„Mensen vinden je 'n viespeuk" Vraagtekens bij plannen voor commerciële steenkoolvergasser Huidziekte wekt ten onrechte afschuw op qeil«utót£ Leids tweetal pleegt veertig inbraken: eis acht maanden DONDERDAG 19 JUNI 1980 .door Sjak Jansen Er gaat geen doordeweekse dag voorbij, of ik ben in de stad en regio wel op zoek naar mensen en dingen voor deze rubriek. Tips en wensen voor 'Publiek' kunt u 's middags tussen één en twee uur aan mij kwijt, tel 071-3 44941, toestel 215. Schrijven mag natuurlijk ook „Meneer Van der Velden", sprak de perso neelschef van het transportbedrijf op ijs koude toon, „meneer Van der Velden, het is niet omdat u de capaciteiten voor deze baan niet zou hebben. Oh nee, daar twijfelen we geen moment aan. Het is vanwege de ziekte aan uw huid". „Kijk, wij begrijpen best dat die ziekte helemaal niet vies of besmettelijk is, wij weten dat heel goed. Maar ziet u, zij daar: de chauffeurs aan wie u leiding zou moeten geven, zij weten dat niet. Daarom lijkt het ons beter dat wij van uw diensten geen gebruik maken". Daar zat Wülem van der Velden (38) dan. Sprakeloos, verstijfd, alsof hij een slag midden in z'n gezicht had gekregen. „Wat geniepig niet, van zo n personeelschef? zegt hij verbitterd. „Legt hij no- tabene de schuld bij die vrachtwagenchauffeurs. Wil hij jou laten geloven dat zij te dom zijn om te bevatten dat die psoriasis hele maal niet besmettelijk of vies is. Je moet maar durven". Twee dagen later viel de brief op de deurmat van de werkloze transportleider uit Leiderdorp. 'Geachte meneer Van der Velden. Tot onze spijt is onze keus niet op u gevallen. Wij wensen u veel succes met uw verdere sollicitaties...' Enfin u kent dat wel: de gebruikelijke afschrijvingsbrief, compleet met datum postmerk. Van der Velden: „Waarom ik feitelijk ben afgewezen, dat zetten ze er niet in. Zo achterbaks zijn ze wel. Nu kan ik niks tegen hen beginnen. De brief is waardeloos". De ware reden was dus psoriasis, een moeilijke naam voor een vervelende huidziekte, die vroeger ook wel zilverschurft werd genoemd. Psoriasis is feitelijk een storing in de stofwisseling van de huid. Afschuw De ziekte is herkenbaar aan vuurro de plekken en het loslaten van schilfers, die niets anders zijn dan dode huidcellen, welke niet wor den afgevoerd. Op aangetaste tot wordt de huid acht keer sneller vernieuwd d. normaal het geval is. Die schubbetjes kun je zonder pijn verwijderen maar veel helpt dat niet, omdat er in razend tempo weer nieuwe ontstaan. Van der Velden heeft er al vanaf z'n achtste mee te kampen. Niet zo zeer met de ziekte zelf, maar veel eer met de afschuw, die menigeen ten onrechte heeft van psoriasis, waaraan naar schatting 250.000 tot 400.000 Nederlanders lijden. Viespeuk Er gaat geen dag voorbij, of Van der Velden wordt wel met die weerzin geconfronteerd. „Het komt doodgewoon hier op neer, dat de mensen je een viespeuk vinden", zegt hij. „Het klinkt hard, maar zo is het". „Als ze die schilfers zien, den ken ze datje niet proper bent op je lichaam. Denken ze dat Iedereen denkt dat je je niet goed wast' je je nooit wast of zo. Of ze denken dat het besmettelijk is. Maar dat is juist helemaal niet zo". „Maar pa, mensen hechten nu eenmaal veel waarde aan een gave huid. Is jouw huid niet gaaf, dan ben je vies. Zo wordt er geredeneerd". Badmeester Dat blijkt wel als Van der Vel den een zwembad bezoekt. Is het niet de badmeester die zegt: „Wat zie je er vies uit, ga je maar aankleden", dan zijn het de mensen wel die de badmeester te verstaan ge ven: „Dat water, waar die vie zerik in zwemt, daar ga ik niet Het gevolg van dat soort reac ties is dat Van der Velden het nu niet meer in z'n hoofd haalt een zwembad te bezoeken. Zonder de zielige figuur te willen uithangen, zegt hij van al dat soort reacties een on derdrukt minderwaardig heidscomplex te hebben overgehouden. „Daar kom ik rustig voor uit". Karakter „Maar", voegt hij er gauw aan toe, „er zijn genoeg mede-pa- tienten die gehard zijn. Die zich van die discriminatie geen bal aantrekken. Dat is een kwestie van karakter. En dat karakter heb ik niet. Punt uit". „Dat heeft ook met je hele ont wikkeling te maken. Dat grijpt mede terug op je jeugd. Bij mij was het zo dat ik vanaf m'n achtste constant ben ge treiterd. Het begon al op de lagere school, met dat ver plicht schoolzwemmen. Daar kreeg je het gelazer al. van: 'Jij zit onder de schurfterige plekken'. En meer van dat soort grapjes Zonnebril „Zo krijg je de rotste dingen naar je hoofd. Je moet weten dat ik momenteel tegen die psoriasis een PUVA-behan- deling onderga. Dat houdt in dat je een bepaald medicijn slikt en je in het ziekenhuis Vanaf m '/i achtste ben ik constant getreiterd wordt bestraald met ultra violet licht. Maar gedurende die behandeling moetje con stant een zonnebril dragen. Dat moet. Of het nu regent of sneeuwt, dat doet er niet toe, die zonnebril moet. „Dus wat overkwam mij nou laatst, toen het allesbehalve zonnig weer was en ;k met die zonnebril op straat liep. Toen riep er iemand: 'Hee achter lijke. doe die bril es af. Ja sor ry hoor, ik vertel het zoals ik het heb meegemaakt Van der Velden, getrouwd en vader van twee kinderen, stelt dat je geneigd bent je Zwemmen doet Wülem van der Velden n iet meer. De mensen zeggen tegen de badmeester: dat water, waar die viezerik in zwemt, daar ga ik niet in. Van dat soort reacties heeft Van der Velden toch een on derdrukt minderwaardigheids complex overgehouden. "Daar kom ik rustig voor uit zulke opmerkingen aan te trekken. „Maar daarmee moet je oppassen", zegt hij, „want psychische zaken hebben een enorme invloed op psoriasis". „Het is een hele nare ziekte. Punt één omdat-ie onge neeslijk is. En punt twee om dat je er op wordt aangeke ken. Ik heb er gelukkig mee leren leven. Maar als je er af kon komen, reken maar dat dat een zegen zou zijn. Datje eindelijk eens zonder schroom je mouwen kunt op stropen.... Je kunt je niet voorstellen wat een opluch ting dat zou zijn". Lusteloos Thans is Van der Velden z'n plekken tijdelijk kwijt en dat dankt hij aan de PUVA-the- rapie. Om echter ontvankelijk te wor den voor dat licht, moet Van der Velden een bepaald me dicijn slikken. Een medicijn dat ook z'n tegen heeft. De Leiderdorper: „Een kwartier nadat ik die pillen heb inge nomen, valt er met mij niet meer te praten. Ben ik hart stikke chagrijnig en voel ik. me misselijk en lusteloos Kuur Die nare bijverschijnselen doen zich niet voor bij het onder gaan van een kuur in natuur lijk zonlicht, aan bijvoorbeeld de Dode Zee. Dat is een zeer aanvaardbaar alternatief voor de PUVA-therapie. Een mo gelijkheid ook, die de laatste tijd veel opgang maakt. Groot voordeel van zo n kuur is dat het een natuurlijke ge neeswijze betreft. Voorbur ger G. van den Haak (49) heeft 'm twee keer ondergaan en is er vol lof over. „Het grote na deel is alleen", zegt hij, „dat die kuur niet in het zieken fondspakket is opgenomen. Jammer, want het is me nogal geen dure grap". De twee keren dat hij vier we ken in het kuuroord Ein Bo- kek aan de Dode Zee verbleef, hebben hem zo'n achtdui zend gulden gekost. „Maar dat is het niet alleen. Je bent daar vier weken volkomen afgezonderd van je gezin en je werk. En daar komt bij. dat er niks, maar dan ook helemaal niks te beleven valt. Je moet jezelf zien te vermaken en dat moet je maar kunnen. Want denk asjeblieft niet dat zo'n kuur een vakantie is. Dat is het allesbehalve Schaduw „Maar het effect van zo'n kuur is groot. Niet alleen lichamelijk maar ook geestelijk. Je bent er namelijk met mensen die in hetzelfde schuitje zitten als jij. Bij hen hoef je je ook geen moment te schamen". „Je praat er veel, wisselt erva ringen uit, je beurt elkaar op, kortom: je voelt je een heel ander mens, wanneer je te rugkomt". „Maar helaas", zegt Van den Haak, „zo'n kuur is niet voor iedereen weggelegd. Daarom zijn we er binnen onze ver eniging hard over bezig die kuur in het ziekenfondspak ket te krijgen. Het motto van onze vereniging is niet voor niks: uit de schaduw, in het licht". Loonzakjes „Want wat is feitelijk duur der?", vraagt Van der Velden, contactpersoon van de pso- riasisvereniging voor Leiden en omstreken (tel. 890044) zich af. „Vier weken in het ziekenhuis a raison van zo veel duizend gulden per dag. of vier weken aan de Dode Zee, dat maar 4000 gulden kost? Ik noem dit discrimina tie". Over discriminatie gesproken: Van der Velden lepelt nog een GRONINGEN - De Bezinnings- groep Energiebeleid, een sa menwerkingsverband van men sen uit wetenschap, industrie, politiek en overheid, zet grote vraagtekens bij het kolenbeleid van de regering en met name bij de beslissing op korte termijn een commerciële vergassingsinstal latie aan de Eemshaven te zetten. De kritiek van de Bezinnings- groep wordt verwoord door drs. E. van der Hoeven, een van de leden van de groep, in het eco- nomenvakblad Economisch-Sta- tistische Berichten. De groep pleit voor het leggen van meer nadruk op demonstratie projecten en minder op het direct tot stand brengen van commer ciële installaties, opdat - eventu eel ten koste van een tijdelijk ex tra aardgasgebruik - een adem pauze zal ontstaan, waarin een betere en schonere kolentech- nologie kan worden ontwikkeld. De koïennota van minister Van Aardenne (economische zaken) legt volgens drs. Van der Hoeven te veel accent op het op zo kort mogelijke termijn inzetten.van zo veel mogelijk steenkool. Dat ac cent komt vooral bij twee beslis singen naar voren: het vergas singsproject aan de Eemshaven en de geopperde mogelijkheid versneld over te gaan tot de bouw van kolengestookte elektrici teitscentrales. „De argumentatie - of beter gezegd het gebrek daaraan - voor beide beslissingen overtuigt ons niet. In het geval van een grote vergas singsinstallatie aan de Eemsha ven hadden wij verwacht dat zou zijn ingegaan op de behoefte aan laagcalorisch gas. In het Noorden wordt hoogcalorisch gas aange land, dat met laagcalorisch gas uit kolen op Slochteren-kwaliteit kan worden gebracht. Ook ande re mogelijkheden, bijvoorbeeld menging met stikstof of lucht. komen echter in aanmerking", aldus drs. Van der Hoeven. Voor de Bezinningsgroep zijn daarom belangrijke vragen bij een commercieel project: - Hoeveel hoogcalorisch gas wordt nu (Noordzee) en in de toekomst (LNG) aangeland en hoeveel laagcalorisch gas is in verband daarmee nodig en op welke ter mijn? - Wat zijn de produktiekosten van het laagcalorische gas onder rea listische milieuhygiënische voorwaarden (Waddengebied)? - Wettigt de behoefte aan laagcalo risch gas op dit moment een commerciële installatie of kan vooralsnog worden volstaan met een demonstratieproject? - Zijn er processen in ontwikkeling die op een uit deze beschouwin gen blijkende termijn beter in aanmerking zouden komen? „Gezien het feit dat de koïennota duidelijk tendeert in de richting van het milieuvervuilende Lurgi- proces, lijken dit zinvolle vragen, die in de nota geen van alle aan de orde komen. Ook al wordt door ons de noodzaak van een vergas singsinstallatie niet in twijfel ge trokken, toch menen .wij dat de alternatieven voor de tot nu toe beschouwde oplossing veel se rieuzer aandacht verdienen dan uit de nota blijkt", aldus drs. Van der Hoeven. Bij de bouw van nieuwe 600 mil joen Watt poederkoolgestookte elektriciteitscentrales tekent hij aan. dat er tot 1989 een overcapa citeit aan produktievermogen van elektriciteit zal bestaan, deze nieuwe centrales technologisch spoedig verouderd zullen zijn, dat ze geen impuls geven tot nieuwe technologische ontwik keling en - doordat economische zaken bij deze centrales geen rookgasontzwaveling wil - ernsig milieuvervuilend zijn. Volgens drs. Van der Hoeven blijkt uit de koïennota duidelijk en met name bij de kolenvergassing, dat er „stevige schermutselingen" zijn geweest tussen het ministrie van economische zaken en het ministrie van volksgezondheid en milieuhygiëne. Over het Lur- gi-Proces wordt als voordeel ge meld, dat het direct commercieel verkrijgbaar is, terwijl direct daarna passages komen „die de milieuhygiënische nadelen van het proces lijken te benadrukken, zonder dat dit echter met zo veel woorden tot uitdrukking komt". „Opmerkelijk is" aldus drs. Van der Hoeven, „dat in de passages die door economische zaken lij ken te zijn geschreven, meerma len wordt gesproken over de mi- lieughygiënische voordelen van kolenvergassing, terwijl in de door volksgezondheid en milieu hygiëne geredigeerde passages juist terughoudendheid ten op zichte van kolenvergassing wordt bepleit. Zulke tekstkun sten maken duidelijk, dat het door economische zaken onder steunde streven een Lurgi-ver- gasser aan de Eemshaven te bouwen op tegenstand van volksgezondheid en milieuhy giëne is gestuit". „Dit is allemaal nog heel begrijpe lijk. Minder begrijpelijk is het. dat ten aanzien van deze belang rijke en actuele kwestie geen be leidsstandpunt is geformuleerd en dat zelfs een uiteenzetting van het besluitvormingsproces en van de instrumenten, waarvan de regering gebruik denkt te maken, ontbreekt. Dat er in de hoofd tekst van de nota geen enkele af keurende opmerking ove de mi lieuaspecten van het bepaald niet schone Lurgi-Proces wordt ge maakt, stelt overigens niet gerust over de uitslag van de worste ling", aldus drs. Van der Hoeven, mede namens de Bezinnings groep Energiebeleid in Econo- misch-Statistische Berichten. KEES WIESE misselijk makend staaltje op. Over die psoriasis-patiënte, die op de loonnadministratie werkte en dus ook de loon zakjes klaar maakte. Het per soneel kwam tegen haar in opstand oijidat men uit die twee bevlekte handen geen salaris wenste te ontvangen. Sedertdien telt zij het geld wel met diezelfde handen uit, maar worden de loonzakjes door een ander aan het perso neel overhandigd. Ook dat is Nederland van vandaag de dag. Van der Velden ervaart zulke dingen als een trap na. „Maar", zegt hij berustend, „vroeger was het veel erger. Toen was je als psoriasis-pa- tiënt nog aangewezen op zalfjes. Die stonken een uur in de wind. Menig huwelijk is daar op stukgelopen. Jaze ker!" „Niet zelden gebeurde het dat zo'n vrouw er op afknapte. Te slapen naast zo'n stin kende man. Of steeds weer die rug in te smeren met die stinkzalf. Dat hing zo'n vrouw op den duur d'r keel uit". „Dat echter verzucht Van der Velden, „is nu allemaal voor bij. Maar reken maar dat dat een ellende heeft veroorzaakt. Want als zo'n huwelijk stuk loopt, voel je je extra in de steek gelaten. Juist als pso- riasispatiënt komt zoiets ex tra hard aan. Je hebt het im mers toch al niet zo bijster gemakkelijk". Niet door de bliksem getroffen maar een grapje van de fotograaf. Het gaat natuurlijk om de kleding. De mannequin draagt een jurk van Leo Narducci en een regencape van qiana-nylon. •k Voorburger G. van den Haak had veel baat bij kuur aan Dode Zee. "Niet alleen lichamelijk maar ook geestelijk. Je bent er namelijk met mensen die in hetzelfde schuitje zitten als jij. Bij hen hoef je je ook geen moment te schamen LEIDEN - Bij het Academisch Ziekenhuis Leiden slaagden voor het diploma fysiotherapeut M.J. Barten-v.d. Geest, R. van Bemmel. T.W. Bergman. S M. Buitenhuis. J.F. Buys, C F M M. Cnjns, L. Dawson, H. Dubbeling- Ruijl, F.J.F. van Duijn, B.M.E. Gerts, S.M. Groeneweg, F.J. Ha- selhoff. D. Hazelhoff. F.AM. Hoozemans, L.J. van Hulsentop, M.J C.C. Janssen, H.J. Jonker, V.J.M. Klessens, F.W. Lamers, L.A.M. vart Leeuwen, K.T. Lim, R.H.C. v.d. Loo. W.J. Mars. G. Nieuwenhuijs-Paulen, J. v.d. Plaat, J.C.M. Prins. B.J. Rans- huysen, H.M. van Rees, C.C.M. Tummers, M.A.E. Wefers Bet- tink, A. van Wijngaarden, E.J.M. Zwetsloot. Aan de Pedagogische Academie, rijksopleiding voor onderwijzer in Den Haag: Geslaagd voor het eindexamen volledig bevoegd onderwijzen de dames: I. Baart, S.M. Balkenende, N.H. Bonarius-Broekhuyzen, C.H. Franken. M.M.C. de Graaf. C A. Heijs, M.B. Hiep. J E. de Jong, A.M. Maassen, I.L.E. v.d. Mast, Y.M. van Meeteren, I.S. Neute boom, E.A. Ram, C L. Steffens. de heren: J A. Koopmans, R.G. Verdonk. DEN HAAG/LEIDEN - De tellin gen lopen enigszins uiteen, maar in ieder geval rond de veertig in braken zijn in de loop van vorig en dit jaar gepleegd door het Leidse tweetal F. V. (18) en R. van B. (19). Officier van justitie mr. Dek eiste gisteren bij de Haagse rechtbank acht maanden gevan genisstraf waarvan twee voor waardelijk tegen de twee Leide- naars die nog niet eerder met jus titie in aanraking waren geko- De inbraken werden steeds in de Leidse regio gepleegd en de goe deren doorverkocht aan een he ler. "De hele regio is onveilig ge maakt door de heren", merkte rechtbankpresident mr. Van Goethem gisteren op. En waar om? "We hadden er geen echte reden voor", zei Van B. Uit het ruime aanbod lichtte de of ficier van justitie er gisteren drie uit. die in gebouwen aan de Pro- duktieweg in Zoeterwoude wa ren gepleegd. Op 3 februari be zocht het Leidse tweetal, buur jongens van elkaar, het bedrijf van Goodyear om er 28 autoban den en vier skelterbanden met een totale waarde van 9500 gul den te stelen. Behalve aan de vas te heler verkocht dienstplichtig soldaat Van B. vier autobanden door aan een sergeant-majoor, die inmiddels door de krijgsraad is veroordeeld. Op 23 lseptember van het vorig jaar braken V. en Van B. in bij Van Hoogvliet en Zonen B.V. De buit: vijftig dozen koffie, met een waarde van 5250 gulden. De smaak te pakken hebbend, her haalde het tweetal Zijn bezoek aan Van Hoogvliet op 9 februari van dit jaar. met dit maal 120 do zen koffie als opbrengst (met een waarde van ruim 10.000 gulden). De Leidenaars hadden de bedrij ven van Goodyear en Van Hoogvliet tijdens trimtochten ontdekt. Conclusie van mr. Van Goethem: "Trimmen is een ge- vaarl ijkc sport". Voor hoeveel het duo in totaal heeft buit gemaakt tijdens zijn rooftocht door de Leidse regio, is niet helemaal te achterhalen. Van zeventien in braken is de waarde van de op brengst niet bekend. Bij Lr-luit overige inbraken hebben de twee buurjongens bij elkaar voor 64 000 gulden buit gemaakt. Over twee weken doet de recht bank uitspraak.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 17