Voorhout gaat akkoord met schoolbegeleiding Niet meer leden openbaar onderwijs in schooldienst Jaar geëist wegens poging tot moord Pleidooi voor samenwerking haringvissers in vlootverband Pop in het weekeinde WILD-WESTTAFERELEN IN TER AAR Half jaar rijbewijs kwijt na dodelijk ongeval Voorhout rekent uit of fietspad door polder al dan niet te duur is VRIJDAG 20 JUNI 1980 VOO HAD OOK VERZUILING TEGEN WILLEN GAAN DUIN- en BOLLENSTREEK - De Vereniging voor Open baar Onderwijs krijgt vooralsnog niet haar zin ten aan zien van de schoolhulpdienst die in de Duin- en Bollen streek in oprichting is. Aan de 'eisen' van de VOO (even veel bestuurszetels in de regionale schoolhulpdienst als het bijzonder onderwijs én het tegengaan van 'verzui ling'), zal niet tegemoet worden gekomen. Burgemeester Bonnike, voorzitter van het Samenwerkingsorgaan Bollenstreek, dat opdracht gaf voor het opzetten van een schoolhulpdienst, noemt de brief •-.van de Vereniging voor Open- baar Onderwijs 'zinnig'. "Maar ze is er té laat mee. Misschien dat we 'er in een later stadium iets mee kunnen doen. Voorop staat nu dat de zaak van de grond moet worden getild. Doe je dat niet, dan loopje grote kans de subsidie van het rijk te verliezen. Daarom hoop ik maar dat alle gemeenten (tien stuks) met de schooldienst £rjin zee zullen gaan. Verder moeten -r~ze zélf maar over die brief van de VOO oordelen. Ik zie het niet als een taak van het samenwer kingsorgaan om de gemeentera den te adviseren hoe ze die zaak moeten aanpakken." Brief Het voorlopig bestuur van de schooldienst heeft het samen werkingsorgaan in deze situatie geadviseerd. Het bestuur vindt dat het SOB moet reageren op de brief van de VOO. Hoewel voorzitter Hoekstra niets over de inhoud van de brief kwijt wil dan alleen dat het om een 'za kelijk schrijven' gaat, vertelt hij dat er zeker geen grootse veran deringen hoeven te worden ver wacht. Met andere woorden: aan het eindrapport van de stuur groep (hieraan is twee jaar ge werkt) zal niet noemenswaardig worden getornd. Of door dit standpunt de school dienst op losse schroeven komt te staan, is voor voorziter Hoekstra een vraagteken. "Z'on besluit ligt bij de gemeenten", zegt hij. "Daar gaan wy als voorlopig bestuur niet tussen zitten. De zaak moet gewoon op de basis zoals die er nu ligt, worden doorgezet." Hoekstra vindt dat nu de gemeen tebesturen zich maar moeten uit spreken. "Ik ben in elk geval de laatste die zou zeggen dat er niets fout meer kan gaan. We weten dat die schooldienst politiek erg ge voelig ligt. Hoe het tenslotte al lemaal zal uitpakken, is erg moeilijk te voorspellen. Het is gewoon afwachten hoe de ge meenten er tegenaan kijken." Socioloog in proefschrift Burgemeester Bonnike: ...vinnig... Over een maand moeten de stand punten van de gemeenteraden bekend zijn. Tot nu toe hebben Voorhout en Lisse al 'ja' gezegd tegen de regionale schooldienst. De commissie welzijn uit de ge meenteraad in Rijnsburg heeft gisteravond een positief advies over de dienst aan burgemeester en wethouders uitgebracht. "Met de besluiten van de raden", aldus Hoekstra, valt of staat de zaak." Volgens hem komt de subsidie van het rijk op dit moment nog niet in gevaar. "Pas als de tien gemeen teraden 'nee' tegen de dienst zouden zeggen, wordt het pre cair. Ik denk dat er heel wat ge meenten graag met de dienst aan de slag willen." Hoekstra zegt het jammer te vinden dat de Vereniging voor Openbaar Onderwijs zich zo hard opstelt. "Maar zij vindt het toch ook wel belangrijk dat de dienst gaat draaien. Helaas wil de VOO de hulpdienst niet alle ruimte geven. En dat terwijl we toch voor een constructie hebben gekozen waarin samenwerking mogelijk is. 't Is triest dat die opzet vanuit het negatieve wordt benaderd." Gemeenteraad zegt 'ja' ondanks vele punten van kritiek VOORHOUT/RIJNSBURG - Ook de gemeenteraad van Voorhout heeft zich akkoord verklaard met de instelling van de school begeleidingsdienst (SBD) voor de Duin- en Bollen streek. Ondanks vele punten van kritiek schaarde de volledige raad zich gisteravond tijdens de gemeente raadsvergadering achter het eindrapport van de SBD. Evenals vorige week tijdens de ge meenteraadsvergadering in Lisse kwam de brief van de Vereniging van Openbaar Onderwijs uitvoe rig ter sprake. In die brief wordt met name gesteld dat het open baar onderwijs onvoldoende is vertegenwoordigd in net alge meen bestuur van de toekomsti ge SBD. De heer De Wit (PvdA) en i Wijling (PPR) ondersteunden gisteravond dat bezwaar. Het be stuur gaat bestaan uit 15 leden waarvan 12 afkomstig uit het christelijke 'onderwijs en drie uit het openbaar onderwijs. "Ik heb begrepen dat er binnen de stuur groep lang over deze kwestie is gesproken. Gebleken is dat een SBD niet zou doorgaan als een dergelijke verdeling niet tot stand zou komen. Ik zou mis schien tegen dit voorstel moeten stemmen, maar daar schiet ik niets mee op. De kinderen wor den daar de dupe van", aldus De Wit. Mevrouw Wijling vond het "onver teerbaar" dat een school met een bepaalde levensovertuiging een medewerker kon eisen met die zelfde «overtuiging. "De mensen moeten tolerant zijn, juist ten op zichte van die levensovertui ging", zo stelde mevrouw Wijling. DEN HAAG/NIEUWVEEN - Een boete van 2500 gulden en zes maanden ontzegging van de rijbevoegdheid. Dat eiste officier van justitie mr. Dek gistermiddag bij de Haagse rechtbank tegen de 38-jarige M.H. uit Ou derkerk aan de IJs&el, die op 7 juli 1978 in Nieuwveen een dodelijk ongeluk heeft veroorzaakt. Financiën Het slachtoffer was een oom van H., die bij hem in de bestelwagen zat. Het ongeluk gebeurde op de kruising van de provinciale weg met de Oude In Rijnsb kwam de nota Spoorbaan en de Achterweg. Zonder snelheid te verminderen en de ccn borden die tot stoppen verplichten negerend reed H. de kruising op. Van rechts naderde een personenauto die tegen het busje opreed. De bestuurster van de eerjste wagen liep een schedelbasisfractuur en een gebroken been op. Haar auto schoot na de aanrijding door en botste tegen drie auto's aan de andere kant van de kruising op, waar de gevol gen slechts blikschade waten. De oom van de Ouderkerker kwam bij het ongeluk om het leven; zijn vrouw, H.'s tante, raakte zwaar gewond: eenj gebroken heup en een grote hoofdwond. Het ongeluk gebeurde omstreeks zeven uur 's avonds in miezerig weer. Dat laatste is èr vermoedelijk de oorzaak van dat H. noch de borden,L noch de van rechts komende personenauto (waarvan de koplampen in Mevrouw De Haas (PvdA) m tegenstelling tot bij de meeste auto's op dat moment niet brandden) jammer te vinden dat het bestuur heeft gezien. Ik heb die auto helemaal over de kop gekeken. Ik snap het J.ammei te vinden dat Jg bestuur zelf niet", zei H. gisteren. De rechtbank doet over twee weken uitspraak. de |SBD ter sprake tijdens de com missievergadering voor welzijns zaken. Ook hier bleek de samen stelling van het toekomstig be stuur punt van discussie. Toch concludeerde wethouder Van der Mey: "Als we nee zeggen tegen de bestuursvorm, zeggen we nee te gen de hele zaak en dat is niet verantwoord. Er zijn scholen die dringend hulp nodig hebben". sterk onevenredig Daar zijn wij binnen de PvdA lier in Rijnsburg niet zo gelukkig mee", sprak zij. De socialiste had overigens het vermoeden dat het nog wel anderhalfjaar zou duren alvorens de dienst volledig gaat draaien. In Rijnsburg werden gisteravond nogal wat vraagtekens gezet rond de financiële kant van de zaak. Zowel Van Egmond (GPV) als Van der Zwet (CDA) waren van mening dat er een gezond finan cieel beleid zou worden gevoerd. Evenals Oudshoorn (RPF) von den het CDA- en GPV-raadslid het onaanvaardbaar dat de ge meente nauwelijks een stem heeft gehad in het opstellen van de begroting. Wethouder Van der Mey, die-over de financiële kant van de zaak zich nog nader zal laten informe ren door het bestuur van het Sa menwerkingsorgaan voor de Bollenstreek (SOB), kondigde tot slot aan: "Ik vind het niet ver antwoord om de dienst tegen te houden. Mochten we er toch niet zo gelukkig mee zijn dan kunnen wij er na drie jaar alsnog uitstap pen ROTTERDAM (ANP) - In Rotter dam is vanochtend een met een vuurwapen gewapende overval ler ontkomen, na een overval op een filiaal van Slavenburgs bank in Rotterdam. De man heeft vol gens de politie 17.000 gulden meegenomen. De politie vermoedt dat de over valler per voet is verdwenen. Hij heeft in de bank een keer in het plafond geschoten om zyn ver zoek om geld kracht bij te zetten. LÉIDEN - Ten onrechte stond in de krant van gisteren te lezen dat er morgen open huis is in de kun stenaarswerkplaats 'De Bange Duivel'. Deze open dag is vorige week zaterdag namelijk al ge houden. Wel kan men er nog tot 30 juni de expositie zien van Burckhardt Söll, Lydia Luyten en Pol Jong. De Wit: kinderen de dupe.. LEIDEN/KATWIJK - Samenwerking tus sen haringvissers in vlootverband is voor delig voor de vangst. Schippers zijn tot die samenwerking be reid, wanneer de zaak goed wordt voorbe reid. Tot die conclusie komt Herman Kuipers uit Gel drop in zijn proefschrift "Van concurrentie naar samenwerking" waarop hij volgende week vrijdag aan de Leidse universiteit hoopt te promoveren tot doctor in de sociale weten schappen. De kern van de samenwerking is volgens Kuipers dat de schepen elkaar onderling niet beconcur reren. Gegevens moeten onder ling worden uitgewisseld en die coördinatie moet tot een meer ef fectieve jacht op haring te leiden. Op den duur opent samenwer king in vlootverband de moge lijkheid tot technische specialisa tie van schepen. Verafgelegen visgebieden worden bereikbaar zonder dat de schippers langdu rig van huis hoeven te zijn. In de bedrijfstak visserij vond het plan tot samenwerking aanvan kelijk weinig weerklank en stuit te het op verzet. In deze bedrijfs tak gaat men ervan uit, dat schip pers verstokte individualisten zijn. "Juist daarom was het voor mij een grote uitdaging om de ha ringvissers te motiveren tot sa menwerking", aldus de promo vendus. Eén pot "Een van de belangrijkste voor waarden voor goede samenwer king is, dat de vloot als vloot wordt beloond. Alle vangsten gaan in één pot en de opbrengst wordt gelykelijk verdeeld. Het zou het best zijn als een vloot van 10 tot 15 schepen bestaat uit en kele zoekschepen, een aantal schepen dat zich uitsluitend met de vangst bezighoudt en pendel schepen voor het vervoer van de vangst naar de wal. Nu is het zo dat deze taken door één schip worden verricht. Alle dure voor zieningen zijn dan ook op elk schip aanwezig", aldus Herman Kuipers. ALPHEN AAN DEN RIJN - De Nijmeegse formatie "Gajus" komt zaterdag 21 juni voor de vijfde keer in de Alphense jonge- rensociëteit Midas. Binnenkort komt van de band de eerste single uit, waarop ongetwijfeld een ka rakteristieke momentopname van hun rock a la Tom Petty te vinden zal zijn. Het optreden be gint om 21.00 uur. In Nieuwkoop biedt Beverly Hills komend weekend onderdak aan de New Adventures. Deze Gro ningse band, bestaande uit Harry de Winter (bas), Peter Bootsman (gitaar zang) en Henk Torpedo (slagwerk) traden onlangs op het Stekfestival op. Het optreden vindt zondagavond plaats en be gint om 20.30 uur. Voor het proefschrift werd een ex periment gedaan waaraan ex- schippers als proefpersonen deelnamen. De omstandigheden waaronder schippers in de nor male situatie opereren werden zo goed mogelijk nagebootst op de boetzolder van de visserijschool in Katwijk. Na afloop traden eni ge van de deelnemende schip pers op als propagandisten voor samenwerking, wat leidde tot daadwerkelijke samenwerking op zee. Om twee redenen is de samenwer king in vlootverband stopgezet. De zaak werd niet voldoende be geleid waardoor er geen goede af spraken werden gemaakt. Bo vendien zakte de haringvisserij in elkaar. Zo werd in maart 1977 de Noordzee voor haringvisserij ge sloten verklaard. VOORHOUT - De gemeente Voor hout gaat uitrekenen wat een fietspad van de 2de Elsgeester- weg naar de Rooseveltlaan gaat kosten. Dat gebeurt op verzoek van een meerderheid van de ge meenteraad van Voorhout, nadat eerder de commissieleden voor ruimtelijke ordening, verkeer en vervoer de aanleg van dit fietspad niet noodzakelijk vonden. De raadscommissie was van me ning dat het aanleggen van een dergelijk fietspad op onoverko melijke bezwaren stuitte en te duur was voor de gemeente Voorhout. Gisteravond bleek dat de meerderheid van de gemeen teraad sinds de in april gehouden commissievergadering een ande re mening was toegedaan. "In het voorstel van het college zyn de nadelen veel meer benadrukt dan de voordelen. Het hoeft echt geen prachtig fietspad te worden. Ik wil er dan ook voor pleiten om een onderzoek in te stellen naar de kosten van een gewoon fiets pad door de polder", aldus de heer Borst (CDA). Hij werd hierin gesteund door me vrouw Wyling (PPR), die zelfs nog iets verder ging: "Het zou ei genlijk een fietspad moeten wor den tot aan Sassenheim". Verder wees zij op een provinciaal fonds voor gemeentefietspaden, waar uit men subsidie kan krygen. Wethouder Joon zegde toe een on derzoek in te stellen naar de kos ten van het fietspad en de moge lijkheden tot gedeeltelijk subsi diering daarvan, alhoewel hij de kans klein achtte dat het fietspad echt wordt aangelegd: "We zullen alles uitrekenen en kijken hoe veel de provincie wil bijdragen, maar het blijft een dure en inge wikkelde zaak. We zitten met problemen zoals aankoop van grond, het milieu, en erg hoge kosten van aanleg". (Van r verslaggevers) DEN HAAG-TER AAR - Eens was Frits de beste vriend van de 21-ja- rige Dirk B. uit Ter Aar. Een kort stondige verhouding van Dirk met de vriendin van Frits veran derde de vriendschap in bittere vijandschap, die in de nacht van 18 op 19 maart escaleerde. Dirk vuurde enige geweerschoten af op de woonboot van Frits, raakte bijna diens vriendin en schoot la ter op de naar buiten gestormde Frits. Hij werd niet geraakt. Een poging tot moord. Dat schoof officier van justitie mr. Dek giste ren Dirk in de schoenen. Hij eiste bij de Haagse rechtbank één jaar gevangenisstraf tegen de 21-jari- ge inwoner van Ter Aar. Dirk zou volgens de officier het plan hebben opgevat om Frits om het leven te brengen, nadat po gingen om hun vete door middel van een gesprek uit te praten, wa ren mislukt. Belangrijk motief: Frits liet herhaaldelijk weten dat hij Dirk van kant zou maken. Dirk zelf en familieleden van hem kregen dat te horen. Het verhaal ging zelfs op een 'gegeven mo ment in een voetbalkantine in Ter Aar. Zoals gezegd: eens was Frits de beste vriend van Dirk. Hij had hem zelfs geholpen bij de bouw van diens woonboot langs de Schinkelweg in Ter Aar. Totdat Dirk een relatie aanknoopte met de vriendin van Frits. Die slechts van korte duur was: na drie we ken gingen zij, in alle vrede ove rigens, uit elkaar. De vrouw ging terug naar Frits, bij wie Dirk het inmiddels had verbruid. Frits nam wraak en vernielde de ruiten van de auto en de caravan van Dirk. En hij begon Dirk te be dreigen. „Ik kom je vandaag of morgen nog wel tegen", zou hij Op de avond van de achttiende maart dronk Dirk vijftien glazen bier. In de voetbalkantine hoorde hij van anderen weer het verhaal dat Frits hem om het leven zou brengen. In tegelijk woedende en angstige stemming ging hij die nacht met zijn broer Chris (29) in diens auto naar de ark van Frits. Chris ging mee, naar hij gisteren zei. om erger te voorkomen. Dat deed hij dan ook, zoals verderop zal blijken. Onderweg stopte het duo op de Oosterkanaalweg. Daar lagen stenen die Dirk in de auto laadde, om ze later in de richting van de woonboot te gooien. Aangekomen bij de woonboot knalde Dirk erop los en riep uit: „Kom er maar uit, dikke kloot zak, ik schiet je kapot". In de rechtzitting zei Dirk gisteren: „Maar ik was helemaal niet van plan om hem te vermoorden. Ik zei dat alleen om hem tot een ge sprek te dwingen". Toen Frits' vriendin (en Dirks ex-vriendin) even achter de glazen deur van de woonboot verscheen, loste Dirk andermaal een schot. Toeval, dat dit juist op dat moment was, be toogde hij gisteren. Niettemin beschouwt de officier het als een poging om haar te doden of zwaar lichamelijk letsel toe te brengen. De vrouw werd overigens niet ge raakt. Vloekend ei. tierend, maar onge wapend stormde Frits naar bui ten. „Als ik hem had willen ver moorden, had ik toen meteen wel geschoten", betoogde Dirk giste ren. Toen hij even later toch schoot, zou hij niet op Frits heb ben gemikt. Het schot mislukte, doordat de kogel achter een veer m het geweer bleef haken. Ver dere schoten werden voorkomen door Chris, die met een snoek- duik Dirk het geweer afhandig maakte. Waarna Chris bezig bleef met pogingen om Frits en Dirk uit elkaar te houden. Gewapend met respectievelijk een balk en een mes stonden ze tegenover el kaar, toen de inmiddels gealar meerde politie ingreep. Einde van wat rechtbankpresident mr. Van Goethem gisteren een „wild westtafereel" noemde. Dirk ontkent dat hy de bedoeling had om Frits te vermoorden. Zijn raadsman, mr. Schreuder, om schreef Frits gisteren als iemand die bekend staat als „een agres sief man. groot en fors. die een zenuwenoorlog voerde". Dat Dirk zich een geweer had aange schaft, was volgens de raadsman alleen maar uit zelfverdediging, omdat hy wist dat Frits hetzelfde had gedaan. „Dirk handelde die avond in een vlaag van ver standsverbijstering, waarby angst dominant was", aldus mr. Schreuder. Ook Chris, de broer van Frits, gaat volgens officier van justitie mr. Dek niet vrijuit Hij verweet hem gisteren Dirk naar de plaats des onheils te hebben gebracht, al wist Chris dan niet dat zijn broer het geweer bij zich had. De offi cier eiste tegen Chris een boete van 750 gulden en veertien dagen voorwaardelijke gevangenis straf. Chris zelf zei te zijn meege gaan om erger te voorkomen. .Anders was Dirk wel met zyn eigen auto gegaan. Hy had zoveel drank op, dat ik dat niet verant woord vond. Hij was helemaal de kluts kwyt. Ik had zelf ook zo n telefoontje gehad. „We komen vannachtje broer doodschieten", werd er gezegd. Ik moest wel mee. Als mijn broer die nacht in het water zou zyn gereden, had ik me dat myn hele leven verwe ten". Tyd om de politie te waar schuwen, was er volgens Chris niet. Over twee weken doet de recht bank uitspraak.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 19