Duitsers: geen penalties Gras, aardbeien, files maar bovenal Borg... Wereldrecord vijfkamp door Itnssische verbeterd Zweed kan Wimbledon geschiedenis schrijven ZATERDAG 21 JUNI 1980 Atletiekploeg uitgebreid DEN HAAG (ANP) - In de tweede bespreking tussen het Nedei- lands Olympisch Comité en de Koninklijke Nederlandse Atle tiek Unie is gisteravond de Olympische atletiekafvaardiging met twee deelnemers uitgebreid. Sprintster Els Vader en 400 meter hordenloper Hugo Pont zijn eveneens door Moskou aangewe zen Pont zal tut en met 4 juli de gelegenheid krijgen een 400 meter horden te lopen. Hij zal de afstand dan moeten afleggen in minimaal 50.00 seconden (elekc- tronischd tijdmeting). ROME (GPD) - Eindigt de finale van het Europees kam pioenschap morgen ook na verlenging in een gelijkspel, dan wordt dinsdagavond om half negen opnieuw ge speeld. De Belgische voetballers hadden dat graag anders gezien. LONDEN (GPD) - Wimbledon: gras, aardbeien met wate rige slagroom, lange files wachtenden voor de toegangs hekken en de toiletten, tennis met en zonder kouwe kak, Björn Borg. De Zweedse Monegask is eenvoudig niet meer weg te denken uit het decor van het belangrijkste tennistoernooi, dat maandag begint en zaterdag 5 juli wordt afgesloten als Borg zich voor de vijfde maal in successie tot winnaar zal hebben uitgeroepen. toe heeft gouddelver Borg op de banen van de All Engeland Law Tennis en Cricket Club slechts driemaal verloren. Voor het laatst was dat het geval in 1975, toen hij in de kwartfinale verloor van Arthur Ashe. Sinds dien heeft hij 84 sets gewonnen en er maar 15 verloren. Al met al is hij al 28 duels ongeslagen, waardoor hij nog maar drie over winningen is vei wijueiu van net record van Rod Laver, Het is met het „groot slem en de open Amerikaanse titel één van de weinige toppen die Borg nog niet heeft beklommen. Koel en beredeneerd is hij echter op weg om alles en iedereen naar zijn hand te zetten, of zoals zijn trai ner-coach Lennart Bergelin twee weken geleden in Parijs nog op merkte: „Deze man is volleerd. Ik Zij hebben via hun bondsleiders het verzoek aan de Duitsers over gebracht om na de officiële speel tijd en de verlenging strafschop pen te nemen. Onze zuiderburen hebben in Italië vakantiehuisjes besproken en willen zondag avond onmiddellijk afreizen. Het „nee' van de Duitsers heeft alles te maken ipet het kampioen schap van vier jaar terug. Rummenigge: „We hebben toen verloren via strafschoppen, daar om hebben we er rru angst voor En JuppDerwall: „Vier jaar terug hebben we het nemen van straf schoppen als onbevredigend er varen, opnieuw spelen is veel eerlijker. Reglementen zijn er om nageleefd te worden Hoewel, vier jaar terug in Joegoslavië moesten de Duitse vedetten op vakantie en toen waren de Tsje chen wel zo bereidwillig de reglementen aan te passen. Herstel Het Italiaanse elftal heeft zich over Paus waarschuwt tegen corruptie VATICAANSTAD (ANP) - Paus Johannes Paulus II heeft gisteren tijdens een au diëntie van 200 officials van de Europese voetbal unie (UEFA) in Vaticaanstad waarschuwende woorden ge sproken tegen de corruptie in de sportwereld. Ondpr zijn gehoor bevonden zich onder meer Joao Havelange (voor zitter vande internationale voetbal federatie) en Artemio Franchi (voorzitter van de UEFA en de Italiaanse voet bal bond). Franchi heeft zich sinds januari bezig moeten houden met het omkoop schandaal in Italië. t Tegenwoordig zijn de ver leidingen op de sport voor andere doeleinden te gebrui ken dan oorspronkelijke erg groot aldus de Paus. Het kan zelfs zo ver gaan dat het juiste verloop van wedstrij den wordt beïnvloed, waarbij het gevaar van corruptie niet denkbeeldig is". de teleurstelling heengezet en richt zich nu volledig op de derde plaats, die tenminste nog iets van het geschonden aangezicht kan herstellen. Bondscoach Enzo Bearzot heeft dan ook besloten niet te gaan experimenteren te gen Tsjechoslowakije en de ploeg op te stellën die ook in de slotfase tegen België speelde. Dat bete kent derhalve dat middenvelder Antognoni er niet bij zal zijn. Hij raakte tegen de Belgen gebles seerd en deze kwetsuur dwingt hem toe te zien. Hetzelfde geldt voor rechterverdediger Oriali, wiens plaats zal worden ingeno men door Baresi. De Italiaanse supporters hebben de domper van woensdag nog niet verwerkt. De verwachting is dan ook dat het Stadion San Paolo in Napels nauwelijks voor de helft .gevuld zal zijn. De Tsjechen zullen in dezelfde op stelling verschijnen als tegen Nederland. Weliswaar heeft ook Venglos te kampen met een paar blessures, maar die zijn van dien aard dat iedereen zaterdagavond zal kunnen spelen. De laatste ontmoeting tussen Italië en Tsje choslowakije, ruim èen jaar gele den in Bratislava, werd door de Tsjechen met 3-0 gewonnen. De vermoedelijke opstellingen zijn: Italië: Zoff; Gentile, Scirea, Collovati, Baresi; Tardelli, Benet- ti, Bettega; Causio, Graziani en Altobelli. Tsjechoslowakije: Netolicka; Bar roos, Ondrus, Vojacek, Goegh; Jurkemik, Kozak, Panenka, Masny; Nehoda en Vizek. Krol Tweehonderd journalisten op hgt Europees kampioenschap heb ben een elftal samengesteld uit de beste voetballers van het toer nooi. Op grond van zijn verdien sten in het verleden en zeker niet wegens zijn prestaties in Italië heeft ook Ruud Krol daarin een plaats gekregen. Verder de Spaanse doelman Arconada, de Italiaanse verdedigers Gentile en Collovati, de verrassende Belgen Van Moer en Ceulemans en liefst vijf Duitsers: Kaltz, Schuster, Hansi Mueller. Allofs en Rum menigge. De Coiriere dello Sport, een van de Italiaanse sportkranten, vroeg zes coaches naar een keuze. Vijf plaatsten Rummenigge in het elf tal. Eén deed het niet: Jan Zwart- zou met weten wat ik hem nog zou kunnen bijbrengen' Bergelin is op dit moment dan ook meer de man die als sparring partner fungeert en de fans op af stand houdt: „Als er gebeld wordt voor Borg, neem ik de tele foon aan en zeg dan dat hij al ver trokken is naar een ander hotel. Alleen op die manier blijft hij verzekerd van zijn rust. Voor het overige is Björn best in staat om zichzelf te redden. Ik heb mij er over verbaasd dat hij in tegen stelling tot vele andere sport mensen in zo n korte tijd zo snel volwassen is geworden. Een paar jaar terug was ik nog gewend om hem adviezen te geven en alles te verifiëren. Nu kan ik vrijwel alles aan hem overlaten. Hij weet pre cies wat hij aan tafel wel en niet mag eten. en wanneer hij naar bed moet". Kennisgeving De kracht van Borg is dat hij na een wedstrijd tijdens de persconfe renties de complimenten van de vaak kritiekloze Engelse en Ame rikaanse journalisten slechts voor kennisgeving aanneemt, en alleen zijn zwakheden aanstipt. Zoals in Parijs, waar hij voor de vijfde maal won en na afloop op merkte: „Ik, ben niet tevreden over mezelf. Ik kan veel beter dan ik vanmiddag heb laten zien". En dat terwijl zijn tegenstander en vriend Vitas Gerulaitis, die zich in Londen bij het duo Bergelin- Borg heeft gevoegd, maar zeven games kreeg. Borg schrijft zijn succes voorna melijk toe aan intensieve trai- ningsarbeid: „Normaal train ik voor een wedstrijd anderhalf uur, maar dan probeer ik ook even ge concentreerd te spelen als in een wedstrijd. Als je een uur hard traint en er dan nog een uur met de pet naar gooit, is het net of je niets hebt gedaan. Voor Wimble don zullen er dagen genoeg zijn dat ik zelfs vier a vijf uur train". 1 Met deze instelling en met het ge geven dat hij zijn grootste con currenten niet voor de halve fi nale zal tegenkomen, moet het voor Borg mogelijk zijn om zijn show, waarin maar zelden ruimte is voor een spontaniteit, ook dit jaar in Londen zonder interrup ties tot en met 5 juli te laten draai en. Borg: „Op papier lijkt de lo ting gunstig voor me, maar ver geet niet dat ik juist in de eerste ronde nog wel eens problemen heb met het ritme". Twee jaar geleden bracht hij die woorden al in praktijk door zich in de eerste ronde mocizaarri langs Victor Amaya te werken en vorig jaar wankelde zijn reputatie in de tweede ronde tegen Vijay Amritraj. je krachten kunt blijv smij- Belagers Het groepje belagers is voor Borg overigens bepaald niet groot. De Paraguayaan Victor Pecci. vorig jaar finalist in Parijs, heeft nau welijks nog prestaties van enige importantie geboekt: Guillermo Vilas, toch al niet happig op gras, ontbreekt wegens een blinde darmoperatie; Gerulaitis lijkt tie strijd tegen Borg. die hem al 17 maal heeft verslagen, te hebben opgegeven; Gohners is niet veel zijdig genoeg gebleken; Tanner heeft sinds het moment dat hij tegen Borg stond in de finale van Wimbledon '79 maar één toernooi gewonnen (in Manchester) en McEnroe ten slotte heeft onder vonden datje niet ongestraft met KNVB beboet ROME (ANP) - De strafcommissie van de Europese voetbal unie (UEFA) heeft gistern in Rome de Koninklijke Nederlandse Voet balbond (KNVB) beboet met 5000 Zwitserse franks (ongeveer 6000 gulden). Als reden werd aangevoerd: Bijzonder incor rect optreden" in de wedstrijd te gen Tsjechoslowakije op 17 juni in Milaan. Bovendien werden 14 officiële Waarschuwingen die tijdens voorronden gegeven waren be vestigd. De strafcommissie be stond uit de Zwitser Zorzi (voor zitter), de Malteser Bonnici en de Noor Johansen. LEIDEN - De verrassing van de districtskampioenschappen bij Unicum mag wel de overwin ning in het herenenkel B van Bub van de Zee op de eerst ge plaatste Bram Madera zijn. Nadat Bub van de Zee met 6-3 en 4-1 voor kwam te staan, zakte hij, zoals vaker dit seizoen, in elkaai Bram Madera profiteerde daar handig van en trok de tweede set met 7-5 naar zich toe. Iedereen verwachtte toen dat Bram Made ra ook de derde set wel ?ou win nen, maar Bub van de Zee kreeg weer moed. Hij toonde aan naast een goede techniek, ook nog wel een vechtersmentaliteit te bezit ten en won via aanvallend spel de derde set met 6-2. Moigen moet Bub van de Zee in de halve finale tegen Charles Assel- bergs. die tegen Arnold van de Capellen weer uitstekend op slag Of Bub van de Zee opgewassen zal zijn tegen het tennisgeweld van de bij T.E.A.N. spelende Chailès Asselbeigs is nog de vraag. Wind In de onderste helft van de H.E B.-lijst speelde Jan-Willem de Bruin een uitstekende partij tegen Marinus Brooshoogy. die i.t.t. Jan-Willem de Bruin meei last ondervond van de wind; 6-3, 6-3 voor Jan-Willem de Bi uin. dre daarmee ook in de halve finale te- - an de pi i de Feen-Philips van uitkomen. Bart val en bewees met zijn 6-1 ei winning op Marcel van e de tweede geplaatste Hei n de Capellen bedwongen h t hij dit jaar in zeei go Philips zijn o an de Kwast bew erwinning van 6-0, 7-6 Jarenlang gold hij als het superta lent. Nu hij al die beloften moet gaan inlossen, dreigt hij zichzelf in zijn enthousiasme voorbij te lopen. Vorig jaar verloor hij zes tien duels op een totaal van 98. Dit jaar verloor hij al tien keer, zoals onlangs in Parijs, waar McNamee (een gevaarlijke outsi der op Wimbledon) hem in de derde omloop overtrof. Hoewel hij zich in het vrij zwak be zette toernooi van Queens Club weer enigzins herstelde en de overwinning opeiste, is McEnroe er zich terdege van bewust dat hij zich wat meer zal moeten ontzien: „Ik had nooit gedacht dat ik in zo n korte tijd zoveel zou kunnen verdienen. Als het zo gemakke lijk gaat, vind jé-het niet zo n punt als je veel moet spelen. Het is me nu echter wel duidelijk geworden dat ik zo niet kan doorgaan. Ik heb al de tol moeten betalen voor het vele spelen in 1979. Ook al omdat ik nog al eens last heb van rug- en enkelblessures, zal ik na Wimbledon rustiger aan gaan doen". Incasseren Dat een periode van non-activiteit een goede uitwerking kan heb ben, heeft Chris Lloyd-Evert bij de dames bewezen. Begin fe bruari hield zij het voor „onbe paalde tijd" voor gezien. Half mei keerde zij terug en vanaf dat mo ment heeft zij geen nederlaag meer behoeven te incasseren. Op weg naar de \averwinning in Pe rugia (open Italiaanse titel). Pa rijs en Chicester schitterde haar grootste tegenstanders evenwel door afwezigheid. Martina Na- vratilova wilde haar nieuwe huis met 17 kamers inrichten en Tracy Austin had nog wat tentamens te doen op de high school. Beiden zullen op Wimbledon wel present zijn: Navratilova om haar titel te verdedigen en in navolging van Billy Jean King driemaal achter een te winnen en de 17-jarige Austin om anderhalfjaar nadat ze prof werd al de grens van 1 mil joen dollar aan officieel prijzen geld te passeren. Van Nederland, dat met drie verte genwoordigers (Okker, Stöve en Mesker) in de enkelspelen uit komt, mag alleen van Stove het nodige worden verwacht in het damesdubbelspel en het ge mengd dubbelspel. De Rotter damse is met haar nieuwe part ner, de Amerikaanse Pam Shri- ver, als derde geplaatst in het damesdubbel en met McMillan als eerste in de „mixed MOSKOU (ANP) - De Sowjetrussi- sehc atlete Olga Koeragina heeft gisteren in het Leninstadion in Moskou het wereldrecord vijf kamp verbeterd. Zij kwam tot een totaal van 4856 punten, ze ventien meer dan het oude i ecoi d van haar landgenote Nadesjda Tkatsjenko,dat van 18 september 1977 (Rijssel) dateert. Olga fft 14-05-77(13.70 6.03 - 2 19,70), 4823 punter ilms Wdl) Bernhausen 19-05-7 20.95 1.74 - 6.29 - 2.19.66). 4H.( Nadesjda TkaLsjcnko (Sow jssel 18-09-77 (13.39 - 15,93- 1,80 -6.49 10.62). 4856 punten Olga Koei 6,41 - 2.C 10-06-80 (13,38 - 13,44 ADVERTENTIE Geheel verzorgde kindervakanties in Nederland Er zijn nog enkele plaatsen vrij in onze kinderboerderijen en jeugdvakantiekampen. Ideaal voor 5 tot 18-jarigen, verdeeld in verschillende leeftijdsgroepen. Bel nu meteen voor informatie. Nederlandse Jeugdbuitenhuizen Combinatie, telefoon 05224-1487 en 2506. WAAROM LIET DE KÜLOWEL M£ NOU MIET -ö-l- AAN T WOORD. O'

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 11