft bereikt 'Tiet is hier kennelijk een politiek oninteressant gewest' Textielarbeider Herber mij he ENSCHEDE (GPD) - Twente, het land van de onder gaande textielindustrie, krijgt weer eens harde klappen. In Enschede wijdt de gemeenteraad een spoeddebat aan Fibrotex. Te laat: 365 man op straat. De raad van Oldenzaal vraagt minister Van Aarden- ne om Ten Cate Fashion te redden. Vergeefs: het werk van 370 man gaat verloren. In Den Haag ontbreekt de poli tieke wil om de textiel te red den, stellen ze in Twente ver bitterd vast. Donderdag 29 mei is er in de Tweede Kamer voor het laatst over gedebat teerd. Als we daar later over praten met twee politici, die in de Kamer de belangen van hun regio hebben bepleit, is de machteloosheid nog merkbaar. Hessel Kienks (PvdA) zegt: 't Is te mal dat Van Aardenne weigert een bedrag van twee miljoen in Fibrotex te steken. Het zeer solide bureau dat Fi brotex heeft doorgelicht, zag nog wel mogelijkheden op korte termijn". Steef Weijers (CDA): Het is van het grootste belang dat de re gering ervan wordt overtuigd dat ze niet met de puinhoop ook de parels weggooit, die er in de textiel wel degelijk nog zijn". En met een andere ver gelijking: "Er is me de laatste tijd toch wat teveel graflucht rond de textiel. Teveel wordt vergeten dat er in Twente ook bloeiende bedrijven zijn". Vergane glorie Dat laatste mag dan niet onjuist zijn, de stemming in Twente is zo somber als het graf. Het beeld is trouwens al jarenlang verre van opwekkend. Gigan tische fabriekscomplexen, die het beeld van een stad als Enschede hebben bepaald, zijn veranderd in kille, leeg staande gebouwen of met de grond gelijk gemaakt. Bedrij ven met een vaak wereldwij de reputatie als Van Heek, de Janninks, Spanjaard, de Menko's en de Ter Kuiles verloren in een tijdsbestek van enkele jaren hun be staansrecht en moesten de poorten voorgoed sluiten. Fusies hebben het proces van afkalving hoogstens ver traagd. In 1950 werkten er nog 44.000 mensen in de Twentse textiel, in 1960 nog 39.000, in 1970 24.000. In 1980 zijn het er nog hooguit 10.000. Er zijn in derdaad nog gezonde bedrij ven, maar ook zo n grote als Nijverdal-Ten Cate is in de loop der jaren heel ongezond afgeslankt en het bekende Schuttersveld heeft zojuist weer' werktijdverkorting aangevraagd, terwijl Blijden- stein-Willink wel heel dapper "innoveert", maar met een le ge portemonnee. En de Spin nerij Nederland, die met zwa re regeringssubsidie op de been wordt gehouden, ver liest met elke sluiting een af nemer. Er werken in die spin nerij nu nog 1600 mensen, van wie gegarandeerd niemand vertrouwen heeft in de toe komst. "Klap op je kop" We praten daarover met een textielarbeider, Herbert van Heemst, die net de sluiting van Fibrotex heeft beleefd. "Het is op zo n moment of je een klap op je kop krijgt. Ik heb.ze om me heen zien hui len, grote kerels van veertig, vijftig jaar. Alles wat we sa men hadden opgebouwd was Van Heemst is zo n man, die het afbrokkelingsproces aan den lijve heeft ondervonden: "Ik heb 42 jaar gewerkt zonder een dag werkloos te zijn. Eerst in Tilburg. Toen ik daar in 1959 afscheid nam om naar Van Heek en Co in Enschede te gaan, zei m n huisarts: Van Heemst, je zit voor je le ven gebakken bij zo n we reldconcern". Mammoet-fusie Het is niet zo dat ze de fouten in het verleden nooit hebben onderkend. Herbert van Heemst maakte eind '64 een van de mammoet-fusies mee, die niets oploste: "Negen di recteuren waren er toen in het bedrijf, dat al in de grootste moeilijkheden verkeerde. Het was een schande. Ze wil den samen goedkoper gaan werken, maar in plaats daar van bleven de kosten hetzelf de. Er werd op geen enkele manier efficiënter gewerkt". Het is echter de vraag of het uit eindelijk meer zal zijn dan een randverschijnsel. Textielfa brieken zullen er altijd zijn, maar waar? Textiel bloeit op in ontwikkelingslanden en Nederland werkt daar via de EG aan mee door bijvoor beeld de gesubsidieerde ga- renproduktie van Turkije te laten binnenkomen. En wat te denken van "het gat in Ber lijn", waardoor Oosteuropese textiel de Westduitse markt op komt? Er zijn politieke oorzaken voor de Twentse malaise. Indië viel weg De grootste is natuurlijk het opdrogen van de reusachtige afzetmarkt in Indonesië ge weest. Voor de Tweede We reldoorlog nam Nederlands- Indië 75 procent van de Twentse produktie af. In eer ste instantie verliep overigens de overschakeling naar ande re markten niet eens ongun stig. Nederland was nu een maal lang eën goedkoopte- eiland in West-Europa. Dat is, binnen de Europese gemeen schap, veranderd. In de jaren zeventig zijn de ar beidskosten snel gestegen. De stijging van de waarde van de gulden had eveneens na delige invloed. In Twente wordt echter best begrepen dat het daaraan ook weer niet alleen ligt. Tenslotte draaien vlak over de grens, in West- Duitsland, ,de textielfabrie ken nog wel met aantrekke lijke winsten. Er zijn meer re denen waarom het klimaat hier niet deugt. We produce ren duurder dan de Duitsers, maar we hebben ook bijvoor beeld te maken met een vak beweging die zich volledig in zet voor de werknemersbe- langen en minder bedrijfsge richt denkt dat de Duitse. Minister Van Aardenne heeft echter op 17 juni nog eens duidelijk verklaard dat hij niets voelt voor een "strate gisch minimum", dat de tex tielindustrie voor Nederland zal behouden (we kon'den het nog wel. eens nodig hebben). De markt moet zijn sanerende invloed maar hebbén. Eerder al heeft hij verlangens van de vakbeweging om van Twente een "noodgebied" te maken, zoals Oost-Groningen en het zuidelijke Limburg, van de hand gewezen. Het aantal werklozen zou zoiets niet rechtvaardigen. Het is, zoals een Twentse bur gemeester in het dagblad Tu- bantia zei: "Ik heb altijd ge dacht, dat het gemakkelijker was een trein in de rails te houden, dan een ontspoorde trein weer op de rails te zet ten". Die in Twente verschij nende krant schreef in aan sluiting daarop: "Het kabinet denkt daar kennelijk anders over-en dat kan ook moeilijk anders, wanneer de minister president in het Limburgse voor sinterklaas speelt en de zak daar volledig leegschudt. Dan rest voor anderen alleen nog maar boze brieven schrij ven, in papier gestolde woede van een voor deze regering kennelijk politiek oninteres sant gewest". wijze waarop de uitbreiding de gemeenschappelijke markjt moet worden gefir Giscard zei een paar weken geleden tot hevige verontwaardiging de regeringen van Spanje en Por tugal dat Frankrijk de toetreding van de twee landen, nu voor? voor 1983, wil uitstellen. Inmid dels heeft de Europese Commis sie de Portugese premier, Frari cesco Sa Carneira, de verzekerinj gegeven dat als het aan haar lig de onderhandelingen volgens schema zullen worden gevoerd. De commissie is tegen iedere ver traging. Voorstander Ook in Bonn heeft men met de Franse tegenwerking niets op. Bondskanselier Helmut Schmidt is een groot voorstander van breiding van de gemeenschap tot Spanje en Portugal omdat hij van mening is dat dat de democratie in die landen ten goede zal ko men. Frankrijk heeft nog niets gezegd over het Griekse lidmaat schap van de EG. Het toetre dingsakkoord met dat land is trouwens al ondertekend en het wordt volgend jaar lid. Barre lichtte het Franse standpunt in Trier toe door te zeggen dat de EG zich op een keerpunt bevindt. Hij verklaarde dat West-Duits- land en Frankrijk, die tot de op richters van de gemeenschap be horen, moeten samenwerken opi te voorkomen dat de EG-landen uit elkaar worden gedreven. Hij voorspelde dat het een heel ande re EG zal worden als het aantal leden van negen op twaalf wordt gebracht. Hij laakte de Britse houding tegenover de gemeen- UTRECHT (ANP) - Een vijfde van de motoren in Nederland is mo gelijk technisch niet in orde. Dat is de conclusie van de politie na een zes uur durend onderzoek za terdag op en rond het verkeers plein Oude Rijn nabij Utrecht. Bij dit onderzoek werden alle moto ren die dit verkeersknooppunt passeerden, lil, gecontroleerd. Bij de controle, uitgevoerd door de politiekorpsen van Utrecht en Nieuwegein en de motordienst van de Algemenë Verkeers Dienst in Driebergen, bleken 76 motoren geheel in orde. In 16 ge vallen moest toch een waarschu wing worden gegeven. Drie mo toren werden uit het verkeer ge nomen, omdat ze technisch te grote gebreken vertoonden. Te gen 32 motorrijders werd proces verbaal opgemaakt, waarvan 21 keer wegens technische gebre ken. In dertien gevallen werd het kentekenbewijs ingenomen, dat pas weer terug gegeven wordt als de motoren na reparatie voldoen aan alle eisen. Volgens de politie hadden de tech nische gebreken vooral betrek king op de uitlaten. In vrijwel alle gevallen produceerden de moto ren te veel herrie. Elf motorrij ders kregen een bekeuring in verband met hun verkeersge drag. MAANDAG 23 JUNI 1980 Dordlscbe Pfi Elsevlrr-NDU Fr. Gron. Hyp. Pakhotd 1 Pakhoed I Philips t VNU HUH 224,00 6,00 38,70 39.00 17.70 17,60 Robeco 172.00 172,00 Rodamco 109,70 109,60 Rollnco 158,00 158,00 Roreato 112.10 112.50 UnJIcver 88,5 BINNENLANDSE AANDELEN Duiker App. EMBA5 27,00e 14,80 400,00 83,00 24,00 660,00 Nedap 180,00a 175,00a NEKIT 1075,00 1075,00 I^ed. Scheepshyr 200,00 198,50 Ned. Springs!. 4550,00g 4550,00b Schuttersi Smit later ■graaf 67,00e 68,50 tiel Tw. 51,00e 46,80. Hyp. bk 115.00e 117,8' Waterl. 945,00 Kebelf. 240,00 240,0 63,50 62,50 '28,00 130,00 BKLKGGINGS- INSTITUTKN Tokyo P Uni-Inv. Viking GOUD EN ZILVEI' Goud: Zilver 0 - 37600 Onbew. 900 - 1003 e 37000 - 37700 BUI" GEL ENLANDS AMSTERDAM (ANP) - De Am sterdamse effectenbeurs begon de week rustig. De aandelen koersen moesten over het alge meen omlaag. De obligatiesector daarentegen was wat beter ge stemd. De staatsfondsen noteer den 0,1 tot 0,3 punt hoger. Verder manifesteerde de rentedaling zich ook bij de prolongatiekoers. Deze ging van 12 pet naar 11,5 pet, waardoor het lenen met aandelen als onderpand goedkoper wordt. Wall Street was de internationals niet duidelijk tot leidraad en ook de dollar bleef onveranderd. Met daarbij weinig animo van het publiek om zaken te doen bleven de internationals dicht bij huis. Unilever kon tachtig cent oplo pen tot 116,80. Koninklijke Olie leed licht verlies op 167,60. KLM verloor vijftig cent op 60 en Akzo dertig cent op 23,60. De banken verloren terrein. De NMB stond rond het middaguur op 227, een achteruitgang van een rijksdaalder. Bij de hypotheek banken was WUH zwak gestemd met een verlies van 3 op 235. Ook de verzekeraars daalden. Ennia zakte een gulden op 136.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 18