Wybo Lelieveld: alleen terug naar Amerika voor de Spelen Wimbledon krijgt 'elektrisch oog PETRA DE BRUIN: „NAAR GEULLE OM TE WINNEN" Matjan Goedhart vol vertrouwen Zwemmers onder NK-limiet Lotto/ Toto VRIJDAG 20 JUNI 1980 SPORT PAGINA 15 WOERDEN - De vierde wedstrij- denreeks om de zwemtitels van de kring Gouwe Rijnstreek wer den verzwommen in het Baten- stein bad te Woerden. Het slechte weer was zeker een remmende factor voor de op limieten voor de Nederlandse kampioenschappen azende deelnemers en deelneem sters. Jimmy Lassooy van AZC trok zich echter weinig aan van deze slech te omstandigheden en won niet alleen twee titels (100 meter rug slag en 200 meter wisselslag), maar veroverde ook twee start bewijzen voor de NK. Twee Zijl/LGB-leden bleven ook onder de door de KNZB vastge stelde tijden. Reinier Haasnoot zwom de 200 meter schoolslag in 2.53.1 en Edward Maasdijk de 200 meter wisselslag in 2.20.7. Ellen Hoogeboom bevestigde haar goede vorm van de laatste weken door met 2.58.9 op de 200 meter schoolslag eveneens onder de li miet te blijven. Andere zwemmers/sters die aan de limiet voldeden waren: Jeanette den Duik (Katwijk), Erik Rieken (AZC)^ en Gijsbert v.d. Leden (BZPC). De twee laatsten lever den deze prestatie op de 200 me ter wisselslag. Den Duik start op de NK op de 100 meter rugslag. Uitslagen: 200 meter schoolslag meisjes onder 16 jaar 1. Ellen Hoogeboom LZ 86 2.58.9 (Lim). 200 meter school slag jongens onder 14 jaar 1. Reinier Haasnoot Zijl/LGB 2.53.1 (lim.) 100 meter rugslag meisjes 1969: 1. Jeanet te den Duik Katwijk 1.22.6 (lim.), 3. Yvonne Flippo LZ'86 1.29.4.200 meter wisselslag jongens onder 12 jaar 1. Jimmy Lassooy AZC 2.44.6 (lim.) 200 meter wisselslag jongens onder 14 jaar 1. Erik Rieken AZC 2.31.3 (lim.), 3. Gijsbert v.d. Leden BZPC 2.38.9 (lim.) 200 meter wiiselslag heren: 1. Edward Maasdijk Zijl/LGB 2.20.7 (lim.) 200 meter schoolslag jongens onder 16 jaar 1. Wilco v.d. Zeeuw LZ'86 2.54.2. 100 meter rugslag meis jes 1968: 1. Sylvia Bakker LZ'86 1.22.4. 100 meter rugslag jongens 1969: 1. Remco Filippo LZ'86 1.26.5, 3. David Ling LZ'86 1.28.9 200 meter wisselslag meisjes onder 14 jaar 1. Karin v.d. Linden Zijl/LGB 2.51.9. 200 meter wisselslag meisjes onder 16 jaar Ï.Pe tra Hoek Katwijk 2.34.5, 2. Ellen Hoo geboom LZ'86 2.43.6. 200 meter wis selslag dames: 1. Ria Hassefras Zijl/ LGB 2.46.3. 200 meter wisselslag jon gens onder 16 jaar 1. Wilco v.d. Zeeuw LZ'86 2.29.9. 100 meter vrijeslag meisjes 1969: 1. Yvonne de Kier LZ'86 1.15.8. 100 meter vrijeslag meisjes 1968: 1. Ingrid Minnee HZV 1.12.6] 2. Margareth v. Veen Zijl/LGB 1.12.7. 100 meter vrijeslag jongens 1969: 1. Ronnie Brouwer AZC 1.14.0, 2. Hans v. Hees LZ'86 1.16.0,3. Remco Filippo LZ'86 1.17.1 4 x 200 meter vrijeslag dames: 1Katwijk 9.54.2.4 x 200 meter vrijeslag heren: 1. Zijl/LGB 9.14.4.200 meter wisselslag meisjes onder 12 jaar 1. Sylvia Bakker LZ'86 3.01.8. Wassenaar verslaat V. cl. Hoorn LEIDEN - De Leidse atleten Bram Wassenaar (De Bataven) en Mar- tien van de Hoorn (AV Holland) hebben gisteravond tijdens wed strijden op de kunststofbaan aan de Haagse Zuidlarenstraat een spannend duel om de zege op de 3 kilometer bij de heren uitgevoch ten. Het duel bracht in de eind sprint een nipte zege voor Wasse- Ondanks de winderige omstandig heden kwamen er goede tijden op de klokken, voor Wassenaar 8.22.6 en voor Van de Hoorn 8.22.7. Enkele andere AV Holland-atleten deden het gisteravond in Den Haag ook goed op de 3 kilometen Theo van de Veer 8.44.1, Dre de Wit 8.53.6 en Harry Otto 9.06.0. Op de 200 meter heren noteerde Harm Zuidema 23.3. Jan van Be veren debuteert met zege in Amerika NEW YORK (UPI) - Jan van Beve- ren heeft gedebuteerd in het team van Fort Lauderdale. De ploeg van Cor v.d. Hart won van de San José Earthquakes. De 32-jarige doelman, die van de week tekende, had weinig te doen. Fort Lauderdale had een groot overwicht en scoorde via Gerd Müller (tweemaal) Lex Schoenmaker en Cubillas. Los Angeles won in Philadelphia met 2-1 van de plaatselijke Fury. Leo van Veen en Luis Fernando scoorden daarbij. DEN HAAG - Lotto n gelopen zondag heeft t van de eerste prijs opgeleverd, die ie der ruim drie ton ontvangen. De uitslag: le prijs: f310.613.-; 2e prijs: f21.121,40; 3e prijs: f 1.026,70; 4e prijs: f30.20; 5e prijs: f 15,90. Toto-normaal 23 In deze toto vielen in totaal 81 prijzen. le prijs: geen winnaars, van het bedrag van de eerste prijs gaat 1 3 deel naar de jackpot van week 34. Het overige 2/3 deel wordt in gelijke delen verdeeld over de 2e en 3w prijs van deze week; 2e prijs: 4 winnaars, die elk bruto f9.786.60 ontvangen; 3e prijs: 77 win naars, die elk f641,00 ontvangen. ALPHEN A/D RIJN - Petra de Bruin gaat morgen proberen haar wielrenuitzet uit te breiden. De 18-jarige Nieuwkoopse wereld kampioene op de weg kan in het Limburgse Geulle bij een triomf haar regenboogtrui dan verwisselen voor het driekleurig tricot, dat klaarligt voor de nieuwe Nederlands kampioene. „Het zou te gek zijn, van de ene trui in de anderezegt zij doelend op de titelstrijd. „Ik ga er niet heen als kanshebster, maar met de gedachte weer bij de eerste vier te eindigen. Het zal moeilijk worden met die heu vels in het parcours", zegt Petra de Bruin realistisch. De Bruin, die vorig jaar als vierde eindigde in de strijd om het Nederlands kampioenschap, wil zichzelf met die uitspraak in eerste instantie niet in een favorietenrol manoeuvreren, zoals vorig jaar gebeur de. „Omdat ik in 1978 als 32ste op het wereldkampioenschap was geëindigd dacht ik bij het WK van '79: ik ga nu proberen een paar plaatsen op te schuiven; zo heb ik vrijuit kunnen rijden en ben eerste geworden. Dat maakte meteen mijn hele seizoen goed. Niet dat het een slecht jaar was geweest met die vijftien overwin ningen. maar die vierde plaats op het NK zat me niet zo iekker. Ik ging er toen ook met te hoge verwachtingen heen bekent ze nu Ze heeft dit seizoen ook bemerkt dat rijden in de regenboogtrui bepaalde consequenties heeft, die niet in haar voordeel zullen uitpakken in Geulle. „Omdat ik in de regenboogtrui rijd, wordt er veel meer op me gelet en dat zet me onder druk. Voorheen hield ik Keetie van Oosten-Hage altijd goed in de gaten. Nu zij er niet meer bij is, doen de anderen dat bij mij en dat is moeilijker rijden. Als je éen keer niet goed oplet zijn ze er vandoor". Het moet in elk geval een geruststellende gedachte voor haar zijn dat ze sterke rijdsters als Anne Möhlmann-Riemersma, Truus van de Plaat, Hennv Top, Els van Leeuwen en Wil Bezemer achter zich heeft gelaten in Uithoorn, Heerenveen. Spijkenisse en Hulsberg. „Ik denk niet dat het van een goede instelling ge tuigt om te zeggen, dat ik ze allemaal heb gepakt en dat het dus wel zal lukken. Aan de andere kant heeft Anne Möhlmann-Rie mersma net zoveel overwinningen behaald. Ik denk dat zij mij net zo vaak heeft geklopt als ik haar En dan optimistisch voor uitblikkend naar de nationale kampioenschappen:,.In elk geval ben ik wel in vorm en ga ik naar Geulle om te winnen, maai dat spreekt vanzelf LEIDEN - De eerste stappen van Wybo Lelieveld op de Leidse atletiekbaan waren direct al indrukwekkend. De 23-jarige Stompwijker, die vorige week zondag terug keerde uit de Verenigde Staten, waar hij tien maanden verbleef, liep meteen een nieuw baanrecord op de 800 meter. Zijn tijd, 1.50,6, betekende voorts zijn beste sei zoenprestatie. „Terwijl ik vorig jaar ook geen enkele keer een betere tijd heb gelopen". Het vorige atletiekseizoen was voor Lelieveld ronduit teleurstellend. „Ik ben toen geen enkele keer blessurevrij geweest. Op een ge geven moment dacht ik dat ze mij steeds moesten hebben Die blessureplaag en zijn leeftijd („Ik heb nu nog een kans om wat van de wereld te zien waren voor Lelieveld aanleiding om een jaar tje aan de universiteit van Texas te gaan studeren. Het lid van De Bataven/Leiden („Van die fusie heb ik nog weinig gemerkt koos speciaal voor El Paso, omdat die universiteit op atletiekgebied toonaangevend is. Bovendien dondert daar de stem van Ted Banks, die al vier keer tot coach van het jaar is uitgeroepen, over de atletiekbaan. Uitgerekend Banks zorgde ervoor dat het verblijf van Lelieveld niet altijd een pretje was. „Banks is net een schoolmeester. Een strenge baas, die overal boven wilde staan en die geen commen taar duldde. Als je kritiek uitte, zei hij kortaf: „Je doet het zoals ik het wil". Als je geen punten bin nenhaalde voor de ploeg, was je waardeloos voor hem en kon je opdonderen. Dat was voor Banks de normaalste zaak van de we reld". erg tuk op. Een basketballer, die All-American is, kan bijvoor beeld rekenen op een profcon tract". Dit enige sportieve hoog tepunt van Lelieveld in Amerika hield voor hem in dat hij ook vol gend jaar weer welkom is in Texas. Of de 800 en 1500 meter expert gebruik maakt van die uitnodiging is echter hoogst twij felachtig. Bijdrage Omdat Lelieveld in de estafette ploeg voor de 4x800 meter een belangrijke bijdrage leverde aan de indoortitel van El Paso was hij meer dan een gemiddelde gast- loper'. „Niemand had die ploeg een plaats in de finales toebe dacht. Nu, dat we! gebeurde was iedereen tevreden over ons. Te meer daar de estafettes in Ameri ka er niet zo maar bijhingen zoals in Nederland. Een ander verschil was ook dat de tijden niet belang rijk waren, als je maar punten binnenhaalde voor je team. Dat komt, omdat de atletieksport veel professioneler en commerciëler wordt benaderd. Banks leefde bij de gratie van sponsors. Hij moest El Paso aan de top houden. In Texas werd dan ook niet op een gulden meer of minder gekeken. Wij hoefden niet zoals velen met auto's te reizen. Ik heb het mee gemaakt dat op een vliegveld de gehuurde bus er nog niet stond. Die bus zou ons een half uur later komen ophalen. Met de verkla ring „Mijn pupillen hebben rust nodig" huurde Banks een aantal wagens, want hij kon niet hei ge duld opbrengen te wachten op die bus De zesde plaats, die El Paso in de finale van de 4x800 meter estafet te bereikte, betekende dat Lelie veld een All-American-certifaat kreeg. Een buitengewoon eer volle onderscheiding. „Een bui tenstaander doet het niet zo veel, maar voor Amerikanen is dat pa piertje erg waardevol. 7,ii ziin er Teleurgesteld „Ik vrees dat het zal tegenvallen als ik mij in augustus weer laat regi streren. Die streek ken ik inmid dels wel en ik ben bang dat de trainingen mij de keel zullen uit hangen De verantwoordelijke man voor die irritatie was Banks. Zijn atletiekopvattingen en die van Lelieveld liepen wagenwijd uit elkaar. „Op dat vlak ben ik in Banks teleurgesteld. Hij deed niets aan snelheidstraining. Je kon er ook nooit met hem over praten". En dan op fluisterende toon: „Als hij op de baan stond deed ik weieens stiekem in het bos wat aan snelheidstraining. Als Banks dan vroeg wat ik had gedaan, zei ik, dat ik in de heuvels bezig was geweest, want als je de waarheid zei werd hij boos". „Dat ik waarschijnlijk niet terug ga", vervolgt de 23-jarige verko per van siertegels („Eigenlijk had mijn oude baas geen werk meer voor mij. Wil hij mij kwijt, dan stuurt hij mij maar weer terug naar Amerika"), „wil nog niet zeggen dat die periode een te leurstellende ervaring was. Ik zou het zo weer over hebben ge daan. Amerika heeft een onwijze indruk op mij gemaakt. Super markten zijn er bijvoorbeeld dag en nacht open. Alles is daar ook veel groter opgezet. Je kunt daar in een supermarkt wel 25 merken tandpasta kopen. Dat is hier on denkbaar. En dan die tempera tuur. In feite heb ik drie zomers achter de rug. Je kon daar hoog uit l'/s uur trainen. Een duurloop van een uur bij 35 graden staat daar gelijk met enkele uren hier Belangstelling „En dan die belangstelling. Bij elke training was wel een journalist, terwijl ook de regionale tv gere geld opnamen kwam maken. Ik heb daar een keer een indoor- wedstrijd gelopen voor 15.000 mensen en buiten voor 30.000. Die toeschouwersaantallen ver schilden echter voortdurend. Er waren ook weieens 60 mensen. De wedstrijd op onze universiteit trok 3000 atletiekliefhebbers. Niet veel voor Amerikaanse be grippen, maar er is mij verteld dat zijn geworden. Dat is geloof ik nog nooit gebeurd. Sporten als football en basketbal leefden veel meer. Degenen die meer dan twaalf uur studeerden ki egen vr ij toegang. Ik heb een football wed strijd gezien, waarbij in de rust tweeduizend muzikanten optra den. Het team won van de veer tien wedstrijden er eentje. Niet temin zaten er steeds 25 tot 30.000 fans in het stadion. De basket ballers konden elke keer op on geveer tienduizend mensen re kenen. Die hadden een eigen band en cheerleaders. Er was dus altijd show en spektakel De voornaamste reden dat Lelie veld niet terug wil keren is de trainingsopvattingen van Banks. „Maar wat ook tegenviel waren de indoorbanen. Die waren ronduit slecht. El Paso had er zelfs niet één, omdat het in het zuiden van de Verenigde Staten toch te warm was om binnen te lopen. Hoewel ik buiten lekker heb gedraaid was het teleurstel lend dat ik praktisch geen indivi duele nummers heb gelopen. In- door had ik mij wel voor de mijl (ruim 1500 meter) geplaatst, maar Banks vond dat ik weinig kans had opeen finaleplaats. Hij wilde mij sparen voor de estafette ploeg. Dubbel lopen zou een beetje te veel van het goede zijn geworden. Dus gaf ik hem maar gelijk, want dat moest hij toch hebben. Wat dat betreft ben ik erg makkelijk, als ik daarmee een ru zie kan vermijden. Voorts kon ik in het voorseizoen geen plaats af dwingen in decrossploeg. Buiten liep ik alleen de 1500 meter. In de series werd ik echter op die af stand al uitgeschakeld Ondergrond En dan laconiek .Omdat ik de fi nales niet haalde, kon ik een dag eerder naar huis. Was toch ook leuk. Daar heb ik dus niet om ge treurd". Amper een week in Ne- Wybo Lelieveld. derland liep hij direct al een knappe 800 meter in de Leidse Hout. „In Amerika heb ik geen kans gekregen op die afstand. Als je nagaat dat ik toch weinig snel- heidstraining heb gedaan, dan ben ik toch aardig in vorm". Voorzichtig concluderend: ,,Dat heb ik wellicht toch aan Banks te danken. Door de duurlopen heb ik nu een goede ondergrond. Had ik in januari al aan mijn snelheid gewerkt dan zou mij dat nu mis schien opbreken, omdat het sei zoen dan te lang zou zijn". Lelieveld heeft zich daarom voor genomen nog een keer terug te keren naar de Verenigde Staten wanneer in 1984 de Olympische Spelen in Los Angeles worden gehouden. „Ik ben dan 27 jaar en volgens velen ben je dan op je sterkst. Tegen die tijd zal ik ook wel voldoende snelheid hebben om een goede 800 meter te lo pen HERMAN POOS het i Tex Je r Marjan Goedhart LONDEN (UPI) - Het beeld van Wimbledon als een ui terst conservatief en tradi tie-gebonden tennistoer nooi, krijgt een schok als maandag de wedstrijden beginnen. Een elektrische schok. Het befaamde cen- trecourt - het heilige der heiligen op tennisgebied - komt onder bewaking van een elektronisch oog te staan. Het is ontworpen c meer te horen krijgen dan een on schuldige pieptoon, als spelers het in het vuur van het spel niet eens zijn met hun waarnemingen. Het systeem is met succes uitge probeerd bij de toernooien, die Wimbledon vooraf zijn ge- Wimbledon-winnares Martina Navratilova kwam een einde aan het optreden van Betty Stöve op de grasbanen van Eastbourne. In de kwartfinales verloor zij met tweemaal 3-6 van de Zuidafri- kaanse Greer Stev gaan en zal worden gebruikt op De 33-jarige speelster etaleerde niet i te beoordelen s of uit. De ser vice-rechter krijgt daartoe een klein zwari doosje en een kopte lefoon. Gaat de opslag uit, dan licht er een rood signaal op en StÖVe hoort de man een pieptoon in zijn oor. Het apparaat is ontwikkeld omdat lijnrechters vaak heel wat het centrecourt en baan 1. Yannick Noah, de Franse Davis- Cupspeler, zal niet deelnemen aan de open Engelse tenniskam pioenschappen op Wimbledon vanwege een dijbeenblessure Noah, die als twaalfde geplaatst was is al de derde speler van naam die zich wegens een blessu re terugtrekt. De Argentijn Guil- lermo Vilas onderging kort gele den een blindedarmoperatie, de Amerikaan Harold Solomon trok zich j.l. dinsdag terug. die zijn twintig uur eerder Navratilova tot overgave had gedwongen. Greer Stevens, voor Wimbledon als tiende geplaast, had in beide sets in feite weinig moeite met Stöve. Districtstitel In het eerste toernooi, in het kader van de strijd om de Match-geld prijzen, het toernooi van De Munnik, was Bub var nog ver verwijderd van de vorm die hem vorig jaar in het Match- toernooi tot één van de gevaar lijkste outsiders bestempelde. Geruisloos verdween hij daar al in de eerste ronde achter de coulis sen. Maargisteren bedwong hij in de tweede ronde van de districts kampioenschappen de meest ta lentvolle en op een hoge klasse ring, ten minste een halve finale plaats. mikkende Freek van der Capellea 6-3. 3-6 en 4-6 Ook Bram Madera, onverslijtbaar, stapte gisteren de kwartfinale binnen door Jan Theunissen. de verrassende overwinnaar op Jan- Pieter Hop, in twee sets te tonen dat een zwaluw nog geen zomer maakt en dat Theunissen nog heel wat uurtjes op het gravel zal moeten staan wil hij zijn 'concis- tency' weer in zijn spel krijgen, dat hij tegen Jan-Pieter Hop als het ware van de goden meekreeg: van De 4-6. 0-6. der Zee Jan-Willem Bruin versloeg eergis- ie vorm, teren, niet zonder de goden uit de tennishemel te hebben gesmeekt hem toch eens loon naar werken te geven, Jan-Willem de Jong in de tiebreak (7-5, 7 6) en bereikte met die winst eveneens de kwart finale, zodat de kaarten zo lang zaamaan geschud binnen te ra ken. Hans Tönjann verloor van Anne- Jan van der Meer, maar dat de laatste het karwei in twee sets zou klaren, lag toch niet in de lijn van de verwachting. 2-6, 4-6. Arnold van der Capellen begon tegen de boomlange, solide Unicummer Steensma met setverlies, maar daarna speelde de Forescate- speler met zijn mengeling van top- en backspin en herhaaldelijk afgemeten volleren hem hele maal zoek: 6-3, 6-0 Bij de dames in B schakelde Rose- marie Verdegaal uit een onmo gelijke achterstand (5-7, 7-5, 0-5), toch nog haar rivale Astrid Veenman uit 7-5. Tine Lange- veld was snel klaar met Paola Kaaien, de dochter van Jannie Kaaien. Tine Langeveld won met 6-2, 6-3 FRANK BONTE ALPHEN .AAN DEN RIJN - Mar jan Goedhart, de talentvolle atle te uit Bodegraven die het afgelo pen weekeinde zo fraai Neder lands jeugdkampioene werd op de vijfkamp met een recordpun- tenaantal van 4002, gaat ook mor gen en zaterdag weer op titel- jacht. Ditmaal bij de individuele jeugdkampioenschappen die op de kunststofbaan in Groningen worden verwerkt. De 18-jarige Bodegraafse, lid van het Alphense AAV'36, geniet nog na van haar vijfkamptitel, temeer daar zij door een enkelblessure pas de laatste weken voluit heeft kunnen trainen. "Ik ben er ge woon tegenaan gegaan met het idee van 'Ik zie wel wat het wordt'. Aanvankelijk had ik er helemaal niet op gerekend mee te doen. Het was voor mij ook een verrassing dat het zo goed ging". Na haar vijfkamptitel is Marjan Goedhart vol vertrouwen voor de kampioenschappen in Gronin gen. Zij zegt "Bij het hoogsprin gen kom ik wel bij de eerste drie en bij het verspringen word ik waarschijnlijk eerste. De 100 me ter heb ik dit seizoen pas een paar keer gelopen dus als ik bij de eer ste vijf kom valt het al mee. Dat zelfde geldt voor de 100 meter horden. Ik loop mee omdat ik het leuk vind mee te doen". Van AAV'36 zullen behalve Marjan Goedhart ook Jack Persoons. Emke Vreugdenhil. Kim Nieuwland en Janct Gelderblom in Groningen aan de start ver schijnen. De Spartaan uit Lisse reist met een flinke groep naar het hoge noor den, t.w. Pau] 'i.' Konini Pet$r Blokker, John van Loon. John van de Zwet, Marti<-n van Rn Marcel Hoogeveen Tom de Ko ning. Marge, van deSchani J queline Bierman en Marinda van de Meer. De Leidse afvaardiging telt van AV Holland de namen van Ester Goddijn, Michel Moll. Maarten van de Kleyn, Joukje de Vries en Jan Jansen en van De Bataven Sandra Dorlas, Marcel Honsbeek en Manes Hunck.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 15