„Al mijn wensen zijn vervuld" 'smm Voorschoten wil geen winkels in Stevenshof Verbouwing raadhuis Oegstgeest verloopt volgens plan Zoeterwoude werkt aan welzijnsplan Overtuigend concert Weidse agenda OEGSTGEEST - Als alles volgens plan verloopt zal de verbouwing van het Oegstgeester gemeente huis in juli volgend jaar zijn vol tooid. Tot nu toe lopen de werk zaamheden, waarmee enkele maanden geleden werd begon nen, nog geheel volgens schema. De verbouwing levert een aanzien lijke ruimtewinst op voor de se cretarie. Behalve de drie verdie pingen tellende aanbouw is ruim te gevonden in de zolder van het reeds bestaande gemeentehuis. In de plannen van de architect is die zolderruimte geheel tot kan toorruimte verbouwd. Aan de buitenkant van het gebouw zal zo weinig mogelijk verande ren. Wel wordt het heuveltje voor de hoofdingang afgegraven en wordt deze ingang op straathoog te gebracht. De architect heeft er namelijk naar gestreefd het raad huis geheel toegankelijk te ma ken voor rolstoelgebruikers. De verbouwing zal in totaal zo'n 6,5 miljoen gulden kosten. De ge meente hoopt binnen dit krediet te blijven. VRIJDAG 20 JUNI 1980 ZOETERWOUDE - De Zoeterwoudse gemeenteraad hoopt eind juli een werkgroep te kunnen instellen die zich bezig zal gaan hóuden met het opstellen van een nieuw wel zijnsplan voor het dorp. Hiermee loopt het Zoeterwoudse gemeentebestuur vooruit op het tot standkomen van de landelijke Kaderwet Specifiek Welzijn. Deze wet brengt onder meer de verantwoordelijkheid voor de subsidie verlening in de welzijnszorg terug bij de gemeenten. Een gisteravond gehouden hoorzit ting over deze materie was de eerste van een reeks die tot een nieuw welzijnsplan voor Zoeter woude moet leiden. Een eerste stap in de richting is hét samen stellen -van een werkgroep, waarin (buiten een wethouder en drie raadsleden) ook drie niet- raadsleden zitting moeten heb ben. Deze werkgroep zal via een "sociale kaart", een procedure- verordening en een subsidiever ordening tot een nieuw welzijns plan moeten komen. Aan die "so ciale kaart" die een op een rijtje zetten van de verschillende groe pen inhoudt, is men eigenlijk middels een formulier, dat aan de diverse vereniging is toegezon den, al begonnen. Nog dit jaar wil men een procedure- en subsidieverordening vast stellen, waarna men in J.981 wil komen tot de vaststelling van het complete plan welzijnszorg. Dit plan treedt in 1982 in werking, en zal tot 1985 lopen. De Zoeterwoudse gemeenteraad heeft tot deze nieuwe "zware" procedure besloten ondanks het feit dat ze daar niet verplicht toe is. Voor kleinere gemeenten is het namelijk mogelijk om te vol- „Zilveren" directeur neemt afscheid van Wassenaarse mavo Voorstander openbaar onderwijs WASSENAAR - Directeur J. Potteboom van de Schout bij Nacht Doormanschool voor MAVO verlaat na 25 jaar deze post en gaat met pensioen. Tot zijn 17e woonde Potte boom in Hellevoetsluis. Van een ULO-school ging hij naar de rijkskweekschool en be haalde in 1937 de hoofdakte. De eerste jaren van zijn loop baan in het onderwijs waren eigenlijk één lange stagepe riode: "Ik werkte op volle kracht, maar kreeg een mini male vergoeding, eigenlijk een handvol zakgeld. Maar dat kwam in die jaren natuur lijk veel meer voor. Je mocht je gelukkig prijzen als je naar je zin kon werken." Als uitge sproken voorstander van het openbaar onderwijs heeft hij toch ook een aantal jaren ge werkt voor het neutraal-bij zonder onderwijs, maar dat ligt wat levensbeschouwelij ke binding betreft niet erg uit elkaar. Terwijl hij voor de klas stond in Den Haag en Delft en als ad junctdirecteur werkzaam was aan een internaat voor moei lijk opvoedbare jongens in Hilversum haalde hij en pas sant de lagere akten Frans en Engels en de akte Engels M.O.. In '52 werd hij benoemd als hoofd van een ULO in Go- rinchem. Drie jaar later werd hij in Wassenaar aangesteld. Vandaag was een afscheids receptie in het schoolgebouw. Zaterdag is vanaf 13.00 uur gen en woensdag vindt een afscheidsdiner plaats. WASSENAAR - Het begin in Wassenaar was "geen klei- nigheid". Nu 25 jaar later sluit J. Potteboom zijn leraar carrière af. Na een kwart eeuw directeur te zijn geweest van de Schout bij Nacht Doormanschool voor mavo, de enige openbare school voor voortgezet- onderwijs in Wassenaar, kan hij voldaan terugblikken op zijn actieve loopbaan. Immers; "Ik geloof te mogen zeggen dat al mijn wensen tenslotte zijn vervuld". De aanvangsjaren in Wassenaar vormden een periode van kei- hard werken want naast zijn di rectietaak had Potteboom nog 34 lesuren. Hij zag het dan ook als een van de grote verdiensten van de Mammoetwet, "dat aan deze onhoudbare belasting een einde werd gemaakt." Grote groei De school in Wassenaar heeft onder zijn leiding een grote groei door gemaakt, niet in het minst doör zijn zeer actieve optreden. Nog maar net in Wassenaar werkzaam legde hij al intensieve contacten met het Rijnlands Lyceum. Doel daarvan was een betere afstem ming van het onderwijs in het belang van de doorstroming.. "Die samenwerking is er nog steeds, zonder dat de scholen hun zelfstandigheid hebben prijsge geven. Ik noem het wel eens een eindeloze verloving. En die door stroming verloopt prima. Veel van onze leerlingen bezoeken het Rijnlands en met succes." Potteboom bewandelt tijdens de terugblik op' zijn loopbaan een zijstraatje en komt bij de ge schiedenis van de school zelf te recht. Hij vertelt dat er over de aanzienlijke uitbreidingen nogal wat overleg is geweest. De stich ting van de school verliep veel minder soepel. In 1924 zag de toenmalige burgemeester Storm van 's Gravesande niet veel heil in een gemeentelijke ULO-school "en het is een wonderlijke sa menloop dat ik aan een naar hem vernoemde weg woon." Voor barokviool en clavecimbel VOORSCHOTEN - Het programma dat Lucy van Dael (barokviool) en Bob van Asperen (clavecimbel) gisteravond in Kasteel Duivenvoorde ten gehore brachten, bood de gelegenheid als het ware stap voor stap de ontwikkeling van de instrumentale muziek te volgen: van de vroeg-Ba- rokke vioolcomponist G.B. Fontana met een sonate waarvan de korte delen in verschillende maat en tempo zonder onderbreking in elkaar overgaan, via von Biber (een Passacaglia voor viool-solo) Allessandro Scarlatti (Toccata voor clavecimbel-solo) en Corelli, naar het hoogte punt Bach, met het Italiaanse Concert voor clavecimbel, en de sonate in E gr.t. voor viool en clavecimbel. Het is eigenlijk juister te zeggen, dat het zeer talrijke publiek de kans kreeg deze muzikale ontwikkelingmee te beleven, want Lucy van Dael en Bob van Asperen bleken beiden in hoge mate de gave te bezitten het histo risch interessante van een uitvoering.op authentieke instrumenten of kopieën daarvan tot werkelijk muzikaal leven te wekken. Een uitvoe ringspraktijk uit die tijd zo getrouw mogelijk weer te geven, wordt pas werkelijk authentiek wanneer er een artistiek en muzikaal stempel op gezet wordt. Dan pas ontstaat het gevoel dat deze muziek inderdaad zo moet klinken en zo ook heeft geklonken. Dan ook verliest bijvoorbeeld de versierings techniek zijn stereotiepe karakter en wordt tot een machtig uitdruk kingsmiddel. In onberispelijk samenspel en absolute harmonie hebben Lucy van Dael en Bob van Asperen gisteren het verleden tot leven MIES ALBARDA Kinderarbeid "De school kwam er natuurlijk toch, want andere, notabelen za gen in dat het besloten en elitaire karakter van de gemeente op de lange duur toch zou worden aan getast. Bovendien was alles erop gericht dat kinderarbeid steeds meer plaats zou maken voor éen verlengde leerperiode. De ULO- school zou zich snel ontwikkelen tot de emacipatieschool bij uit stek. Menig kind uit de "lagere milieus" slaagde erin via dit schooltype zich sterk te ontwik kelen. Deze functie is later eigen lijk overgenomen door schoolty pen als het MEAO dat een voor treffelijke aansluiting biedt op de MAVO-school." De scheidende directeur heeft een interessante kijk op het migratie verloop ten aanzien van Wasse naar. "Bijna alle leerlingen van de school trekken na enkele jaren weg. Ze zoeken een baan en kun nen slechts bij hoge uitzondering in hun gemeente blijven wonen. Maar als ze na een jaar of wat car rière hebben gemaakt, kopen ze zo mogelijk toch weer in Wasse naar een huis. Ik heb mij in deze zaak speciaal verdiept toen ik met cijfermateriaal op het depar tement van onderwijs mijn ver- zbek ondersteunde voor uitbrei ding van de school. Ik wilde aan tonen dat het geboortecijfer niet de enige maatstaf mocht zijn bij het bepalen van het toekomstige leerlingenaantal. De terugkeer- ders en andere gezinnen van bui ten Wassenaar brengen toch ze ker ook kinderen mee?!' De uitgesproken onderwijsman heeft naar zijn zeggen altijd geij verd voor een echte leerschool, zonder veel modieuze experi menten. Daarin voelde hij zich steeds gesterkt door de reacties van de ouders, die ook uit de om liggende gemeenten hun kind naar deze school sturen. Zijn op volger is al acht jaar aan dezelfde school verbonden als leraar, schooldecaan en adjunct-direc teur. De 40-jarige G. Zijl houdt zich wat de toekomst betreft nog een beetje op de vlakte. Wel wil hij kwijt, dat er ten aanzien van de centrale leerdoelstelling en de goede orde in de school voorlopig weinig zal veranderen. Hij on derkent wel het probleem van ontbrekend lager beroepson derwijs in Wassenaar en zal zich daarin zeker gaan verdiepen. "Veranderingen in het onderwijs zullen met omzichtigheid moeten geschieden. De meeste ouders zijn uitgesproken voorstanders van continuïteit en wensen niet dat met hun kinderen wordt geëxperimenteerd zonder een scherp omschreven en uitvoer baar programma." De scheidende directeur J. Potteboom: "Het geboortecijfer is niet de enige maatstaf bij het bepalen van het toekomstige leerlingenaantal van een school. De terugkeerders en andere gezinnen van buiten Wassenaar brengen als ze hier (weer) komen wonen toch zeker ook kinderen mee?" VOORSCHOTEN - Burgemeester en wethouder van Voorschoten hebben bezwaar tegen de vesti ging van een winkelcentrum in de nabijheid van de spoorweg halte "De Vink". Dit winkelcom plex is opgenomen in het door Leiden opgestelde bestem mingsplan voor de Stevenshof- polder waar in totaal zo'n 4200 woningen worden gebouwd. B en W van Voorschoten vrezen dat met de komst van winkels op die plek de positie van het winkel centrum in de Voorschotense wijk Noord Hofland zal worden aangetast. Zij geven dan ook de gemeenteraad in overweging om tegen het bestemmingsplan "Stevenshof' een bezwaarschrift in te dienen vóór wat de vestiging van winkels in het plan betreft: De nieuwbouwwijk zal zich vol gens de plannen uitstrekken aan de oostelijke zijde van de Rijks straatweg, vanaf de molen achter de Zuid wij ck tot aan de Rijndijk. Eerder had Voorschoten Leiden weten niet zo gelukkig te zijn met de verhoogde ligging van de spoorbaan Den Haag-Leiden, de realisering van Noord-wijkvoor- zieningsn in de directe omgeving van de spoorlijn (nabij de toe komstige spoorweghalte "De Vink") en de bereikbaarheid van de wijk Stevenshof vanuit Voor schoten, met name vanuit Noord Hofland. Het bestemmingsplan Stevenshof, dat volgens de samenstellers no dig is voor het opvangen van de grote woningnood in Leiden, ligt al vanaf 9 juni ter inzage. Een maand lang heeft men de moge lijkheid om bezwaren tegen het plan te maken. Van de zijde van Voorschoten wordt meegedeeld dat men na een "voorlopige en summiere bestudering van het ontwerp-bestemmingsplan en de daarbij behorende toelichting gebleken is, dat niet of nauwe lijks rekening is gehouden met de opmerkingen die door ons ge maakt zijn over de situering van een winkelcentrum in de wijk Stevenshof'. Popfestival In Stompwijk wordt zaterdag weer het jaarlijks popfestival georganiseerd door de jeugdso- ciëteit Oase en de stichting Asa- foetida. Het hele gebeuren zal plaatsvinden op een feestterrein aan de Meerlaan, achter de wa terzuivering. In de feesttent tre den zaterdag van 14.30 uur tot 00.15 uur 's nachts zo'n zeven be kende groepen op: Vanderblues Zero Zero, The Ox, Satis Facto ry, Marsh Mallow, Transister en Urban Heroes. Film Vrouwentroef in Wassenaar sluit woensdagavond 25 juni het sei zoen af met de Zweedse film "Hustruer" van Anja Breien. Drie vrouwen spelen de hoofd rol. Zij ontmoeten elkaar op een schoolreünie en komen er daar achter dat zij niet tevreden zijn met het leven wat zij leiden. Na afloop is er gelegenheid om met elkaar van gedachten te wisse len hierover. Vrouwentroef huist in de Van Zuylen van Nije- veltstraat 206. DEN HAAG (GPD) - De vaste ka- mercommissie voor de Volksge- zoenheid wil dat een parlemen taire commissie gegevens gaat verzamelen ovér een aantal in ons land welkende sekten, zoals Children of God, Unified Family, Scientology, en Transcendente Medidatie. De kamercommissie zegt de laatste jaren ie zijn gea larmeerd door ouders van kinde ren die mét deze sekten in aanra king zijn gekomen. staan met het jaarlijks toesturen van een lijst met verenigingen en instellingen die voor subsidie in aanmerking komen. Overigens zal deze procedure vooi het jaar '81 nog worden gehan teerd. De diverse verenigingen in het dorp zullen de begroting vooi dit jaar gewoon voor 1 september op het gemeentehuis moeten hebben ingeleverd. Vrijdag Leiden Kijkhuis - Vrouwenkerkchoorstraat, I film: Fassbinder, 20 en 23 uur. Museum voor Volkenkunde - Steenstraat 1, le zing mensenrechten Indonesië, 20 uur. 't Parlement - Nieuwe Rijn 52, PvdA-le- denvergadering, 20 uur. Stadsgehoorzaal - "Salsanight", Zuid- Amerikaanse muzieknacht, 23-05 uur. Marekerk - Lange Mare, orgelconcert, 20.15 uur. 't Parlement - Nieuwe Rijn 52, club voor alleenstaanden, 20 uur. Nieuwe Rijn 20a - NVSH-trefcentrum, open weekendcafé, 21.30 uur. Dierenbescherming Leiden - melding van zwerf- en gevonden dieren, tel: 122847, b.g.g. 124295. Voorschoten - commissie openb. wer ken/financiën/welzijn, 20 uur. Zaterdag Leiden Witte Singel - jeugdviswedstrijd, 9 u Salon O - Herengracht 45, video-pro gramma, 11-18 uur. Schouwburg - "Invitation to the Dan ce", 20.15 uur. Streekmuziekschool - Rapenburg 22, open huis, 10.30-15 uur. Sanders - Levendaal/hoek Korevaar- straat, Antiekmarkt, 9.30-17 uur. Oegstgeest - muziekmanifestatie in park bij kasteel "Poelgeest", Oegstgeest, Stompwijk - popfestival "Stomppop '80" van,14.3(M).15 uur, aan de Meerlaan. Zondag Leiden Groenoord - Musschenbroekstraat, buurtfeest Salon O - Herengracht 45, video-pro gramma, 11-18 uur. Middelweg 19c - kindervoorstelling Leids Poppentheater, 14.30 uur. teb 125802. Artsen Leiden - de weekenddienst begint za terdag om 0 uur en eindigt zondag om 24 Wijk 1 - Boerhaavedistrict, Binnenstad- Noord, Groenoord, Kooi, Merenwijk: za: S. Kooijman, Noordeindsplein 2a, tel: 122268. Zo; L. van Duijn, Witte Singel 69, tel: 123089. Wijk 2 - Binnenstad-zuid, Tuinstadwijk, Professorenwijk, De Waard: za- H.C. Jasperse, Witte Singel 72, tel: 124961. Zo; R.M.G. Taytelbaüm, Hogewoerd 138, tel: praktijk: Bevrijdingsplein 60, tel: 768918, privé: 01717-7050. Voor de praktijk van Groeneveld, R. van Leeuwen, Meijer, Reinders, Tan, Van Tol, Zwijnenburg en Verhage, wordt de weekenddiennst waargeno- molen 2. Leiderdorp - za- F. Kemme, Grotiuslaan 12, tel: 893139. Zo: H. van Wijk, v.d. Valk Boumanweg 198, tel: 890529, spreekuur za en zo van 12.30-;13 uur, gezondheids centrum, Florijn 10, tel: 891000. Oegstgeest - J. Hugenholtz, Pr. Hen driklaan 4, tel: 155666. Voorschoten - za W. van Dam, Palestri- nalaan 29, tel: 3960. Zo: F. Koopmans, R. Wagnerlaan 69, tel: 6352. Warmond: geen opgave. Apotheken De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden wordt waargenomen van 20-27 juni door: apo theek Kok, Rapenburg 9, tel: 124807 en apotheek Voorschoten, Leidseweg 66, Voorschoten, tel: 2525. Wijkverpleging Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn: 134604, tel. te zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp/Zoeterwoude Rd. - ge zondheidscentrum, Berkenkade, Lei derdorp, tél: 410131, spreekuur ma t/m vrij van 14-15 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel: 154500. Voorschoten - gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel: 4641. Warmond - zr. J. Zanting, Buddenborg- straat 7, Hillegom, tel: 02520-29060. Dierenartsen Vpor de praktijk van Muurling/Roest/ Helder. G. Roest, Haaghuishof 5, Lei derdorp, tel: 8904005. Voor de praktijk van Krol en Vestjens: J. en M. Vestjens, Rijn en Schiekade 23, tel: 144323. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN LEIDEN Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Telefoon 071-144941 Nabezorging van 18.00-19.30 uur Zaterdag van 16.00-18.00 Abonnementsgelden bij vooruitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrijving geen administratie- en Kwartaalabonnement f46.30 r post f 66,40 Rubriekchefs: A. van Leeuwen (stad) J.P. Westerlaken (regio) B. Paèuw (binnenland) J. Ruygrok-Hoogeveen (buitenland) A.A. van Brussel (sociale economie) P.J de Tombe (sport) P C. Rosier (radio en televisie, kunst) Persdienst met eigen correspondenten o.a. In: Bonn, Brussel, Londen,. Parijs. Washington, Cairo, Privé: C. Smits. Bachstraat 25, Leiden, tel. 071-763320. Ch. Lennartz, Maredijk 33a, Lelden, tel. 071-133202. Correspondenten: R. Zaadnoordijk. Tel. 071-155654 Voorschoten: J. Peters 071-769935. Warmond: K. Prins 01711-11266. Zoeterwoude: R. Stevens 071-890847. Zoeterwoude: Olaf Hoenson 01715-1896. Leiderdorp: F. Snijders 071-893841.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 2