Sally Mugabe: 'Op oorlog moet verzoening volgen Rust keert terug in Zuid-Afrika Ook politiek aan bod op economische top Venetië Amerika levert Jordanië 200 moderne tanks Arabieren: „EG-verklaring vormt geen basis voor regeling" rivellais vernieuwd Keukens van klasse. poggenpohl Reorganisatie van strijdmacht Iran VRIJDAG 20 JUNI 1980 DEN HAAG (GPD) - Sally Mugabe, de 47-jarige vrouw van de pre mier van Zimbabwe, is sterk be trokken bij de politiek in haar land. Met heftige gebaren en een levendige mimiek schetst ze voor een klein publiek in het Haagse buurthuis „de Regenvalk" het wel en wee van haar pas onaf hankelijk geworden land, de poli tiek van de regering van haar echtgenoot en de positie van de vrouw tijdens de burgeroorlog en daarna. Op uitnodiging van het Zimbabwe-comité Nederland en het Institute of Social Studies kwam zij naar ons land als vice- secretaris-generaal van de rege ringspartij Z ANU. In een gesprek na afloop van de bijeenkomst zet ze haar politieke ideeën nog maals op een rijtje. „De voornaamste doelstellingen van de regering zijn op dit mo ment de wederopbouw van het land, verzoening onder de bevol king en het weer in de maat schappij opnemen van de door de oorlog ontheemden. Wat de we deropbouw betreft, is het ont breken van geld het voornaamste probleem. De infrastructuur van het land (wegen, spoorwegen, voorzieningen als ziekenhuizen enz.), heeft zwaar geleden onder de oorlog. Op alle ministeries worden op het ogenblik de problemen geïnventariseerd en nieuwe plannen gemaakt. We hadden, als ZANU, al veel plan nen klaar liggen, maar vaak ble ken de problemen in de praktijk anders te liggen dan we gedacht hadden en moesten we helemaal opnieuw beginnen". „Gebrek aan geld is voor de weder opbouw dus het voornaamste probleem. Alle steun die we kun nen krijgen, is daarom welkom. We willen alleen niet dat steun tot afhankelijkheid leidt. Wij hebben niet voor onze vrijheid gevochten om haar meteen weer in te leve ren". „Wat de verzoening betreft wij hebben van het begin af aan dui delijk gemaakt dat de oorlog voor ons voorbij was en dat we bereid waren het verleden te vergeten. Een probleem is echter, dat veel blanken niet kunnen geloven dat wij hen niet net zo zullen behan delen als zij ons vroeger. Toch zijn wij vastbesloten de verzoe ningspolitiek te laten sla gen - Er zijn de laatste tijd geluiden te horen, onder andere van minister van arbeid Tekere, dat men de te genwerking van blanken, vooral in het ambtenarenapparaat, zat is, en hardere maatregelen wil gaan nemen. Is er sprake van een radicale vleugel binnen ZANU, en zal Mugabe deze onder con trole kunnen houden? „De ZANU is één partij, met één programma. Er is geen sprake van radicale of minder radicale vleugels. Iedere minister heeft natuurlijk de vrijheid zijn me ning te gevn over de problemen waar hij mee te maken heeft, maar er is één regeringspro gramma. En ik ben ervan over tuigd dat alle ministers zich hier aan zullen houden". „Er is inderdaad sprake van tegen werking van blanke ambtenaren, maar nog niet op zo'n schaal dat we er geen raad mee weten. We zijn bezig met een programma om naast iedere hoge blanke ambtenaar een zwarte te installe ren, die zodoende het vak kan le ren en tezijnertijd de post van de blanke over kan nemen. De blan ken zullen langzamerhand, al dan niet vervroegd, met pensioen worden gestuurd. Voor het beta len van deze pensioenen ver wachten we bijdragen van Groot- Brittannië, dat immers op dit soort afspraken heeft aange drongen tijdens de besprekingen op Lancaster House". Stakingen - De afgelopen twee maanden is er ook sprake geweest van stakin gen, bijvoorbeeld in de mijnen. Hoewel de regering de stakers tot nu toe heeft kunnen bewegen weer aan het werk te gaan, duidt dit toch op groeiend ongeduld onder de bevolking „De mensen in Zimbabwe weten dat de partij, ZANU, program ma's heeft. Zij kennen de inhoud van die programma's en weten dat de regering deze aan het uit voeren is. Ik ben ervan overtuigd dat het volk genoeg vertrouwen in deze programma's heeft en dus genoeg geduld zal hebben". - Vorige week werd bekend dat premier Mugabe een aanbod van Nkomo om zijn wapenvoorraden - onder andere door de Sowjet- Unie geleverde Mig-straaljagers - in het leger van Zimbabwe op te nemen, had afgewezen. Wijst dit op een groeiende tegenstelling tussen de beide partijen ZANU en ZAPU? „De samenwerking met Nkomo en de ZAPU verloopt op het ogenblik uitstekend. Natuurlijk zijn er tegenstellingen. ZAPU is een andere partij, met een eigen programma. Maar de wil om sa men te werken is nog steeds vol op aanwezig. En waarom zouden wij Russische wapens in ons le ger gebruiken? De Russen heb ben de ZANU nooit gesteund en wij hebben hun wapens nu ook niet nodig. Dit zou alleen maar tot afhankelijkheid kunnen leiden, wat onderdelen en dergelijke be treft. Bovendien: de oorlog is voorbij en wij hebben genoeg wapens". - De voorzichtigheid van Mugabe bleek onder meer uit zijn gema tigde houding tegenover Zuid- Afrika. Na de topconferentie van de frontlijnstaten over Namibië, twee weken geleden in Lusaka, lijkt zijn opstelling harder ge worden? ,.De politiek van Mugabe is dezelf de als die van de Organisatie van Afrikaanse Eenheid, waar Zim babwe lid van is. De standpunten van de OAE ten opzichte van Zuid-Afrika zijn onze standpun ten. Mugabe lijkt misschien niet zo radicaal, bijvoorbeeld wat de ondersteuning van Zuidafri- kaanse bevrijdingsbewegingen betreft. Maar het is onze opvat ting dat zij hun eigen strijd moe ten voeren, zoals wij dat ook heb ben gedaan. Wij moeten niet ver tellen hoe zij moeten vechten. Elk beroep dat zij op ons doen zullen wij echter honoreren. In die zin wordt onze radicaliteit bepaald door wat zij van ons vragen". PARIJS (Reuter/UPI) - De top conferentie van zeven be langrijke Westerse indus trielanden die zondag en maandag in Venetië wordt gehouden is bedeeld voor economische besprekingen maar het ziet ernaar uit dat de regeringsleiders van de VS, Engeland, West-Duitsland, Frankrijk, Italië, Canada en Japan niet om bepaalde poli tieke kwesties heen zullen kunnen, zo meent men in re geringskringen in Parijs. Daarbij bestaat de kans dat de Verenigde Staten de andere deelnemers aan het beraad tegenover zich zullen vinden. Het slechter worden van de be trekkingen tussen Oost en West sinds het ingrijpen van de Sowjet-Unie in Afghanis tan dwingt de Westerse lei ders aandacht te besteden aan de internationale politieke si tuatie en aan defensiekwes ties. Het zal voor het eerst zijn dat in de economische top conferenties van de zeven ge noemde landen, die vijf jaar geleden begonnen, zoveel aandacht aan de politiek wordt besteed. De grote lijnen van een ge meenschappelijk econo misch beleid van de zeven landen staan al op papier. Verwacht wordt dat de rege ringsleiders zich meer dan voorheen vast zullen leggen op energiebesparing en kre dietbeperking, zeker tot de inflatie beter in de hand kan worden gehouden. Aangezien de opvattingen over wat er in economisch opzicht moet worden gedaan al in grote ma te overeenstemmen kunnen de regeringsleiders meer aandacht besteden aan de politieke verwikkelingen in Afghanistan, Iran en het Mid den-Oosten. West-Duitsland en de andere landen van de Europese Ge meenschap maken er zich ongerust over dat de kwestie Afghanistan, het conflict tus sen de Verenigde Staten en Iran en de kwestie van het Midden-Oosten samen uit zouden kunnen draaien op confrontatie tussen de Sow jet-Unie en het Westen. De topconferentie in Venetië biedt een goede gelegenheid voor het wegwerken van me ningsverschillen over ge noemde kwesties en voor coördinering van het beleid; gedurfde nieuwe politieke initiatieven behoeven niet te worden verwacht, zo meent men in Parijse regeringskrin gen. Vlak voor zijn vertrek naar Eu ropa, heeft president Carter zijn bondgenoten voor ogen gehouden dat zij op de proef worden gesteld en de Russi sche handschoen moeten op rapen 'zonder roekeloos een confrontatie of nieuwe koude oorlog' te riskeren. "De gïndustrialiseerde landen worden op de proef gesteld. Laat daarover nergens ter we reld misverstand bestaan. Wij worden niet daarover gedre ven door vijandschap, of zin in roekeloze confrontatie of terugkeer naar de koude ooriog. Maar wij moeten ons internationaal schrap blijven zetten tegen Russische agres sie en niet toestaan dat de Sowjet-Unie blijvende vruch ten plukt van haar inval in een neutraal land", zei Carter. Hij voorspelde dat het Westen een krachtiger stempel op de wereld zou nalaten dan de re pressieve communistische regimes. Carter kwam gisteravond in de Italiaanse hoofdstad aan. Hoofdpunt van programma is de tweedaagse economische top in Venetië, waar hij zal worden bijgestaan door zijn ministers van financiën en energie, Miller en Duncan. De president heeft voorts be zoeken aan paus Johannes Paulus 2, aan Joegoslavië, Spanje en Portugal voorge- President Carter werd gisteravond begroet door zijn Italiaanse collega Pertini. Amy Carter maakt de Europese reis van haar vader ook mee, evenals Rosalynn. ADVERTENTIE WASHINGTON (Reuter) - Presi dent Carter heeft ermee inge stemd Jordanië 200 moderne tanks met nachtkijker te leveren, waarmee hij is teruggekomen van een eerdere beslissing. Van officiële zijde in Washington verluidde dat Carter zijn besluit aan koning Hoessein persoonlijk had meegedeeld, toen deze dins dag en woensdag voor bespre kingen op het Witte Huis vertoef de. Met de levering van de 200 tanks is een bedrag van 320 miljoen dollar gemoeid en Israël zal er ongetwij feld misnoegen tegenover Carter over uitspreken, bijgevallen door Israël-supporters in het Congres. Dit moet krachtens de wet door de regering op de hoogte worden ge steld van wapentransacties van meer dan 25 miljoen en heeft dan een maand de tijd zich erover uit te spreken. Is een meerderheid in Senaat of Huis van Afgevaardig den tegen een leverantie, dan gaat ze niet door. Koning Hoessein van Jordanië heeft er gisteren bij de Ameri kaanse regering op aangedron gen een evenwichtig standpunt in te nemen in het Arabisch-Is- raël conflict, te staan op ontrui ming door Israël van de bezette gebieden en Palestijnse zelfbe schikking te steunen. Anders, aldus de koning, ver vreemdt men van een in wezen vriendelijk volk, radicaliseert men de gematigden onder hen en verstoort men de normale uitwis seling van belangen op de be langrijke terreinen var handel, energie en cultuur. Hoessein voerde het woord in de nationale persclub van Washing ton, een dag na zijn tweedaagse overleg met president Carter en minister van buitenlandse zaken Muskie, dat niet leidde tot oplos sing van het verschil van opvat ting over de wijze waarop vrede gesticht moet worden in het Mid den-Oosten. De Jordaanse koning zei dat vier Amerikaanse presidenten sinds 1967 tegen hem hadden gezegd dat het probleem alleen kon wor den opgelost door Israëlisch ver trek uit bezet Arabisch gebied, recht voor het Palestijnse volk en wederzijdse veiligheidswaarbor gen. "Deze verzekeringen en bezoeken door talrijke gezanten hebben echter niet geleid tot een wijzi ging van betekenis in de Ameri kaanse politiek", aldus Hoessein. Komfort, kwaliteit en door dacht design. Kenmerkend voor een Poggenpohl keuken. Met veel praktische snufjes. Met vele verborgen kwaliteiten. Kom eens langs. Ziet u zelf hoeveel extra's een Poggenpohl u biedt. Zonder dat u meer betaalt. b.v. Gebr. Rolff s Handelmij. Industrieweg 14 De Grote Polder Zoeterwoude-Rijndijk Tel. 071-899206 TEHERAN (Reuter/AFP) - De Iraanse president Bani-Sadr heeft gisteren generaal Valiollah Falahi benoemd tot de nieuwe stafchef van de Iraanse strijd krachten als onderdeel van een reorganisatie in de militaire top. Falahi die commandant van de grondtroepen was, volgt generaal Mohammad Hadi Sjadmehr op. Volgens het persbureau Pars is kolonel Javad Kakouri benoemd tot bevelhebber van de lucht macht in plaats van generaal Amir Bahman Bagheri die enkele weken geleden ontslag nam. Hassan Ajat, de theoreticus van de Iraanse Islamitische partij, heeft gisteravond gezegd dat de "affai re van het vermeende komplot" tegen president Bani-Sadr, zoals woensdag gemeld door het dagblad "Islamitische Revolu tie", een "manoeuvre om hem te elimineren" was. Op een persconferentie zei Ajat dat zijn uitlatingen door de krant, vervormd en gecensureerd" wa ren. "Hoe kan een gesprek met vier stu denten voorgesteld worden als een staatsgreep?" vroeg de af gevaardigde van de islamitische partij, die meent dat de publika- tie van de betrokken documen ten een manoeuvre tegen de re publiek is. "De contra-revolutie probeert de republiek te elimine ren of in diskrediet te brengen door het bestaan van spionnen onder de leiders te onthullen", zei hij. Het Russische partijblad Prawda heeft de Iraanse minister van bui tenlandse zaken Gotbzadeh ver weten dat hij Amerikaanse bewe ringen heeft overgenomen om de Russische politiek in het gebied van de Perzische Golf in diskre diet te brengen. Na een maandenlang zwijgen over de Iraanse kritiek op de politiek van Moskou is dit de eerste keer dat de Iraanse politicus openlijk wordt gehekeld. De Prawda voegt er in het kritische artikel aan toe dat de Sowjet-Unie in het belang van beide landen "be trekkingen van traditioneel goe de nabuurschap" wil onderhou den. Gotbzadeh wordt ervan beschul digd dat hij zoekt naar "boze plannen van de Sowjets tegen de Iraanse revolutie" en dat hij zijn best doet om de Russen "bijna de gruweldaden van de sjah in de schoenen te schuiven". Volgens Prawda weet Gotbzadeh dat zijn beweringen niet in overeen stemming zijn met de waarheid. Het stoort Rusland dan ook niet dat'hij "letterlijk meezingt in het koor van de Amerikaanse propa ganda". BONN (Reuter) - Saoedi-Arabië vindt de verklaring van de negen EG-landen over het conflict in het Midden-Oosten geen basis voor een regeling. In een eerste Saoedische reactie op het initiatief van de "negen" tij dens de topconferentie in Vene tië, zei de minister van buiten landse zaken prins Saoed-Faisal dat ondanks enkele positieve as pecten in het Europese stand punt een verklaring ontbreekt die de basis zou kunnen zijn van een regeling van het conflict. De minister deed zijn uitlatingen tijdens een persconferentie in de Westduitse hoofdstad Bonn, in aanwezigheid van de Westduitse minister van buitenlandse zaken Hans-Dietrich Genscher, aan het slot van het staatsbezoek van ko ning Chaled aan de Bondsre publiek. Hij beschouwde de erkenning van het Palestijnse recht op zelfbe schikking als een belangrijke stap, maar wees op vaagheden in de Europese verklaring ten aan zien van de vertegenwoordiging van de Palestijnen door de PLO en het herstel van Arabisch gezag over Jeruzalem. dialoog tussen Arauisene en Eu ropese landen moet worden ge stimuleerd. Minister Genscher verklaarde naar aanleiding van de kritiek van de PLO op het niet- erkennen van deze organisatie als enige vertegenwoordiger van het Palestijnse volk door de "negen", dat het niet aan Europa is om uit te maken wie de Palestijnen ver tegenwoordigt, maar aan het Pa lestijnse volk zelf. JOHANNESBURG (Reuter/GPD) - Bewoners van de in de afgelopen dagen roerige woonge bieden rond Kaapstad hebben gisteren gezegd dat de situatie weer normaal begint te worden. Bij de rellen zijn minstens 42 doden gevallen. In de afgelopen nacht hadden zich geen belangrijke incidenten voorgedaan en de straten in de zwarte woongebieden zyn overal weer begaanbaar. Over het aantal doden zijn geen of ficiële mededelingen gedaan. Kranten in Kaapstad hebben geïnformeerd bij ziekenhuizen en kwamen op grond van hun in lichtingen tot een dodental van 42. Journalisten mogen van de over heid de zwarte woongebieden niet betreden en zijn aangewezen op telefonische inlichtingen van de bewoners. De Zuidafrikaanse premier Botha heeft inmiddels besloten toch te gaan praten met vertegenwoor digers van de Zuidafrikaanse Raad van Kerken, die hij be schuldigd van aanzetten tot ge weld tegen de staat. Botha had aan zijn toezegging wel voor waarden verbonden. De Raad van Kerken moet het commu nisme openlijk afwijzen, zich ke ren tegen organisaties die geweld voorstaan, geen betrekkingen onderhouden met de verzetsbe weging ANC en geen verzet ple gen tegen de nationale dienst plichtwet. De Raad van Kerken heeft al eer der, in een gesprek met minister voor negeraangelegenheden Koornhof, voorwaarden gesteld die bij het komende gesprek met Botha zullen worden ingebracht. De raad wil gelijke rechten voor alle burgers in Zuid-Afrika, af schaffing van de pasjeswetten, stopzetting van gedwongen volksverhuizingen en gelijke on derwijsmogelijkheden voor blank, zwart of gekleurd. Geen moeite Bisschop Desmond Tutu, secreta ris-generaal van de Raad, zei geen moeite te hebben met de voor waarden van Botha. Hij noemde de situatie in Zuid-Afrika "zeer ernstig" en zei dat beraad tussen de regering en de kerkleiders die veranderingen in Zuid-Afrika langs geweldloze weg willen doorvoeren, de enige garantie is om uit de "uiterst labiele situatie in ons land" te komen. Enkele blanke geestelijken hebben gisteren gepleit voor een "ver antwoordelijk christelijk leider schap De anglicaanse aartsbis- India krijgt uranium VS WASHINGTON (Reuter) - De Amerikaanse regering heeft het Congres gisteren laten weten dat zij uitvoering geeft aan haar plan verrijkt uranium te leveren aan India. De regering passeert hiermee een advies van haar eigen Nucleaire Commissie, het uranium niet te leveren omdat India weigert in te stemmen met nieuwe garanties rond de levering. Onderminister van buitenlandse zaken Warren Christopher zei dat president Carter de belofte van India aanvaardde dat de brand stof voor de kerncentrale van Ta- rapoer alléén voor vreedzame doeleinden gebruikt zou worden. Hij zei ten overstaan van de se naatscommissie voor buiten landse zaken dat de Sowjet-Unie "zonder twijfel een weigering van de Verenigde Staten om de brandstof te leveren, uit zou bui- schop van Kaapstad, mgr Bill Burnett, en zijn rooms-katholie- ke collega kardinaal Mc Cann verklaarden dat misdadige ele menten gebruik maken van de onrusten overgaan tot plunderen en brandstichting. Zij riepen de kleurlingengemeenschap op de orde in eigen gelederen te her stellen. De organisatie van Afrikaanse Eenheid (OAE) veroordeelt 'de moord in koele bloede op weerlo ze burgers' in de kaapprovincie van Zuid-Afrika. In een verklaring die gisteravond werd uitgegeven verzocht de mi nisterraad van de OAE de Veilig heidsraad van de Verenigde Na ties, dwangmaatregelen te ne men die de liquidatie van het apartheidsysteem en devestiging van een democratische Zuidafri kaanse staat bespoedigen'. De halsstarrige weigering van de regering van Zuid-Afrika men sen- en politieke rechten te geven aan de grote meerderheid van de bevolking, aldus de verklaring van de OAE. laat de Zuidafri kaanse bevolking geen andere keus over dan te grijpen naar de wapens en zich te bevrijden van het onmenselijk stelsel dat hen veroordeelt tot eeuwigdurende slavernij. Aanval op Britse ambassade in Irak BAGDAD (AFP/UPD - Iraakse veiligheidstroepen hebben giste ren drie onbekende mannen ge dood die gewapend met geweren en granaten waren binnenge drongen in de Britse ambassade in Bagdad-, De Iraakse minister van informatie verklaarde op een persconferen tie dat de mannen nadat zij het ambassadegebouw waren bin nengegaan twee handgranaten hadden gegooid en in het wilde weg waren gaan schieten. Nie mand van het ambassadeperso neel werd gewond, aldus de mi nister. Een vierde aanvaller zou zijn gearresteerd. ADVERTENTIE eranderde samenstelling méér smaak, minder kaloneen Nu 10 kalorieen per glas tegen 100 in een glas gewone frisdrank Trisop £1 z'n Zwitsers, Jfc lekjgr zonder suiker

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 9