Ploeg Peter Post blijft met lege handen staan Knetemaiiii: „Als ik nu maar goeie benen heb Niemand geeft 'thuis' bij uitreiking Andre Moedig kanshebber op medaille bij Paralympics Post-coureur aast op nationale titel ZATERDAG 21 JUNI 1 LEIDEN - Een beetje teleurstel lend was het natuurlijk wel. Want behalve de prijswinnaars van de strijd om de Klaas Huhner-bo- kaal had LDWS ook de aanvoer ders en bestuursleden van de overige deelnemende clubs uit genodigd, maar afgezien van Roodenburg en VNL gaf verder niemand "thuis". En daarom moest Sleutels-aanvoerder Hans Bos voor een praktisch lege kan tine de hoofdprijs in ontvangst nemen, kreeg de voorzitter van het Leids dieren-asyl z n dou ceurtje van J 500,- door Joop Riethoven "zo maar" uitgereikt en bleef initiatiefnemer Henk Pi ket min of meer met een kater zit ten. Laatstgenoemde gaf evenwel geen krimp. "Ik kan het begrij pen", verklaarde hij, "iedereen is dat voetballen natuurlijk zat". En zich wenden tot de band: "Jon gens speel nog wat i stijf glimlachje overhandigt LDWS-secretaris Henk Piket de Klaas Huhner bokaal aan Hans Bos. ZURICH (GPD) - Een keiharde finale in de ochtendetappe en een wandeling van het compacte peloton in de midda guren. Daarmee viel het doek in de Ronde van Zwitser land. Dat Ludo Peeters (voor Heddy Nieuwdorp) de voorlaatste rit op zijn naam schreef en dat Benny Schep- mans in de massale eindsprint op de wielerbaan van Oer- likon zegevierde, was eigenlijk alleen interessant voor de twee Belgische renners en hun sponsor, respectievelijk IJsboerke en Safir. In het klassement zoals dat een dag eerder, na de beslissende slag op de flanken van de Klau- sen, werd opgemaakt, kwam geen verandering meer. 55 ZÜRICH (GPD) - Tussen de finish van de 44ste Ronde van Zwitserland en de start van het nationaal kampioenschap liggen amper veertig uur. Dan trekken Zoetemelk, Kne- temann, Jan Raas, Lubberding, Kuiper, Jo Maas, Van de Velde, Pirard, Pronk, Van der Meer en noem verder maar op, de toeclips aan voor de strijd om het rood-wit-blauwe eretricot. Niet alle Nederlandse toppers en outsiders hebben overigens slag geleverd op de Zwitserse wegen alvorens naar het Zuidlimburgse Geullé af te reizen. Sommigen waren in Franse etappewedstrij den present: Midi Libre en Tour de l'Aude. Weer anderen draai den warm op de Italiaanse wegen (Schuiten bijvoorbeeld), of ver kozen het getol rond Belgische patat-frietkramen en draaimo lens als warming-up. In elk geval: het Nederlands kam pioenschap staat voor de deur. En zo'n titel heeft nog altijd grote waarde, ook al hebben vooral Zoetemelk, Jan Raas, Kuiper en Knetemann reeds zoveel andere successen in hun loopbaan ver gaard, dat ze de strijd in Geulle beslist niet als "de wedstrijd van het jaar" willen bestempelen. "Twee keer heb ik op het Neder lands kampioenschap beslag ge legd. Als ik het voor de derde keer kan doen, is dat iets WAARAAN ik veel sportieve betekenis zal hechten. Ik win graag, maar zo denkt de rest van het veld er na tuurlijk precies eender over", merkte Joop Zoetemelk tijdens een rustig moment in de Ronde van Zwitserland óp, toen de titel strijd van morgen (22 juni) ter sprake kwam. Overmacht "De keren dat ik Nederlands kam pioen werd, was in het begin van mijn loopbaan als beroepsrenner. De laatste jaren stond ik als ren ner van een Franse merkenploeg altijd tegen een overmacht van Raleighs. Morgen is het precies andersom, de tegenstanders van vorige keren zijn nu mijn ploeg genoten, maar het betekent te vens dat het teambelang opnieuw een rood-wit-blauwe trui in de weg kan staan". Minder vaak dan Joop Zoetemelk maar toch eveneens alle keren dat hij startte ook als potentiële kandidaat voor de titel, was Ger- rie Knetemann in het Nederlands kampioenschap present. "Het wordt de zevende keer, als ik mij goed herinner", vertelt Knete mann. "Wanneer ik de amateur seizoenen erbij tel, zal ik onder hand wel een dozijn wedstrijden om de nationale titel hebben ver reden. De keren dat ik als kam pioen uit de bus kwam, zijn mak kelijk te tellen". Een humoristische opmerking van de Kneet, want hij hoeft immers niet te tellen, om de doodeen voudige reden dat hij nooit op de hoogste treden van het platform hoefde te verschijnen. "Er was al tijd iemand anders die daar Sleutels jeugd over de grens LEIDEN - Het hoogste B-junioren team van de zaterdag vierdeklas ser De Sleutels noemt in het weekeinde van 28 en 29 juni aan een 'uniek' voetbaltoernooi deel. De Leidse spelers bivakkeren op dat moment in Oostenrijk, waar op uitnodiging van Wackner In- ssbruch wordt deelgenomen aan een internationaal toernooi. In Oostenrijk zullen verder teams aanwezig zijn uit Italië, Zwitser land, West-Duitsland en uiter aard het gastland, dat wordt ver tegenwoordigd door gastheer Wachner Inssbruch. stond", zegt Knetemann. De ex- wereldkampioen van de Nürn- burgring. Tijd "Of ik al vaak aan de wedstrijd in Geulle heb gedacht?" Gerrie Knetemann herhaalt de vraag en grinnikt. "Nou, nee. Je hebt als beroepsrenner weinig tijd om ver vooruit te denken. Wanneer je in de Ronde van Zwitserland zit, heb je andere dingen aan je hoofd. Bovendien, ik ben niet di rect de man die wakker ligt van wedstrijden. Je kunt vooraf zo veel plannen maken als je wilt, maar als je geen goeie benen hebt en als het gelukje in de steek laat, kun je het verder wel vergeten. Allemaal die theoriepraatjes vooraf. Niks voor mij". Goeie benen hebben. Knetemann heeft geen patent op deze uit spraak. Het typisch rennersjar gon. De woorden geven overdui delijk weer hoe er in het peloton gedacht wordt over tactiek zus en techniek zo. Als de vorm er niet is, als de benen niet meer willen, zoals de geest ze commandeert, vergeet het dan maar. Dan helpt alle plannenmakerij niet meer. De voorlaatste etappe in de Ron de van Zwitserland was daarvan weer eens het bewijs. Zoetemelk zou, zo werd door vrijwel ieder een in de volgerskaravaan voor speld, zijn gele leiderstrui met succes over Lukmanier, de Obe ralp, vervolgens ook over de met sneeuw bedekte Klausenpas dragen. De realiteit was anders en de waarschuwing vooraf van chef d'equipe Peter Post: "Niet te vroeg juichen. Er moet eerst ge reden wordenbleek op zijn plaats. Paal Nu is het Nederlands kampioen schap op de weg uiteraard niet te vergelijken met een allesvergen- de bergetappe in een grote bui tenlandse ronde, maar dat er eerst gekoerst moet worden alvo rens de prijzen verdeeld worden, staat niettemin als een paal boven water. "Natuurlijk weet ik ook wel dat wij een sterk blok vormen in het peloton dat op de Slinger- berg in actie komt aldus Kne temann. "Denk desondanks niet dat Wij zo maar eventjes onderling de buit verdelen. Er zijn kapers op de kust, alhoewel ik het persoonlijk geen ramp zou vinden als er naast onze ploeg nog een andere sterke Nederlandse formatie aan de start zou staan. Geen kwaad woord over HB Alarmsystemen, maar de praktijk in de Neder landse criteria heeft geleerd dat ze de koers op ons afstemmen. In Made, een paar weken geleden, ziiten die jongens wel zo fel op het wiel van ons te rijden, dat we de trucdoos voor de dag hebben moeten halen om het heft volle dig in handen te kunnen nemen Knetemann vergeet uiteraard niet dat ook nog mannen als Kuiper, Schuiten, Flits Pirard, de ge broeders Van Houwelingen, de in eigen streek rijdende Wim Maes- sen en een andere Limburger, Jo Maas, aan het hoofd van een vijf tal renners uit de DAF-trucks- ploeg start. Inclusief Langerijs, Van Gerwen en Stamsnijder, de amateurkampioen van vorig jaar. Er kan - want wie is in staat om officieel het tegendeel te bewij zen - een combine in elkaar ge stoken worden. Er kan - zoals dat in rennerstaai luidt - "een slag" tegen de formatie van Peter Post gemaakt worden. Probeersel in elk geval om het de gedoodverfde favorieten zo lastig mogelijk te maken. Logica Desondanks zegt de logica, dat de gene die morgen de bestgeklas- seerde man uit de ploeg is, tevens kampioen van Nederland is. Wie die beste man uit het tourgilde van de vroegere zesdaagsekeizer is, zal niettemin moeten blijken. "Het koersverloop bepaalt wie de steun van de anderen krijgt", herhaalt Knetemann een reeds jarenlang gebezigde opmerking in het team waarvan hij na een paar seizoenen in Franse wieier- dienst uitmaakt. "Laat er geen misverstand over be staan", aldus de wereldkampioen van 1978. "Ik zou in mijn zevende jaar als professional een natio nale titel heus wel op mijn naam willen hebben, maar ik kan hem niet op voorhand bestellen. Vorig jaar won ik in de Ronde van Zwit serland, die net als nu twee dagen voor het Nederlands kampioen schap eindigde, liefst vier etap pes. In Geulle reed ik de daarop volgende zondag als een krant. Ik kreeg mijn benen niet rond. Naar ik meen eindigde ik als vijftiende. Deze keer heb ik het in Zwitser land met veel minder moeten doen. Wie weet eindigt de titel strijd nu wel in een succes voor mij. Morgen, om een uur of vijf, weet ik het exact". Gerrie Knetemann raast weer eens hij in de strijd om de nationale titel i De binnenkort 25 jaar wordende Italiaan Mario Beccia bleef in de gele trui en hij behaalde met het veroveren hiervan zijn eerste gro te overwinning in de internatio nale wielerwereld. Mario Beccia verdiende deze triomf ten volle. Hij wachtte precies eender als Zoetemelk, Van Impe en de Zwitserse favorieten tot de voor laatste dag om toe te slaan. Het verschil met de anderen was dat Beccia slaagde en de anderen duidelijk te kort kwamen. De voorsprong die Beccia in de al- lesvragende bergetappe ver overde, loog er niet om. Na twee achtereenvolgende zesde plaat sen in de eindstand van de Giro d'Italia, was er nu opeens een vic torie die hem in eigen land niet was toegedacht, omdat zoiets al leen voorbestemd leek voor de cracks Saronni, Moser, Baron- chelli en Battaglin. De Italiaanse vedetten waren echter niet aan wezig in de Ronde van Zwitser land, omdat er tegelijk met het evenement van organisator Sepp Voegeli in Italië een paar wed strijden werden verreden voor het nationaal merkenkampioen- schap. Beccia en zijn sponsor, Hoonved, plus chef d equipe Dino Zandegu (de oud-renner die in de jaren 60 onder meer de Ronde van Vlaan deren op zijn naam schreef), dachten in Zurich uiteraard geen seconde meer aan de ploegen- strijd in gigen land. Zij hadden het succes op zak dat zij beoog den. Vreugde derhalve in de klei ne Ita'iaanse kolonie. Tevreden heid in het kamp van Godefroot's IJsboerkes, die niet alleen zeven etappes wonnen (Willems zes en Peeters een), maar die tevens constateerden dat Daniel Wil- ,lems het hooggebergte in de toe komst minder hoeft te vrezen dan was verwacht. Zoetemelk Joop Zoetemelk moest een zware slag incasseren toen hij op zijn terrein, de bergen, uit de gele trui werd gereden en uiteindelijk met WIELRENNEN - Met de start in ds woonplaats Meisse van de vijf voudige Tourwinnaar Eddy Merckx en de finish in het Brus selse Heizelstadion, wordt op 21 september een individuele tijdrit over 60 kilometer verreden, die als Grote Prijs Eddy Merckx ge programmeerd staat. Deze koers belooft meteen een topper op de internationale wedstrijdkalender te v irden. LEIDEN - Sporters uit de Leidse regio zullen goed zijn vertegenwoordigd op de Olympische Spelen voor gehan dicapten, die dit weekeinde in Arnhem van start gaan. Van de zeven schermers, die de Nederlandse kleuren mo gen verdedigen, zijn vier mensen uit de regio Leiden, waarvan drie leden van De Sleutels geselecteerd. De grote 'Leidse' deelname op dit onderdeel is voor een groot deel op het conto te schrijven van Theo van Leeuwen. Sinds deze beroepsmilitair en erkend schermleraar De Sleutels-leden leert omgaan met de floret, sabel en degen heeft de Leidse vereniging voor gehandicapten een aantal sterke schermers klaargestoomd) voor de Spelen van 1980. Trio Het Sleutels-trio, de Warmonder Van Niekerk, de Sassenheimer Verhoef en de Alphenaar Duyndam, wordt aangevuld door de Alphenaar Den Uyl en kent de primeur dat zij de eerste Nederlanders zijn, die meedoen aan de Spelen voor gehandicapten. De Hillegommer Van de Bosch is verder éën van de tien Nederlandse boogschutters, die in actie komt op het sportcentrum van Papendal. Kanshebber De Leidenaar André Moedig is de grootste kanshebber voor een mogelijke medaille. De rolstoelatleet heeft ook verreweg de meeste Olympische ervaring. Reeds in 1968 was hij aanwezig in Israël. Het lid van De Bata ven/Leiden start op diverse afstanden. Zaterdag 28 juni komt hij voor het eerst in actie in de series op de honderd meter. Zijn kans op een finaleplaats op die afstand lijkt niet zo groot. Drie dagen later komt Moedig op zijn favoriete afstand, de vierhonderd metei, uit. De Leide naar kan dan zijn slechte start makkelijker goed maken, s Woensdags staan de finales op de vierhonderd meter geprogrumm ?erd, terwijl Moe dig wellicht s middags in actie komt op de tweehonderd meter. Ten slotte maakt Moedig vrijdag 4 juli deel uit van de estafetteploeg 4x100 meter en start hij mogelijk ook nog op de 1500 meter. de derde plaats tevreden moest zijn. Zelfs geen etappewinst was gedurende tien dagen weggelegd voor de renners van Peter Post, ofschoon er inclusief de proloog liefst dertien keer voor de over winning gestreden kon wor den. Op de laatste dag van de Zwitserse ronde werd de reeds tot zes man gereduceerde ploeg van Peter Post (nadat Beat Breu en Stefan Mutter reeds eerder waren ver dwenen) wederom twee man kwijt. Gerrie Knetemann ver scheen niet meer aan de start van de voorlaatste etappe en nadat Ad Wijnands tijdens de korte, maar fel betwiste rit van Glarus naar Ilerrliberg opnieuw in de achterhoede terechtkwam, oor deelde zijn chef d equipe het be ter om de Maastrichtenaar tege lijk met Knetemann reeds te la ten terugkeren naar Neder land. Graantje De Belg Wesemael (uit de ploeg van Peter Post) en de Brabander Wies van Dongen (uit de formatie van Henk Koopmans) pikten in de laatste rit nog een graantje mee in de vorm van een eervolle klasse ring. Hetzelfde deed Heddy Nieuwdorp in de ochtendetappe, waarin hij weliswaar de ontke tende Ludo Peeters moest laten gaan, maar wel de Zwitser Wolfer versloeg in het gevecht om de tweede plaats. Overigens bereik te de HB Alarmsystemen-equipe van Koopmans precies eender als het team van de Raleighs met vier man het eindpunt. Dehalveerde ploegen derhalve in het tot 49 renners geslonken ren- nersveld, dat vorige week woensdag 78 man sterk aan de strijd was begonnen. De top van het algemeen klasse ment is: l. Beccia 42.55,12, 2. Fuchs op 2.12, 3. Zoetemelk op 3.15, Van Impe op 4.25, Willems op 4.27. Gerrie Knetemann startte vrijdag morgen niet meer in het eerste deel van de laatste etappe in de Ronde van Zwitserland. De ex- wereldkampioen voelde zich niet 100 procent fit wegens een ver koudheid en wilde met het oog op het Nederlands kampioenschap, zondag in Geulle, geen risico ne- De korte etappe van Glarus naar Herrliberg over 81 km bracht weliswaar in de spits van het klassement geen wijziging te- weeg, maar zorgde toch voor een versnippering in het peloton. Op de stijgingen rond de finishplaats bleef ook de aanvankelijk zes man sterke kopgroep niet meer intact, mede doordat de Zwitser Amrhein het hoge tempo niet meer kon volgen, Wesemael op een kruising heel even de ver keerde weg insloeg en de Italiaan Santamaria ten val kwam. Ludo Peeters rekende tenslotte in een solo van ruim tien km af met zijn twee overgebleven concur renten, van wie de Zeeuw Heddy Nieuwdorp (uit de ploeg HB on der Henk Koopmans) op de tweede plaats beslag legde ADVERTENTIE r Rolstoelatleet And kanshebber op eremetaal. Als u gevraagd wordt uw adres op te geven, noemt u er toch ook de postcode bij? Gebruik 'm goed. pttpost

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 13