Alternatieve energie meer aandacht geven im meuw;, grote auto's kleine auto's goede auto's Gloeilamp krijgt zuinige vervanger Fraude caravans sociale dienst UCNnu geheel van de staat Kies een exklusieve keuken inklusief ICO/ATHIBU 'ALS Illegaal overstekend busje Vermorzeld' Milieuorganisatie hekelt kolennota DEN HAAG (GPD) - De stichting Natuur en Milieu (N en M) maakt zich ernstige zorgen over de omvang van het toekomstig steenkoolverbruik in ons land, zoals de rege ring dit heeft gepland. Zij is bang voor zware milieu- overlast en vindt ook dat het energiebeleid te eenzijdig is gericht op olie, aardgas en kolen, terwijl alternatieven nauwelijks in beschouwing worden genomen. Aldus een commentaar van N en M op de zogenaamde Kolennota aan de Tweede Kamer. Het steenkoolverbruik, zoals dat nu de bedoeling is vanwege de ge wenste verscheidenheid aan energiebronnen en veel groter dan vroeger voor het aardgas tijdperk. Vandaar ook dat er in ternationaal gezien bedreigende gevolgen voor het milieu aan verbonden zijn. Zolang er niet voldoende ernst wordt gemaakt met de bestrijding van de milieu nadelen, zijn de steenkoolplan nen onverantwoord en ontoe laatbaar. Natuur en Milieu vindt dat ook dat het parlement onder deze om standigheden niet de besluiten moet nemen die de regering voorstelt. De overkoepelende or ganisatie van groepen die zich in zetten voor natuurbehoud en mi lieubeheer vindt bovendien dat de regering met haar streven naar een minimuminzet van 25 mil joen ton steenkool per jaar in 2000 deze kwestie buiten de nog te houden „brede maatschappelijke discussie ovee de toekomstige energievoorziening" plaatst. De Kolennota belicht slechts een onderdeel van het energieterrein, maar de regering geeft de indruk dat deze oplossing een „onont koombare weg "is. Er zijn naast deze optie ook andere wegen ter oplossing van het energievraag stuk. Die moeten eerst op tafel liggen opdat keuzes kunnen worden gemaakt. Juist de „brede maatschappelijke discussie" zou een aanzet tot die keuzen moeten geven. Voor het kiezen tussen diverse mo gelijkheden is behalve een beeld van de milieu-effecten ook een beeld van de totale investeringen en economische gevolgen nodig. Die ontbreekt in de nota, omdat zij zich beperkt tot een vergelij king met olie en gas. Natuur en Milieu ziet trouwens steenkool toepassing slechts als een tussen tijdse oplossing als deze al zou worden gekozen. Eenzijdig De keuze voor kolen die de regering nu al maakt, is eenzijdig. Men concentreert zich te veel op één bron, die bovendien veel nadelen heefti Als eerste voorwaarde voor een geslaagd energiebeleid ziet N en M een verschuiving „naar een meer energie-extensief econo misch handelen met voorrang voor energiebesparing". Dit zou moeten leiden tot op zijn minst een stablisatie van het energie verbruik in ons land. Grote en langdurige inzet van fos siele brandstoffen (als olie en kolen) is niet toelaatbaar vanwe ge het kooldioxydeprobleem. Mede door het eenzijdige onder zoek- en ontwikkelingsbeleid tot dusver zijn de alternatieven in de vorm van stromingsbronnen (als zon en wind) nog niet in staat een grotere bijdrage tot de energie voorziening te leveren. Daarom moet steenkool worden beschouwd als een van de ener- giebronnnen die een rol kunnen spelen tot het moment waarop de stromingsbronnen op grote schaal beschikbaar komen. Om dat nog niet valt te bezien of steenkool op een milieuhygië nisch aanvaardbare manier kan worden toegepast wijst N en M de keus voor steenkooi, die de Ko lennota wil, op dit moment afge- Meer onderzoek Eerst is nodig dat er meer onder zoek naar de mogelijkheden van schone toepassing van kolen komt. Meer inzicht in de milieu gevolgen zal moeten komen uit het programma voor onderzoek, ontwikkeling en demonstratie dat in de nota wordt aangekon digd. Bij de opzet van dit pro gramma moet gewaakt worden tegen de sterke financiële onder steuning van een energiebron, zodat er te weinig geld is voor al ternatieven. Natuur en Milieu maakt uit de tot dusver verschenen energienota's op dat de regering te weinig aan dacht heeft voor de alternatieve opties. Zij vindt ook een studie naar een zogenaamd laag ener giescenario voor de toekomst nodig. In dit kader moet er meer aandacht komen voor de bespa rende werking van kleinschalige stadsverwarmingseenheden en van warmtekrachtkoppeling in de industrie. Vooral de industrie kan op die ma nier veel stroom leveren aan het openbare net: Totalen tot 5000 miljoen watt opwekkingsvermo gen worden al genoemd. Gezien deze mogelijke ontwikkeling zijn dan ook volgens Natuur en Mi lieu grote projecten als kolencen- trales en nieuwe vestigingsplaat sen voor centrales onnodig. Gro te besparingen en een stabiel energieverbruik maken ook de bouw van kerncentrales overbo dig. DONDERDAG 19 JUNI 1980 ADVERTENTIE GRONINGEN - Vier havenar beiders in de Groningse Eemshaven zijn gisteren vrijwillig het ruim in gegaan van het Duitse schip Augus- te S. Tussen de ladingeen hoeveel heid boomstammen uit Afrika, zou 'Levendige handel' ROTTERDAM (ANP) - Er wordt 'bij het leven' gehandeld in cara vans, die eigendom zijn van de gemeentelijke sociale diensten en in plaatselijke woonwagencentra staan. Deze caravans worden vaak tegen de afspraak in verkocht. Dit is een landelijk probleem. Als daar niet op gereageerd wordt kun je 'er elke dag wel een vrachtwagen met geld heenbrengen )it zei de Rotterdamse officier van justitie mr. J. Schoonaard giste ren bij de behandeling van een dergelijk geval voor de politie rechter. Als het niet om een vrouw met twee kinderen was ge gaan, die haar caravan uit financiële nood voor 7.000 gulden (de caravans zijn ruim 30.000 gulden waard) had verkocht, zou de officier een onvoorwaardelijke gevangenisstraf van een halfjaar hebben geèist. Nu volstond hij met een eis van een maand on- irdelijk. Politierechter mr. W. Frankel hield de zaak van de 25-jarige me vrouw J.M.W. uit Ridderkerk voor onbepaalde tijd aan. Hij wil eerst een reclasseringsrapport voorhanden hebben. De officier zegde op zijn beurt toe de gemeentelijke sociale dienst in Rotter dam om gegevens te vragen over de precieze omvang van de fraude die op deze wijze wordt gepleegd. Mr. Schoonaard vreest dat deze "handel" bovendien allerlei nare neveneffecten zal hebben wanneer er niet flink tegen wordt op getreden. Zo zou de indruk kunnen ontstaan dat dit "maar door de vingers wordt gezien" en sociaal kunnen terugslaan op woon wagenbewoners die niets met deze praktijken van doen hebben. ADVERTENTIE de DEN HAAG (ANP) - Het ligt bedoeling van de regering om het aandelenkapitaal van ultra-cen trifuge Nederland n.v. (UCN) te verhogen van 4.002.000 tot J 163.201.560, dit voor rekening van de overheid. Daarmee wordt het overheidsaandeel in UCN van 55 procent verhoogd tot bijna 99 procent. De overige 1 procent zal in handen zijn van de industrie. De verho ging van het aandelenkapitaal wordt gerealiseerd door middel van omzetting van de reeds door de overheid ter beschikking ge stelde bijdragen. In de showrooms van Ico/Athibu kijkt u uw ogen uit. Want daar vindt u een wereld aan keukens met het accent op luxueus funküoneel. Helemaal van deze tijd. En nog betaalbaar ook. Kompleet met alle denkbare inbouwapparatuur en tegels voor vloer en wand. Ico/Athibu adviseert. Begeleidt. En ontwerpt in eigen studio uw keuken naar maat. Rekening houdend met uw wensen en budget. Welkom in onze showrooms: dinsdag t/m vrijdag 9-5 uur, donderdag avond 7-9 uur, zaterdag 9.30-13.30 uur of na afspraak ook 's avonds. Hoge Rijndijk 25,2313 KG Leiden. Tel.: 071-141741 Flesje met dodelijke stof terecht ARNHEM (ANP) - Een man, die dinsdag per abuis in een apo theek in Arnhem-Zuid een flesje met het dodelijke borax mee kreeg, heeft zich gisteravond te gen zes uur gemeld. Tot grote opluchting van de apotheker en de Arnhemse politie had de man het flesje nog niet opengemaakt. Hij bleek een vaste klant van de apotheek aan de Huissenstraat. De onbekende man, een inwoner van Arnhem, las het bericht van de vergissing gistermiddag in zijn krant. zich een gevaarlijke slang bevin den. De havenwerkers, voorzien van beschermende kledingstokken en klewangs, konden echter geen slang vinden. Nederlanders in VS vaak niet goed verzekerd DEN HAAG (ANP) - Nederlanders die een vakantiereis door de Ver enigde Staten maken zijn dik wijls niet voldoende verzekerd tegen ziektekosten. De kosten van verpleging in een ziekenhuis en andere medische bijstand zijn in Amerika veel hoger dan in Eu ropa. Is de ziektekostenverzeke ring niet afgestemd op dit ver schil dan kan men bij ziekte in grote financiële problemen ko- Het ministerie van buitenlandse zaken krijgt de laatste jaren in toenemende mate met Nederlan ders te maken die in de VS bij de ambassade of een consulaat aan kloppen voor financiële bijstand. Volgens de ANWB zijn de wa-ver- zekeringen van huurauto's in de VS meestal veel lager dan in Eu ropa. In Nederland moet het ver zekerde bedrag minimaal één miljoen gulden zijn, terwijl de dekking in de VS méestal niet boven een half miljoen gulden uitkomt. Wie met een huurauto dus een grotere schade veroor zaakt, zal de rest uit eigen zak moeten bijbetalen. VALKENBURG -ZH VOORSCHOTERWEG17 TEL. 01718-13900 AMERIKAANSE AUTO'S Chevrolet Malibu Classic 4-deurs rood '78 Chevrolet Caprice Stationwagon geel '77-78 Chevrolet Suburban Silverado beige '78 Chevrolet Impala met gas gold '78 Oldsmobile Cutlass Supreme Diesel wit '79 Chevrolet Citation 6-cyl. bruin '79 Pontiac Grand Prix LJ 2-deurs beige '78 EUROPESE AUTO'S Mazda 929 S Stationwagon blauw '78 Jaguar Coupé 6-cyl. geel '77 Rover 3500 Automaat bruin '78 Fiat 1100 Panorama Station wagon rood '78 Talbot Simca 1308 GLS grijs'77 EN VELE ANDERE Alle auto's zijn voorzien van: ANWB-keuringsrapport en BOVAG-garantiebewijs. UTRECHT (ANP) - Twee medewerkers van een Rotterdams aannemersbedrijf hebben het gisteren geweten dat zij ille- gaal gebruik maak ten van een afgeslo ten overweg op de Rotterdamse Maas vlakte. Het tweetal dat een stukje wilde afsnijden op weg naar een klus, werd "betrapt" door een passerende erts- trein, die de achter kant van hun busje vermorzelde. De overtreders kwa men- er gelukkig zonder kleerscheu ren af, omdat de één Voor in de auto zat te wachten terwijl de ander de tweede overwegboom van het slot haalde. Dit gebeurde met een sleutel die zij had den "overgehou den" van een klus die zij twee dagen geleden hadden vol tooid: het afsluiten van de overweg. De sleutel is inmiddels weer bij de NS be land, en het aanne mersbedrijf kan een forse schadeclaim tegemoet zien aldus een woordvoerder van de spoorwegen. (Van onze redactie economie) AMSTERDAM - Gloeilampen kunnen worden vervangen door zuiniger lampen, die echter wel duurder zijn. De fluorescentie- buis lampen worden vanwege hun grote rendement en lange le vensduur (ongeveer 6000 uur) al vele jaren op grote schaal toege past. Hoewel de lichtkleur voor gebruik in huizen in de jaren ze ventig aanzienlijk is verbeterd, vonden deze lagedruk-gasontla- dingslampen voor dit gebied geen grote aftrek. Ze waren na melijk veel te groot en konden door hun zeer speciale aanslui tingsmethode niet in de plaats komen van gloeilampen. Lampenfabrikanten zochten daar om naar een stroombesparende compacte fluorescentielamp met een gewone gloeilampvoet. Zo heeft Osram (een merk van AEG- Telefunken) een zuinige, kleine, maar vooral in gewicht lichte ringvormige gasontladingslamp met een gewone lampvoet ont wikkeld. Het gewicht kon wor den beperkt tot 200 gram, omdat in plaats van de conventionele smoorspoelstarterschakeling in de lamp een modern starterloos hybride voorschakelapparaat is ingebouwd. Dit voorschakelap paraat zorgt er tevens voor dat de lamp na inschakeling onmiddel lijk ontsteekt. Bij deze lamp tre den de bekende "flikkeringen" dan ook niet meer op. Het lampvermogen bedraagt 25 watt. De lichtstroom ligt met 1000 lumen boven die van een 75 watt gloeilamp. Het stroomverbruik kan bij gelijkblijvende hoeveel heid licht dan ook met tweederde worden verminderd. De ring vormige lamp, die zowel in wo ningen als bedrijven kan worden toegepast, heeft een buitendia meter 7an slechts 165 mm en een hoogte van ongeveer 80 mm. Osram is thans bezig met het ont wikkelen van een peervormige fluorescentielamp met eveneens een geintegreerd elektronisch voorschakelapparaat en een ge wone lampvoet. Het laat zich aanzien dat de lamp een lengte zal krijgen van ongeveer 220 mm en een diameter van ongeveer 110 mm. Het lampvermogen zal 200 watt worden en de lichtstroom 960 lumen, wat eveneens onge veer gelijk is aan die van de 75 watt gloeilamp. Ook hier weer een reducering van het stroom verbruik van meer dan tweeder de. Wanneer de peervormige uitvoe ring voor produktie gereed zal zijn, is op dit moment nog niet bekend. Het ringvormige type wordt eind 1980 op de markt ge bracht. De prijs zal rond de 30 gulden liggen.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 14