Weer druk abortus- overleg Tegenstelling binnen ARP steeds feller Kabinet beslist binnen week overKNIL-uitkering Leerplicht wordt in 1983 met een jaar vervroegd MO-OPLEIDING VOLGEND JAAR IN NIEUW JASJE Nu tussen CDA en VVD Raadsman: zaak-Menten een tijdsverschijnsel VRIJDAG 20 JUNI 1980 mm DEN HAAG (ANP) - De regering wil in 1983 de leerplicht met één jaar ver vroegen, zodat kinderen dan vanaf vijf jaar naar school moeten. Voor kinderen van vier jaar moet voorals nog een leerrecht worden gehand haafd. Dat schrijven minister Pais en staatssecretaris Hermes (onderwijs en wetenschappen) aan de Tweede Kamer. De regering wil in augustus 1983 de ba sisschool wettelijk invoeren. Die ba sisschool, bestemd voor kinderen van vier tot twaalf jaar, komt in de plaats van de afzonderlijke kleuter en lagere scholen. Pais en Hermes merken op dat de duur van het basis onderwijs in beginsel acht jaar is. „Maar geen enkele bepaling staat in de weg, dat een individuele leerling zeven jaar over het basisonderwijs doet en een andere negen jaar". Volgens Pais en Hermes moeten de verworvenheden van het kleuteron derwijs in de nieuwe basisschool be houden blijven. Zij constateren dat het mogelijk is de nieuwe basisschool zo in te richten, dat ook de jongste kinderen zich in een wat groter ge bouw thuis voelen. Minister Pais en staatssecretaris Her mes gaan ervan uit dat de leraar die in de toekomst wordt opgeleid voor het basisonderwijs bevoegd zal zijn voor het geven van Engels. De leeftijd van acht a tien jaar is blijkens experimen ten een gunstige leeftijd om met het leren van vreemde talen te beginnen. DEN HAAG (GPD) - Vanaf 1 augustus van het volgend jaar zullen de MO- opleidingen in een nieuw jasje wor den gestoken. Deze deeltijdstudies, die nu nog veelal aan universiteiten worden gegeven, worden onderge bracht bij speciale instituten. Wie een opleiding volgt om leraar te worden, zal een ruimere portie pedagogie en didactiek in het cursuspakket aan treffen. Minister Pais (onderwijs en weten schappen) besprak zijn plannen gis teren in de vaste Tweede-Kamer commissie voor onderwijs. De com missie stemde in met de grote lijnen daarvan en onderschreef zijn voor nemen om de MO-opleidingen te handhaven en te verbeteren. Volgens de plannen van Pais zal een opleiding MO-A vier jaar duren. Er komt een algemene onderbouw. a de student kan kiezen tussen een richting die voor het leraarschap opleidt en een algemeen weten schappelijke richting. Na de MO-A- cursus kan men een cursus MO-B volgen van drie of vier jaar. Ook hier wordt weer onderscheid gemaakt tussen degenen die voor de klas wil len en anderen. Wanneer de MO-opleidingen-„nieuwe stijl" een feit zijn, zullen de bestaande universitaire MÓ-cursussen worden gestaakt. Binnen de door Pais voor gestane universitaire structuur is daarvoor niet langer plaats. Ook de opleidingen voor derde-graadsbe voegdheid die nu aan pedagogische academies worden gegeven, zullen volgens de minister in beginsel in de nieuwe MO-structuur moeten wor den ondergebracht. DEN HAAG (GPD) - Vertegenwoordigers van de beide regeringsfracties zijn deze week begonnen met de eerste verkennende gesprekken over het abortuswetsvoorstel. Bij dit overleg, dat nog een oriënterend karakter droeg, waren ook de beide meest betrokken bewindslieden aanwezig. Binnenkort moet de Kamer het afsluitende schriftelijke verslag inleveren, dat dient als voorbereiding voor het komende debat. DEN HAAG - Naar schatting tienduizend leerkrachten hebben gisteren in Den Haag deelgenomen demonstratie, georganiseerd door de algemene bond van onderwijzend personeel, waarbij zij protesteerden tegen de teruglopende werkgelegenheid in het onderwijs. De demonstratie begon met een bijeenkomst in een tent op het Malieveld. Vervolgens ging men in optocht naar het Binnenhof waar aan Tweede Kamervoorzitter Dolman een petitie in de vorm van een schoolbord werd aangeboden. Daar werd ook de LastPost geblazen ten teken dat het nulpunt is genaderd. De demonstratie werd besloten voor het ministerie van onderwijs en wetenschappen .Min ister Pais was niet op het ministerie aanwezig om een delegatie van de ABOP te ontvangen. ABOP-voorzitter Van de Bosch noemde de afwezigheid van Pais een belediging voor de demonstranten. ,£)it geeft aan dat we van deze minister niets meer te verwachten hebbenaldus Van den Bosch. Woordvoerders van CDA en VVD wilden gisteren niet uitsluiten dat beide partijen uiteindelijk toch tot overeenstemming zullen komen, hoewel men het erover eens is dat dit niet waarschijnlijk is. Het nu begonnen overleg lag in de lijn van de verwachtingen na dat de gesprekken tussen PvdA, D'66 en VVD over gezamenlijke amendering op niets waren uit gelopen. Vorige week drong ook CHU-leider Van Leyenhorst aan op een der gelijk nieuw overleg tussen de beide regeringsfracties. Zijn uit spraken waren daarom opmer kelijk, omdat hij en een aantal andere CDA'ers fel tegen liberali sering van de huidige abortus praktijk zijn. Ook het wetsont werp van de ministers De Ruiter (justitie) en Ginjaar (volksge zondheid) streeft liberalisering Uit recente gesprekken binnen de fractie van de christen-democra ten kwam overigens ook naar vo ren, dat het CDA de voorgestelde regelingen te ver vindt gaan. Op drie kernpunten van de wet eist de fractie verscherping van de voorgestelde regelingen. Wordt hieraan voldaan, dan heeft de ge hele fractie de „intentie" mee te werken aan het wetsvoorstel. Dat wil niet zeggen, dat de gehele fractie bij het debat over een maand of zes ook voor het voor stel gaat stemmen. Een dergelij ke „garantie" was niet te geven, zo zei men' bij de fractie. Politiehond vindt heroïne AMSTERDAM (GPD) - Bij een in val in een hotel op de Heeren gracht heeft de Amsterdamse politie woensdagnacht ruim 1,5 kilo heroïne gevonden. In het grote pand met de vele bergmo- gelijkheden heeft de politie ge bruik gemaakt van de zoge naamde „heroïne-hond." In een doucheruimte is een plastic zak met 75 doses heroïne gevonden. De politiehond heeft tijdens de speurtocht door het hotel „posi tief geblaft" bij een PVC-buis waarin twee lange plastic zakken waren verstopt met in totaal 1,5 kilo heroïne. De verkoopwaarde van de vondst bedraagt ongeveer 300.000 gulden. De politie was getipt dat in het hotel heroïne werd verstrekt aan ver slaafden. Op 17 juni heeft de poli tie voor de eerste keer een inval gedaan, waarbij 120 gram heroïne is gevonden en vier vrouwen zijn aangehouden. Woensdagnacht hebben zes politiemannen van de groep speciale opdrachten van het bureau Lijnbaansgracht op nieuw een bezoek gebracht aan het hotel, dat veel vaste gasten heeft die een collectieve keuken gebruiken. De herkomst van de heroïne is nog niet achterhaald. Er is ook geen dader bekend. De voorwaarden hebben betrek king op deze drie hoofdpunten van de wet: - duidelijk moet worden dat de vrouw en de behandelende arts samen het besluit nemen. Daarbij moet ieder uitgaan van de eigen verantwoordelijkheid. Een be slissing, die alleen genomen wordt door de vrouw, wijst de fractie af. - De controle moet verscherpt wor den, met name moet de arts een verslag opstellen van zijn bevin dingen tijdens het gesprek met de vrouw. Liefst moeten ook deskundigen worden ingescha keld. - Alternatieve oplossingen, zoals adoptie, moeten nader in de wet worden uitgwerkt. Aandacht moet hierbij besteed worden aan zaken als nazorg, geestelijke be geleiding en huisvesting van vrouwen, die alsnog besloten het kind wel te willen krijgen. ROTTERDAM - "De hele zaak- Menten was een tijdsverschijn sel. Halverwege de jaren '70 was ons oorlogsverleden een kruitvat dat wachtte op een lont. Menten heeft het lot getroffen als zodanig te functioneren. Dat is overigens niet toevallig. Hij heeft het ideale profiel van een oorlogsmisdadi ger schatrijk, kunstverzamelaar, wonend in een veel te groot huis in Blaricum, met een geheimzin nig oorlogsverleden in een woelig gebied en een na-oorlogs verle den dat is doorploegd met affai res en processen. Dit zei gisteren Mentens verdediger Vijf creaties van de chef, licht en verfijnd,vormen tezamen het MENU GASTRONOMIQUE (f75,-) Tafelreservering: 071-153188 Restaurant De Beukenhof - Oegstgeest I van de gastronomische Belgische restaurantgroep LES ETAPES DU BON GOUT) ft mr. de Liagre Böhl in het eerste deel van zijn pleidooi. Op de twaalfde dag van het proces voor de bijzondere strafkamer van de Rotterdamse rechtbank kwam hij tot de conclusie dat de officier van justitie nooit aan de zaak- Menten had mogen beginnen. Volgens de raadsman is er wel degelijk in de jaren '50 een toe zegging aan Menten gedaan dat hij niet meer vervolgd zou wor den wegens in 1941 gepleegde oorlogsmisdrijven in het door de Duitsers bezette Polen. Er resteert daarom volgens mr. de Liagre Böhl nog de vraag of die toezegging had moeten wijken voor zwaarder wegende belan gen, zoals de Hoge Raad nadruk kelijk heeft gesteld in het eerste Menten-arrest. Dat zou volgens de raadsman alleen het geval zijn als er een veranderde rechtsop vatting zou zijn gekomen met be trekking tot de wenselijkheid van de vervolging van oorlogsmis drijven. "Daarvan is echter geen sprake". Mentens verdediger zal zijn plei dooi volgende week voortzetten. Waarschijnlijk zal dat donderdag gebeuren. Dat hangt echter af van de tijdige terugkeer van mr. Ve der uit Moskou. Volgens de plan ning moet hij woensdag uit Mos kou terugkeren met de resultaten van zijn archiefonderzoek. De rechtbank oordeelde het gisteren niet nodig om ook de Amster damse hoogleraar strafrecht, prof. Rüter, naar Moskou te stu ren. Een dag later zullen dan de raadsman en de officier van justi tie nogmaals aan het woord ko men. Vrijdag wordt het proces dan afgesloten met het laatste woord van de 81-jarige verdachte. De uitspraak volgt waarschijnlijk half juli. Engelsen komen valse cheques in Nederland verzilveren ROTTERDAM (ANP) - De Rot terdamse recherche heeft de afgelopen maanden twaalf Engelsen aangehouden die in Engeland gestolen cheques in Rotterdam kwamen verzilve ren. Uit een mede in Enge land ingesteld onderzoek is gebleken dat een uitgebreide organisatie aan het werk is, die zich volgens de politie beweegt over heel West-Eu ropa. In Rotterdam werden de afgelopen maanden voor 45.000 gulden contant geld en 200.000 gulden aan cheques in beslag genomen. De bankcheques en bijbeho rende bankpassen worden in Engeland volgens de politie verkregen door inbraak en zakkenrollen. Daarna worden zij ingeleverd bij een centraal punt van de organisatie. Koe riers zorgen dan voor verzil vering bij banken op het con tinent. De koeriers gebruiken voor hun bezoek aan West-Europa vol gens de politie Engelse visi tor-passports op naam van de bestolene. In Engeland kun nen deze makkelijk verkre gen worden met als legitima tie een ziekenfondskaart. De organisatie stuurt de koeriers naar het continent omdat in Engeland niet meer dan twee cheques van 50 pond (onge veer 400 gulden) verzilverd kunnen worden. In Europa kan dat ongelimiteerd. DEN HAAG - Het is nu echt oorlog in de ARP. Drie maanden voor haar definitieve opheffing lijkt de partij aan interne tegenstellingen te gronde te gaan. Op ongekend felle wijze staan sinds kort de linker en rechter vleugels van de anti-revolutionairen openlijk tegenover elkaar. Partij voorzitter Hans de Boer, zelf behorende tot het linkse kamp, heeft de handschoen opgenomen. Nadat al eerder de partij te maken kreeg met een linkse "Splinter" (de werkgroep Niet Bij Brood Alleen - NBBA), is nu rechts een afschei dingsbeweging ontstaan, publikaties comité Anti-Revolutionaire Christen Democraten kiest onverbloemd vóór het kabinet-Van Agt, en tegen de loyalisten. Met de oprichting van het comité is de tweespalt ook de CDA-fractie binnengekomen. Maarten Schakel, tevens vice-voorzitter van de Ka mer, behoort tot de 35 ondertekenaars van het manifest. Het conflict kwam deze week openlijk naar buiten door twee publicaties in het partijblad Nederlandse Gedachten. In een brief, die inmiddels ook alle ARP-leden ontvangen hebben, maakt het comité haar doelstellin gen bekend. Voor De Boer voldoende aanleiding direct en duidelijk stelling tegen deze nieuwe club te nemen. Daarbij schuwt hy harde taal in het geheel niet. Ze moeten hun bewerin gen eerst nog maar waarmaken, is de teneur van zijn commentaar. Maar daarnaast valt hij Schakel persoonlijk aan. De Boer noemt het moreel moeilijk te verantwoorden" dat Schakel, na twintig jaar mede-verant woordelijk te zijn geweest voor het beleid, er nu afstand van neemt. De partijvoorzitter noemt het verder "ronduit misselijk" dat de brief van het comité uitmondt in een verwijzing naar hen die vielen in de strijd tegen het nationaal-socialisme. Alsof het eren van hen die vielen, bete kent datje 'ja' tegen elk vernietigingswapen moet zeggen," schrijft De Boer. Daarbij vraagt hij zich af of nieuwe, perverse wapensystemen niet net zo goed bestreden moeten worden als de nazi's indertijd. Vooral de gebeurtenissen eind vorig jaar rond het kernwapendebat vorm den aanleiding tot het ontstaan van de groep. Hun opvattingen komen niet alleen in de nu verschenen brief aan de orde. Ook in een inmiddels verschenen brochure, "Het CDA en de AR-partij staat centraal het geschokte vertrouwen van 'velen' in de top van de partij. Volgens het comité bestaan de loyalisten niet meer. Sinds dc debatten van december zijn het dissidenten. De nieuwe groep beschuldigt hen ervan deze affaire te gebruiken als hefboom "om integriteit van de minister president aan te tasten, de NAVO in discrediet te brengen en de westerse democratie in een kwaad daglicht te stellen". Het partijbestuui wordt verweten de kant van de dissidenten te hebben gekozen en te hebben ontkend dat er sprake zou zijn van verdeeldheid. Daarnaast voelt het comité zich "om de tuin geleid" bij dc recente kandidaatstelling (waarbij de loyalisten fors duikelden op de lijst). Door snel te laten stemmen over de kandidatenlijsten, zou het bestuur erin geslaagd zijn veel nieuwe - en dus onbekende - dissidenten hoog op de lijst te laten verkiezen Het comité wijst ook op de forse daling van het ledental, ruim 50.000 en wijt dit aan de linkse koers die de partij sinds Oud-*voorzitter dr. Berg huis te incasseren kreeg. De nieuwe radicalistisch-Christelijke stroming staat ver af van de opvattingen van de leden, zegt de groep van 35. Zo ver, dat de ARP eigenlijk onder vreemde vlag zich bij het CDA-flottielje aansluit. Opheffing Voorzitter De Boer vraagt zich welk nut het comité beoogt met zijn publi katies nu de ARP nog slechts drie maanden blijft bestaan. Wie twintig jaar zwijgt, had het die drie maanden ook nog wel kunnen volhouden, vindt hij. Daarnaast vlucht de brief in zijn ogen in algemeenheden, waarvan hij snel aangetoond kan worden dat zij onwaar zijn. Hij ontkent dat de loyalisten aan Den Uyl de voorkeur zouden hebben gegeven bij de formatie van 1977 boven Van Agt. Nee, wij wilden een tweede kabinet-Den Uyl "waarin Van Agt". Van samenwerking tot elke prijs" met Den Uyl is ook geen sprake: kijk maar naar ons stemge drag in de afgelopen 2,5 jaar. "Het kabinet zit namelijk geen dag zonder de steun van de zgn. loyalisten. Er moet dus nogal wat gesteund zijn". Scherp neemt De Boer ook stelling tegen de suggestie dat Van Agt bij het kernwapendebat een dolkstoot in de rug kreeg van de loyalisten. Hij noemt het sprookjes, net als de verklaring dat de premier naar president Carter vloog om de CDA-vertrekpunten binnen te halen. Uiteindelijk verzweeg Van Agt de waarheid bij het debat, aldus de Want, "de minister-President mocht niet zeggen dat Nederland voor de produktie verantwoordelijkheid gedragen had Dan had de CDA-fractie er de brui aan gegeven. De heer Van Agt mocht ook het omgekeei de niet zeggen. Dan was de WD opgestapt Over integriteit gesproken En dan praten wij over christelijke politiek! De Boer signaleert, dat in een zaak als de kernbewapening, het gelijk zeker niet bij de ene of de andere kantte vinden is. Zelf maakt hij ook nimmer een geheim van zijn opvattingen als "atoom-Pacifist". Maar juist de afweging van beide opvattingen betekende dat het partijbestuur geen van beide kon veroordelen. Respect is er voor het ene én het andere standpunt. Daarmee heeft De Boer zeker gelijk. Maar deze terughoudende woorden verhullen toch niet dat hij persoonlijk diep getroffen is door het optre den van het comité. Heh kan voor hem niets anders betekenen als een bevestiging van zijn politieke nedei laag. bij de opstelling vajl de ARP- kandidatenlijst. Toen al wilde hij zijn partij verlaten. Hij bleef zitten om de ARP het CDA binnen te loodsen. Welke ARP? LOUIS BURGERS GIFVONDST IN FRIESLAND HEERENVEEN (ANP) - Op het erf van een woning in het Friese Nieuwehorne (gem. Heerenveen) is de afgelopen dagen een vrij omvangrijke gifvondst gedaan. De eigenaar en bewoner van het pand - een voormalig boerderijtje - heeft ruim negen jaar geleden vaten met onder andere het gifti ge xyleen begraven nadat hij een aanschrijving had ontvangen afval Uit een onderzoek van grondmon sters door het gerechtelijk labo ratorium in Rijswijk is gebleken dat sommige van die monsters twaalf procent xyleen bevatten. Het erf van het boerderijtje in Nieuwehorne is uit voorzorg af gezet. DEN HAAG (GPD) - Het kabinet zal binnen een week beslissen over een uitkering van 7500 gul den belastingvrij aan een grote groep mensen die tijdens de oor log in Japanse gevangenkampen heeft gezeten, zo heeft .minister Wiegel (binnenlandse zaken) be loofd. De gehele Tweede Kamer heeft zich gisteren achter een mo tie gesteld, die om zo'n uitkering vraagt. Wiegel zei niet alleen te willen oor delen over de motie die, als de regering het ermee eens kan zijn. betekent dat zeker 50.000 r een eenmalige uitkering zullen krijgen. Daarmee is dan een be drag van ten minste 375 miljoen gulden totaal gemoeid. Ex-KNIL-militairen, ex-ambtena ren maar ook particuliere werk nemers die ten minste drie maanden in een Japans interne ringskamp gezeten, komen vol gens de motie in aanmerking voor de uitkering. Voorwaarde is dan wel dat ze destijds kostwin ner waren, en thans duurzaam in ons land wonen. Ook de wedu wen van de groep slachtoffers kunnen de 7500 gulden volgens de tekst van de motie krijgen. De Tweede Kamer was unaniem in de wens tot de uilkering over te gaan. Aan het begin van het debat over de niet-genoten inkomsten tijdens gevangenschap in Ne- derlands-Indië las het CDA-ka- merlid Weijers in zijn kwaliteit als voorzitter van de vaste Twee de-Kamercommissie voor amb tenarenzaken en pensioenen een verklaring voor. Pie verklaring eindigde met het in- Vdienen van de motie, regering wordt gevraagd vóór 1 januari aanstaande een regeling te treffen die tot de uitkering moet leiden. De kamercommissie waarvan Weijers voorzitter is, heeft zich de afgelopen maanden intensief gebogen over het probleem van de KNIL-salaris- De militairen die destijds in het Koninklijk Nederlands-Indisch Lege-(KNIL) vochten, pleiten nu al tientallen jaren voor betaling van het salaris dat zij niet ontvin gen gedurende de 41 maanden die zij in Japanse krijgsgevan genschap doorbrachten. Weijers wilde er geen twijfel over laten bestaan dat ons land geen juridische schuld heeft ten op zichte van de ex-militairen of an deren die in de Japanse interne ringskampen hebben gezeten. „Maar er is wel een morele ver antwoordelijkheid. en die wil de commissie unaniem een mate riële inhoud geven", aldus Weij- PvdA-woordvoerder erkenning door de Nederlandse samenle ving van „het onnoemelijk grote leed dat in de kampen in Oost- Azié door geïnterneerden is gele den Inmiddels heeft voorzitter ir. G S. Vrijburg van de Stichting Ne derlandse Ereschulden (SNE) de uitkering van 7500 gulden "een fooi. een belediging genoemd. De SNE strijdt sinds jaar en d.ig vooi een uitkering van 16.000 gulden ineens belastingvrij

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 7