Didi Thurau grijpt mis UITSLAG PROFS 'Knecht' Jacobs in Belgische kampioenstrui Zes renners zeker van WK Joop Zoetemelk: "Als het tijdens de Ronde maar van een leien dakje gaat SPORT SPORT SPORT SPORT 1. Johan van de Velde (Rijsber- gen); 2. Jos Schipper |Kwa- dendanime) op 1 minuut 1 se conde; 3. Theo de Itooy (Eri- ca) z.t.; 4. Adri van Houwe- lingen (Zaltbommel) z.t.; 5. Jan Raas ('s Heerenhoek) z.t.; 6. Jos Lammertink (Olden- zaal) op 3 minuten; 1. Bert Pronk (Oud-Turnhout) z.t.; 8. Henk Lubberding (Voorst) z.t.; 9. Jo Maas (Maastricht) z.t.; 10. Willy Maessen (Maasbracht) z.t.; 11. Hennie Kuiper (Putte) op 3.12; 12. Fl its Pirard (Breda) op 3.15; 13. Hans Langerijs (Blokker) op 3.26; 14. Jan Jonkers (Oud Gastel) op 3.43; 15. Ad Wij nands (Maastricht) z.t. Slechts vijftien renners pas seerden de finish. Inderdaad was de 226 kilometer lange wedstrijd met als belang rijkste scherprechter de Slinger- berg aanzienlijk enerverender dan de kampioenschappen die de afgelopen jaren aan het publick werden voorgeschoteld. Al na 100 kilometer kwam er een flinke splitsing en haakten Knetemann (aanvankelijk zeer stringent be waakt door Hennie Kuiper) en Zoetemelk af voor een kans op de hoofdprijs. Zoetemelk staakte even later zelfs de strijd. Uit een zestienmans kopgroep zocht neo- prof Ad Wijnands uit Maastricht (die begin deze maand als prof debuteerde in de ploeg van Post) het avontuur. Toen de 30.000 voornamelijk Limburgse toe schouwers hun kelen schor had den geschreeuwd en Wijnands zijn laatste reserves had aange sproken, werd de finale inge luid. Sterk Animator daarbij was de sterk rij dende Jos Schipper, die op zijn 29e jaar aan de vooravond staat van zijn eerste Ronde van Frank rijk. De in Belgische dienst rij dende Schipper, die dit jaar wordt geplaagd door een ver nauwing in de bloedvaten van het rechterbeen en aan het eind van het seizoen daaraan operatief zal worden geholpen, demarreerde toen Wijnands in zicht kwam. Jan Raas, Johan van de Velde, Theo de Rooy en (verrassend) Adrie van Houwelingen sprongen mee. Na een solo van 50 kilometer werd Wijnands achterhaald en vrijwel onmiddellijk gelost uit het kwintet. Ruim 20 kilometer waren er nog voor de boeg toen Van de Velde begon aan de ontsnapping die hem de titel zou brengen. ,,Jan Raas had me gezegd goed uit mijn doppen te kijken", vertelde hij. „Ik heb me toen voorgeno men niet te lang te wachten, want als je twee ronden voor het einde gaat is de kans groot dat De Rooy, die erg sterk reed. met je mee- springt. Hij kan ontzettend goed het wiel houden. Dan loopje nog het risico geklopt te worden in de eindspurt". Die mogelijkheid werd nu door de vrij vroege demarrage van de Rijsbergenaar uitgesloten. Met een minuut voorsprong zette hij na de Dauphiné Libéré opnieuw de kroon op de zorgvuldige werkwijze van dit seizoen. rickx. 8. Ludo Peeters. 9. Rene Martens. 10. Frans van Looy. 11. Johan de Muynck. 12. Andre Die- rickx. 13. Heiman van Springel. 14. Benjamin Vermeulen, allen dezelfde tijd als Jacobs, 15. Staf van Roosbroeck op 57 seconden. Italië Giuseppe Saronni is de opvolger van Francesco Moser geworden als Italiaans wielei kampioen op de weg. Saronni won de titelstrijd in Arezzo met tien seconden voorsprong op Battaglin, Baron- chelli, Chinetti en Beccia. De Franse titel ging in Les Echelles naar Pierre Raymond Villcmiane uit de ploeg van Bernard Hinault. De winnaar van de Ronde van Italié werd tweede op afstand door Raymond Martin in de sprint te verslaan. Juan Fernandez is de nieuwe Spaanse wegkampioen gewor den in Ampuero bij Santander. Fernandez was dit seizoen berg koning in de Ronde van Spanje en won bovendien een etappe in de Ronde van Italië. Post-ploeg voor Tour GEULLE (GPD) - De Raleigh- ploeg die zal deelnemen aan de Ronde van Frankrijk wordt vandaag voorgesteld dooi ploegleider Peter Post. Dit gebeurt tijdens een bij eenkomst in het Zeeuwse Westkapelle die begint om half twaalf. Hoewel eerst dan officieel de ploeg bekend is. staat al vast dat de volgende renners dondeidag 26 juni in Fiankfuit aan de startlijn zullen staan: Joop Zoete melk, Jan Raas, Genie Kne temann, Johan van de Velde, Henk Lubberding, Leo van Vliet. Cees Priem. Bert Pronk. Bert Oosterbosch en Paul Wellens. De laatste is als Belg de enige buitenlander in de foimatie. KOEKELARK (ANPl - Jos Jacobs heeft gisteren in het Westvlaam- se Koekelare de Belgische wie- lertitel weg bij de profs overge nomen van zijn stalgenoot Ger ry Verlinden. Jacobs, als knecht van Willems en Demeyer ge start, was in de laatste meters van de koers over 275 kilometer iets sterker dan Dirk Heirweg. De beslissing in het kampioen schap viel op twintig kilometei voor de finish, nadat eerder vel schillende gioepen waren ont snapt en geduiende kortere of langere tijd waren weggebleven- In de voorlaatste ronde van 12,5 kilometer werd de beslissende aanval ingezet door Herman van Springel. Ludo Peeters, Oscar Dierickx, Frans van loov. Andre Dierickx, Jos Jacobs. Johan de Muynck, Dn k Heirweg en Michel Pollentier. Zij maakten zich los uit een eerste groep van dertig renners. René Martens en Ronny Claes gingen op jacht, op hun beurt weer achtervolgd door Ed dy Schepers, Benjamin Vei- meulen en Jan Bogaeit. De vijf achtervolgers kwamen bij in de slotronde. waarop Peeters. Heil weg en Oscar Dierickx het nog eens probeerden. De Muynck zorgde ervoor dat de rest van de kopgroep terugkwam. In de laatste kilometers is er voort durend aangevallen en 800 meter voor de eindstreep leek Heirweg het beslissende gat te hebben ge slagen. Jacobs, die zijn eigen kans mocht gaan omdat Daniel Willems een slechte dag had en Mare Demeyer ook geen potten kon breken, achterhaalde Heir weg kort voor de streep en won het laatste gevecht duidelijk. Van de 161 deelnemers kwamen er 46 binnen. De uitslag is: 1. Jos Jacobs, 275 ki lometei in 6 uur en 21 minuten, 2. Dirk Heirweg, 3. Eddy Schepers, 4. Ronny Claes, 5. Michel Pollen- tier, 6. Jan Bogaert, 7. Oscar Die Het trio dut beslag legde op de ereplaatsen bij het NK. Links Jos Schipper, midden Johan van de Velde en rechts Theo de Rooy wat gluiperige manier twee mi nuten. En ja, dan krijgen ze me er niet zomaar meer af'. Speculaties Ondanks die speculaties over de ontwikkelingen in de Tour de France is inmiddels wel duidelijk geworden dat de uiterst omzich tige manier waarop ploegleider Peter Post met zijn talent om springt, de juiste is. Van de Velde moest dit seizoen gedwongen rustig van start gaan. om krach ten te sparen voor de Ronde van Frankri jk. Pas half maart reed hij zijn eerste koers. ,,Ik heb mezelf zitten verbijten voor de televisie als ik die jongens in de klassie kers bezig zag. Inmiddels weet ik dat het toch goed is geweest. In de Dauphin liep het al lekker en ook vandaag was ik uitstekend in vorm. Er was afgesproken dat Knetemann. Zoetemelk of ik zouden worden uitgespeeld. Ik had de beste dag. vooral ook om dat ik me goed kan voorbereiden op zo'n eendagswedstrijd". Hoewel de Ralcigh-ploeg van Post voor het derde achtereenvolgen de jaar een nationale kampioen afleverde, was deze titelstrijd toch aanzienlijk interessanter dan de twee voorgaande afleve ringen. Belangrijkste oorzaak daarvan is wel dat heel wat Ne derlands talent inmiddels door andere, buitenlandse ploegen is opgeslokt (de Nederlandse wiel renner is door de jarenlange suc- cessenreeks evenals de voetbal ler goede koopwaar geworden) en er een redelijk sterk tweede blok is bijgekomen. ,Wij rekenden tevoren dan ook op sterke tegenstand van HB en een aantal individuelen". liet Van de Velde zich ontvallen. Wereld kampioen Jan Raas, met een vijf de plaats bescheiden geklas seerd, maar desondanks opnieuw de grote spielmacher. vulde daarbij aan: „Je ziet ook wel dat de koers heel anders is gegaan. In ieder geval anders dan wij ge hoopt hadden. Die andere ploe gen vlogen er vanaf het begin flink in. Er is veel harder gereden in de eerste fase dan vorig jaar. Geloof me, het was voor ons veel lastiger dan tot nu toe". (Van onze spoitieductie) GEULLE - De KNWU heeft zatei dagavond zes ïenneis definitief aangewezen vooi het weieldkampioenschap wiehennen vooi pi ofs, dat 1 augustus in het Fanse Sallances woi dt gehouden. Na een gespiek met vijf Nedeilandse topienneis weiden Jan Raas, Joop Zoetemelk. Genie Knetemann, Johan van de Velde, Henk Lubbeiding en Hennie Kuipei aangewezen vooi die titel- stnjd. Vooi vijf plaatsen in de WK-equipe valt de beslissing na de Tour de France en de laatste twee renners worden tijdens de Ronde van Nederland aangewezen. In het twee durend gesprek werden nog eens zestien renners ge noemd, waaruit de aanvulling van de dertien man sterke Ne derlandse delegatie zal worden gekozen. Dat zijn: Leo van Vliet, Cees Priem, Bert Pronk, Bert Oosterbosch, Piet van Katwijk, Theo de Rooy, Jo Maas, Hans Langerijs, Hennie Stamsnijdei, Johan van der Meer, Jos Lam mertink. Maitin Havik, Henny Nieuwdorp, Jos Schipper. Frits Pirard en Fedor den Hertog. Prof Wielerpromotion. Het be geleidingsteam bestaat uit Bas Goud (chef d équipe), Piet Lie- bregts (begeleider), de soigneurs Ruud Bakker, Rudy Bergmans en Bertus Fok en de mecaniciens Jan Legrand, Hans de Bruin en Gerard Peters. GEULLE (GPD) - Met dub bele „moraal" gaat Johan van de Velde donderdag van start in de Ronde van Frankrijk. De 23-jarige Post-pupil stond na zijn schitterende overwinning in de Dauphiné Libéré al op scherp, maar gisteren in het Zuidlimburgse Geulle liet hij zich na de nationale titelstrijd hullen in de Nederlandse driekleur. „En deze trui is een extra stimulans voor mij wanneer ik naar de Tour ga", liet de talent volle renner uit het Bra bantse Rijsbergen glunde rend weten. Van de Velde begint als knecht aan zijn tweede Tour-avontuur. In te genstelling tot zijn optreden in dit Nederlands profkampioen schap, waarin hij zich ontpopte tot een pure aanvaller. Een rol, die hem niet bepaald op het lijf is geschreven. Van alle grote wed strijden die hij tot nu toe won, kwam hij bijna steeds als een dief in de nacht naar de frontlinie ge stoven. Als verdediger van de po sitie van een leidende kopman. Vanuit die stelling zal hij ook in de Ronde van Frankrijk moeten starten, al hield hij gistermiddag - na het uitvallen van Joop Zoe temelk - de mogelijkheid open dat tijdens de Tour weieens een onverwachte wending kan wor den aangebracht. „Als het niet mocht lukken met Zoetemelk", meldde Van de Vel de, „zullen we na een paar dagen toch opnieuw moeten bekijken of de tactiek niet gewijzigd moet worden. Per slot van rekening had Zoetemelk ook vandaag problemen met zijn maag of in gewanden". De lange, nog altijd wat schuchtere Van de Velde houdt in zijn achterhoofd al re kening met een gedwongen kopmanschap. Met gejuich zal hij die beslissing zeker niet begroeten. „Ik heb voor mezelf nog altijd het gevoel dat ik in grote etappewedstrijden de ervaring mis om de verant woordelijkheid te dragen. Vooral ook omdat ik in tijdritten niet al te sterk ben. vreet dat aan mijn moraal. Het liefst pak ik op een Kop man met maagklachten in bed BEEK (GPD) Terwijl zijn ploegmaats nog ploeterden op de Slingerbeig in Geulle en de luidsprekers nog aller hande mededelingen en dis- co-muziek uitspuwden ovei het parcours, lag Joop Zoe temelk gistermiddag al op zijn bed in een motelkamei enkele kilometers van de strijd om de nationale titel. Na zo n 100 kilometer wedstrijd staakte hij met een achter stand van drie minuten op de kopgroep de strijd. En dat terwijl ploegpleider Petei Post zijn naam nog hoog op het lijstje van kandidaten had genoteerd. Vlak voor de Ronde van Frank rijk zou Zoetemelk dan ook ongetwijfeld volkomen ont redderd moeten zijn. Het te gendeel was echtei het geval. Ontspannen lachend luistei- de hij via de radio naai de gang van zaken in de kam en Pionk pioenswedstrijd. ..Ik hield er al rekening mee dat dit kon gebeuren meldde Zoete melk opgewekt. „In de Ronde van Zwitserland heb ik last gekregen van mijn maag. Misschien hebben we iets verkeerds gegeten, want ook Mutter, Knetemi. hadden pioblem Tijdens de tijdrit in de Ronde van Zwitserland, die hem de leiderstrui bezorgde, ont stonden er problemen. De dag erop, toen hij zijn eerste plaats moest verdedigen was het helemaal mis. „Maar je rijdt toch dooi, omdat je aan de leiding staat. Het gevolg is wel datje al je leserves aan spreekt zei Zoetemelk. ual kilor Pan^'nog Moi naar doktei F tijd verzorgt. Er zijn nog v dagen vooi dat de Tour beg en als ik het kalm aan cf het best weei in oi kun i zijn dens de Ronde delland ordt. sinds hij in de Raleigh-ploeg lijdt, achteivolgd lag. Hij staittc ti>- vun de Mid- Dat hem ook- in de na tionale titelstrijd ernstig pai ten. „Ik was een beetje slap. Vooral in de beklimming had ik ei last van. Dan ging ik van almete enbieu k en kaï seiland met mar .Ach lacht hij. maai vooi de 1 Als dan tijdens npte LE LOCLE (ANP) De enige Luxemburger, Lueien Didiei, heeft gisteren twintig Westduitse piofs en negentien Zwitseise verslagen in het gezamenlijke wielei kampioenschap van West- Duitsland, Zwitseiland en Luxembuig op de weg vooi pro fessionals. Didiei kwam na 224 kilometei in de buuit van het Westzwitseise Le Locle alleen aan met een VOOntprOAg \..n 35 seconden op zijn naaste coneui- renten. Gregoi Braun werd tweede en Westduits kampioen, Godi Schmutz vierde en kam pioen van Zwitserland. Van de veertig renners die vertiokken. kwamen ei veeitien aan de streep. Thai (Wdl); 5. Du i au i Wdl). zelfde tijd als Ei win Lienhaid (Zwi) ronden. 7. Daniel Gi>it 8. Ulh Suttei (Zwi) zelf< Lienhaid; V Meinitu (Zwi) op 3 minuten 20 s 10. Petei Kehl (Wdl)op4 r 10 seconden. 11 Hem (Wdl); 12 Hans-Petei Jak:

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 11