„Samenwerking in hartchirurgie bittere noodzaak" NCRV roept negatief Leids beeld op Verkoop van Marinecomplex ontmoet felle tegenstand Statenlid: Tram moet terugkomen t"^t\ PAGINA 4 VRIJDAG 20 JUNI 1980 1 LEIDEN - Het plan van burge meester en wethouders om het voormalig Marinecom plex aan het Noordeinde te verkopen is bij buurtbewo ners en een aantal raadsleden in het verkeerde keelgat ge schoten. In een vergadering van de raadscommissie voor ruim telijke ordening, gisteravond, eiste het PPR-raadslid Beijen dat de raad voor aanstaande maandag, wanneer het plan in de raad wordt besproken, volledig door het college van B en W wordt ingelicht over de bouwkundige staat van het gebouw. Volgens buurtbe woners, die over het verbete ringsplan voor de Academie- wijk hebben meegepraat, be staat er een geheim rapport over de bouwkundige staat en over de kosten die verbonden zijn aan het opknappen van het pand. Het raadslid Hoeven vroeg zich af "welke project-ontwikke laar de grond nu weer in han den zal krijgen" en "wat de gemeente dan weer boven het hoofd hangt". In het alge meen toonden de raadsleden zich zeer verbaasd dat zij de plannen van B en W gisteren uit deze krant moesten ver nemen. Buurtbewoners zei den zich zeer kwaad te heb ben gemaakt. "Er is maan denlang gepraat over een verbeteringsplan voor de wijk. We hebben steeds ge vraagd wat de plannen zijn met het Marinecomplex maar de gemeente heeft steeds ge weigerd daarover, en over de bouwkundige staat van het gebouw, informatie te ge ven", aldus een buurtbe woonster. Wethouder Waal (ruimtelijke ordening) ontkende dat er een geheim rapport zou bestaan over de bouwkundige toe stand van het Marinecom plex. De wethouder zei dat het niet mogelijk is vóór maandag met zo'n rapport voor de dag te komen. Vol gens buurtbewoners is door ambtenaren, in de project groep die zich heeft bezigge houden met het verbete ringsplan voor de Academie- wijk, gezegd dat er wel een rapport bestaat. Het zou gaan om een rapport, van de afde ling grondzaken, dat niet naar buiten mocht worden ge bracht "omdat er ondiploma tieke taal is staat waar wet houder Waal geen verant woordelijkheid voor wilde nemen". De buurtbewoners wilde duidelijk gezegd heb ben dat zij vinden dat ze met een kluitje in het riet zijn ge stuurd. "Nou dat heeft u dan gezegd", reageerde wethou der Waal bits. Van verschillende kanten werd er voor gepleit dat de sociaal- culturele instellingen, die momenteel van het pand ge bruik maken, daar kunnen blijven zitten. Wethouder Waal wees er op dat als het pand opgeknapt wordt (kos ten 1 miljoen gulden) de huur zo hoog wordt dat die instel lingen dit niet meer kunnen opbrengen. "Er moet dus een andere behuizing worden ge vonden", aldus de wethou der. De plannen om in het verlengde van de Groenhazengracht, over de Witte Singel en over het Rapenburg, fiets en voet gangersbruggetjes aan te leg gen viel bij een groot deel van de raadsleden evenmin in goede aarde. Met name de aanleg van een bruggetje over het Rapenburg stuit op on- overkomenlijke bezwaren. Glaubitz (D'66) noemde zo'n brug onaanvaardbaar. Het D'66-raadslid komt maandag, wanneer de kwestie in de raad wordt besproken, met een voorstel om het bruggetje uit het verbeteringsplan te schrappen. Ook het plan om een bruggetje aan te leggen naar de Hortus kreeg weinig bijval. Buurtbewoners pleiten er voor dat de koper- en bronsgieterij en de opslagplaats van Ladan gewoon in de wijk kunnen blijven zitten. Volgens de buurt hebben zij geen last van de bedrijvigheid en moet er een menging blijven bestaan van wonen en werken. Wet houder Waal wees er op dat dat de stadsvernieuwing er niet op is gericht zoveel mo gelijk bedrijven uit de bin nenstad te verplaatsen. "In de Academiewyk en in Leven- daaKwest zijn ongeveer 150 bedrijven waarvan er slechts één weg moet. Het te ver plaatsen bedrijf is de Kore- vaargarage aan de Korevaar- straat en Garenmarkt. De ei genaar van de garage liet we ten dat er een grote geprik keldheid bestaat onder de bedrijfseigenaren over de houding van de gemeente ten aanzien van de bedrijven. De buurtbewoners kwamen gisteravond nog met een voorstel om op het terrein aan de Doelengracht, achter het pand van de AMRO-bank aan het Rapenburg, woningen te bouwen. Volgens de gemeen te is één en ander financieel niet haalbaar. De Leidse raad zal zich aanstaande maandag definitief over de verbete ringsplannen voor de Aca demiewij k en Levendaal- west uitspreken. Hulpdienst De Telefonische Hulpdienst in Leiden zal in verband met vakanties van medewerkers vanaf 30 juni beperkter be reikbaar zijn dan normaal. Van maandag tot en met vrij dag zal er overdag niemand aanwezig zijn. 's Avonds en in het weekeinde echter wel. De hulpdienst - die in een ver trouwelijke sfeer werkt - is be reikbaar van 1930 tot 08.00 uur en bovendien doorlopend van vrijdagavond tot maan dagmorgen. Het telefoon- 071-125202. Vakantiebezigheden Ook dit jaar zullen in Leiden- Noord weer gedurende vier weken vakantiebezigheden voor de jeugd worden ont plooid. Op het voorlopige pro gramma staan onder meer bustochten, zeilenkinder theater, film en zwemmen. De organisatie is in handen van de werkgroep kinderwerk van het nieuwe buurthuis 't Spoortje. Het buurthuis zoekt op het ogenblik nog vrijwilli gers die een handje willen helpen bij de organisatie. Fassbinder Vanavond wordt in het Kijk- huis aan de Vrouwenkerk- koorstraat 17 een van de laat ste films van de Duitse Regis seur Rianer Werner Fassbin der vertoond. De film ''In ei- nem Jahr met dreizehn Mon den" is een melodrama over de lotgevallen van een man die zich in een vrouw heeft la ten veranderen. Er zijn twee voorstellingen: 20 en 23 uur. Demonstratie CPN, PPR, PSP. PvdA, en di verse jongerenverenigingen organiseren zaterdag in Am sterdam een demonstratie en manifestatie in Amsterdam tegen de aanschaf van 111 ex tra straaljagers. Kosten twee miljard. De betrokken orga nisaties in Leiden nemen aan de demonstraties deel. Deel nemers vertrekken om kwart voor een vanuit de hal van het centraal station. Voor nadere inlichtingen: tel. 071-154428. Mensenrechten In het Museum voor Volkenkun de aan de Steenstraat 1 wordt vanavond een bijeenkomst gehouden over de mensen rechten in Indonesië. Tijdens de avond zal een lezing wor den gehouden door T. Muya Lubis, staflid van een van de belangrijkste bureaus voor rechtshulp in Indonesië. Hij is mede-auteur van een vorig jaar gepubliceerd rapport waarin een weinig opwek kend beeld wordt geschetst van de situatie in Indonesië. De bijeenkomst begint om acht uur en is vrij toeganke lijk. Buurtfeest In Groenoord wordt zondag een groot buurtfeest georgani seerd in de speeltuin en het buurthuis aan de Musschen- broekstraat 25. Het feest be gint om een uur 's middags en duurt tot acht uur. Op het programma staan onder meer een zeskamp voor teams van vier personen, het optreden van muziek- en zanggroepen en een filmvoorstelling. Ver der is er een rad van avon tuur, en een terras waar hap jes en drankjes te krijgen zijn. LEIDEN - Een 27-jarige man uit het Belgische Hasselt heeft het Holiday-Inn-hotel voor enkele duizenden guldens opgelicht. De man verbleef in het hotel vanaf drie juni en heeft slechts een keer, na sterk aandringen van de directie, een bedrag van 500 gul den betaald. Begin deze week bleek de man plotseling, met ba gage en al, te zijn verdwenen. Hij had een rekening staan van bijna 2200 gulden. In samenwerking met de politie van Hasselt pro beert de Leidse politie de oplich ter op te sporen. LEIDEN - De messen liggen te roesten naast de snijta- fel. De problemen rond de hartchirurgen stapelen zich op. De honderddui zenden guldens per jaar verdienende geneesheren hebben moeite om samen te werken met andere mensen op gelijk niveau. Talloze patiënten met een hartafwijking kunnen hierdoor vaak niet wor den geholpen. Om aan deze problemen het hoofd te kunnen bieden moeten de vroegere "solis ten" bereid zijn een stuk van hun eigen identiteit prijs te geven. Dat kost bij de chirurgen veel moeite en bij veel patiënten wel licht het leven. Een oplossing voor het probleem is vandaag aangedragen door de Leidse hoogleraar prof. dr. H. A. Huysmans, gewoon hoogleraar op het vakgebied van de thorax- chirurgie. Het toverwoord luidt: "Samenwerking". "Het is vanzelfsprekend te simpel om te stellen dat wanneer de problemen van mankracht, ruim te en materieel zijn opgelost, de hartchirurgie zonder zorgen zou zijn", zei hu vanmiddag tijdens zijn oratie, waarmee hu zijn ambt aan de Leidse universiteit open lijk aanvaardde. Hij nam daarbij onder meer de hartchirurgie on der het mes. Overgangsfase "Op dit moment verkeert de hart chirurgie in een overgangsfase", zegt Huysmans. "In de pioniersfase kon door de in zet van enkele individuen ge makkelijk worden samenge werkt. Door de snelle groei van de hartchirurgie is echter een ge heel nieuwe situatie ontstaan waarbij specialisten moeten gaan samenwerken. Nu ontbreekt door de niet aflatende druk van het patiëntenaanbod de rust om deze samenwerking goed van de grond te laten komen. Bovendien blijken de beste stuur lui niet meer aan de wal te staan, maar zelfs een voet aan boord te hebben gezet, zodat de schippers hun koers niet meer kunnen blij ven varen", aldus prof. Huys mans over de vermeende muiterij op het hartchirurgenschip. Drie problemen De Nederlandse hartchirurgie ziet zich sinds enkele jaren voor drie problemen geplaatst 1: Een sterk toegenomen vraag naar wetenschappelijk onderzoek en evaluatie: 2: Een toenemende verscheiden heid op het vakgebied; 3: Een nog steeds groeiende vraag naar operatiecapaciteit. "Het tot nu toe gevoerde beleid is niet in staat gebleken tijdig een doeltreffend antwoord klaar te hebben op deze vragen. Naar een heleboel vragen zal fundamen teel- en klinisch wetenschappe lijk onderzoek moeten worden verricht". Het tekort aan operatiecapaciteit is een actueel probleem, zegt prof. Huysmans. Er bestaat by de be handeling aan afwijkingen van de kransslagader volgens prof. Huysmans nog een duidelijke ondercapaciteit. "Ook is er nog een verborgen behoefte doordat de capaciteit om het ziektebeeld te bepalen van de cardiologie nog niet overal volledig is ontwik keld". Zolang de regering niet zegt dat de kosten van de gezondheidszorg moeten worden gebonden aan een maximum (by v. een bepaald percentage van het nationaal in komen) waarbij prioriteiten wor den gesteld, aldus prof. Huys mans, "moet er vanuit worden gegaan dat iedere patiënt recht heeft op optimale zorg en dat er dus volledig aan de vraag moet worden voldaan". Daarbij werkt volgens prof. Huys mans het systeem van de Neder landse ziekenhuiszorg met zijn goede sociale voorzieningen inde hand dat niet zo effecient kan worden gewerkt als in het bui tenland. Daar kan de Nederland se 'particuliere patiënt zó worden geholpen. "Wanneer er op dit moment geen duidelijk inzicht komt in de mo gelijkheden van verdere uitvoe ring van de bestaande plannen van vestiging van nieuwe centra en van verdere ontplooiing van bestaande centra, is het onmoge lijk om een opleidingsplanning te maken van toekomstige hartchi rurgen. Omdat de opleiding zes jaar duurt is het zeker noodzakelijk een plan klaar te hebben voor een periode van tien jaar". DEN HAAG/LEIDEN - De tram tussen Leiden en Den Haag moet terugkomen. Dat vindt het pro- vinciale-statenlid Van der Wist (PvdA). In schriftelijke vragen aan Gedeputeerde Staten dringt hij er bij het dagelijks bestuur van de provincie op aan om het voortouw te nemen voor een stu die naar de mogelijkheden van eén of meer tramverbindingen tussen Leiden en Den Haag. Het statenlid wyst erop dat sedert de opheffing van de "blauwe tram" tussen Den Haag en Lei den grote woonwijken tot stand zijn gekomen in Voorburg, Leid- schendam, Voorschoten en Lei- den-Zuid. Hy verwacht dat nu veel meer van een tramverbin ding Leiden-Den Haag gebruik zou worden gemaakt. Naast een verdubbeling van de spoorbaan tussen deze twee steden is vol gens hem vooral verbetering van het openbaar vervoer tussen de nieuwe woonwijken en de centra van Leiden en Den Haag nodig. Van der Vlist stipt voorts aan dat in Leiden enkele jaren geleden tra- cestudies zijn verricht voor tramlynen o.m. via Wassenaar naar Den Haag, via Voorschoten naar Leidschendam en naar Katwijk. Ook in het verkeers- en vervoersplan van de gemeente Leiden is gesproken over de mo gelijkheid van een tramnet, ter wijl in het bestemmingsplan Ste venshof een tramtrace'is gereser veerd. Volgens het PvdA-statenlid zou het zg. experimenteerproject Leidse Baan niet alleen op bus vervoer maar ook op nieuw rail- vervoer moeten worden gericht. Nu Leiden aan tramlynen denkt en in de Haagse agglomeratie wordt gestudeerd op het tram- vervoer Den Haag-Voorburg- Leidschendam, is de tyd daar voor ry p, aldus Van der Vlist. Het experimenteerproject is destijds opgezet ter verbetering van het openbaar vervoer tussen Leiden en Den Haag, toen Provinciale Staten hadden besloten om de zg. Leidse Baan, een autoweg, niet aan te leggen. Voorlichter Lelieveldt in programma Globaal: „Het zijn indianenverhalen" LEIDEN - Is Leiden in Last? Ra dioprogrammamakers van de NCRV hadden in de Telegraaf gelezen dat Leiden het meest heeft van alles dat slecht is. Gistermid dag konden Leidenaren en de rest van het land hun mening kwijt over de lasten en lusten van Lei den, in het NCRV-programma Globaal op Hilversum 1 "We lyden mee met Leiden", begon programmamaker Gerard van den Berg. "Een op de twee Leidse huwelijken strandt. Leiden heeft het laagste gemiddelde intelli gentie-quotiënt van heel Neder land. Verder heeft Leiden de meeste krotten, de hoogste wer- kéloosheid, de laagste inkomens en het hoogste misbruik van drugs en drank". De Leidenaren die van de radio uitzending, live vanaf het Sta tionsplein, één grote reclamespot voor Leiden dachten te maken, voelden zich genomen door de NCRV. In plaats van in de aanval te kunnen over de prachtige sin gels en monumenten van Leiden ("Wat de VVV niet doet, moeten wij doen") moesten zij steeds weer in de verdediging. Zoals mr. Jan Lelieveldt, hoofd van het "Buro Voorlichting die woedend de microfoon greep: "Duizend gulden voor de per soon die mij een gedegen rapport kan overhandigen over het intel ligentie-quotiënt van de Leide- naar. Dat kan niemand. Want zo'n rapport bestaat niet. Het zijn puur indianenverhalen". Buiten het bereik van de microfoon verklaarde Lelieveldt er zelfs tienduizend gulden voor over te hebben. Een andere Leidenaar zei simpeltjes: "Ik ben nooit over myn intelligentie getest". Een mevrouw uit Den Haag merkte telefonisch op dat "de Leidena ren zeker niet dommer waren dan de mensen uit Den Haag. De reacties op het gulle aanbod van Lelieveldt bleven niet uit. Bij voorbeeld Jan Doove, de trouwe medewerker van de burgerlijke stand die onlangs zijn baan neer legde omdat de mensen die hy in de echt verbond even gemakke lijk bleken te trouwen als te scheiden. Jan Doove belde op naar de NCRV. Hy zei dat hy vo rige maand op een veiling een boekje uit 1859 op de kop getikt had over de intelligentie van de gemiddelde Leidenaar. Doove Aanvankelijk vertoefde de NCRV-radio onder grote belangstelling op het Stadhuiplein. Overspeeld door klanken van het draaiorgel van Van der Putten moest de NRCV later het programma voortzetten in de leeskamer voor raadsleden in het Stadhuis. Op de foto: het gesprek met Herman Kleibrink. belde Lelieveldt even later ook op om te zeggen dat Lelieveldt zijn duizend gulden in de zak kon houden omdat het boekje een beetje oud was. Lelieveldt was niet anders van plan. Wat Leidenaren ook deden om het negatieve imago van Leiden op te poetsen, de NCRV-programma- makers hielden voet bij stuk. "Hoe komt het nu dat in Leiden een op de twee huwelijken strandt? Een jongen en een meisje die in vol ornaat het Stad huisplein opkwamen om elkaar het ja-woord te geven werden door de NCRV ondervraagd over de vijftig procents scheidingss core. De "gelukkige bruidegom": "Tja, 't ken gebeuren. We hopen 't maarniet hè". Nadevraag of "het voor de televisie was" mocht het echtpaar in de dop aan het Ne derlandse volk de groeten doen. Een medewerkster van loco-bur gemeester Waal had Waal ook in willen fluisteren om even de groeten aan zijn vrouw te doen. Waal hoorde het niet, want hij had een koptelefoon op. Waal sprak (ondervraagd over het drankmisbruik) dat de neiging bij de gemeenteraad bestond om vanwege het drankmisbruik de horecazaken niet langer dan een uur door de week en twee uur in het weekeinde open te laten". Een Leidse: "Het is toch te gek dat die zogenaamde elite zich apelazerus om drie uur uit de so ciëteit mag laten hijsen". Telefonische reacties schreeuwden om parkeergarages. 'Van cultuur en monumenten alleen kun je niet leven. Loco-burgemeester Waal: "je kunt ook niet alleen van parkeergarages leven. Er zijn plannen voor parkeergarages, maar er zijn geldproblemen. Het Rijk zou de tekorten moeten op vangen. Het is overigens de vraag of de parkeernood zo hoog is dat parkeergarages rendabel te ma ken zijn. Door de bouw van par keergarages houdt je namelijk de ontwikkeling niet tegen dat steeds meer mensen gaan win kelen bij het winkelcentrum bij hun in de buurt en dat steeds meer arbeidsplaatsen uit de bin nenstad verdwijnen". Waal haalde zich hierbij de woede op de hals van mensen als Paul van Egmond, (van de bontzaak aan de Breestraat) die de bereik baarheid van de binnenstad juist ook voor auto's bepleitte en van de voorzitter van de ambulante handel Leiden die parkeergara ges dicht bij het centrum een ab solute noodzaak vond. Virginia Guill'en van het buurtco- mité D'Oude Morsch meende namens alle buurtcomités te spreken met de woorden: "Geen enkele buurt wil een parkeerga rage in haar buurt hebben". De 81-jarige meneer Paddenburg, die jarenlang aan de Hogewoerd een meubelzaak heeft gehad wil de telefonisch definitief afreke nen met "de negatieve instelling" van de NCRV-programmama- kers en tal van Leidenaren: "We hebben in Leiden de mooiste hofjes, de beste universiteiten de beste ziekenhuizen en van mijn kinderen is er maar één geschei den", aldus Paddenburg.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 4