Kabinet is voor drooglegging van Markerwaard Nog geen besluit over olieboycot Scholtens hart lag bij Raad van State hersehi/drinks Kabinet gaat langs afgrond Opvolging Toxopeus D'66 wil post in Groningen Eerst maatschappelijke discussie WEL OVEREENSTEMMING OVER AANPAK TOPSALARISSEN Steun voor illegalen ZATERDAG 21 JUNI 1980 DEN HAAG (GPD) - Even verras send als hij in het kabinet kwam, zal mr. Willem Scholten (53) er weer uit verdwijnen. Maar de ver rassing komt meer door het „niet- verwachten" dan door de be noeming zelf, want Scholtens hart lag, hoezeer hij ook in zijn rol van defensieminister is gegroeid, nog steeds in de Raad van State. Daar heeft hij nooit een geheim van gemaakt. Scholten werd in feite in 19'i 8, na dat Roelof Kruisinga s ethische bezwaren tegen de neutronen bom het kabinet-Van Agt in zijn eerste crisis hadden gebracht, min of meer tegen zijn zin uit de Raad van State geplukt, waar hij toen net twee jaar in zat. Weliswaar had hij zich als CHU- kamerlid jarenlang beziggehou den met de financiële kanten van het defensiegebeuren, van de echte militaire- en defensiepolh tiek wist hij nauwelijks iets af en echt geïnteresseerd was hij er ook niet in. Hij was nooit in militaire dienst. Maar de CHU had niemand anders en de politieke ervaring van 8HB3EE3ECES Hardwerkend, scherpzinnig en vasthoudend Scholten was een belangrijk ar gument. Van het begin maakte hij duidelijk aan het eind van de rit weer naar de Raad van State te willen. Daarin heeft hij nu - een jaar voordat het kabinet officieel opstapt - zijn zin gekregen. Dit wil overigens allerminst zeggen dat deze Deventer fiscalist, oud- belasting-inspecteur, oud-staats secretaris van financiën (in het kabinet Biesheuvel, 1971-1973) en Tweede-Kamerlid een slechte minister van defensie was. Inte gendeel, hoewel je het met hem over de politieke doelstellingen van zijn beleid oneens kon zijn, stond hij voor zijn zaak en be schikte in korte tijd over een uit nemende kennis van het giganti sche defensieapparaat waar hij ineens was ingerold. jcHolten is vaak beschreven als een starre, orthodoxe man met wei nig humor en weinig oorspron kelijke ideeën, al is hij zelf degene die om die karakterisering het meest moest lachten. Op de bui tenwereld komt hij in elk geval over als een hardwerkende (hij maakt de laatste weken een zeer vermoeide indruk), scherpzinni ge en vasthoudende minister. Die vasthoudendheid is gebleken in de discussies over de kernwa pen-modernisering. Scholten wist zich daar door een diploma tieke opstelling, zijn onvoor waardelijke steun aan de NAVO en vooral zijn strakke presentatie van het kabinetsbeleid te hand haven, waar minister Van der Klaauw bijna onderuit ging. Enkele persoonlijke gegevens: Scholten werkte in de oorlog als stadsverslaggever van het dagblad Trouw in Deventer, stu deerde van '45 tot '50 aan de be lastingacademie, was vervolgens 13 jaar belasting-inspecteur. In 1963 werd hij lid van de Tweede Kamer en vanaf 1967 was hij voorzitter van de kamer-commis sie voor financiën. In 1965 studeerde hij af aan de Uni versiteitvan Amsterdam en werd in 1967 secretaris van de CHU. In 1971 werd hij staatssecretaris van financiën in het kabinet-Bies heuvel en toen dat viel, kwam hij weer terug in de Kamer. Hij werd op 1 maart 1976 lid van de Raad van State en op 8 maart 1978 mi nister van defensie. Scholten is Ridder in de Orde van de Neder landse Leeuw. DEN HAAG (GPD) - De strijd om de vrijkomende commissaris- post in de provincie Groningen is al begonnen: D 66 meent recht te hebben op deze post, gezien de landelijke politieke verhoudin gen en heeft een rijtje kandidaten beschikbaar voor het ambt. De belangrijkste kanshebber is Lau rens Jan Brinkhorst, het D 66- Tweede-Kamerlid en oud-staats secretaris van buitenlandse za ken in het kabinet-Den Uyl. Naast Brinkhorst worden als mo gelijke opvolgers van mr. Edzo Toxopeus genoemd de oud- staatssecretrais van justitie, mr. H. Glastra van Loon, die ook voorzitter van D 66 was. Verder is het niet onmogelijk dat de op richter van D'66, mr. Hans van Mierlo, door de Democraten als kandidaat bij het kabinet wordt aangemeld. Vierde naam in het rijtje kandidaten is Aar de Goede, momenteel Europees parlemen tariër voor D 66. De Democraten zullen overigens een felle strijd met minister Hans Wiegel van binnenlandse zaken moeten uitvechten, want de VVD-fractie in de Tweede Kamer heeft gisteren meteen laten we ten dat men ervan uitgaat dat de irispost in Groningen DEN HAAG (GPD)- De ministerraad heeft zich gisteren uitgesproken voor inpoldering van de Markerwaard. Met de drooglegging van 41.000 hectare IJsselmeer zal anderhalf miljard gulden zijn gemoeid. Laurens Jan Brinkhorst opnieuw een VVD er zal gaan krijgen. Kandidaten worden nog niet genoemd, maar in Haagse kringen is de naam van mr. Koos Rietkerk, de huidige fractievoor zitter van de VVD, al gefluisterd. Rietkerk zou - indien het CDA en de VVD volgend jaar door rege ren - altijd nog teruggehaald kunnen worden naai- Den Haag, zo is de redenering. Omdat minis ter Hans Wiegel lijsttrekker wordt voor de VVD en mogelijk volgend jaar weer oppositieleider moet gaan spelen als VVD en CDA niet verder regeren, is hij geen kandidaat. Een beslissing over de bestemming van het nieuwe land is nog niet genomen. Het kabinet houdt re kening met woningbouw, land bouw, bosbouw en recreatie. Ook wordt gedacht aan een militair oefenterrein en een tweede na tionale luchthaven, wanneer de behoefte daaraan zal blijken. Minister Tuijnman (verkeer en wa terstaat) zei na afloop van de mi nisterraad, dat inpoldering van de Markerwaard een aantal grote knelpunten op het „oude land kan oplossen. Hij wees op de be hoefte aan woningbouwmoge- lijkheden rond Amsterdam, de toenemende druk van waterre creanten op de Zuiderzeestadjes en het beslag dat wordt gelegd op de spaarzame natuur. De kabinetsbeslising van vrijdag is, aldus Tuijnman, een beleids voornemen. Over de Marker waard zal nu een „planologische kernbeslissing' in procedure gaan, waarbij een maatschappe lijke discussie zich kan gaan ont spinnen. Pas daarna zal de rege ring een definitieve beslissing nemen. „Dat duurt wel een paar jaar aldus Tuijnman. Met de keuze voor inpoldering van de Markerwaard moet volgens het kabinet een einde komen aan de heersende onzekerheid. Wan neer die nog langer zou duren, zouden met name in Noord-Hol land wellicht ongewenste pla nologische ontwikkelingen in gang worden gezet, wat ook tot onnodige uitgaven zou lei den. Tussen de Markerwaard en de kust van Noord-Holland zal een randmeer van meer dan 20.000 hectare overblijven. De polder zelf zal, zo zegt Tuijnman, hoog waardige grond tegen relatief la- Van Kempen en Begeer: verlies ZEIST (ANP) - NV Koninklijke Van Kempen en Begeef vreest dat 1980 niet veel beter zal zijn dan 1979, toen een verlies van acht ton werd geleden. De omzet beweegt zich tot nu toe op het zelfde niveau als vorig jaar, zo zei directeur mr. S.A.C. Begeer in de jaarvergadering. De heer Begeer noemde de situatie in de edelmetaalbranche zorg wekkend. DISCONTO OMLAAG AMSTERDAM (ANP) - Geiet op de gewijzigde verhoudingen in de valutamarkt en de daarmee sa menhangende daling van de geldmarktrente zal De Neder- landsche Bank haar tarieven over de hele linie met een half procent verlagen. Per 23 juni geldt voor het wisseldisconto een tarief van 9,5 pet, voor de voorschotrente een tarief van 10,5 pet en voor het promessiedisconte een tarief van 11 pet. ge kosten opleveren. Wanneer de nieuwe polder een zuivere ak- kerbouwbestemming krijgt, zullen de kosten de baten over treffen. Maar wanneer daarnaast aan woningbouw en recreatie wordt gedacht, zullen de baten groter zijn. Volgens de minister hebben „zeer hoge ambtenaren" dit becijferd. Inpoldering van de Markerwaard heeft naar de mening van het ka binet een aantal voordelen. In de eerste plaats kan woningbouw in de polder voorkomen dat Noord- Holland en Utrecht helemaal moeten worden volgebouwd. Voorts kunnen landbouwbedrij ven die elders stadsuitbreiding, ruilverkaveling of natuurbehoud in de weg staan, er worden geves tigd. Op recreatief gebied kan de nieuwe polder waarde hebben door het bouwen van vakantie huisjes en jachthavens. Het kabinet erkent dat inpoldering van de Markerwaard afbreuk doet aan het JJsselmeer als na tuurgebied. Daar stelt het tegen over, dat nieuwe natuurgebieden en weidevogelreservaten kunnen ontstaan, net als de Oostvaar- dersplassen in het aangrenzende Flevoland. Er kan volgens het kabinet een natuurgebied van in ternationaal formaat tot stand komen. De :rder zo heeft de wogen, een n kunnen omvang die HL- LICHTENVOORDE ANP) - Een achtjarige jongen heeft gisteren danig huisgehouden op de r.-k. begraafplaats in zijn woonplaats Lichtenvoorde. Hij vernielde vijftig graven. Hij trok crucifixen van de graven af, gooide grafstenen om en smeet ze kapot. De politie heeft hem een standje gegeven. regering militair oefenter herbergen van ee: we in Nederland nog niet hebben. Oefeningen in West-Duitsland zouden daardoor minder vaak nodig zijn. Bovendien zouden na tuurgebieden elders in het land, zoals op de Veluwe, door defensie verlaten kunnen worden. Een onderzoek wordt nog ingesteld naar de mogelijkheid om in het Markerwaardgebied een ener giebekken aan te leggen. Bij de definitieve besluitvorming zullen de resultaten daarvan worden be trokken. Over een mogelijke tweede nationale luchthaven spreekt het kabinet slechts ter loops. In het eerder verschenen Structuurschema Burgerlucht vaartterreinen is vastgelegd, dat een beslissing daarover pas tegen de eeuwwisseling genomen be hoeft te worden, indien Schiphol „volraakt. DEN HAAG (GPD) - De minister raad is er gisteren niet in geslaagd een oplossing te vinden voor drie zware politieke problemen. Over de olieboycot van Zuid-Afrika, beperking van de aftrek van hy potheekrente. en de uitkering in Japanse kam pen hebben gezeten, moet nu volgende week verder worden gepraat. Binnen het kabinet is over één poli tiek heikele zaak wel overeen stemming bereikt, de aanpak van ADVERTENTIE de topsalarissen van ambtenaren en politieke ambtsdragers. Mi nister-president Van Agt wilde daar gisteravond na afloop van de ministerraad echter geen mede delingen over doen. Volgens de premier zal minister Wiegel (binnenlandse zaken) be gin volgende week in een brief aan de Tweede Kamer laten we ten wat hij gaat doen met de door de Kamer aanvaarde motie-Weij- ers. Deze motie vraagt van Wiegel per 1 juli al te snoeien op de top salarissen. Wiegel wil op de sala rissen van topambtenaren en po litici niet voor volgend jaar kor ten. Geen overeenstemming is nog be reikt, aldus Van Agt, over een eventuele olieboycot van Zuid- Afrika. De Tweede Kamer heeft woensdag, tegen de uitdrukke lijke wens van minister Van der Klaauw (buitenlandse zaken) in, besloten tot een eenzijdige stop zetting van de olie-uitvoer naar Zuid-Afrika. Premier Van Agt liet in het midden wanneer het kabinetsbesluit over de boycot te verwachten is. Dins dag vertrekt minister Van der Klaauw naar de NAVO-topconfe- rentie in Ankara maar dat wil volgens Van Agt bepaald niet zeggen dat vóór die dag al een be slissing aan de Kamer openbaar wordt gemaakt. De indiener van de motie over de boycot, het CDA kamerlid Jan Nico Scholten, heeft volgens Van Agt van het kabinet niet meer ge vraagd dan nog voor het zomer reces, dat volgende week vrijdag begint, een standpunt te laten weten. Dat heeft minister Van der Klaauw niet toegezegd, aldus Van Agt. Hij heeft slechts zijn bereidheid heid getoond de zaak in het kabi DEN HAAG - De crisishaarden liggen momenteel in politiek Den Haag voor het opscheppen. Topsalarissen, olieboycot, hypo theekrente, begrotingsproblemen. Zelden eerder werd een kabi net in zo korte tijd geconfronteerd met kritieke momenten over onderwerpen die elk voor zich al „goed genoeg zijn voor het einde van zijn bestaan, als het kabinet Van Agt in deze laatste juni-weken. Het is bijna traditie geworden dat in die weken voor het zomerreces de problemen zich opstapelen. Na een periode van uitstellen en verdringen moeten dan - omdat de vakantie lokt - diverse, vaak heikele, punten in korte tijd door de Tweede Kamer worden gejaagd. Dat zoiets gepaard gaat met spanningen, daarn elke politicus allang leren leven. heeft Maar dit keer knaagt er meer. Het toch al niet stevig in ons parle ment verankerde kabinet staat te trillen op zijn grondvesten. Voor een aantal (CDA-?) politici lijkt het moment aangebroken om, zoals oppositieleider Den Uyl dat noemde, op het kabinet de „lakmoesproef' te nemen. In de afgelopen tweeëneenhalf jaar hebben Van Agt c.s. meer van die proeven - veelal door het simpelweg gebruiken van zware druk - doorstaan. Maar die vlieger gaat nu niet meer op. Het kabinet moet op zijn tenen lopen en steeds meer mensen voor spellen dat het dat niet lang meer volhoudt. De ploeg van Van Agt valt te vergelijken met die van Jan Zwart kruis: een warrige taktiek, veel mooie woorden, weinig overtui ging. Het spel deugt niet en het team wordt vanaf de zijlijn door de eigen supporters - Lubbers voorop - genadeloos uitgeflo ten. De problemen rond het Binnenhof gaan allang niet meer alleen over de inhoudelijke beleidskanten. In rustiger politieke tijden en bij een meer geaccepteerd kabinet dan dit zouden zaken als de topsalarissen, de hypotheken of de olieboycot vermoedelijk niet zó op de spits zijn gedreven als nu. Centrale rol in dit alles speelt - zoals immer - het CDA. Hoewel Lubbers met zijn onverhulde, maar later weer afgezwakte crisis dreigingen anders doet vermoeden, is er de CDA-leider alles aan gelegen te voorkomen dat het kabinet door de CDA-fraetie naar huis gestuurd wordt. Het zou het CDA intern splijten, Van Agt zou „zijn' beleid ter beoordeling aan de kiezers kunnen voorleggen en ongetwijfeld de grote buit binnen halen. Dat wil Lubbers niet, maar hij kan dat alleen voorkomen als het kabinet intern uit elkaar valt. En daar voor is nodig dat de VVD uit de selectie stapt. Niet voor niets zijn de kritieke punten op de kameragenda van de komende, laatste week, alle conflicten met de VVD terwijl het kabinet (tot nog toe) redelijk eensgezind lijkt. Toch heeft Lub bers in de hypotheekrente-zaak al voorlopig de weg geëffend door voor na de vakantie een initiatief-voorstel aan te kondigen en lijkt ook het probleem van de topsalarissen niet onoverkome lijk. Dat zou slechts de olieboycot van Zuid-Afrika kunnen zijn een voor de VVD zeker zo zwaar punt. Maar daarin is de CDA-fractie intern verdeeld en dat is geen gelukkig uitgangspunt om een crisis over te maken. Dan blijven alleen de begrotingsproble men over. Daar valt het kabinet mogelijk begrotingsproblemen splijten. Dat blijkt wel uit de afgelopen week verschenen Voorjaarsnota van de langzamerhand ook al wanhopig wordende schatkistbewaar der Fons van der Stee en de nog veel somberder voorspellingen die het Centraal Planbureau deze week zorgvuldig liet uitlek- Uit de Voorjaarsnota blijkt dat van de financiële doelstellingen van het kabinet niets terecht zal komen. Het financieringstekort, dat tot 5,5 procent moest worden teruggedrongen ligt in feite op 6,25 procent. Slechts door een rekentruc (die volgens Van der Stee zelf „geen reële betekenis" heeft) staat in de Voorjaarsnota keurig het cijfer 5,75 genoemd. Alle depai tementen zullen de voor dit jaar toegekende begrotings ruimte overschrijden met totaal één miljard. Dat daarvan in de Voorjaarsnota weinig te merken valt, komt omdat deze tegen vallers tegen de meevallers worden weggestreept. Maar aan de tegenvallers zelf wordt niets gedaan en die zitten dus blijvend in de begrotingen verwerkt. En dan komt het Centraal Planbureau met nieuwe cijfers die aan geven dat de lonen volgend jaar zullen stijgen, de industriële bedrijvigheid zal afnemen, de werkloosheid groeit, het financie ringstekort zal toenemen en bezuinigingen ter grootte van 5 a 6 miljard daar zelfs nauwelijks iets aan kunnen veranderen. Er zal fors bezuinigd moeten worden, dat is duidelijk. Maar of dit kabinet daartoe in staat is, is de vuag. Van der Stee is niet voor niets zo boos over het gebrek aan bereidheid van zijn collega's om inderdaad de uitgaven in de hand te houden. En premier Van Agt, die onlangs verklaarde „dat er op de begrotingen niets meer te halen valt", kondigt via de televisie keurig bezuinigingen op de wao en het jeugdloon aan. CDA-kamerlid Martin van Rooijen sloeg vorige week voor Bra bantse en Zeeuwse werkgevers de spijker op zijn kop toen hij Van Agts pessismisme over verdere bezuinigingen tegensprak en constateerde dat er sprake is van „onwil" bij tal van minis ters. Geen vreemde constatering. Wie ziet dat een bezuinigingsoperatie van 3 miljard gulden nu al gedoemd is volledig te mislukken - het kostte een minister en nét niet het kabinet moet er wel een hard hoofd in hebben dat het kabinet-Van Agt er wél in slaagt het dubbele te vinden. Het aanpakken van (alle) inkomens is dan een even logisch als gemakkelijk antwoord. Slechts weinigen twijfelen aan de nood zaak van matiging, zelfs in de PvdA niet, maar dergelijke ingre pen vergen voor alles vertrouwen in de politici die ze uitvoeren. Halsstarrigheid waar het gaat om de aanpak van hoge hypothe ken en (ambtelijke) topinkomens is geen basis om dut vertrou wen te vergroten. Van Agt roept nu hoopvol dat het kabinet 1981 haalt Maar de pioblemen zullen dan alleen zijn toegenomen, terwijl dat jaar door verkiezingen en kabinetsformatie toch al verloren gaat. Dat betekent dat nieuwe heelmeesters mogelijk pas in 1982 aan de zieke patiënt kunnen gaan sleutelen. Met dat vooruitzicht wan kelt het kabinet langs de afgrond in deze moeilijkste weken uit zijn bestaan. HANS DE BRUIJN net ter sprake te brengen, en dat is gebeurd. Als het regerings standpunt vóór het reces aan de Kamer wordt verteld, kan dat be tekenen, zo bevestigde Van Agt, dat hij zelf als minister van bui tenlandse zaken ad interim don derdag de beslissing verde digt. Ook over de beperking van de af trek van hypotheekrente moet binnen het kabinet nog overeen stemming worden bereikt, zo zei Van Agt. Daar wordt dan maan dag verder over gepraat. Diezelf de dag praat de Tweede Kamer over de Hofstra-voorstellen die onder andere beperking van ren teaftrek behelzen. ..Bijna eens" is het kabinet het vol gens Van Agt geworden over de vraag of aan een grote groep ex- geinterneerden in Japanse kam pen een eenmalige uitkering moet worden gegeven. NOORDWIJKERHOUT (GPD ANP) - De groepen illegale bui tenlanders die in Nederland hun toevlucht hebben gezocht in ker ken en buurthuizen, hebben gis teren steun gekregen van de anti racismeconferentie in Noordwij- kerhout. In een verklaring zeiden de aanwezige kerkleiders hun steun inhoud te hebben gegeven door het zenden van een delega tie, gisteiavond, naai de illegalen die in de Amsterdamse Domini- cuskerk hun toevlucht hebben gezocht. De deelnemers aan de consultatie deden in hun verklaring verdet een beroep op de Nederlandse Raad van Kei ken om de Neder landse regering en het parlement later en 1-n weten dat r berwet onjuist en onwerkba; vindt. Ook lieten ze weten sc dair te zijn met de actie van met uitwijzing bedreigde illegi werknemers en met iedereen c hen helpt. De voorzitters van de zeven A sterdamse gemeenteraadsfr ties hebben eendrachtig een ?daan op staatssecreU Haart beda luie zaken oplossing te zoeken voor gale buitenlandeis die zu Dominicuskeik hebber schanst. Volgens de fraci zitters verkeren deze me een schrijnende situatie

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 7