Jacques van Meer: kampioen met zeer veel allure Barlag naar nieuw record IWWI Outsider pakt titel bij dames TIENKAMPERS OP DREEF Sandra Dorlas behaalt twee nationale titels Uitslag amateurs Uitslag dames Engelsman Crabb de snelste in Lisse GEULLE (GPD) - Wie zijn favorietenrol speelt, zoals Jacques van Meer dat deed in het Neder lands kampioenschap amateurwielrennen, is de titel waardig. Met dc volle last op vaam en rug nummer, ontworstelde hij zich onder een donkergrijze hemel vol regen aan de druk van een groot peloton concurrenten en vocht op de streep een geslaagd duel uit met Peter Damen wiens erkend scherpe eindsprint bleef steken in de onverzettelijkheid van Jac ques van der Meer s pedaalslag. 1. Jac van Meer (Wouw) 4.59,31; 2. Peter Damen (Drunen) z.t.; 3. Wim Jennen (Grevenbicht) z.t.; 4. Jan Rooks (Heerhugo- waard) op 9 sec.; 5. Peter Winnen (IJsselstein) op 24 sec.; 6. Bert Wekema (Peize) op 32 sec.; 7. Adri van dei- Poel (Hoogerheide) op 36 sec.; 8. Ad van der Poel (Hoo gerheide) z.t.; 9. John Broers (Maartensdijk) z.t.; 10. Mat- the Pronk (Warmerhuizen) feit dat de aard van het parcours geheel overeenkwam met de sterkste wielergave in zijn kleine lijf: het klimwerk. Vorig jaar was dat ook zo, maar toen ontbrak het de Westbrabander aan de vereiste vorm. En het seizoen daarvoor, ook al onder die voor hem ideale omstandigheden, was zijn talent nog niet voldoende ontwikkeld, wat Jos Lammertink in het be slissende sprintje bergop be wees. Maar nu dan glorieerde Jacques van Meer breeduit. In de aanloop naar dit kampioenschap attendeerde hij zijn collega's op zijn groeiende macht met vijf etappe-overwinningen in zware meerdaagse wedstrijden, waar onder de gerenommeerde Lim burgse rit van Olympia s Ron de. Bet peloton wist dus waar de op dracht lag, maar toen Jacques van Meer die confrontatie op drong bleken er slechts twee bij machte adequaat te reageren: Pe ter Damen (boordevol revanche- gevoelens omdat bondscoach Rini Wagtmans hem in de selec- tiegroep voor de Olympische Spelen passeerde) en Wim Jen nen (een einde vierdejaars stu dent farmacie die ook tot zijn ei gen verrassing mee voorop kwam). Dat koersbeeld vooral, benadrukte de superioriteit van Jacques van Meer. die bovendien Opening indruk maakte door niet profite rend in een wiel te kruipen maar zelf de aanval te zoeken. Hij deed dat met allure: brutaal op kop. hautain omkijkend naar de hij gende hoofden achter hem en in een schitterende fietsstijl. Op 45 kilometer voor het einde had hij zijn wielerkwaliteiten de vrije loop gelaten. Dat gebeurde in een reactie op een toen al zeventig kilometer solorijdende Johnny Broers die door zijn ploegleider Jan Gisbers op pad was gestuurd om een opening te maken voor Adri van der Poel. die in zijn een tje ^lle kansen van de ploeg tor ste. Een nationaal kampioen schap mag dan individueel zijn, aan de sponsorsbelangen ont komt geen coureur wat in he al leidde tot het absolute kopman schap van Adri van der Poel. Om het gewenste doel te bereiken, trok geldschieter Jan van Erp zelfs een trainingskamp van een kleine week op in de buurt van het parcours. Tevergeefs. Adri van der Poel haalde het niet. Hij kwam, toen hij samen met Barry Zoontjes uit het peloton ontsnapt was, zwaar ten val en ofschoon hij weer - bebloed en wel - op de fiets klauterde, kon hij verder geen rol van betekenis spelen. Achteraf bleek Jacques van Meer zich geen moment zorgen ge maakt te hebben over de actie van (die 33 kilometer voor de fi nish werd achterhaald) en Van der Poel. „In de klim van de Slin- SPORT gerberg", zei hij, „ben ikeen paar keer voluit gegaan om eens te kijken hoe het er met mij voor stond en wat de anderen pres teerden. Ik ontdekte toen dat ik geen schrik hoefde te heb ben". Vraag De finale Jacques van Meer zelfver zekerd, hoewel het voor hem een spannende vraag was of hij op het laatst zou gaan soleren of het op een sprint met Peter Damen en Wim Jennen (die de beslissende slag had ingeluid) moest laten aankomen; Hij koos voor het laatste en kreeg daarbij alleen grote tegenstand van Peter Da men die zijn nederlaag na een schitterend gevecht toeschreef aan de hinderlijke opstelling van fotografen. Daarmee deed hij Jacques van Meer absoluut te kort. maar begrijpelijk was het zoeken naar een voor de neder laag verzachtende omstandig heid wel. Met het behalen van het kampioenschap had Peter Da men namelijk bondscoach Rini Wagtmans, die bij de renners keuze voor Moskou in de selec- tiegroep aan hem voorbij ging, voor schut willen zetten. Jacques van Meer vierde zijn suc ces en vooral de wijze waarop dat tot standkwam. in bescheiden heid en met groot gevoel voor realiteit. „Kijk zei hij, „het feit dat ik hier gewonnen heb wil niet zeggen dat ik de beste ben van Nederland. Ik was vandaag de sterkste, dat is heel wat anders. Als wielrenner moet ik nog op belangrijke punten sterker wor den. Mijn tijdrijden kan beter en op het vlakke heb ik ook nog wel wat bij te werken. Daarom denk ik dat die trui voor mij weieens een zware last zou kunnen wor den De Bruin breekt sleutelbeen GEULLE (GPD) - De invloed van het besluit van Keetie van Oos- ten-Hage om dit seizoen eindelijk een punt te zetten achter haar carrière, is merkbaar geweest bij het nationaal wielerkampioen schap voor dames. Geïnspireerd door kansenvergroting die afwe zigheid inhield, kwam er een re cordaantal van 83 dames aan de start. Bovendien benadrukten de wielrensters die nu een favorie tenrol kregen, het vertrek van Keetie van Oosten-Hage door el kaar zo te beloeren dat een outsi- De titel kwam terecht bij de 23-jari- ge Henny Top uit Wekerom die ondanks haar tweede plaats van vorig jaar in het Nederlands kampioenschap, toch niet tot de uitgesproken kanshebsters be hoorde. Favorieten waren met name wereldkampioen Petra de Bruin en Anne Mohlman-Rie- mersma, maar die hadden het zo druk met elkaar dat ze de beslis sende slag misten. Dat gebeurde 1. Henny Top (Wekerom) 70,4 km in 2.04,6; 2. op 11 sec: Leontien van Lienden (Bosch en Duin); 3. op 19 sec.: Mary Barendregt (Ooltgens- plaat); 4. op 1.23 Tineke Fopma (Nisse); 5. op 1.55 An ne Moehlmann (Apeldoorn); 6. op 1.58 Truus van der Plaat (Geldermalsen); 7. Henny Lieverse (Ilillegom) z.t.; 8. Marijke van den Berg (Op- loo) z.t.; 10. Marijke Ooster waal (Vlijmen) z.t. 25 kilometer voor het einde toen Leontien van der Lienden (die het zilver won) en Mary Baren dregt (brons) demarreerden. Hennie Top sloot als enige aan. „Ik keek om en ik zag dat er nie mand reageerde. We zijn toen meteen voluit doorgegaan", al dus de winnares die in de laatste meters met gemak van haar twee concurrenten was weggefietst en met elf seconden voorsprong fi nishte. Alleen de kampioene van vorig jaar, Tineke Kole-Fopema, on dernam vanuit de achterhoede nog een poging maar die leverde niet meer op dan pen vierde plaats in de uitslag waarin Petra de Bruin niet voor kwam. De re gerend wereldkampioene kwam in een olievlek ten val en brak daarbij een sleutelbeen. Op het moment dat dat gebeurde, zat Pe tra de Bruin in het peloton dat door de drie koploopsters op af stand was gezet. KOPENHAGEN (ANP) - Sylvia Barlag (ADA) heeft gisteren in Kopenhagen haar Nederlandse record op de vijfkamp verbeterd en gebracht op een totaal van 4538 punten. De Am sterdamse atlete verbeter de het oude record, dat zij op 17 juni 1979 in Dole (Fra) op 4512 punten bracht, met 26 punten. Dc prestaties van Sylvia Barlag in Kopenhagen waren: 100 meter horden: 13,89 sec, kogelstoten 12,75 m, hoogspringen: 1,84 m. verspringen 6,39 m en 800 m in 2.16.5. Sylvia Barlag won de vijfkamp van de vierlandenwedstrijd tussen Engeland, Nederland, Denemar ken en Italië. De landenwedsti ïjd ging met 12.901 punten naai En geland. Nederland werd tweede met 12.611 punten. De derde- plaats was voor Denemarken (12.165) voor Italië met 11.781. De wedstrijd bij de heren werd ge wonnen door Italië met 22.373 punten voor Groot Brittannie (22.224). Nederland (21.603) en Denemarken (21.022) Individueel winnaar van de tien kamp werd de Engelsman Mcstravick en de Italiaan Brogi- ni. die beiden tot een totaal van 7704 punten kwamen. Sylvia Barlag, die de laatste weken in een uitstekende vorm ver keert, heeft een maand voor haar optreden tijdens de Olympische Sjielen in Moskou voor de vijfde maal in haar carrière het Neder lands record op de vijfkamp ver beterd. De 26-jarige Amsterdam se weid op 12 juni 1977 in Oost- Bei lijn voor de eei ste maal natio naal record houdster met 4275 punten. In 1978 kwam zij in Cwmbran (Wales) tot 4281 pun ten, een prestatie die zij twee maanden later in het Poolse Spala op 4348 punten bracht. Iets meer dan een jaar geleden (17 ju ni) haalde Sylvia Barlag in het Franse Dole een totaal van 4512 punten, waarmee zij zich kwalifi ceerde voor de Olympische Spe len. Ten aanzien van haar oude record prestatie in Dole verbeter de Sylvia Barlag zich op vier van de vijf onderdelen: 100 m horden: 13,89 (13,90), hoogspringen: 1.84 m (1,82) en 800 m: 2.16,5 (2.18.3). Nederland had de vijfkamp kun nen winnen wanneer Tineke Hidding wat gelukkiger was ge weest bij het vei spi ingen. De at lete uit Deventer maakte twee ongeldige sprongen en ging in haar derde en laatste spiong op zeker: 4.12 m. Normaal is Tineke Hidding goed vooi zes meteiDe punten die zo n afstand opleve ren hadden Nederland in het lan- denklassement langs Engeland gebracht. El.-. Stolk eindigde als vierde met een score van 4307 punten. Olga Commandeur viel na drie onderdelen wegens een beenblessure uit. Bij de tienkampers was Frans van de Ham de beste Nedei landei Hij werd met een persoonlijk re cord van 7331 punten vijfde. Hij sprong o.a. 4.7 0 m met de pols stok. Jeroen Bronwasser. die na Kopenhagen haar Nederlandse i de eerste dag de beste Nedei lan der was. viel op de tweede dag ver terug. Hij eindigde als vierde Ne derlandei op de twaalfde plaats. De Brabander sprong met een toelaatbare rugwind 7.34 m vei. Hij bleef echter wel boven de 7000 punten. In de Engelse ploeg ontbrak oud-wereldrecordhou- der Daley Thompson. MOSKOU (ANP) - Minder dan een maand voor de opening van de Olympische Spelen in Moskou zijn zaterdag in het stadion, waar de Olympische atletiekwedstrij den worden gehouden, uitste kende prestaties geleverd. In het Lenin-stadion, waar Olga Koera- gina vrijdag met 4856 punten voor een nieuw wereldrecord op de vijfkamp zorgde, kwamen de tienkampers tijdens de Russi sche kampioenschappen even eens tot uitstekende prestaties. Joeri Koezenko pakte de titel met 8329 voor Valeri Katsjakov (8306) en Sergei Tsjelanov (8282). Zaterdag werd in Moskou ook een werpersdag gehouden. Onder ideale omstandigheden zorgde de 21-jarige speerwerper Dainis Koela met 92,06 meter bij het speerwerpen voor de tweede bes te wereldseizoenprestatic. Ver der wierp dit seizoen alleen we reldrecordhouder Ferenc Paragi uit Hongarije met 96,72 meter. Bij het kogelslingeren kwam we reldrecordhouder Sergei Litvi- nov tot 81.08 meter. Het was de tweede verste worp uit de ge schiedenis. Lit vino vs wereldre cord staat sedert enkele weken op 81,66 meter. Igor Nikoelin verbeterde zich van 80,08 tot 80,34 meter. Het speerwerpen dames ging met 64.14 meter naar Leolita Blodnie- za. Wladimir Kisseljev stootte 21.13 meter met de 7.250 kg. we gende heren kogel en bij de da mes haalde Svetlana Kratsjevs- kaja 21.04 meter met de vier kilo kogel. Bij de discuswerpen wer den ook uitstekende resultaten geboekt Galina Sabienkova wierp bij de dames 67,22 meter, Viktor Rasjoepkin won bij de he ren met 65,98 meter. Bij wedstrijden in Leningrad sprong Tatjana Skatsjko 6,88 me ter ver. Dit seizoen kwam alleen de Poolse Anna Wlodarczyck met 6,90 meter. Skatsjko had dit sei zoen al 6,85 meter ver gespron gen. Marina Serkova sprong 1,91 meter hoog en Joeri Prosjorenko ging met rie polsstok over 5,60 meter. Tijdens de eerste dag van de Ame rikaanse selectiewedstrijden al- teltiek in Eugene, die ondanks de boycot het predikaat "Olym pisch" hebben behouden, heeft Jodi Anderson de aandacht op zich gevestigd. De 22-jarige stu dente uit Los Angeles won zater dag de vijfkamp dames met een totaal van 4697 punten, elf punten onder het nationale record van Jane Frederick. De 28-jarige re cordhoudster raakte overigens na het hoogspringen geblesseerd en moest zich terugtrekken. De gedetaileerde resultaten van Jodi Anderson waren: 13,5 seconden op de 100 meter horden. 13.41 m kogelstoten. 1.79 m hoogsrpin- gen.6.61 m verspringen en 2.11,42 op de 800 meter. Op de openingsdag werden verder voornamelijk series verwerkt. De beste prestaties leverden Stanley Floyd op de 100 meter (10,19 se conden) en Ed Moses op de 400 meter horden (49,23 seconden). Maren Seidler won het kogelsto ten dames met 17,92 meter. De Franse dames estafetteploeg op de 4 x 100 meter bestaande uit Veronique Gandrieeux, Chantal Rega. Raymonde Naigre en Em ma Sulter heeft in Thonon Les Bains een tijd van 42.94 seconden gelopen. Het betekende de twee de beste tijd van dit seizoen. Sneller was alleen Oost-Duits- land (42.28). In Kopenhagen verbeterde Join Lauenborg het Deense record op Tijdens wedstrijden in Groningen LEIDEN/GRONINGEN - Sandra Dorlas, de 16-jarige Leidse jeugdatlete van De Bataven, behoorde het afgelo pen weekeinde tijdens de Nederlandse atletiekkam- pioenschappen voor junioren op de kunststofaccommo datie in Groningen tot één van de opvallendste deelneem sters. Zij legde bij de B-meisjes (15 en 16 jaar) beslag op twee nationale titels. Op de 200 meter bleek zij de snelste in 25.75 seconden, de 400 meter ging in een winnende tijd van 56.46 seconden. Lissenaar werd derde op de 110 m horden jongens A (18 en 19 jaar) in de gezien de tegenwind prima tijd van 15.00. Bepaald pech had Van Loon bij het verspringen waar hij een zeven meter sprong zag afgekeurd omdat hij de afzet- balk met een teenpunt over schreed. Nu werd het een 5de plaats met 6.59. Op de 100 m kwam hij voorts nog tot 11.68. de marathon tot 2 uur 13 minuten een 44.6 seconden. Hij finishte met ruim vier minuten voor sprong op zijn landgenoot Arne Stigsen. De Engelse Joyce Smits heeft gis teren in het Engelse Sand bach een bijzonder snelle marathon gelopen. De 42-jarige huisvrouw legde de 42 kilometer en 195 me ter af in 2 uur 33 minuten en 32 seconden. Zij verbeterde het En gelse record met twee minuten en 55 seconden. De Zwitserse Freni Förster werd in Sandbach twee de in 3.35.37. Bij wedstrijden in het Meadow- bank-stadion in Edinburgh liep Allan Wels de 200 meter in 20.11 seconden. De Schot, die geen ge bruik maakt van startblokken, werd echter gesteund door een niet toelaatbare rugwind van drie meter per seconden. Bij de Wcstduitse universiteits kampioenschappen in Göttingen werden enkele goede prestaties geleverd. Gerd Nagel sprong 2.25 meter hoog en Klaus Pfioghaus kwam bij het kogelslingeren tot 75.32 meter. Bij de dames sprong Ellen Mundinger 1.89 meter hoog Vooral de overwinning op de laat ste afstand werd door Sandra Dorlas met opvallend gemak binnengehaald. Op het laatste rechte stuk, met de wind tegen, hield zij het hoge beentempo vast terwijl de concurrentie duidelijk wegzakte. Met haar winnende tijd van 56.46 was zij zelfs ook nog sneller dan de winnares bij de oudere meisjes-A categorie, de Amstelveense Tanja Tjepkema die 56.62 noteerde. Overigens liet de sterke Bredase Ingrid Stoot (dit seizoen al goed voor 54.9) in Groningen verstek gaan. Op de 200 meter moest Sandra Dorlas er stevig tegenaan om de titel binnen te halen. Sandra Wes tera uit Haaksbergen gaf goed partij en bleef maar een fractie achter op de Bataven-atlete. Een andere Bataven-junioiMarcel Honsbeek, deed het ook voortref felijk in Groningen. Onder barre weersomstandigheden (regen en wind) liep hij vrijdagavond tot zijn eigen verrassing naar de eer ste plaats op de 3 kilometer bij de jongens B (16 en 17 jaar). Verras send omdat het pas Honsbeeks eerste officiële 3 kilometerrace betrof. Zijn winnende tijd was bovendien prima: 8.55.5. Zijn in spanningen op deze afstand en een onwillige kuit stonden een mogelijk tweede succes, op de 1500 meter, in de weg. Zijn wat moeizaam in de series verworven finaleplaats op de 1500 m liet hij dan ook schieten. John van Loon van De Spartaan uit Lisse viel ook in dc prijzen. De N ij boer wint marathon BORGHOLZHAUSEN (ANP) - Gerard Npboer (Daventria) met 2.09.O1 aanvoel dei van de we reldseizoen ranglijst op de maia- thon, is in de nacht van zaterdag op gisteren als tweede geëindigd in een luop over tien Engelse mijl in het Wcstduitse Boigholzhau- sen. Nijboer liep de 16.091) meter in 47 minuten en 33 seconden. Hij moest negen seconden piijs ge ven op de Colombiaan Domingo Tibaduiza. die in een nieuw pai- koersrecoid van 47.24 minuten zegevierde. Ei kwamen ruim 7 00 Andere Spartaan-deelnemers die het goed deden waren Peter Blokker op de 300 m horden jon gens B (4de met 41.50), Tom de Koning bij de jongens B met ko gel 13.55 en discus 41.74, Marinda van de Meer bij het hoogspringen meisjes A (4de met 1.65), Martien van Rijssel op de 800 m jongens A (1.58.6) en Paul de Koning bij de jongens A met 3.70 polshoog en 45.72 bij discus. Van het Leidse AV Holland goede verrichtingen van de A-junioren Michel Moll en Ester Goddijn. Moll liep een sterke 400 m (51.3) maar miste door een ongelukkige serieindeling de finale. Ester Goddijn greep ook naast een fi naleplaats maar noteerde toch een goede tijd van 15.83 op de 100 m horden. LISSE - De Engelse militair Ray Crabb heeft zaterdag in Lisse met overmacht de jaarlijkse 25 kilo meter wegwedstrijd gewonnen. De atleet van de Afcent Striders liep de afstand in 1 uur 17 minu ten en 58 seconden en was daar mee zo'n drieeneenhalve seconde sneller dan nummer twee, Rob Strik uit Baarn die 1 von bij de dar Ma Wokke conden en 31,6 seconden voor de 25 kilometer nodig had. De loop in Lisse op het beschutte par cours in de omgeving van het sportpark bij de Spekkelaan trok 94 deelnemers. Van hen haalden 166 de finish. Zeer snel bleek ook de Amster damse veteraan Piet van Alphen die op een derde plaats beslag legde Evenals de meeste deel nemers had Van Alphen weinig hinder van de winderige omstan digheden. Op de open stukken namelijk blies de wind de lopers in de rug terwijl juist op de be schutte gedeelten de wind uit de verkeerde hoek woei. Dat maakte de wedstrijd er voor de deelne mers alleen maar aantrekkelijker op. Van Alphen kwam uiteinde lijk vrij dicht achter Strik in 1.22.43,5 binnen. De snelste dame was de Naaldwijkse Marjan Hoo- gerhoud die voor de 25 kilometer 1 uur 43 minuten en 33 seconden nodig had. De uitslag luidt: Ray Crabb (Afcent Striders) 1.17.58.4, Rob Strik (BAV) 1.21.31,6, Piet van Alphen (AAC) 1.22.43.5, Roel van Zuvlen (Vet. Ned) 1.22.49, Paul Vos (Altis) 1.23.52, Jan de Hollander (Hellas) 1.24.06, Dick van Santen (PAC) 1.24.14, Huib Dalebout (AV'56) 1.25.16, Vic Zonneveld (NSL) 1.25.21, Eric Thomas (Afcent Striders) 1.25.23. Van het Noordwijkerhoutse NSL kwamen ook Hein den Elzen en Piet van de Luyt tot verdienste- lijke tijden, resp. 1.30.03 en 1.30.46.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 12