Joop Zoetemelk klimt" in gele leiderstrui Vilé: Zwart KNVB voortzetten Kopstukken naar Asser TT moet werk bij Tennisjeugd uit de regio breekt door ?5> o BETTY STOVE STUNT MET OVERWINNING OP NAVRATILOVA Zweden verspeelt punt aan Israel in voorronde WK Sporttoto donderdag 19 juni 1980 Thuiskomst Oranje in mineur SCHIPHOL (GPD) - Voor de te- rugkeer van het Nederlands elf tal, dat in het toernooi om het Europees kampioenschap voet bal voortijdig werd uitgescha keld, bestond bij het publiek gistermiddag nauwelijks enige belangstelling. Slechts een handjevol supporters, van wie enkelen met een bosje bloemen, had de moeite genomen om de Oranjespelers op Schiphol te verwelkomen. Aan een ontvangst hadden de spe lers zelf overigens ook geen en kele behoefte. Er werd geen persconferentie gehouden, het geen ongebruikelijk is na afloop van dergelijke toernooien. De spelers haastten zich na het ver laten van het vliegtuig naar huis. In het verleden is dat weieens an ders geweest. Na afloop van de WK-toernooien in West-Duits- land (1974) en Argentinië (1978) hadden zich tienduizenden sup porters op de luchthaven Schip hol verzameld om het Neder lands elftal te begroeten. pagina 13 MILAAN-AMSTERDAM (GPD) - Met vereende krachten proberen de bestuurders en technische leiders van Oranje de gelederen gesloten te houden. De onverwachte voor tijdige uitschakeling van het Nederlands elftal tijdens de EK-eindronden in Italië mag dan een dreun van de eerste orde zijn, onder leiding van mr. Eric Vilé, voorzitter van de sectie betaald voetbal en leider van de Oranje-afvaar diging in Italië, worden alle dreigende conflicten in de ■kiem gesmoord. Emotionele, paniekerige of opruiende „Als ik terugkijk op dit toernooi in Italië, wil ik niet stellen dat we nu het faillissement van Oranje heb ben meegemaakt. Zeker, we hebben wel een flinke stap terug moeten doen. Maar of we nu he lemaal op het tweede plan zijn te rechtgekomen. moet nog blijken tijdens het komende WK-kwali- ficatietoernooi. Pas als we Spanje niet halen, kun je grote woorden reacties zullen bij de KNVB-bazen met alleen met in goe- KThev de aarde vallen, maai ook niet worden getolereerd Italië te begroeten. Op de De afgang van de nationale forma tie in Italië biedt uiteraard meer dan voldoende stof voor conflic ten. Er zijn ook al over en weer in bedekte termen beschuldigingen geuit. Centraal daarbij staan de tactische tekortkomingen van bondscoach Jan Zwartkruis, die zowel door de media als door en kele van zijn selectiespelers 21.342 km/u), 2. Zoetemelk (Ned), 11 sec., 3. Van Impe (Bel), op 16 sec.. 4. Beccia (Ita), op 23 sec., 5. Nieuwdorp (Ned), op 54 sec., 6. Zweifel (Zwi), op 56 sec.. 7. Knetemann (Ned) en Loos (Zwi). op 1.06,9 Wellens (Bel), op 1.12, 10. Wilmann 1n00), op 1.13, 13. Pronk (Ned), op 1.45, 17. De Rooy (Ned), op 2.34. Algemeen klassement 1. Zoetemelk (Ned), 33.05.51, 2. Beccia (Ita), op 1.03, 3. Van Impe (Bel), op 1.10, 4. Willems (Bel), op 1.12, 5. Fuchs (Zwi), op 1.14,6. Zweifel (Zwi). op 2.35, 7. Schmutz (Zwi), op 2.55, 8. Wellens (Bel), op 3.13, 9. De Rooy (Ned), op 3.21, 10. Loro (Ita), op 4,06, 14. Pronk (Ned), op 4.26, 19. Knetemann (Ned), op 8.50,26. Nieuwdorp (Necb, op 22.06. Perret Patrick Perret is de derde leider in MENDRISIQ (GPD)-Joop Zoetemelk is de nieuwe held in de Ronde van Zwitserland. Aan de vooravond van de lastigste etappe, met drie cols van de eerste categorie, nam de 33-jarige Tour de France-troef van Peter Post de leiding in het algemeen klassement over. Hij deed dit op de flanken van de Monte Generoso, een col van 1172 meter aan de rand van Mendrisio, waar eerder op de" dag de Zwitser Roland Salm nog het zoet van de zege in een korte etappe had geproefd. Zoetemelk moest overigens de eer ste plaats in de allesvergende bergtijdrit afstaan aan Joseph Fuchs, maar de elf seconden ver schil tussen de uitblinkers in de krachtmeting op de stijging, die een hoogteverschil van 818 meter in iets meer dan 10 kilometer kende, voor het algerheen klas sement van ondergeschikte be tekenis. Met nog twee koersdagen (een ber getappe en twee mini-ritten) voor de boeg, ziet het er derhalve naar uit dat Joop Zoetemelk op weg is naar zijn eerste grote triomf se dert hij een half jaar geleden de Franse wielerstal verliet om voor veel Nederlandse guldens de kleuren van een Brits concern (Raleigh) te gaan verdedigen. Zoetemelk wil ondanks de voor sprong van ruim een minuut op de Italiaan Beccia en iets meer op Lucien van Impe, nog niet vóór spellen dat hij de eindzege op zak heeft. Hij waarschuwt voor zijn beide felste belagers en hij wil de mogelijkheid van een onvoorzie ne gebeurtenis niet uitslui ten. Daniel Willems heeft in elk geval ondervonden hoe bikkelhard de beroepswielrennerij is. In amper een half uur koers moest het Bel gische talent toestaan dat niet al leen negen man hem in de rit te gen het horloge de loef afstaken, maar ook dat hij na acht dagen zijn gele leiderstrui moest inrui len voor de vierde plaats in het algemeen klassement. Een levensgrote surprise was in tussen de kleine Zeeuw Heddy Nieuwdorp. Hij stond lang aan de top van de dagrangschikking, totdat de groten, hun worsteling met de lastige klim en het nuch ter tikkend horloge achter de rug hadden. De vijfde plaats van Nieuwdorp mocht er niettemin zijn. De strijd op de flanken van de Lukmanier, Oberalp en Klausen zal - als de etappe van Mendrisio naar Glarus over liefst 265 kilo meter op het programma staat - voor een groot deel uitmaken of de ronde van Zwitserland voor de tweede keer door een Nederlan der gewonnen wordt (de eerste was Henni§ Kuiper in 1976) en te vens of Peter Post voor Raleigh voor de vierde keer in totaal de eindwinaar aflevert. Behalve Hennie Kuiper droegen immers de Belgen Paul Wellens (1978) en Wilfried Wesemael (1979) het shirt van de Britse rijwielgigant toen zij in Zwitserland de hoogste eer wegsleepten. „Zoetemelk rijdt fantastisch, maar er kan in twee dagen nog altijd van alles gebeuren", waarschuwt Peter Post voor een te vroeg optimis Uitslag achtste etappe: 1. Salm (Zwits), 66 km in 1.32.28, 2 Sprangers (B), 3. Gisiger (Zwits), 4. Loro (It), 5. op 4 sec. Knetemann (Ned), 6. op 22 sec. De Schoenmacker (B), 7. op 26 sec Schepmans (B), 8. Mantovani (It), 9. Thurau (Did), 10. Dienckx (B). PARIJS - De Franse Wieler bond heeft gisteren in Parijs bekend gemaakt, dat de Westduitse renner Dietrich Thurau niet positief heeft gereageerd op de dopingcon trole tijdens de Dauphine Liberë. In een door de bond verstrekt communiqué worden publi caties over machinaties be treffende de dopingcontrole onjuist genoemd. de Ronde van de Aude geworden. Na een opwindende tweede rit van Raziola naar Castelnaudary over 171 kilometer kon de Fransman de witte trui over zijn schouders laten glijden. Hij ein digde als derde met zes seconden achterstand op de winnaar, zijn ploeggenoot Marc Durant, die de ritzege in de wacht sleepte. Bernard Hinault eindigde op elf minuten. De beste Nederlander was Van de Poel die als zevende finishte met Jo Maas als vijftien de. Door deze prestatie klom Maas op naar de achtste plaats in het algemeen klassement met slechts 16 seconden achterstand op de nieuwe leider Perret. zwaar in de tang is genomen. Ook de wijze waarop hij zijn spelers op het Italiaanse avontuur heeft voorbereid, is door leden van zijn eigen begeleidingsstaf bekriti seerd. Verder hebben vooral Zwartkruis en aanvoerder Ruud Krol beschuldigende vingers uit gestoken naar de clubs en de KNVB. Kortom, er is duidelijk sprake van een sfeer waarin rel len welig kunnen tieren, aar mr. Vile wenst hoe dan ook het arbeidsklimaat voor èn de technische staf èn de voetballers zo aangenaam mogelijk te hou den. Nuchter pareert hij elke aan slag op de broze rust die tijdens de trieste aftocht uit Milaan rondom Oranje hing. Hij meent tevreden te kunnen zijn over de organisatorische gang van zaken en denkt dat er sportief gezien voor het KNVB-kcurkorps we gens een gebrekkige kwaliteit niet veel meerheeft ingezeten. Er is in zijn ogen dus geen enkele reden om verstrekkende conse quenties aan de gebeurtenissen in eerst Napels en vervolgens Milaan te verbinden. Tijd Joop Zóetemelk: op weg r EASTBOURNE - Betty Stöve heeft Martina Navratilova gisteren tij dens het tennistoernooi in East bourne duidelijk gemaakt dat er nog wel wat training op gras no dig is om haar Wimbledontitel to prolongeren. De 34-jarige Ne derlandse stak in een prima vorm en dat was voldoende om Navra tilova uit te schakelen. Betty Stöve, die in 1977 definaleop Wimbledon bereikte via Navra tilova, zegevierde met 6-3 3-6 7-5 en speelt nu in de kwartfinales tegen de Zuidafrikaanse Greer Stevens. Deze speelster wón inde derde ronde van het Amerikaan se talent Andrea Jeager. Navratilova gaf na afloop toe dat deze nederlaag haar voorberei ding op Wimbledon had door kruist. Ik ben natuurlijk teleur gesteld zei de statenloze speel ster, "maar of het mijn kansen op prolongatie van de Wimbledonti tel aantast zullen we moeten af wachten. Ik raak de ballen wel aardig, maar ik kom wat oefening te kort Uitslagen derde ronde: Wendy Turnbull (Aus) - Kate La tham (Vst) 6-7, 6-2, 6-4, Peanut Louie (Vst) - Kim Sands (Vst) 7-5, 6-1, Betty Stöve (Ned) - Martina Navratilova (Statenloos) 6-3, 3-6, 7-5. Dianne Fromholtz (Aus) - Leslie Allen (VS) 5-7, 6-3, 6-2, Hanna Mandlikova (Tsj.sl.) - Debbie Jevans (Eng) 6-1, 6-3. Tra cy Austin iVS) - Wendy White (VS) 6-3, 6-2. AMSTERDAM (ANP) - "Dit wordt de mooiste Grand Prix van het jaar". Hierover bestaan bij Jaap Timmer, de enthousiaste woord voerder van het organisatie comi té van de TT van Assen, die op zaterdag 28 juni wordt gehouden, geen twijfels. Timmerbaseert de ze toch wel gedurfde uitspraak onder meer op het feit, dat de ra ces op het Drentse circuit midden in het seizoen vallen, en op het sterke rennersveld. "Wij hebben het sterkst denkbare deelnemersveld met in alle klas sen de kopstukken, die in het klassement voor de wereldtitels de hoogste plaatsen bezetten. Wij hebben radicaal het mes in de in schrijvingen moeten zetten". Bij de samenstelling van de ren- nersvelden voor de verschillende klassen: van de 50 tot en met de 500 cc, alsmede de zijspanklasse, is men uitgegaan van de plaatsin gen van de ingeschreven renners in de TT's van de laatste jaren en in de voorgaande grand prix-ra- ces. Hierbij wordt uitgegaan van een zogenaamde "grading list". Vooral voor de race in de 500 cc- klasse was de belangstelling on der de renners bijzonder groot De deelnemerslijst voor deze klasse vermeldt 41 namen, onder wie de onbetwiste favoriet, de Amerikaan Kenny Roberts, op Yamaha, de Italiaan Marco Luc- chinelli op Suzuki, de Engelsman Barry Sheene en vanzelfspre kend het snelle Nederlandse Jan Wille drietal Wil Hartog (Suzuki), Boet van Duimen (Yamaha) en Jack Middelburg (Yamaha). In deze klasse komen verder uit onze landgenoten Willem Zoet, Dick Alblas, Henk de Vries en Henk Twinkier, allen op Suzuki. „Ik zie inderdaad geen enkele aan leiding voor ons om in het bege leidingsteam van Oranje in te grijpen. Trouwens, als dat wèl het geval zou zijn, dan zouden we daarover zeker niet al een dag na dat het is misgelopen een beslis sing nemen. Ik vind datje er de tijd voor moet nemen om alle za ken goed op een rij te zetten en je moet je in elk geval niet laten verleiden tot het doen van emo tionele uitspraken of het nemen van overhaaste besluiten", aldus de sectievoorzitter. Het verloop van de EK-eindronden krijgt uiteraard wel een staart bij de voetbalbond. „Natuurlijk zullen we de gang van zaken voor en tijdens dit toernooi in Italië nauwkeurig analyseren. Daar kun je altijd lering uit trekken. Daar hebben we de komende weken de tijd voor. Zaak is, dat we daarmee ruim voor 17 sep tember, als we tegen Ierland onze eerste kwalificatiewedstrijd voor het wereldkampioenschap moe ten spelen, klaar zijn. Aan de hand van de door ons getrokken conclusies moeten we dan onze plannen maken voor het volgen de hoofdstuk". Optimistisch over de nieuwe klus voor Oranje kan uiteraard ook mr. Vilé niet zijn. Ook hij heeft geconstateerd dat er een einde is gekomen aan een tijdperk waarin het Nederlands elftal een hoofd rol op het internationale voetbal podium voor zich kon opeisen. Maar voor pessimisme ziet de Utrechtse advocaat evenmin aanleiding. LEIDEN - Op dé derde dag van de distrietskampioen- schappen 1980 van de regio Leiden van de KNLTB gaf de jeugd ten koste van de gevestigde reputaties nadrukkelijk bewijs van haar aanwezigheid. Zowel Ronald Blommendaal tegen Jos Koemans als Har Meijer tegen Leon Damen moest wijken voor de ambitieuze jonge rivaal. Blommen daal verloor met 2-6,6-3,2-6 en Har Meijer met 6-2,2-6,1-6, na een 6-2,2-0 voorsprong. Blommendaal kon vanuit het achterveld geen vaart maken Althans niet in die mate. dat hij de vaste, goed lopendeen zijn drives diep spelende Jos Koemans in de problemen kon drijven Dat kon alleen maar via een volgehouden netaanval, want daar is de stoere Noordwijker een heel moeilijk te omzeilen obstakel. Dat ervoer de jeugdige Alphenaar (15 ji) ook. De tweede set ging naar Blommendaal met 6-3, maar in de beslis sende set bleek de weg naar het net erg lang. 6-2 voor Koemans Har Meijer leek tegen Leon Damen de sti ijd snel in zijn voordeel te zullen gaan beslechten, dankzij zijn bekende en gevreesde forehand en zijn in die fase van de strijd verrassend uitschietende backhands; 6-0,2-0. Maai toen had Leon Damon hot bekoken. Hij zette de aanval in en bestookte consequent de backhand van Meijer, die onder de niet aflatende diuk tenslotte bezweek. Leon Damen won de tweede set met 6-2 en domt neerde in de derde set met zijn all-round tennis duidelijk, 6-1 Paul Kallenberg had tegen de no 3 geplaatste Marinus Biooshooft voor een verrassing kannen zorgep els h(j bij de stand 5-2 en 40-30 een sporende slag had kunnen vinden. Maar beiden leefden in deze partij van elkaais fouten. Een tijdrovendeon weinig interessants biedende slijtageslag, die tenslotte door Brooshoofl uit het vuur werd gesleept: 6-3, 4-6, 7-5. em Bruin ging zo sloom van start tegen Jan Willem de Jong dat hij oogwenk een 0-3 achterstand opliep. De Alphenaar, in de compc titie overgangsklasse B en in de pi omotiecompetitie voor de over gangsklasse A ongeslagen, zette zich echter schrap en maakte Jan Wil lem de Jong met 7-5. 5-0 en 40-0 naar het leek kansloos. De laatste toonde echter uit het goede strijdei shout te zijn gesneden en vocht zich zowaai langszij, 5-5 en 6-6. Pas in de tie- bieak kon Jan Willem de Bruin delinit i«-I doordrukken, 7-4. Bub van der Zee gaf Plijnaar met zijn nu sluitende allround- tennis geen schijn van kans: 6-3, 6-1. FRANK BONTE >g bekritiseerde Zwartkruis bij Oranje aan het roer blijft. Daarbij zullen Vilé en zyn collega-be stuurders ongetwijfeld de hoop koesteren dat de bondscoach de les van Italië goed heeft geleerd. Zwartkruis mag dan duidelijk zijn uitgegleden - vooral het feit dat hij voor het sleutelduel met West-Duitsland is uitgegaan van het hem door zijn assistent Rob Baan ingefluisterde tactische concept moet hem kwalijk wor den genomen - het gaat te ver hem als zondebok uit te kie- Vile weer „Naar mijn overtuiging moet Zwartkruis zijn werk bij de KNVB voortzetten. Bij tegen- vallende prestaties wordt meest al de trainer als de schuldige aan gewezen, maar ik voel niets voor die gewoonte. Trouwens, ik ge loof ook niet dat Zwartkruis nu verantwoordelijk moet worden gesteld voor de uitschakeling. Ja. ook ik heb gehoord dat er in het begeleidingsteam wat woorden zijn gevallen over de voorberei ding, maar daar til ik niet zo zwaar aan. Als mensen onder spanning komen te staan, gebeu ren dat soort dingen. Daar moetje je niet door in paniek laten bren gen. „Daarover zullen altijd ver schillen van inzicht blijven be staan. De een vindt dat er te hard getraind is, de ander meent dat de spelers nog wat eerder bij elkaar hadden moeten komen, en een derde vindt weer dat er te vroeg met de voorbereiding is begon nen. Kijk, als het resultaat in Ita lië nu wel goed zou zijn geweest, - dan zou je niemand hebben ho ren klagen. Nu worden er echter allerlei oorzaken gezocht. Het is natuurlijk jammer dat daar woorden over zijn gevallen, maar ernstig is deze zaak zeker niet. Ik zie iri ieder geval geen enkele re den om in te grijpen. We gaan ge woon met onze hele staf verder. Op weg naar Spanje Waterpoloteam stelt teleur PATRAS (ANP) - Het Nederlands waterpoloteam heeft gisteren in het zeven-landentoernooi dat in de Griekse stad Patras wordt ge houden zijn eerste nederlaag ge leden. Nadat eerder van Bulgarije en West-Duitsland was gewon nen, ging de formatie van trainer Ivo TYumbic tegen Joegoslavië met 5-8 ten onder. De periode- standen waren 0-4, 3-2, 0-1, 2-1. Nederland begon ontstellend zwak. Door onnodig balverlies ging het duel reeds in de eerste periode verloren. Het herstel dat de twee de periode te zien gaf kon Orarye niet redden. De Nederlandse ploeg verzuimde telkens te profi teren van de numerieke meer- derTieid. De Joegoslaven wisten zich wel kansen te scheppen. Doelman De Bie voorkwam echter een score in de dubbele cijfers. Voor Nederland scoorden Van Zeeland en Buunk twee keer en maakte Veer een doelpunt De overige uitslagen van gister morgen zijn: Spanje-Bulgarije 5-5; West-Duits- land-Hongarije 4-3. De stand. 1 Joegoslavië 4 uit 2.2. Nederland 4 uit 3, 3. Griekenland 3 uit 2. STOCKHOLM yet Zwe< voetbalelftal heeft gisteren Stockholm in een wedstrijd groep zes van de kwalificatie de voor de strijd om de were tel aan Israel een kostbaui j moeten afstaan. Het werd 1- een ruststand van 1-0 voor Z In de 39e minuut scoorde Rami) tien minuten voor het ei zorgde Dvnti ch DEN HAAG - Een juist ingevulde kolom voor toto 23 11 tot en met 18 juni) ziet er als volgt uit: 2 2-3-3-1-1-1-2-1-3-3-23.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 13