Tebroke en het grote ongelijk van het NOC en spelbreker bij Paralympics Vollebregts winnen eerste race van Kieler Woche Nederland met ploeg van 85 sporters naar Spelen ATLEET AFGEWEZEN VOOR MOSKOU MAANDAG 23 JUNI 1980 PAGINA 13 SPORT SPORT SPORT DEN HAAG (ANP) - Met de aan wijzing van de roeiploegen en de aanvulling van de atletiekafvaar- diging door het Nederlands Olympisch Comité heeft de sa menstelling van de uiteindelijke Nederlandse Olympische ploeg verder gestalte gekregen. Zoals het er nu naar uitziet zal Neder land in Moskou met 85 sportmen sen vertegenwoordigd zijn, bij wie 20 dames en 65 heren. Dat is 38 personen minder dan vier jaar geleden in Montreal. Nederland is in Moskou in tien takken van sport actief: atletiek (2 dames, 9 heren), handboogschieten (1 da me, 1 heer), judo (2 heren), kano varen (2 dames, 4 heren), roeien (8 dames, 5 heren), schieten (4 he ren), waterpolo (11 heren), wiel- i (9 heren), zeilen (15 heren) (7 dames, 5 heren). Ten opzichte van Montreal is Ne derland nu wel bij handboog- schieten en judo aanwezig, maar niet bij Hockey, Paardensport en Turnen. Wat betreft de definitieve samen stelling van de Nederlandse NOG PAAR VRAAGTEKENS ROND OLYMPISCHE AFVAARDIGING Olympische ploeg zijn er nog een paar vraagtekens. Zo is atleet Hugo Pont onder voorbehoud ingeschreven en dient Ruud Wielart nog medisch gekeurd te worden. Het staat ook nog niet vast of Henk Brouwer dan wel Raymond Heerenveen (die in Montreal voor de Nederlandse Antillen uitkwam) de atletiek- ploeg zal completeren. De waterpolopoeg is nu ook rond. Voorts zullen Joke Dierdorp en Jacqueline üiei'els, die dciiigewe- zen zijn voor de twee zonder stuurvrouw bij het roeien, afhan kelijk van hun prestaties tijdens de wedstrijden om de Koninklij ke Hollandbeker van het komend weekeinde beslissen of zij wel of niet naar Moskou zullen reizen. Tenslotte zullen de geselecteerde zeilers de komende dagen tijdens de Kieler Woche nogmaals hun deelneming in Talllin ter discus sie stellen. De voorlopige Nederlandse ploeg voor de uiyinpisciie opeien m Moskou ziet er als volgt uit (vet de sporters uit de Leidse regio) Atletiek: Sylvia Barlag, Els Vader, Harry Schulting, Koen Gijsbers, Cor Vriend, Gerard Nijboer, Hu- po Pont (voorlopig), Ruud wielart (nog medische keuring), Marcel Klarenbeek, Mario Westbroek en Henk Brouwer of Raymond Hee renveen. Judo: Peter Adelaar en Henk Nu- Kanovaren: Marijke Kegge, Ineke Bakker, Jan Baayens, Gert Jan Lebbink, Ron Stevens en Rob van Weerdenburg. Roeien: Hette Borrias, Joke Dier dorp, Jacqueline Stefels, Jos Compaan, Greet Hellemans, Lily Meeuwisse, Ineke Donkervoort, Monique Pronk. Ronald Florijn, Ronald Vervoort, Jeroen Ver voort, Victor Scheffers en Rob Robbers (reserve). Schieten: Wibaut Jolles, Kiek van Ieperen, John Pierik en Chris van Velzen. Waterpolo: Woelie de Bie, Rudi Misdorp, Jan Evert Veer, Stan van Belkum, Dick Nieuwenhui- zen, Jan-Jaap Korevaar, Ton Buunk, Hans van Zeeland. Aad van Mill, Nico Landeweerd en Eric Noordegraaf. Wielrennen: Peter Winnen, Jac van Meer, Adri van der Poel, Sjaak Hanegraaf Theo Hogervorst, Johnny Broers, Guus Bierings, Egbert Koersen en Lau Veldt. Zeilen: Geert en Steven Bakker, Dick Coster, Boudewijn Bink horst, Jacob van den Berg, Eric en Sjoerd Vollebregr, Henk van Gent, Jan Willem van den Hon- del, Willem van Waltmeyer, Govert Brasser, Mark Neeleman en als reserves: Henri van der Aat, Frank de Vos en Cees Douce. Zwemmen: Jolanda de Rover. Mo nique Bosga. Conny van Bentum, Reggie de Jong, Annelies Maas, Wilma van Velsen. Monique Drost (reserve), Fred Eefting, Kees Vervoorn, Albert Boonstra, Cees-Jan Winkel en Peter Drost. ARNHEM - Officieel, naar buiten toe, heet het verbaasd. Officieus, intern in KNAU-kringen, is de kwalificatie stomverbaasd meer op zijn plaats. Beter nog: ontgoocheld. Zelfs in de jaren tachtig betaamt het een Nederlandse sportbond namelijk niet zich in zulke pittige termen uit te laten over een sportkoepel waar je als bond niet buiten kunt, waar je zo afhanke lijk van bent. Vandaar dat men bij de KNAU alleen maar verbaasd wil doen. Ziedaar de sinds eind vorige week ontstane verhouding tussen het Nederlands Olympisch Comité (NOC) en de Koninklijke Neder landse Atletiek Unie (KNAU). Oorzaak: weer een diepgaand meningsverschil over de NOC- selectie voor Moskou al heet het officieel waarschijnlijk niet an ders dan een verschil in interpre tatie van de toelatingseisen. Overigens geen nieuwe situatie, want in 1972 was er al deining rond het niet afvaardigen van vijfkampster Miep van Beek die mentaal te zwak werd bevonden maar later als cirkelloopster wel excelleerde in het nationale handbalteam. In 1976 sprong de KNAU (tevergeefs) in de bres voor Ruud Wielart en spande Mieke Sterk zelfs een (verloren) kort geding aan. Dit keer zijn de hoofdpersonen vei - springster Edine van Heezik en Gerard Tebroke. die, in tegen stelling tot sprintster Els Vader, buiten de Moskouboot vielen. Voor de KNAU geheel onver wacht. Want had men tevoren mogen gokken, dan was het grootste deel van de inzet naar Edine van Heezik en zeker ook naar Gerard Tebroke gegaan. Van KNAU-zijde vond men dat dit duo zich in Moskou eenvou diger een weg zou banen tot in de finale dan de Zeeuwse sprint ster. Het pakte dus totaal anders uit. De geblesseerde Edine van Heezik kreeg zelfs niet, als Ruud Wielart, de kans aan te tonen dat haar blessureleed geleden is. Ongelo felijk maar waar: de KNAU-dele- gatie kreeg in de bespreking met het NOC medische les van oud verspringer Bram Leeuwenhoek, die zei ooit zelf met zo n blessure te hebben gekampt en daarmee - we praten over zeker een kwart èeuw geleden - heel lang te heb ben getobt. Het feit dat de fysio therapeut Edine van Heezik in middels blessurevrij heeft ver klaard, hielp de Amsterdamse, die de limiet op 3 cm na miste, niet over de streep. Ook ging het NOC geheel voorbij aan het feit dat de jonge ver- springster een trainer (Piet van Gerven) heeft die tenkoste van alles blessurepreventief traint. Vijfkampster Sylvia Barlag is daarvan het beste bewijs. Gerard Tebroke werd afgewezen omdat hij vorig jaar nauwelijks een tijd had staan en omdat hij als het aankomt op een eindsprint van vijf of twaalf lopers steevast vijfde of twaalfde wordt. Boven dien vonden de NOC ers dat het verwachtingspatroon ten aanzien van Tebroke geen voldoende garantie biedt voor een finale plaats straks in Moskou. Een conclusie, getrokken door atle- tiekkenner Bram Leeuwenhoek, die dit seizoen overigens nog niet op de atletiekbanen gesignaleerd werd. Wel liet NOC-atletiekcon- tactman Van Dorst zich daar zien, maai juist hij was tijdens de re cente bijeenkomst met de KNAU afwezig... En dan toch deze argumenten, waarvan één enige grond van waarheid heeft. Tebroke is geen atleet met een eindschot, maar hij heeft wel de voor veel tegenstan ders vervelende gewoonte zelf het tempo te bepalen en zodoen de voor een temposlag te zorgen die heel vaak succesvol bleek. Ongeloofwaardig Ernstiger, en zeker ongeloofwaar- Gerard Tebroke dig, is het argument: het niet met Moskou rijmende verwachtings patroon. Juist het tegendeel is waar en ook hard te maken, waarbij het natuurlijk niet af doende is te wijzen naar 1978 waarin Tebroke op de 10 km 27.36,6 liep waarmee hij nu nog tiende is op de wereldranglijst aller tijden. In 1977 had de Gel derse atleet een even sterk jaar, uitmondend in 27.37,6. Toen een vijfde plaats op de seizoenwerel dranglijst. Vorig jaar ging het mis, zoals het voor 1977 zo vaak verkeerd ging met de blessuregevoelige Tebro ke, die nu echter van het NOC op zijn brood krijgt niet die vorm te hebben die over een maand moet uitmonden in een topvorm. Dat laatste is helemaal nergens op gebaseerd en in strijd met alle fei ten van 1977 en 1978, Tebrokes topjaren waarin hij niet, als dit jaar, de pech heeft in elke 10 km- race te moeten strijden tegen de weersomstandigheden en dit bo vendien vrijwel helemaal alleen, omdat tegenstand ontbreekt. Desondanks nog 28.08,0, Dertien seconden boven de limiet. We houden dit argument maar even achter, evenals de door iedereen zo bewonderde mentaliteit van Tebroke, die ook na deze zoveel ste tegenslag weer blijkt uit de woorden: „Voor of kort na Mos kou loop ik elders zeker wel 27.40... Nogmaals, dit even terzijde. Wel kan worden benadrukt dat Te broke s topjaar, 1977, begon in mei met 13.56 op de 5 km, een afstand waarmee 10 km-lopers hun seizoen altijd beginnen. Drie maanden later rolden er 27.41,5 uit en nog even later 27.37,6. Een zelfde beeld in 1978 toen Tebro ke, weer vanwege blessures, pas in juni zijn eerste echte wedstrijd liep in 13.46,4, drie maanden later rolde zijn toptijd van 27.36,6 er- Na een verblijf van een maand in Mexico begon Tebroke dit sei zoen eind april al met een tijd van ook al onder de 13.50. Door er barmelijke wedstrijdomstandig heden en door het moeten jagen op de limiet, bleven toptijden uit, maar het is nog geen due maan den later, ja. eind juli, de periode waarin in Moskou de 10 km wordt verwerkt. Alleen het NOC weet en kan dat blijkbaar aantonen, dat het Tebroke dit keer niet zal lukken. KIEL (ANP) - De boycotoproep van president Carter mag op het zeilfront geslaagd genoemd wor den. In Tallinn komen over en kele weken nog geen honderd bo ten op het watei op jacht naar Olympisch eremetaal. Vooraan staande zeilnaties zoals de Ver enigde Staten, Canada, Frank rijk, Engeland en West-Duitsland mijden het vierjaarlijkse evene ment, zodat de sportieve waarde ervan in twijfel getrokken kan worden. In vergelijking met de strijd voorde kust van Tallinn mag de 89ste Kieler Woche eerder het predi kaat 'Olympisch' worden ver leend. De oudste zeilregatta kent een deelnemersveld van meer dan 1000 boten, dat in kwalitatief opzicht vrijwel de gehele wester se top aan de start brengt. In de Olympische zeilklassen hebben de landen, die Tallinn wel op het programma hebben staan, in de meeste gevallen hun complete afvaardiging naar de Westduitse stad gestuurd. Zo ook Nederland, dat in het weekje zeilen in de Kieler bocht een uitstekende voorbereiding op het Olympisch spektakel ziet. Op de eerste dag was er voor de Ne derlandse ploeg direct al enig succes weggelegd. In de Flying Dutchman wonnen de gebroe ders Erik en Sjoerd Vollebregt gisteren de eerste race. In de ove rige Olympische klassen eindig den vrijwel alle Nederlanders onder de eerste tien. Alleen Henk van Gent in de 470-klasse maakte hierop een uitzondering en be hoorde niet tot de eerste tien die door de finish gleden. In de soling arriveerde de War- monder Bakker als vijfde aan de finish. Hetgeen na de gebroeders Vollebregt de beste Nederlandse prestatie was. Zesde plaatsen wa ren er voor de combinatie Willen van Walt Meyer en Govert Bras ser in de tornado's en voor Bou dewijn Binkhorst en Ko van den Berg in de star s. In de Finnjollen. werd Olympisch zeiler Neeleman negende en 'thuisblijver' Van Leeuwen achtste. Opvallend op de eerste dag was dat er geen Westduitse overwinnin gen te vieren waren. De Denen, die over enkele weken wel aan wezig zullen zijn in de Finse golf, trokken het leeuwendeel naar zich toe met drie zegepralen, pre cies vijftig procent. De andere twee dagprijzen gingen naar Ar gentinië en de Verenigde Staten, beiden absent in Tallinn. Phil Weld De Amerikaan Phil Weld heeft nog steeds de leiding in de transatlan tische race. Gisteren bevond hij zich op slechts 806 kilometer van de finish bij Newport. De Ameri kaanse kustwacht verwacht dat Weid in de vroege ochtenduren van dinsdag zal finishen De strijd om de tweede plaats spitst zich toe op de Brit Keig en de Amerikaan Greene. Keig zeilde Greene voorbij en ligt ruim twin tig kilometer voor. ARNHEM (GPD) - De Olympische Spelen voor Gehandi capten 1980 hebben het afgelopen weekeinde aanmerke lijk minder bezoekers getrokken dan de organisatoren hadden gehoopt. In totaal vonden zo n 15.000 bezoekers de weg naar Papendal bij Arnhem. Het overgrote deel (11.000 man) kwam zaterdag naar de officiële opening door prinses Margriet. De rest keek gisteren naar totaal verregende wedstrijden. U 000 toeschouwers waren zaterdag getuige van de ope ning van de Olympische Spelen voor gehandicapten. Op het sport park Papendal gaf prinses Margriet het startsein door hel Olym pisch imur te ontsteken en over te dragen aan de atleten. Het feest werd daarna opgeluisterd door een demonstratie van ruim 800 gymnasten. ganisatie wijst dan ook de bai slechte weelsomstandig heden aan als de giote schul dige vooi het massaal uitblij ven van bezoekeis. De ene plensbui na de andeie zoigde eivooi dat het wedstiijd- schema danig in de wai weid gestuuid. Velschillende veldspoiten moesten enkele uien uitgesteld woiden om dat het teiiein onbegaanbaai was gewoiden. De wedstiij- den in het centiale stadion op de kunststofbanen konden echtei noimaai volgens schema woiden afgeweikt. Toch is niet alleen het weei schul dig aan de tamme belangstelling. Al weken voor de Spelen weid aan de hand van het aantal hotel- boekingen in Arnhem en wijde omgeving duidelijk dat de ver wachte 150.000 bezoekers niet allemaal zouden komen. De ho tels rondom en in Arnhem zijn wel allemaal volgeboekt, maai de massale bezetting van hotels el ders in de provincie is uitgeble- Voor de communicatiedienst van de PIT betekende de vei wach ting van grote aantallen bezoe kers in de afgelopen maanden handenvol wei k. In hotels tot vei buiten Arnhem is met man en macht gewerkt aan de uitbrei ding van het aantal telefoontoe stellen die het te verwachten massale contact met thuis en de sportlokatics zouden kunnen verwerken. Nu het aantal boekingen ver is ach tergebleven bij de verwachtin gen, zitten veel hotels met onbe nutte hoeveelheden telefoontoe stellen. K. Krom. hoofd van deze technische operatie: „Dit heeft handenvol geld gekost en nu wordt er amper gebruik van ge maakt De kaartverkoop voor de Spelen wijst eiop. dat het publiek de meeste belangstelling toont voor het tweede deel van de Spelen. Vooral voor de finalewedstrijden zijn veel kaarten verkocht. In het Olympisch Dorp zoeken publiek en spoiteis inmiddels verstrooiing in de gigantische re creatietent, waar elke avond een goed doortimmerd piogramma woidt gepresenteerd. De iond de 120U scouts van Scouting Nedei- land, die gedurende de Spelen de vrijwillige helpende hand bie den, zijn in het afgelopen week einde min of meer weggeregend. De padvinders zijn ondei ge bracht in een gigantisch tenten kamp op het teiiein van het Olympisch Dorp ten nooiden van Arnhem. Gisteren was men mas saal bezig met het giaven van af wateringskanaaltjes rond ten ten. kwam bij de Nedc sinten bij (Ie triltU werden door de

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 13