Elitair? Latijn is een luxe voor je geest... Nattigheid, ijsberen, sneeuw en koude troef bij onderzoek Leidse wordt voorzitter Raad voor Jeugdbeleid Mevrouw Van Wagcningen verlaat „Agnes,, Bouw P. Buysstraat „Vergunning werd terecht afgegeven" DEN HAAG LEIDEN - De ge meente Leiden heeft terecht een bouwvergunning gegeven aan de Stichting Huisvesting Werkende Jongeren voor de bouw van een complex van 32 tweekamerwo ningen op de hoek van de Rijns- burgerweg en de Paulus Buys straat. Gedeputeerde Staten, het dagelijks bestuur van de provin cie, hebben de bezwaren van eni ge omwonenden ook in tweede instantie afgewezen. Gedeputeerde Staten vinden niet dat het bouwplan van de stich ting zo grootschalig is, dat het niet in de omgeving zou passen, zoals de omwonenden hadden gesteld. Ook verwachten zij niet dat de parkeerproblemen in de buurt door de komst van de 32 tweekamerwoningen (met voor elke vier woningen drie parkeer plaatsen) aanmerkelijk worden vergroot. De problemen die er in dit verband al zijn, worden vol gens het provinciaal bestuur voornamelijk veroorzaakt door bezoekers van het academisch ziekenhuis en de in de buurt ge legen sportaccommodaties. Dat er nog geen zg. voorberei- dingsbesluit voor het gebied was genomen, zoals de regels voor het toewijzen van een bouwvergun ning in dit geval voorschrijven, wordt door Gedeputeerde Staten erkend. De conclusie dat om die reden de bouwvergunning had moeten geweigerd, gaat het pro vinciaal bestuur te ver. Zodra de gemeenteraad een voorberei- dingsbesluit zou hebben geno men, had de bouwvergunning toch kunnen worden verleend De omwonenden staat nu nog de mogelijkheid open om bij de Raad van State in beroep te gaan, maai de bouw van de woningen kan daardoor niet worden opge houden. ADVERTENTIE en zilver Een aparte kollektie waar devolle en mooie sieraden koopt u bij ons ondanks deze dure tijden tegen de scherpste prijzen. „WAAR VOOR UW GELD" Juwe'ier v. D. WATER 'Haarlemmerstraat 181 Leiden aXeliers DO/ST EXPEDITIE NAAR EILAND BIJ SPITSBERGEN Het expeditieteamdat maandag 30 juni naar Spitsbergen vertrekt werd gistermiddag gepresenteerd. Op de achterste rijderde van rechts de Leidse deelnemer die drie weken op een verlaten eiland naar beenderen gaat zoeken. Maandag 30 juni vertrekt het illus tere gezelschap onder leiding van drs. L. Hacquebord met de voor dit doel ingerichte schip de Planciusvanuit Amsterdam naar Spitsbergen om de funda menten van het legendarische Smeerenburg -dc Hollandse traanrokerij op Amsteidamei- land- bloot te leggen en te onder zoeken. Gisteren werd de be manning voorgesteld. Ndat Spitsbergen in 1596 door Willem Barentsz en zijn reisgeno ten was ontdekt, ontstond in Ne derland al snel belangstelling voor het gebied op grond van de mogelijkheden die het bood voor de ïobbenjacht en walvisvaart. Van hetéen kwam het anderen al snel hadden de Nederlanders in de 17de eeuw een aantal neder zettingen in het Hoge Noorden. Zo waren op Jan-Mayeneiland en pp Amsterdam-eiland nederzet tingen van behoorlijk formaat ontstaan. Een zo n nederzetting, Smgercnburg, is het doel van de expeditie. Het werd gedurende een relatief korte periode (van circa 1620totcirca 1660) s zomei .s intensief door ongeveer duizend i "bewoond. Door het op- Het archeologisch onderzoek deze zomer, zal op twee plaatsen wor den verricht: de traanproductic- eenheid aan de oostkant van Smeerenburg zal worden opge graven en aan de westzijde van de nederzetting zullen de resten van een vermoedelijk stenen gebouw woprden blootgelegd. Jeze twee opgravingen moeten meer inzicht geven in de struc tuur van de seizoennederzetting Smeerenburg en het sociale le ven van de vroegere bewoners. Tijdens de twee onderzoeks- maanden zullen twee of drie mensen van het expeditieteam de omgeving van de Smeeren- burgtjord verkennen, om te kij ken welke andere historische plaatsen geschikt zijn voor ver der onderzoek in 1981. THIJS JANSEN DEN HAAG - Meviouw R. E. van Essen uit Leiden is tot 1 mei 1982 benoemd tot voorzitter van de Raad voor het Jeugdbeleid, die deze week door minister-presi dent Van Agt is geïnstalleerdDe- Raad valt onder het ministei ié van CRM en komt in de plaats van de Raad voor de Jeugdvor- ming. De nieuwe Raad heeft tot taak ge vraagd en ongevraagd advies aan de regering uil te brengen ovei het jeugdbeleid. Tot leden van de raad zijn verder o.a. benoemd di D. Boonstra uit Nieuwkoop en K. M. Keijzer-Gaymans uit Wou- brugge. Transvaal: elf miljoen LEIDEN - Het Rijk stelt ruim 11 miljoen gulden beschikbaar voor het opknappen van 164 vooroor logse woningwet-woningen in de Transvaalbuurt. (Lopsenstraat en omgeving) Zes ton is voor de plaatsing en levering van de cen trale verwarmingsinstallaties. Zoals bekend is dit renovatiepro ject een zeer dure onderneming: de kosten bedragen zo n 70.000 gulden pei woning. De eerste woningen zijn in april dit jaar klaargekomen. Redelijk op' tijd volgens het architectenbureau Schutte, dat het project uitvoert. 'Wij zijn vorig jaar augustus be gonnen. In het begin gaat het al tijd vrij langzaam, maar we zijn nu aardig op gang. Het zal nog wel enkele jaren duren totdat we helemaal klaar zijn. LEIDEN - Deze maand promove ren aan de Leidse universiteit: A. van Beek tot doctor in de godge leerdheid. W. Hermsen doctoi in de wiskunde en natuurweten schappen, H.T. Le Fever doctor in de \yiskunde en natuurweten schappen, A.F.M. Cremers doc tor in de wiskunde en natuurwe tenschappen, N.P.E. Vermeulen doctor in de wiskunde en na tuurwetenschappen. Ch.M.G. Holiei -Hoek doctoi in de letteren en P.M.R. Vcisteegh doctoi in de geneeskunde. Vaak worden gymnasium mensen een elementaire manier van denken verweten. Is dat zo? 'Echte gymnasiumkinderen zijn volgens mij kinderen die een na tuurlijke hang hebben om dingen te doen, die niet direkt te maken hebben met het leven van alle dag. Het algemene voorbeeld: een studiehoofd met brilletje, heeft volgens mij niets met de werkelijkheid te maken. Elitair...? Ik zeg altijd tegen de kinderen, laat je niet in een hoek drukken. Als iemand met de neus in de wind loopt en zich beter voelt dan andere dan zeg ik ja. Hier op het Agnes is het een kwestie van het er voor over heb ben. Latijn is een luxe voor je geest, als je dat elitair noemt Het zijn natuurlijk de stomsten niet. Ik ben bijvoorbeeld ontzet tend onhandig met apparatuur. Iemand die daar wel mee kan omgaan is die dan elitair, omdat hij of zij op dat gebied meer kan dan ik? Ik kan mij niet goed ver enigen met dat woord Worden vrouwen gediscrimineerd in het onderwijs? "Met mijn collega's kan ik prima opschieten. Zo nu en dan heb ik wel het gevoel dat ze me een "Komische Alte" vinden. Bij vrouwen in het onderwijs is de discriminatie denk ik het minst. Er is wel een overheersing van mannelijke elementen in de schoolleiding. Maar dat ligt aan het soms niet willen en vaak niet durven van vrouwen. Daarnaast zijn er erg veel getrouwde vrou wen. Deze zijn lang niet altijd be schikbaar voor leidende funkties. Tegen vrouwelijke leerlingen roep ik al jaren, al vóór de hele eman- cipatiegolf; leer een vak. Ook al trouw je. als je kinderen het huis uit zijn dan sta je. Ik zie het ge noeg om me heen. Vrouwen, die weduwe worden of scheiden, moeten vaak weer voor zichzelf zorgen", Hoe zien de leerlingen u? "Naarmate ze ouder worden appre ciëren ze mij meer. Ik kan dan beter met ze opschieten. Ik heb niets in mij van een moederlijk type. Ik ben niet bemoederend. In de lagere klassen komen de ei genschappen, die ik nu mis, pri ma van pas. In de hogere klassen is dat niet meer zo nodig. Ik heb diepe bewondering voor kleu terleidsters. Ik zou het niet kun nen. Mij toekomst? Ik zal mijn dagen in ledigheid doorbrengen. Aan lesgeven begin ik niet meer. Iets in een archief doen lijkt me verschrikkelijk leuk. In ieder ge val niet de hele dag thuis zitten. SASKIA STOELINGA AMSTERDAM/LEIDEN - Kou, nattigheid, ijzel, sneeuw, storm, gevaarlij ke ij sberen en misschien ook nog wel wat zonneschij n staan deze zomer de Leidse antropoloog dr. G.J.R. Maat te wachten. Samen met een assistent gaat hij drie weken op een geheel van de bewoonde wereld afgesloten eilandje zitten bij Spitsberen. Pieterskerk examen opgesplitst in twee de len. Centraal schriftelijk en een schoolonderzoek. Daar kun je je eigen ideeën in kwijt en dat is heel prettig. De ene klas is meer gevoelig voor poëzie, de ander voor proza. Je armslag is veel gro ter. Je kunt niet zeggen beter, maar anders. Ze hebben op een andere manier tegen de tekst aan leren kijken, zien deze niet alleen als een vertaal-object. Ze zijn nu in staat een tekst literair of histo risch te interpreteren. We hebben nu wel veel minder uren. Vijf te gen vroeger acht of negen. Er is ook geen verschil meer in niveau tussen A en B-kandidaten. Toekomst klassieke talen? Ik hoop dat men er geen einde in ziet, maar ik ben bang dat als er een middenschool of opvo (onder wijsplan voortgezet onderwijs) komt de klassieke talen verdwij nen. Waar wou je ze dan in stop pen? In het derde of vierde leer jaar? Als je alleen maar in de middenmoot kan starten wordt het allemaal wel heel moeilijk". Een stelling van een promovendus uit Groningen is als volgt: "Het vervangen van de vakken Frans en Latijn op de middelbare school door recht en ekonomie en de zoveelste stap op weg naar een maatschappij waarin regels en rekensommen centraal staan". Hoe denkt u daarover? Ben ik helemaal mee eens. Wis kunde, wordt overal gevraagd en altijd is het nuttig. Je kunt het overal voor gebruiken. En Latijn, wat heb je eraan niets! Het is zoals muziekje kan er niets mee doen. Klassieke talen wordt bijna nergens voor gevraagd. Je kunt niet zeggen, je moet Latijn kie zen. Je kunt ze wel wijzen op de invloed van de klassieke talen. De grondslag van de cultuur, dat merk je pas als je ouder wordt en bij wijze van spreken de kranten goed gaat lezen. Essentieel vind ik, dat het een cultuur is die ons enerzijds vreemd, maar ander zijds ook erg vertrouwd is. Als het werkelijk aangetast zal worden, denk ik dat de mensen die het hebben kunnen betalen een nieuw schooltje oprichten. Een goed neveneffect is, dat Latijn en Grieks de enige talen zijn waarbij nog vertaald moet worden. Dat is een hele andere manier om met een taal om te gaan. Zo nu en dan hoor je geluiden dat je iets mist als je nooit meer iets in het Ne derlands hebt leren te vertalen. Ze toetsen wel het zuivere "be grip" bij de andere talen, maar de leerling verliest het leren hante ren van de moedertaal. Ik geloof dat het op den duur weer terug zal komen. Als we geen behoefte meer aan de klassieken hebben, hetgeen de man in zijn stelling poneert, is dat toch een hele ver- Aun de expeditie nemen ook nog twee andere Leidenaren deel. Te weten fotograaf B. Bekooy en ar cheoloog M. L. P. Hoogland. De inbreng van dr. Maat en zijn as sistent zal bestaan uit opgravin gen op begraafplaatsen op een eilandje bij Spitsbergen van am per vijfhonderd bij duizend me ter. Met: behulp van de opgegra ven beenderen van de daar be graven walvisvaarder wil men iets meer te weten te komen van de medische problemen waar mee deze mensen te kampen haddén. Het zal wel behelpen worden. Eten krijgen we in poedervorm mee. Dat moeten we aanlengen met ontdooide sneeuw We moe ten het dan snel opeten, anders blijft de pollepel stijf bevroren in het eten staan zegt dj. Maat. Dr. Maat lKien snel opeten anders blijft de pollepel er stijf in De bedoeling van dr. Maat is onder meer de resultaten van zijn on derzoek naast die van de opgra vingen in do Pieterskerk in Lei den te leggen. "We kunnen zo de lengte van die mensen uit de Pie terskerk vergelijken met de hoofdzakelijk jong gestorven walvisvaarders op Spitsbergen Tijdens een vorig jaar gehouden vooronderzoek op Spitsbergen werden de resten van nederzet tingen van 17 de eeuwse walvis vaarders gelokaliseerd en werd door middel van een proefopgra- ving inzicht verkregen over op gravingen onder winterse om standigheden. "Dat is niet helemaal zonder risi co", zegt oud-Lei denaar prof. dr. A.G.F. van Holk. Ken ijsbeer had vorig jaar bijna het hele gezel schap opgepeuzeld Het enige contact met de bewoonde wereld is een radio. "In geval van acute nood zal een reddingsploeg wel licht te laat komen". Prof. Van Holk is voorzitter van een werkgroep van de Groningse universiteit die een grootscheep se expeditie naar Spitsbergen heeft voorbereid. Dr. Maat en zijn assistent maken deel uit van deze Nederlandse expeditie die deze zomer onder winterse omstan digheden acht weken lang op zoek gaat naar vergane glorie: De walvisvaarders. LEIDEN - We zitten in haar oude lokaal. Poëzie in Hiërogliefen schrift aan de wanden. Het kun nen verzen zijn van Horatius maar even goed van Ovidius of Vergilius. In ieder geval voor een niet-klassiek geschoold journa list een onmogelijke opgave om daar iets van te begrijpen. Aan haar gezicht te zien betreurt ze dat. Maar welke lerares klassieke talen zou dat niet doen? Mevrouw Van Wageningen geeft al 23 jaar Latijn en Grieks aan leer lingen van de Agnes Scholenge meenschap. Ze draagt het grijze haar in een knot, zwarte lange oorbellen aan en gaat gekleed in een zwart mantelpak anno 1950, dat nu weer erg in de mode is en haar iets kittigs geeft. Ze schuift twee banken tegenover elkaar en verontschuldigt zich dat het zo allesbehalve gezellig is. De reden voor dit gesprek is, dat ze na volgende week het onder wijs moet verlaten. Ze gaat na melijk met pensioen. Voor een (getrouwde) vrouw is zoiets toch wel uniek. Meestal haken zij, in tegenstelling tot hun manneiijke collega's, vroegtijdig af. Als haar loopbaan ter sprake komt lacht ze geheimzinnig. Even draait ze erom heen. "Na de oor log kon ik niet direct een baan krijgen in mijn vak. Ik ben toen in de journalistiek terecht geko men. Niet zozeer op het schrij vende vlak. Ik was chef binnen dienst, een organiserende taak. Ik ken de kneepjes van het vak en verdedig ze ook altijd. Over jour nalisten zeièren vind ik niet bil lijk. Naarmate dat werk profes sioneler werd, voelde ik mij er niet meer zo in {huis. In 1957 wa ren er weer banen genoeg. Het werd de Agnes, toen nog aan de Oude Vest". Wat vindt u ervan als leraren - in verband met de grote werkloos heid in het onderwijs - na hun 55ste zouden moeten opstap pen? "Ik word 65 en ben, blij dat ik het gehaald heb, of, laat ik het anders zeggen, ik vind het fijn dat ik zo gezond gebleven ben. Wij hebben dat nog niet in eigen hand. We kunnen nog niet kiezen, maar persoonlijk vind ik 55 jaar erg jong. Veel gezinnen hebben dan nog te maken met studerende kinderen. 60 is een aardige leef tijd. Het gaat allemaal nog best, maar ik merk wel dat het goed is om nu op te stappen. Nee, nee, het heeft niets te maken met generaties. Als ik nu zeg dat ik de tweede klassen moeilijker vond dan ooit tevoren, geldt dat niet in het al gemeen. Het volgende jaar kan het wel weer een hele prettige klas zijn". Wat zijn de problemen en toe komstverwachtingen voor de klassieke talen? "Ik ben begonnen-op de oude gym nasiale afdeling van het Agnes Lyceum. In '73 liep dat af en wer den we een randvak, keuzevak. Nu heb ik nog één collega. Vroe ger waren het er zes. Doet aan je werk-in de klas natuurlijk niets af. In twee atheneum is Latijn verplicht. In de derde en vierde kun je het kiezen, maar ook per jaar weer laten vallen. Soms is dat hinderlijk. Je hebt leerlingen die halverwege het jaar zeggen: "Waarom zou ik me nog inspan nen, ik laat het toch schieten". Vroeger bestond een examen al leen maar uit vertalen. Nu is het

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 3