Gevecht om voorzitter Europese Commissie Britten verlegen met opstand op Nieuwe Hebriden Gesprek Carter-Hoessein voornamelijk vriendelijk Egypte voelt zich bedreigd door Libië Plan voor staatsgreep Indonesië onderschept Luie mag Oeganda niet in Waaromuvoor een doorlopend krediet beter naareenbank zoals deNMB kunt gaan. WOENSDAG 18 JUNI 1980 Van onze correspondent Henk Lef- felaar) LONDEN - ln Britse politieke krin gen wordt de terugtrekking van de Franse politietroependie na een verblijf van slechts één dag begin deze week op het eiland Tanna van de Nieuwe Hebriden weer naar Frankrijk terugkeer den gezien als een manoeuvre om de onafhankelijkheidsverklaring van de eilandengroep op 30 juli zo lang mogelijk uit te stellen. De eerste minister van de Hebri den, Lini. zei gisteren in een tele fonisch vraaggesprek met de BBC dat zijn regering gevraagd had om een gemeenschappelijke Frans-Britse tioepenmacht om de orde en rust op de eilanden te handhaven., Hij was dan ook geï- ritteerd door het optreden van de Fransen en verwelkomde de 200 Britse troepen die naar de Nieu we Hebriden zijn gestuurd. _.ini zei in het vraaggesprek ook dat er aan uitstel van de onafhanke lijkheid niet gedacht kon worden en was van mening dat de aanwe zigheid van de Britse troepen ook tenminste twee maanden na de onafhankelijkheid gewenst was. Het zou afliangen van de ge sprekken die nu tussen Londen en Parijs gevoerd worden, of de Britse regering daarmee zou in stemmen, maar die mogelijkheid wordt niet groot geacht, gezien ook de snelheid waarmee Enge land zijn troepen terugtrok na de Zambiaanse onafhankelijk heidsverklaring. Gevraagd of de aanwezigheid van de Britse troepen geen inbreuk was op de afspraken tussen Frankrijk en Engeland over de gemeenschappelijk te besturen eilandengroep, zei Lini dat het of ficiële protocol van 1917 niet voorzag in bilaterale toestem ming over noodmaatregelen en dat Engeland in dit geval het recht had om unilateraal zijn troepen op de eilanden te hand haven. De Fransen hebben er belang bij dat de onafhankelijkheid zo lang mogelijk wordt uitgesteld, omdat zij vrezen dat de Franse eilanden Nieuw Caledonië en Tahiti ook zullen gaan aandringen op onaf hankelijkheid en wellicht ook in opstand zullen komen. Op deze eilanden zijn talrijke Franse ko lonisten gevestigd (meer dan 30.000) die veel grond in eigen dom hebben en onteigening vre- De Britse hoge commissaris op de eilandengroep, Andrew Stuart, staat op het punt overgeplaatst te worden naar Helsinki, maar het ministerie van buitenlandse za ken in Londen heeft blijkbaar nog geen opdracht gegeven om zijn verhuizing uit te stellen. De eilandengroep, die in deTweede Wereldoorlog een belangrijke rol speelde als basis voor de Ameri kaanse luchtmacht, beslaat een 7000 vierkante kilometer De meeste van de autochtone inwo ners zijn analfabeten en hebben een eigen geloof gecreëerd, wat aangeduid wordt als de „vlieg- tuig-cultus Deze cultus stamt uit de tijd dat de Amerikaanse luchtmacht de ei landen in de Tweede Wereldoor log gebruikte als basis en de be woners voor het eerst geconfron teerd werden met niet het feno meen van grote vliegende toe stellen maar vooral met de goede gaven die daarmee uit de hemel kwamen: de presentjes van de Amerikaanse soldaten - kauw gom, hum in blik, leefrantsoenen, chocolade, pepermunt, horlo ges. Sindsdien geloven zij, zoals in een wederopstanding, in de terug keer van die wonderen en hebben primitieve tempels gesticht waar afbeeldingen van deze vliegtui gen worden aanbeden. Voor de Britten levert deze cultus een dilemma op. De echtgenoot van de koningin, prins Philip, zou om een duistere reden aanwezig zijn bij de onafhankelijkheids verklaring op 30 juli. Om nog wonderlijker redenen wordt hij op de Nieuwe Hebriden ook ver eerd, als een van de goden van de „vliegtuig-cultus iers op de Nieuwe Hebriden. Zij zouden i 'il Frankrijk die onafhankelijkheid ai.' r tot twee maanden na de onafhankelijkheid moeten NAIROBI (DPA) - De ex-pre sident van Oeganda, Jusufe Luie, kon gisteren niet, zoals hij van plan was, terugkeren naar zijn vaderland. Op het vliegveld van Nairobi wacht te hij enkele uren tevergeefs op toestemming van de rege rende militaire commissie van Oeganda terug te keren. Enkele honderden aanhangers van Luie waren naar het vliegveld van Entebbe geko men om hem te verwelko men, maar wachtten tever geefs. Luie was van april tot 20 juni 1979 president van Oeganda. De nationale raad van advies, een voorlopig parlement, dwong hem tot aftreden na dat hij zijn kabinet had gewij zigd zonder de raad advies te vragen. Volgens politieke bronnen in Kampale heeft Luie in de Oegandese hoofd- anzienlijke 10eganda in het poli- idemilitai- stad nog aanhang. Luie wil i weer terugkeren tieke leven, n een verklaring vai re commissie, die door de Oe gandese radio werd uitge zonden, werd gezegd dat Luie kritiek die hij eerder had geuit op president Nyerere van Tanzania en de rol van Tanzania in Oeganda zou moeten terugnemen. Een bit ter teleurgestelde Luie zei op een persconferentie in Nairo bi "om terug te mogen keren naar mijn land moet ik die verklaringen intrekken en dat kan ik niet. en dus mag ik niet terugkeren". (Van c redactie buitenland) DEN HAAG, STRAATSBURG - De Belgische oud-pre mier Tindemans lijkt de uiteindelijke winnaar te worden in de felle strijd binnen de politieke groeperingen in de Benelux om het voorzitterschap van de Europese Com missie. Partijpolitieke tegenstellingen, vooral tussen CDA en PvdA, hebben vooralsnog verhinderd dat in ja- echtgenote nuari 1981 een Nederlander voorzitter kan worden van de ontvingen Commissie, het uitvoerend orgaan van de Europese Ge- meenschap. Hoessein Tijdens een debat gistermiddag in v de Tweede Kamer, over de resul taten van de Europese Raad van regeringsleiders die het afgelo pen weekeinde in Venetie werd gehouden, bleek dat het kabinet- Van Agt tot nu toe heeft gewei gerd anderen dan CD A-leden te polsen voor een mogelijk voorzit terschap van de Commissie. Alle kandidaten (met name oud-pre mier mr. B. W. Biesheuvel en de president van de Nederlandsche Bank, dr. J. Zijlstra) hebben het echter tot nu toe laten afweten, zodat Nederland deze - voorlopig laatste - door de grote Europese partners geboden - mogelijkheid waarschijnlijk voorbij moet laten gaan. In de Tweede Kamer moest minis ter Van der Klaauw gisteren op nieuw meedelen dat de door het kabinet geraadpleegde kandida ten voor het voorzitterschap van de Commissie afwijzend hebben gereageerd. De woordvoerder namens de PvdA, Schelto Patijn, verweet de regering dat zij geen enkele poging zou hebben ge daan buiten de regeringspartijen naar kandidaten te zoeken. Van der Klaauw zei daar weinig'an ders op dan: „Het siert hun be scheidenheid, dat die kandidaten zich niet zelf hebben aange meld". Via de pers werd gisteren de kandi datuur gesteld van oud-minister Max van der Stoel. Hoewel Pvd A- fractieleider Den Uyl zijn fractie genoot Patijn categorisch liet ontkennen dat hij bij premier Van Agt de kandidatuur van Van der Stoel zou hebben bepleit, bleven de beweringen over een pro-Van der Stoel-campagne van PvdA-zijde gisteren op het Bin nenhof toch aanhouden. Maar tegelijk was duidelijk dat voor het kabinet-Van Agt een kandidatuur van Van dei Stoel onaanvaardbaar zou zijn. Niet alleen omdat CDA en VVD ervan uitgaan dat een door de PvdA ge domineerd kabinet nooit en te nimmer een niet-PvdA er zal af- •aardigen naar een dergelijke politiek belangrijke post, maar ook omdat men meent dat alleen een financieel-economisch erva ren kandidaat voor de overige EG-partners aanvaardbaar zal z-ijn. Duisenberg Die voorwaarde, ervaring op finan cieel-economisch gebied, wordt vooral gesteld door de grote EG- partners, met name Frankrijk en West-Duitsland, die in de EG, met name in de Europese Com missie, steeds meer een orgaan zien dat de economische relaties tussen de Negen administreert. Mede met het oog op die eis heeft PvdA-leider Den Uyl enkele maanden geleden al bij zijn „par tijgenoot" de Westduitse bonds kanselier Helmut Schmidt, ge pleit voor oud-minister Wim Dui senberg. Volgens politieke kringen zou Schmidt wel iets hebben gezien in de oud-minister van financiën (uit het kabinet-Den Uyl) als voorzitter van de Europese Commissie. Maar het kabinet- Van Agt zou Den Uyl zijn zelf standige actie ernstig hebben kwalijk genomen en de kandida tuur van Duisenberg, die thans een topfunctie vervult bij de Cen trale Rabobank in Eindhoven, niet hebben willen overne- Nu derhalve Nederland naar alle waarschijnlijkheid geen voorzit ter van de Europese Commissie zal kunnen leveren, heeft dezer dagen de Vlaamse CVPer Leo Tindemans, ooit door Van Agt aangeprezen als „mijn leermees ter zijn aanvankelijke afwijzing van een Europese topfuntie te genover intimi enig: zins inge trokken. „Als er een dringend be roep op hem wordt gedaan zo wordt in Straatsburg gezegd, zou Tindemans wel bereid zijn. WASHINGTON Reuter/UPIAFP) - President Carter en koning Hoessein van Jordanië begonnen gisteren hun eersts ontmoeting sinds twee en een half jaar met het openlijk toegeven van wat hen scheidt ten aanzien van de manier waarop vrede in het Mid den-Oosten moet worden be reikt. Carter rolde de rode loper voor de vorst, zijn in de Verenigde Staten geboren vrouw Noor en twee zoontjes van de koning uit een vorig huwelijk uit, en liet 21 sa luutschoten lossen. Beide staatshoofden hadden het over verschillende wegen naar hetzelfde doel - een verwijzing naar Hoesseins weigering om zich bij Israël en Egypte aan te sluiten bij de tenuitvoerlegging van de akkoorden van Camp Da vid. "Er zijn soms verschillen in bena dering van de huidige crisis zei Carter. Maar we hebben dat al tijd eerlijk onderkend en zij heb ben in elk geval nooit aan het fundament geknaagd en de rela tie aangetast die onze twee lan den samenbindt De Jordaanse koning arriveerde bij het Witte Huis vier dagen nadat de Amerikaanse president had gezegd dat hij zou proberen Hoessein te winnen voor Camp David en wel zo gauw mogelijk. Maar de koning maakte er gisteren geen zinspeling op dat jij ontvan kelijk zou zijn. Hij zei dat Ameri ka en zijn land zicht op een betere toekomst, waardigheid voor de mensheid en vrede met rechtvaardigheid gemeen had den is ongeacht de verschillen van benadering. In Amerikaanse regeringskringen zei men dat de goedwillende ver klaringen beantwoordden aan wat men van de twee dagen van overleg verwachtte. (Van onze correspondent Bob Man- tiri) JAKARTA - Gepensioneerde In donesische generaals, verenigd in de veteranenbond FKS Purna Yudha, hebben pertinent ont kend dat zij van plan zijn het re gime van president Soeharto ten val te brengen. Volgens docu menten die de afgelopen dagen zijn onderschept, zou er een komplot zijn gesmeed om de pre sident te dwingen zijn mandaat terug te geven aan het Congres. De president zou volgens dit plan - waarvoor de veteranen nu de verantwoordelijkheid niet willen dragen - de macht moeten delen met vier andere generaals. De opperste leiding van Indonesië zou komen te berusten bij een presidium van vijf mam de hui dige minister van defensie gene raal Joesoef, generaal Widodo, voormalig chef-staf van het leger, generaal Soerono, de coördine rend minister voor welzijnszorg en generaal Jattikoesoemo, lid van het presidentiële adviescol lege. Het bestaan van een (zoals nu blijkt misschien vervalst) document waarin dit plan staat, werd begin deze maand onthuld door de chefs van de binnenlandse en staatsveiligheidsdienst, resp. admiraal Soedomo en generaal Joga Soegama in een ontmoeting met een aantal hoofdredacteu ren. Volgens het scenario moest de "constitutionele coup" plaats hebben op de zestiende angustus, de dag voor de viering van Indo- nesië's onafhankelijkheid, wan neer het staatshoofd het voltallig parlement zou toespreken. Uit een anomieme brief die Soega ma ter (vertrouwelijke) inzage gaf aan de hoofdredacteuren, zou verder ook zijn gebleken dat de groep van vijftig prominente ex- generaals en politici het plan had een aanslag te plegen op het staatshoofd en tachtig andere hooggeplaatste figuren. Op het lijstje van mensen die moesten worden geliquideerd, staan on der meer de namen van de minis tervan voorlichting Ali Moertopo en ook die van admiraal Soedo mo en generaal Soegama. De groep van vijftig heeft eerder in een petitie aan het parlement president Soeharto beschuldigd van o.a. machtswillekeur. In haar geschreven verklaring - om opnieuw vervalsing te voorko men - zegt de veteranenbond dat het document vervalst is, de handtekening van de auteur, prins Jattikoesomo, is vervalst en, aldus de bond, er staat een groot aantal taalfouten in. Negen van de generaals die de petitie hebben getekend, behoren tot de FKS, de veteranenbond. Ook de echtheid van de anonieme brief, waarin gewaarschuwd wordt vooreen aanslag op de president, wordt in twijfel getroMcen De grote vraag is intussen wie het vervalste document en de ano nieme brief in omloop hebben gebracht. Politici achten het on waarschijnlijk dat in de gegeven situatie een staatsgreep wordt uitgevoerd door ex-militairen die op enige morele, maar echter niet meer op daadwerkelijke steun kunnen rekenen van de jongere officieren. Een geldvoorraadje voor onver wachte uitgaven of als alles tegelijk komt, zoals tandartsreke ningen, belastingaanslagen en de kosten van een 'tussendoor" vakan-' tie, kunt u altijd achter de hand hebben met eén doorlopend krediet. Maar het is wel verstandig om te zorgen dat uw maandelijkse lasten binnen de perken blijven. Daarvan bent u verzekerd wan neer u erover gaat praten met een bank zoals de NMB. De mensen denken er daadwerkelijk met u mee en stellen in overleg met u de hoogte van het krediet vast. U kunt er dan op elk moment over beschik ken. Steeds opnieuw. Ook over het bedrag dat u al heeft afgelost. U be taalt alleen rente over het opge nomen bedrag. Want voor wat hoort wat, óók bij de NMB. Folders bij elk NMB kant(ior. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK De NMB denkt niet u mee. i Van onze correspondent Harm Botje) CAIRO - Egypte heeft deze week de uitzonderingstoe stand afgekondigd langs zijn westelijke grenzen met Libië De Egyptische minister voor informatie Mansour Hassan maakte een dezer dagen be kend dat het desbetreffende wetsontwerp bij het Egypti sche parlement is ingediend en met de grootste spoed zal worden behandeld. Het par lement heeft zich gisteravond over het wetsontwerp bera den en verwacht wordt dat de wet vandaag al van kracht wordt. Volgens de Egyptische minister vormt het uitroepen van de uitzonderingstoestand langs de Libische grenzen het Egyptische antwoord op al lerlei dreigementen van de Libische kolonel. Moammar Gadaffi, tegen Egyptes vei ligheid en tegen de Egypti sche troepen die langs de grenzen zijn gestationeerd". President Sadat had op 14 mei de uitzonderingstoestand voor heel Egypte afgeschaft en de nieuwe wet betekent dat in feite de uitgestrekte Egyptische westelijke woes tijn en de Middel land se-Zee- kust bij de stad Mersa Matruh onder militair beheer worden geplaatst. Volgens de Egypti sche regering is dat nodig om doortastend te kunnen optre den tegen "infiltraties van Li bische terroristen", die de re gering zegt met vrij grote re gelmaat te betrappen. Kolonel Gadaffi heeft dit week einde in een via radio Tripoli uitgezonden toespraak ge zegd dat het juist Egypte is dat Libië bedreigt en dat de Libiërs paraat moeten blijven in afwachting van een Egyp- tigbhe militaire overval. Vol gens de Egyptische minister van defensie Ahmed Bada- wm is Libië al geruime tijd bezig een soort grote muur langs de grens met Egypte te bouwen, volgestouwd met raketten en ander oorlog stuig Libië, aldus generaal Badawi, is doende samen met Ethiopië en de Sowjet-Unie een soort omsingeling van Egypte uit te voeren, een thema dat met grote regel maat in de Egyptische kran ten wordt uitgemeten. In de zomer van 1977 kwam het tot een kortstondige oorlog tussen beide landen waarbij Egypte Libische lucht machtbases en door de Rus sen gebouwde radarinstalla- ties bombardeerde. Die oor log werd beëindigd na met name snelle bemiddeling van de toenmalige Algerijnse pre sident Houari Boumedienne die, geheel in overeenstem ming met de constante Alge rijnse politiek in Noord-Afri- ka, elke invloedsuitbreiding van welke staat ook in het ge bied wenste te voorkomen. Vorig jaar zomer kwam het bij na tot een nieuwe oorlog tus sen Libië en Egypte, nadat Russische schepen en vlieg tuigen. volgens Egypte ope rerend vanuit Libische bases, met succes het door de Rus sen zelf gebouwde Egypti sche radarsysteem bij Mers Matruh aan de westelijke Middellandse-Zeekust elek tronisch begonnen te storen. Die oorlog is voorkomen na Amerikaanse bemiddeling, maar Egypte heeft sindsdien grote hoeveelheden troepen langs de Libische grenzen ge stationeerd en het leger houdt met grote regelmaat vloot- en landoefeningen in en rond het gebied. De uitzonderingstoestand en de vermoedelijk volgende staat van verhoogde paraatheid langs de Libische grens met Egypte kan deels worden ge zien als het Egyptische ant woord op het verdrag dat de Libiërs onlangs gesloten hebben met de president van Tsjaad, Goukoum Weddi, die in een strijd op leven en dcod verwikkeld is met de troepen van andere Tsjaadse voor- man, Hissene Habre. Dat verdrag leverde een recht streekse uitbreiding van de Libische invloedssfeer op tot langs ongeveer de hele westelijke grens van Egyptes zuidelijke buurland Soedan, iets wat Egypte heeft laten weten nooit te tolereren. Eer der al had de Libische kolonel Gadaffi via zijn onzalige pact met de Oegandese maar schalk Ifli Amm tftch nesteld aan de zuidgrenzen van Soedan, hoewel de naar Oeganda gestuurde Libische expeditiotroepen vrij snel door het Oeganda binnen rukkende Tanzaniaanse leger zijn verslagen. Egypte beschouwt elke stap die de veiligheid van Soedan in gevaar brengt als een aanslag op de eigen veiligheid, terwijl president Sad* t en zijn minis ters m i note nadruk hebben verklaard dat iedereen die zijn hand uit steekt naar de Nul. op een Egyptische oorlogsverkla ring kan tekenen De Nyl stroomt via Oeganda en Soe dan n belangrijke zijtak, de Blauwe Nul. in Ethiopië ontspringt

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 9