Manege aan Broekweg moet weg Bij meeste gehandicapten ontbreekt het aan moed Wereldwinkel onder dak tijdelijk in bouwkeet Weidse agenda Eigenaars hoeven alleen eigen stuk sloot te betalen Boeiend orgelspel Van der Schaaf in Marekerk Sfeervol Salsa-feest in Stadsgehoorzaal Zwembad Het Wedde nog voor bouwvak vakantie gereed ZATERDAG 21 JUNI 1980 99 SASSENHEIM/WARMOND - "Bij de meeste gehandicap ten ontbreekt het aan moed. Ze durven met hun handicap niet meer aan sport te doen. In deze regio zijn zo n dertien duizend gehandicapten. Slechts vijftig daarvan doen aan georganiseerde sport bij de vereniging 'De Sleutels" mee. Deze club zet zich in voor verschillende soorten sport voor gehandicapten. Ik heb gemerkt dat veel mensen niet weten, dat zoiets best leuk is om te doen." Sinds maart van het vorig jaar heeft Frans van Niekerk uit War mond zich toegelegd op de schermsport. Volgende week neemt hij met zijn, eveneens gehandicapte sportvriend Frans Verhoef uit Sassenhein deel aan de Paralympics, de Olympische Spelen voor ge handicapten die vandaag in Arnhem worden geopend. Evenals het wat bekendere basketspel met spelers in rol stoelen js het ook mogelijk om vanuit het vierwielige wa gentje met floret, sabel of de gen de schermsport uit te oe fenen. De 25-jarige Warmon- der beweegt zich in het dage lijks leven voort op krukken. Frans Verhoef moet gebruik maken van een rolstoel. Beiden zijn geselecteerd voor de Nederlandse schermploeg. Maandag zullen zij meedoen aan voorronden van de Olympische Spelen. Van Niekerk vertelt hierover "Het is onmogelijk te zeggen of we goed zijn of dat we bij de eerste wedstrijd al kunnen inpakken. Iedereen strijdt te gen elkaar., Dat betekent dat ook de ergste en de lichtste handicap tegen elkaar kun nen uitkomen." Beiden schermen pu zo'n an derhalf jaar. "Er zullen deel nemers zijn die het al veel langer doen. We hebben de afgelopen maanden erg hard getraind. Twee keer per maand in Lisse en twee keer per week in Leiden bij de ge Frans Verhoef handicaptensportvereniging "De Sleutels". Thuis oefent Van Niekerk zijn puntvastheid met een luci fersdoosje. "Dat hang ik dan op aan een touwtje en probeer telkens raak te prikken." Tij dens de wedstrijden moet ook hij in een rolstoel gaan zitten, "sat zou anders niet eerlijk zijn", zo vindt hij zelf. Kijk, ik kan lopen en behoor als zodanig in klasse vijf. Dat is de graad van de handicap. Frans uit Sassenheim echter zit in klasse twee tot drie. Daarom zitten we tijdens het schermen allebei in een rol stoel." Frans Verhoef legt uit wat nou het verschil is tussen het "gewone" schermen en het schermen vanuit één vas te plaats. "Want je stoel kan niet bewegen. Die zit op een speciale frame verankerd. De afstand tussen jou en je te genstanders wordt bepaald door de afstand tussen je arm en je overbuurman." "We dragen de normale scher- merskleding. Dus ook de ves ten met elektrische verklik kers. Omdat we maar vanaf een plek onze schermkunst kunnen uitoefenen komt het er bij ons voor de volle hon derd procent op de techniek aan. Daarom is het schermen vanuit de rolstoel intensiever en beduidend vermoeiender. Wij moeten veel sneller reage ren", zegt Frans Verhoef. Frans van Niekerk heeft wel enig idee waarom de scherm sport in het algemeen en in het bijzonder voor gehandi capten nog zo onbekend is. "Je ziet tegenwoordig nooit meer een'schermwedstrijd op televisie. Overigens is dat er gens wel te begrijpen hoor. Het is geen sport om naar te kijken. Alles gaat veel te snel, je kan moeilijk allemaal bij houden wat er gebeurt. En wie niet met deze sport be kend is vindt er helemaal niets aan. "De vesten met verklikker zijn wel noodza kelijk. Je kan met het blote oog niet altijd zien of de te genstander nu wel of niet goed is geraakt. Mooie din getjes uithalen kunnen we niet. Het echte mooie scher men is bij de gehandicapten verloren. Wij spelen veel di recter. Onze training is daar dan ook voornamelijk op ge baseerd. We zullen hopen dat de resultaten daar maandag dan ook naar zijn. Als je ver liest is het je eigen schuld. We zullen in ieder geval met goe de moed aan de voorronden beginnen", aldus Frans van Niekerk. ROEL ZAADNOORDIJK DEN HAAG/OEGSTGEEST- De particuliere manege aan de Broekweg, met bijbehorende paardeboxen en bar, moet verdwijnen. Het gemeen tebestuur van Oegstgeest was al eerder tot die conclusie gekomen; de Raad van State heeft nu het beroep van de eigenaar. Hoogduin, in grote lijnen afgewezen. Brandweer in Voorschoten heeft nieuwe commandant VOORSCHOTEN - De heer J. Herbst (36) is benoemd tot com mandant van de vrijwillige brandweer in Voorschoten. Mö- menteel is hij brandweercom mandant in Bergschenhoek. De heer Herbst treedt op 1 oktober in dienst van de gemeente Voor schoten. Hij wordt opvolger van de heer Lekkerkerker, die eind dit jaar met pensioen gaat. 'Verstoppen' leiding kost Leiden ruim twee miljoen LEIDEN - De Leidse gemeente raad zal binnenkort moeten be slissen over een uitgaaf van twee- en-een-kwart miljoen gulden. Dat geld zal uitgegeven worden aan het gedeeltelijk onder de grond brengen van een hoog- spanningsleiding tussen Leiden en Sassenheim. Dat laatste is noodzakelijk om ruimte vrij te maken voor de vestiging van be drijven langs de Gooimeerlaan. De manege stond er al zo'n zes jaar „illegaal", omdat voor de bouw werken geen vergunning was aangevraagd. Volgens Hoogduin, directeur van een Leids bagger bedrijf werd de manege voorna melijk gebruikt door zijn perso neelsleden. De manege ligt in de nabijheid van het Leidse woonwagencentrum, maar nog wel op gemeentegrond van Oegstgeest. Het geldende be stemmingsplan geeft cultuur land voor het desbetreffende ter rein als bestemming aan. Be bouwing die daarop betrekking heeft is er wel toegestaan, maar dat kan volgens de Raad van Sta te niet voor de manege en de paardenstallen gelden. In de toekomst krijgt het gebied - blijkens het ontwerp-bestem- ming splan De Kwaak - een func tie voor sport en recreatie, met name voor de bewoners van de aangrenzende Leidse Merenwijk. Ook dan is er geen plaats voor een particuliere manege. De plannen gaan in de richting van sportvel den. Op andere punten is Hoogduin door de Raad van State wel in het gelijk gesteld. Het hek rondom zijn terrein mag hij laten staan en ook hoeft hij de opgehoogde grond niet te verwijderen, zoals het door het gemeentebestuur van Oegstgeest te verstaan was gegeven. TEN NIS - Het bestuur van de asso ciatie van tennisprofessionals (ATP) heeft vrijdag in Londen besloten dat het organisatiecomi té van het toernooi om de open Franse titels de Spanjaard Ma nuel Orantes een bedrag van 2800 dollar moet betalen. Orantes wei gerde onlangs in Parijs tegen de Argentijn Guillermo Vilas te spelen omdat de partij drie kwar tier werd uitgesteld wegens ziek te van Vilas. Orantes krijgt bo vendien 70 punten voor het Grand Prix-circuit toegewezen. De keet die binnenkort als Wereldwinkel dienst gaat doen. In Voorschoten VOORSCHOTEN - De Voorscho- tense Wereldwinkel kan voorlo pig worden ondergebracht in een bouwkeet die staat op het par keerterrein aan de Sir Winston Churchillaan en de Oranjeboom- straat in Voorschoten. Tot nu toe is deze Wereldwinkel onderdak in het Baljuwhuis, dat echter sa men met het monumentale Am bachtshuis binnenkort zal wor den opgeknapt. Omdat nu al binnen enkele maan den een begin wordt gemaakt met de restauratie van beide his torische panden, moet voor de Wereldwinkel (die als enige in stelling nog gebruik maakt van het Baljuwhuis) snel een nieuw onderkomen worden gevonden. De Wereldwinkel zelf streeft naar een overgangsbehuizing op de kortst mogelijke afstand van het Balj uwhuis. De gemeente heeft al eerder aangegeven dat zij de Winkel de helpende hand willen toesteken en doen dit dan nu in de vorm van het aanbieden van de bouwkeet. Deze keet wordt momenteel nog gebruikt door een bouwbedrijf. dat bezig is met de bouw van de winkelgalerij met bovenwonin gen langs de Sir Winston Chur- chilllaan. Op het parkeerterrein waar de keet staat, neemt ze zes parkeerplaatsen in beslag. In hun advies aan burgemeester en wet houders laten de directeuren van de verschillende Voorschotense gemeente-afdelingen weten dat het publiek aan de keet gewend is. Het bouwbedrijf heeft de keet na de bouwvakvakantie niet meer nodig. In het noodonderkomen is één gro tere en één kleinere ruimte aan wezig met een tussenbouw, waarin een keukentje en een toi let. Er is ook licht, water en ver warming. Het bouwsel kan vol gens onderzoekers wel nog een aantal jaren mee. De gemeente wil de keet nu voor 3500 gulden per jaar huren van het bouwbe drijf. Het ligt in de bedoeling om naast de Wereldwinkel nog een andere in stelling van het gebouw te laten gebruik maken, omdat het toch nogal vrij groot is. Hoe en wie de andere gebruiker zal worden is nog niet bekend.. In een werkelijk prachtig pro gramma heeft de organist Haite van der Schaaf gisteravond in de Marekerk in kort bestek een stijl overzicht gegeven. Beginnend bij de plechtstatige, indrukwekken de Sweelinck en Anthoni van Noordt, eindigde hij bij een voor die tijd karakteristiek en leutig muziekje van Frederik Nieu- wenhuysen "Aan volk en over heden" uit het begin van de ne gentiende eeuw. Daartussen liet hij een verschei denheid horen in registratie en in tijdstijlen. Zo boeiend dat het een genot was, organist én dit prach- tige orgel te beluisteren. De drie Toccata's van Pachelbel vooral, en het daarop volgende werk van J.S. Bach: Praeludium en Fuga in g waren voorbeelden van verfij ning enerzijds, en van helder lij nenspel anderzijds. Daarbij heeft organist Haite van der Schaaf de mogelijkheden van dit orgel goed gepeild. Iets dat alleen de groten onder hen voorbehou den is. Het gebeurt namelijk niet zo heel veel dat men onder de in druk komt van de kleurrijkdom van het Marekerk-orgel. Daar mee bewees Hait van der Schaaf zijn vakkundigheid en zijn artis ticiteit. Er was de gebruikelijke, naar ons gevoel een te povere belangstel ling voor dit gebeuren. BEP RIJNDERS Aanvankelijk leek de Leidse Stadsgehoorzaal om elf uur gisteravond niet vol te raken, zodat het 'Latin Touch Orchestra' als eerst voor een nauwelijks bezet te zaal moest spelen. Maar omstreeks middernacht, toen Oscar D'León aan de eerste van een serie optre dens begon, raakte de Stadsgehoorzaal steeds voller. Rond 1.00 uur wa ren er ongeveer duizend betalende bezoekers bin nen. Oscar doet zeer verbazingwekken de dingen met z'n elektrische bas. Hij bespeeld het instrument zelf liggend op z'n rug. Hij weet zich LEIDEN - Wie moet de sloot achter de Wassenaarseweg en de Rijns- burgerweg schoonmaken? Over deze vraag boog de commissie voor de beroep- en bezwaar schriften zich gistermiddag. Tweemaal per jaar wordt de sloot, die onder andere eigendom is van twee particulieren en de gemeen te, gecontroleerd. Is de sloot sme rig dan worden de eigenaren aan geschreven. Begin dit jaar kregen de twee parti culiere bezitters een proces-ver baal in hun brievenbus. Of zij hun gedeelte maar wilden schoon maken. "Een belachelijke zaak", verklaar de één van hen gistermiddag. "Toen wij de brief van de ge meente ontvingen vroor het dat het kraakte. Bovendien bezit ik maar een paar meter van de sloot. Het heeft toch geen zin als ik dat stukje schoonmaak". Hij zei de werkwijze van de ge meente niet netjes te vinden. "Al tientallen jaren wonen wij daar. Nog nooit heb ik wat over die sloot gehoord. En dan krijg je op eens een proces-verbaal in je brievenbus. Onbegrijpelijk". Voorzitter Olivier was het hier mee eens. "De gemeente had dit an ders kunnen afhandelen. Iets in formeler. Een telefoontje had waarschijnlijk alles opgelost". Hij zei de hele situatie nog al vreemd te vinden. "Ik begrijp dat ook de gemeente eigenaar is. Stuurt de gemeente nu een pro ces-verbaal naar zichzelf?" Afgesproken werd dat de gemeente de sloot schoonmaakt en dat de particuliere bezitters daarna een bepaald bedrag betalen voor de schoonmaak van hun gedeelte. "Bent u het met de hoogte van dat bedrag niet eens, dan kunt u als nog bezwaar aantekenen", concludeerde Olivier. VOORSCHOTEN - Het nieuwe Voorschotense zwembad "Het Wedde", dat nog voor de bouw vakvakantie wordt opgeleverd, zal volgens de begroting jaarlijks een tekort van 650.000 gulden opleveren. De gezamenlijke raadscommissies die gisteravond over het zwembad praatten ble ken van dit bedrag te schrikken. Anderzijds zetten de commis sieleden wel vraagtekens achter deze begroting: het zal vooral van de promotie van het zwembad afhangen hoe hoog de werkelijke kosten zijn. Het zwembad wordt op 10 oktober officiéél geopend. Tot die tijd kan men gaan "proefdraaien". Het is niet waarschijnlijk dat het schoolzwemmen vanaf de eerste klas van de lagere school zal wor den doorgevoerd. Wethouder Marselis pleitte ervoor de zwem verenigingen niet met een groot ledenverlies te confronteren. Het aantal uren voor de beide zwem verenigingen wordt terugge bracht tot ongeveer de helft van de uren vorig jaar. Volgens Mar selis een reële opgave. In het nieuwe zwembad zal voldoende ruimte zijn voor het zogenaamd recreatief zwemmen. De tarieven - niet bepaald laag - zijn afge stemd op de prijzen van een ver gelijkbaar zwembad in Oegst geest. Gezondheidscentrum B en W krijgen de volmacht om verder te onderhandelen over de bouw van een gezondheidscen trum in Noord-Hofland. Onder handelingen zijn onlangs begon nen met de Vereniging Gezond heidszorg en de Protestants Christelijke Kerken. De raadscommissies lieten gister avond weten eventueel alleen die grond te willen verkopen die voor het gebouw zelf nodig is. B en W stellen echter voor om ook om liggende stukken grond te ver kopen. in de praktijk vormt de grond een geheel met het ge bouw. Stevenshof De commissieleden menen dat be zwaar moest worden gemaakt te gen het ontwerp-bestemmings- plan Stevenshof in Leiden. Het plan geldt het gebied dat aan Voorschoten grenst. Uit de kran ten hebben B en W moeten lezen hoe het plan in elkaar zit. Be zwaar is er vooral tegen de situe ring van het winkelcentrum, dat te dicht grenst aan het winkel centrum Noord-Hofland. NOORDWIJK- De vereniging voor Natuur- en Vogelbescherming houdt op maandag een plante- nexcursie in de Noordduinen. Gidsen zullen de deelnemers be geleiden. Men vertrekt om 19 uur vanaf de werkschuur van het Staatsbos beheer aan de Duinweg te Noordwijk. Zaterdag Witte Singel - jeugdviswedstrijd, 9 uur. Salon O - Herengracht 45, video-pro gramma, 11-18 uur. Schouwburg - "Invitation to the nan, ce", 20.15 uur. Streekmuziekschool - Rapenburg 22, open huis, 10.30-15 uur. Sanders - Levendaal/hoek Korevaar- straat, Antiekmarkt, 9.30-17 uur. Oegstgeest - muziekmanifestatie in park bij kasteel "Poelgeest", Oegstgeest, 12 uur. Zondag Leiden Groenoord - Musschenbroekstraat, buurtfeest. Salon O - Herengracht 45, video-pro gramma, 11-18 uur. Middelweg 19c - kindervoorstelling Leids Poppentheater, 14.30 uur, tel 125802. Maandag Leiden Stadhuis - gemeenteraadsvergadering, 19.30 uur. Ie Binnenvestgracht 33 - universiteits raad, 19.30 uur. Kijkhuis - Vrouwenkerkkoor straat 17, horrorfestival, 20 en 22.15 uur. Bierdeghel - Vestestraat le, WD-bij- eenkomst met kamerlid De Korte, 20 Artsen Leiden - de weekenddienst begint za terdag om 0 uur en eindigt zondag om 24 Wijk 1 - Boerhaavedistrict, Binnenstad- Noord, Groenoord, Kooi, Merenwijk: za: S. Kooijman, Noordeindsplein 2a, tel: 122268. Zo; L. van Duijn, Witte Singel 69, tel: 123089. Wijk 2 - Binnenstad-zuid, Tuinstadwijk, Professorenwijk, De Waard: za- H.C. Jasperse, Witte Singel 72, tel: 124961. Zo; R.M.G. Taytelbaum, Hogewoerd 138, teL 120266. Wijk 3 - Mors, Haagwegkwartier, Zuid west za- A.A. van Rijn, Melissetuin 5, tel: 210797. Zo: A.L. van Ravestein-Weber, praktijk: Bevrijdingsplein 60, tel: 768918, privé: 01717-7050. Voor de praktijk van Groeneveld, R. van Leeuwen, Meijer, Reinders, Tan, Van Tol, Zwijnenburg en Verhage, wordt de weekenddiennst waargeno men door R. Zwijnenburg, Gallaslaan 24, Leiderdorp, tel: 412166. Spreekuur zaterdag en ^ondap van 11-11.30 uur, Gezondheidscentra.n Merenwijk, Ros molen 2. Leiderdorp - za F. Kemme, Grotiuslaan 12, tel: 893139. Zo: H. van Wijk, v.d. Valk Boumanweg 198, tel: 890529, spreekuur za en zo van 12.30-13 uur, gezondheids centrum, Florijn 10, tel: 891000. Oegstgeest - J. Hugenholtz, Pr. Hen driklaan 4, teL- 155666. Voorschoten - za W. van Dam, Palestri- nalaan 29, tel: 3960. Zo: F. Koopmans, R. Apotheken De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden wordt waargenomen van 20-27 juni door. apo theek Kok, Rapenburg 9, tel: 124807 en apotheek Voorschoten, Leidseweg 66, Voorschoten, tel: 2525. Wijkverpleging Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn: 134604, tel. te zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp/Zoeterwoude Rd. - ge zondheidscentrum, Berkenkade, Lei derdorp. tel: 410131, spreekuur ma t/m straat 7, Hillegom, teL 02520-29060. Dierenartsen Voor de praktijk van Muurling/Roest/ Helder G. Roest, Haaghuishof 5, Lei derdorp, teL 8904005. Voor de praktijk van Krol en Vestjens: J. en M. Vestjens, Rijn en Schiekade 23, tel: 144323. daarbij gesteund door de ritmi sche begeleidingsgroep 'La Salsa Mayor'. 'Mis Hijos', een Salsa compositie over de kinderen van Oscar D'León bracht al onmid dellijk veel sfeer in de Stadsge hoorzaal. Honderden enthousias te Salsa-fanaten zochten haast in tuïtief de dansvloer op om zeer ritmisch te dansen. Het Salsa feest, dat tot de zeer vroege mor gen duurde, kon zich onafgebro ken in een zeer grote belangstel ling blijven verheugen. Oscar D'.eón, La Salsa Mayor en het La- tin Touch Orchestra bleken on vermoeibaar. Vooral voor D'León verwonderlijk, omdat hij de meest onverwachte en acroba tische capriolen met z'n elektri sche bas uithaalt. Als het aan León ligt, zal de Salsa, met hem als Grote Smaakmaker, zeer spoedig Europa veroveren Dan staat, volgens Oscar D León en z'n manager, Azië voor de deur, omdat Japan van een groot en thousiasme voor de salsa-muziek c.q. D'León heeft blijkgegeven. BERT KOEKEBAKKER LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN LEIDEN Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Telefoon 071-144941 Nabezorglng v 18.00-19.30 uu Zaterdag van Abonnementsgelden bij vooruitbetaling te voldoen Bij automatische overschrijving geen Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitend giro 28884. Kwartaalabonnement f 46,30 per post f 66,40 Rubriekchefs: A. van Leeuwen (stad) J P Westerlaken (regio) B. Paauw (binnenland) J Ruygrok-Hoogeveen (buitenland) A A van Brussel (sociale economie) P J. de Tombe (sport) P C Rosier (radio en televisie, kunst) Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o.a. in: Bonn. Brussel, Londen. Parijs. Washington. Cairo, Privé: C. Smits, Bachstraat 25. Leiden, tel. 071-763320 Ch. Lennartz, Maredijk 33a, Leiden, tel. 071-133202. Correspondenten: R Zaadnoordijk. Tel. 071-155854. Voorschoten: J. Peters 071-769935. Warmond. K. Prins 01711-11266 Zoeterwoude: R. Stevens 071-890847 Zoeterwoude Olaf Hoenson 01715-1896 Leiderdorp: F. Snijders 071-893841

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 2