FfclJS*PRIMI Kindermishandeling beslaat. Hoe lang neg. 'Shaddai': veel papier maar te weinig vaart Wereldraad van kerken hekelt racisme John Ie Carré: specifiek sfeertje NIEUW OP DE BOEKEN PLANK BON Vijfendertig jaar na het beëindigen van de Tweede Wereldoorlog zijn er nog genoeg amateur-schrijvers die plotsklaps de aandrang krijgen hun oorlogsherinneringen op papier te zetten. En vaak pijnlijk nauwkeurig als hadden de gebeurtenissen zich vorige week afgespeeld. Van zich afschrijven, heet dat dan. Op zich is daar niks tegen. Al die persoonlijke verslagen en getuigenissen vormen op zich een stukje geschiedenis en bevatten de moraliserende waarschuwing 'nooit weer..' Ofzo'n boekvorm gevat verslag dan literair verantwoord is komt pas op het tweede plan. Zo heeft een boek als 'Nacht und Nebel' het verslag uit concentratiekampen van Floris Bakels, juist zijn kracht te danken aan de sponta ne, ongekunstelde manier waar op het werd geschreven. Recht streeks betrokken als de schrij ver bij zijn werk was werd het een adembenemend meeslepend do cument. Dat is de ene kant van de medaille. De andere kant komt boven als je je bij het lezen van een oorlogs verslag oprecht gaat afvragen met welk recht en welk nut de schrijver een grote hoeveelheid papier aantast. Zo'n boek is "Shaddai". Maar liefst 523 (vijf- honderdrieëntwintig) pagina's worden er besteed aan het schrij ven van 'de geschiedenis van een joodse familie in de twintigste Het pretendeert een familieverhaal te zijn en daarmee de weerspie geling van de wereld van de Ne derlandse joden, hun geluk en En daar gaat schrijver S. Asscher goed de fout mee in. Wie verwacht een relaas te krijgen van de persoonlijke ervaringen van Een jood, zijn angsten, de ter reur, de onderdrukking etc. etc. die komt bedrogen uit. Onduide lijk blijft ook hoe de periode vóór de oorlog in verhouding tot de laatste 35 jaar door hem wordt bezien. Shaddai is namelijk niets meer dan een werkje in het genre streek- of familieroman. En zelfs in deze categorie hoort het bij de slechtere soort te worden ge groepeerd. Shaddai is een saaie, droge op somming van onbeduidende ge beurtenissen uit het leven van de schrijver. Hij blijft gewoon ste ken bij de familieruzietjes, de tel kens weerkerende joodse ge bruiken en tradities in het gezin en de zorgen om in slechte tijden aan eten te komen. Weinig of niets over de échte ge schiedenis van hte joodse volk of desnoods van één familie, zijn er- varingen en gedachtenwereld in die zo roerige tijden. Asscher hanteert bovendien een plecht statig taalgebruik. Het is mij best als pseudo-schrijvers weigeren de ik-vorm te hanteren als ze het over zichzelf hebben maar in dit geval werkt het slechts afstande lijk. Als het nou nog met vaart was ge schreven zou Shaddai wellicht nog in enige mate kunnen boeien. Nu is het alleen maar een onbe hoorlijk dit boek. Een pure wor steling om het uit te krijgen. MIEP DE GRAAFF Titel: Shaddai. Schrijver: S. As scher. Uitgeverij: De Haan. Lois Fisher heeft vier jaar in China gewoond. Haar er varingen in dit grote land heeft zij verwerkt in het boek: "Leven in Peking, een vreemdeling in Chi na". Aanvankelijk had Lois weinig behoefte aan een verhuizing uit Bonn in West-Duitsland naar het verre China, maar na het aandringen van haar echt genoot besloot ze toe te stemmen. Lois Fisher heeft politieke weten schappen gestudeerd en werkte vier jaar in het Witte Huis toen Lyndon B. Johnson president was. Haar man, Gerd, zou gaan werken als correspondent in Pe king voor de Duitse krant "Die Welt". Buitenlanders worden in Rood- China erg geïsoleerd. Ze wonen in aparte huizen en gaan vaak naar aparte winkels. Ook hun ui terlijk onderscheidt hen over het algemeen van de Chinese bevol king. De schrijfster geeft een ver slag van haar eerste ervaringen Ze ergerde zich a cratie in China en derlijke positie wa Chinese regering v de bureau- an de uitzon- in zij door de :rd geplaatst. Pas na een bezoek aan Hong Kong merkte zij hoezeer zij van de Wes terse manier van leven was ver vreemd. Zij ziet duidelijk het ver schil in levensstijl en verkiest, zoals ze het zelf noemt, "haar vei lige Peking cocon". Lois gaat in op het dagelijks leven van de Chinees en op zijn eige naardigheden. Volgens haar let ten de Chinezen overdreven veel op hun gfzondheid. Ook praten ze altijd langdurig over het weer. "Wanneer iemand in ons huishou den aan het hoesten was, een lo pende neus had of er vermoeid uitzag beval ik direct xui xi (rust) Xui Xi was één van de meest en een vroeg huwelijk afgeraden. Vroeg trouwen zou leiden tot veel sexuele activiteit en dat kan een negatieve invloed hebben op de ontwikkeling van het lichaam, aldus de brochures. Hoewel de Chinezen het haar niet makkelijk maakten probeerde Lois zo dicht mogelijk bij de be volking te komen. Ze ging er re gelmatig op de fiets op uit. Het wemelt in China van de fietsen op de weg. In het verkeer nemen de fietsers een bevoorrechte positie Ondanks haar kennis van het Chi nees (zij leerde dit tijdens haar verblijf in China) was het voor haar toch vrijwel onmogelijk om met de Chinezèn te praten over bij voorbeeld politiek. Volgens Lois kon zij de Chinezen in grote moeilijkheden brengen door ze op straat aan te spreken. Toch lijkt Lois er in geslaagd om het leven in China (voornamelijk in Peking) te verduidelijken aan mensen die waarschijnlijk zelf nog nooit in dit land zijn geweest. Voor mensen die belang stellen in dit gigantische land met zijn talrijke bevolking is "Leven in Peking, een vreemdeling in Chi na" de moeite waard. MARIJKE KOOL voorkomende woord< Chinese taal en werd gelegenheid gebruikt.' In China worden door middel van brochures vroege zwangerschap "Smiley's prooi". Door John le Car ré. Verschenen bij A.W.Sijthoff s Uitgeversmaatschappij in Al phen aan den Rijn (f.29.50). Als we zeggen dat dit verhaal kt\n worden beschouwd als het derde deel in de serie over George Smiley - na "Edelman, bedel man, schutter, spion" en "Spion van nobel bloed" - dan weten de liefhebbers eigenlijk genoeg. Want zij kennen het werk van John le Carré. Ze weten hoe hij een zeer specifiek sfeertje oproept rond om de Britse geheime dienst. En ze zullen niet verbaasd zijn Geoi- ge Smiley nu terug te vinden als oud-gediende. De grootmeester van die dienst moet echter nog een keer komen opdraven. Of misschien beter ge zegd, hij moet niet maar hij kan het niet laten als er een agent is vermoord en dejomstandigheden er op wijzen dat hier zijn grote Russische tegenpool "Karla" aan het werk is geweest. Waar George Smiley in zijn lange loopbaan in de geheime dienst nooit kans voor heeft gezien denkt hij nu te kunnen verwe zenlijken: -het dodelijk net span nen waarin zijn "Russische alter ego" klem zou kunnen lopen. Met de precisie van een instru mentmaker, het geduld van een visser, de kennis van zaken van een ingewijde en het talent van een knap schrijver bouwt Le Car ré een fascinerend verhaal op. Hier en daar wat te uitvoerig, soms wat te gedetailleerd, maar door zijn opzet, opbouw en uit werking toch erg boeiend. Kort gezegd: een echte John le Carré. "Van Huis tot Thuis". Uitg. Bonds spaarbank. Prijs f7,50. Tips voor woninginrichting en woning- "Twintig avonturen van Sherlock Hol mes". Sir A. Conan Doyle. Uitg. Veen. Prijs f 27,50. Doyle was tijdelijk praktizerend arts, waarmee een logische verbinding is gelegd naar de vertellende artsfiguur Watson. Hij was een goede vriend van "Holmes" en zoals altijd laat ook sir Arthur Conan Doyle, vijftig jaar gele- "Gezondheid, een boek voor het hele ge zin". William en Janet Horwoord. Uitg. Ideeboek. Prijs f30,75. Het boek pretendeert een oplossing te geven over de wijze waarop wij de uit- "Vlot koken, lekker eten".Ina Hoffmann. Uitg. Zomer en Keuning. Prijs f 24 $0. Smakelijke gerechten om snel te berei den. Boven elk recept, waarvan er in totaal 250 zijn, is de bereidingstijd aangegeven en de energie die het ge recht "levert". "De Psychologische Revolutie". Alan W. Scheflin en Edward M. Opron Jr. Uitg. Spectrum. Prijs f27,50. Massale manipulatie van de menselijke geest maakt argeloze burgers tot wil loze slachtoffers. "Bestuur en beleid". Auteurs: Prof. dr. SJ. Eldersveld, prof. dr. J. Kooimans en Drs. Th. van der Tak. Uitg. Van Gorcum. Prijs 29,50. Politiek en bestuur in de ogen van ka merleden en hoge ambtenaren. "Papiergeld. AA. de Boer. Uitg. Unie boek. Prijs 22,50. Het boek geeft een beeld van het papier geld als spiegel der historie, die mo gelijkheden tot verzamelen, verval singen en besteedt aandacht aan het papiergeld als grafisch produkt. "De oorsprong der soorten". Charels Darwin. Inleiding: Richard E. Lea key. Uitg. Zomer en Keuning. Prijs f49$0. Het wereldberoemde boek waarin Dar win zijn evolutieleer voor de eerste keer publiceerde. 2220. Zesentwintig milieuvriendelijke toch ten door Noord- en Zuid-Holland. MAANDAG 23 JUNI 1980 NOORDWIJKERHOUT (GPD) - „Racisme is een aanval op christelijke waarden. Het moet openlijk worden be vochten door iedereen die aan de kant van Christus staat en door de kerk, die het middel en instrument van Christys' doeleinden in deze wereld Dit staat in de slotverklaring, waarover ruim 110 afgevaar digden uit 70 landen zaterdag overeenstemming hebben bereikt bij de afsluiting van de conferentie van de Wereld raad van Kerken over racisme in de jaren tachtig. De consul tatie in Noordwijkerhout, die een week geduurd heeft, is de afsluiting van een anderhalf jaar durend proces binnen de bij de Wereldraad aangeslo ten kerken. De opdracht van de conferentie werd in januari 1979 gegeven door het Cen trale Comité van de Wereld raad. In de verklaring van de bijeen komst wordt met nadruk ge wezen op acht aanbevelingen uit verschillende werkgroe pen. Grote nadruk wordt ge legd op het voortzetten en versterken van zowel het pro gramma van de Wereldraad van Kerken om racisme te be strijden als het speciale fonds dat doorvoor is gevormd. Andere aanbevelingen zijn het meer actief en nauwer sa menwerken met de leden- kerken, het aanmoedigen van mensen die vanwege hun ras worden onderdrukt om na te gaan denken over de theolo gische dimensie van hun on derdrukking en een verzoek aan de Verenigde Naties om de rechten van minderheden in een verklaring vast te leg gen. De resultaten van de bijeen komst in Noordwijkerhout gaan nu naar het Centrale Comité van de Wereldraad, dat eind augustus op een bij eenkomst in Genéve gaat be zien hoe de aanbevelingen in de praktijk kunnen worden uitgewerkt. in de grafische industrie Maak 't nou eens zelf, je toekomstbeeld. Als grafisch vakman kan dat. Drukwerk maken is: werken met moderne machines, in een schone omgeving. Werk dat weinig lichamelijke kracht vraagt, maar wel goed nadenken. Want teksten moeten foutloos worden gezet foto's moeten nauwkeurig worden gemaakt kleuren moeten perfect worden gedrukt drukwerk moet fraai en stevig worden afgewerkt. 3 informatie over het grafische vak en de opleidingen (invullen in blokletters). (Naam) (Woonplaats postcode) Zo spoedig mogelijk opsturen naar het Bureau Werkgelegenheid Grafische Industrie, Antwoordnummer 8599, 1000 VB Amsterdam (geen postzegel plakken) De grafische industrie zoekt jongeren van 16 jaar en ouder, die willen worden opgeleid tot grafische vakmensen. Drukwerk helpt de wereld draaien, nu en in het jaar 2000. Inlichtingen over werk en opleiding bij het Bureau Werkgelegenheid Grafische Industrie, Amsterdam, 020-462636. Prima broek voor camping en vakantie. 65% Polyester/ 35% katoen. Absoluut plooi- vast. Beige of bleu. SS la H. Publicatie aangeboden door dit blad ji samenwerking met de Stichting Ideele Reclame. Kindermishandeling,daar praten we liever niet Aan het probleem van kindermishandeling kan Die kunt u aanvragen bij over in Nederland. Dat is jammer. Want met dood- een hoop gedaan worden.Ook door u. Hoe, dat staat de Nederlandse Vereniging tegen Kindermishandeling, zwijgen help je geen enkel probleem uit de wereld, te lezen in een speciale folder. Koningsplein 27 in Den Haag, telefoon: 070-631923.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 16