„Op z'n tijd een pilsje drinken Joop Zoetemelk moet opnieuw klap incasseren 3n Simon Tahamata komend seizoen bij Standard? Belgische bondscoach: Anders gaat de lol er af Italiaanse kranten reageren gelaten Italië lonkt naar EK-spelers VRIJDAG 20 JUNI 1980 HILVERSUM (GPD/ANP) - Ajax-aanvaller Simon Tahamata zal zo goed als zeker het komend seizoen uitkomen voor Standard Luik. Hoewel alle betrokken partijen de op handen-zijnde transfer ontkennen, bevestigen doorgaans zeer betrouwbare bronnen het bericht dat Tahamata vandaag afsluitende besprekingen met de Belgische club zal voeren. Vooral het feit. dat de Ajacied in België al op zoek is naar passende woonruimte, kan worden gezien als een indicatie voor het vergevorder de stadium, waarin de onderhandelingen tussen Tahamata, Standard en Ajax zich nu bevinden. Doordat alle partijen zich in stilzwijgen hullen, zijn noch de transfersom, noch de looptijd van de overeenkomst, waarover wordt onderhandeld, te achterhalen. Eredivisieclub FC Twente heeft de Westduitser Ferdinand Rohde voor twee jaar gecontracteerd. De Westduitser heeft de afgelopen twee sei zoenen gespeeld voor het Belgische La Louvière. In het seizoen dat deze club degradeerde naar de tweede afdeling scoorde Rohde 14 van de 29 treffers. Het afgelopen seizoen heeft hij vele wedstrijden moeten missen wegens een gebroken teen. Voordat Rohde naar La Louvière werd getransfereerd kwam hij twee seizoenen uit voor FC Köln. Met FC Twente heeft de spits een oefenwedstrijd gespeeld tegen Ben- theim (5-2 voor de Twentenaren). Hij scoorde eenmaal. Ben Wijnstekers zal de komende vier seizoenen (tot en met het seizoen 1983/1984) bij Feyenoord spelen. De 24-jarige rechtervleugelverdediger van Feyenoord en het Nederlands elftal is dit gisteren overeengekomen met de Rotterdamse club. Wijnstekers, nog maar net terug uit Italië, had meteen een bespreking met de directeur Peter Stephan, waarbij ook zijn adviseur, Karei Jansen van de VVCS aanwezig was. Het contract van vierJaar werd tot wederzijdse tevredenheid' getekend. GLARUS (GPD) - Op de flanken van de Klausen, een col van de eerste categorie waarvan de top 1948 meter boven de zeespiegel uitsteekt, kreeg Joop Zoetemelk een klap. Een harde klap. Zwaarder dan de tegenslag die hem in februari tijdens de Ronde van de Middellandse Zee trof, toen hij een gebroken sleutelbeen overhield aan een tui meling, was de verpletterende nederlaag tijdens de be slissende bergetappe in de Ronde van Zwitserland. Simon Tahamata Lang voordat de uiteengeslagen karavaan tussen de metershoge sneeuw de col had beklommen, was Joop Zoetemelk een versla gen man. Hulp van zijn Belgische ploegmakker Paul Wellens mocht niet meer baten. De gele trui kwam om de schouders van een Italiaan: Mario Beccia, de winnaar van de sensationele etappe. "Ik heb er geen verklaring voor", sprak Zoetemelk aan de finish in Glarus, welke plaats hij als twaalfde bereikte met een ach terstand van 4 minuten en 18 se conden op de ritwinnaar en nieuwe leider van het klasse ment. 'Het was alsof ik stilstond. Ik kon niet in mijn ritme komen. Niet te geloven. Ik werd geklopt en ik was niet in staat om tegen stand te bieden. We zagen Mario Beccia wegrijden uit ons groepje. Hij was lange tijd een prachtig mikpunt, maar hij fietste steeds POMEZIA (GPD) - Ontspannen, heel erg ontspannen, als is het de gewoon ste zaak van de wereld, leven de Belgen in het op een kleine dertig kilome ter van Rome gelegen stadje Pomezia toe naar de finale van het Europees kampioenschap. "Ik zie niet in dat we nu plotseling heel erg belangrijk moeten gaan doen", zo vindt de Belgische bondscoach Guy Thijs. "We moeten ons simpelweg precies eender voorbereiden op de finale zoals we dat ook voor het toer nooi hbben gedaan. Dat betekent dus dat de spelers op zijn tijd een pilsje moeten kunnen drinken. Je moet die voetballers van tijd tot tijd een verzetje gunnen, anders gaat de lol eraf. Belgen zijn nu eenmaal een speciaal volkje. Wanneer dat levensritme de laat ste weken plotseling zou zijn doorbroken, hadden we zeker en vast niet in de finale gestaan". Een en ander had overigens wel tot gevolg dat de Belgen na het gelij ke spel tegen Italië, waardoor men zich voor de eindstrijd plaat ste, pas tegen het ochtendgloren door het forse alcoholverbruik verre van fris hun bedden op zochten. Guy Thijs: "Dat wil toch allemaal niet zo heel veel zeggen. Na zo n massale stapavond gelast je gewoon een vrije dag in en dan is het allemaal weer over. Van daag gaan we eens serieus aan de finale tegen de Westduitsers denken". Een dergelijke uitspraak typeert de sfeer in het Belgische kamp vol ledig. De Belgen zien het allemaal wel. Erg ver vooruit kijken heeft volgens hen vrijwel geen zin, omdat er elk volgend uur weer wel iéts kan veranderen. "Wij zijn gaan c •rassing tot verrassing ge- *1 wij worden beter en be- luid de slogan van Guy Thijs, die het als clubtrainer in België nooit echt heeft kunnen maken, maar voor dit EK-toer- nooi een prima uitgebalanceerd elftal heeft weten te formeren. En op een erg eenvoudige manier zelfs. Steeds groepeerde hij rond de kernspelers van de Belgische clubs een nationaal team waar mee hij oefenwedstrijden speel de. De beste spelers in die wed strijden nam hij op in zijn selec tie, waardoor meteen verklaard is waarom er zoveel verschillende clubspelers in de Belgische selec tie werden opgenomen. Niet minder dan dertien namelijk, waarbij het eertijds zo vermaarde Anderlecht in de persoon van Ronnie Martens slechts één re servespeler levert. Het zou evenwel te ver voeren de Belgen in hun levensstijl ook een flinke brok onnozelheid mee te geven. De spelers van Guy Thijs zijn er wel degelijk van door drongen flink wat kwaliteit mee naar het Italiaanse EK-toernooi te hebben genomen. Gelaten hebben de Belgen steeds geac cepteerd tot de outsiders van dit voetbalevenement te worden ge rekend. Nu de tijd van gloriëren zou moeten zijn aangebroken, blijven de Belgen zich erg be scheiden opstellen. Met enige tegenzin wil Guy Thijs toch wel vooruitblikken naar die finalewedstrijd: "We zullen zeker tegen West-Duitsland niet zo be houdend spelen als tegen Italië. Als ik België op dezelfde wijze zou moeten laten spelen, dan verlies ik nog liever. Wij zijn steeds zonder enige complexen het veld opgekomen. Alleen te gen de Italianen hebben we het spelconcept wat moeten wijzi gen, omdat er toch wel eens een finaleplaats in zou kunnen zit ten". Schoppartij Een finale, die na een ferme schop partij - met daarbij de Italianen in de hoofdrol - werd bereikt, maar waarin mogelijk Europees top scorer Erwin van den Berg en Wilfried van Moer ontbreken. "Van den Berg", aldus Guy Thijs, is erg ontgoocheld dat hij het dit toernooi niet heeft kunnen ma ken. Dat ik hem heb gepasseerd is voor hem zo n klap geweest, dat ik het betwijfel of hij nog wel gemotiveerd kan worden. Voor lopig geloof ik dat we Erwin wel kunnen afschrijven. Met Wilfried wü dojgnukgte ,0etew"; °°kWes'.duitse kar»P verder weg. Jammer voor de ploeg, vooral voor Paul Wellens. Wat die allemaal voor mij gedaan heeft. Geweldig IJdel De hoop dat de transfer van Zoete melk nog voor de start van de Tour de France met een interna tionaal succes bekroond zou worden, bleek dus ijdel. Peter Post sloeg - op het moment dat de nederlaag van zijn kopman on afwendbaar was een kruiste ken. alsof hij bo\ennatuurlijke krachten wilde afsmeken om de fatale ontknoping te voorkomen. 'Wist ik maar wat het was", zei Zoetemelk weer. Ik voelde me in het begin van le etappe op mijn gemak. Noch op de eerste col (Lukmanier, 1916 meter hoog), noch tijdens de beklim ming van de tweede berg (Obe ralp, 2044 meter boven de zee- Zal de onverwachte nederlaag in de Ronde van Zwitserland, die van daag besloten wordt met twee korte etappes, het laatste restje zelfvertrouwen van Zoetemelk voor de Tour de France vernieti gen? Heeft de duikeling van de eerste naar de derde plaats in de algemene rangschikking (op ruim 3 minuten, omdat de Zwit ser Joseph Fucks zich nog tussen Beccia en de onttroonde Raleigh- troef kon nestelen) gevolgen in 's werelds grootste etappewed- strijd? Zoetemelk staarde naar de besneeuwde bergtoppen, die hoog boven het stadje Glarus uit staken. Het was alsof hij zichzelf weer terugzag tijdens de worste ling in de allesvragende en be slissende uren van de Zwitserse ronde. "Ik ben kracht te kort ge komen", luidde het vage ant woord op de vragen die trouwens ook bij hem waren opgekomen nog voordat verbaasde journalis ten naar een verklaring hadden gevraagd. Toch wil deze klap niet zeggen dat de Tour de France bij voorbaat verloren is. Wat over een paar weken gebeurt, als we in de Pyreneëen of Alpen zitten, zien we wel als het zover is". Zoetemelk was de grootste, maar niet de enige verslagene in de tiende etappe van de Ronde van Zwitserland. Tussen het in de zon badende Mendrision en de fi- nishplaats, ruim 60 kilometer ten zuiden van Zürich. werden meer illusies verbrijzeld. Lucien van Impe kwam evenals Zoetemelk te kort, alhoewel de (vroegere) Belgische bergkoning slechts één plaats in het klassement dui kelde. Thurau OVMSt liefst /es minuten meer prijsgeven dan de ten die de onttroonde gele trui drager en diens metgezellen in casseerden. Daniël Willems werd ook geklopt, maar vermoedelijk de he> de ste ;V £;.-«•" 'ii' NAPELS (GPD) - De Italiaanse kranten hebben tamelijk fel, maar ook gelaten gereageerd op de uitschakeling van Italië door België. Met koppen ter grootte van chocoladeletters hebben de Italiaanse sportdagbladen hun lezers duidelijk gemaakt dat het nu allemaal voorbij is. „De droom is uit", schreeuwt La Gazctta dello Sport. „We moeten nu de waarheid onder ogen zien. We behoren nog steeds tot de beste ploegen van Europa, maar we zijn niet de allerbeste. Italië bleef ongeslagen. Zoff werd niet gepasseerd, maar éen doelpunt maken in drie wedstrijden is nu eenmaal te weinig. Bovendien ontbrak de wilskracht die er te gen Engeland wel was. We hoe ven trainer Bearzot niet te be schuldigen. Hij heeft de beste ploeg laten spelen die momen teel geformeerd kan worden. Wellicht is er gedacht dat we - na van Engeland te hebben ge wonnen - de finale wel zouden halen. Maar met heroisme kun je wel een slag winnen, geen oor log". De gewone dagbladen, die het trieste nieuws wat bescheidener brengen, reageren eveneens teleurgesteld, maar steken beschuldigende vinger uit in de richting arbiter Garrido. De Corriere della Sera schrijft bij voorbeeld: „Garrido had een strafschop moeten geven bij de handsbal van Gerets. Dat heeft ons de wedstrijd gekost". II Mat- tino publiceerde op de voorpa gina drie foto's van het cruciale moment, die zeer duidelijk aan tonen dat Garrido een penalty had moeten geven. „Toch", zegt Corriere della Sera, „is het een schande dat de ploeg niet in staat is gebleken de 'Chinese muur' van de Belgen omver te halen". finale spelen, maar of hij dat zal kunnen blijft vooralsnog de vraag. Hij kreeg in het duel met de Italianen de knie van Benetti tegen de kin en men is vandaag met hem naar het ziekenhuis in Rome om te zien wat de werkelij ke schade is". Guy Thijs ziet het eventueel niet meespelen van veteraan Van Moer tegen de Westduitsers als een ernstige handicap. Voorals nog gaat hij er echter vanuit dat Van Moer zal kunnen spelen, maar voor zichzelf heeft hij toch al de beslissing genomen dat bij het wegvallen van Van Moer (na Ludo Coeck de tweede "zekere man van het middenveld) de jon ge Anderlecht-speler Ronnie Martens met de rol van spelbe paler zal worden belast. Guy Thijs: 'Ik ga tegen de Duitsers geen extra verdediger inzetten. Bovendien heb ik met de spelers die tot nu toe hebben gespeeld nog mogelijkheden genoeg om wat verschuivingen door te voe ren. We hebben steeds met twee blokken gespeeld: het achterste blok met Meeuws als libero en het voorste blok met Van der Eijcken als libero. Binnen die twee blokken moet er echt wel iets mogelijk zijn De spelers heb ben bewezen genoeg kwaliteit in i Rummenigge hebben tenminste plez\ len.' De Belgen hebben er overigens wel een duidelijke verklaring voor dat zij tijdens het toernooi zo hoog zijn kunnen eindigen. Jan Ceulemans: Nederland en Italië, die op voorhand al werden ge noemd als de finalisten van dit toernooi, hebben nadrukkelijk gefaald. Voor mij is dat geen ver rassing. Grote spelers als Keegan, Bettega, Causio en bij Nederland Johan Cruijff zijn steeds verder naar achteren op het middenveld gaan spelen. Op het moment dat zij vanuit de punt in die posities moeten gaan opereren, komen zij lang niet meer zo tot hun recht en slepen een heel elftal in feite mee naar een minder niveau Met de aanvulling van Guy Thijs: "Dat is juist. Kijk maai „naar dit toernooi: de twee landen die over de beste spitsen bschikken en ook daar werkelijk rondlopen, België en West-Duitsland met Ceulemans en Rummenigge, staan hier wel in de finale Een EK-eindsti ijd, en dat wil Guy Thijs nog wel eens nadrukkelijk onderstrepen, zelfs op zijn vrije dag, waarbij de Westduitsers zonder meer in het voordeel zijn. De Belgische bondscoach: De Duitsers hebben het tegen de Grieken erg gemakkelijk gehad, terwijl wij tegen Italië tot op de bodem zijn moeten gaan. Daarbij komt nog dat de Westduitsers langere tijd hebben gehad om te recupereren. De wedstrijd tegen de Italianen hebben we met dui delijk minder zorg tegemoet ge zien. Immers, in het verleden t acrobatische hoogstandje. hebben onze clubvoetballers in de Europa Cup nog nooit van een Italiaanse club verloren: Brugge klopte Juventus, Lokeren won van AS Ruma en Anderlecht wip te Napoli. We wisten dus gewoon dat we een betere kern hadden. Zaak was het alleen ons niet door het spel van de Italianen en door de toeschouwers te laten intimi deren. Wel, dat hebben we dan ook niet gedaan". week in deze ronde de enige i de verslagenen die tevreden op de bergrit terugkeek Hij door stond immers veel beter dan een paar weken geleden in de Dau- phiné Liberé dc strijd op de hoogste cols. Het verlies van slechts één plaats had hij graag over voor de constatering dat hij in de nabije toekomst niet onge schikt hoeft te zijn voor het werk in de bergen. De stand in het algemeen klasse ment na de 10e etappe is: 1. Beccia <Ita) 40.50.42. 2. Fuchs (Zwi) op 2.12, 3. Zoetemelk (Ned) op 3.15, 4. Varf Impe (Bel) op 4.25, 5. Willems (Bel) op 4.27, 6. Loro (Ita) op 5.04, 7. Zweifel (Zwi) op 5.50, 8. Schmutz (Zwi) op 6.08. NAPELS (GPD) - Zevens spe lers die de afgelopen twee weken hebben deelgenomen aan het EK, staan op de ver langlijst van diverse Ita liaanse clubs. Tot dit zeven tal behoren drie Nederlan ders. De belangstelling voor Krol, Kist en Renè van de Kerkhof was natuurlijk reeds be kend. Het dagblad II Mattino publiceerde gisteren echter de bedragen die de Italianen over hebben voor deze spe lers. Lazio is bereid om twee miljoen gulden te betalen voor Kist. Renè van de Kerkhof is Perugia 1,5 mil joen waard en Roma is be reid om voor Krol 1.75 mil joen over te maken op de bankrekening van Vancou- Klaus Allofs, de man die tegen Nederland drie keer scoorde, staat in de belangstelling bij Lazio, Napoli en Bologna. Deze clubs hebben 2,5 mil joen over voor de 24-jrige Westduitser. Ook zijn land genoot Horst Hrubesch kan in Italië terecht. HSV zou 1,75 miljoen rijker worden wanneer de spits zou teke nen bij Perugia. Ook voor de Belg Jan Ceule mans en de Griek Mavros be staat belangstelling. Vier clubs (Lazio, Bologna. Napo li en AC Milan) hebben Ceu lemans een aanbod gedaan van twee miljoen gulden. A vel lino wil hetzelfde beta len voor Mavros.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 13