Woningbouw kan op 150 meter van laboratoria Verplaats afvaldepots en maak rampenplan ONDERZOEK BIJ ENDEGEEST Educatief centrum kan in augustus beginnen Leidse stadsrubriek VRIJDAG 20 JUNI 1980 LEIDEN - "Woningbouw in de Leeuwenhoek is prima, maar dan moet wel zeker zijn dat risico's in verband met de aanwezige laboratoria niet aanwezig zijn". Dit is de conclusie van d° herschreven versie van de risico-analyse, die eind vorig jaar werd uit gevoerd door het adviesbu reau AVIV uit Enschede. Een aantal Leidse belangengroe peringen, waaronder het Komité Iedereen Wil Wonen en de Stichting Vogelwijk, bood wethouder Waal (ruim telijke ordening) gistermid dag de "nieuwe" risico-ana lyse aan. Het rapport werd eind vorig jaar opgesteld omdat onder ande re de gemeente Leiden en de Leidse universiteit wilden weten hoe gevaarlijk het ge bied precies is. Een belang rijke conclusie: mogelijke explosie- en brandgevaren worden niet uitgesloten. Over bebouwing stond in het rap port niets. Direct na verschijnen uitte een aantal Leidse organisaties haar bezwaren. "Te onduide lijk. Voor belanghebbenden is het te moeilijk geschre ven", waren de meest ge hoorde klachten. Via de We tenschapswinkel kwamen de bezwaren terecht bij de Che miewinkel en de Werkgroep Veiligheid Gorlaeus. "Wij schrijven wel een leesbare versie. Zodat we weten waar we aan toe zijn", was hun antwoord". Nu. een halfjaar later, ligt het nieuwe rapport, aangevuld met commentaar op tafel. Het algemene uitgangspunt de mogelijke gevaren moeten goed worden bestudeerd. "Opdat de bewoners weten wat er boven hun hoofd hangt. Door het treffen van veiligheidsmaatregelen en door veiligheidsoverwegin gen een rol te laten spelen, is het naar ons oordeel mogelijk om in de Leeuwenhoek wo ningen te bouwen". Een van die veiligheidsovewe- gingen betreft het verplaat sen van de opslagdepots voor chemische- en radioactieve afvalstoffen in de richting van rijksweg 44. "Het vervoer van de gevaarlijke stoffen door de bebouwde kom moet zoveel mogelijk worden beperkt". Een ander belangrijk punt de uitstoot van chemische stof fen moet worden verminderd. "Door filtering of naverbran- ding van de afgezogen lucht moet dat mogelijk zijn. Bo vendien moeten de vergun ningen op basis van de Kern energiewet strikt worden na geleefd. We moeten gewoon zorgen dat er zo weinig mo gelijk radioactief afval in het milieu terecht komt". In dit verband wijzen de rap porteurs er ook op dat het op stellen van een rampenplan noodzakelijk is. Bewoners en werkers moeten als er on gelukken gebeuren goed we ten waar ze aan toe zijn. Voor andere instanties zoals bij voorbeeld de brandweer moeten ook instructies wor den opgesteld. Volgens Frank ter Beek. éen van de samenstellers, is de Chemiewinkel redelijk in haar bedoelingen geslaagd. "Er was een duidelijke opzet gemaakt: wij zouden het rap port zuiver wetenschappelijk herschrijven en de belangen groeperingen zouden strijd punten formuleren. Dat is gelukt. Het is natuurlijk maar de vraag of we erin zijn ge slaagd om een leesbaar stuk te maken. Daarover heb ik m'n twijfels, maar wat wil je ook: het is bijzonder moeilijk om deze materie heel duide lijk onder woorden te bren gen. Het is, volgens mij. onze verdienste dat we de proble matiek in ieder geval be spreekbaar hebben gemaakt. We hebben niet alleen het rapport herschreven: we hebben ook verschillende ke ren met mensen gesproken. Het resultaat daarvan is dat meer mensen nu weten waar ze aan toe zijn. En dat is een goede zaak." jBestuur universiteit over Leeuwenhoek: Wegens weigeren van kleurlingen Toch straf vervolging tegen café- eigenaar LEIDEN - Tegen de 31-jarige Noordwijker W.A.P.R., eigenaar van het in de Vrouwensteeg in Leiden gevestigde café De Pij penla zal strafvervolging wor den ingesteld. De man zal ten laste worden gelegd dat hij kleurlingen de toegang tot zijn café heeft geweigerd. Deze zaak kwam afgelopen maandag, tijdens de gemeentelijke com missievergadering voor politio nele aangelegenheden, in de openbaarheid. Het CDA-raadslid Walenkamp verweet de politie niet onmiddellijk actief te zijn opgetreden toen zij van de dis criminerende activiteiten van de café-eigenaar op de hoogte werd gesteld. Na ruggespraak te hebben gehou den met de officier van justitie heeft de Leidse politie deze week alsnog proces verbaal tegen de man opgemaakt. ADVERTENTIE Een luchtfoto i i deel van de Leeuwenhoek. Op de voorgrond het Gorlaeus- en Huygens-laboratoriun Ringen VERLOVINGSRINGEN witgouo - geelgoud - bril jant - desiree - constant - love - a.s. v. d. WATER Haarlemmerstraat 181 - Leiden Nog grote keus in LEIDEN - Het college van bestuur van de Leidse universi teit vindt dat in de Leeuwenhoek pas op 150 meter afstand van de laboratoria woningen mogen worden gebouwd. "Het effect van mogelijke ongelukken zal daardoor ver minderen". Dit schrijft het college van bestuur aan de universiteitsraad. Een dezer dagen zal er ook een brief naar de inspecteur voor de Volksgezondheid in Zuid- Holland worden gestuurd. Uitgangspunt van de universiteit is dat in de directe omge ving van de laboratoria in verband met de veiligheid en de volksgezondheid geen woningen kunnen worden ge bouwd. De eerste reactie van wethouder Waal (ruimtelijke ordening): "Ik vind die 150 meter uiterst discu tabel. Ik begrijpt niet hoe de uni versiteit aan dat getal komt. Het wordt niet toegelicht. Ik vraag me ook af of het overleg met de in specteur veel oplevert. Onze er varing is dat die mensen heel vaag worden zodra ze iets moeten zeggen over moeilijke zaken. Wij willen overigens omstreeks au gustus het ontwerp-bestem- mingsplan ter visie leggen". Zoals bekend heeft de gemeente Leiden al jaren plannen om op het terrein tussen de Plesman- laan en de Wassenaarseweg wo ningen te bouwen. "De woning nood is in Leiden zo groot dat we wel moetenis de redenering. Over de gevaren die toekomstige bewoners zou bedreigen is in verband met de laboratoria al heel wat te doen geweest. Eind vorig jaar verscheen er een rapport van het adviesbureau AVIV uit Enschede over maatre gelen die in verband met de vei ligheid moeten worden geno men. De gemeente Leiden en de universiteit hadden om die risi co-analyse gevraagd. De Leidse universiteit wil nu dat er meer duidelijkheid komt. "Het is de bedoeling van de brief om de inspecteur voor de Volksge zondheid een uitspraak te ont lokken. Je moet ze iets voorleg gen en dat doen wij bij deze", zegt men bij de universiteit "Op dit moment praten wij met de gemeente ook niet meer over de hoeveelheid woningen, maar over de bebouwing op zich. We moeten zorgen dat er duidelijke grenzen komen. Vandaar het overleg. Wanneer we antwoord krijgen van de inspecteur weten we natuurlijk niet. Dat kan wel een tijdje duren". In de brief staan verder concrete punten over de situatie in de Leeuwenhoek. Zo is de universti- teit in tegenstelling tot eerdere plannen bereid om het Biologie- complex, dat nu is gevestigd aan de Witte Singel, te bouwen tussen Rijksweg 44 (Burgerveen-Was senaar) en het Huygens-en Gor- laeuscomplex. Uit veiligheidsoverwegingen is ook een interne transportweg nood zakelijk tussen het Academisch Ziekenhuis, de Sylviuslaborato- ria, de Gorlacuslaboratoria, het Huygenscomplex en de nieuw bouw voor de subfaculteit der Biologie. "Dan hebben toekom stige bewoners geen last van het transport". Over de invulling binnen "de grens" moet nog ver der worden gesproken. "Met het AVI V-rapport in de zak zullen we dat bekijken. Er moet onder an dere rekening worden gehouden met: uitbreiding van de Sylvius- laboratoria, nieuwbouw voor de faculteit der Sociale weten schappen en het helikopterveldje bij het Academisch ziekenhuis". In de brief staat dat niet bekend is welke uitwerking de bufferzones op de toekomstige bewoners zullen hébben. Het is dus niet be kend of mensen zich veiliger gaan voelen door een duidelijke "begrenzing". jEIDEN - De Leidse wethouder P. H. Schoute laat onderzoeken wat er waar is van de gesignaleerde misstanden binnen het psychia trisch ziekenhuis Endegeest. Hij wil dit doen naar aanleiding van een brief van het PvdA-raadslid mevrouw Hes aan de gemeente lijke begeleidingscommissie van Endegeest. Zoals wij gisteren meldden noemt ze daarin onder andere een aantal misstanden binnen de inrichting. 'Ik kan op die brief nog geen reac tie geven, want ik ben nog niet in de gelegenheid geweest de din gen na te trekken", zegt wethou der Schoute. "Ik denk niet dat het handig zal zijn nu al een reactie te geven". Hij verwacht overigens niet dat deze affaire nog voor de vakantie zal worden afge handeld. Dok bij Endegeest zelf wilde men' nog geen reactie geven op de brief van mevrouw Hes. Wij hebben die brief nog niet ontvan gen en kunnen dus nog niets zeg gen". De leiding van de inrichting wilde ook niet dat de brief werd voorgelezen om op die manier te kunnen reageren. Volgens mevrouw Hes worden on der andere bloed en urine van de betrokkenen gebruikt zonder dat ze daarvoor speciale toestem ming hebben verleend en is er een patiënt in verband met per soneelsgebrek uit voorzorg in een isoleercel geplaatst. Mevrouw Hes wil verder dat er zo snel mogelijk een ombudsman komt bij Endegeest. "Ik heb de indruk dat een dergelijke figuur bij de psychiatrische inrichting geen overbodige luxe is", zegt zij. Het belang van de patiënten strookt niet altijd met dat van de inrichting, meent ze. De bezorgdheid van mevrouw Hes heeft in dit stadium, zo zegt ze, "niet zozeer betrekking op het reilen en zeilen van het bestuur, maar meer op dat van vitale on derdelen van de organisatie: de bewoners en degenen die bij het contact met hen het meest be trokken zijn. Hoe zit het met hun inbreng en par ticipatie binnen Endegeest?", zo roept mevrouw Hes in de brief uit. "Kunnen zij hun stem vol doende laten horen bij allerlei be^ sluitvormingsprocessen?". Ze vindt van niet. In de brief stelt ze ook de gevolgens van het perso neelstekort en de gevolgen daar van voor de patiënten ter discus- Verder houdt mevr. Hes het opna- mebeleid, het gebruik van dwangmiddelen, de bescher ming van de persoonlijke levens sfeer en de bureaucratie binnen de inrichting tegen het licht. Ze zegt tenslotte dat de informatie aan de bewoners over hun rech ten "uiterst summier is". Mevr. Hes: "Ik heb al een aantal ke ren in de begeleidingscommissie geprobeerd de directeur van En degeest ertoe te bewegen om in het informatieboekje voor pa tiënten hierover een passage op te nemen, helaas", zegt ze, "tot nog toe zonder veel resultaat". LEIDEN - Na een uitvoerige dis cussie heeft de commissie on derwijs gisteravond besloten dat in augustus formeel een begin kan worden gemaakt met een educatief centrum. Aan dit be sluit zitten echter nog wel enige haken en ogen. Niemand heeft al enig zicht hoe dit centrum in de toekomst precies gefinancierd moet gaan worden. Ook zijn er nog teveel tegenstrijdige belan gen geconstateerd bij de gebrui kers die straks bij een educatief centrum gaan aankloppen. Om niet buiten de subsidie-boot te vallen volgens de rijksbijdrage regeling van het ministerie van CRM hebben de commissieleden voorlopig besloten dat de helft van dit bedrag gestopt zal worden in het educatief centrum en de andere helft gebruikt zal worden om allerlei groeperingen en in stanties die met volwassenon- derwijs te maken hebben direkt te steunen. Voor een project als Ouders op Herhaling betekent dit dat zij hun werkzaamheden kun nen voortzetten. Het educatief centrum is bedoeld om het volwassen-onderwijs in Leiden meer te coördineren. De ze organisatie moet ook een mid delpunt worden waar alle wijk centra op terug kunnen vallen. Ondanks deze gunstige beslissing rezen er gisteravond zowel bij de commissieleden als bij mede werkers van diverse volwassen projecten essentiele vragen waar niet direkt een antwoord op ge geven kon worden. Maar straks wel van belang zijn voor het goed functioneren van een educatief centrum. Wat zal een educatief centrum allemaal mogen coördi neren? De verschillende in con cept beleidsnotities aangekon digde projecten op het gebied van volwasseneducatie? Of is er méér waarmee het educatief cen trum zich mag gaan bezighou den. Gaat het straks alleen om schakelfuncties tussen projecten die al vastliggen qua doelstelling, doelgroep, financiële mogelijk heden, werkwijze, locatie en cri teria waarop zij moeten worden beoordeeld? Of, het andere uiter ste, krijgt het centrum een coör dinatie-taak ten aanzien van alles wat er aan volwassen-educatie- beleid in Leiden wordt uitge voerd? De komende maanden zal de werk groep volwassen-educatie en de commissie onderwijs zich hier over buigen. Het is dan de bedoe ling voor december met een nieuw rapport te komen, zodat ook de gemeente zeker kan zijn dat hun toekomstige financiële bijdragen niet in een bodemloze put verdwijnen. De verschillende instanties die met volwassen onderwijs te maken hebben zullen ook proberen de komende maanden met steun van werkgroep en commissie on derwijs tot een catief centrum de finitief te installeren. door René van der Velden Jaap Visser Koffie Het gesprek van de dag in de meeste Leidse coffeeshops en koffietenten handelde giste ren uiteraard over de recente vergiftigingsgevallen in Am sterdam en Rotterdam. De kwistig met het gif strooiende maniakken hielden ook de gemoederen onder de Leidse koffieteuten aardig bezig. Het gesprek van de dag, maar vrijwel iedereen praat er zeer luchthartig over. Bijvoor beeld in de koffietent aan de Jan van Houtkade. De koffie- affaire schijnt hier zelfs het Europees voetbalkampioen schap geheel en al te hebben verdrongen. In plaats van deskundige beschouwingen over de verrichtingen van de heren voetballers hoor je gek scherende opmerkingen over de vergiftigingsgevallen. Het begint gelijk al bij binnen komst: "Van alle kanten on derzoekende blikken. "Ja. hoor eens", klinkt het enig zins ter geruststelling, "Ie dere vreemde die hier bin nenkomt houden we goed in de gaten. We letten vooral op de handen. Maar ga rustig zit ten. Moet je een bakkie? Met of zonder gif?". De heren blijken er heilig van overtuigd te zijn dat vergifti ging in hun koffietent vol strekt onmogelijk is. "Ieder een kent hier toch iedereen", is hun argument en daar valt weinig tegenin te brengen. Jan Oudshoorn, een van de meest bekende Leidenaars na Van der Werf en eigenaar van de koffietent "Vlietzicht "Morgen zet ik buiten een bord neen "Koffie zonder gif één gulden vijftig, met gif ne gen dubbeltjes". Verdomd, ik flik het". Even later draait een vrachtwa gen van Van Nelle het par keerterrein op. De bestuurder komt even een bakkie doen. Jan Oudshoorn tegen hem: "Joh, ik kan me niet voor stellen dat zo iemand de kans krijgt om gif in de koffie te stoppen. Volgens mij ligt de fout bij de koffiebranderij en". De man van Van Nelle haalt z'n schouders op en zegt "Ik vind het allemaal maar niets. Ik kom dagtflijks bij tal van koffietenten en overal doe ik wel een bakkie. Zo'n goochemerd zal je een keer te grazen hebben. Je merkt zoiets pas na een kwar tiertje of zo. Dan zit ik alweer achter het stuur. Ik moet er niet aan denken". Volgens Erik-Jan Berendsen van coffeeshop "De Kleine Klup" is er sprake van één maniak en de kans groot dat hij ook Leiden aandoet. "Eerst Amsterdam, daarna Rotterdam dus moet hij weer terug naar Amsterdam. Ik verwacht hem eigenlijk mor gen hier. Maar wil hij hier gif in de suikerpotten stoppen dan moet hij ze eerst open draaien. Aangezien ik die dingen altijd zelf dichtdraai geef ik hem weinig kans". "Beer" is ongeveer twee me ter lang, en heeft een paar handen als de spreekwoorde lijke kolenschop Sloopwerk Teleurstelling heerst alom bij de Gebr. Van Eijk uit Delft, gespecialiseerd in sloop werkzaamheden. Ongewild kwamen ze deze week in de publiciteit omdat tijdens het weghalen van een paar krot ten aan de Beestenmarkt een air-conditioning van een aangrenzend restaurant los raakte en naar binnen viel. "We werken hier nu al zes iaar in Leiden. En we hebben hele grote gebouwen gesloopt zonder dat er ooit een klacht is geweest. De Overdekte, het Van Wijk-complex, Zaalberg noem maar op. Altijd tot volle Koffie zonder narcose tevredenheid van de gemeen te". "Krijg je zo'n geintje als van de week en dan sta je ineens te kijk voor je collega's. Bij al die sloperijen nog geen een keer tje onze naam genoemd. Al leen nu er - buiten onze schuld - eens iets fout gaat. kom je direct wel in de krant." Van Eijk kan er met zijn pet niet bij waarom het nu zo no dig moest. "Het is allemaal zo overdreven. Direct daarna hebben we de eigenaar alles vergoed. De re keningen van de vijf klanten die waren weggelopen heb ben we betaald. Niet dat we ons schuldig voelden. Maar om van het gezeur af te zijn. Ki jk maar eens hoe die andere air-conditioning in de mu hangt. Een zetje er tegena en de zaak ligt weer binnen Het meeste heeft hem de c merking gegriefd dat er c deskundig zou zijn gesloo "Als je dat wilt weten moet het een sloper vragen en n aan een ober van een Chine restaurant. Wat weet zo'n m nou van slopen af?" Tit 3ii uur Hoera. De bewoners in het ge biedje Rijnzichtstraat-Mors- weg mogen dinsdagavond in spreken over hun terreintje aan de spoorlijn, aan het eind van de Wetsstraat en de Reitz- straat (Transvaal). Speelgele- genheid voor de kinderen, openbaar groen en 38 par keerplaatsen kunnen er vol gens de gemeenteplannen komen. Als we het "Buro Voorlichting" van het stadhuis mogen gelo ven dan wordt het een lange inspraakavond. "Tussen 20.00 uur en plus minus 10.00 uur" worden de bewoners volgens het schrijven van Voorlichting verwacht tn het buurthuis Het Mierennest aan de Morsweg. Slaapzakken meenemen dus. Voor deze ene keer geloven we Buro Voorlichting maar

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 3