„Skiff" van Labourdette herboren Vakantie: te regelen, maar vergeet de auto niet SPEELSTRATEN Ruska-jubileum metn „De Klepperdoos" Spelletjes in de auto... en buiten Bedplassen geen spelletje ZATERDAG 21 JUNI 1980 EXTRA PAGINA 29 Ga je in de auto weg of met de trein? Als je je verveelt, kun je onderweg deze spelletjes doen. LINKS-RECHTS (met z'n tweeën): één kijkt naar links, de ander naar rechts. Schrijf alle dingen die je aan jouw kant ziet op. Je kunt af spreken, dat het allemaal dingen met een bepaalde letter moeten zijn, bijvoorbeeld een b of een k. Na vijf minuten k'jk je wie de meeste woorden heeft gevonden. IK ZIE IK ZIE WAT JIJ NIET ZIET: Bedenk iets wat binnen de auto of de trein niet te zien is. De anderen moeten raden wat jij in gedachten genomen hebt. Vra gen beantwoordt je met ja of nee. Er zijn ook een heleboel spelletjes voor in de auto te koop: magneti sche spelletjes, insteekspelletjes, kogelspelletjes. Je kunt ook kaar ten vooral als er grote cijfers op staan. Tekenen gaat minder goed in zo n bewegende auto of trein, maar als je van lezen houdt zou ik zeker een paar fijne leesboeken mee nemen. Niet met van die priegeli ge letters, daar word je doodmoe van. Neem een boek met mooie platen mee. Ken je alle spelletjes die je met vriendjes en vriendinnetjes bui ten kunt spelen? Hier komen er een paar. STAND IN DE WAND VOORKoekkappen, een spelletje dat Joke!, roept het kind dat de bal tijdens een verjaarspartijtje altijd heeft en de bal hoog in de lucht wel inslaat Kinderen hebben altijd gespeeld. Al zijn er tijden geweest dat het ze erg moeilijk u erd gemaakt. Soms kwam dat omdat ze al heel jong moesten werken. Andere keren omdat hun ouders bepaalde spelletjes niet netjes of slecht voor de gezondheid vonden. gooit. Het genoemde kind moet Bij voorbeeld in de 16e eeuw, toen de mensen zich erg bezighielden met godsdienst-werd er gezegd dat spelen de bal vangep. Is de bal gev< gen. dan geroepen en de bal omhoog ge gooid. Wie de bal niet gevangen heeft, probeert zo snel mogelijk de bal te pakken. Dan roept de vanger "sta" en probeert iemand met de l?al te raken. Lukt dit, dan moet het geraakte kind verder gaan. BOOMPJE VERWISSELEN Alle kindren zoeken een boom uit. Eentje niet. die gaat in het midden staan. Als dat kind selen" roept, dan moet iedereen een andere boom kiezen. Wie dan geen boom heeft moet in het midden gaan staan. JAGEN MET DE BALDe tikker probeert met de bal iemand af te gooien, maar hij mag niet van zijn plaats af. De andere kinderen mogen wel lopen. Wie geraakt is, rdt de nieuwe jager. "Ga maar lekker buiten spelen". Zegt jouw moeder dat ook elke dag? Maar is het eigenlijk wel zo fijn om buiten te spelen? Je moet altijd uitkijken voor auto's en bromfietsen. Tikkertje spelen is niet zo makkelijk, als je alleen op de stoep mag blijven. En soms staat die stoep ook nog half vol met geparkeerde auto's, 't Kan ook anders. Er zijn hier en daar speeltuintjes. Maar als je wat ou der bent, ben je daar zo op uitge keken. Het zou beter zijn de straat voor verkeer af te sluiten. Dan is de straat voor iedereen, als je maar loopt of speelt. Speelstraten dus. Mensen noemen het ook wel woonerven, al heeft zo n speel straat weinig met een boerderij te maken. In de stad Nijmegen hebben ze van die speelstraten. Elke woens dagmiddag, wanneer er geen school is, wordt er een straat in een bepaalde buurt afgesloten voor het verkeer. De hele middag wordt er dan in zo'n straat feest gevierd. Goed idee, hè? 'heidens' ongelovig Vroeger was er niet zo'n groot verschil in jongens- en meisjesspelletjes. Touwtjespringen werd door iedereen gedaan, zowel jongens als meisjes hielden zich er dus mee bezig. Pas in de loop van de vorige eeuw, toen er heel veel speelgoed in fabrieken werd gemaakt, kwamen er heel duidelijke verschillen in jongens- en meisjesspelletjes. Dat kwam, omdat er toen een heleboel soorten speelgoed werden gemaakt. Ook werd het veel goedkoper. Kinderen van arme ouders konden nu ook eens met speelgoed spelen Daarvoor hadden zij zich vooral beziggehouden met eenvoudige (maar erg leuke.'!) spelletjes van gevonden dingen of afvalmateriaal. Zo speelden veel kinderen met de botjes van geslacht vee. Daarmee werd gebikkeld (een gooi spelletje). io n 100 jaar geleden werd ders gespeeld dan nu. Er weinig huizen en nog veel minder verkeer. Er was toen lekker veel ruimte om te spelen. Bovendien hadden de kinderen in die tijd ook veel meer tijd om te spelen. Er was nog geen televisie.... Sport en allerlei andere clubs waren meestal alleen voor de rijke kin deren. Die kinderen van toen zijn je opa en oma van nu. Vraag ze maar eens wat voor spelletjes zij toen speelden. Veel spelletjes van vroeger worden ook nu nog ge speeld, zoals tikkertje, hinkelen, ballen, bok-springen of verstop pertje spelen. Misschien heeft je i wel een poppenhuis of een winkeltje in het klein gehad. Die waren in die tijd nog mooier dan nu. Er zijn ook spelletjes die nu h&ast niet meer gespeeld worden. Mijn oma kan zich nog deze her inneren: Hoepelen, lollen met een zweepje. Een bezemstok loodrecht op je vinger, hand of neus houden. Wie dat het langst volhield had gewonnen. Er zijn Kaat-sen. In twee hand, Van klip-per-de-klap Van voet-je-ge-trap, V an rotn-mel-de-bvm, Van keer-om! nog veel r die oude spel letjes. In een museum zie je wel eens schilderijen hangen, waarop kinderen spelletjes spelen. Op een heel bekend schilderij, ge maakt door Pieter Brueghel de Oude, zijn wel 70 spelletjes te z uit de tijd waarin het schilderij gemaakt werd (1560). Wil je meer weten van deze oude, gekke en soms wel enge spelletjes? Je vindt ze in het boekje 'Hééé joh! Kom je buiten spelen", van Ellen Lens en Grietje Hartman, het schilderij van Pieter Brueghel is wel erg mooi. Jammer alleen dat je een heel end moet rijden om t te bekijken. Het hangt helemaal in een museum in Oostenrijk. Nou ja, als je daar tóch op vakan tie bent U tl x/tuit, Th' (tout/ (juut uit. Een poppewagen, die hebben de meeste kinderen ujei gehad i paard op wieltjes is een beetje uit de gratie geraakt Dit is "De Klepperdoos" Speciaal voor de jonge lezers van deze krant. Samenstelling: Anne- loes Bronsgeest en Ma rijke Kool. Maar ook jij kunt hier schrijven wat je kwijt wilt. Brieven moeten naar: "Redactie van De Klepperdoos". Witte Singel 1, Leiden. Het komt vaak voor, dat kinderen in hun bed plassen. Als dat eens een keertje gebeurd vinden vader of moeder dat niet zo erg. Soms zeggen ze wel eens: "Je moet er geen spelletje van maken". Maar iedereen die wel eens in zijn of haar bed plast weet, dat het helemaal geen spelletje is. Aart Staartjes van de "J.J. de Bom Show" heeft een gedichtje gemaakt over hoe het komt. dat bedplassen: Dat overkomt iedereen wel Ik moet je even wat gaan vertellen, dus kom eens dichterbij. 't Is lang geleden. Ik was een jongen net zou oud als jij. Ik stond in een bos, in een heel mooi bos, en ik plaste tegen een boom, en dan werd ik wakker van de schrik, want het bos was maar een droom. Dan had ik in mijn bed geplast en was bang voor de volgende dag, dat ik weer mijn pyamabroek aan de waslijn hangen zag. Aan de waslijn mijn pyamabroek en de lakens van mijn bed. En ik dacht: dat zien mijn vriendjes ook, en dan hebben ze grote pret. En weet je waarom ik het zo naar en zo verdrietig vond? Ik dacht dat ik de enige jongen was die zoiets gebeuren kon. Want als je aan een jongen vraagt: "Heb jij dat ook wel, man? Dan zegt zo'n jongen altijd "nee". En meestal liegt hij dan. Want Pietje Keizer en Johgn Cruyff die overkwam dat wèl. En ook Epi Drost en Van Hanegem, en Rinus Israel. Dus plas je weer eens in je bed, geef je moeder dan een zoen, en zeg maar: "Er zijn er wel meer, hoor moeder, die dat 's nachts per ongeluk doen". In Nationaal Automuseimi Leidschendam Op de valreep heeft het Natio naal Automobielmuseum in Leidschendam er een be langwekkende aanwinst bij gekregen; een reconstructie van de befaamde boot-op- wielen die zo'n zeventig jaar geleden door de Parijse koetswerkbouwer Henri La bourdette werd gebouwd op het onderstel van een Pan- hard Levassor automobiel. Op de valreepover een paar maanden verhuist Louwman en Parqui naar het Brabantse Raamsdonkveer en het Na tionaal Museum gaat mee. In het Brabantse Raamsdonk veer wordt nu druk gewerkt aan het gereedmaken van de royale nieuwe behuizing van het bedrijf e Het is toeval de de herbouw van Labourdettes beroemde "Skiff" nog voor die verhui zing is gereed gekomen. Want al meer dan acht jaar geleden werd aan die kolossale klus begonnen. Nauwgezet en moeilijk. Want veel meer dan wat plaatjes in boeken en een enkele folder was er van deze kenmerkende auto niet meer te vinden. De wagen zelf was de weg ge gaan, die de meeste auto's gaan: naar de schroothoop. Toch werden er - met zo'n af beelding in de hand en met in het eigen depot van niet-ge- restaureerde auto's een Pan- hard-Levassor uit 1912 (maar dan met een totaal vervallen conventionele carrosserie) - plannen uitgebroed om tot reconstructie van Labourdet tes Skiff te komen. Maar waar de onontbeerlijke technische gegevens vandaan In 1972 werd contact opgéno- men met het bekende auto museum Malartre bij Lyon waar men wist te vertellen dat de hoogbejaarde Henri La bourdette nog steeds in leven Onmiddellijk werd contact met hem opgenomen en hij bleek maar al te bereid mei ken aan het plan om zijn Skiff nog eens te bouwen. Maar de gegevens had hij niet meer. Alles moest uit het hoofd. Hij wierp zich enthousiast op die taak. Net toen hij alles weer op papier had staan overleed hij. Dat was eind 1972. Hij was 84 geworden. Hij heeft de herschepping dus niet meer kunnen meemaken. Maar in Leidschendam ging men onverdroten door. Een moeizame klus. Een plaat werkerij in Utrecht en een jachtwerf in Warmond moes ten assistentie verlenen. Allerlei ogenschijnlijk dige details bleken in de prak tijk soms erg moeilijk uil voerbaar. Maar dankzij het enthousiasme en de lange adem van iedereen die aan de recontructie meewerkte, groeide de "Skiff' langzaam tot nieuw leven. Tot eenzelfde uniek automo biel, die zij vroeger was ge weest. Tot dezelfde merk waardige samensmeling van boot en auto die eens een "nouveauté" van de eerste orde in Parijs en ver daarbui ten Ruska in Amsterdam zegt de enige nog echt Nederlandse autofa- briek te zijn. En die bestaat nu al twaalfenhalfjaar. De Amsterdamse fotograaf Paul Hu f gaf het beginsignaal. Hij vroeg in 1966 aan de garagehouder Arie Ruska of deze kans zou zien een buggy voor hem te bouwen. Een "prelauto" met een polyester carrosserie op een VW-basis,zoals hij die in Amerika had zien rondrijden. Ruska aarzelde even r hele familie buggy's jaar. Na 12i/2 jaar komt er ook een "nieuw" model: de Ruska Starter. Een pure buggy, die een sterke gelijkenis vertoont met het oertype buggy, zoals die in 1967 voor het eerst op de Nederlandse weg verscheen. Deze Starter wordt vervaardigd volgens het het aloude principe: met Volkswagenmotor (1200 cc) en VW-veisnellingsbak en na tuurlijk het VW-chassis met polyester carrosserie. De prijs be draagt 8888 gulden. Van deze Starter wordt een beperkt aantal in speciale jubileumver sie gebouwd: fel rode wagentjes, uitgerust meteen 1300 cc motor, witte linnen kap jodium schijnwerpers, valbeugel en nog andere Als het waar is wat velen vrezen zullen heel wat automobilis ten dit jaar aan de vakantie- tochten beginnen zonder dat zij hun wagen tevoren nog eens extra hebben laten na kijken. Autorijden is de laatste tijd aanzienlijk duurder gewor denDe BOVAG is bang dat de automobilisten zullen gaan besparen op het onder houd. En dat de broodnodige vakantiebeurt daarvan het eerste slachtoffer zal zijn. En juist in de vakantietijd krijgt zo'n wagen het zwaar der te verduren dan normaal. Met extra belasting maakt men veel langere tochten. Is de auto niet in orde dan zal dat niet alleen meer benzine kos ten maar het kan tot (zeer) ge vaarlijke situaties leiden. Een ieder, die met de auto met vakantie gaat. doet er der halve goed aan zo spoedig mogelijk een afspraAk met de garage te maken. Maar laat ik eerlijk blijven. Hoe goed men de wagen ook ver troetelt, pech is niet altijd te voorkomen. Zo'n auto komt in de vakantie vaak in heel an dere omstandigheden terecht: in grote hitte bijvoorbeeld. Of in bergtochten. Die horen hier niet bij het gewone werk. Een ongelukje zit in een klein hoekje. Een gescheurde wa terslang ergens op een Spaan se binnenweggetje kan baren boos zijn. En hxdp laat lang op zich wachten. Zorg wat spul letjes bij de hand te hebben. Natuurlijk heeft de handel daarop ingespeeld. Holt heeft een noodpakketje ontworpen. Iets om een lek in de radiateur te dichten, iets om een ge scheurde waterslag te repqre- ren of een gat of scheur in de uitlaat te maken. Zo'n setje kost wel f 23,75, maar het kan veel nare uurtjes vóórkomen. Trouwens, let ook op uw gereed schappen en dergelijke. Loop uw auto even helemaal na. Voor als u in de file komt is er nu ook een dropje om uw ergernis te verbijten; file-drop. Het succes van de actie van RAI en BOVAG "Niet bi ij in de rij", heeft de commercie in ac tie gebracht. Meestal zeggen deze organisaties neen. Geen stropdassen derhalve, geen sleutelhangers en andere ty pische promotie-artikelen Maar de dropfabrikant Gilda mocht inhaken. Dus is er nu een "file-dropje". In een soort shag-verpakking. Natuurlijk verkrijgbaar bij de benzine stations. Misschien voor vakantiegangers een prettige versnapering Er zijn veel dingen om over en aan te denken voor men met vakantie gaat. Bijvoorbeeld: zijn er kinderen aan boord? Dat heeft speciale consequenties. Dan in elk geval niet steeds maar doorsjouwen. Te lange rukken in de auto is toch al niet goed, met kinderen zeker niet. 'Die hebben geregelde pauzes net zo nodig als eten en drinken. Vergeet niet: stilzit ten in de enge ruimte van een auto is zeer vermoeiend. Kinderartsen wijzen er op dat kinderen niets aan het mooi ste landschap vinden. Ze voe len zich alleen maar opgeslo ten. Onderbreek daarom de rit zoveel mogelijk om hen te laten rennen. Probeer niet te veel kilometers per dag te overbruggen; overnacht lie ver een keer extra. Probeer spelletjes te bedenken om ze bezig te houden: rode auto's tellen, raadsels opge ven, poppenkast spelen, ver haaltjes vertellen enzovoorts. Het leidt ze af. Kinderen zijn sneller wagen- ziek dan volwassenen. Rook zo min mogelijk in de auto, zorg voor frisse lucht. Gejak ker en gejacht slaat op hen te rug. Kinderen worden vaak bang als pa te gespannen ach ter het stuur zit. Ook in hun belang: rij rustig, beheerst en vooral gelijkmatig Dat men kleine kinderen op de achterbank in goed vergren delde en passende kinder zitjes zet is natuurlijk bekend. En dat men kinderen onder de twaalf jaar die gezien hun grootte onder veiligheidsgor- dels kunnen uitzakken niet voorin Iaat zitten is uiteraard ook vanzelfsprekend. Men moet tenslotte nooit verge ten dat kinderen op lange rei zen veel vocht nodig hebben, zelfs een veelvoud van wat volwassenen op zo'n reis drinken. Een thermosfles met licht gezoete thee of geperst fris fruit is onderweg beter dan veel snoepgoed. Een watertankje met washand jes en papieren doekjes voor verfrissing van gezicht en handen is onderweg ere han dig en prettig.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 29